Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerstvě založené akvárium - problém

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 20 Přejít na další stránku   1  
Čerstvě založené akvárium - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   30.11.2017 10:05 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Tudy
Problém současné akvaristiky je, že je v obchodech lidem vtiskována víra na zázračné vodičky, urychlující záběh, díky, kterým si mohou hned koupit vše.
Problém současné akvaristiky je fakt, že obchody vydělávají na všem okolo rostlin a ryb, ale méně na samotných rostlinách a rybách, tak se snaží prodávat to vše okolo (nedá se jim to mít za zlé).
Problém současné akvaristiky je, že nejvíc obrázků, které laik vidí, jsou designová akva a on si pak myslí, že to dá taky (včetně koberečku, který chce každý třetí). Nic ve zlém, některým se to povede a jiní dosáhnout alespoň pěkné akvárium, ale spousta začátečníků má díky této víře problémy, které by neměla, kdyby postupovala jednodušeji.

Biznis využívá toho, že lidé chtějí hezké věci a nevědí nic o tom, jak těžké může být jich dosáhnout. Na druhou stranu je to solidní propagace akvaristiky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.11.2017 09:54 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Kubaa
On zdůraznil to "nejevícího hlubší zájem". S čímž musím absolutně souhlasit.

Lidé, kteří jdou do ultra low-tech bez filtrace, zájem mít musí. Nesmí se bát. Musí nádrž reálně zaplnit rostlinami. Musí umět čekat. Musí vědět, že nesmí přerybit ani náhodou. Atd. :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2017 09:50 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Kubaa
Troufám si tvrdit, že většina lidí je příliš pohodlných a chce mít vše hned a bez problémů a proto používá berličky ve formě různých technických pomůcek (v podstatě jim ani nejde o plné pochopení fungování akvária), které nebyly v dřevních dobách akvaristiky k dispozici. To že to v minulosti akvaristům fungovalo i bez techniky bylo tím, že akvaristiku provozovali lidé znalí a s hlubším zájmem, jak už jsem psal níže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2017 09:18 Muž Kubaa [718] Re: Tudy
V tom bych nesouhlasil. Řekl bych, že jeho metody jsou pro začátečníka velmi vhodné. Tak jako je pro pilota Airbusu vhodné začít na ultralightu (což dřív bylo běžné, dnes už bohužel také ne). Protože kdyby si každý začátečník prošel takovými akvárii, tak by pochopil, co se v tom akváriu děje. Takhle to často nepochopí a i nejdražší technika je pak mnohdy k ničemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.11.2017 09:16 Muž Kubaa [718] Re: Džouzif
Bývaly doby, kdy filtr s motorem byl nedostupný zápaďácký luxus a i blbý vzduchovací motorek stál tolik peněz, že ne každý si ho mohl dovolit (teď jsem listoval átéčkem z osmdesátých let, je tam článek o českém vzduchovacím motorku za 500 kčs - to je dnešních 5-10 tisíc). A přesto se akvaristika normálně provozovala a nebyly s tím žádné zásadní problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.11.2017 09:13 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Džouzif
Jirka je extremista, on nemá žádnou techniku úmyslně a funguje mu to, není žádný začátečník, nicméně jeho metody jsou pro začátečníka nejevícího hlubší zájem o děje v akváriu absolutně nevhodné ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2017 09:06 Muž Džouzif [25] Re: JirkaŠčobák
No tak na to bych si dal spíš pozor. Pokud není filtrace,hůře se udrží rovnováha,pokud vůbec nějaká vznikne. Stačí si uvědomit co žije ve stojatých vodách. Já beru filtr jako provzdušnovač, rozvaděč živin a pomocníka k udržení rovnováhy mezi faunou a florou. Nakonec i obyčejná údržba pak může nadělat paseku. Neříkám že to nejde,ale věřím tomu že i bez filtru může nádrž prosperovat, ale osobně bych se do toho nepouštěl, jelikož bych měl obavy, že z toho udělám bažinu. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 23:29 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: rybickar
rybickar napsal: Podívej se na můj profil, tam je foto. Zbavovat se filtru mi nepřijde rozumné. Každé akva ho potřebuje? Ne?
Má akvária jsou všechna bez filtru: rybicky.net/profil/39356 Není třeba, když je hodně rostlin a nepřerybeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 20:57 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Tudy
To jsem rád, že jsem nevyhodil 900,- Kč zbytečně (za ten Fluval), ale kdybych věděl, že to zvládne Atman s bioakvacitem tak bych asi ušetřil;)

