Paví očko (gupka) - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 23.05.2020 14:50 Rulík.P – Gupka
Starší reakce
0 07.03.2020 11:53 Havel0303 – Skvrny na boku gupky
Starší reakce
To "nějak vypadalo" dokáže zabíjet ryby a ničit akvária řasou.
Doplň rostliny. Ctibum píše dobře - seženeš je za minimum nebo s trochou štěstí i zadarmo.
ty rostliny přibyly taktéž někdy v létě jelikož jsem to akvárium založil a měl jsem tam jedinou rostlinu a jelikož nemám bůhví kolik peněz, tak je dokupuji postupně. Já bych chtěl více rostlin, jen to tam nechci mít na sebe naplácané a chci, aby to aspoň nějak "vypadalo"
Na to, že to má skoro rok, je tam docela málo rostlin. Není to ideální. Co se v akváriu dělo?
Příladné nemoci ryb s tím asi budou souviset.
- proto je dobré uvádět i data v prezentaci, aby se daly lépe zhodnotit příčiny vzniku
- tak jediné co může takto rybu postihnout, je parazitárni napadení orgánů, které je dlouhodobějšího rázu

přelovení proběhlo nějak na přelomu srpna / září a tuto rybku jsem dokupoval až do nové nádrže a minimálně měsíc jsem jí tam měl
- pH na to skutečně vliv nemá, tam by byly příznaky jiné
- spíše následek toho přelovení, kdy ryba se priskřípla

A jo, já jsem si ty fotky pořádně neprohlédla. Byl to kluk.
byl to sameček. a jaké pancéřníčky místo ancistrusů, aby plnily podobnou funkci? a kolik?
A jak jsou staré ryby a čirou náhodou ta samice nebyla po porodu? Také by to mohl být věk, případně nemusela rozdýchat porod. Místo těch ancíků bys tam měl dát spíš nějaké pancéřníčky menšího vzrůstu. Pro ancíky je to AQ fakt příliš malé, nehledě na to, že pro ně je životně důležitý i kořen. A přidej kytky, nečekej, až se rozrostou.
tak jsem měřil a pH je mezi 6.2 - 6.8
v podstatě.. filtrace je nová, ale byla 14dní v akváriu kde běžela ta filtrace která tam byla od začátku, dno jsem vyměnil, ale jen tím stylem, že jsem pochytal ryby, dal je do té vody, ale do jiné nádoby a rukou vybral původní štěrk a dal tam nový, pak zasadil rostliny a vrátil ryby
Molitan i štěrk mi přijdou moc čisté na to, že máš ve čtyřiceti litrech živorodky a ancistruse a měníš pětinu vody jednou za tři týdny... Tys to znovu založil?
Píšeš sice, že je nádrž 10 měsíců stará. Ale podle fotky to tak nevypadá. Ten filtr je na to až moc čistej. Jak je teda nádrž dlouho založená?

Pokud je ta ryba ještě živá, tak ji utrať. Výměň určitě část vody. A doporučil bych ti měnit vodu častěji. Živorodky nejsou zas tak čistotný.
Taky bych doporučil krmit ryby i něčím jiným než umělým krmením.
Edit: Kolik jsi naměřil to NO
2 a NO
3?
Krmil jsem v pátek než jsem odjel, v sobotu "hladověly" a dnes jsem je opět nakrmil, jel jsem jen na víkend.. pravda.. pH je jediné co jsem zatím neměřil.. Zatím jsem měřil jen tvrdost, No2,3 .. Oboje je přesně tak jak paví očka vyžadují (podle této stránky) . Prvně musím ovšem koupit test na pH a nevím kdy se dostanu do zverimexu
Umíš změřit pH? Pokud ano tím bych začal. Další co mě napadá je že si před dovolenou poctivě nakrmil. V obou případech pomůže častěji měnit vodu.
A v prezentaci fotku celého akvária.
Založ prezentaci akvária, potom ti můžeme lépe poradit. Já bych to tipoval na nevhodné podmínky v akváriu.


Zdravím, opět mám další problém s rybami.. Naštěstí zatím s jednou.. Když jsem se vrátil z dovolené, našel jsem jedno paví očko v tomto stavu, stále živé. Prosím o radu
Starší reakce
Obávám se, že ten bílý štěrk je vápenec, což je horší, než to předchozí dno. Ty drcené bílé štěrky bývají právě z vápence. Dej trochu kamínků do misky zalij octem a nech působit. Pokud bude bublat, je to vápenec, takže by bylo potřeba dno vyměnit. Být tebou zvolím klasiku - křemičitý písek, ale ne bílý. A přidej další rostliny, stále jich je málo.
-někdy to samice po porodu dělají
-oslabený organismus = potřeba vyšší teploty, ta je právě v horní části akvária

0 29.09.2019 12:46 Marty Paví očko samice stojí na místě u hladiny,zrychleně nedýchá jen je furt nahoře. Co jí může být? Normálně žere ale drží se nahoře, filtr jede nonstop ostatní jsou v poho je taková pár dnů od porodu do té doby byla ok.
Starší reakce



Ahoj, tak podmínky byly, díky vašim radám, snad vylepšeny. Nebo mám tam ještě něco špatně? Zmizly ty 4 malé mušle, plastový kmen a černobílé kameny byly nahrazeny drceným štěrkem. Dále přibyla Hygrophila corymbosa a pogostemon helfri (Vůbec se v tom nevyznám, bralo se co se přítelkyni líbilo). Dle návrhu od důchodce, kokos objednán, který nahradí tu poslední mušli. Pokud mám ještě nějaké nedostatky, připomínky jen uvítám.
A zpět k původní otázce, nevíte tedy někdo co bylo s tím oranžovým pavím očkem? (již není mezi námi, ale zajímá mě co to bylo, jak to léčit a především jak tomu předejít)
Jedná mušle nevadí, tu tam nech, ale rostlin je málo. A návrh, kup kokos, co je uvnitř dej dětem, co venku do akvárka a mušle tam nemusí být.

