Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 32 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 21:52 Muž Sázavan [1] – kvalita vody
Dobrý večer,
jak častou výměnu vody doporučujete nebo jak razantní po úmrtí rybky, která byla v akvárku od pondělí (to jsem jí přestal vídat, ale doufal jsem, že je skrytá a nabírá sílu. Byla dost šikanovaná takže to snad nebylo nemocí). Dnes ryby nic jiného nedělaly něž se otíraly, takže jsem provedl mimořádnou výměnu vody a rozebral skalky, abych našel tu rybku, neb jsem tušil, že je zle. Mám vyprat filtry ikdyž bylo provedeno v pátek?
Jinak otírání ryb již pozoruji pár dní.
Děkuji Sázavan

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 23:51 GP – Re: hajnalka
nedavno se rozebiralo ovlivneni testu duscnany v destilce, tipnul bych to na tuto moznost. schvalne bych provedl test te destilky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 19:53 Muž kortezhugo [983]
250? :-D
si niekto dela srandu :-)
...a nie 50% denne...ako pise Designer -ale 100 X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 19:51 Muž filipsi [1295] – Re: Designer
Pravdu dis. A jeste ke vsemu hajnalka pise PO vymene ...

(edit - jo ted to ctu poradne. On pise po vymene stejne jako pred. Tak to je neco spatne, to samozrejem mozne neni, spatne meri.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 19:44 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: hajnalka
Pokud ma vstupni voda 25mg/l NO3 a voda v akvariu 250mg/l NO3, pak se deje neco sileneho. Menil bych vodu, klidne 50% denne, a pokusil se zjistit pricinu, co ze se to tam probuh rozklada? Pokud bych ji nezjistil, menil bych vodu stale, i 50mg/l by mne trapilo. Vzdyt 250mg/l, to uz neni voda, to je tekute hnojivo!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.02.2011 18:08 R Muž romant [27987] – Re: hajnalka
Tak pokud je tam skutečně těch 250mg/l, tak to už je pořádná koňská dávka. Nasadil bych nějakýho řrouta dusíku v podobě rostlin.
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_cornuta
a ostatní toho druhu. Ale zamyslel bych se nad příčinou tak vysokých dusičnanů. Kolik je tam rybek a jakých? jak často je prováděna údržba akva? odkalování, výměna vody atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 18:04 hajnalka – 250mg/liter NO3
mam 250mg/liter NO3 v 80litrovom (neviem sa zbavit rias)
V 10litrovom akvarku pre male ryby tiez 250mg/liter ale nikdy tam neboli riasy.
Dnes som vymenil cca 70% vody v 80litrovom akvarku(Viem ze sa nema 70%)a test NO3 je stale rovnaky!!! Ide o test Sera quick test Skusim este test pitnej vody: PH 7.6,KH 10d,GH 16d,NO2 0mg/l NO3 25mg/l

Nie som laborant takze neviem ci je to na pitnu vodu vela, len nechapem preco po vymene vody v akva 70% stav NO3 je tak vysoky.Mam externy filter+Sera siporax + 5W UV
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 01:17 Muž ryba [0] – Re: Já
neuveritelme,proti zakonum prirody...parmicky,zivorodky apod maji pomerne agresivni exkrementy,proto je nutne vodu menit casteji,nez napr teter,neonek.a jeste pri nedostatku rostlin si nedokazu predstavit,jak ty ryby prezivaji...vzduchovani nema s filtraci nic spolecneho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 17:29 Muž tomas3000 [15] – Re: Haimdol
moje chyba...máš recht:-)voda byse měnit měla. díky za opravu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 17:23 R Muž Silent [5949]
tomas3000 napsal:Pokud nechceš odkalovat, dej si tam hodně rostlin a minimum ryb...potom není co řešit, jen doléváš vodu... Trochu bych tě opravil. Vodu je třeba měnit i tak, protože pouhé dolévání nestačí. Jen pak nemusíš kolem nádrže poskakovat s odkalovačem, ale stačí jen hadice :-D .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2011 17:20 Muž tomas3000 [15] – Re: oniiicek
Záleží na velikosti akvária a na hustotě osázení rostlinami...Pokud nechceš odkalovat, dej si tam hodně rostlin a minimum ryb...potom není co řešit, jen doléváš vodu...Jinak si pořiď odkalovací zvon a občas(zase toto se posuzuje podle množství ryb)odkal, jen tam, kam se dostaneš...určitě nezajíždej příliš hluboko do substrátu v blízkosti rostlin a pravidelně vyměňuj vodu...každý týden 1/3...to je tak do základu...časem vypozoruješ sám, jak to tvému akva vyhovuje...hodně zdaru ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.02.2011 17:15 R Muž Silent [5949] – Re: oniiicek
