Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 37 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 12:36 Muž Golfer [9] – Re: Johan
Bohužel. Asi 2 okružáky zatažené rostlinkama jsem tam už zahlédl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 12:34 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Golfer
Dřív nebo později tam stejně budou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 12:32 Muž Golfer [9] – Re: Johan
Dám tam pár šneků a už se jich nezbavím. Navíc řasu si pěstuju pro krevetky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 12:27 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Golfer
Tak tam zatím dejte pár šneků ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 12:23 Muž Golfer [9]
Díky všem za názor. Při napouštění vody jsem malou nádrž naočkoval asi 1 litrem vody se zaběhlého velkého akvária. Někde jsem četl, že to vytvoření bakterií ve filtru pomáhá víc než chemikálie, které jdou za tímto účelem běžně koupit.

Jinak k filtru - mám tam standardní bublifuk.

Akvárium je založené cca 1 týden. Domníváte se, že by byl problém dát tam ty Razborky už teď, aby se zabíhání nádrže před vypuštěním krevetek urychlilo? Nikde se bohužel moc nepíše o tom, jak moc jsou tyto rybky cholostivé. Jediné, co se mi podařilo vyčíst je, že mají rády nižší pH vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 12:04 Ivulik1 – Re: švíco
JJ, zalezi na mnoha vecech. U mne funguje male akva lip, nez velke (30 a 80 litru). Ale vetsinou se tu razi opacny nazor. Kazdopadne 6 razbor a krevety tomu nemuzou ublizit X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.04.2009 11:54 Muž deathfoe [58] – Re: Golfer
No pokud to necháš 4 týdny bez jakéhokoli živočicha, tak se ti to moc nezaběhne, protože se neudělá dostatečné množství nitrifikačních bakterií z důvodu nedostatku potravy. Já bych doporučil tam dát po týdnu od založení 2-3 zajížděcí rybičky, které díky detritu a krmení zajistí bakteriím potravu a poté bych nasadil krevetky a mikro razborky až budou dusitany neměřitelné. Napsal jsem to sice neodborně, ale snad správně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 11:00 švíco – Re: Ivulik1
Nemyslim si, že se zaběhne o moc rychleji než velká nádrž. Moje 22l se zaběhla cca za 4 týdny, pátý týden byly dusitany už témeř neměřitelné. Krevetky nebo citlivější rybky bych tam rozhodně hned nedával. Samozřejmě hodně záleží na použitém filtru.... a případné násadě bakterií ze zaběhlého filtru z jiného akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 10:28 Ivulik1 – Re: Golfer
Ne ze bych v tom mela jasno :-D , ale myslim, ze pokud s vodou neni neco v neporadku, tak vodu menit nemusis. Takto mala nadrz se zabehne mnohem rychleji, nez velka. Pokud mas dostatek rostlin, tak bych to v klidu zabydlela ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 10:19 švíco – Re: Golfer
Půjčil bych si od někoho párek pavích oček jako zajížděcí rybky, urychlí zaběhnutí akva a pohnojí ti rostlinky. Po zajetí nádrže je vrátíš... Vodu bych měnil podle potřeby, podle hladiny dusitanů.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 10:06 Muž Golfer [9] – Výměna vody u akvária "v záběhu"
Ahoj. Zakládám si malou nádrž (25 litrů), kde budou krevety a /pokud je seženu/ malé hejno (6 kusů) Razborek mikro. Akvárium je nyní založené týden, ani rybky ani krevety v něm zatím nejsou. Filtrace běží. Před vypuštěním živočichů plánuju záběh nádrže asi 1 měsíc. Otázka zní, zda má nyní (během záběhu a bez jakýchkoliv živočichů) v nádrži smysl nějak obměňovat část vody? Nebo začít s klasickou údržbou až po vypuštění živočichů?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 20:00 Muž Landvir [57]
samozřejmě je lepší voda odstátá ale znáš některý lidi spěchají a pak to špatně dopadá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.02.2009 19:59 Muž Yirka [9118] – Re: Landvir
Pokud již je třeba s chlorem bojovat (nemyslím si to, spousta akvaristů včetně mne doplňuje vodu přímo z řádu), tak raději nechat pár hodin odstát, než tam cpát další chemii.
