Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2020 19:09 R Muž afc1886 [14681] Re: Brdakuzzz
Ať má akvárium 50 nebo 500 litrů, tak pořád postupuji stejně,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 19:03 Brdakuzzz
Jak to delate ted v zime kdy z kohoutku tece ledova voda aby ryby nedostali teplotni sok? Asi se moc neporucuje jim michat studenou vodu s teplou protoze by mohla obsahovat bakterie? a neni mi moc jasne jak treba kdyz ma nekdo akvarium 500 litru a meni treba tretinu vody jak jinak by to mohl delat? diky diky diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2020 15:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Andy719
Vem si metr a na hraně akvária si udělej fixkou rysku 1/3 a 1/2. Kup si hadici (Já mám ty průhledné) co ti dosáhne až do koupelny. Na konec hadice si pořiď hák na vypouštěcí hadice k pračce www.nipponcec.cz/…
Kýbl do vany na konec hadice ten držák a na druhý konec odkalovací zvon s dlouhým tubusem Něco jako tohle www.petcenter.sk/…. Ve vaně nebo sprše na baterii odšroubuješ přívod k ruční sprše a koupíš si na ní třeba tohle jen přiměřené velikosti. www.zavlahy-eshop.cz/… Doporučuji měnit ze začátku aspoň 2x týdně 1/2 obsahu nádrže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.12.2020 10:20 R Muž afc1886 [14681] Re: Andy719
Ahoj, normálně odpusť vodu, kterou chceš vyměnit a potom napusť vodu přes sprchovou hlavici přímo do akvária. Pořiď si třeba obchod.remont-cerpadla.cz/… , hadici a www.hornbach.cz/… .
- o baktériích už ti napsala Silvie, že se není třeba bát
- žádnou chémii pro úpravu vody nepotřebuješ
- rybky spíše umřely kvůli tomu, že byly brzo nasazené (viz _ucx_)
- voda hnědne od kořenu, což je normální a ničemu to neškodí, spíše naopak
- to na kamenech a rostlinách není od té hnědé vody, ale jsou to rozsivky
- na ten bílý povlak nespěchej, on opravdu časem zmizí a pomoct ti s tím můžou šnečci

Za mě bych do toho tvého akvária přidal nějaké rychlerostoucí rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   12.12.2020 10:17 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Andy719
Ryby tam přišly příliš brzy, čili otrava amoniakem nebo dusitany je důvodem jejich úhynu. Uvnitř a na rostlinách se nejspíš tvoří hnědá řasa, což se u nově založených nádrží běžně stává, bílá usazenina na dřevě je zpočátku taky celkem běžná. Když měníš vodu postupně, má to jen poloviční účinnost oproti výměně téhož objemu vody najednou. O bakterie ve filtru se neboj, dvě hodiny vydrží... Jak máš výměnu provádět konkrétně, to je na tobě, někdo má dlouhou hadici, někdo kýble, někdo sud.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.12.2020 10:05 Silviebaris Re: Andy719
Já když měním vodu,prvni odeberu daný množstvi vody,a pak dotemperovanou z konvice doliju zpět,nepouživám odstátou,filtr vydrži i několik hodin bez činnosti,takže odeber těch daných 40 litrú a pak je tam dolij zpět..najednou..ono tím,že to měnis takhle,tak tu vodu ředíš a ve finále máš vyměnéno jen 20 litrú a ne 40..přiklad,nedokažu to zmérit,kolik a jak se to naředí..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 09:57 Muž Andy719 [2] – Chyb při výměně?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

jak mám správně vyměnit vodu v 180l akváriu? Myslím si, že to doposud dělám nějak blbě. Akvárium mám 3 týdny a snažím se každý týden měnit 1/3 až 1/5 vody (je to juwel rio 180l - mám vnitřní filtr, mám tam dno, dekorace a hladinu nemám až po "strop" akvárka, ale jen po rysku, takže čistý objem si odhaduju tak na cca 150l) - tzn. snažím se měnit cca 40l každý týden...