U opravdu dobře založené a prorostlé nádrže s rozumnou osádkou a nepřekrmovanou není třeba odkalovat téměř vůbec. Pokud to už z nějakého důvodu je třeba z vlastní zkušenosti mohu doporučit odkalovač Hagen Easy Clean regular vhodné velikosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2011 17:09 Muž oniiicek [10] - Rostliny
Chcem sa opýtať, že či treba aj dno odkalovať (ked budú aj rybky v akva)? Alebo stačí len hadicou vymeniť 20% vody...Neviem ale mám blbý pocit prehrabávať popri koreňoch rastlín, že či sa nejak ten detrit nedostane viac do okolia a nechytí sa nejaká riasana listoch rastlín...Resp. odporúčate kúpiť aj nejaký zvon?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2011 16:43 Muž oniiicek [10] - Rostliny
A filter stačí čistiť raz za mesiac? Mám klasický hranol (bublifuk)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2011 16:11 Muž chicko [124]
Dovolím si taky přidat názor, při zabíhání akvária jsem vodu měnil jednou po 5 dnech o založení (cca 30%), poté za 14 dní. V záběhu jsem průběžné hodnoty No2 neměřil, ale před vpuštění osazenstva byly neměřitelné (tím neříkám nulové, ale hodnota prostě byla tak malá, že nešla odečíst-test Aquar) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.02.2011 16:07 Žena Linduš [166] – Re: Haimdol
tutově se ozve... :-D
neříkám, že zbytečná ;-)
přesto měním až po zaběhnutí a před vpuštěním osazenstva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.02.2011 16:04 R Muž Silent [5949] – Re: oniiicek
Na to panují různé názory. Já osobně preferuji výměnu 30% vody každé tři dny až do nulových hodnot NO2, tedy cca tři týdny. Pak týdně. To vše za předpokladu plně zřízené nádrže tedy dno, rostliny, veškerá technika, ale bez ryb. První "zajížděcí" rybky bych nasadil tak po týdnu od založení. Tutově se ozve i nějaký oponent s názorem, že bez ryb je výměna vody zbytečná, ale mně to takto funguje skvěle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2011 16:00 Muž oniiicek [10] - Rostliny – kedy začať menit vodu prvýkrát?
Ahojte,

Dnes som založil akvárium od základu. CHcel by som sa opýtať kedy začať meniť vodu pravidelne ked tam ešte nemám žiadne ryby? Či po týždni ako ked sú tam ryby? Alebo treba nehať nejak dhšie zabiehať akva, bez výmeny vody? Mám tam akurát len také malé slimáky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2011 14:29 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: vaclav
Co to je proti 10 kg echinodorů, ostatní kytky nepočítaje?! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2011 10:12 Usine – Re: Sid
Asi by jsi se divil 11 dospívajících skalár je už pořádná porce. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2011 09:56 GabrisDavid
tak problem je vyrieseny...cize iba obcasne cistenie filtracnych materialov a ani vtedy nie vsetkych naraz ak som spravne pocopil....asi som chcel moc dobreho urobyt naraz. hmm
prepocital som si aj mnozstvo ryb na cisty objem vody. no a troska mam toho moc.(pocital som ich povodne na 200L) stydim
Dakujem vsetkym za rady

palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2011 23:34 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: vaclav
Přesně, jak píše Haimdol - ty tomu nemůžeš rozumět, Václave. :-D
Každý nemá akvárko přecpané kytkami, a abys v něm rybky hledal...! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 23:31 R Muž Silent [5949] – Re: vaclav
To co popisujete vy Václave se týká jen malého procenta nádrží které nejsou přerybněné, jsou bohatě zarostlé a mají velkoobjemový filtr. Pak to funguje přesně jak popisujete. Jenže bohužel většina akvaristů má nádrže s větším počtem ryb a průměrně nebo málo zarostlé a s malým objemem filtru no a tam je současné odkalení a čištění filtru rizikový faktor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2011 23:23 Usine – Re: romant
Já tomu pořád nerozumím. Co to tu vykládáte. Čistím filtr, až když je ucpaný. U mě jsou to měsíce, protože odkaluji 1 x za 14 dní. Tak nevím proč bych ho v té odkalené vodě nemohl vymáchat. To spíše filtru pomůže než uškodí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2011 19:45 R Muž romant [27987] – Re: Sid
Zdědil jsem od svého otce a ten to podědil od velmi letitého akvaristy následující radu: "Když rejpáš do dna a odkaluješ, tak při tom nečisti filtr a naopak". :) A tato věta velmi koresponduje s tím Vaším konstatováním. ano Akvaristice zdar a selskýmu rozumu zvlášť. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2011 19:44 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Haimdol