Jinak čistě teoreticky, hodil by se k mému akva i nějaký externí filtr?... A kolik místa kolem akva je třeba na trubky/hadice... já jen jestli by se mi to vůbec vlezlo (mezi stěnou a sklem akvarka mám max 4-5cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 20:55 Muž Kubaa [718] Re: rybickar
Podstatný je objem, ne jednotlivé rozměry, které jsou u různých molitanů potřebného objemu různé.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2017 20:52 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Kubaa
jsem rád, že se dobře bavíte :-D vůbec jsem nevěděl, že rozměry něčeho, co jde vyjádřit 10x10x20cm vyjádříte litry a pak si to převádíte:-D proti gustu... když to jde složitěji... V e-shopech jsem se s litry u bioakvacitů nesetkal.

PS: od základky uplynulo mnoho času, a co se dneska učí mi za chvilku snad řeknou mé děti;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.11.2017 17:44 S Muž invalida [3881] Re: Džouzif
K tomu světlu drobnou poznámku..občasný otření prachu na zářivce taky hodně změní. Ale to jen na okraj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 17:08 Muž Džouzif [25] Re: rybickar
Dle mého názoru je jakýkoliv přepočet wattů na litr úplně k ničemu. Stejně tak bude k ničemu i lumen a lux vs litry. Záleží na více faktorech aby bylo světla tak akorát. Je třeba zohlednit výšku akvária, sílu a rozmístění světla, počet rostlin, hnojiva a CO2, množství ryb, záběh nádrže ...

U mě jelikož do některých akvárek přidávám různé množství a typ hnojiv, mám různé živočišné osazenstvo, tak například intenzitu osvětlení jsem vyzkoumal podle toho v které nádrži mi nejlépe jdou rostliny. Ono osvětlení jsem změřil mobilem (mobil dal na stůl a nad něj dal ve stejné výšce jako v nádrži světlo) a podle toho uzpůsobil ostatní nádrže. Po nějaké době jsem se zbavil jak hnědé tak i zelené řasy.

Bohužel ale mám ve většině akvárií "prasata", takže řeším ruduchu. Není ale složité se ani tohoto problému zbavit, jenom nevím co s těma rybkama dělat, když je nikdo nechce :)

Ačkoliv to asi nepomůže, v nádrži kde mi vše funguje mám intenzitu cca 1100 luxů (nenáročné rostliny, ale je schopné to utáhnout i althernanteru). Nádrž je poměrně dost osázená, při výměně drobně zahnojím a pouštím tam burčák. Řasa byla jen ze začátku zelená a teď už bez řas (stáří nádrže je asi půl roku).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2017 16:42 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: rybickar
Je to jen doporučení, Fluval to zvládne také. Jde jen o to, že ta kostka bioakvacitu není ničím oplastovaná a má tedy velkou vnější plochu, což mimo jiné přivítají i rybky nebo krevetky. Pokud bys měnil, je vhodné nechat běžet souběžně oba dva filtry po dobu 1 měsíce (čeká se na namnožení nitrifikačních bakterií) a pak Fluval vyndat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2017 16:35 Muž Kubaa [718] Re: rybickar
objem "kostky" = výška * šířka * délka

litr je decimetr krychlový, tudíž dosaď decimetry, vyjdou litry

to už se ve škole neučí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 16:34 Muž Jarry [1437] Re: rybickar
1l = 1dm3 = 1000cm3 = 1000000mm3. Krychlové jednotky spočítáš tak, že mezi sebou vynásobíš všechny 3 rozměry filtru, více viz učebnice matematiky základní školy, cca 3.-4. třída ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 16:34 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: JirkaŠčobák
Podívej se na můj profil, tam je foto. Zbavovat se filtru mi nepřijde rozumné. Každé akva ho potřebuje? Ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 16:31 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Tudy
Co je špatného na stávajícím filtru FLUVAL U2? Měnit ho nebo nechat oba? A proč? Díky

A co znamená "2 l" kostka bioakvacitu? Rozměry jsem našel buď v mm nebo cm;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 16:04 Muž Jifi [675] Re: rybickar
rybickar napsal: Světlo 2x18w: možná počítám blbě, ale vychází mi to nějakých 0,375 Wattů na 1 litr vody (při počítání s 96 litry; 0,4 při 90 litrech).
Pozn. rád bych znal ideální množství světla na moji litráž, a pokud možno spíš v lumenech na litr. Ty watty mi přijdou zavádějící.