Ale s tím nálevníkem máš pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 19:55 Muž Landvir [57] – tereza1234®
Podle toho co píšeš to jsou na 99% nálevníci projdi si forum je tady strašně moc diskuzí ja proti nim bojovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 19:53 Muž Landvir [57]
001: Pokud budes mít vodu z vodovodu, tak bych ti doporučil alespoň nějakej přípravek na zničení chloru a jinýho bordelu, třeba Aquatan od firmy Sera a jiné. Ihned ničí chlor je to dobrá věc a není nějak moc drahý
P.S: Není to reklama :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 18:48 tereza1234 – HMLA V AKVARKU ????????
po vymeneni vody mam v akvarku uz treti den akoby..hmlu..z coho to asi je????voda je inak cista......plies poradte diiiik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 11:55 001 – Re: Mrakoplash
Nebudou mi jíst rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 18:32 R Muž Mrakoplash [1776] – Re: vaclav
ještě bych to upřesnil :-) pokud nebudou mít co jíst, tak se nebudou množit. Tzn odumřelé části rostlin atp. nejen krmení ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 17:01 Usine – Re: 001
Oni se ti nebudou množit pokud je nebudeš krmit. Je to ukazatel toho že by jsi měl krmné dávky podstatně snížit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 16:43 Muž jajaapaja [174] – Re: 001
Já tam šneky od té doby co se mi nehorázně přemnožily nedávám.Dlouho jsem se jich nemohl zbavit. rozzureny
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 16:39 001 – šneci
Myslim že když chci mít mečovky a black molly tak budou ty řasy požírat místo šneků. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 16:36 001 – Re: vaclav
A je to dobře že tam jsou? Já myslim že se hrozně přemnožujou hmm .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 16:15 Usine – Re: 001
Je to nedílná součást akvária a ať je chceš nebo ne, stejně se ti tam dostanou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 16:12 001 – šneci
Ještě se chci zeptat jestli jsou do akvárka dobrý šneci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 16:08 001 – .
Děkuju za odpovědi. ano palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 15:59 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky – Re: 001
Nech vodu den odstát a nic do ni nepridavej. Zadny aquasafe atd. Udelas nejlip a nevyhodis penize.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 15:58 001 – .
Ještě nemám akvárium zařízené ale budu tam dávat normální vodovodní vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 15:30 Muž Yirka [9118] – Re: 001
Zpravidla ne, záleží na tom, jhakou vodu při výměně přidáváš či zda to výslovně nevyžadují speciální obyvatelé tvé nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 15:29 001 – úprava vody
Omlouvám se jestli tohle téma už někde je, ale chtěla jsem se zeptat jestli je nutné při výměně vody přidávat něco na úpravu (pH atd.) ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 15:57 mato127
kazdy tyzden po 10l tak isto ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 15:26 nenya – proti řasám
Ahoj, proti řasám kterých mám ostatně docela minimum "používám" Neritina - úžasní tvorečkové a oberou vše včetně rostlin a skla. No a přední sklo jen dočistím žiletkou a hadříčkem - magnetické stěrky se mi nějak neosvědčily. V malém "neonkovém" akva řasy nemám vůbec, jen zase dvě Neritiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 13:50 Muž Jurasek [137] – Re: Jiřánek
Používal jsem škrabku se žiletkou. Tahama shora dolů. Je jistota, že se nikde nedostane písek. Teď už nepoužívám nic. Sklo je čisté samo od sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 13:37 Muž Yirka [9118] – Re: Jiřánek
Asi používáš nevhodnou houbičku s příliš abrasivním povrchem. Běžná hubka je opravdu jedním z nejvhodnějších prostředků.
