Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 20 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 23:20 Muž ludvik [1082] Re: Urtman
Máš recht ... existuje vyloženě metoda co výměny nechce. prirodni-akvarium.cz/… A pak si to přeber :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   30.11.2013 22:53 Muž dudak [1885] Re: Urtman
Já to nemyslel nijak špatně, jen jsem reagoval na post ať uvedeme vlastní zkušenosti. Mimochodem jsem se díval na to cejpovo akvárium a tam myslím, že by ta pořádná výměna byla dost žádoucí vzhledem k osazenstvu a počtu rostlin. Nicméně mi přijde, že tady na fóru se občas začátečníkům radí právě ve stylu toho nového trendy přístupu. U té výměny vody to samozřejmě nevadí, častější výměna nic zkazit nemůže, a většinou pomůže. Ale objevuje se to i jinde, když třeba někdo napíše že si dá nad 100 l akvárko 24w zářivku, hned se mu snesou na hlavu hromy blesky že je to málo, nebo když do dna nepřidává jílové kuličky, chce mít rostlinnou nádrž bez CO2 ....a tak dále. Dost často mi přijde že ti lidé se spíš odradí, než aby si odnesli něco poučného. prosím OT ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 22:37 JoKa Re: dudak
Takže asi po 101. Každé akvo je originál. Ve hře je několik faktorů... Osazenstvo, kvalita filtrace, hustota osázení a mnoho dalšího... Někde se voda mění jednou za půl roku, nebo když venku prší, nebo je tam hnusně (například můj tchán, jindy nemění, takže v létě jsou ryby "zanedbané")... Má poznámka byla spíš pro čtenáře, kteří mají akva chvíli, nebo jak ty říkáš, přidávají všechno možné a svítí 28h denně. Byl bych nerad, kdyby se tato metoda, která u dlouholetého zkušeného akvaristy, třeba i fungovala, stala poučkou a bez jakýchkoli škrupulí to takto aplikovali... Pak by se totiž jejich dotazy mohli objevit ve vlákně Ta a ta ryba nemoc...
A jak již bylo zmíněno, prevence je lék na většinu běžných chorob...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 22:27 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: romant
Ono taky zalezi jakou kdo provozuje nadrz,znam pripady kdy nemeni vodu v nadrzi i nekolik mesicu,jde o rostlinne velice malo zarybnene(Low-tech) nadrze,ten kdo ma jen ryby nebo rostlinne z rybama s CO2 a hnoji(Hi-tech) musi(mel by)vodu menit kazdy tyden,ja menim 400L vody tydne(taky se mi nechce) a pod 50% vymeny vody na nadrz nejdu,u jedne delam 80% vymenu vody za tyden(30% a 50%). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.11.2013 22:22 Muž dudak [1885] Re: romant
já se nechci nikoho zastávat. momentálně měním 1-2x týdně cca 25-30%. Ale je pravda, že kdysi před 20-30 lety jsem provozoval dlouhodobě několik akvárií, hustě zarostlých s menším počtem ryb, málo světla, hnojilo se jen přes krmení a voda se neměnila vůbec, dolévala se jen odpařená + cca jednou do měsíce lehčí odkalení - max 20% vody a šlo to taky, ryby prosperovaly dobře, bez problémů se v těchto nádržích vytíraly například skaláry ale i další americké cichlidy, nikdy jsem nezaznamenal nějaký hromadný úhyn nebo jinou katastrofu spojenou s poměry v akváriu. Je mi jasné, že dnes, když do vody svítíme jako blázni a přidáváme všechno možné, je rychlost veškerých procesů v akváriu asi úplně jinde a ty výměny jsou potřeba, ale je to prostě jiný přístup a já bych ten starý tak neodsuzoval.

