Kořen
Ještě jedna technická - do jednoho kořenu jsem zespodu našrouboval asi 15 nerez vrutů. Zápustná hlava, nic nepřekáží, nic neplave, manipulace s kořenem v pohodě...
0 07.11.2016 21:38 Štuco Skusim prevariť v čistej vode alebo tu bridlicu no korene su dosť lelke tak neviem foto je este pred napustenim
Je to tu sice OT, ale když jste ten pytlík se solí načali... Kde se vzala ta pověra se solí? Proč by to mělo udržet kořen na dně? Předesílám, že vlákno o kořenech jsem četl...
Ahoj, roste, anubias mam ve vsech akvech, hnedovku jsem zrusil pac rostla neumerne moc, nechtelo se mi to furt strihat, delam to tak bezne s koreny, jen se to s tou soli nesmi prehnat. Predpoklad je taky, ze na to tu rostlinu nenavazes hned, ale nechas ten koren v te akvarijni vode aspon par dni. Ono je lepe vyzkouset jak sedne, nektery koreny po vyvareni drzej u dna hned, nektery az za par dnu, zalezi jaky je to drevo atp., ale to vis sam nejlip stejne.
Ne, žádnou sůl, až budeš chtít na kořen navázat hnědovku a nebo třeba anubias budeš se divit proč to neroste.
Ahoj, ta rura, to je po cesku trouba?
Tak uz jsem si to nasel, koreny se nestrkaj do rury, pac je jeste vic vysusis a dyl ti budou plavat, pokud chces proces ustaleni korene urychlit, tak ho strcis do hrnce a nechas vyvarit s lzickou soli ci par lzickama podle velikosti korene tak 3/4 hodiny a pak das do akva, vse jse pak rychlej a snaze, do rury bych koren rozhodne nestrkal.
Nikdo kdo nemá doma funkční křišťálovou kouli ti nebude schopen přesně odpovědět. Týden, 14 dní, měsíc, dva.
Načekej až klesnou to by trvalo dlouho pořád by měly styk z hladinou. Vem kamen a na dně je zatěžkej.
Měsíc, dva, rok...
Zespodu bych přivázal ke kameni, někdo navrtá a přišroubuje břidlici, kterou pak zahrne štěrkem, já mám nerez matky šestnáctky přidělané nerez drátem. Kořen jsem máčel měsíc, vyvářel a stejně šel nahoru...
0 07.11.2016 21:09 Štuco – Korene plavaju
Ahojte dnes som premierovo založil 250 akva naaranžoval napustil vodu a vyplavali mi korene. su to 2 kuse asi 30 cm kupene na burze. Vykartacoval som ich vo vani strcil do rury na 250 stupnov 40 min. A plavju mi. pod štrkom mam rašelinu takže na prisavku je neskoro
kedy asi tam môžem počitať že kelsnu ??
Starší reakce
Nemusíš se obávat, klidně je tam dej.
Zdravím, zajímalo by mě, jestli větší množství kořenů ve vodě může nějak negativně ovlivnit její kvatitu? Mám v plánu menší akva 45x30x30 (40 litrů) a chtěl bych do něj umístit 2 velké kořeny Red Moor wood, které by zabírali značnou část akva. Ovlivní nějakými hnilobnými procesy kvalitu vody? Nebo se nemusím obávat? Kořeny byli necelý rok v akva, takže jsou odmočené a nasáklé. Děkuji za odpověď.
Starší reakce
No jasně že jen v případě možnosti zranění
Hřebík není třeba řešit. Maximálně zajisti, aby se o něj nezranila žádná ryby. Ale pokud je zabitý, můžeš ho tam nechat.
Občas si ho někdo dává do dna aby sloužil ke hnojení železem.
Vyndej hřeb a ok
0 31.08.2016 20:37 MikeCZ – Hřebík v kořeni
Dobrý den, před 5 měsíci jsem si koupil kořen.Dnes jsem zjistil že rezaví a trčí z něho hřebík mám ten kořen vytáhnout a vytrhnout ten hřebík, nebo mám ten kořen rovnou vyhodit?
Môžem potvrdiť.Raz som tiež také čudo dovliekol domov.Ani neviem čo to bolo za drevo.Zatažené som ho mal skoro dva roky vo fungujúcom akvárku s gupkami,no stále i po ďalšom roku ostalo plávať.Neskôr som ho vyhodil.Tvarovo zaujmavé ale drevo úplne ošemetné.