Magnetické stěrky při správném používání rovněž splňují svůj účel. Dále se dají použít stěrky se žiletkou, zde je všat třeba jisté zručnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 13:32 Jiřánek – čištění skla
Ahojte, možná hlupá otázka, ale čím čistíte zevnitř sklo? Používáte spešl stěrky z akvaristiky nebo jako já obyč kuchyňskou houbičku? Netlačím, hlídám si aby se mi nedostal mezi sklo a houbu písek a přesto mám občas nějaký škrábanec. To mě celkem vytáčí, protože ten už tam zůstane :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 17:35 Edita – Re: J
Musela jsem zareagovat na tento problém. Mám dobře fungující 250l akvárko, převážně s tetrovitými rybami. Propírat písek a zasahovat tak drasticky do chodu akvária je naprostá chyba. Pouze nabytečný humus se mění v dusitany. Humus ze dna je potřebný pro živiny, které si berou rostliny z kořenů. Dusitany se tvoří z nedostatku odkalování, zanešeného, nefunkčního filtru. Vyměňovat více vody než polovinu vždy nabourá stabilní hodnoty v akváriu. Doporučuji, dosázet co nejvíce rostlin, jednou týdně odkalovat, odstraňovat odumřelé listy, pokud máte odkalovač kterým voda ubývá odkalovat max 20l vody, jinak měnit 1/3 vody jednou za měsíc a kontrolovat filtr, proprat ho pouze v čisté akvarijní vodě. Problém s řasou má snad každý, důležité je umístění akvária tak aby na něj nedopadaly sluneční paprsky.Dostatek světla a rostlin zajistí dobrý základ, já používám do filtru tablety proti řasám jako prevenci, ale jak už zde kdosi psal- řasy jsou součástí každého zaběhlého akvária, jen jich tam nesmí být nadbytek, aby pohled do akvária byl příjemným požitkem a pohledem na zdravé ryby a pěkné rostliny- tak přeji všem hodně úspěchů. Edita :-) Nejsem zde na netu denně, ale kdyby někdo potřeboval rychlou pomoc- radu jsem na čísle 732166241.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 16:51 J
Díky za radu, mám již zájemce o šneky. Rostlinu E. densa tam již mám, ale nějak se jí nedaří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 16:43 Žena ustavprochore [567] – Re: J
Třeba někoho napadne něco lepšího, já bych doporučila dát pryč ty měchýřovky (nebo tam nechat maximálně 1) a klidně i pár těch pavích ok (stejně se brzy zase rozmnoží). Přidala bych nenáročné rychlerostoucí kytky typu egeria densa, ceratophyllum demersum, hygrophily, jestli máte dostatek světla, tak i nějaké plovoucí na hladinu. (hemigraphis je terarijní, tak raději do květináče).
S pravidelnou výměnou vody vám asi nezbyde než pokračovat, dokud nebudou dusitany neměřitelné. Odkalování dna 1x/týden by podle mě mělo stačit, mně třeba na likvidaci detritu hodně pomohly piskořky.
To, že jsou paví oka převážně u hladiny, problém být nemusí, ty moje jsou tam taky dost často, ale plavou normálně, po vzduchu nelapají.
Projděte ty odkazy, co jsem vkládala, mě už nic nenapadá... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 15:57 J – Re: ustavprochore
Mám tam 4 mladé měchýřovky, asi 10 pavích oček a 2 rybky, co žijí u dna, plus jednu mečovku. Jeden kořen, rostliny skoro po celém akváriu, všehochuť (Echinodorus scaber, Ech. radicans, Hemigraphis alternata, Samolus vlerandii, Bacopa amplexicaulis, Ludwigia arcata..). Že by bylo málo rostlin se nebojím. Poslední asi měsíc a půl měním vodu, něco mezi třetinou, desetinou denně, protože rybky, tedy paví očka mají problémy. Protože mají problémy, které se nějak nedaří vyřešit, tak jsem to včera nevydržela a proprala písek (který to potřeboval). Odkaluji poslední dobou současně s výměnou vody nebo obden. Kalu se tam však nahromadilo i tak dost, v minulosti jsem bohužel odkalovala nedostatečně.
Rybky jsou celkově aktivní, jen prostě poblíž hladiny. Avšak mají zájem i o rozmnožování, před asi 2 týdny se mi narodila další paví očka (2). O krmení mají rybky zájem, problémy mají "jen" paví očka, která se drží u hladiny.
