Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 75 Přejít na další stránku   1  
Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 16:11 Muž Sid [6629] - Rostliny
Ještě dodatek (už mi nešlo editovat):
Obvykle se to řasa objevuje spíš sporadicky, takže není nijak náročné zkusit ji odstraňovat mechanicky - odštipováním nehty co nejblíž bázi. Také by bylo vhodné pokusit se najít příčiny jejího objevení a ty odstranit také. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 16:02 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: olga
Nezdá. :) Jsem si tak jistý, jak to jen jde. ;-)
Ruduch (červených řas) jsou stovky druhů. V akváriích se jich vyskytuje jen pár, přesto mohou mít různé podoby podle podmínek. Této se někdy říká "jelení paroh", mělo by jít o řasu rodu Compsopogon... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 15:36 Žena olga [4] – Re: Sid
Po trose googlovani se mi uz zase zda, ze to ruducha, ktera vetsinou byva vyobrazena, neni. Ruducha u ostatnich vypada jako nacernala, trochu zkroucena nit, bez vetveni, ale vyrustajici v poctech >10 z jednoho mista a okoli. U me je to svetle sedy, tvrdy, silnejsi utvar (rozhodne neni jako nit), nekrouti ze vubec, a vetvi se nejen u baze, ale i nekolik cm vyse (to bohuzel zachyceno na fotce nemam). Bezne ma v urcite vzdalenosti vetveni, ale pouze na dve vetve, v zasade stejne silne (tedy vice nez na fotkach napr. pana Pelikana).
Btw. nejdelsi "vlakno", samozrejme pri te delce uz vetvene, u me melo 5cm.
Skutecne se Vam i tak zda, ze to je ruducha?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 15:21 Žena olga [4] – Re: Sid
Tak to bych byla rada - resp. stale lepsi, nez mit problemy s nezmarem, ze. Nicmene ve foru jsem se docetla, ze proti ruduse (nebo jak to sklonit) pomaha prilis nekrmit (krmim jednou za dva dny, az je mi ryb lito :)), menit vodu (jednou tydne - ze by to nestacilo?), pry se tvori u usti filtru (u me neplati, filtr jede, ale v zadni casti nadrze, masa kytek to tlumi) a diky korenum (mam jeden, z vetsi casti zahrabany, a navic uz drahne let aniz by kdy byl problem). Tak ted co s tim. A rajovce do svych 23 litru nedam, i kdybych nakrasne odlovila vsechny krevetky...Btw. nehnojila jsem ani nepamatuju, kytky totiz rostou dobre.
Takze, poprosim Vas, Side (nebo nekdo jiny) jeste o radu - cim to a co s tim?
Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 15:11 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: olga
Vypadá to na ruduchu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 15:08 Žena olga [4]
Fotka k příspěvku jeste jedno foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 15:07 Žena olga [4] – opet "nezmar"
Fotka k příspěvku Tak pisu znova...tentokrat jsem to vydrzela a asi tyden (!) jsem se manualne nezbavovala techto vetrelcu (viz fotografie)
Nemate nekdo zdani, co to je a jak se toho zbavit? Rucne to jde jen drzet v rozumnych mezich (vzdy utrhnu cely napadeny list, oblibuje to hlavne okraje, a hlavne kryptokoryny, ale ma to i ludwigie ci javsky mech).
Btw. hlavne kvuli tomuto chci kompletne predelat celou nadrz a vse co nejvic ocistit. Rybam (jsou to zivorodky) asi trochu osolim vodu, rostliny vykoupu v hypermanganu, ale co mam provest s krevetkama - neresil jste nekdo uz neco podobneho? (tedy "desinfekce" krevetek)
Moc dekuji za odpovedi!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2009 09:44 Muž Chem [837] – Re: Jarik
Souhlasim s Vaclavem - pokud tam nebudes mit malicky poter, tak by rybky mely buchanky rychle zlikvidovat. Maly bily cervik by mohla byt bud hlistice, nebo ta plostenka, o ktere jsem psal nize.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2009 09:40 V – Re: Jarik
Buchanky neřeš. Rybky si na nich s chutí pošmáknou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2009 09:28 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek
jj diky asi to bude ta buchanka a co snou nemuze skodit??jak sem skoumal akvarko pod lupou tak sem tam obevil dalsi potvurku takovej bilej cervik pohyboval se jak zizala nevite co to je??
