Zákal vody
Ancák a parmičky na řasy je kontraproduktivní opatření. Ancák bude spíš pokukovat po rostlinách a parmičky jsou darmožrouti, který si jako malý trošku zobnou, ale potom už jenom krmíš, krmíš a krmíš a oni rostou, rostou a rostou, ale řasy objíždějí obloukem.
0 20.01.2017 19:44 Scoperlada –
Re: drvi to je mi jasný..
.....jen aby pomohly. aspoň s těma zbytkama řas při rozjezdu akva.
Kupovat ryby na to, aby ti likvidovaly rasy, je nesmysl. Musis v akvu vytvorit podminky, aby se tam rasam nedarilo a ne chtit po rybach, aby to resily za tebe.
OK. příští týden ještě přikoupím rostliny. ryby mám v plánu tak cca za 3týdny. nejspíš ancistruse a nějaké parmičky na řasy. a poté bych chtěl čichavce za nějaký další časový úsek.
s tou výměnou vody před a po rybách jsi to myslel jak? časově atd?
Výborně, vývoj je tzv. normální.
Hodnotama se nenechat zmást, tedy hlavně ve vztahovém smyslu při pořizování rybí osádky, nikam nespěchat, nebláznit s množstvím, rozdělovat do více nasazovaných bloků se vždy vyplácí, výměna vody před a po instalaci rybí osádky si to chce zafixovat jako nezbytnou součást zdravé aklimatizace nových obyvatel.
0 20.01.2017 16:26 Scoperlada –
Re: Maq tak zákal zmizel úplně, už je jen nažloutlá voda z těch kořenů. hodnoty vody změřím.
Scoperlada napsal: Takže jak budou růst rostliny, tak to bude lepší a lepší?
Ano, bude. Problém je v tom, že pokud jich nebude hodně, tak
neporostou. Máš tam naběhnuto na nadbytek živin. To znamená zákaly, řasy, odumírající rostliny, a až budou ryby - pohřby.
Nedá se nic dělat, kup teď pořádnou hromadu rostlin, budeš holt muset rýpat do toho dna, takže si to přechodně asi zakalíš ještě jednou, ale jiná cesta z toho asi nepovede. A samozřejmě měnit vodu, pořád měnit vodu a "ředit" ten koktejl.
Za měsíc z toho můžeš být venku.
Vo koberečkách to není, je to hlavně o větším množstvé pořádný zelený hmoty, jako jsou třeba Echináče a velmi zdatní pomocníci jsou tz. stonkový rostliny, tedy ty co rostou rychleji ve stromečku do vejšky.
Ok. Děkuji za cenné rady. Koupím ještě jednou tolik té kobercovky. A ještě ty žebříčky co budou růžový až vyrostou co jsou u pozadí.
pokud to nezvládne zítra, tak pak budu muset až příští týden.
Něco víc rostlinek, mít osázených 80% plochy dna nwní věc za kterou by jsi se měl stydět. Hlavně při přesazování rostlin opatrně, dobře rozmysli, kde nový rosliny budou a snaž se sázet na finílní místo, aby jsi se vyhnul co nejvíce manipulaci s tím výživným substrátem.
Takže jak budou růst rostliny, tak to bude lepší a lepší? Pokud mi to do konce týdne vyjde, stavím se ještě přikoupit něco málo rostlinek, ať se rozrůstají. CO už Buble, tak jsem zvědav...
Kořenovýho zbarvení se netřeba zbavovat, to je pro nejednu rybičku přímo požehnání. Kořeny dovedou barvit i třeba více jak půl roku. Tvůj současný problém se jmenuje "žádný" rostliny, proč jinak by jsi tam měl ten výživnej substrát?
teď jsem vyměnil 25l vody. to jakoby mléčný už bylo o dost lepší i před výměnou. po výměně je to lepší ještě o něco víc, už jen to žlutý (nejspíš z kořenů) toho se asi zavím jen tím, že budu měnit vodu tak dlouho, než to přestane pouštět barvu, že?Vypadá to takto.
Nemusíš.
0 18.01.2017 15:24 Scoperlada –
Re: Maq takže tam žádné sušené krmení házet nemusím?
Podle prezentace je tam výživný substrát Diversa Nutriplant. Myslím že v tom akváriu (nejen) bakteriím hlad nehrozí.
stačí jen trošku nějakých sušených vloček
ok, takže je to vpodstatě celkem bežný jev? a to krmení doporučuješ jaké?
