Čerstvě založené akvárium - problém
Píše že nechce aby jich tam potom měla moc a ty jí poradíš Levatky
S tím občasným krmením je potřeba opatrně, ať se to nepřežene. Ti šneci jsou lepší. A klidně i přidat vodu s odkaleným detritem z jiného akvárka (v takovém případě ale co nejdříve po odkalení).
Ahoj. Dej tam okružáky nebo levatky. To se mi osvědčilo u úplně stejně velkého akva co máš. Nebo občas nakrm jen tak prázdné akvárium sušeným to také pomůže.
Ale šneci jsou lepší, likvidují průběžně odumřelé listy a čistí akvárium.
Dobrý den, dnes jsem založila akvárium, 54l.
Budu čekat 4 týdny než se vytvoří ta biologická rovnováha.
Chci se zeptat, jestli tam mám dát nějaké živočichy, třeba šnečky. Ale nerada bych aby jich tam pak bylo moc. Jen že jsem někde četla, že bez ryb nebo šneků se akvárko nezaběhne. Je to pravda?
Starší reakce
Nasadit pár šneků. Ti si pochutnají a samo to časem odezní.
Normál.
Uplne normalni jev co za par dnu nebo tydnu odezni normalne by si na tom pochutnaly ryby ale kdyz je tam nemas samo to odezni
0 20.08.2017 15:05 danysek10 – Sliz na kořeni
Zdravím všechny. Je to 2 dny co jsem založila akvárium. Dnes se mi na kořeni vytvořil takový bělavý sliz ( viz. foto). Chci se zeptat, zda je to normální a samo se to spraví, nebo mám kořen vytáhnout, vyčistit a opět vyvařit. Jinak akvárium je prozatím bez ryb, nechávám měsíc zajet.. Děkuji předem moc za odpovědi
Starší reakce
Když použiješ ceratophyllum, bude vzplývat. Je bez kořenů.
Být to moje, odolám v budoucnu jakýmkoli myšlenkám eleocharis zastřihovat.
Jasan, já se do toho teprve dostávám, leccos mám načtené, chybí mi praxe, proto jsem ani nikde nečetl, že jen kobercovky budou v akva problémem. Plantnul jsem tam pár rostlinek navíc, vyčistil řasu uvidím co to udělá
hypnodex napsal: Ajajaj no podle inspiraci na internetu jsem si myslel že to půjde vubec mě nenapadlo že to bude těžký mít jen kobercovky.
Když začátečník spoléhá na obrázky na Netu a na to, co ho napadne, tak akvárium určitě nevytvoří. Natož ještě s nějakým výrazným estetickým (převážně kýčovitým) záměrem.
Akvárium není obraz, nýbrž živý systém, a to docela komplikovaný. Namalovat nebo namodelovat se dá leccos, ale akvaristika je úplně jiná disciplína.
Já nepotřebuji aby byla zvláštní mě se ten motiv tráva strom líbí pro mě
Toužíš po imagovém akváriu, ale upřímně - nemyslím, že to je tak snadné.
Druhá věc je, že i kdyby se ti povedlo, vedle záplavy fotek podobných akvárií tvá nádrž nebude nijak zvláštní.
No fandím ti, ale abys nebyl zklamán
Tihle borci co dělají tenhle styl to akvárko založí, tak aby bylo v perfektní formě, když jde na výstavu a pak ho zpravidla zruší aby začali znovu, protože to není nic dlouhodobě funkčního. Ale pokud mě vyvedeš z omylu budeš mít můj plný respekt a taky obrovské štěstí, bez kterého to nejde
Takže hodně zdaru a založ prezentaci ať víme, jak se to vyvíjí
Ok nechám to tak jak to je koupím na zabehnuti v hornu ty rostliny a pak je vytáhnu a uvidím jak to půjde. Ten eleocharis mi za necelé 3 týdny dost vyrostl. Budu pozitivní a doufat že nic není nemožné jak z videí kde mají taky jen kobercovky a daří se jim krásně
Podle mě nepomůže Protože světlo a živiny budou stále v nerovnováze. Buď musíš mít silné světlo, hodně živin a CO
2. Nebo slabé světlo málo živin a pak nepotřebuješ žádné sycení CO
2, ale můžeš se rovnou rozloučit s kobercovkama a náročnějšíma rostlinama. Pokud budeš mít slabé světlo a hodně živin nebo silné světlo a málo živin bude to vždy znamenat řasy a problémy.
