Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerstvě založené akvárium - problém

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Čerstvě založené akvárium - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 15:50 Sonic Re: Ctibum
Zabieham podľa Jarden Sk akvárium a v high-techu je častá a väčšia výmena vody dobrou prevenciou proti počiatočným riasam a s tým filtrom to tak nemusí byť má to svoje dôvody prečo čistiť a v článku je to napísané jardenakvaristika.sk/…. Každý nech si to zabieha ako chce, ale brať návody od veľa akvaristov a spraviť z toho zábehový guláš, si nemyslím že je dobré-nikomu nič nevnucujem, nech sa rozhodne každý sám.Tá voda smrdí tak sa niečo rozkladá-buď koreň ako píše Brodys alebo tie gule ratajove-proste nefunguje to zatiaľ. Problém je aj 0,2mg/l NO2 na vstupe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 15:01 R Muž Anthrax [4787] Re: Tezzikl
Určitě bych tam napral víc rostlin. Něco nenáročného a rychlerostouccího. Klidně jen na prvních pár měsíců, na záběh. Ale ať tam je nějaké množství rostlinné hmoty. Dno sice osázené máš ale jinak je to prázdné. Zkrátka na ty tebou vybrané rostliny bych se početně ani druhově nespoléhal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 14:19 Muž Tezzikl [0] Re: brodys
s tim korenem to me nenapadlo.. to udelam prvni.. to je to nejmensi zlo a zkusim menit vic vody a na filtr zatim sahat nebudu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2022 14:02 Brodys Re: Tezzikl
Já bych pro sichr vyndal kořen a zkontroloval,jestli nehjije..... že je nový nemusí znamenat, že je ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2022 14:01 R Muž ctibum [6926] Re: Tezzikl
Obecně se tu radí na filtr nesahat, aby se zaběhl, tzn. osídlil bakteriemi a čistit, až když klesne průtok (zanese se filtrační náplň). Proto mě zajímá, proč cistit každý týden..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 13:47 Muž Tezzikl [0] Re: Sonic
Ten filtr se mi taky nejak nezda... minimalne do nej mrknu.. na tu vymenu teda pritlacim. A ten fosfor na tu zelenou rasu myslis pomuze? Nerozjede mi vic rozsivku?

