Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kořen

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dekorace 

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
Kořen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 12:00 aaa – Vrba
Zdravím,
Mám kořen vrby, s jemnými kořínky, je to vyschlá vrba.
Chci ho dát do akvária které budu zakládat.

Co se stane s těmi tenkými kořínky? Uhnijou? zůstanou takové tenké?
(bude to akvárium s Otíky a krevetkami, možná nějaké malé rybky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 11:40 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Johan
Přesně tak, to vyvaření není tak jednoduché abychom se těch organismů zbavili. Není to tak dlouho co jsem na fórum dával odkazy ohledně sterilizace. Sic šlo o zdravotnictví, ale pokud vaření někdo odůvodňuje právě zbavením se drobného neřádstva tak by měl vědět, že převářet by měl aspoň třikrát a v mezidobí by měl kořen umístit do prostředí vhodném k probuzení všech těch mikroorganizmů, které následně bude chtít vařením zabít. Jinak jsou nezničitelní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 11:21 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Ičin
To, co je v obchodu je také z přírody. ;-) Byť pěkně očištěné, ale z přírody. Takže pokud by si nějaká bakterie zalezla do kořene, tak bude i v tom kupovaném. Pokud byste se jí chtěli zbavit např. tím vyvařením, tak se jí stejně nezbavíte, protože aby to v tom kořenu přežila, nebude aktivní a tudíž velice těžko zabitelná.
Co je na povrchu, to se smyje. Co je vevnitř, toho se nezbavíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 11:06 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
já to chápu u kořenů vylovených z rybníka nebo jiné zarybněné vody. tam by se dalo zanést kdeco.
ps : pěkný sloh :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 10:12 radim Re: romant
a velké kořeny stejně není v čem doma vyvařovat, takže kartáč nebo vapka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   09.07.2013 10:06 R Muž romant [27987]
Vyvářet, či nevyvářet kořen do akvária vkládaný, toť otázka vskutku hamletovská a odpověď na ní bude vždy tak trochu dělit akvaristickou obec na dva tábory a debata o tomtéž bude nekonečná, stejně tak jako u mnohých jiných témat. Já ač patřím do skupiny "odpůrců", tak pohnutkám "podporovatelů" snad i rozumím, jsou vedeni jistou obavou o kvalitu prostředí akvarijního a mnohdy se nechtějí ani dívat na obarvenou vodu, kterážto sama o sobě vůbec škodlivá není, neb obsahuje prospěšné látky v podobě tříslovin a huminových látek jenž obyvatelé akvária vesměs ocení, tak se tím vyvařením toho jevu lehce zbaví a posléze, pokud jsou uvědomělejší ony látky dodají dle svého uvážení z lahvičky zakoupené, no proč ne. Co mě ovšem příjde jako zbytečná práce, radit kořeny vařit při výskytu řas a posléze je znovu do akvária instalovat, to bych viděl jako léčbu následků bez příčin, v tomto případě postupuji dočasným odstraněním kořenu a po zvládnutí řasového šílenství na únosnou mez, jde kořen nazpět. Takže na závěr bych zakončil tento můj o kapánek delší příspěvek konstatováním, kdo chce vařit ať vaří a ať se všem nejen v akvaristice daří. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 07:27 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: grunda
Přesně tak, také mám cca 2 měsíce v akva dvě menší smrkové větve bez vaření jen pořádně vydrbané, ze začátku se na nich objevilo trochu plísně, ale ta po čase sama zmizela a teď už na nich rostou mechy. Zatížil jsem je kouskem lávového kamene a vypadají dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.07.2013 00:53 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: ivaha
třeba má rád kořenovou polívku
jinak já nikdy do akva nic nevyvařuji, očistit kartáčkem, osprchovat a šup do akva. Teď mám v akva smrkovou větev a žádný problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   09.07.2013 00:44 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: Designer
Po pravdě, nechápu to Tvoje neustálý převařování... Mám několik druhů použitých kořenů a nikdy jsem s nima neměla problém. Ať už byl kořen použitej po předchozím máčení nebo i bez. Pravda, zatím jsem ještě do akvárka nedala žádnej kořen, co jsem někde našla, vždycky jen něco koupenýho, ale ani tak si nemyslím, že by bylo nutný s ním provádět takový obštrukce, stačí očistit vodou a kartáčkem a hotovo. Nic ve zlým.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   08.07.2013 18:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: voki
zatím bych se tím netrápil
možná nějaká houba, možná řasa
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 17:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: voki
