Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 34 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:52 Giowanni
Nebylo by od věci pročíst nějakou literaturu a když si začátečník tak "Hooodně" litery.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:51 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: jankaskodka
trosku toho "humusu" ve dne je prospesne... doufam ze jsi neproprala i filtr pod horkou vodou, pokud tahle "do cista vyperesh" cele akvarko vcetne dna a filtru, tak to je jako by jsi akvarko zakladala od zacatku.....
filtr se proplachuje v odpustene vode z akvarka! kal ve dne slouzi jako hnojivo pro rostliny... ale vseho s mirou, proto existuji odkalovace, ktere zvyri dno a odsaji kal, chce to trosku cviku

akvarko je ekosystem se svymi cykly a vazbami....
pokud po tyhle cistici anabazi vratish hned rybyky nazpatek, tak se aspon snaz zachovat co nejvic puvodni vody a pokud jsi i desinfikovala filtr tak se priprav na problem s NO2 (zacnou se ti dusit ryby)
takze hlidej NO2 pomoci testu a jestli se ti obevi, ci zacnou ryby lapat po kysliku, tak zacni menit nekolikrat denne az 1/2vody (tim snizish obsah NO2) a budesh to delat tak dlouho nez se ti nezmatori dusikovej kolobeh (klesnou NO2 na 0)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:47 Muž Yirka [9126] – Re: jankaskodka
Vzhledem k tomu že bylo založeno jen dva týdny až tak moc se nezměnilo. Jinak ale milión chyb. Než bych to vypisoval, raději dám linky na oblíbené články jak pomoci začátečníkům.
www.akvarijni.cz/…
rybicky.net/rady/zalozeni-akvaria
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:47 Žena Sirah [11]
tak takhle opravdu "necistit" nadrz, to je opravdu znovu zalozena nadrz...
pro udrzeni biotopu a stavu nadrze je zadouci jen bezna udrzba - odkaleni, ocisteni skel od ras, protrhani rosltinstva (pokud je ho hodne) a vymena casti vody (jak tu nekdo psal, tak 20-30%)v pripade vnitrniho filtru - proprat molitan ve vode z akva a lehce proplachnout keramiku vlaznou vodou
maximalne cas od casu ocistit nejakou tu skalku, kdyby byla extremne zarostla rasou nebo tak, ale i to mi prijde zbytecne...

a dno pouze odkalit, nikoli vybrat a propirat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:45 jankaskodka – Re: Mystka
a ako sa to presne odkaluje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:44 jankaskodka
saakra my sme s priatelom velmi cerství akvaristi mame akva len 2 tyzdne ....tak sa este stale ucime :(( a takze ten strk uz nemame vytahovat a vyvarat...a ako sa tie hovienka vyberu ked filter hovienka nefiltruje? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:40 R Muž romant [27987] – Re: jankaskodka
Takže jsi to akva vlastně znovu založila, což pro nejen rybí osádku není vůbec dobře. Takhle už nikdy nepostupuj. tone Při tzv. čištění vše zůstává v akva, pouze se odkaluje a posléze vyměňuje část vody 20-30% objemu akva, kldně i více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:37 Mystka – Re: jankaskodka
Fiiiha no , tak sa akva necisti..meni sa len cast vody cca. 1/3, a hovienka odstranis odkalovanim. Tie hovienka su v podstate hnojivom pre rastlinky. Takymto agresivnym cistenim rybkam uskodis, zabijes vsetky uzitocne bakterie, ktore pomahaju rozkladat odpadove latky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:34 jankaskodka
ale ja som vybrala všetky rybky, a vytiahla som aj kamene aj skrýše aj rastlinky a všeko som umývala aj akvarko som mala vo vani a umývala ho iba horúcou vodou či to sa nemôže stále vyberať pri úplnej výmene vody?ja som chcela odstrániť všetky výkaly po rybkach kedže tam mám mečovky červené, gupky, tetry čierne, neonky a black molly a gold molly...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:31 Mystka
Rybky pri vymene casti vody a odkaleni zostavaju v akva ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:30 Alice111 – Re: jankaskodka