Mám skoro stejné akvárko a taky zářivky o stejném výkonu. Na hodně běžných rostlin to světlo stačí.
Ano, údaj v lumenech by byl lepší. U zářivek je ještě jeden problém s údajem o svítivosti - světlo se šíří do všech stran a do akvárka ho tak dopadá jen část z té uváděné svítivosti zářivky. No a část světla, které svítí nahoru, je odražena případným reflektorem zpátky do akvárka. Účinnost reflektoru závisí na více faktorech. Takže nejpřesnější by bylo změřit intenzitu světla přímo v akvárku.
U LED osvětlení ty lumeny mají jinou vypovídací hodnotu, protože LED čipy nesvítí na všechny strany, na rozdíl od zářivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2017 13:32 Muž LeRi [315] Re: Angus68
Já nic netvrdím jen jsem mu poskytl čtivo :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2017 13:17 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: rybickar
rybickar napsal... Nádrž bude mít za chvíli již měsíc provozu. Zůstat u týdenní výměny?
...

To hovoří za vše, je to čerstváček, ještě měsíc bych nic nedělal, jen přidej nějaké rychle rostoucí stonkovky. Trpělivost, zůstaň u týdenní výměny části objemu vody. Filtr doporučuji Atman 201 s 2 l kostku bioakvacitu a nechat ho zajet s tím stávajícím..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 12:52 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: rybickar
Dej aktuální fotku celého akvária.

Pokud ti roste aspoň něco, je fajn. Neočekávej, že poroste vše. Tři druhy rostlin jsou ok.

Na tvém místě bych vyhodil filtr (a předtím vyždímal jeho obsah do akvária). Jestli to náhodou neporoste líp. Nejhorší, co se může stát, že se filtr bude znova zabíhat (pokud dáš zbylý obsah do nějakého velkého kýblu s vodou z akvária, nějaké baktérie v něm taky přežijí).

Dej fotku, dozvíš se víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 12:36 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Angus68
Souhlas, podobného svinstva mám v posledních měsících plno i v dávno zaběhlých akvárkách. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2017 12:18 Angus68 Re: LeRi
Ríšo, hnědá se neudělá jenom při nově založeném ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 11:30 Muž LeRi [315] Re: rybickar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 11:10 Muž rybickar [16] - Společenské nádrže – Hnědá řasa, málo živin, pomalý růst kytek, výměny vody, testy vody?
Fotka k příspěvku Zdravím vespolek. Prezentaci moc neaktualizuji, ale akvárium se vyvíjí.

Trošku vás uvedu do obrazu:
Světlo 2x18w: možná počítám blbě, ale vychází mi to nějakých 0,375 Wattů na 1 litr vody (při počítání s 96 litry; 0,4 při 90 litrech).
Pozn. rád bych znal ideální množství světla na moji litráž, a pokud možno spíš v lumenech na litr. Ty watty mi přijdou zavádějící.

Žádné hnojení ani živiny nedodávám. V akva je pouze křemičitý písek, křemeny a zkamenělé dřevo, zbytky odumřelých listů rostlin, výkaly šneků, a to co zbyde po vyprázdnění jedné neonky černé, která přežila předchozí zrušenou nádrž).

Nejvíce pozoruji růst na "tripartitě", kryptokoryně, anubiasech, polyspermě. Nejméně naopak na sessifloře, doušce, ludwigii. Hygr. corymbosa a polysperma vypouštějí postraní kořeny na stoncích. Nejvíce mě překvapuje pomalý růst doušky, která mi v předchozí nádrži rostla jako o život (žeby ten podložní substrát měl něco do sebe? - měl jsem tam subs. pro pokojovky)

hnědá řasa na listech anubiasu se objevil "hnědý prach" (viz foto), který lze trošku sedřít prsty. Našel jsem ho trošku i na hygr. corymbose. Asi řasa? Zmizí to časem? Je to jen jev nové nádrže? Mnoho světla? Jinde řasu nepozoruji.

" Výměna vody " nějak mi uniklo, že je jiný režim výměn vody nutný zpočátku a jiný později. počítal jsem s týdenním... takže asi špatně, že?... Jak postupovat teď. Nádrž bude mít za chvíli již měsíc provozu. Zůstat u týdenní výměny?