A nyní možná přichází má chyba - vodu měním v kýblu a dělám to tak, že vždy jeden kýbl odpustím, pak do něj naleju čistou vodu z vodovodu, nechám odstát (cca 15 minut) a pak naleju do akvárka - tento postup opakuju, dokud nevyměním těch cca 40l. Dělám to takto, protože nechci, abych měl delší dobu filtr bez vody, aby mi tam neumřely bakterie. Na druhou stranu - nebylo by správnější nejprve prostě těch 40l odčerpat a teprve poté tam těch 40l nalít?

Nechci mít ale kvůli akváriu x kýblů, takže jak mám nechat tu vodu odstát a navíc nebude vnitřnímu filtru vadit, když bude nějakou dobu bez těch 40l vody?

Při výměně vody pak nedávám žádnou chemii, jen Seachem Flourish jako hnojivo pro kytky.

Obávám se, že můj dosavadní postup je problematický... Jednak mi umřely všechny zajížděcí ryby (4x ancistrus), zároveň mi voda v akvárku celkem hnědne a zahnědávají mi z toho např. kameny či rostliny (viz foto). Navíc se mi začíná tvořit zevnitř na skle akvária jakási usazenina, která vypadá jako taková bílá šmouha (viz foto) a k tomu tam mám bílý povlak na kořenu a jedné rostlině (to jsem se ale v jiném vlákně dočetl, že by to mělo zmizet, nicméně mám to tam už skoro 3. týden a spíše se to rozrůstá na tom kořenu, než že by to nějak mizelo).

Prosím o pomoc, jak tu vodu správně měnit? Častěji? Anebo odpustit těch 40 l (tzn. cca 4 kýble po sobě) najednou a pak to tam i najednou nalít?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2020 15:26 Muž Roger [1873] Re: spajk17
Hnojit máš až když si o to rostlinky řeknou ;-) ty tam nemáš skoro žádný kytky, není ani hnojit co, být Tebou držím se nejdříve mého komentáře v prezentaci a zbytek řešit až po tom ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2020 15:20 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: spajk17
Při týdenní výměně vody, ne příliš siném světle a přiměřené osádce ryb to většinou není nutné něco dalšího přidávat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2020 15:09 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetkyRe: vaclav
Ještě otázka mimo téma. Mám na dně hnojivo ktere je prikrite kremicitim pískem. Je třeba ještě necim prihnojovat rostliny ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.09.2020 14:17 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: spajk17
Klasika je 1/3 vody týdně a přípravky na vodu nepoužívej, jsou to vyhozené peníze a jen bůh ví co probíhá za reakci a co se ti ukládá do dna. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2020 14:14 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetky – .
Jak často měnit vodu v akvárku? Včera jsem sibzalozil 54 litrove. Jaké přípravky používáte na vodu ? Uvítam jakekoli rady atd. Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2020 17:59 Muž Roger [1873] Re: _ucx_
Díky, o tomhle jsem ani nevěděl, díky moc všem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.04.2020 17:10 Muž vlka [3444] Re: ZDRI
Zde několik možností, já výměnu vody spojuju s odkalením. www.akvatera.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2020 16:52 Muž ZDRI [1415] Re: _ucx_
Jo, to je přesně ono, kamarádka má podobný v práci a funguje bezvadně. Ještě se dělá podobný z průhledného plastu, ale ten po necelém roce používání praskl. Podle mě je to zde u Rogera mnohem jednoduší a ekonomičtější řešení, než na hadici dávat čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.04.2020 15:11 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Roger
Já používám tohle: www.hornbach.cz/…