PS: jen taková poznámka ;-) všimli jste si že ať kdokoli napíše že mění jakékoli množství vody pro nejmenovaného uživatele je to pokaždé málo? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 21:45 R Muž romant [27987] Re: ivaha
Přesně, to je ono, to je oč mě jde, aby to nebylo jenom tepání do jinýho názoru, ale aby jsme udáděli svoje osobní zkušenosti s tím způsobem, jenž doporučujeme. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2013 21:42 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: romant
Romane, zkoušela jsem to. Ne záměrně, ale při nedostatku času jsem asi měsíc měnila vodu tak jednou za 14 dní. A bylo to znát nejen na kytkách, ale i na vybarvení a aktivitě ryb. Závěr je ten, že vím, že pro mě tudy cesta nevede... Když holt nestihnu výměnu o víkendu (stane se), tak nebudu čekat na další víkend, ale vyměním prostě v týdnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 21:36 JoKa Re: romant
Nezkoušel, ale až přijde nedoplatek za vodu (oproti loňskému roku jsem přidal v akvárkách půl kubíku), asi budu muset... :-D :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 21:31 R Muž romant [27987]
Přátelé, bude to znít divně a ode mě obzvlášť, ale zkusil si někdo z Vás praktikovat v nějaký svý nádrži ten kolegův(cejpův) systém výměny vody. Ono se to teď tváří, jako že to nemůže fungovat a vypadá to tady jako že proti všem, ale ono to jde, jenom ryby nejsou kolikrát v takový kondici, jak by býti mohly a rostlinám to taky moc neprospívá, ten pobyt v nevyvětraným akváriu a to je, řekl bych ten hlavní důvod, proč se teď valí kritika na cejpův styl výměn vody. Takže abych to už déle nevokecával, zkusit se má všechno a třeba i to horší co se nabízí, ovšem nechť to zkouší jenom jedinci s pevnou vůlí a dokáží se tzv. vrátit na lepší cestu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 21:24 Muž acik [416] Re: Urtman
já víííííím,pochopil jsem to palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 21:21 JoKa Re: acik
Tím bylo myšleno, že i když je, dle svých slov "líná, tak mění 2x tolik co cejpa... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 21:17 Muž acik [416] Re: ivaha
jestli 30 nebo 40,to je už fuk ne :) páč lenivost je a bude,já jsem taky línej,dnes jsem dovezl nějaké kytky a že bych je nasázel :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2013 21:12 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: cejpa
Mám akva míň než poloviční, s čistotnýma rybama a měním týdně 30 l. Kdybych nebyla líná, měnila bych 40.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.11.2013 20:50 Muž acik [416] Re: cejpa
ty jo 30 let,to jsem zvědav kde budu já za 30 let coze teda jestli tu budu... a ještě si tedy myslím,že se ryby chovají a rostlinky se pěstují,to je takové malé odbočení :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 20:48 amrtin Re: cejpa
Já měnim podobný množství vody ve stovce.A taky je to hrubý objem,že tam je míň vody neřešim... hmm Co ti brání měnit jednou tolik?O hektolitry se nejedná.... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 20:37 R Muž romant [27987] Re: cejpa
Hele, klidně to dělej jako doposud, nic proti tomu, ale stejně si neodpustím poznámku o tom, že kdyby jsi, jak je ti doporučováno, přitlačil, tak bych očekával pozitivní vliv na rostlinstvo, za pokus nic nedáš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 20:17 JoKa Re: cejpa
To že to funguje a "stačí" teď, neznamená, že to bude stačit navždy, jakýkoliv mini problém se ti zvrhne v problém obrovský...
Sorry, ale byl bych nerad, kdyby se tvá metoda stala příkladem ostatním...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 20:16 Muž visek [75] - Tetry
me to staci.pestuju ryby 30 let tak to nebudu menit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.11.2013 20:06 Muž acik [416] Re: cejpa
máš tam 63 ryb,já bych tedy taky přitlačil na výměně vody,nešetři, pár litrů navíc tě nezabije ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.11.2013 20:00 R Muž romant [27987] Re: cejpa
Přesně tuhle argumentaci jsem čekal a co Tvoje osádka? Vidím tam docela dost špindírů, takže přitlač, je to nejlepší prevence. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 19:56 Muž visek [75] - Tetry
mam koreny mam kytky a kameny.s bidou mam 180 litru vody.koukni se
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.11.2013 19:31 JoKa Re: cejpa
Měnit by si měl týdně alespoň 30% a ne 12,5% jak udáváš...

