Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Základy použití filtračních hmot

 

Články » Základy použití filtračních hmot   Vytisknout tuto stránku 

Základy použití filtračních hmot


Použití filtračních hmot v praxi

V akváriích se snažíme v rámci možností napodobit přírodní procesy, a proto i filtrační proces tomuto cíli musíme co nejvíce podřídit. V přírodě voda prosakuje skrze jednotlivé vrstvy půdy a je čištěna jak mechanicky, tak i biologicky mnoha mikroorganismy používajícími zeminu jako substrát. Podobný systém musíme napodobit i v našich filtrech.

Základní rozdělení filtračních hmot je na mechanické, biologické a chemické. Čistě mechanické filtrační médium je například filtrační vata. Zde bych podotkl, že je třeba používat pouze vatu určenou primárně k akvaristickým účelům a ne vatu běžnou, kupříkladu z lékárny. Některé vaty lze při čištění proprat a použít znovu, jiné je třeba vyměnit.

V další fázi filtrace se používají hmoty, které poskytují ideální substrát pro mikroorganismy. Toto jsou biologické hmoty. Některé z nich fungují jako jakýsi hybrid mezi hmotami mechanickými a biologickými. Typickým příkladem je makromolekulární polyuretanová pěna ( bioakvacit, filtren). Tato hmota je univerzální a lze ji použít jako jediné médium ve filtru. Mezi čistě biologické hmoty bych zařadil výrobky na bázi sintrovaného skla, např. Sera siporax, Eheim Substrat pro a podobné. Výhodou těchto hmot je obrovský vnitřní povrch, který mohou osídlit nitrifikační bakterie. Jako další bych uvedl keramické trubičky a plastové segmenty. Tyto hmoty mají menší osidlovací povrch než předešlé, ale jejich výhoda je v ceně.

Jako poslední fáze filtrace je fáze chemická. Zde se nejčastěji používá aktivní uhlí, které nás zbaví různých toxických látek a zbytků léčiv. Uhlí se ovšem nedá znovu regenerovat a po použití se musí vyhodit. Jeho účinnost je velmi omezená. Filtrační kapacita je vyčerpána již po několika hodinách. Na trhu jsou ovšem i selektivní filtrační hmoty, které nás zbaví amoniaku, dusitanů, dusičnanů a fosforečnanů. Zde je ovšem nutné dbát návodů od výrobců, abychom si nezpůsobili větší problémy než při jejich nepoužívání. Všechny tyto hmoty z vody něco odebírají. Jsou však i hmoty, které vodě něco dodají. Typickým příkladem je použití filtrační rašeliny. Tato upravuje uhličitanovou tvrdost a vodě dodává huminové látky, třísloviny a vitamíny.

Může se zdát, že správné použití filtračních hmot je alchymie. Stačí ovšem jen znát základní přírodní procesy a filtr se nám pak stane významným pomocníkem při chovu ryb.

Poslední dobou se tu často objevují dotazy, co je vlastně špatného na vypínání filtrů na noc. Vždyť to ruší, nedá se u toho spát a podobně. Mnohdy se argumentuje tím, že vypnutí na pár hodin přece nemůže nijak vadit. Přátelé! Omyl. Pokud chceme na plno využít primární účel filtrace, a to degradaci dusíkatých látek, je nutné, aby filtr běžel neustále. Naše kamarádské amonizační a nitrifikační bakterie totiž nutně potřebují kontinuální přísun okysličené vody s obsahem oněch dusíkatých látek, aby se mohly vesele množit a destruovat tyto látky na méně jedovaté. Samozřejmě, že krátkodobé odstavení filtru, např. při údržbě není nic nebezpečného, stejně tak krátkodobý výpadek elektrické energie. Ovšem vypnout filtr a zapomenout je velký problém.