Nejde-li to prostým opakovaným zmáčknutím, stisknu a prstem ucpu výpusť a pak to nasaje s jistotou. Je docela dobře možné, že to bude stačit a obejdeš se bez čerpadla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2020 14:44 Muž Roger [1873] Re: Magic
Aha, to jsem nevěděl, měl jsem obavu abych nekoupil nějakou hlavu která by to nezvládla :-) díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2020 14:43 Muž Roger [1873] Re: ZDRI
Horní hrana akvária je asi 140cm od podlahy, odpad je níž (vana) a nasávat mě to už právě nebaví :), hadice má 20m, akvárko má výšku 50cm a objem 200l hrubého
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2020 14:33 Muž ZDRI [1415] Re: Roger
Pokud chceš konkrétní rady, měl bys upřesnit, jak vysoko je u Tebe akvárko/odpad a cca kolik vody má to akvárko. Pokud je odpad níž, není třeba ani elektrické čerpadlo, stačí dát na hadici např. "balónek", který Ti pomůže s úvodním nasátím bez toho, abys na začátku musel "nasát pusou". Lze si pomoci i naplněním hadice vodou, ale při delší hadici se s tím blbě manipuluje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2020 14:09 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Roger
Z akvária do odpadu to zvládne hocijaká čerpacia hlava, pretože to treba len naštartovať. Keďže je odpad nižšie, než akvárium, ďalej to už ide samospádom.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2020 12:54 Muž Roger [1873] – Výtlačné čerpadlo
Ahoj, nenašel jsem vhodnější téma, prohlížím se po výtlačném čerpadlu který bych použil při výměně vody. Máte nějaké doporučení? Podle čeho se orientovat? Jedná se o vytlačení vody z akvária do opdadu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 12:08 Muž MichalV [327]
tu je jeden konkrétny prípad:
www.topin.cz/…

jedná sa o veľmi agresívnu vodu:
agresívne CO2 3,3 mg/l
voľné CO2 30,8 mg/l
KNK 3,3

pri takýchto vstupných parametroch má význam sa zaoberať prípadnou toxicitou OPV, ale paušalizovať a strašiť akvaristickú verejnosť nie je tiež na mieste...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 11:36 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: MichalV
Nerez je výrazně horší vodič tepla než měď, nerez výměník proto vychází pro stejný výkon výrazně větší (a tedy i dražší). Měď taky zabíjí některé bakterie už při stopovém množství, toho se využívá například v lihovarech, kde se přesně z toho důvodu používají měděné trubky.

Kde přesně jsou dnes výměníky, to nevím, bývaly v lokálních výtopnách, teď se celá sídliště přepojila na centrální zdroje tepla (velké elektrárny, např. Mělník, Temelín apod.), je fakt, že některé výtopny se zrušily, takže ten přesun výměníků do domů asi dává smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   08.04.2020 11:34 Muž ZDRI [1415] Re: MichalV
Já už jsem k tématu napsal dost, je na každém, co si kdo z této debaty vybere. Konkrétní mnou naměřené hodnoty vodivosti máš o pár příspěvků níže. Při dočasných odstávkách, opravách, haváriích, atp. jsou ty rozdíly často dočasně i řádově vyšší a je to loterie, kdy se do toho některý akvarista zrovna trefí.

Pracovně se k těmto datům dostávat celkem pravidelně a proto bych tuto problematiku opravdu nerad zjednodušoval na černobílé vadí/nevadí, nebo na rady typu "dělám to celý život a nic se neděje". Tato suverénní moudra jsou platná pouze pro Vaše konkrétní akvárko/osádku a pro Váš konkrétní zdroj vody, ať už teplé, nebo studené.

