Paví očko (gupka) - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 04.04.2011 16:15 Kocajs – re
zdravim dneska sem si vsiml ze moje gupky 2 maji strasne dloude vykali a takove bile nevite co by to mohlo byt dekuji
Starší reakce
Tak přesně to mám v plánu

dík za rady, dneska nalepil ČEZ zprávu, že zítra bude 5 hodinový výpadek... záložní zdroj samozřejmě nemám (je skoro dražší, než vše okolo). Co s tím? Já to vidím, že až to naskočí, tak NITRIVEC to jistí, jestli jsem dobře pochopil co ten výpadek bude znamenat pro bakterie ve filtru

No laskavy ctenar at si laskave nedela problemy, a udela to jak se to delat ma, tedy hezky prirodne a pomalu, take jsem toho zastancem.
A kdyz tomu rozjezdu trosku pripomuze, rekneme nalitim tech bakterii do akvaria asi tak tyden po zalozeni (Sera Bio Nitrivec, nebo jinych), urcite nic nepokazi (akvarium si "sedne" o neco driv), jen to nejakou kacku stoji, a nezbytne to jiste neni.
Ano Jirko, to co popisuješ, je podle mě přesně pro tu situaci, kterou rozebíráš. Já jsem zastáncem normálního pozvolnýho rozjezdu akvárka, když se jedná o začátek. Ať se všechno co má, vytvoří pěkně podle toho, jak má a jde to i bez přidávání těch bakterií, ale jak jsem již napsal, naprosto nic proti tomu. Laskavý čtenář nechť si vybere jekou cestou se chce vydat a co pro svoje akvárko hodlá udělat.

Nemeli bychom mu rict, ze se to da urychlit? No ja jen ze kdyz lecim necim, co zabije vsechny bakterie (vcetne nitrifikacnich), tak mam akvarko plne ryb a nemuzu na nic cekat, tolik van doma nemame, aby mohlo byt akvarko bez ryb

. Je fakt, ze rostliny jsou zakorenene, je jich dost, a vubec ta situace je trosku lepsi nez u noveho akvaria, nicmene jsou ryby, a start je potreba rychly, i kdyz litani s kybly prichazi tak jak tak.
Takze menim den co den vodu, tretinu az polovinu. Az uz vim, ze uz je tam lecivo jen v nepatrnem mnozstvi, v jinych pripadech proste po par vymenach vody, a den po posledni vymene (az je ta voda v akvariu den), poliju vnitrni biofiltr Sera Bio Nitrivec, mnozstvim dle navodu. Voda je mlecne bila a druhy den kristalova. Dale uz by to melo bezet samo, ale stejne bud merit NO2, nebo nejaky cas preventivne vodu menit treba 2x tydne, nez se nabehne na 1x tydne.
A jak se pozna nejrychleji, ze je to spatne? Voda, do ktere se prilil bio Nitrivec, je druhy den s bilym zakalem (ridka mlha, i letmym pohledem je to poznat), misto kristalova, to je pak dost spatne. Ten bily zakal jsou nejspis mrtve bakterie. Nektere ryby takovy stav mohou snest, ale na jinych uz muze byt videt, ze jim neni prave dobre. Bohuzel ma vlastni zkusenost, asi i po tech vymenach vody stale nedostatecne odstraneni leciva, chtelo to holt vyfiltrovat pres uhli... V takovem pripade to stav pochopitelne znacen zhorsi, ne ze zlepsi, a v takovem pripade dalsi vymeny vody, a pak pokus o dalsi start s bio Nitrivec.
BTW, abych byl klidnejsi, a priste zase neco... koupil jsem si Sera Toxivec, kdyz je zle, clovek rad sahne po cemkoli, jen aby to ryby rozchodily - mam ho hlavne pro svuj klid, abych mohl v pripade potreby rychle zasahnout, za ty penize mi ten klid stoji (i kdyz vim, ze to neni reseni na vsechno a dokonce ani prvni pomoc na vsechno).
Klidně se můžeš ozvat i dřív, ať se i ostatní nevěřící poučí, jak důležitá je pravidelná výměna vody a v začátku, zvláštěpak jsou-li tam už ryby, ještě více než kdykoliv potom.