Jaké testy vody? U mé prezentace jsem vyplnil, co jsem našel veřejně dostupné na webu vodárny. Nevím kam, zda a případně jak často investovat nějaké peníze do testování akvarijní vody? Mám na mysli, co je opravdu nezbytné měřit, a zda třeba psát na vodárnu o konkrétní parametry. Nechci si hrát na profíka, aby mi kvůli 90 litrové nádrži dělala vodárna rozbor,... ale třeba to vy akvaristé "z povolání";) nepovažujete za něco divného. Nevím;(

V minulosti jsem jednorázově kupoval kapkové testy na PH, dKH, NO2, NO3. Stojí to strašné prachy a zdálo se mi to zbytečné, skoro vždy byly hodnoty v normě...

Filtruji i se vzduchováním. Silný proud. Filtr zatím nepropírán. Měl bych? Obě náplně (mám tam 2 kazety) najednou?

PS: odkalování jsem zkoušel, ale bordel nepozoruji. Voda se jeví krásně čistá. Žádné zákaly.

Díky za reakce;)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.11.2017 18:45 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Barabj
Zkus si prohlédnout zdejší prezentace. Vyber si takové, které mají v Tvé litráži nejlepší komentáře, hodnocení a návštěvnost. A odtud si vezmi příklad, v popisech mají většinou podrobně rozvedeno, jak se o akvárium starají. To je asi nejjednodušší cesta k nápravě. Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.11.2017 16:39 R Muž afc1886 [14688] Re: Barabj
Už s tím filtrem to nebylo úplně šťastné řešení. Je to tzv. z deště pod okap. Když už jsi se rozhodla pro změnu, tak všechny rybky pryč, vyměň také dno, za něco přirozenějšího a dokup hodně rostlinek. Podívej se taky do darování rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku . Neboj, ono to nakonec půjde a bude to super koníček. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2017 16:31 Žena lenkalor [580] Re: Barabj
:-) Od Jany to byl pouze vtip a nadsázka, rozhodně tě nechtěla urážet. :-)
A máš pravdu, je tady těch rad až moc. Vyber si pouze jednoho poradce a jeď podle něj. Jestli budeš střídat různé styly a postupy, bude to spíš horší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 16:25 Barabj Re: Anthrax
Ano, snažím se. Samozřejmě nejsem ráda, že takto akvárium vypadá a ryby umírají. Pokusím se pro to udělat co to jde, podle rad, které jsem tu od vás dostala. Připnuté odkazy jsem si pročetla.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2017 16:24 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Barabj
35l ... hm. To je na jeden druh malých živorodek a konec. Můj názor.
Mám jedno 35l akva, je zarostlé Vallisneria gigantea a do budoucna v něm nebudu mít víc druhů ryb, než jeden rybicky.net/nadrze/24575-akvarium-pod-stolem
Gupky se nikdy nenamnoží nad kapacitu nádrže, použil bych být tebou ty. Jeden pár za tři týdny po založení a nechat jim soukromí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2017 16:23 Barabj Re: Maq
Dostali jsme akvárko s tím, že mě ani ve snu nenapadlo, že bych měla řešit takové množství věcí. A když se snažím tady všude zorientovat, tak je toho prostě moc, nemám zkušenosti žádné, nedokážu si ani zapamatovat jméno ryby :-) Samozřejmě mě mrzí, že se to s akvariem děje a chtěla bych vše napravit, ale iformací je tu tolik, že netuším, kterou vybrat a která je správná. Proto, pro mě bylo jednodušší si od někoho vyslechnout přímou radu, než se probírat množstvím "všeobecných" informací. A i přesto, že tu jsou rady od uživatelů, v mnohém se liší, takže i tak je zase na nás, co z toho vybereme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 16:17 Barabj Re: JirkaŠčobák
Ano, rostliny tam dám, ryby co mi zbyli dám již do zaběhnutého funkčního akvária ke známým. Spletla jsem se, akvárium má pouze 35L ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2017 16:15 Barabj Re: JanaS
Učený z nebe nespadl a pro tyhle rady jsem si sem nepřišla. To, že se stala chyba vím. Jsem v tom naprostý laik a když jsem dnes začala na internetu číst a hledat, tak mi ze všeho šla hlava kolem. Ani bych netušila, že mi v akvaristice neporadí dobře, upřímně, věřila bych jím. Odborník nejsem a na druhou stranu, na internetu najdete taky spoustu blábolů ... Takže nevím, proč hned urážet. Klukovi nic neberu, jsou mu tři, akvárko bude mít pořád, jen rybičky na chvilku půjdou pryč, nic si z toho nedělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   07.11.2017 11:58 R Muž Anthrax [4786] Re: JirkaŠčobák, Maq
Je to 38 hrubého (50 x 30 x 25). Takže ani ne 30 l vody hmm

