Kořen
Mám tam jen ten říční štěrk, žádný zásobní substrát
. Svítím 2x 30w 10 hodin denně. Zkusím tedy dokoupit další rostliny ( musím nastudovat které rychle rostou), ale zatím co zasadím pomalu odejde
. Pojišťuji jakou mám alkalitu vody, ale nevím jak se voda stabilizuje
Já jsem před tím pH neměřila až když jsem začala dávat to CO2. Ve středu jedu do města tak dokoupím testy na alkalitu ať vím.
A ten problém s kytkami...
všechny je sice nepoznávám (ale myslím si, že některé z nich teda ani příliš rychle v akvárku neporostou), obzvlášť když v měkké vodě nebude příliš moc živin - nějaký ten výživnější substrát by to chtělo - navíc třeba Valisnerií se nemusí líbit ani velikost té frakce kamínků.
Myslim si, ze korenem to neni. Vymenit koren je to asi nejjednodussi. Chtelo by to stabilizovat chemizmus vody. Na tak velke akva dost malo rostlin. Pridal bych nejake nenarocne rychle rostouci stonkovky. Mas tam nejaky zasobni substrat aby podporil rust rostlin? Pises ze hnojis Easy-life Profito ale co, kdyz tam nejsou zadne rostliny. Nekdy min je lepsi nez vic. Ze zacatku uvazene jen zakladni (napr. Ferox, Ferox s NPK apod.)Nic neprehanet. Zredukovat a stabilizovat dodávání mnozstvi CO2. Nic skokove. Cim a jak dlouho svitis? Ma to na vyse uvedene take vliv. Az se to rosroste tak si klidne men nenarocne kytky za narocne a hnoj podle potreeby. Ovsem neni to ze dne na den. Jsou tady kolegove kteri jsou erudovanejsi a dokazi ti poradit lip.
Zuzana napsal: ...jinak netuším co může tak snižovat pH.
Myslel jsem, že Vám to vysvětlili. To pH tak nepadalo i předtím? Třeba to je jen dočasný výkyv ve kvalitě vody. Jak už Ti psali v jiném vlákně, pravděpodobná příčina je v pufrovací schopnosti(schopnost držet určité pH) použité vody. Při nízké schopnosti tedy může měnit pH de facto všechno - dýchání ryb, rostlin, přilévání/spotřebovávání hnojiva/živin ve vodě rostlinami, krmení, kořen, ...(Dno máš jen ty říční kamínky, správně?). CO2 sycení nepoužívat, naopak vzduchování by mělo podmínky stabilizovat, i když lepší by bylo nějaké rázové promíchávání hladiny.
Osádka by měla být v ideálním případě vybrána podle vody. V horším případě se dá voda upravit, když je to třeba.
Osobně bych si této vody v některých akvárcích užil.
Díky, to bude asi nejjednodušší, ale asi bez efektu
. Třeba to pomůže, jinak netuším co může tak snižovat pH.
Ahoj,nemyslím si ,že by staré kořeny, které byly v akváriu,by v nové nádrží tak snižovaly PH.
No šel bych na to vylučovací metodou,kořeny ven a sledovat pH v nádrži.
Popřípadě kořen vyvařit.
0 14.03.2015 06:07 Zuzana – kořeny a kyselost vody ?
Dobý den Prosím o váš názor. Mam 200l akvárium a v ně 3 kořeny. Protože se mi stále nedaří s rostlinami, začala jsem používat burčákové CO2 a pro jistotu si koupila permanentní tester na CO2.Ten se mi okamžitě zbarvil do žluta- což značí vysoké CO2. Tak jsem burčák hned zrušila, vyměnila část vody, zvýšila výkon filtrace a tester zezelenal- to je O.K., ale do 4 dnů bez použití CO2 zase žlutý. Změřila jsem pH a bylo sotva 6, zopakovala jsem výměnu vody a pH bylo 7,1. Do 4 dnů opět pH 6.Nevím co s tím. Můžou to dělat kořeny. Podědila jsem je po akvaristovi, byly už roky používané, akvárium je v provozu 9 měsíců.
Děkuji.
Starší reakce
to by byl určitě pokus, který by uvítala a ocenila spousta akvaristů
kdyby sis s tím už ale byl ochotný dát tu práci, navrhoval bych přidat ke smrku třeba ještě dub, aby tam byly zastoupeny jak jehličnany, tak listnáče
Mohl bych to otestovat vzít dvě smrkovy dřeva ze stejného stromu jeden do hloubky těch 9m zatizenej železem a další jen do kýble na hladinu volně a třetí třeba na dno kýble a zatížit kamenem
a po stupně vážit kterej má více.