Akvárko mám asi 2 roky, vše od začátku bylo bez problémů, myslela jsem, že je vše v pořádku, asi nebylo a teď se nestačím divit. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 15:32 Žena ustavprochore [567] – Re: J
Nemohla byste si tu udělat prezentaci? Zběžně jsem prolétla vaše dřívější příspěvky ve fóru, problém se zvýšenou hladinou dusíkatých látek neřešíte poprvé. Kolik a jakých tam teda máte rybek? Kolik rychlerostoucích rostlinek? Jak často a jakým způsobem odkalujete, že máte akviško plné detritu? I ty měchýřovky mohou být problém, zdejší atlas doporučuje na 1 dospělou 30 - 50 litrů vody.
Přikláněla bych se k názoru Geriho, že jste to tím znovuzaložením spíš pokazila. To, že nepadají rybky teď, ještě neznamená, že brzy nezačnou (amoniak, dusitany...)
Ještě přihodím pár odkazů, jejich prostudování by se mohlo hodit:
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.klub.akva.sk/… (prvnich cisla ale i ty ostatni stoji za to)
rybicky.net/rady/zalozeni-akvaria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 14:25 J – Re: Geri
No, právě, oni to dělali i před tím vypráním.. Myslím, že jsem tím vyčištěním nic nezkazila. Horší to není..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 13:52 Muž Geri [29] - Skaláry
Může to být nemoc, paví oka to dělaj, stahnou ploutve a jsou u hladiny, málo plavou a zdržují se na místě. Tim že jsi založila akvárko znova (propranej písek = všechno ven i kytky) rybkam moc nepomůžeš, maj rády zajetý fungujcí systém. Což pochybuju že u tebe funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 13:01 J
Včera jsem proprala písek, bylo tam spousta detritu, a vyměnila jsem většinu vody, měla zvýšené hodnoty dusitanů. Myslela jsem, že po tomto budou rybky živější a budou plavat po celém akvárku. Avšak paví očka zůstávají pořád u hladiny, což dělají už asi 2 měsíce, nejspíše díky zvýšeným hodnotám dusitanů. Teď však nevím, proč to dělají. Akvárko 54 l., rostlin dostatek, pohaněč vody a 2 bio molitanové kostky pro biofiltraci. Nepřekrmuji, zbytky sežerou měchýřovky. Ryb tam nemám přehnané množství. Proč myslíte, že se tak ryby chovají, i přes výměnu většiny špatné vody?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 16:59 Muž achyles73 [12] - Živorodky – DÍKY VŠEM MACHRŮM
Ty machry, jak jsem některé z vás tady nazval jsem nemyslel nijak zle, ale díky vám jsem aspoň trochu pochopil souvislosti mezi ph, kh, co2 a fe a taky jsem zjistil proč mi špatně rostou rostliny a že trpí tzv. chlorozou. A proto jsem nepochopil proč mi hned nadaváte, ale už mě to přebolelo a doufám že až budu potřebovat pomoc, tak se zase najde nějaký borec co mi pomůže. potlesk potlesk potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 10:43 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: Zdenek58
Bereš všechno moc vážně a takové lidi zase nemám rád já ! Já to myslel ze srandy a kdybych byl namachrovanej ja říkaš tak se na nic neptám !!! rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 08:41 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Romiš
Říkám na to palec (pokud se oba nepleteme a není tam ješteě nějaký důležitější efekt).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 00:33 Muž Horác [3942] – Re: Romiš
Koukám, že to nejzřejmější (a možná i nejdůležitější) jsem nezmínil :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:58 Romiš – Re: ezechiel
No ono to pH je často nízké i u demineralizované vody... Čím to bude?
Co byste řekl např. na argument, že kyselinotvorný kationt H+, resp. H3O+, prochází membránou RO, na rozdíl od podstatně větších aniontů Cl–, HCO3–... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 21:00 xxx
hej len ja mam v RO minerilizačnu vložku a nemozem ju odpojit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 20:39 Muž Horác [3942] – Re: ezechiel
Řekl bych, že u RO jde o kvalitu ionexové patrony. Plus to co jsem už napsal - i v demivodě se samozřejmě velmi ochotně rozpouští CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 20:27 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Horác
No ono to pH je často nízké i u demineralizované vody... Čím to bude? :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [37] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41240x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274-vymena-vody?od=1801