Voda vyměněná, za tejden dám vědět

To, že jsi si rybky přinesl tzv. nějaký nakažený, to je klidně možný a jako spouštěcí mechanismus potenciálních nemocí jsou právě nevyhovující podmínky v akva, takže když už nic jinýho, tak měnit, měnit a zase měnit vodu. Tím se nikdy nic neskazí a dokáže se tím spoustě věcí předejít. Teď bych nedělal nic jinýho(žádný odkalování, žádný čištění filtru), jenom tu výměnu vody.

oki díkas, vyčistím, vyměním

hlavně jsem měl strach jestli jsem je nepřinesl nějak nakažený
Takže na nic nečekej ani chvilku a vyměň klidně 50% vody v akva ještě teď a zítra max. pozítří znovu 30% a to klidně praktikuj celej tejden pěkně obden a uvidíš, jak to akvárku prospěje, jak rybkám, tak rostlinám. Filtr nech běhat neustále, ani na něj nesahej, moc nekrm, spíš míň než víc, žádný další rybky nepřidávaj a pořiď testy na NO2, pokud je nemáš a dokud nebude NO2 v akva neměřitelný, tak žádný další ryby.
Čau, jj zabíhám ho, takže s NO2 počítám. Voda tam je teď 3 týden, kvůli podmínkám, zítra se chystám na PRVNÍ částečnou výměnu. Ostatní ryby jsou v poho... jsou tam teda necelý týden. Takže teď tam je stále původní voda.

ještě foto, ten "vlas" jde vidět v odraze samičky na hladině.
Tak podle informací ve Tvém profilu bych si myslel, že to akvárko nebude úplně optimálně zaběhnutý a ty problémy můžou pramenit ze zhoršených podmínek, zvláště pak s hodnotami dusitanů(NO2). Jak vypadá údržba toho akva? Jak často a kolik vody měníš? Kdy naposledy?
Tak aby toho nebylo málo, tak samička má u tlamy čouhající tak 2mm dlouhý "vlas". Celý den naopak od samce proležela u dna. Takže teď už fakt potřebuju pomoci.

Čaute, včera jsem si přinesl nový očko. Ve zveráku jsem jí prohlíd od shora až dolů a po přidání do nádrže se jí objevila na hřbetu u ploutve tato bílá tečka. Jinak její aktivita v nádrži neykazuje žádné problémy, krom toho, že dnes se pohybuje hlavně u hladiny. Žrát jí chutná. Prosím o Vaší radu a Váš názor. Možná to je jen divná pigmentová skrvnka. Díkas ;)
Starší reakce
Dobře.. A mockrát všem děkuji, jsem vám vděčná já i rybičky

Tak dobrá, budu to tak praktikovat.. pravda je, že jsem ho myla normálně podvodou.. tak děkuji, teď už budu dostatečně poučená..
Živorodky jsou náchylnější než např neonky. Taky záleží na tom jak dlouho plíseň v akva je. Jinak sůl dávejte normálně tu polévkovou lžíci na 50l vody i kdyby byly ryby zdravé.

Mockrát děkuji, večer vám pošlu foto rybičky.. Pěstuju si je od miminka, takže mě to hrozně mučí, koukat se,jak se trápí..jen mě napadá, kdyby to byla plíseň, nechytly by to i neonky?
Vůbec ne, ty pozitivní bakterie jsou právě v tom filtru a ve dně, oni žijí tzv. přisedle. Ten filtr když se bude prát, tak v odpuštěný akvarijní vodě. Výměnu vody lze chápat jako takový vyvětrání vydejchanýho vzduchu(vody).

No já to vidím takto... Teplota by měla být 26 - 27 stupňů, dejte do akva polévkovou lžíci soly. Pravděpodobně jste s přikoupenými samicemi přinesla nějaké plísňové onemocnění. To že ryby plavají proti výtoku z filtru, může být právě proto, aby proudem tu plíseň ze sebe dostaly. Díky soly se ryby obalý slizem a plíseň se hůře uchytí. Pokud to nepomůže, pomalu zvedňete teplotu na 30 stupňu a každý den měňte vodu a přidávejte sůl. Kdyby něco napiště mi do vzkazu, nebo pošlete fotografii. Odchovávám ryby už několik let, tak doufám že pomůžu.