Tak to jo! :-) To jsem vás prve špatně pochopil! :)
Vyčištění filtru nebo vyčištění filtru + výměna části vody vyjde zhruba nastejno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2011 19:40 R Muž Silent [5949] – Re: Sid
No to samozřejmě. Jakýkoli zásah do filtru je narušením biologické rovnováhy. Já měl spíše na mysli to, že vzhledem k tomu že nitrifikační bakterie žijí v nádrži přisedle a jen ve velmi omezené míře ve vodním sloupci nebude výrazný rozdíl v narušení rovnováhy když pouze vyčistíme filtr a když provedeme prostou výměnu vody a vyčistíme filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2011 19:35 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Haimdol
U přerybněných nádrží, (jakých je mezi "běžnými akvaristy" nemálo :)), může vyřazení nitrifikačních bakterií ve filtru přinést problém, přestože do dna nezavrtáte.
Tím samozřejmě neodmítám, že významná část nitrifikace probíhá mimo filtr, především pak v substrátu. Otázkou je, jak dlouho bude trvat, než se případný "deficit" NB srovná...
Doporučuji malý test: zkuste v takové nádrži (věřím, že mi rozumíte, jakou nádrž mám na mysli :-)) poměřit po důkladném vyčištění filtru NHx. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 19:22 R Muž Silent [5949] – Re: Sid
Současné proprání filtračních hmot a pouhé výměny vody v dobře zaběhlé nádrži nitrifikaci nijak významně nenaruší. Jiná věc je pokud se současně čistí filtrační hmota a provede se hlubší odkalení nádrže. V tomto případě se nitrifikační proces může výrazně narušit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 19:19 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: vaclav
Někdy - podle podmínek - to může rozhodit nitrifikaci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 18:13 Usine – Re: ustavprochore
Co je na tom špatného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 17:58 Muž zdenda25 [0] - Cichlidy
Myslím si z vlastní zkušenosti je ten, že napouštíš teplou vodu. Zkus napustit studenou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 13:07 Žena ustavprochore [567] – Re: GabrisDavid
Nečistíte současně s výměnou vody i filtrační náplně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 22:42 Muž soptik [40] - Rostliny – Re: GabrisDavid
tak to neni takový množství který by s tím mělo takhle zahejbat, ještě když ji necháváš odstát..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 14:05 GabrisDavid – Re: romant
prave to je ten problem ze niekedy aj 3 dni.(zatial to bol ten najhorsi pripad)
moje hodnoty vody:
No2 0
Gh 16
Kh 3 až 6
Ph 7.2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 13:53 R Muž romant [27987] – Re: GabrisDavid
Jak dlouho ten zákal po výměně vody trvá? Pokud je to pár hodin, tak to je normální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 12:57 GabrisDavid – Re: soptik
cca 160L cisteho objemu vody
menim kazdych 10/14 dniako my to vychadza
25L vody. ktoru nechavam 2az3 hodiny odstat + mam do nej nasedeni maly filter na prevzdusnenie bez filtr naplni
napustam teplu vodu(mame termostat), ktora vychladne dovtedy na teplotu 22/24 C
v kavariu mam teplotu nastavenu na 24 C v zime/ v lete na 26 C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 12:15 Muž soptik [40] - Rostliny – Re: GabrisDavid
a co to u tebe obnáší ta výměna vody? myslim kolik litrů z kolikalitrovýho akva..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 18:20 R Muž romant [27987] – Re: GabrisDavid
Jestli tam tu vodu pouštíš rovnou z vodovodu, tak bych to jako problém neviděl. Je to způsobený tím, že ve vodovodním řadu je ta voda pod tlakem a když se napustí, tak se uvolňují ty plyny jenž jsou v tý vodě obsažený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 18:10 GabrisDavid
ok. tak to som rad.este sa spytam ze ked vymenim vodu tak mam zakalene akvarko. je to cisto iba chlorom?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2011 13:48 R Muž romant [27987] – Re: GabrisDavid
Používat vodičky nutný není. Nechat jí provzdušňovat po dobu odstání, taky nutný není. Nechávat vodu odstát, taky nutný není. Takže shrnutí je takový, že se do akvárka dá normálně při výměně vody napouštět voda pčímo z vodovodu, patřičně teplotně sladěná s vodou v akvárku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 13:46 GP – Re: GabrisDavid
ne, ja treba do 100l doplnuju primo hadici.