Jen se pak nedivte nevysvětlitelným úhynům ryb při nárazové/dočasné změně parametru vody. Lidem bez příslušného vzdělání to vůbec nedojde a chybně hledají příčinu ve všem možném okolo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 11:06 Muž MichalV [327] Re: silviebaris
ja bohužiaľ nemám možnosť merať vodivosť, ale rád si pozriem hodnoty, ktoré tu uvediete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.04.2020 10:53 Silviebaris Re: MichalV
ZDRI to tady nedávno popisoval... Další věc - teplá voda z kotle/bojleru/teplárny. V návaznosti na stav rozvodů může obsahovat (a také často obsahuje) nezanedbatelné množství bordela. Horká voda je mnohem korozivnější a navíc při lokálně velmi vysoké teplotě prochází i spoustou kovových armatur v různém technickém stavu. Při své práci jsem opakovaně řešil problém s degradací vnitřního obložení zásobníků TUV, které významně kontaminovali TUV. Většinu toho viditelného chytí sítka/filtry, ale i tak je to problém. Udělejte si malý test - změřte si doma TDS/vodivost teplé a studené vody (samozřejmě po srovnání teplot). Zejména u TUV z teplárny budete překvapení, kam to vyletí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 10:34 Muž MichalV [327] Re: ctibum
áno, ale potom sa to začalo vyvíjať iným smerom.
Tak ešte k tomu zásobovaniu sídlisk:
Vodárenské spoločnosti dodávajú len pitnú vodu. Pre hygienické účely (sprchovanie) sa táto pitná voda v minulosti ohrievala vo výmenníkových staniciach, zvyčajne jedna pre niekoľko bytových domov. Ohrev sa riešil zásobníkovými ohrievačmi o objeme niekoľko m3. Dnes (aspoň u nás) sú pri rekonštrukcii teplárenských rozvodov rušené a meranie spotreby tepla na vykurovanie ako aj samotný ohrev pitnej vody sa realizuje v suterénu/prízemí bytového domu. Na tento účel sú najvhodnejšie doskové nerezový výmenníky tepla, ktoré sú priestorovo veľmi nenáročné a nedochádza k degradácii kvality vody oproti studenej pitnej vode. Tolerancia na Cu v pitnej vode je 2 mg/l, ale z bežných rozborov je (u nás) táto hodnota mimo rozsah merania (pri menšej hodnote sa udáva len - do 0,15 mg/l).
PS: Ak by bola OPV taká bohatá na mikroprvky (Fe, Cu, Zn...) ako sa tu niektorí obávajú, tak by sme nepozorovali zlepšenie kvality rastlín už pri malých dávkach tenso-cocktailu alebo inej zmesi mikroprvkov z PMDD.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 09:48 R Muž ctibum [6908] Re: MichalV
Řekl bych, že TUV (OPV) se řešila spíš v souvislosti s centrálním rozvodem (sídliště)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 09:12 Muž MichalV [327] Re: _ucx_
so všetkým čo píšeš súhlasím, napriek tomu v tom problém z akvaristického hľadiska nevidím. Musel by to byť veľmi špecifický prípad, aby sa to prejavilo,
napr. z hľadiska tých baktérii: predimenzovaný zásobník s minimálnym prietokom vody (t.j. spotrebovanie chlóru) a bez pravidelného navýšenia teploty v zásobníku za účelom likvidácie baktérii (legionella)

Pri starých systémoch je skôr problém vznikajúce inkrusty na povrchu napr. medeného výmenníka, ale to znižuje účinnosť odovzdávania tepla a naopak bráni v oxidácii Cu.