Jaké čištění provádíš, že ryby nemůžou zůstat v akváriu ? :o))Odkalování, výměnu vody a ostranění řasý ze skla v pohodě přežijí :o))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:30 jankaskodka
výmena vody..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:29 švíco – Re: jankaskodka
Jak čistila? Při normální údržbě akvária není absolutně potřeba rybky jakkoliv přemisťovat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:28 JuraS
co to znamená "čisti akvárko" ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 12:27 jankaskodka – kde a ako preložiť rybky pri čistení
Ahojte, včera som čistila akvarko a celkom som mala problém ako a kde dať rybičky ...bolo mi ich ľúto ich sitkom nahánať a kde ich dávate a koľko dlho môžu byť mimo akvarka...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2010 13:50 Muž Pagi [13] - Raci, krabi, krevetky – Re: křupka
ve společném se třeba za pár dnů už nebudete muset bát, že je vysajete :-D. Jinak v pohodě, jen pak mrknout, jestli prošly trubicí či ne, žádný háček to nemá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2010 13:26 křupka – Re: StrNd4
jsou ve společném a je to 70 litrové
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2010 12:47 joudis – Re: křupka
Kdyz se mi narodi pavi oka tak se zdrzuji kolem hladiny,rozhodne ne u dna,takze odkaluji bez problemu. Jinak je to ponekud hloupa otazka ... kdy odkalit. No bud kdyz u dna nejsou nebo az vyrostou, aby byla videt, pokud mate strach, ze je vysajete... A pripadne zkontrolovat vodu v kyblu, jestli tam nejaky prcek neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2010 12:47 joudis – Re: křupka
Kdyz se mi narodi pavi oka tak se zdrzuji kolem hladiny,rozhodne ne u dna,takze odkaluji bez problemu. Jinak je to ponekud hloupa otazka ... kdy odkalit. No bud kdyz u dna nejsou nebo az vyrostou, aby byla videt, pokud mate strach, ze je vysajete... A pripadne zkontrolovat vodu v kyblu, jestli tam nejaky prcek neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2010 11:51 Muž StrNd4 [15] - Cichlidy – Re: křupka
V jakem akva gupky mate ve spolecnem a jak je velke?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2010 11:49 křupka – Kdy odkalovat
Mám právě narozené paví očka a chci se zeptat kdy mohu aqua odkalit.Bojím se abych nevysála i ty mlád´ata.Díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2010 01:13 1joko
Sid napsal: 1. týden - 3x až 50% vody.
2. a 3. týden - 2x týdně totéž.
Od 4. týdne - 1x týdně. :-)
(U menších nádrží - cca 50% objemu, u větších přiměřeně méně.)

suhlasim s tymto prispevkom palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 22:47 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: Moko
tu normální, bez úprav
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 22:30 Moko – Re: Sid
Chcem sa este spytat ci mozem pridavat vodu bez mineralov zo spominanej upravne vody (mam aj taku moznost, je to nieco ako destilovana voda). Alebo je to hlupost a mam pridavat vodu normalnu s mineralmi. Iba sa pytam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 21:58 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Moko
Já bych ji měnil. :-) Ale je to na vás, jak se rozhodnete.
Pokud měnit, tak raději alespoň za pár hodin odstátou, (aby vyprchaly rozpuštěné plyny), a vytemperovanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 21:54 Moko – Re: PaDa
Dakujem pekne. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 21:16 Muž Yirka [9126] – Re: Moko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 20:31 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: Moko
V akvárku je v malém prostoru většinou daleko více rybek než v přírodě. Je potřeba odstraňovat hromadící se odpadní látky, které ryby vylučují.
V tvém případě (živorodky) je toto znečištění ještě výraznější než třeba u nějakých malých teter.