V tom filtru myslis jen tu vrchni slabou vatu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 13:22 R Muž ctibum [6926] Re: Sonic
Proč má při záběhu každý týden čistit filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 12:48 Sonic Re: Tezzikl
Než budeš mať CO2 tak by som ubrala svietenie na 5-6 hod. a vodu ak zapácha vymeň 3/4 a o 3 dni polovicu a takto až kým sa ti to nezabehne a nebude NO2 0 mg/l v akváriu. Osobne by som pridávala aj polovičnú dávku Easy life Fosfo alt. Profipl.P+ alebo Seachem Phosporus vyber si. Ak máš rád Rataja tak k tomu aj polovičnú dávku Biofloru po každej výmene. Vyčisti aj vatu vo filtri alebo molitan každý týždeň.O mesiac si všetko upravíš podľa potreby. Filter naplno!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 12:20 Muž Tezzikl [0]
Zdravim. Muzete mi prosim nekteri zkritizovat akva? Jde mi o to ze voda lehce zapacha jakoby tlenim ale smrad se zda byt na ustupu a druha vec je ze mi kamen pokryla hneda a zelena rasa.. viz prezentace dekuji za rady a pripominky. Je to moje prvni akva tak uvitam vse. potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2021 17:53 Muž ercan [38] Re: romant
Díky!
Trochu sem si to myslel,ale říkal sem si že,když je tam jen pár šneků,že to bude neco jiného.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2021 16:38 R Muž romant [27987] Re: ercan
Zkus vyhledat pojem hlístice. Obvykle tomu tak bývá. Osádka si posléze poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2021 16:25 Muž ercan [38]
Zdravím!
Mám měsíc založené akvo (viz prezentace - rybicky.net/nadrze/33091-ostrovni )
A vyskytl se mě problém. Dnedka sem měnil část vody a po zapnutí filtru se v akvu oběvilo mračno malých červíků rozzureny
.
Akvo je zatím bez ryb,je tam jen pár okružáků a levatek.
Co to může být a z čeho a jak se toho zbavit?
Díky za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2021 10:37 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Betus
Je to tak zvaná kryptokorynová nemoc neboli změna prostředí a může se stát, že přijdou o velkou část listů nebo dokonce o všechny. Nesahat počkat oni se vzpamatují. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2021 15:43 Žena Betus [3] – Akvarium v zábehu a rastliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, akvárium mám 2 týždeň v zábehu a mám problém s rastlinami. Je to počas zábehu normálne alebo robím niečo zle?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 21:29 David Kříž Re: David Kříž
Děkuji všem moc za reakce, z každé jsem si něco vzal.... tak věřím, že se to zlepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.05.2021 07:32 Muž Toncer [2] - Přírodní akváriumRe: David Kříž
Ahoj Davide, určitě ten filtr je malý. Ta voda je na první pohled špatná nemá jiskru. Jestli chceš levnou variantu filtru tak si kup třeba www.rostlinna-akvaria.cz/… a k tomu molitanovou kostku. Třeba www.rostlinna-akvaria.cz/… To čerpadlo se dá regulovat kohoutem. Není jednoduché říct proč ryby umírají. Může to byt hodně věcí třeba rybí tuberkulóza nebo paraziti ve střevech atd. Postarej se o prostředí v akváriu a bude to v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2021 11:10 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: David Kříž
Určitě bych začala u změny filtru. To akvárium mi připadá takové sterilní po dvou měsících provozu. Přidala bych rostliny, zvýšila množství měněné vody a zkrátila intervaly výměny. To krmení mraženým - za mě je to tak na polovinu kostičky z platíčka na jedno krmení. Pokud by to ryby snědly hodně rychle, tak bych ještě přidala. Ty ryby mohly být už špatné při pořízení, ale na druhou stranu můžou být na vině i podmínky v AQ.
EDIT: proud filtru určitě není silný. Ještě bych zauvažovala nad tím kamenem, aby se z něj něco nelouhovalo do vody - raději bych ho nahradila kořenem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2021 09:49 Muž RAP [1556] Re: David Kříž
Co se týče mollyn, nemusí to být vaše chyba. Mohly být staré nebo mít skryté zdravotní problémy už při koupi.
Ten filtřík je na 60litrů nevhodný, minimum filtračních náplní, spíš jen honič vody. Navíc ta rampa by neměla být nad hladinou.
Krmit 2-3x denně v malých dávkách do "polosyta". U mraženého 2, maximálně 3kostičky z platíčka na jedno krmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2021 09:34 Muž Lojza007 [1205] Re: David Kříž
Určitě bych pořídil alespoň proužkový multitest a zjistit látky ve vodě - NO2, NO3, Cl, PH. To dno je písek nebo nějaký substrát? Ten filtr mně připadá malý, ale zkušenější řeknou, jestli je to takto OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2021 00:13 Muž DanS [77] Re: David Kříž
Proč umírají nevím, ale posílil bych buď filtraci nebo vysázel hodně rostlin - ideálně obojí. Možná bych vypustil na pár týdnů mražené a určitě nepřekrmoval. Zapřemýšlel bych nad tím, jestli chci molly. Znám podobné akva s téměř stejnou osádkou, ale s více rostlinami a tím pidi filtrem zasazeným do molitanu - a funguje velice dobře.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2021 22:32 David Kříž – Problém s čertvě založeným akváriem
Zdravím, moc poprosím začátečnický dotaz.
Máme akvárko 60l, založené před více než 2 měsíci.
Obrázek zde: www.renatakrizova.eu/…
Videa zde: www.renatakrizova.eu/…
Snažil jsem dost načíst, ale stejně si nejsem jist, v čem je náš problém.
V akvárku máme několik několik black molly a gold molly (původně bylo 5 ks), pak dvě paví očka (červená s pěkným ocasem), vícero menších pavích oček (samečci takovýti úplně pidi) a skupinku 8 červených neonek.
Těm "větším" rybkám (molly) se ale u nás nelíbí, už dvě umřely a další asi budou bohužel následovat. Hůř plavou, pak jsou na dně, až umřou. Připadají mi zdeformované když "odcházejí". Dřív měli molly i krupičku, ale tu jsme úspěšně zaléčili (zelený roztok do vody).
Jednak si nejsem jistý vzduchováním (viz video), to co máme se nedá snížit, jede to naplno a přijde mi, že pro větší ryby je těžké být v tom proudu.
Teplotu jsme měli 23, po prostudování jsem to včera zvýšil na 25.
Dále může být problém v tom, že je ryb na akvárko moc (?), vodu měním po 10 dnech 1/4 - 1/3. Pěnový filtřík vymeju ve staré vodě z akvárka.
A poslední dotaz, čím si nejsem jistý, krmení, zda nekrmíme moc či některé zas málo. Protože všechny ryby až na neonky žerou vločky z hladiny, když chci nakrmit i neonky, dám vločky pod hladinu, ale stejnak mi přijde, že neonky toho moc nesní (a pokud jim dám dost, je to zas až moc pro ostatní ryby). Občas zkouším mražené, ale taky mi přijde, že je toho v platíčku až moc, rozhodně se to nesní hned.
Tak co prosím myslíte, proč umírají? Že je ryb moc (špinavá voda), nebo vadí ten silný proud či snad ještě něco jiného?
Děkuji moc za odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.03.2021 15:09 R Muž afc1886 [14703] Re: Lura
Ahoj, já být na tvém místě tak neřeším filtr, ale nacpu do akvária co nejvíce rychlerostoucích rostlin a dám pryč ty 2 ampulárie.
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2021 13:40 Žena Katy [11] Re: Lura