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2009 09:17 picnic
Taky by to mohly být buchanky... Většina druhů je neškodná a první rybky je zbaští. Taky jsem je měl. Jediným parazitujícím druhem je Chlopek obecný ale s tím jsem se ještě v akváriu nesetkal a ani tady na foru se o něm nic nepíše.

http://www.obrazky.cz/?q=buchanka&step=20&filter=1&s=&size=
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2009 09:15 Muž Chem [837] – Re: Jarik
To, na co odkazuje filipsi jsou take spise cervici. Ale je pravda, ze pod pojmem bile potvurky si muze kazdy predstavit i cervika.. Co se tyce zbavovani techto potvurek, upresnil bych Ti postup az si budes jistejsi o co se jedna. Nicmene chemie je to posledni, co bych do akvaria daval. Az tam das ryby, tak muze byt situace v podstate vyresena...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2009 09:09 Muž Chem [837] – Re: Jarik
Tezko rict co by to mohlo byt. Malych bilych potvurek zije ve vode velke mnozstvi. Z tech casteji se vyskytujicich by to mohly byt bud plostenky - ty ale prilis neplavou a charakterizoval bych je spise jako "cerviky". Nejpravdepodobneji to budou lasturnatky (Ostracoda) - drobni korysi, kteri se pohybuji pomoci malych tykadel, telo maji kryte dvema lasturkama (trosku jako skeble) - potreba mrknout na to pod mikroskopem. Pak by to mohl byt nejaky nalevnik, jako treba klasicka trepka velka, ale ta jiz nebyva v akvariich s filtry tak casta. Pokud sem nevystavis fotografii, nezbyva Ti asi nic jineho nez googlit ve smeru techto tri moznosti. Jedna z nich to s nejvetsi pravdepodobnosti bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2009 08:50 Muž filipsi [1295] – Re: Jarik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2009 08:06 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek
ahoj,potrebuju poradit vcera sem si donesl nove rostlinky a dnes rano jsem a v akvarku objevil asi pul milimetru male bile potvurky ktere se furt pohybuji a plavou nevim k cemu bych to potovnal chtel sem to vyfotit ale je to tak male ze to nejde mim fotakem zabrat!! nevite co to je a jak se toho zbavit??(ryby nemam zatim) :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 23:53 Žena hankaaa [2]
no to by som skusila za podmienky ze vsetky zaraz zahynu, ale vzhladom na to ze to nieje osvedcena technika, nebudem sa pred mojimy rybkami strapnovat. ma niekto napad ako sa ich zbavit? nizsie som citala ze trba otvorit kryt, ale ked oni mi potom pojdu do izby a to neeeeni dobreeeee! no maju nieco spolocne so slepou hladinou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 23:37 nemesizer
treba nane 3x zakricat Gyrinus natator! Gyrinus natator! Gyrinus natator! smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 23:34 Žena hankaaa [2]
aj ja som dnes objavila take hnede mini blchy!!! fuuuj! az sa ich bojim ako skacu. ze ci nevyskacu, nezamoria mi izbu blchy jedny svinske!!! snad ziju len na vode. kde sa tam mohli vziat??? vcera som menila vodu. predtym som sa s tym nestretla. ako ich mam odstranit? pomooooc!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 23:44 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: TomášB
Tak koukni pod lupou a detajlně popiš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 23:40 Muž TomášB [12]
zítra se to pokusím vyfotit, ale ty šneky nemohu protože je má děda v akvárku a já ne
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 23:35 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: TomášB
Drobní šneci jsou třeba tito, ale podle popisu a bez fotky si akorát typuju=). rybicky.net/atlasostatnich/clunka_pravohrota , rybicky.net/atlasostatnich/kruznik_hladky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 23:32 Muž TomášB [12] – Co je to za živočichy
prominte jestli se to tu už řešilo ale mám jeden problém, v akvárku mám na dvě takový jakoby 1mm velký kuličky z tečkama a je to moc rychlé, najednou frnk a je to o 30cm dál, nevím co to je