Ak by sa aj jednalo o veľmi mäkkú vodu, v ktorej pri ohreve inkrusty nevznikajú, ten prietok zásobníkom je obvykle taký veľký, že obohatenie vody o Cu nenameriaš testom. Keby to tak bolo, životnosť zásobníkov by bola tragická.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.04.2020 08:52 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: MichalV
Normami stanovené hodnoty stanovené pro pitnou vodu jsou velmi tolerantní (určené z hlediska vlivu na lidský organismus při nějaké zprůměrované konzumaci) a pro některé vodní živočichy nepřijatelné. Ohřívaná voda je také více korozivní než studená (do studené se vejde více rozpuštěného kyslíku a ten se při ohřevu uvolňuje) a také bakterie se v ní množí mnohem rychleji.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2020 08:03 Muž MichalV [327] Re: Centisi, slavko
TÚV je starý výraz, dnes sa používa OPV (ohriata pitná voda). Úžitková je nesprávny/nepresný pojem - zvyčajne sa jedná o vodu z vlastného zdroja napr. na polievanie.
V prípade, že sa ohrev pitnej vody realizuje prietokovým ohrevom s nerezovým výmenníkom v suteréne bytového domu, a boli realizované výmeny rozvodov resp. sa jedná o novšiu stavbu s plastovým rozvodom vody, tak s tou kvalitou nebude problém.
Edit: ak by sa aj jednalo o starý systém, neobávam sa, že hodnoty Cu, Zn, a Fe prekročia koncentrácie stanovené pre pitnú vodu. A ani zďaleka sa nepriblížia na hodnoty z PMDD resp. EI. Ak máte testy, môžete zmerať ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.04.2020 23:27 Muž Centisi [33] Re: silviebaris
hádat se s Vámi nebudu..ono stačí použít normální selskej rozum..Nemám na to čas a dohady mě ještě nebaví...kdo chce at tomu věří...kdo se zamyslí musí mu bejt jasný že se není čeho bát..v takové vodě nemůže být takovej obsah např. olova ,mědi atd..aby to akvárku ublížilo...mějte se
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 23:23 Silviebaris Re: Centisi
Tak si zpětně přečti co jsi napsal X-)...TUV je teplá užitková voda...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2020 23:19 Muž Centisi [33] Re: silviebaris
a co z toho vyplývá ? to co říkám... je to normální voda..každá změna at je to teplota nebo tlak můžou ovlivnit jak píšou třeba chuť či se tam může něčemu dařit víc co nechcem apod,ale je to stále voda co je zdravý nezávadná...
ono to že je v zákoně vedena tak nebo onak je uplně jedno...nikde není zakázáno takovou konzumovat,či s ní vařit atd..a užitková nebe teplá užitková je jen definice v zákoně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2020 23:11 Silviebaris Re: Centisi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 23:10 Muž Centisi [33] Re: HanysOV
Ano přiznávám že to ve větším paneláku být může pokud bydlí v něm...můžeš to mít stejně a viděl si někde nebo slyšel si od někoho někdy že by řekl že nemá doma pitnou teplou vodu ale jen užitkovou?? pokud teče do domácnosti musí splnovat určitý parametry nezávadnosti a nesmí se s ní nikomu nic stát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.04.2020 23:09 Silviebaris Re: Centisi
Proboha,kdo pije teplou vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 23:08 Silviebaris Re: HanysOV
Tak možná někde ve sklepě maj nějaký několika kubikovej bojler...ale ta spotřeba elektřiny na ten ohřev... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 23:06 Muž Centisi [33] Re: silviebaris
je možný že to může bejt,neříkám že to nejde...když sem bydlel v paneláku několik let zpátky tak to stejně fungovalo jak já píšu... a i kdyby to bylo centrálně myslíš že by ohřívali nějakou užitkovou vodu ??? tohle by si nikdo na triko nevzal !!! viděla si někdy někde nějaký takový upozornění že je taková voda nevhodná k pití? vem si kolik lidí si ze spěchu zalije instatní kávu teplou vodou přímo z kohoutku a podobný zvyky co lidi dělaj z lenosti a ze spěchu a věřili by tomu že pijou užitkovou vodu ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2020 23:04 Muž HanysOV [54] Re: silviebaris
Já bych řekl, že jo. Stejně jako teplá voda do radiátorů. Chtěl bych vidět ten "bojler nebo něco" pro 12 pater do výšky a 3 domácnosti na patro hmm Jistě to ale nevím. Jen vím, že ji tak účtují. A tepla je k****sky dražší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 22:59 Silviebaris Re: Centisi
A v paneláku to je jak prosim tě? Neni náhodou dodávana centrálně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 22:50 Muž Centisi [33] Re: slavko
slavko napsal: Ja len upozorním, že teplá voda nemusí (a často nie je) pitná, ale úžitková. Rozdiel je v tom, že sledovaných je menej parametrov ako pri pitnej vode a úžitková potom môže obsahovať rôzne škodliviny, napr. ťažké kovy...
Tak tohle mě celkem dostalo smich
Nevím jestli to někde funguje jinak,ale do domácnosti máš normálně přípojku na pitnou vodu a to studenou. jen pak dále záleží jestli tuhle vodu pustíš z kohoutku studenou jak je přivedená do domu,nebo tuto stejnou vodu před kohoutkem ohřeješ (bojler apod.) pořád máš tu stejnou pitnou vodu ale budto studenou nebo ohřátou...
nebo ty máš teplou vodu do baráku přivedenou už z vodáren? myslím že ne smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 22:37 Dafi Re: Slavko, vaclav
Tak to musím zaťukat. Mně nejde jen když mám jen opravdu malý průtok.
K té teplé vodě. Uznávám, že mám vlastní zdroj a přírodní vodu takže to řešit nemusím, ale myslím si, že to jen jaká si ochrana vodáren. Když se doma při sprchování napijete taky neumřete :) , ale to je jen spekulace, za zdraví neručim. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.04.2020 22:16 R Muž slavko [1759] - Rostliny
Ja len upozorním, že teplá voda nemusí (a často nie je) pitná, ale úžitková. Rozdiel je v tom, že sledovaných je menej parametrov ako pri pitnej vode a úžitková potom môže obsahovať rôzne škodliviny, napr. ťažké kovy...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2020 19:42 Muž Lister [169] Re: _ucx_
_ucx_ napsal: Kotel nevadí.
Díky nechám to tam, z logistického hlediska je to pro mne nejlepší řešení.