Uvažujeme o 30l pro Betu, a koukala jsem i na tohle
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Jen pozor, je potřeba dokoupit vzduchovací motorek. Na stránkách doporučují s průtokem cca 100l/hod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2021 12:58 Muž mgr [7] Re: Lura
Co sa tyka filtra, ano, hodil by sa lepsi filter, nakolko tie zivorode rybky produkuju dost vela vykalov. Idealne filter s co najvacsim molitanom, kde sa mozu usidlit nitrifikacne bakterie, pripadne aj s nejakym poreznym strkom.
Konkretny filter neviem odporucit, nemam skusenot s takym malym akvariom.
Dobre vyzera Fluval U2, ma viacstupnovu filtraciu, priestor na porezny strk, len sa bojim, ze bude prilis silny na 33l akvarium, udavaju od 45l do 110l, prietok 400l/h, a original media budu asi drahe, aj ked sa urcite daju nahradit.
Ine male filtre, ktore maju nieco viac nez iba jeden molitan, som nenasiel.
Celkom dobre vyzeral napriklad JBL CRISTALPROFI i60, ten je od 40l do 80l, a ma regulovatelny prietok. Ma ale iba jeden molitan, aj ked asi dost velky, pripadne je este model i80, ktory ma dve filtracne komory. i60 sa da upgradovat na i80 aj dodatocne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.03.2021 12:42 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mgr
Nesmíš dopustit, aby se z nich stala monokultura. Musíš jich mít jen trochu pak ti porostou i ostatní rostliny ale když na to nemáš čas tak to je potom těžké. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2021 11:42 Muž mgr [7] Re: Lura
Ja som sice uplny amater, ale s dlhorocnymi (aj bolestnymi) skusenostami, a s kryptokorynami som mal vzdy problem. Bud mi rastie vsetko ostatne, alebo mi rastu kryptokoryny, a potom mi vsetko ostatne vykape. Som si isty ze sa da dosiahnut stav, kedy rastie vsetko, ale mne sa to pri mojej dost minimalnej starostlivosti nikdy nepodarilo, a to pridavam aj tlakove CO2.
Dostal som sa z krasneho cisteho akvaria, kde mi rastli plne vedra novych valisnerii za mesiac, az k akvariu, ke ostali iba kryptokoryny a hnede stetinkove a zelene povlakove riasy.
Cize ja som sa rozhodol, ze ich uz nebudem vobec sadit.
Pre uplnost dodavam, ze v mojom pripade islo vzdy o kryptokorynu s cervenymi spodkami listov, bud Cordata alebo Affinis. Neviem teda, ako sa spravaju ostatne druhy, ktore su cele zelene.
Ako hovorim, moc som sa o to nestaral, malokedy menil vodu, takze urcite to bola moja chyba, na druhej strane, kym som nenasadil kryptokoryny, vsetko krasne fungovalo pri rovnakej starostlivosti niekolko rokov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2021 10:39 Lura Re: Libor
Děkuji :-) a máš nějaký tip na ten lepší filtr? Dočetla jsem se něco o bublifuku nebo čerpací hlavě s molitanem, tak pro nás něco z toho nebo úplně jiné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2021 12:11 Muž Radek87 [5] Re: Lura
Také mám akva krátce a žádný problém s řasou nemám. Pořídil bych co nejvíce rychlerostoucích rostlin. Moc nekrmit, pořídil si šneka neretinu a moc nesvítil max 8 hod. Zatím mi všechno žije a kytkam se daří. Ale faktorů může být více. Mě tam momentálně vysypal 2,5 letý syn půl piksly krmení takže celé dno posetý a akva je kalný jak prase, filtr přestal vzduchovat ale všechno žije ( zatím ;-) ), Vyčištěno ale uvidíme hmm . Musíš si to vychytat ale ono to půjde palec . Kryptokoryny se snad dají dokupy ale rostou pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2021 19:47 Muž vlka [3455] Re: Lura
Fotka k příspěvku Čauky, filtr celý pod vodu a rampu nasměruj šikmo nahoru, ať pěkně čeří hladinu a prokysličuje vodu. A přidat spoustu rostlinek i plovoucích...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2021 17:40 Muž Libor [527] Re: Lura
Vidím tam velkou nerovnováhu mezi "výrobci" znečištění a jeho odbouráváním. Všechny ryby i šneci jsou "extra bordeláři" a filtr je naprosto nedostatečný. Ampulárky (a možná i Ancistruse) bych někomu daroval, dokoupil spoustu dalších nenáročných rostlinek (možná někdo daruje, když napíšeš, odkud jsi) a filtr nahradil nějakým lepším modelem s větším objemem filtračních hmot. Světla raději ubrat na 8-10 hodin denně a často měnit vodu (3x týdně třetinu objemu vody). S chemií bych momentálně neexperimentoval.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2021 16:30 Lura – Prosím o pomoc
Syn dostal akvárko k narozeninám a já o tom absolutně nic netuším. Teda posledních 14 dní čtu co se dá, ale informací je moc a vyznat se v tom, co je dobrá rada, je těžké, někdy si protiřečí. Předpokládala jsem, že dárce ví, co dělá. Dostal komplet s pár rostlinami cryptokoryny a rybami (vím že špatně). Po týdnu, kdy se začalo zelenat sklo, dno, listy děravět, pokrývat zelenou řasou a chloupkami, jsme měli vytáhnout, vyčistit a začít znovu (vím že to ničemu nepomohlo). Takže je vlastně od 6.3. To jsme dostali od jiného akvaristy nějaké další rostliny i plovoucí a dávali týden seachem amguard a stability (nejsem si jistá, zda je to dobře). Svítili jsme 12 hodin (moc?). Momentálně to vypadá, že některé rostliny rostou, ale cryptokoryna vypadá pořád špatně. Zase se zelená sklo a dno. Kupodivu ryby všechny zatím přežily. Prosím o pomoc, co teď? Dodat rostliny např. Limnophila sesiliflora? Ubrat světlo - 9 hodin nebo méně? Čistit řasu ze skla? Vyhodit cryptokoryny? Větší akvárium momentálně není možné. Snažím se opravdu hodně nastudovat, hlavně tady, ale zároveň potřebuji dobře poradit, abych to nepokazila ještě více. Děkuji
Prezentaci jsem se pokusila udělat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2021 21:06 Muž kolac85 [0] Re: Andy719
toto akva je bez co2. treba od neho ziskat co najviac info rybicky.net/nadrze/26708
v kazdom akvarku treba nastavit rovnovahu medzi svetlom, zivinami a co2. to akva vysie ma napr. len ziarivky na ktorych nema reflektory, iba akusi foliu. cize ty mas neporovnatelne vyssie svetlo ako on.
rastliny potrebuju ziviny. tazko povedat co mas na vstupnej vode. ak mas vstupnu vodu s 10 mg/l no3, tak to je problem.
takze dovolim si navrhnut: 1. restart - bud zatemnenie ale nanovo zalozit
2. svietit len 5 h
3. kupit test na no3 resp. zistit od vodarov kolko je no3 vo vode
4. ak tam nemas ryby treba aspon trochu hnojit napr pmdd, ked uz budes mat ryby tie ti nejake ziviny dodaju a mozno hnojit nebudes musiet
potom ked sa ti akva rozbehne, mozes skusit pridat svetlo
na zaciatok treba zabudnut na stredne narocne rastliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 21:19 R Muž Anthrax [4787] Re: Andy719
Jestli tam nejsou žádní živočichové, tak bych nasadil alespoň okružáky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 08:19 R Muž ctibum [6926] Re: Andy719
Na sinici tu máme extra téma, tam najdeš možnosti, jak na ní rybicky.net/forum/4641-sinice.
Jednu už ti tu popsal Sid, mě pomohlo řešení poměru N:P.
Každopádně další dotazy k sinici už prosím tam. Díky pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 07:58 Muž Andy719 [2] Andy719
Ahoj,