Na obranu Báry. Ona nenapsala, že nechce číst, ale že se v tom co tu všechno je nevyzná. Má v tom prostě zmatek. Je toho na ní moc najednou. Ono když ti někdo, koho považuješ za zkušeného akvaristu (navíc člen rodiny) založí nádrž, tak si myslíš, že alespoň něco je na tom akváriu správně. Pak příjdeš sem a zjistíš, že v tom akváriu je všechno špatné. To chvilku trvà, než to člověk vstřebá. Takže bych jí hned tak ostře nesoudil. Udělala chyby ale vzhledem k tomu, že sem napsala a udělala prezentaci (šla s kůží na trh), tak si myslím že je asi chce napravit. Já myslím, že už začíná chápat, že si to minimum bude muset pročíst. Bez práce nejsou koláče. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 11:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Barabj
Napsal jsem ti, abys použila max. 2 gupky po dvou týdnech a tři měsíce neřešila jiné ryby. Pokud toto nedokážeš, zapomeň na akvaristiku.

Ostatním: Mám pocit, že psala 50l. To není až tak málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 11:40 pH5 Re: Maq
Pravdu díš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.11.2017 11:39 Maq
Dámy a pánové, nevím nevím, ale mně to připadá všechno špatně.
Bárabj chce jít na akvaristiku metodou "několik otázek a stručných a jasných odpovědí. Hlavně nečíst nic delšího než reklamní sdělení." To je podle mého soudu prostě nanic.
Soudnější mi v tomto případě připadá adeptce akvaristiku rozmluvit. Nač trápit ryby, sebe, a koneckonců i to děcko pohledem na katastrofu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2017 10:38 R Muž Anthrax [4786] Re: pH5
Za mě ještě tetra ohnivá. Ale všechno je to podmíněno studiem nároků těch ryb a fungující nádrží. Takže řešit budoucí ryby je teď předčasné. Teď to chce pořešit co se stávající osádkou, jaké dno a jaké rostliny, jaký filtr.

Problém je, že ona má na mysli toho p. kropenatého. no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2017 10:34 pH5 Re: Barabj
Pancéřníčky tam klidně mít můžeš, ale jedině některý z miniaturních pancéřníčku z rodu Corydoras. Což nejsou druhy, co mají běžně v akvaristikách. Do takovéhoto akvária, až bude správně zařízené a zaběhnuté, patří buď jedna betta, nebo hejnko (6-10 ks) drobných rybiček, například rasborek (Boraras) nebo těch miniaturních pancéřníčků (Corydoras pygmaeus). To jsou ryby, které mají v dospělosti cca 2,5 cm. Ten tvůj pancéřníček má v dospělosti asi patnáct :) Hledej ryby pro nano nebo miniakvária.

Z toho co jsi tam dala tam můžou být maximálně ta paví oka, ale ani ta nejsou moc vhodná, protože se ti brzy přemnoží, a bude jich tam moc. Ancistrus, ten tvůj velký pancéřníček, mečovka i rájovec musí pryč, vyžadují mnohem větší akvárium.

a jedna neprijemna pravda na zaver - cim mensi akvarium, a to tvoje je hodne male, tim je narocnejsi se o nej starat - zvlaste pro zacatecnika je mnohem lepsi akvarium velke
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 10:12 R Muž Anthrax [4786] Re: Barabj
Jaké tři ryby (druh)? To je důležité některé druhy nepatří do akvária ani po měsíci od založení. Jestli máš digitální teploměr, tak ho zapni. To ničemu nevadí alespoň budeš mít přehled o teplotě vody.