Takže ano, bude to potřeba dělat stále. Samozřejmě když to někdy vynecháš, nic moc se pravděpodobně nestane, ale vykašlat se na to úplně nemůžeš. Sám si časem odpozoruješ ideální cyklus pro své akvárko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 20:29 R Muž Silent [5949] – Re: Moko
Samozřejmě, že se to bude muset dělat stále. Je to pro snížení koncentrace odpadních látek v nádrži. Akvárium je uzavřený systém a některé odpadní látky se ani filtrací neodstraní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 20:24 Moko – Re: PaDa
A aky to ma vlastne vyznam? To bude treba robit stale?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 20:18 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: Moko
Vyměňuj, tak cca 1/4 až 1/3 objemu jednou za týden či deset dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 17:47 Moko – Re: Sid
Dobry den. Som zaciatocnik a pred troma tyzdnami som zalozil akva len tak bez studovania nejakych priruciek, clankov... Myslel som, ze je to jednoduche a nevedel som o nejakej castej vymene vody, o nejakych bakteriach,... Asi ma tu za to zvozite, ale do svojho 54l akva som nasipal jemny strk preprany a prevareny, nejake väcsie kamene, dekoraciu a zopar rastliniek z dlhsie zabehnuteho akva mojho priatela. Napustil som ho do polovice vodou s nejakej upravne vody, ktora vodu zbavy vsetkych necistot vcetne vsetkych mineralov a potom tam doda iba tie mineraly, ktore su potrebne pre zivot cloveka. Na druhy den som tam nasadil priblizne 20 pavich ociek a parik mecovky zelenej, ktore mi dal spominany priatel, ktory ich mal prebytok a nevedel co s nimi. Povedal mi ze mi urcite 10 ks rybiek pokape. Bol som milo prekvapeny ked po tyzdni ich skapalo nejakych 5 ks a viac nic. Akva prosperuje, teda aspon podla mojho nazoru. dokupil som dalsi parik mecoviek, 3 ks ancitusov a parik panciernikov. vodu samozrejme neustale filtrujem a zohrievam na 24 stupnov. Krmim vlockovou potravou a hmyzom menom gamarus zlaty (Pulex). mam tu vodu zacat taktiez vymienat? Dakujem za nazor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 16:49 Lea – Yirka
Super, díky, už mám představu o postupu, který druh za druhým palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 16:23 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: protein007
Poznáte na samotném dně, jestli je třeba ho řádně "prohrábnout" nebo stačí s povrchu odsát viditelné nečistoty.
Já provozuji akva tak, že je neodkaluji, protože není důvod. Např. své zatím nejdéle založené akva mám od října 2007 a dosud nebylo nutné hrábnout do dna.
Při jiném způsobu provozování akva může být pravidelné hloubkové čištění dna (a třeba i propírání filtračních médií) nezbytné.
Šablona neexistuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 14:58 Muž Yirka [9126] – Re: Lea
Nejlée bude jako první vpustit ta dánia. S ramirezkami bych počkal nejdéle (3 měsíce a více) jsou to hodně háklivé rybky a vyžadují ustálenou nádrž, které se jen tak rychle nedocílí. Takže nasázet kytky a šup tam s dánii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 14:43 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: Sid
Ako ste to mysleli s tym, ze sa do dna nema vrtat pri odkalovani? Ma sa odkalovac len prilozit na dno, ale nezasuvat donho? Lebo pred casom som tu cital v diskusii o tom, ako odkalovat, ze sa ma odkalovac poriadne zasunut aj niekolko centimetrov do dna (dokonca tam bol aj odkaz na video od JBL, ako spravne pouzivat odkalovac a tam bolo to iste). Tak teraz som zmateny :-) Osobne som nevidel rozdiel v tom, ze by toho odsalo viac, ked som ho zasunul do dna, ako ked som len pomaly presiel po jeho vrchu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 14:39 R Muž Silent [5949] – Re: Dafi
Při výměně části vody samozřejmě v akváriu zůstává vše. Rybičky, rostliny i dekorace :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 14:38 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Dafi
Určitě je tam nechte. Jen odeberte část vody a nalejte tam čerstvou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 14:32 Dafi – Výměna vody
Dobrý den,
poprosil bych o radu, zda-li při výměně části vody v akváriu vyndat z tama rybičky? Trochu se s přítelkyní o tom přeme. Já jsem toho názoru, že by měly v akváriu zůstat. Předem děkuji za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 12:43 Lea
Áha, super, díky za info. Takže nejlépe z nich všech (pancéřníček panda, danio pruhovaný, ramirézka, neonka červená) Dánia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 12:32 Muž NASREDDIN [1383] – Re: Lea
Pandy nebudou na záběh zrovna ideální, jsou citlivé na kvalitu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 12:23 Lea
A co dát teda na začátek ty pancéřníčky pandí (v plánu 4-5)? Nebo Dánia pruhované (v plánu 8-10)? Nějak se mi do těch živorodek moc nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 11:55 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Lea
10 neonek by zvládlo záběh 126 l akva v pohodě, zvlášť při pravidelné (časté :-)) výměně části vody.