Jestli neni problem ten koren z akvarka vyndat (jako ze na nem prirusta rostlina), vyndal bych ho, poradne ocistil, prevaril, a soupnul ho zpet. Prevaril proto, ze at to na nem je neco co roste, nebo to pousti, obojiho se tim zbavis a nebo to aspon vyrazne omezis. Ja vsechny koreny varil a kdyz jsem videl ten silny caj, byl jsem rad, ze jsem to udelal, protoze do akvarka si priliju co potrebuju cilene, ne ze se to tam bude louhovat podle vlastni libovule nejdriv hodne a pak casem nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 17:52 R Muž romant [27987] Re: voki
Počínající ruducha, řekl bych.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 17:41 Muž voki [17]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 17:40 Muž voki [17] – Kořen posetý černými kuličkami?
Fotka k příspěvku Caute, mám v akváriu 2 druhy kořene. Na jednom se objevily takové malinké černé kuličky, na tom druhém to není. Akvárium je po 3 týdnu od založení, osazenstvo žádné, pouze havěť (šneci) donesená na rostlinách. Co s tím? Mám to tak nechat?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 06:30 jamajcan
Éterické oleje jedině.Ty se vyskytují i v kořenech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 17:22 R Muž romant [27987] Re: Ičin
Ano to je možné, ona nám to autorka jistě ozřejmí, co tím olejem bylo myšleno. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 15:48 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
asi myslí pryskyřice u čerstvých jehličnanů :-/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 15:29 R Muž romant [27987] Re: curlykatie
Oleje v sobě mají železniční pražce, ale kořeny v sobě mají jiný věci, jako třeba huminy a třísloviny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 15:20 curlykatie Re: amrtin
já si spíš myslím, že to je asi těma oleji které ty kořeny v sobě mají. myslím....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 13:04 amrtin Re: jamajcan
Jasně,mě taky ne,ale někde jsem takovýto poznatek četl ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 12:36 Muž Johan [4945] - Rostliny
Každý rok si domů přinesu několik desítek kořenů všech možných druhů dřev. Nějak výrazněji mě barvily asi dva či tři. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.06.2013 12:34 jamajcan Re: amrtin
Tak to se mi ještě nestalo,aby nešlo vidět ryby,kvůli toho,že kořen barví vodu.I když jsem chodil na kořeny do rašeliny,nechal jsem je několik dni vymočit v čisté vodě a šup do akva.A když člověk dodržuje pravidelnou výměnu vody,tak se ta koncentrace humin a tříslovin dá celkem dobře regulovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 12:30 R Muž romant [27987] Re: amrtin
Někomu se líbí to a jinýmu zase ono a když máme tu svobodu volby, tak není co řešit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 12:27 amrtin Re: romant
Jo,jenomže nesmí té barvy být moc,kapišto? X-) Ono nevidět ryby jen proto že kořen strašně barví vodu...no to asi nee :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 12:25 R Muž romant [27987] Re: Designer
Tak ono je tady trošku zajímavý, jaká je souvislost mezi tím barvením a uvolňováním těch prospěšných látek, ne vždy je ta obarvená voda z kořenu, právě tou na prospěšný látky nejbohatší. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 12:24 amrtin Re: lhajek
Já převařuji pouze koupené v obchodě abych vytěsnal vzduch a kořen klesl ke dnu.
Když si totiž přitáhnu kořen/kámen z opravdové přírody,mám jistotu že na něm nejsou lidské otisky (kdežto třeba v hornbachu na ně šahalo x...y lidí) a ten pouze opláchnu a zbavim např.kůry(a to ještě ne celé,ať mají ancík a krevetky co papat). hmm
Jo a zapoměl sem na barvení kořenu-to je další důvod k převaření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 12:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Kdyz koren dokazu narvat do hrnce, nevidim duvod ho neprevarit. Mimo to jej nekolikerou vymenou vody pri vareni zbavim toho, aby prilis barvil vodu, protoze to si do vody dolevam sam dle svych zvyklosti a nejsem zvedav na menici se parametry vody tim, jak koren nejprve barvi vic a casem temer vubec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2013 12:16 amrtin Re: voki
Mě plíseň z přesně takového kořenu zmizela sama po 14dnech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   20.06.2013 10:17 R Muž romant [27987]
Mě příjde tak nějak zbytečné konání, když se snažíme o sterilizaci něčeho(třeba toho kořenu), co je posléze vkládáno do prostředí jenž jako sterilní rozhodně nazvat nelze a právě díky té nesterilitě(zdravé špíně) se posléze našim chovancům v nádržích daří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.06.2013 10:02 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Designer
Jenže třeba zde: www.lf2.cuni.cz/…
se lze dočíst toto:

Přerušovaná, frakcionovaná sterilizace je sterilizace varem (100°C) působícím po dobu 30 minut v 18-24 hod. intervalech tři dny po sobě. Sterilizovaná látka musí být v mezidobí uložena při pokojové teplotě, aby termorezistentní spóry, které var přežily, mohly vyklíčit. Následující var je pak ničí jako vegetativní formy bakterií.