Ale bez prosperujících rostlin to nikdy nebude dlouhodobě fungovat. Doporučuji přečíst
www.horacovoakvarium.cz/… Ajajaj no podle inspiraci na internetu jsem si myslel že to půjde vubec mě nenapadlo že to bude těžký mít jen kobercovky. Pomůže když přestanu hnojit a uberu co2?
Něco zmizí, ze skla a předemětů v akvu ji setři a něco sežerou šneci. Akvo , když je hodně zarostlé, tak se většinou krásně vyčistí a řasa zmizí. Tedy aspoň u mě to tak fungovalo, hlavně v menších akvech, kde skoro nehnojím ani nedávám CO2- Ale tam zas nerostou kobercovky. Uvidíš, akvo si většinou pak roste a žije vlastném životem a my si ho jen přizpůsobujeme k obrazu svému
. Ale jak píše Anthrax, jen kobercovky v akvu, to je cesta do pekel, kolikrát i pro hodně zkušeného akvaristu.
Tak držím palce
Záruku, že se něco stane nebo nestane ti v akvaristice jako oboru nikdo nedá. Ale mělo by ti to s řasou pomoci.
Nezní moc reálně, že by mohlo dlouhodobě fungovat akvárko pouze s kobercovkou. Leda by si trávil celé dny odřasováním akvárka. Já bych to viděl přesně obráceně. Nasázet rostlinky a jen vepředu nechat pruh té kobercovky. Chápu, že původní záměr byl, aby akvárko vypadalo, jako strom uprostřed zelené louky, ale pochybuji, že to půjde zrealizovat bez úmorné dřiny a ani potom nemusí být výsledek podle představ.
Ok půjdu dnes do hornbachu koupit rostliny. Jinak když je pak by pak vytáhnu tak poroste na tom místě ta kobercovka? A hnědá rasa by tedy časem měla zmizet pokud nasadím více rostlin?
Většinou neporoste a když, tak ji prostě vyndáš i s kořenem. Stonkovky většinou nemají moc velký kořenový bal, spíš jen jemné kořínky, které po vytažení moc škody nenadělají.
Jinak strukturu substrátu a písku ti stejně časem poruší odkalování akvária při údržbě (bez toho to nejde) a piskořky, užiteční sněčci, která provzdušňují substrát a likvidují organické zbytky.
Možná, že z těch kořenů něco málo vyroste, ale když to ustřihneš znova. Tak už se to nevzpamatuje. Bez zelených částí ta rostlina nebude moci fotosyntetizovat a půjde postupně do kopru.
No ale v tom pak zůstane kořínek a poroste to znovu ne?
Tak jí jen povytáhni a co nejblíže substrátu odstřihni.
Struktura písku se ti stejně sama časem naruší, jemnější zapadne a hrubší půjde nahoru a celé se ti to promísí.
Ten eleocharis roste dost pomalu, dej tam nějaké stonkovky, podívej se do atlasu, nějaká Limnophilla, Octopus, Heteranthera, Hygrophilla apod. Teď se prostě vykašli na japonskou krajinku a udělej z toho prales, a až se ti to celý stabilizuje a rozjede, tak ty rostliny, co se ti nelíbí pomalu likviduj. Ty výstavní japonský aquascaperský výtvory jsou beztak vhodný jen na výstavu, po nějakým čase jdou do háje, musí se neustále opečovávat a dosazovat, je to sice líbivej kousek, ale proč myslíš, že to ti aquascapeři furt předělávají - protože to je pěkný jen chvilku.
Teda , to je jen můj názor, možná se tu najdou odborníci, kteří ti poradí něco jinýho. Ale na rozjezd akvárka nic lepšího než velké množství rostlin neznám.
Když tam dám nějakou stonovku tak ji časem můžu úplně vytáhnout aniž bych porušil strukturu substrátu a písku?
To chce něco, co spotřebuje více živin, nějakou stonovku a klidně nějakou plovoučku. Postupně jí můžeš nahradit něčím jiným ale na ten rozjezd jsou hodně užitečné. Ale ani poté se mi nezdá rozumné mít tam jen kobercovku a nic jiného.
Svítím 6 hodin 18w led na 30l akvarko. Jinak rostliny přidám mohu přidat zase ty eleocharis do těch volných míst?
Netuším, kolik toho tam valíš, ale klidně uber. CO2 tam pouštěj, až budeš mít rostliny, který ti ho spotřebují, takhle je to fakt skoro zbytečný
Nevíme jak dlouho a svítíš a jak silné to osvětlení je. Ale když stáhneš světlo neporoste ti ta kobercovka a řasy tam budeš mít stejně. Tak tam dej raději dostatek těch rostlin, bez těch to nebude fungovat tak jako tak.
Jinak co by si tam chtěl odkalovat?