Moc vám všem děkuji za rady, ty mušle mám určitě v plánu vyndat, plastové dekorace taky, dříve se mi to líbilo a přišlo mi to šikovné, že se tam nějaké ryby mohou schovat - např pod tu velkou mušli rád leze sekavec příčnopásý.
Tady je těch chyb víc. Než začnes sázet nějaké rostliny, tak bys měla vyměnit tu černobílou drť, která pokrývá 75% dna. Je nevhodná pro většinu rostlin a navíc i pro ryby dna, pokud bys je někdy chtěla. Ten písek vlevo je OK. Zatím tam moc ryb nemáš, tak to vyměň za provozu co nejdříve.
Pak tu hnědovku vpravo navaž na kámen nebo klacek. Vyndej všechny skutečné mušle, uvolňuje se z nich vápník, zase ho nemusí rostliny. Nerozeznám co je plast, pokud se ti líbí, asi nevadí, nemělo by se z něj nic uvolňovat, ale udělá se na něm nejspíš nějaký povlak, řasa.
Pokud vylepšíš podmínky, kytky porostou a akvárium bude fungovat, ryby budou v lepší kondici.
Vyměnit jednou měsíčně čtvrtku vody je fakt nedostatečné. Měň třeba pět litrů obden. A že ti akvaristika prodá hnusný ožraný rostliny, to vůbec neřeš, stejně jsou pravděpodobně vypěstované emerzně a listy dříve či později vymění. Ale čtyři jsou málo, přitlač.
54litrů a 1 měsíčně vyměním čtvrtku vody. Ano vím, že tam mám málo rostlin, taky už delší přemýšlím o koupi min. 4. rostlin, jenže když jdu do nějaké akvaristiky tak mají vše buď ožraný nebo hnusný
Jestli vidím dobře, minimum rostlin, maximum plastu. Velmi nepříznivé životní podmínky vyžadující častou výměnu vody, to nejsou dobré podmínky. Jak často měniš vodu, kolik litrů má akva?
Ahoj. Založ prezentaci, nebo alespoň přidej celkové foto nádrže...

Dobrý den,
už to budou 4 dny kdy mi paví očko leží na dně, občas se snaží plavat, ale udělá pár temp a pak padá ke dnu, také jsem si všiml podivného červeného fleku za hlavou, nevíte někdo co by to mohlo být? Na krmení reaguje bez problému. Mám 54l akvárium se vzduchováním, 2 filtry (na každé straně 1 ať mi netlačí všechny ryby k jedné stěně). Akvárium je zaběhlé od ledna 2019, vodu měním 1x za měsíc 1/3 celkového objemu. V akváriu mám další 3dospělá paví očka a 5 mladých, kteří se již začínají zbarvovat, 3 ancistrusy a cca 15krevetek kvůli černé řase.
Starší reakce
Děkuji, možná že je jenom těhotná

.
Asi jsem to trochu přehnal.
-vynechte krmení ,nemusí se vůbec jednat o vodnatelnost natož o tuberkulozu
-tyto stavy u gupek jsou běžné ,indikátor snížení imunity ryby
-pro jistotu ji dejte do separační nádrže
-

Děkuji, příznaky by odpovídaly. Šla by vodnatelnost v tomto stavu ještě léčit (mám bactopur direct)? Předtím mi v akváriu umřela jedna samička ,měla mírně ohlou páteř, což má trošku i tato. A zajímalo by mě jak se rozpozná vodnatelnost od tuberkulózy. Dočetl jsem se, že nafouklé břicho, naježené šupiny a deformace páteře jsou charakteristické pro obě nemoci.
Až budu mít kameru, bude fotka. Vodu měním, měřím a je čistá. AQ má i docela layout,není to džungle, dno je tmavé a na něm kobereček z hydrocotyle tripartita mini.
Chtělo by to "odtajnit" prezentaci nahráním hlavní fotky. Mohla by to být vodnatelnost, ale bez prezentace těžko hádat...
Starší reakce
To jsem si taky myslela takže si mi to podtvrdil

A nevíš jak to mám léčit teď jsem vyměmila 1/3 vody tak doufám že se to zlepší

0 30.04.2019 20:20 TerezaH – Nemocné paví očka
Starší reakce
-těžko říci podle uvedeného popisu
-pořidte vždy dokumentační foto ,to může napovědět problematice příčiny

Starší reakce
Myslím, že cca měsíc, max plus týden. Jinak je fakt, že platy i pancéřníčci jsou naprosto ok... Dobře, vyřídím, že teď vodu měnit stále takto často a uvidíme.
Jak dlouho je máte v akvu? Pokud by to byl plyn. měchýř, tak na to je prevence jen mít čistou vodu a biologickou rovnováhu. Ale zas děje se to jen pávčatům, mohly už být chycené, když jste je pořizovali.
Napadlo mě to. Přeměřím..
Jojo, s tím jsem tak nějak počítala. Ale spíš, jestli nějak přeléčit zbytek osádky preventivně... Vodu měníme teď tak 3x týdně.
Jak jde do háje plyn. měchýř, tak už s tím nic moc neuděláš. Měnit vodu, vzduchovat, ale spíš už je to stejně konečná.
EDIT- Zkoušela jsi měřit dusitany?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 57 58
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 35976x