a ještě mám taky asi 1mm velký šneky, v atlasu sem je nenašel
díky moc za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 19:31 Žena Zdeňula [10] – Re: johan
Tak jo, mockrát děkuju za rady :)
(Podle atlasu to odpovídá)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 19:28 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Zdeňula
Nic nedělaj, jsou úplně neškodní. (podle této fotky se toho moc nepozná, takže srovnej s fotkou v atlase). Z opatrnosti bych doporučil, při čištění skel je ze skla odstranit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 19:24 Žena Zdeňula [10] – Re: johan
Prostě nevím co je to zač, jestli to nemůže ublížit rybkám, nebo zničit rostliny... Nikde na netu toho o nich moc není :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2009 19:19 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Zdeňula
Proč likvidovat, chudinky malé hmm .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 19:04 Žena Zdeňula [10]
Sem si to myslela :) Je to teda dobře, nebo ne? Jestli to mám nechat tak a budoucí rybky je zlikvidujou, nebo je mám nějak zneškodnit já? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 19:02 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: johan
Dobrá shoda :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 19:01 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Zdeňula
Jo, mohla by to být ona.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 19:01 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: Zdeňula
Nevim zkus to porovnat s tímdle rybicky.net/atlasostatnich/clunka_pravohrota
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 19:01 Usine – Re: Zdeňula
Ta fotka by mohla být větší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 18:54 Žena Zdeňula [10] – Něco lozí po skle 2
Fotka k příspěvku Prosím pomoc, dneska a včera jsem ze skla akva vytáhla nějaké.. něco. Mám to na fotce, ale moc toho není poznat. Je to něco jako hnědý 'červík', 1-2 mm dlouhý a kolem sebe má takovou průhlednou hmotu. Asi jsem si to přinesla s kytkama. Zatím to takový problém není- v akva nejsou rybky, ale stejně bych radši věděla co to je... Za každý názor děkuji ;-)
P.S. vyfotit líp to nešlo, protože hned jak jsem to viděla, šoupla jsem to do kelímku. Vyfotit to mě napadlo až pak
Mohla by to být člunka pravohrotá? Kdyby ano, je to pro akva dobře, nebo špatně? :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 15:13 Žena olga [4] – Re: Pete
No, to je opravdu na komplet nove akva...jeste ze mam zrovna totez stejne v planu!palec Kvuli nedostatku mista nic jineho nez vymena jednoho za druhe neni mozna, takze elegantni vymluva...
Takze jeste jeden dotaz: pokusim se samozrejme vylovit vsechny krevetky (Neocaridina, odhadem ke stovce kousku) - jakym zpusobem je mam osetrit, aby dal neprenasely kousky nezmaru? Ryby bych mohla osetrit osolenou vodou, to se ale u krevetek bojim...nebo by to tez snesly?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 01:47 Muž Pete [10] – Re: červi ve dne
Hm, Velké problémy v Malé Číně, co? Akva vyprázdnit, vyčistit octem a solí, vyměnit hrubý štěrk za jemný, dát pod to substrát pro rychlejší zakořenění nových rostlin a nasadit k původni osádce třeba sekavce příčnopáse. Ryjou, žíjou zahrabaní v písku, proti červům v budoucnu supr ryby, nežerou krevety. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 23:08 Žena olga [4] – cervi ve dne
Tak se bohuzel vracim k (jak jsem doufala) ukoncene kapitole. Cervici mi z filtru pres nekolikere vyvareni nezmizeli, tudiz se tam vzdy vratili ze dna. A skutecne, po blizsim prohlednuti vrstvy sterku pred sklem, je plny ( coze ) dalsich, ktere vykukuji na povrch a "povlavaji". Urcite ziji z detritu. A pribyvaji...co s tim? Mate nekdo zkusenost?