Díky. Co zkusit ubrat intenzitu Světla a co2? To by taky šlo?
Bylo by vhodné, založit si prezentaci akvária, aby bylo jasné, jak probíhá údržba a filtrace. Jinak pokud postupuješ podle uvedeného (značně komerčního) článku, tak stejně nejsi důsledný, protože tohle podle fotek rozhodně není doporučovaný dostatek rostlin, oni tam píší cituji: "při pohledu na akvárium shora nesmí být substrát téměř vidět. Pokud tak neučiníte, bude mít akváriu se záběhem problémy". a v tomhle mají pravdu. Ty tam nejspíš pereš CO2 i hnojivo dle návodu, ale množství rostlin dle návodu tam není. Takže v podstatě živíš řasy.
Já bych tam teď žádné krevetky ani krunýřovce rozhodně nedávala, dej tam pár okružáků a to je vše ( živočichy opatrně až po té, co ti test na měření NO2 ve vodě ukáže nulu, specielně krevetky a otocinkly až do řádně zaběhnutého akvária), povlaky setři ručně a hlavně rychle nasaď co nejvíce rychle rostoucích rostlin, i za cenu, že se ti nebudou až tolik líbit a po záběhu akvária je budeš moct dát pryč.
Ahoj ahoj, již 3. týdnem mám zalozené akva a nyní mi celé akvárko jak kdyby zažloutlo viz fotky. Jedná se o hnědou rasu? Zakládání a dodrzovani vymeny vody jsem dělal podle návodu zde:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
V článku píšou ze se s největší pravdepodobností hneda rasa objeví, ale ještě neumím rasy nějak dobre rozpoznat. Stačí na to tedy koupit krevetky nebo krunířovce a rasa casem zmizí? Nebo již ted mam sklo vycistit a trubičky od filtru a difusoru taky?
Pak se chci ještě zeptat jak je to s odkalováním? Můžu již odkalovat aniž bych porušil kořínky roslin nebo je vyrval ze dna?
Díky moc za rady a tipy
Starší reakce
Vím, že opakuji rady ostatních, ale rostliny, rostliny a zase ROSTLINY. Přeměněné odpadní látky (za předpokladu, že funguje biologická filtrace) z ryb jsou jimi spotřebovány pro růst. Jsou i akvária bez rostlin, ale v těch se s tím počítá a odpovídá tomu i zvolený způsob a dostatečně dimenzovaná filtrace.
Filtr se čistí až poklesne průtok pod určitou hranici tj. jistě ne příliš často, protože to ničí nitrifikační bakterie. Propírá se v odsáté vodě z akvária. Ne v tekoucí kohoutkové.
Těch rybek je na začátek hodně. Obecně se rybky přidávají postupně, aby měly nitrifikační bakterie čas se namnožit a zvládnout nárust odpadních látek.
viz. odkazy, co byly postnuty přede mnou.
Tady je spatne vic veci:
1. Necistit filtr !
2. Pridat HODNE zivych rostlin (osazet tak 80 % plochy dna), jestli tam jsou nejake umele rostliny (spatne na to vidim), tak vyhodit
3. Ryb je tam pro zacatek moc, takze menit minimalne ob den 1/2 vody
4. Vodu dolit az tak 2 cm pod okraj
Protoze (jak jsem koukala) mas ve svem akvu taky tak malo rostlin a dost ryb, plati stejna rada i pro tebe, i kdyz zrovna nemas zakal. Zivorodky jdou velci producenti odpadnich latek, navic se budou dal mnozit (co s nimi budes delat?) A ten filtr taky nevypada zrovna moc vykonny.