edit: odstatim samozrejme nic nezkazis, coz se o tech vodickach uz tak jiste rict neda...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 13:44 GabrisDavid
chcem sa spytat ci je naozaj nutne pri vymene vody pouzivat vsetky tie vodicky, alebo naozaj staci nchat vodu cca 2 hod. odstat popritom ju prevzdusnovat pomocou maleho filtra. Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2010 12:58 Muž Yirka [9126] Re: teleport
Pokud je nádrž řádně zajetá není se třeba bát výměny přímo z vodovodu. Já tak měním 60 l z 200 běžně. Pokud si nejsi jistý chlórem, udělej na zkoušku výměnu menšího množství a postupně přidávej a uvidíš. Kdy jednou odzkoušel přímou výměnu vody, nikdy se ke kyblíkování nevrátí. Je to totiž neporovnatelná práce a nemusí při ní ukápnout ani kapka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 10:39 Žena Chalybda [55] Re: teleport
Někde jsem tu četla zlepšovák na výměnu vody - přes malé čerpadlo na vrtačku - až budu mít větší akvo, koupím ho taky, v hornbachu to měli asi za 150,- Kč ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2010 10:37 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: teleport
Jestli je voda po napuštění do např. sklenice bílá od bublinek, neznamená to, že v ní je chlór, ale stlačené a rozpuštěné plyny, které se změnou tlaku objeví, jako malé bublinky a rychle vyprchají. Dávat vodu přímo z kohoutku není žádný problém. Dělá to tak kde kdo a pokud se zásadně nezmění teplota vody, tak se nic nestane.
Určitě máte teploměr a chvíli počkat a změřit teplotu napuštěné vody, aby byla stejná jako v akváriu není žádný problém. ;-)
Čím víc vody vyměníte, tím lépe pro vaše akvárium. Zředíte nahromaděné mikroprvky a dodáte živiny. Takže je velký důvod měnit více jak 1/10 vody týdně (ale samozřejmě jde provozovat akvárium i naprosto bez výměny nebo s minimální výměnou. Z toho pak pramení hypotézy o alelopatii a nesnášenlivosti některých rostlin apod.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 10:27 Muž j0hny [86] Re: teleport
Jak vysoko bude to akvarko ? nejaka polica alebo skrynka vedla neni ? Rozvin to trosku, na nieco prideme. Som to riesil u kamarata tiez cez velky barel + cerpadlo. Nateka mu to sice asi polhodinu ale to neni problem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 10:26 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: teleport
chlor vyprcha docela rychle.... jinak pokud by jsi zacal pouzivat gelovy krmivo tak by stacilo menit min vody.... pokud chces odstavat tak nejaky nadrze a cerpadlo (treba decky vanicky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2010 10:26 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: teleport
A s tím chlorem jsi si jistý? Měřil jsi ho nějak? Většinou v pitné vodě je minimum chlóru. Já dávám vodu přímo z vodovodu a bez problémů. Pokud ale chceš dávat odstátou vodu, tak jsem viděl 2 zajímavá řešení: Přímo ve stojanu pod akváriem schované další akvárium na odstátí vody a nebo barel se spodní výpustí ve spížce. Záleží jak máš řešený byt a kde máš místo.
Mojim snem je ale akvárium s průběžnou výměnou vody, ale to už chce stavební úpravy (přívod vody i odpad hned u akvária).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 10:26 Muž Jurasek [137] Re: teleport
Tak nechat vodu odstát v hoboku a pak ji do akva dostat čerpadlem.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [32] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41255x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274-vymena-vody?od=1551