Pomůže čas, o němž je akvaristika především.
tak, rostlin je tam celkem 5 druhů z 20ti košíčku. šneci byli na rostlinkách, tak jsem tam nějaké nechal. pomůže třeba vzduchování?
Přidat rostliny, hlavně rychleji rostoucí, nasadit šneky okružáky, popř. i levatky a čekat, tedy možno měnit vodu, obvykle radím formulaci co kdo snese a unese, prostě akvárium zabíhat, možno taktéž lehce jednou za týden zakrmit troškou sušenýho krmení, tedy to prázdné akvárium.
0 17.01.2017 20:49 Scoperlada – ZÁKAL
Ahojte. Já mám podobný problém. Včera jsem založil akva,napustil vodu 50litrů z RO A 100 litrů z kohoutku.Byla hodně plná bublinek a trošičku mléčná.Ráno byla ještě celkem stejná a teď je žlutomléčná.Předpokládám,že spustily barvu kořeny i když byly asi 3 týdny ve vodě,kterou jsem 3X měnil žlutou. Co se s tím dá dělat? Díky
Vodu bych měnil obden min. 1/3 objemu nádrže, bez odkalování, tedy jenom vodu. Tím přístrojem máš asi na mysli vzduchování, tedy motorek s kamínkem, ale je možné, že ten efekt dokáže zařídit tvůj filtr, tím že nastavíš vývod vody tak aby intenzivně čeřil hladinu.
a jak často mám tu vodu měnit každý den? Normálně odedna? Díky
EDIT-Ještě je lepší použít nějaké bakterie na provzdušňování nebo nějaký přístroj
0 16.01.2017 18:44 lindam26 – mléčný zákal
Asi jako všichni mám problém s mléčným zákalem S akvaristikou nemám zkušenosti, jako dítě jsem sice měla malé akvárko, ale nedalo se tomu říkat akvaristika. Děti moc chtěli rybičky, tak jsme se rozholi ho pořídit. Nechali jsme ho 14 dní bez ryb a bylo v pohodě, jakmile jsme tam přidali rybičky, tak se objeliv zákal. Už jsme ho čistili i filtr(bohužel špatně propláchla jsme ho v tekoucí vodě
). Jak jsme se tady dočetka, tak asi budu mít také nálevníka. Pochopila jsme správně, že to samo odezní?. Mám jim tedy nějak okysličovat vodu? Čím? Jeslit doporučite i nějakou literaturu pro začátečníky budu ráda. Díky moc za rady
Starší reakce
Ničemu to nevadí, za několik dní to bude čistý.
Nehemží, takže asi jen bordel. Že by z toho, jak jsem nepropral náplně...?
Já bych řekl že si to sedne, ale ty předpokládám halogeny máš moc nízko.
Naber trochu vody z akva do skleničky a proti nějakýmu tmavýmu pozadí, ideál ve tmě do ní posviť baterkou a když se to bude hemžit, máš tam nálevníky.
0 09.12.2016 20:04 Lishaack – Zákal
Myslíte, že je to nálevník? Akva napuštěno včera, 1/3 vody je ze zaběhlého, zbytek nová. Filtr je nový (včetně náplní), molitan na vstupu filtru je z jetého akva. Filtrační náplně jsem zapomněl proprat (blbec), tak nevím, zda to nemůže být bordel i z toho.
Starší reakce
Moc tam toho na té fotce nejde vidět,ale začal bych tím,že bych přidal hodně rostlin a vyměnil osádku akva.Chtělo by to co nejvíce informací o akváriu.Jak je akvárium velké,jaká tam je technika,jak probíhá údržba atd.Nejlepší by bylo zaregistrovat se tady a založit prezentaci akvária.
0 30.11.2016 17:47 Jana – Akvárko
dobrý den poradíte mi prosím co s tím nevím jak se zbavit zakalené vody?
0 29.11.2016 18:54 Maq 2. bílý zákal
Bílý zákal bývá tvořen bakteriemi nebo nálevníky. Ač jde o organismy hodně odlišné, příčiny i následky jejich přemnožení jsou pro akvaristu dost podobné. Bílý zákal je tvořen heterotrofními organismy, které se živí organickým odpadem ve vodním sloupci a spotřebovávají kyslík. Jsou-li přítomny ryby, mohou se dusit, a takto stresované jsou náchylné k různým onemocněním.