díky všem za rady, zkusím ještě něco dostudovat a nějak se s tím poprat... Jinak náplně ve filtru neměním každý týden. Mám ten základní filtr od Juwelu a mám složení: vata - 2 hrubé houby - 2 jemné houby a 1 cirax. Každý týden měním pouze tu jemnou vatu úplně nahoře, protože je vždy už velmi zanesená, náplně pod vatou však nechávám být...

Zkusím to tedy nyní zatemnit a uvidíme, jak to bude vypadat... Jinak šneky jsem tam dosud též neměl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2021 06:38 Žena permonici [316] Re: Andy719
Jednou byl u nás stejný problém. Při běžném odsávání sinice však v (malém) akváriu příliš brzy došla voda a sinic na odsátí ještě zbývalo dost. Pomohlo nasazení slámky/brčka na hadičku od vzduchování (průměr půl centimetru?-tak nějak). Sinice tak šla postupně odsát i z malých lístků a vody v akváriu zbylo přiměřeně. K zatemnění nakonec také došlo, podobně však jako u Tebe, nečekaným výpadkem spínacích hodin (potomstvo do nich občas vrazí a vypojí ze sítě). Stačily 2 víkendové dny. Pak už se sinice nevrátila. Ať se daří!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 06:15 Muž _Rob_ [80] Re: Andy719
Odstranit co nejvíce řasy, vyměnit trochu vody a zatemnit. Jak píšou níž třeba na týden. A vynechal bych určitě hnojivo je to zbytečný teď. Z hnojivy se musí ze začátku opatrně.