JiStrach nemám ze je to větev
vím to. Nedá se říct přímo kůra ale jen její zbytky a kousel byl ztrouchnivělej ale ten jsem odřízl ale nevím zda může do akva :/ za týden ho vyndám že studny
tak dám fotku
Ta větev by se do hrnce nevešla je poměrně velká. Je to suchá větev která se při namraze ulomila. Takže na zemi dlouho nelezela.
nemám to ze své hlavy - o tom urychlení nasakování při ponoření do větší hloubky (9 m je už, myslím, docela slušná hloubka) jsem někde četl (určitě na více místech), i když se obávám, že to nikdo nepojal jako "vědecký experiment". Není to tedy moje osobní zkušenost, jen zprostředkovaná (uznávám, že jsem tedy místo výrazu "určitě" měl napsat "dle mého názoru", ale věřím tomu ;) Až budu mít víc času, zkusím trochu pohledat, abych sem mohl dát příslušný odkaz(y)..
Nevím sice jak je ten kořen velkej, ale když se dá do tlakového hrnce a pořádně povaří, tak potom neplave a navíc z něho jde kůra sloupnout beze zbytku rukou.
A co takhle to dát do igelitu a navlhčit.
Tím ale nijak nezměníš tlak, který by teoreticky mohl rychlost procesu nasáknutí změnit.
A co takhle jednodušší řešení - dát ten kořen do kbelíku s víkem a napustit až po okraj vodou? Víko bude držet kořen pod vodou a ten rychleji nasákne.
Na takový beykárny mě moc neužije :o) ... zatím jsem si vystačil s obyčejným kýblem ...
A co takhle dát spíš kořen do nádoby s vodou a odsát vzduch? I když to asi jen tak někdo doma mít nebude
To je zajímavá myšlenka, to s tím rychlejším nasáknutím při vyšším hydrostatickém tlaku :o) ... Má to svou logiku, ale ... o jakém urychlení se tu vlastně bavíme? Je to v řádu dní, týdnů, měsíců? Dá se to někde dohledat? (trochu pochybuju - ne o té vyšší rychlosti, spíš o tom, že to vůbec někdy někdo kvantifikoval). Doubler: Odkud víš, že to urychlení nasáknutí je výrazné?
Větve dávám do akvárka běžně, není to problém. Hnití bych se nebál, pokud nebyla větev už načlá. Suché větve ze stromů bývají v tomto ohledu lepší než ty co leží na zemi, případně pod zemí. Dub je dobré dřevo, ale nebál bych se ani jiných, málokteré akvárko bude fungovat tak dlouho, aby tam něco shnilo. Používám i jehličnany. U dřeva co není úplně suché se po ponoření do akvária rozjedou plísně a další organizmy, ale za čas to samo odejde.
Hnití bych se nebál, dub pod vodou nehnije
včera jsem nechtěl nic psát a čekal na reakce zkušenějších, ale když se k tomu nikdo nemá.. Takže přidám názor člověka, který většinu informací načerpal pročítáním takovýchto diskuzních fór a jen část zatím ověřil v praxi
Já osobně bych měl obavu hlavně z toho, že se jedná o větev (nikoli kořen) ze stromu, navíc nepíšeš, jestli byla alespoň pořádně proschlá (i když na řádně vyschlé větvi dubové větvi by podle mě už pravděpodobně nebyla kůra). Někteří ale větve stromů do akvárií bez větších problémů dávají.. Potopení do takové hloubky určitě výrazně urychlí nasáknutí, i když otázka je, jak dlouho ten kořen budeš muset mít ve vodě, aby už neplaval a hlavně, co to s ním udělá (může začít hnít). Jinak tomu dubu bych ještě možná sto let přidal (nebo alespoň padesát
0 22.02.2015 21:35 Spajda – kořen
Našel jsem krásnou velkou větev dubu starého přes sto let možná více. Dřevo není v rozkladu a pokusil jsem se co nejvíc očistit kůru a zbytky. Pro lepší nasáknuti jsem větev zatížil a na provaze pustil do 9 metrů hloubky vody pro větší tlak tudíž rychlejší nasaknuti. Udělal jsem vše dobře? Děkuju
Vaření moc nepomůže ,zatížit a nechat pod vodou , však von nacucá a přestane plavat
Zažížit a nebo počkat až se cucne a sám klesne.
Zatížit a čekat dokud se nenasákne. A upřímně mám doma kořeny které i když zatížené vyplavou i po deseti letech. Naštěstí to bývá výjimečně.