Každý kořen je jiny. Nynější kořeny co mam v akvariu byly 4 roky na suchu vzal jsem je soupl do akva a neplavou.
Některé koreny prostě bude plavat vždy ...
čekat
Ja v sobotu naložil do kýble 4 "suky" vinné révy, včera je povařil, 2x zchladil a už neplavou
Předtím byly proschlý dobře...
Chce to trpělivost. Jak jsem psal nejlepší varianta (tedy pro me) byla a je kořen dat do nádoby zalít vodou, zatezkat at je celý ponořený a za rok ho vytáhnout. Pokud ani to nepomůže tak vyhodit ale tak ať někoho netrefis
3. vydržet
4. zatížit
5. vyhodit
Dobrý den. Zkoušel jsem oba způsovy-1. převařovat, 2. Teplotní šoky, ale pořád plave na hladině. Prosím o další rady.
Konkrétna foto koreňa je z plánovanej biotop nádrže pre Sewellia lineolata.Trocha ma vyhecovala do tohto počinu Raviolka.
Poctivo sa snažím študovať a dokumentujem.Potom založím prezentáciu.Ešte plánujem trocha toho piesočku z potoka a emerzné vlhkomilné rastliny vhodné pre Áziu.Hádam sa na to bude dať ako tak pozerať.Držte palce.
0 28.08.2016 12:18 - –
Re: Dlho som mal jeden koreň mimo akva.Teraz som ho použil a to čo sa na ňom vytvorilo brácho nazval utopený škrečok
,drevo ani pre chumáče nevidno.Viď.foto.
Tento povlak sa neskôr stráca alebo opadáva(vtedy ho odsajem pri výmene vody).Niekto by pri takomto stave asi šalel a hneď koreň vyváral.Vyváranie nepomôže,ten koreň si vo vode musí prejsť určitý proces.
laKatos napsal:
Nejlepší varianta je na zahradě do lavoru, vany čí podobně naboby hodit ten kořen zalít vodou zatezkat a rok si počkat. Měkké část vyhniji případě zmeknou a ty je lehce odstranis. Po te době nebude plavat. A kořen máš připraveny.
Souhlasím. Vyvařování je jen pro bojacne a ty co mají spousty času. Kořen do akvaria jsem osobně nikdy nenyvaroval a neměl jsem problem. Vzdy tvořily v mych akvarikach značnou čas dekorace a metrové kusy se dost těžko takto upravují. Za mne maximálně příprava viz citace..... nebo pokud neplavou tak ihned šup do akvaria.
A ke zbarvení vody..... nekomu mu se líbí a někom né. Tak stejně to cítí i ryby. Některé to doslova vyžadují. K odbourání barvy/zabarveni - se pouziva aktivní uhlím, častější výměna vody a nebo ozonem.
Jak píšou chlapi, určitě není potřeba kolem toho strávit celej den
Já osobně bych kořen kterej jsem našla venku pro svůj dobrej pocit asi na chvilku vyvařila, jen pár minut kvůli eventuelním breberkám, ale jak píšu, spíš pro svůj dobrý pocit, taky si nemyslím že je to nutné.
Spousta lidí to neřeší, a nemají problém.
Navíc některé kořeny vzhledem k jejich velikosti prostě do hrnce ani nestrčíš
Přesně, že já jsem s tím vařením začínal, to jsem sobě a tazateli pěkně zavařil.
Tak jak píšeš jednoduše s použitím selskýho rozumu a bez zbytečných vopičáren.
1 28.08.2016 10:24 - – MikeCZ and all
Prosím vás nestresujte a nebalamutte ho.Nikdy v živote som korene nepreváral a div sa svete funguje to.
1. pod prúdom ,kľudne aj horúcej vody opláchnuť a zbaviť koreň nečistôt a kôry(ak je to možné)
2. ideálne nechať trocha - cca mesiac (podľa koreňa) luhovať niekde mimo akva.Podľa dreva niekedy i o dosť dlhšie.