Moc se mi nezdá souvislost s nedokonalou nitrifikací, kterou zde někteří zmiňují jako příčinu bílých zákalů. Nálevníci i bakterie ve vodním sloupci se pasou na organické hmotě a přispívají k její dekompozici, podobně jako třeba plži. S nitrifikací to nemá přímou souvislost; nitrifikace nastupuje až je dekompozice organických dusíkatých sloučenin završena rozkladem na čpavek.
Přiznám se ale, že moc nechápu proč se bílé (většinou bakteriální) zákaly pravidelně objevují v čerstvě zařízených akváriích, a to aniž by jim předcházely viditelné zákaly zelené. Den či dva po založení v akváriu není jiná organická hmota než rostliny, možná nějaký ten plž, a další drobné organismy. Z čeho se živí záplava bakterií tak mohutná, že se voda stane neprůhlednou?
Zmiňovaný bílý zákal po založení, ač vypadá hrozně, obvykle zmizí nejvýše do tří dnů. Všiml jsem si, že na déletrvající zákaly si častěji stěžují ti akvaristé, kteří při založení použili zásobní substráty nebo hnojivo ke kořenům. Zatímco zásobní substráty mohou být plné organické hmoty, hnojivé tablety by měly obsahovat pouze anorganické sloučeniny, heterotrofním organismům nedostupné.
Nenašel jsem nikde odpověď na otázku, zdali se při bílých zákalech uplatňují chemoautotrofní bakterie. Pokud ano, leccos by to vysvětlovalo, ale současně by vznikly další otázky; např. proč se nezakalí voda při každém přihnojení?
Tímto prozatím končím, a pokládám hlavu na špalek. Prosím, vrhněte se na mě.
0 29.11.2016 18:53 Maq Pročetl jsem si zdejší vlákna týkající se zákalů, a jaksi nejsem uspokojený tím, jak se vysvětlují a jaké prostředky proti nim se doporučují. (Zdejší orlové, prosím odpusťte střízlíkovi.)
Rád bych proto o věci vyvolal diskusi. Začnu tím, že stručně shrnu co o zákalech vím - nebo spíše co si myslím že vím - a doufám, že komunita moje poznatky zkoriguje a doplní.
1. Zelený zákal
Zelený zákal je tvořený jednobuněčnými řasami. Objeví se tam, kde je ve vodním sloupci hodně rozpuštěných minerálních živin. V konkurenci s řasami vyšší rostliny zřejmě mají nějaké prostředky jak proti řasám převládnout; pokud ne, je něco v nerovnováze.
V zavedených akváriích s dobře fungujícími rostlinami se zelený zákal vyskytuje zřídka, obvykle jen po nějakém chybném zásahu. Obtížnější je vysvětlit, proč zelené zákaly příliš netrápí akvária bez rostlin. Vysvětluji si to tak, že množství minerálních živin dodávaných s vyměňovanou vodou je celkem malé ve srovnání s tím, kolik živin se uvolní ze substrátu při založení akvária - tehdy se zelené zákaly vyskytují nejčastěji. Nějaké množství jednobuněčných řas je zřejmě ve vodě přítomno trvale - ani "křišťálová" akvarijní voda není bezbarvá.
Zelený zákal je sám o sobě relativně neškodný. Pokud se však jednobuněčné řasy rychle a nadměrně rozmnoží, např. při ozáření akvária sluncem, stejně rychle jsou schopny spotřebovat všechnu potravu a masově uhynout. Pak nám ve vodě plave spousta mrtvých organismů, a to je jedna ze situací, kdy se může objevit mnohem nebezpečnější
Starší reakce
Vyhodil bych z filtru všechny ty super, hyper, modern a akvo zysypal sušeným krmením. Šneky, okružáky, levatky a musí to fungovat.
Já to vyzkoušel hned, jak jste mi to napsal. Ale asi to chce větší množství. A stále je to jen jedna z možností. Každopádně díky.
Tak tohle jsem ti psal už kdypak?
Ovšem není nad to, když si na věci člověk příjde sám.
Výměny vody jsem samozřejmě dělal. Cca 30% jednou týdně a mohu potvrdit, že zákal to neovlivní. Což by měl být důkaz, že se jedná spíše o bakteriální zákal nebo nálevníka. Protože řasy se myslím tak rychle nenamnoží.
Má amatérská hypotéza tedy je, že nitrifikační bakterie nemají dostatek potravy. Amoniak i NO2 jsou na nule. Nitrifikační bakterie stagnují a převládají jiné typy bakterií. Tuším, že to tu někdo psal. Zkusím akvárium trochu více znečistit. Ale ty filtrační média přikoupím i tak. To asi nebude na škodu.