Krevety otrávené určitě byly, jen jsem přemýšlel nad tím jestli byl vadný ten Prime nebo v tom akva vznikala nějaká nepředvídatelná reakce ve složkách vody, dna atd. A jestli se někomu nestalo něco podobneho. Ale jak píšeš, na jistou příčinu, asi nikdo nepřijde.

Jen je to takový typický příklad mého štěstí se zvířaty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2020 18:45 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Lister
Kotel nevadí.

To druhé bude nějaká otrava, ale těžko už teď zjistit, čím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2020 18:35 Muž Lister [169] – Odstatá voda pod plynovým kotlem
Ahoj lidi.

Jsem muž z pravěku, který dále nechává vodu odstát, ale mám k tomu jeden dotaz. Myslíte, že kůže vadit, když ta voda stojí v malém kumbalku (cca 1,5x1m), kde je plynový kotel - je to kotel se samostatným přívodem vzduchu přes fasádu a spodiny jdou rovnou do komína - tzv turbo ( tedy aspoň myslím, nejsem topenář).
Mám v té mistnosti 50 litrový barel s atestem na styk s potravinami.

A pak jedná taková zkušenost, jestli se někomu nestalo něco podobného.

Jednu dobu jsem k výměně používal Prime. V akváriu s krevetami jsem měnil cca 30% vody, rovnou z vodovodu, ošetřenou dle návodu Primem a ohřátou pomocí horké vody z konvice na identickou teplotu. Při téhle výměně během pár minut po nalití najednou polovina Japonek se začala motal, zmodrala, vypadalo to že mají křeče, ležely na zemi, občas sebou mrskly a zmateně lítaly po celém akva, některé rychle uhynuly, jiné to daly, ale při další výměně se stalo to stejné a nakonec to nedala žádná. Nidky jsem nepřišel, jestli ten Prime byl vadný, nebo to bylo něčím jiným, ale ryby na to nikdy nereagovaly a ten Prime jsem používal ve 4 jiných akva - bez krevet. Po druhé zkušenosti s úmrtím krevet jsem ho vyhodil. Od té doby jedu odstátou vodu.

Nestalo se někdy někomu něco podobného?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 20:43 Muž Tommo [828] Re: Tojsouvěci
Stručně, jasně napsáno. Patřím mezi ty, kteří napouští přímo z řadu. Teď v zimě naleji 3-4 kbelíky teplejší, aby nebyl pokles teploty tak velký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 20   06.02.2020 20:29 Muž Tojsouvěci [3587] - Kytky s čudlamaRe: RAP
e-akvarium.cz/… strana 20 ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.02.2020 19:54 Muž Socrates [298] - Raci, krabi, krevetky
Já většinou nechávám odstát od rána do odpoledne, výjimečně, když se mi pak nechce, nechám výměnu vody na druhej den. A když to tak nějak nevyjde, doleju i pár litrů absolutně čerstvou vodou z kohoutku, takže myslím, takovej zdravej mix a radši nic skrz vodu nezkoumám, jinak bych se z toho asi zbláznil. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41255x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274-vymena-vody?od=101