A ten filtr čisti maximálně jednou za měsíc, když budeš náplně čistit příliš často nikdy se pořádně nezajede. Hlavně je nevyměňuj - maximálně jemnou vatu. ;-) a určitě to bude ok palec Ale chápu tě, tohle se nelíbí nikomu, kdo si s tím dá práci a nedaří se. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.01.2021 21:37 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Andy719
...Máte někdo nějaký tip, co s tím? Na mě to působí, že je to celé v háji a nejradši bych kytky a kořen vyházel, komplet vypustil, propral šutry a písek a začal odznova...
Ten hlavní problém jsou skutečně sinice. Nic nepokazíte následujícím pokusem - vypněte osvětlení, (filtr nechte běžet), a akvárium co nejlépe zatemněte. Můžete ho např. obložit lepenkou a přehodit přes něj neprůsvitnou deku nebo jinou tkaninu a takto ho nechte alespoň týden. Pak nádrž odkryjte a proveďte výměnu vody tak, abyste odstranil co nejvíc zbytků sinice.
Pokud se experiment zdaří, pokračujte poklidným tempem dál - začněte přiměřeně intenzívně a dlouho svítit, dosaďte hromadu rychle rostoucích kytek a pečujte o nitrifikační bakterie, abyste mohl postupně vysadit rybky.
No a pokud to nevyjde, můžete zkusit jiné postupy, jak se sinic zbavit. Návodů je všude plno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2021 20:02 Muž Robin151 [11] Re: Andy719
Mě třeba pomohlo na sinici c. demersum, které vyrostlo několik centimetrů za týden a sinice se na to nachytala. Vždy jsem nejhůře postiženou část vyházel. Osvětlení zkrátit, také pomohlo, ale je to běh na dlouhou trať a je třeba zkoušet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2021 19:39 R Muž Anthrax [4787] Re: Andy719
Ahoj, ztracené mi to nepřijde.
Andy719 napsal: cosi zeleného s bublinkami To vypadá na sinici. Moc tě nepotěším. Ale zaručený postup, jak na ní neexistuje. Každému zabere něco jiného a někomu třeba nic e-akvarium.cz/… (od str. 22)