To, že ti to funguje a tvrdíš, že ok, je věcí osazenstva, kvalitní filtrace a podobně... Prosím ostatní čtenáře, nebrat tento příklad jako dogma. Je to málo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.11.2013 19:20 R Muž romant [27987] Re: cejpa
No, to to teda pěkně flákáš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 18:58 Muž visek [75] - Tetry
mam akvarko 240 litru.kazdou nedely menim 20-30 litru vody a staci to.mam velky koren tak vodu opatrne leju na nej potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 15:53 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: patamatix
Ja doufam,ze nekdo v CR to prodava(doufam)ja to uzivam tak asi 5 let,dva tydny nazpet jsem se bavil s vyrobcem(tech druhu/vyrobcu je tady nekolik)na "Aquatic Experience Chicago" a nenapadlo me se zeptat jestli to vyvazi do Evropy!Mozna eBay zkus Python water changer nebo Lee's water changer. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 15:11 Muž patamatix [408]
Kde se to dá sehnat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 04:05 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Kamilstrom
Fotka k příspěvku Jako celek to vypada takhle,pouzivam to na vzdalenost 10 metru a funguje to vyborne! :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 04:03 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: dudak
Fotka k příspěvku Jak to tady ctu,pouziva nekdo tohle,pripoji se to na zavit na baterii a pomoci ventilu se ovlada(pri tekouci vode)podtlak(vypousteni akva.) a nebo napousteni akva,jednoduche-zadne kyble,zadne rozlevani vody. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2013 01:02 Muž dudak [1885] Re: ludvik
no jestli tam mas mit rychlospojku nebo plastovy cucek, tak uz je to jedno, me slo hlavne o to abych nemusel kroutit s hadici, kdyz to sundavam a to nacvaknuti je dost komfortni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 19:07 amrtin
Čerpadlo je výbornej nápad pro každýho palec ,jinak já mám vedle akva reprobednu,která je o něco vyšší,takže tohle řešit nemusím X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 19:04 Muž ludvik [1082] Re: dudak
Ty rychlospojky ani nejsou potřeba. Takový tlak tam není (resp. kdyby byl, tak ti to přesází akvárium). Jsem v Obi (nebo tak někde) našel jen plastový "čuček" - ten se našroubuje místo sprchy a na něj narazí normální 16mm hadice. Má to tu výhodu, že to jde vypnout i od akvária - stačí dobře ucpat prstem a ono to z toho spadne (já teda mám na konci dvojitý Eheim kohout, ale to roli nehraje).

Ale existují i nasazovací spojky - jsou napevno na hadici a jdou připnout ke výstupu baterie. Ale nevím jestli ke všem bateriím to bude pasovat. Já to ale moc nehledal, protože jsem si vanovou baterii rozbil, takže mi sprcha vypnout nejde :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 19:02 Kuba
Já mám větší akva 10 metrů od koupelny. Na jednom konci mám nástavec na sprchovou hadici, ten je položený ve vaně, na druhém konci mám silonku aby mě to nevcuclo mladé. Na závěr silonku sundám, zavřu vanu a odkalím. Měním polovinu vody v akva týdně vypouštění samospádem asi dvě hodiny a napouštění asi 35-40 minut. Asi si pořídím atman 203 na vypouštění. A nikde není ani kapka, oproti kýblování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:48 Muž kofejn [963] Re: dome
Já používám čerpadlo AT-201. Do akvárka výtlak stačí a aspoň mám náhradní čerpadlo pro případ poruchy čerpadla filtru.
A držet 3x až 5x 18l kýbl nad akvárkem fakt odmítám :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:45 Žena darka [520] Re: dome
Napouštím z barelu tímto www.akva-exo.cz/… , taky mě bolí záda ;-) , na to přiměřený kus hadice a po čase, abych u toho nemusela stát a držet konec, jsem přidala kolénko od fitru Eheim, zaháčím za okraj akva a jen koukám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:30 Muž dome [6] - Rostliny
já bohužel vedle aq nic podobného nemám ani schůdky :( no nic.děkuji moc za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: dome
Vedle akvarka mame stul a pod nim stokrdlatko, ktere kdyz se postavi na stul, je to akorat ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:26 Muž dudak [1885] Re: dome
no můžeš to postavit vedla nad akva a pouštět to tam hadičkou, ale podle mě vylejt kyblík do akva zabere pár vteřin. jinak rovnou na kohoutek jde hadice taky napojit, chce to nějakou měkčí co půjde narazit rovnou na konec, ale nevím jestli se to časem neochodí a jednou to pak nevyletí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:23 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
si vedle toho postav schůdky nebo něco na co to postavíš ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:19 Muž dome [6] - Rostliny
no mě právě nebaví ten kýbl držet nad hladinou (né nad hlavou) :) záda trpí