Jen si nejsem jistý, jestli je červená neonka správnou rybkou do zabíhajícího se akva ... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2010 11:52 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: filipsi
Já se zejména u nově založených nádrží řídím zásadou - měnit přiměřeně velkou část vody "čím častěji". Třeba obden 30% u větších nádrží a 50% u malých. Netvrdím, že nemohou akva spokojeně fungovat dlouhodobě (roky!) bez výměny vody, ale musí se vědět, jak na to. Ovšem takový postup shledávám riskantnější než ten s pravidelnou výměnou části vody.
Mimochodem - o vhodnosti časté výměny vody v nově založených akva (zejména jako prevence proti řasám) mě přesvědčil Oliver Knott. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 11:47 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Pet
Myslím, že když vy budete dělat věci po svém, netřeba se ničeho obávat, i kdybyste dělal všechno naopak, než ostatní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 11:38 Lea
No vcelku já se ani na sázení rostlinek neptala, šlo mi tu první výměnu vody a nasazení ryb. Ale to je fuk, beru to, vlastní zkušenosti jsou to nejlepší, co člověk může mít, proto se také ptám. Rostlinky klidně hned nakoupím a vysadím teď - když je akvo zaběhnuté 6 dní. Horší je to, že nevím, jaké rybky z těch mých vybraných dát na záběh. Přijde drobet nedobré dát třeba 3 neonky, když mají být houfové, však to pro ně bude stresující, že tam budou bez hejna, když nejmenší doporučovaný počet je deset. A i zbytek rybek jsem vybrala hejnových, jedině ty dvě ramirézky, ale ty tuším zase možná nebudou hned k sehnání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2010 10:34 Muž Yirka [9126] – Re: Lea
Když tomu návodu na 100% důvěřuješ, tak bylo zbytečné se ptát jinde. Pokud ne, měla ses zeptat před založením a pak se rozhodnout. My tu odpovídáme ne obecně, ale na základě vlastních zkušeností....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 10:21 Lea
No právě je hlavní, že všude se začátečnické rady píšou nějak jinak, já jela hlavně podle tohodle, kde je dáno, že se týden se sázením rostlin čekat.

www.aquapage.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 10:02 Muž Pet [56] – Re: Sid
Přiznám se, že Sidova rada mě taky trochu zaskočila. Nikdy jsem nic podobného nepraktikoval a ani mě to nenapadlo, ale na jeho zkušenosti dám a něco na tom může být. Mám od neděle založené dvě nové třístovky, tak to s tou výměnou vody vyzkouším. Člověk se stále učí. Jen osmoza se asi nezastaví.
A co se týká dna, souhlasím. nevrtat do něj při odkalování.
Petr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 09:59 Muž filipsi [1295] – Re: Lea
Rostliny zasad hned. Lepsi dokonce bylo zasadit je pred napustenim, lepe se s tim pracuje. Pripravek klidne take dej hned, pokud citis potrebu. Radeji jeste dodam, ze hypermangan jen slabe ruzovy, at si je neznicis.
Ja zacinam menit vodu az s rybami (ktere ale davam v malem mnozstvi par dni po zalozeni, spolu s nejakym tim snekem, takze vlastne hned), Sid dava prednost pravidelen vymene i bez zivocichu (myslim).

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [34] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41255x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274-vymena-vody?od=1651