Ano, přesně ten to je. Ve vnitř je takový černý molitan. A ještě jednou děkuji.. jsem z toho hrozně nešťastná, celou dobu jsou OK a teď najednou :(
Jenom ještě, když měním jednou týdně tu vodu, tím jim neseberu ty pozitivní bakterie?
Nedával bych tam nic. Nejlepší "preventin" je ta výměna vody. Ještě k tomu filtru, co je to zač? Je to nějakej vnitřní filtr s molitanovou vložkou?
Tak Vám mockrát děkuji, snad jim to zabere.. jen jsem se ještě chtěla zeptat, četla jsem na netu, že pokud jsou takové problémy, má se rybičkam přidávat sůl a nějaká léčiva. Doma máme preventin.. mám to praktikovat?
Tak pokud je filtr čištěn 1x týdně, tak to je ta příčina těch problémů. Protože tou neustálou nadměrnou hygienou dochází k likvidaci těch pozitivních bakterií, jimiž je filtr a dno akvária osídleno. Takže rada zní, filtr čistit až tehdy, když viditelně klesá jeho výkon. Pravidelná týdenní výměna vody je samozřejmostí. Prostě nekdy méně je více. Teď určitě pokračovat v těch denních výměnách vody, tak týden a na filtr ani nesahat.
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/… Čistíme cca 1x týdně, maximálně 1x za 14 dnů, naposled jsme je čistili v sobotu..
Jak mám rozumět tomu "čistíme pravidelně". Je při tom pravidelném čištění i čištěn filtr? Kdy byla poslední očista?
Mockrát vám děkuji.. jen mi nepřijde, že tam mam zas tolik rybiček, ale nějak extra tomu nerozumím..6neonek, 2 páry pavích oček, 1 ancistruse, 2 sumečky a 2 žabky....(Pak mám ještě malinké akvárko na odchov miminek a skoro 300l akvárko se závojnatkama) NO látky jsme měřili a jsou v normě... akvárko čistíme pravidelně :( a teď měníme vodu denně, jak píšete.. do dneška mi zemřel jeden sameček.. :( myslíte, že je to tedy ta otrava?
To je hodně slušné přerybnění, zredukuj počet ryb plus výměna denně části vody za odstátou.
Na tak malé akvárium dost druhů nevhodných ryb + šneci a žabky

Vypadá to na zvýšené NO látky, prováděj časté výměny vody cca 30%

A do budoucna buď větší akvárium nebo zredukovat ryby

0 23.03.2011 21:46 aleahcim – Prosím, poraďte..
Posím vás, poraďte mi.. Chovám asi rok a půl paví očka, kromě nich mam v akáriu ještě neonky, ancistruse, sumečky, velké žluté šneky a dvě žabky. Akvárko má cca 40l. Měla jsem tam od pavích oček i miminka, které jsem v sobotu prodala a místo nich, aby se mi tam nemnožily rodiny mezi sebou, jsem si přinesla dvě krásné samičky. Vyčistili jsme vodu a po nějaký době jsme je tam dali. Ze začátku vše bylo ok, ale včera paví očka (mláďata a dospělý, kromě těch nových) začala bezhlavě plavat proti proudu od filtru. Na internetu jsem se dočetla, že to může být příliš silným proudem, tak jsme ho trochu ubrali, ale to nepomohlo. Když jsem je dneska ráno rozsvítila, všimla jsem si, že samečci mají jakoby úplně slepené ploutve a sotva plavou. Teď se jim k tomu na ploutvičkách udělali jakoby krvavé flíčky. Některá mláďátka leží na zemi akvária a \"odpočívají\". Vůbec nevím, co s nimi je. Podle návodů na internetu jsme jim vyměnili vodu a nalili tam 25kapek PREVENTINu.Prosím, poraďte mi, nevím jak jim pomoci a co mají za nemoc...mockrát děkuji

Jedné rybičce se na ocasní ploutvi udělala oranžová boule. Netušíte, co by to mohlo být? Nádor, parazit? Nemoc? Akvárko zanedbané není, údržba pravidelná, N0
2 neměřitelné, NO
3 se pohybuje mezi 40 a 50, spíš blíž ke 40. Rybka má chování normální, vesele plave, žere, honí se s ostatními.
Starší reakce
0 04.03.2011 13:22 teo – Re: dabl
To máš různé, vetšinou dle velikosti samice.
U nás je to 15 - 50 malých.
0 04.03.2011 13:15 teo – Re: romant
To plníme, až na tu výměnu 20% vody klidně denně.
Navíc vymřeli během 24 hodin, nic nového v akvárku nepřibylo a postihlo je to jen den po velkých.
Je mi to záhadou. Ale co se dá dělat. Malý se zas narodí, velkých by byla větší škoda.
Čím víc malejch rybek v akvárku, tím více to chce udržovat akvárko v čistotě a hlavně co je nejdůležitější, měnit vodu, klidně i denně, 20% se nemůže nic skazit. Není třeba žádných dezinfekcí a zázračných vodiček, který v konečným důsledku tu vodu jenom zatěžují. Když se mění opravdu pravidelně voda, tak pravděpodobnost, že doroste co nejvíce mladejch je velmi vysoká. Samozřejmě, že to chce kvalitně krmit, nejléle několikrát denně v menších dávkách.