Acistrus ani pancéřníček ani náhodou do 28 litrů. Je spousta ryb, co by šly k sobě, ale v tomhle objemu se pravděpodobně budeš muset smířit s jednodruhovou nádrží. Ale to je na jiné téma rybicky.net/forum/11330-ryby-do-maleho-akvaria-21-50-l

Opravdu by se nevešlo větší akvárko? Když každý rozměr trochu natáhneš (třeba o 10 cm), tak je to hned o něčem jiném. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 10:09 Barabj Re: Anthrax
Které druhy ryb by tedy šli k sobě? A ancistrus nebo pancéřovník, kolik jich je vhodných ? Díky moc za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 10:08 Barabj Re: Anthrax
Myslela jsem, že ho založím znovu. Vypustím, umeju, dám nový písek, rostliny, vodu, a nechám s filtrem měsíc fungovat. I teploměr mám zapínat? Po měsíci zkusím nasadit nové ryby, např tři.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2017 10:02 R Muž Anthrax [4786] Re: Barabj
Vyčištění ti nepomůže. Je to celkově nevhodné pro pobyt jakékoli ryby. Navíc na tyto ryby je to malé (28 litrů). Chce to rostliny, rostliny a zase rostliny. Jiné druhy ryb. Asi i lepší filtr. Tyhle honiče vody jsou pro takovouto osádku k ničemu. Počkal bych s nasazením ryb měsíc. 14 dní je málo.

Edit: Pro bettu by jeden z těch stávajících filtrů stačil. Ale nesměl by dělat moc velký proud.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.11.2017 10:01 R Muž ctibum [6921] Re: Barabj
Mimochodem, ty dvě "škrabky" na dně nejsou ancistrusi, ale Pancéřníček kropenatý rybicky.net/atlasryb/pancernicek_kropenaty . Ti dva patří do nádrže 150 litrů... ;-) Odnes je do akvaristiky, i ty ancistruse, to do tohodle taky není.
A pokud si to akvárko necháte a předěláte, nedával bych tam nic než jednu Bettu nebo malý hejno nějakých Razborek.
Akvárko se nenechává odstát, ale zaběhnout (mění se v něm pravidelně voda). Přečti si ty odkazy pro začátečníky, jinak to fakt nemá cenu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 09:57 Barabj Re: Anthrax
Větší akvárko se nám bohužel nevejde. Vezmu to, vyčistím, nechám odstát, 14 dní nebo raději déle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2017 09:46 R Muž Anthrax [4786] Re: Bára.bj
Ještě bych dodal, že bych začal znova a lépe ve větší nádrži. Větší nádrž snese víc chyb. 28 litrů není pro začátečníka vůbec vhodná nádrž. Chtělo by to tak stovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2017 09:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Bára.bj
:(
Příklad současné mainstreamové akvaristiky. Hromada chyb, ale hlavně, že měříš složení vody. Podobných případů je na fórech hromada.
Lidem v akvaristických prodejnách do budoucna až na výjimky nevěř.

Věnuj ty ancistrusy nebo vrať zpátky. Povyrostou a začnou (s velkou pravděpodobností) žrát rostliny.

Nejlíp uděláš, když si dáš při restartu za cíl aby ti rostly nejjednudušší rostliny. Max. 2 gupky po 3 týdnech od založení akva a vydrž tři měsíce. Pozoruj, jestli rostliny rostou. Chceš tak hustou vegetaci, na na délku akvária nevidíš protější stěnu.

Se dvěma gupkama nepotřebuješ filtr ani jinou techniku. Jen hodně živých rostlin a světlo. Dál uvidíš.

P.S. Čím menší ty gupky na úvod budou, tím lépe. Klidně potěr, pokud seženeš.
P.P.S. Zjišťovat složení vody není to hlavní ani zdaleka (já to například nedělám). Spousta lidí píše, že má hodnoty ok a netuší, proč jim to hyne. Mnohem lepší je pozorovat celkový stav akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2017 09:25 R Muž Anthrax [4786] Re: Bára.bj
Tak podle té prezentace je to opravdu tak jak psal Ctibum. To chce předělat ode dna, přes ryby, rostliny, světlo a asi až filtr. Já bych to zrušil a chvilku studoval a pak se do toho pustil znova a lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 09:07 Bára.bj Re: JanaS
Já jsem to chtěla kvůli synovi, protože u dědy je vždy obdivuje. Netušila jsem, že s tím můžou být takove problémy.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [20] ...... 50

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68242x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12818-cerstve-zalozene-akvarium-problem?od=951