Kdo z vás takový postup používá aby to bylo opravdu jisté? Jedno převaření není vůbec jisté ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 09:46 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lhajek
Vyvarovani je jednim ze zpusobu, jak udelat veci sterilni ;-) . Ale to neni novinka, ze smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 09:40 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: voki
K čemu je dobré vyvařování kořenů? já jsem si z lesa přinesl nějaké kořeny a kusy větví. Byly dost vysušené a některé asi i smrkové. Pořádně jsem je vydrbal kartáčem. Hodil jsem je na měsíc do vody (tu jsem každý týden vyměnil) a šup s nimi do akva. V 25L mám 2 kousky 3týdny a nic se na nich netvoří. V akva je zatím jen pár okružáků a levatek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.06.2013 09:25 Muž Burik [727] - AquascapingRe: voki
do 2 měsíců to sleze samo.Měl jsem to taky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.06.2013 09:19 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
stačí čekat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.06.2013 08:59 R Muž romant [27987] Re: voki
Čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.06.2013 08:53 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: voki
Kreveta, otík, myslím že i ancík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2013 08:50 Muž voki [17]
Fotka k příspěvku Co pomůže kořenu, když chytá plíseň? Je koupenej v Hornbachu, jenže nevyvařenej. No je to teda spíš větev, takže bych musel sehnat pořádnej hrnec... :-D
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2013 17:49 Muž Tomiino [43] Re: romant
Taky jsem slysel,ze jsou nejlepsi :-) ale kolem Plzne asi zadne raseliniste neni..a cestovat nekam na konec sveta nemam cas :-( mam tam 3 jak je na fotce a ten v pravo je az na hladinu,prohnuty a rybky maji pod nim ukryty :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2013 17:39 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Prospěšnost kořenu může být velmi zajímavá, neb se z něj dokáží uvolňovat různé látky(obdoba rašelinových výluhů) takže pro Tvoje akvo rozhodně hlasuji při množství kořenů spíše větší. Já mám nejlepší zkušenosti z kořeny z rašelinišť, který jsou doslova nacucaný tím zajímavě prospěšným. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2013 17:32 Muž Tomiino [43]
Je lepsi v akva jeden koren nebo vice?v akva mam 3 :-)a skalary...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2013 13:05 jamajcan Re: Karottka.a
No,hlavně jestli to je nějaká starší piroga,tak aby se tam vešla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2013 12:55 R Muž romant [27987] Re: Karottka.a
Když nebude to dřevo nějak napadený hnilobou,odstranil bych kůru, tak proč ne. Buď něčím zatížit, nebo nechat někde jinde nacucat vodou a až posléze dávat do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2013 12:41 Karottka.a
Můžu místo kořene použit starý vydlabaný kmen? Pokud ano tak co snim všechno udělat aby se rychle ponořil? Děkuji :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 22:22 Muž acik [416] Re: predator3313
smazal jsem komentář,napsal jsem ho do vhodného vlákna... :)
predator3313 napsal: počkat :-) u některých kořenů mi to dělalo taky... za tyden nebo tak nějak to zmizne, i když u mě to dost možná mělo za následek umrtí nějákých krevetek :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 22:20 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe:
počkat :-) u některých kořenů mi to dělalo taky... za tyden nebo tak nějak to zmizne, i když u mě to dost možná mělo za následek umrtí nějákých krevetek :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.02.2013 01:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: melrok1
No, ten kořen se ti opravdu povedl. Je moc pěknej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.02.2013 12:47 Muž melrok1 [13] - Živorodky
Fotka k příspěvku ahoj pridavam foto koren je uz konecne v akvarku :-) fotka korena bez akvarka je vysie. Co vy nato ? :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2013 23:28 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: slavko
Má a nemá. Kořen většinou klesne velmi rychle i bez vaření, případně se mu dá pomoci dočasným zatížením kamenem. Dřevo rychle nasákne a drží na dně. Pokud v akvárku nemáš krevetky, klidně kořen převař, pokud máš, je to škoda, ničíš tím krevetkám potravu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2013 23:09 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: romant
romant napsal: ono ani to samotný vaření nemá valného významu, to je nom spíš takový placebo a pro klid duše, protože jestli se bojíš "něčeho" z přírody :-)
A nemá varenie význam aj v lepšom vytlačení vzduchu z koreňa. a tým urýchlenie jeho ponorenia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2013 20:44 Muž Poweres [59] - ŽivorodkyRe: romant
Diky

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 59 60

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 55381x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14553?od=801