Pokud se jedná o nálevníka a jako že by mohlo, potom je doporučení výměny vody kontraproduktivním opatřením, ale ono to chce si to vyzkoušet, ne vždycky se podle popisu musí nutně přesně problém odhadnout, takže bych zkusil obojí, tedy měnit i neměnit.
Uběhlo více jak 14 dní a zákal stále neustupuje. Abych se posunul, potřebuji nějak zjistit, o co se opravdu jedná. Je to bakteriální zákal, nebo se může jednat i o řasu / nálevníky. Jak to rozeznám? Mohu udělat nějaké testy? Viditelnost v akváriu je cca 6 cm od předního skla. Rostliny rostou rychle a nestrádají. Daří se i kobercovkám (cuba naroste denně o 1 cm). Dokonce Alternanthera reineckii je v super stavu a červená se, což jsem nečekal.
Proti světlu je ve vodě znatelně vidět hromada bílých teček - Jako kdyby někdo vysypal do vody sůl nebo práškový puding. Když odleju vodu do průhledné láhve, tak je trochu nažloutlá, čirá a okem není nic viditelné.
Mám zítra v plánu koupit Seachem Matrix 500ml + Seachem Stability (násada bakterií) a naplnit jeden koš až po okraj. Mám tam nyní tři JBL molitany a polovinu koše JBL MicroMecu. Ve filtru mám dokonce Seachem Purigen 100ml, který má být údajně "účinný bojovník se zákaly". Možná jej již zkusit regenerovat? Jsou to 3 měsíce od založení.
Chci dlouhodobé řešení a to by provoz UV lampy asi nebyl.
Jak často mám v tomto stavu měnit vodu a jakém množství?
Vše už bylo odpovězeno,jen bych doplnil,že ten sliz na kořenu je normální.Časem to zmizí samo,nebo pro urychlení můžeš nasadit pár šnečků,kteří si na tom pochutnají.Ale napřed bych taky vyměnil to dno.
Hmm, já bych moc nečekal a zapracoval na tom dnu, tedy na tom kamenolomu co tam vidím. Tyhle drti se jako akvarijní dno nehodí, jsou ostrý a bordýlek do těchto drtí zapadává, mnohdy i zahnívá a efektivní odkalování je tak značně stíženo. Ono ten problém nemusí přijít hned, ale neúprosný faktor času bych nepodceňoval. Osobně bych to teď hned vyměnil, tedy teď hned, když je akvo na začátku, nejsou tam živočichové, bude se to provádět lépe. Ovšem to je jenom můj názor, nikomu nic do hlavy netlačím.
Tak tedy přestanu brečet u akvária (legrace) a budu čekat. Děkuji!
0 30.07.2016 21:57 Zuzee – Kalná voda, plíseň na větvi
Zdravím a prosím o radu,
Po x letech jsem se o5 rozhodla pro rybičky kvůli malé. Mám nové akvárko 112 litru. Na dno jsem dala 5l biologického akvarijního substrátu od Nutriplantu, dále x krát propraný štěrk akvarijní z Obi a 3l štěrku bílého od ATG line (taky jsem ho mockrát proprala ve vodě). V akváriu mám roszlinky (ještě jich pár přibude a funkční filtr se vzduchovačem co byl k akváriu). Dekoraci (hrad i větev) jsem opláchla vodou a zadní 3D pozadí taktéž. Voda byla po napuštění hodně bíle zakalená. Až druhý den mne napadlo, že by to mohlo být horním bílým štěrkem (bohužel v octu to šumělo dost) tak jsem vodu očerpala 95% bílého štěrku odebrala a místo něj dosypala černý, který v octu obstál. Znovu jsem dolila vodu ovšem dneska - druhý den - je voda zase kalně bílá viz fotka. Co může být příčinou? Je nutné odebrat celé dno a vyměnit? Podotýkám, že žádné živočichy tam nemáme, nejsem blázen samozřejmě x dnů/týdnů počkám. A ještě: dneska se na větvi - určené přímo do akvárií objevil bílý povlak (o5 viz fotka) vypadá to jak nějaká plíseň - může to vše souviset? Vyhodit se mi ji nechce zadatmo nebyla :-/
Starší reakce
Jak ale tak velkou lampu připojím na hadici 12-16mm?
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 36 37
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 20188x