3. ak nepláva tak šup do akva,ak pláva je potreba ho dáko ukotviť
4. na koreni dokiaľ sa poriadne v akvárku zabehne budú vznikať rôzne povlaky,buď riasy alebo baktérie - tie sa po čase samé strácajú
5. ešte aj v akva sa koreň stále bude luhovať,môže farbiť vodu a aj znižovať pH(na to treba dať hlavne pozor)
6. ak sa ti nepáči hnedastá voda(ktorá je okrem iného pre rybky prospešná),tak sa sfarbenia ľahúčko strasieš použitím aktívneho uhlia
Pokud bych chtel prevarovat koren tak bych zatížil kořen a hrnec s vodou a korenem dal varit. Jak začne voda vrit vypnul bych vařič chvilku podle velikosti hrnce (objemu vody ) počkal 15 minut az půl hodiny a znovu vařil. A takto několikrát postupoval (třeba 10krat). Při fest zbarvene vodě bych ji obcas vyměnil. Třeba po třetím a hlavně po posledním prevareni bych kořen zkontroloval zda extrémně nemekne a odstranil tyto části kartacem (nejlépe se mi osvědčil rejžak- dobré čistí avsak nezanechava stopy jako ocelový-ikdyz ten bych volil jako druhou variantu)
Špatně není taky dělat teplotní šoky. Tzn kořen varis delší dobu vytahnes ho a dáš do ledové vody. (Tento způsob se me osvědčil u lehkeho substrátu profisoil- plaval a kdyz jsem jej varil a posleze hodil do chladné vody už nepleval) ..... varici voda porezni materiál a vzduch nahraje tím se zvětší objem vzduchu co je uvnitr se vytlaci se. Pri vhození do chladné vody se horký vzduch uvnitř materiálu smrskne a pokud bude v ten okamžik ve vodě měl by natahnout do sebe vodu.
Nejlepší varianta je na zahradě do lavoru, vany čí podobně naboby hodit ten kořen zalít vodou zatezkat a rok si počkat. Měkké část vyhniji případě zmeknou a ty je lehce odstranis. Po te době nebude plavat. A kořen máš připraveny.
Už do toho tu horkou vodu nemotejme, udělej jak jsem ti psal ve své včerejší první reakci a fertig.
Takže nezalívat horkou vodou? Jste mě ted zmátli. Co je lepší -zalít kořen horkou vodou nebo ne?
Když něco vařím chci aby to změklo. Pro kořen tím pádem nic dobrého.
Zatížit, potopit, dobu varu těžko odhadnout.
Díky moc ale když plave na hladině v kbelíku tak ho asi mám spařit ne?
Tak jestli neplaval ve voleji, nebo v nějakým toxickým odpadu, tak proč by to nebylo možné? Jenom mrkni, aby se nějak nedrolil, když bude, tak oškrábat, když to je moc, tak nedávat, vyváření nutné není a zvláštěpak vyváření v soli(netvrdím že to máš v úmyslu), když vařit, tak jedině za účelem rychlejšího nasáknutí vodou, ale to u tvého kořenu jak to píšeš nepředpokládám.
0 27.08.2016 13:54 MikeCZ – Kořen v Přírodě
Dobrý den, mám prosbu našel jsem u přehrady kořen. Když ho pořádně umyju a spařim vodou, mohl bych si ho dát do akvária? Prosím kdo poradí?
Starší reakce
To jsem si říkal, že to bude nějaká brebera. Vidíš, někomu jsi tu radil nabrat do skleničky a kouknout proti světlu. Já bloud na to zapomněl... Zkusím, dík ;)
Zdar a sílu
Zkusím to ještě jednou.
Má někdo zkušenost s tím, že kořen dělá mléčnou vodu? Máčím ho už víc než měsíc. Voda není hnědá, ale mléčná. je to trochu lepší, než to bylo.
Je to míza? Nebo nějaký bakterie? Povrch kořene je bez povlaku.
Kořen jsem našel vybagrovaný na mezi, ne vysloveně čerstvý, ale ani ne úplně vyschlý.
Podle papírků eSHa jsou parametry vody v cajku.
Jsem odhodlaný ho dát do dvou až tří týdnů do akvárka, jestli se už konečně dostanu k založení...
Starší reakce
Jeřabina je lehký a křehký dřevo a silice jsou na hranici toxicity. Ovšem jiný zdroje to popíraj. Dost záleží na lokalitě a druhu jeřábu ale v akvárku bude dlouho plavat, výluh nebude asi ničím výrazně prospěšnej ale ani škodlivej. A brzo se začne rozpadat. Volil bych jinou dřevinu.