spíš sem myslel že lte něco namontovat primo na kohoutek,ale asi spíš ne :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.11.2013 18:11 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
u takovýho objemu to fakt nemá smysl. to přepojování je rozhodně delší, pracnější a taky je možnost část vody rozlít :) kvůli dvěma kýblům je to zbytečnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 18:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: dome
No mozna bych z hlediska optimalizace premyslel to nechat jak to je. Nez vytahnes a natahnes hadici a vytres co z ni vyteklo, vysvetlis mokry koberec, jsi zpet s druhym kyblem do akvaria a pri odkalovani mas tu vyhodu, ze ten krasny kus neceho, co jsi odsal, muzes jeste z kbeliku vratit :) . Ono treba 10 kbeliku uz trosku o necem je, ale 2, to je vegetik, bajecne u toho zrelaxujes, popijes kafco, lehce upravis co je potreba, popremyslis, znovu do toho hrabnes, pak doplnis druhy kyblik... ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 17:55 Muž dudak [1885] Re: dome
já hadici napojuju na sprchu od vany, odšroubuju sprchu a nasadím spojku závit/rychlospopjka - hadice má na konci rychlospojku takže připojím a napouštím, na druhým konci je dobré mít něco co ti drží hadici v akváriu, abys u toho nemusel stát, třeba ohlou trubku, kterou pověsíš na hranu akva, já přidělávám hadici takovým očkem zespodu k příčné výztuze, aby mi to stříkalo rovnou na polystyrenovou desku na hladině. Kbelíkama bych to už asi nedal, měním 100 l 1-2x týdně. ale u 70 l akvárka to je možná ještě docela efektivní. jinak určitě to jde napojit různejma způsobama, ale mě se osvědčila ta rychlospojka, je to hned a sprcha jde odšroubovat taky rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 17:46 Muž dome [6] - Rostliny – napouštění akvárka
ahoj.Rád bych se zeptal na způsob výměny vody.
Doposud jsem vodu napouštěl kbelíkem podtlakem přes hadici,což sice u 70L aq. není tak hrozné,ale přece jen bych raději prešel na napouštení primo z kohoutku a to z kuchyně.Jak se to technickyy provádí???
Mám "něco" namontovat na kohoutek a na to "něco","nějak" hadici a táhnout jí ty 4metry primo do Aq. :-D nj.já vím.blbý dotaz,ale prosím o radu :) díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 22:30 JoKa Re: romant
Maso je fakt těžké krmit (pravidelně), to uznávám a zažívám každý den. Sám stále řeším tu řasu v tomto akva a je způsobená tutově právě tímto...
Už jen proto považuji čtverzubce za velmi náročnou rybu. Když k tomu připočtu vychytání salinity, tak se divím, že těm mým se daří... I tak se jich ale nevzdám, jsou bezvadní...
Rozhodně se ale shodneme na tom, že co je moc, je moc a platí to i u těch výměn vody (s vyjímkou vodoléčby)... pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 22:20 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Já na nálevníkovi netrvám, jenom vím, že se umí ukázat právě v momentě, kdy si myslíme, že už je všechno tzv. v pořádku, maso je vošajstlich. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 22:17 JoKa Re: romant
A potěr pávčat by toho nálevníka vyzobal ne? Obzvláště, když oka vůbec nekrmím, likvidují co zbyde po čtverzubcích...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 22:17 Muž ludvik [1082] Re: RAP
Doufám, že staré nebyly. Podle mě ještě musí trochu poporůst. Pro mě nové rozhodně byly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 22:15 JoKa Re: romant
I to futrování je ale pořád stejné. Krmím stejně dnes, jako před 3/4 rokem, kdy jsem si je pořídil: jednou denně každému tři dospělé šneci (velikosti okružáka), nebo čtvrt kostičky patentky (ta čokoládka od Humla), nebo stejně velký kus file a sedmý den se postí...
Akvo bylo zaběhlé měsíc, pak ho ještě "dozabíhávali" další měsíc oka a pak teprve zubci... Nálevníka nevylučuji, ale pochybuji...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 22:05 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Tak podle mě Tě trápil nálevník z toho futrování čtverzubců a tam je to vysvětlení jasný, výměny žádný, nebo minimální a nechat tomu čas a potom, jak píšeš, najet na týdenní rytmus a je klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 22:00 JoKa Re: romant
Já jsem jim ale při výměně nikdy dno nerozryl a filtr jsem nepral a stejně se zákal objevil... Tak jaké je potom vysvětlení toho zákalu?
Teď se nehádám, jenom se tomu snažím přijít na kloub.
To že bakterky nežijí ve vodě samozřejmě vím.
Vysvětloval jsem si to tak (laicky samozřejmě), že ty bakterie žijí "svým způsobem z a v humusu" a tím, že tak často měním vodu, docílím "super čisté" vody, tím pádem žádný humus v dně a tak a tím pádem bakterie vychcípaj... Situace se změnila, až když jsem ubral výměny.
Možná to píšu blbě, ale určitě chápeš, jak to myslím...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [20] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41255x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274-vymena-vody?od=951