Před několika lety jsem se dostal k výzkumu jedné špičkové firmy ve výrobě filtrů. Předmětem zájmu byla právě výdrž našich oblíbených nitrobakterií v odstaveném filtru. Abych nezdržoval. Zjistili opakovanými pokusy že po vypnutí filtru u běžně zarostlé a zarybněné nádrže dochází po jedné hodině k ustávání množení nitrifikačních bakterií, po třech hodinách ustává proces nitrifikace, po 12ti hodinách začínají vlivem nedostatku kyslíku hynout nitrifikační bakterie a začíná proces hniloby vlivem vznikajících patogenů a nakonec po 24 hodinách je prostor filtru přesycen produkty rozkladu,  obsažená voda je toxická a obsahuje velké množství sirovodíku a podobných „sajrajtů“. Časové údaje se samozřejmě budou nádrž od nádrže lišit, ale rozdíly nebudou velké. Zapnutí filtru po takovéto době se rovná cílenému otrávení života v nádrži. Podotýkám, že tento pokus probíhal s vnějšími kanystrovými filtry.

Jak je vidět, tak pokud je nutné odstavit filtr, tak maximálně na hodinu, nic se neděje, pokud na dvě až tři, potom je třeba filtr alespoň propláchnout. Pokud dojde k delší než šestihodinové  odstávce, doporučil bych kompletní vyprání a naočkování vhodným přípravkem s obsahem bakterií.

Pokud někdo vypíná filtr na noc, už od začátku musí počítat s tím, že filtr nikdy nebude pracovat tak, jak má, a bude filtrovat víceméně jen mechanicky a veškerá biofiltrace bude probíhat jen díky bakteriím obsaženým v substrátu a na povrchu dekorací a rostlin. Někdy to stačit může, ale v naprosté většině bohužel ne. Takže filtr nonstop a objem co největší (v rámci možností).

Doufám, že jsem vás neotrávil tak, jak mohou otrávit ryby notoričtí vypínači filtrů.

Ještě si dovolím doplnit několik fotek filtračních hmot. Omluvte kvalitu, protože se většinou jedná o již používané hmoty.

F

Filtrační vata vhodná jak pro předfiltraci, tak pro jemné mechanické dočištění vody.

F

Detail filtrační vaty.

F

Hrubá keramika vhodná pro mechanickou předfiltraci.

F

Plastové segmenty vhodné jak pro mechanickou, tak do určité míry i pro biologickou filtraci.

F

Hrubší verze bioakvacitu. Vhodná pro předfiltraci.

F

Jemnější bioakvacit vhodný pro biologickou a mechanickou filtraci.

F

Tentýž jemný bioakvacit jen jiné barvy.

A teď několik vzorků čistě biologických hmot.

F

Ehfisubstrat, což je starší verze oblíbeného Eheim substrat pro.

F

Hrubší biokeramika.

F

Biokeramika, která vlastně není keramikou. Jedná se o sintrované sklo.

F

Oblíbený Eheim substrat pro. Velmi kvalitní a mnou doporučovaná biologická hmota.

F

Biokeramická verze substrátu pro od firmy Hagen (Fluval).

F

A nakonec alespoň jedno chemické médium - aktivní uhlí.


Samozřejmě to zdaleka není přehled všech hmot na trhu, což není v mých momentálních silách. Například prozatím se nedostalo na speciální selektivní hmoty určené pro odstranění jednotlivých škodlivin z vody.

Časem snad tento článek doplním o popisy a fotografie i těchto specialit.

Honza (Haimdol)



 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 77x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 09.03.2011 Upraveno: 10.03.2013 Přečteno: 7350x

Schválili: Bob66 **** 10.03.13 • romant **** 10.03.13 • alpaka **** 10.03.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
19.03.2013*****Výroba krmítka1195x
07.02.2016*****Nové řešení pro měření akvarijní vody1075x
30.06.2013*****Výroba krytu s LED a zářivkou1065x
09.03.2014*****CO2 z tlakové lahve - skládáme si svůj set z ověřených levných komponent11332x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1243x
06.02.2020*****Odsávání ostříhaných mechů snadno a rychle542x
14.07.2009*****Uchovávání nitěnek1883x
13.12.2011*****Výroba externího filtru umístěného pod akváriem2715x
06.05.2017*****Akvarijní stěna z IKEA Lappaland617x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2593x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články



© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/373-zakladni-pouziti-filtracnich-hmot