Myslím si, že jsi nezvolil nejšťastnější rostliny do začátku. Já bych začínal s rychlerosoucím nenáročným plevelem.

Proč měníš ve filtru každý týden náplně? Máš tam nyní alespoň nějaké živočichy (šneci atd.), když tam nejsou ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2021 19:17 Muž Andy719 [2] – Všechno špatně
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku AHoj,

po cca měsíci jsem tu zas a obávám se, že mé problémy se jen násobí a zhoršují...

Akvárko (Rio Juwel 180l) jsem založil 20.11. Zpočátku bylo vše ok, cca týden po založení jsem vpustil první 4 ancíky, kteří postupně uhynuli (viz můj prosincový příspěvek níže na této stránce). Následně jsem chtěl být trpělivý a žádné další rybky do akvárka nevpustil. V mezičase se mi však brutálně rozjel problém s řasami, nejprve hnědé, následně i zelené a nyní to vykulminovalo - viz fotky.

Na anubiasech, Staurogyne repens, šutrech a sklu se mi brutálně usazují hnědé řasy. Na kořenu se mi nově začala dělat zelená řasa. Do toho mi cosi zeleného s bublinkami drtí a totálně oslizlo Marsileu hirsutu, Peacock Moss, Eleocharis minima a vrcholky Limnophila hippuroides. Snažil jsem se to vše nafotit... Více fotek zde: drive.google.com/….

Máte někdo nějaký tip, co s tím? Na mě to působí, že je to celé v háji a nejradši bych kytky a kořen vyházel, komplet vypustil, propral šutry a písek a začal odznova s tím, že ty 4 týdny na vpuštění rybek vydržím (když už jsem vydržel od 20.11. do dnes)...


EDIT: Chtěl jsem sem napsat, že svítím 8 hodin denně, nicméně byl jsem nyní 5 dnů pryč služebně, používám automatické časovací hodinky a vypadá to, že jsem kápl na to, proč je tam tolik řas. Vypadá to, že ty spínací hodiny mi přestaly fungovat a akvárko bylo nonstop osvětlené. Světlo se totiž automaticky mělo v sedm večer vypnout, ale ještě v 19:20 mi svítí :( Nicméně ty hnědé řasy se mi začaly rozjíždět už někdy v půli prosince...