0 22.02.2015 19:20 Luciera Dobrý den, prosím o radu... Dnes jsem si koupila do akva nový kořen, Dala jsem ho vyvařit do slané vody a on furt plave
Celý den je namočený a stejně nic.. Nevíte někdo co s tím?
Co s tím? Nic, jak to přišlo, tak to odejde, jestli tam máš i nějakýho šnečího pomocníka, tak o to dřív.
Edit: Vodu měnit častěji než často a teplotu držet ne nižší než 25 st.
Ahojte, chtěla bych se zeptat na problém. Po výměně dna (Tetra active substrat) a umístění nového kořene mi tento kořen a u něj přilehlà síťka s riccií zplesnivěly. Ta plíseň je taková rosolovitá a poměrně rychle narostla. Akvárko je zaběhlé 6 týdnů, před 14 dny byly umístěné ryby. Pak jsem zjistila nevhodné dno a to vyměnila (ve středu). Poraďte, prosím, co s tím. Je to jiné než plíseň, kterou jsem našla vyfocenou v jiných příspěvcích. PS: prezentaci nádrže ještě nemám, ale je to 50 l, 1 betta a 5 zebřiček, 13 rostlin.
Starší reakce
No já ho jednou za čas odrbu a ojídají ho ty piskořky, ale teď mi příjde, že bych ho mohl prstem odrbat úplně na skrz
Mně velkej kořen ancistrusové ožrali v průběhu let asi na polovinu (okusují ty špatné drolící části) - je to ten klasický z měkkého dřeva, co se prodává v akvaristikách.
Jak moc to dokáže zkazit vodu ti nepovím, ale určitě je lepší na to mít nějakýho likvidátora v akvárku nebo nejdou za čas vytáhnout a odrbat.
jestli se drolí, tak hnije a jestli hnije, je pravděpodobné, že se kazí voda - ber to ale s rezervou, zase tak zkušený akvarista nejsem a je možné, že někdo bude mít jiný názor..
Dobrý den, chci se zeptat, mám v akváriu kořen asi dva roky a poslední dobou mi umřelo pár rybek bez zjevné příčiny (rok fungovalo v pořádku, nic se nezměnilo a úhyn byl v posledních asi 2 měsících), teď jsem vytáhl kořen a snažil se ho umýt, ale úplně se drolí, všiml jsem si v poslední době, že po něm hodně lezly i piskořky, je možné, že by se kořen nějak rozkládal a tím se kazila voda? Děkuji
Ja vzal koren do prace a jemne jsem si ho otryskal,,a bylo to,
jednoduší bude když ho koupím a ten nechám na zahradě
díky za radu
Starší reakce
Obecně se tvrdí že co má jehličí do akvária moc nepatří, ale spousta lidí to v akváriu má a nic se neděje.
Starší reakce
0 08.02.2015 14:38 malda ahoj
našel jsem si v lese samorost myslím si že je ze smrku. můžu ho dát do akva??
Ale neodrazí pokud bude směřovat trošku svrchu a ne zespodu.
Dík stou houbou můžeš a asi i budeš mít pravdu. Foto sem nedám neb mám mob. bez blesku a foťák mám jen s integrovaným bleskem - tzn světlo se odrazí od skla.
Kořen vyndám omeju a pokud se tam začas objeví znovu tak projde varem a pokud to nepomůže...
KB
Viděl bych to na tu souvislost s kořenem, jak píšeš a tipuji na nějaký druh plísně, či houby, ale když dáč fotku toho kořene, možná se to vyjasní bez spekulací.
0 07.02.2015 18:18 karel64 – PROBLÉM S KOŘENEM
Ahoj, mám takový problém, na kořeni v akva se mi objevily takové bílé tečky - jakoby vajíčka.
Myslel jsem si že budou Neritiny (v první vteřině) pak jsem si uvědomil že Neritinu mám tři neděle a ty bílé skvrnky tam jsou již alespoň půl roku. Nejdříve tam byli tři, čtyři teď asi dvacet. Nevíte co to je?.
Nebo že by to nějak souvyselo se samotným kořenem? Nebo že by okružáci?
Dík za každou odpověď
KB
To by se muselo dřevo sypat.
všiml sem si nějakých dírek od červotoče pod kůrou je to problém ?
Amatértom napsal: Safra drží tam jak přibitá
máčej v horké vodě, jde to pak líp loupat
Máčej ho i s kůrou, časem povolí.
Safra drží tam jak přibitá
Nuže dobrá, jdu ho oloupit a pak ho šoupnu do kbelíku s vodou ze studny.
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 60
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 55730x