0 04.03.2011 13:03 teo – Re: romant
Jen, nenapadá tě ještě kde by mohl být problém u těch malých ?
0 04.03.2011 13:01 teo – Re: romant
Dobrá,
tak my to zkusíme.
Dík moc
Jasně tomu vzduchovýmu se říká bublifuk a je do malých nádrží naprosto spolehlivej pomocník. U toho poháněnýho čerpadlem bych se zkusil řídit tím, co jsem napsal před chvílí. Výtok vody z toho filtru to chce mít nastavený tak, aby lehce čeřil hladinu a tím se zárověň voda okysličuje.
0 04.03.2011 12:45 teo – Re: romant
U velkých SUPER-MINI 360. V krabičce je houba co čistí vodu a zároveň motorek co pohání vodu a vhání vzduch. Vše musí být pod vodou.
U malých taková tak stará klasika, kdy je do plastové části filtru vedena hadička se vzduchem co je zapojena do samostatného motorku a na plastové části filtru nasazena čistící houba. Používá se již v akvárijích alespoň 20let. stejný mají rodiče v akvárku již 20 let a nikdy s ním nebyl problém a rybky nikdy nemocné.
Jinak děkuji moc za rady.
Co je to za filtr?
EDIT: K tomu výkonu filtru. Pokud výkon filtru klesne occa polovinu oproti tomu, jak z něj vody vytéká po vyčištění, tak je to optimální výkon a ten by měl nějaký čas vydržet a teprve potom ještě více klesat. Tak snad jsem to vysvětlil pochopitelně.
0 04.03.2011 12:34 teo – Re: romant
Hm. Jenže nám se ten filtr zaneší celkem často a když se sníží jeho působnost tak jej čistíme. Zároveň ho máme jako vzduchování, takže vždy když přestana skoro vzduchovat jdu houbu proprat.
Jinak malý rybky měli starý dobrý filtr, co se nazánášel a neměnil. (houbu jsou propláchla max. jendou za měsíc)
0 04.03.2011 12:30 teo – Re: romant
Jinak koupily jsme dezinfekci do akvárka a nadávkovali dle instrukcí. Ty velké už jsou celkem fajn. Otírají se méně a samečci se už před samičkami zase předvádějí, ale vedlejší akvárko kam odsud byly odnášení mladí, čerstvě narození nám komplet vymřelo.
Respektive ze sta malých o stáří dva týdny až dva měsíce, zbyly dnes asi 3 rybky. Malý se neotíraj jen prostě umíraj. Nevím čím to. Čištěno maj taky každý týden a do teď umřela tak maximálně jedna týdně. Vodu mají před dvěma měsíci z velkého akvárka a od té doby čištěnou, při přenášení se s nima přenese max. 1/2l vody. A nejmladší rybky, cca 5 dní, co jsou ještě v krabičce jsou ve vodě z velkého akvárka,ale jsou úplně v pořádku a neumřela žádná.
Tak to nadměrný čištění filtru bude ten problém. Filtr se nečistí do té doby, než se viditelně začne snižovat jeho výkon. Ono je někdy méně , více. Tím, že se tak intenzivně čistí filtrace, tak se neustále snižují počty nitrifikačních bakterií, který se starají o odbourávání škodlivých látek z vody. Takže teď na ten filtr nechat běhat nonstop alespoň 2 měsíce a po dobu týdne měnit 30% vody v akva klidně každý den. Po dobu toho týdne co se bude měnit voda, tak nekrmit, nebo jen velmi, velmi malinko a to obden. Tou výměnou vody se bude suplovat tafunkce filtrace a rybky by se měli srovnat. Je dobrý zjistit hodnotu dusitanů(NO2) koupit si na to test a s tou výměnou vody pokračovat tak dlouho až budou hodnoty NO2 neměřitelný, protože takhle ty rybky trpí otravou právě těma dusíkatejma látkama a to se projevuje na jejich chování a může vyústit až k úhynu.
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
0 04.03.2011 12:21 teo – Re: romant
Odkalování, čili čištění dna a vždy cca polovina nové vody. Filtr čistíme asi dvakrát týdně. Jediná nemoc na kterou to vypadalo by byla krupička, ale oni na sobě žádnou tečku nemají.
To čištění probíhá jak? Odkaluje se a mění se voda? Čistí se při tom i filtr?
0 04.03.2011 11:01 teo – Re: romant
Akvárium je založené asi 2 měsíce. Do teď byly rybky v pořádku (měli i spoustu malých). V akváriu je 12 pavích oček. A 5 pancéřníčků panda (teď radši odloveny). Velikost akvária je 56l. Technika je tam jen běžná, tzn. filtr určený pro takto velké akvárium a osvětlení. Topítko kuli pandičkám nepoužíváme. Akvárium bylo čištěno 1x za týden.
Jak je to akvárko velký a kolik těch pavích ok a ostatních rybek tam je? Je tam běžná technika?
EDIT: Jak dlouho je to akvárko založený?
0 03.03.2011 14:10 teo Paví očka ztrácí byrvu a třou se (švihají sebou) o dno, kytky a jiné předměty.
Nevíte čím to je a co s tím? Vyměnila jsem skoro všechnu vodu a zvedla teplotu. Ale někdo říkal i naopta teplotu snížit.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [21] ...... 57 58
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 35976x