Nedost na tom, ve stejnou chvili jsem objevila nezmary. Urcite prisli s novou ricii (verim ze to ta akvaristika vuci mne nezamyslela!;-)) a ted mi veji na listech...Na ruznych diskuzich se tu radi med (ne ten tekuty, ale ten kov;-)), nebo chemie, pripadne rajovci, a pancernicci. Bohuzel, akva ma kolem 20 litru takze nic vetsiho tam nedam (ani pancernicky, tem by se muj hruby sterk nezamlouval), a je plne krevetek o ktere bych nerada prisla nejakou chemii. Ryby, co tam mam, se nezmarovi urcite vyhnou... hmm
Budu vdecna za jakoukoli reakci! A kdybyste jeste vynalezli zpusob jak se zaroven zbavit clunice, tak se neurazim :)
Dekuju!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2008 16:16 Muž Leitlik [9]
Tak od té doby co jsem toho týpka z toho šnečíka sundal, tak šnekál je čilej jak sfiňa. ;-) Ostatní jsou zalezlí v domečku a moc se nehýbaj. Tuším, že je taky něco okupuje. Až to vychytám, tak to nafotím a případně zašlu zájemcům poštou ! X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2008 15:12 Žena datura [104] – Re: 0
moc to hrotíš ;-) kdyby to šlo tak lehce, jak sis vysnil, naše akvárka by nestačila čelit tropickým epidemiiím :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2008 12:50 0 – Re: datura
Na mysli mám akvarijní nádrže. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2008 12:19 Žena datura [104] – Re: 0
pochybuji, že by se živočich přizpůsobený rovníkovému klimatu dokázal etablovat v českých tocích, ale budiž ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2008 01:37 0 – Re: Leitlik
Dobře jsi udělal. Může se jednat o nekontrolované zavlékání nám neznámých pravděpodobných parazitických škůdců , o kterých nevíme co můžou po "zabydlení" a namnožení způsobit za zkázu.

Takové případy nelze podceňovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2008 22:01 Muž Leitlik [9]
Ne ne,myslel jsem 0,5mm široká aa cca.1mm dlouhá pijavka. ;-) A ta tylomelania je tak 5 cm velká. A toho vetřelce jsem rozmáčknul jak červa. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2008 14:30 Romiš – Re: Leitlik
Hehe, já bych si toho vetřelce ze Sulawesi hýčkal. :) Čert vem nějakého hlemejždě. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.12.2008 13:19 Žena datura [104]
předpokládám, že jsi měl v úmyslu napsat 0,5 cm, žejo? jinak by byla tylomelania drobánek podvyživená :-D
já si taky myslím, že ten živočich patří mezi pijavky. jestli se ti plži importují (nevím), tak je pravděpodobné, že už na něm přicestoval ze Sulawesi. nebála bych se toho, že je i na ostatních - pokud jsi je ovšem nekupoval současně s tímhle ze stejného akvárka. a i kdyby - tak vzhledem k velikosti by nebyl problém je sundat i z ostatních.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2008 11:42 Muž Leitlik [9]
Fotka k příspěvku Ještě jedna fotka. :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2008 11:41 Muž Leitlik [9] – černý parazit
Fotka k příspěvku Koupil jsem v Olomouci v SUPER ZOO 4 Tylomelania towutensis. Po dvou dnech jsem si všim, že jeden má na sobě nějakou černou pijavici nebo co. Je to cca.0,5mm velké a celkem rychle se plazící, jde vidět, že je to na šnekouši zakouslý. Teda bylo to zakouslý dokud jsem to nesundal pinzetou ! rozzureny Chci se jen zeptat jestli to znáte a co je to za parazita, popř. co na ně platí. Mám totiž strach, že je to na dalších obyvatelích(měchýřovkách). Přikládám fota, ale vzhledem k náročnosti focení nejsou příliš kvakvalitní. Děkuji za odpovědi. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2008 14:06 Usine – Re: Radek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2008 13:56 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: klm007
Hm, šidélko co přežije var je celkem průlom v biologii ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2008 13:48 Muž klm007 [114]
Je to larva šidélka. Já si je přitáhl do akvárka s kameny, které jsem si přinesl z potoku. A to jsem ty kameny ještě sterilizoval varem. Jsou dravé a loví cokoliv živého, přiměřené velikosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2008 10:34 Muž ezechiel [70] - Rostliny
Dnes jsem ve své nádrži na potěr a krevetky jednu takovou larvu objevil - přitom potěr ani krevetky mi nemizí. Řekl bych, že loví spíše menší živočichy - v této nádrži mám hodně plžů, korýšků a další drobné havěti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2008 23:02 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdeční
Šidélko. Lupínky s dýchacími trubičkami na zadečku jsou jejich typický znak. Je predátor, stejně jako vážka. Parazit fakt ne :-)
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [75] ...... 86

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 57562x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7539-co-je-to-za-zivocicha-zavleceneho-skudce-parazita?od=3701