Dá se to ještě nějak zachránit, anebo mám začít vše odznova?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2021 13:41 Muž mojzas [9] Re: lenkalor
Děkuji za rady :-) Vlastně jsem už i přemýšlel napichat do dna slámky, aby plyny šly ven :-)
Možná od toho chci moc hned ze startu, ale na uhnívající rostliny se nechce nikdo dívat :-) ano pravda, že za měsíc a půl asi ještě filtrace nešlape na 100procent. A proto mám objednanou násadu bakterií a ještě něco, co na sebe naváže NO2. Rád bych, aby po pařezu rostl mech, ale tomu se taky nedaří. Navíc uhnívající květiny mi neustále vytahují ze dna čichavci. Není rána, aby něco nového neplavalo na hladině, ty ryby jsou už na vyliskání :-)
Pitom hladem opravdu netrpí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2021 13:25 Žena lenkalor [580] Re: mojzas
Akvárium založené UŽ před měsícem a půl je pořád čerstvě založené. :-) Pokud tam máš měřitelné NO2, tak ještě neprobíhá řádně proces nitrifikace. Ale zahnívání dna v tomto případě nebude pravděpodobné, co by tam hnilo, je čerstvé.
U substrátu www.akva-exo.cz/…
je psáno, že napomáhá okysličovat dno. Sice nevím, jakým způsobem funguje to okysličování, ale pokud ano, tak jsou ty plyny zadržované ještě tou vrchní vrstvou štěrku. Jestli se jich chceš zbavit, tak buď můžeš dno průběžně propichovat dlouhou "špejlí", nebo si pořídit šneky piskořky. Ale těch se už nikdy nezbavíš. :-)
Ne všechny koupené rostliny rostou dobře, některé chtějí čas, některé ti neporostou nikdy . Zatím můžeš zkoušet ty horní půlky stonkovek ustřihnout, spodní vyhodit a horní zase zasadit. Akvárium je pěkné, ryby žerou,vypadají v pohodě, tak zatím měň vodu třeba obden čtvrtinu, aby se zředily ty NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2021 11:19 Muž mojzas [9] Re: Motas
Fotka k příspěvku Chápu, že bez vstupního infa je to jak věštění z křišťálové koule. Nicméně, než něco vytvořím tak alespoň takto:
Akvo 200l
Filtrace Oase 350 thermo, voda má 25°C měřeno
Substrát FONDOVIVO namíchaný s hnojivem (prodejce akvarista mi to doporučil, že sám používá)
Černý štěrk 2-4mmk, výška 5-7cm
Mokřanka a Ludwigia repens roste bez problémů, jinak všechno uhnívá od země.
Vodu měním cca 1x týdně max 50l. Při výměně odsávám kal od ryb.
K lepšímu proudění mi jede skimmer. Snažím se, aby rostliny byly pořád v pohybu. Mám vysledováno, že kde se méně hýbou, tak pomaleji rostou. Na hnojení mám Bioflor a tekuté Co2. Hnojím dle toho, co píšou.
Nicméně jak jsem se zmínil, kam vrazím do země třeba pinzetu vyjedou mi bubliny. Dnes jsem zkoušel a nemám pocit, že by ten unikající plyn zapáchal třeba hnilobou.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2021 08:54 Muž Motas [38] Re: mojzas
Informace co jsi nám dal nestačí na vyřešení problému, protoze vše co jsi napsal je v pořádku, problém bude v něčem o cem jsi nenapsal (údržba, hnojení, proudění vody, filtrace).
Proto je dobrý mít založenou prezentaci, dej tam jednu pěknou fotku zepředu akvária.
Čím víc info v prezentaci tím lepší řady dostaneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.01.2021 21:24 Žena tramtra [3202] Re: mojzas
A ty bubliny, když rýpneš do dna, smrdí? Ten substrát pod pískem je co zač? Teplota v akvu? Ty rostliny, co se rozpadají, jsou tam od založení, koupené v obchodě? Nechtěl bys založit svému akváriu prezentaci, aby byly všechny informace pohromadě? I s fotkami...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.01.2021 21:21 R Muž ctibum [6926] Re: mojzas
mojzas napsal: Písek v akvu je fajn, ale když se pod něj nedá substrát, nemůžu od toho moc očekávat.
To je ale pěkná blbost, řekl bych...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2021 21:18 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: mojzas
Já do dna nic nedávám. Toš vydrž až ti někdo poradí jak tvůj problém vyřešit. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 21:12 Muž mojzas [9] Re: Kawasaki
To je to poslední, co bych chtěl dělat. Nemám kam dát ryby, abych mohl přistoupit k takovému kroku. Otázka však, co jsem udělal špatně. Dělal jsem všechno podle návodu psaném zkušeným akvaristou a samozřejmě četl i recenze. Ne vždy bych věřil tomu, co je na netu napsáno. Pán který mi prodal komplet vybavení mi poskytl spousty rád po telefonu a samozřejmě zadarmo. I o víkendu. Hledám spíše schůdnější řešení. Písek v akvu je fajn, ale když se pod něj nedá substrát, nemůžu od toho moc očekávat. Takže ikdyž to udělám znovu, problém se může opakovat. Sice jsem začátečník, co do akva dává spíše plevel, ale samozřejmě rád bych časem osadil akvo i něčím náročnějším. Ale to až budu vědět jak nato :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 20:53 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: mojzas
No to znamená, že v tom dně dochází k anaerobnímu hnití a to je ten problém. Vzniká tam Čpavek. Zřejmě to budeš muset vyměnit. Čistý křemičitý písek a bude pokoj.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 50

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68242x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12818-cerstve-zalozene-akvarium-problem?od=51