Ovšem je taky fakt že jeřabina obsahuje protizánětlivý látky takže může rybám pomoct vyléčit reuma z věčnýho máchání ve vodě.
Samozřejmě pokud nejde o oskeruši která má dřevo naopak velice těžký a trvanlivý.
Ale vážnějc. Jeřáb má u nás zastoupení asi 20ti druhů a na světě je asi šest rodů. Napadá mě z hlavy Chamaemespilus, Aria nebo Sorbus. A samozřejmě kříženci.
Nejznámější je granátová jeřabina kterou vyšlechtil slavnej soudruh Mičurin z jeřábu nevím kterýho a tuším sibiřskýho hlohu.
Takže shrnutí je že akvu asi neuškodí ale životnost bude maximálně v řádu měsíců. No a problém může způsobovat možná tanin. Ale nikde sem zatím nenašel nějakej spolehlivej zdroj o jeho vlivu na ryby, kytky vodu. Vím akorát že sráží proteiny a Hydrolyzovatelný taniny se skládají ze sacharidu, na který je navázáno několik monomerních skupin kyseliny gallové esterifikací.. Tak nevím. Nedával bych ho.
Myslím že ide o jej množstvo v konkrétnych drevinách.Tuším obsahuje viac trieslovín a esenciálnych vonných látok.Ihličnany jej majú oveľa viac.Živica môže aktivovať iontovú výmenu vody,čo môže pri vysokej dávke spôsobiť rýchly pokles pH až na kritickú hodnotu,kde to rybky už nemusia rozchodiť.Ale to len tak od brucha píšem,fakt si to presne nepamätám.No zase si myslím,že pri riadnom vyluhovaní takéhoto dreva problém nemusí byť vôbec.Zväčša sú to ale mäké dreviny.Rýchlejší rozklad?
Osobne korene nikdy nepreváram.Povlaky ktoré sa na koreňoch tvoria sú najčastejšie zhluky nitrifikačných a iných baktérií.
Proč vadí pryskyřice zrovna u jehličnanů?
Práve pre tú živicu sa koreňe z ihličňanov neodporúčajú.
0 08.08.2016 17:08 HonzaCPK – Povlak
Zdravím, v březnu jsem sehnal kořen z borovice. Od té doby ležel namočený v sudu na zahradě. Dnes jsem na něj koukal a na řezu je povlak, zřejmě pryskyřice. Chtěl jsem se zeptat, jestli s tímto nemá někdo zkušenosti. Mám povlak odrhnout kartáčem a znova nechat nějaký ten měsíc vymáčet, něž ho převařím a vložím do akvária? Jde mi o to, když povlak odrhnu, jestli se po opětovném delším namočení zase nějaký vytvoří. Díky moc za odpovědi
Asi mi nezbyde nic jinýho, než to vyzkoušet. Mám právě obavy z té pryskyřice. Jestli se časem vylouhuje a jestli bude ve vodě nějak negativně působit.
Co zkusit kousek uříznout a povařit? Ale možná to bude vonět jako bonbony a po vychladnutí na tom bude nějaká vysrážená pryskyřice nebo olej.
Jarabinu som nikdy neskúšal,no tie chumáčiky sú premnožené baktérie.I s nimi sa to do akvária dá dať a radi si na tom pochutnajú ancíky.Jarabina je tvrdšie drevo,nemal by byť problém.Keď to máčaš odporúčam tam aj normálne meniť vodu ,ideálne i filtrovať.
Zdravím, vytrhl jsem mladou jeřabinu i s kořenem (kmen tak 1,5 cm silný), vyvařil jsem ji a teď už druhý týden máčím.
Na kořenu se ale objevila nejspíš plíseň (bílí povlak a takové chomáčky), je to v pořádku a mohu to v brzké době dát do akvária?
Nerozpadne se tento kořen?
A já bych se ještě připojil z dotazem - co eukalyptový kořen v akváriu? Máte někdo zkušenosti? Nebude dělat paseku?
Zdravím
Má někdo zkušenost s kořenem z šípku?
Pod článkem, co odkazoval romant, píše autor v diskusi, že neškodí, ale vhodný moc není. Mám takový tři hezký, tři neděle je máčím a voda je mléčná šlemovatá. Tak abych se s tím nemordoval a pak to bylo na prd...
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 60
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 55730x