Doporucuju nastudovat si tady na webu temata vhodna pro zacatecniky, pak vam to mozna s manzelem bude jasnejsi
0 30.07.2017 13:40 Tereza zdravím, prosím vás všechny potřebuji radu . S manželem jsme už přes rok plánovaly akvária ale k nakoupení rybiček jsme se dostaly až nedávno protože manžel nevěděl co mi má dát k narozeninám
jenže když jsme vše nachystaly a vypustily rybičky voda v obou akváriích se zakalila
moje se do dvou dnů zase vyčistilo
ale manžel ho má zakalené pořád každý den mu čistím filtr protože ho má neustále zanesený já jsem teda úplný začátečník je to moje první akvárium v životě ale on kdysi už akvárium měl a jak sám říká spoustu věcí už zapomněl mohli by jste mi poradit jak se toho zakalení zbavit?? přidávám i foto děkuji
Podle toho co čtu, řekl bych že se bude jednat o ne zcela zaběhnuté, ano čteš dobře, ne zcela zaběhnuté akvárium. To že se neměří žádné škodliviny nemusí vůbec nic znamenat, jde hlavně o to jak silný byl základ těch nulových hodnot, jinými slovy z jak velkého množství bordelu ty hodnoty vzejdou, tedy v překladu je-li množství bordelu, tedy potravy pro nejen nitrifikační bakterie malé je jejich následný počet úměrný tomuto a po přidání producentů odpadních látek(dýchání a jiná látková výměna) může velmi snadno a to třeba jenom krátkodobě vyskočit hodnota škodlivějších N látek zařazených do nitrifikačního řetězce a teprve až po usazení celého procesu přeměny, který je velmi zdatně podporován právě přítomností oněch producentů, dochází k tzv. stabilizaci poměrů. To přikrmení přišlo bohužel v nesprávný okamžik, protože podpořilo momentální tvorbu oněch škodlivějších N látek, k tomuto mělo dojít několikrát v době toho záběhu akvária, aby toto bylo na příchod dalších producentů připraveno daleko lépe. Ovšem to co jsem popsal nemusí být vůbec pravdou, ale tak nějak podobně se s tím velmi často setkávám.
Výměna vody samozřejmě jako první pomoc naprosto v pořádku a při dalším zarybňování vyměnit polovinu vody den před a další polovinu den po vpuštění nové osádky.
Dej aspoň foto celé nádrže
0 29.07.2017 19:28 Kuraiyuugure –
Re: Maq Konkrétně se to jmenuje PROFIPLANTS SMART SUBSTRATE. Prezentaci se budu snažit dodělat, jak to bude možné časově
Původně jsem ani nemyslela, že si tu založím profil, nějaké zkušenosti už mám, byť jsem nikdy nezakládala akvárium komplet od nuly, kdy jsou všechny komponenty zcela nové a nezaběhlé. Ukázalo se, že stále je, co se učit a načtené články nejsou všechno, praxe je hold jiná. A lepší je se poradit dokud je čas a dokud je možnost ještě napravit, co se dá.
Prosím, o jaký konkrétně "zásobní substrát od profiplants" se jedná?
A ještě víc prosím, pořiď tu prezentaci a pokračuj v podávání zpráv, třeba v deníku.
Díky za reakci. Testy jsem udělala, hned jak se objevila druhá mrtvá rybička, takže dnes. A všechno pořád v normě. No krmení tedy radši vynechám a uvidím.
Problém nebude ve výměně vody ale mozna v tom krmení,přidání ryb zatížily malo fungující filtraci,(biologickou) odbourávání NO,a prikrmenim jeste více,(rychlá změna kvality vody.(zhubnutí).i když i to se mi zda na ten objem málo pravděpodobné.
Pokud teda predtim testy NO2 No3 byli v pořádku.Další možnosti je ze akva neni dostatečně zběhlé a jeste stále se v ňom vaří.
a ještě jedna možnost ne vždy všechny rybi přežijí transport.a bez zjevných důvodů hynou.
Doporučení?: častější výměna vody,chvíli nekrmit,(hlady neumřou) udělat testy..
Ps: udělat prezentaci uvést co nejvíce pravdivých údajů,a fotky zmíněné nádrže,
0 29.07.2017 17:10 Kuraiyuugure – úhyn ryb v akváriu založeném tři týdny
Zdravím všechny čtenáře fóra,
ráda bych se poradila ohledně nově založeného akvárka. Nejprve pár údajů než přijdu se samotným problémem.
Objem: oficiálně cca 235 l, reálně spíš tak kolem těch 200 l
Osvětlení: tři trubice 2x30W a 1x25W, každá má samostatné zapínání
Filtr: vnější SUNSUN HW-702B, dle výrobce vhodný pro akva o objemu 90l až 300l, oficiálně udávaný průtok je 1000l/h
Podloží: černý akvarijní písek, zrnitost od 0,6 až po 4 mm (v některých místech máme danou drobnější zrnitost skrz kobercové rostliny, ve skrze se však pohybujeme v zrnitosti 1-4 mm)
pod pískem máme zásobní substrát od profiplants
Rostliny: velké množství rostlin kupovaných in vitro, které se teprve rozrůstají, jsou zde zejména rychle rostoucí rostliny: např. jako Limnophila sessiliflora, Rotala rotundifolia a další, vybírali jsme z rostlin méně náročných, za to rychle rostoucích, doplněné je to o přízemní travičky a kobercovky, všechny druhy se mi tu zatím nechce vypisovat.
Dále jsme přibrali pár rostlin již vzrostlých přímo z akvaristiky a to Nymphaea lotus a jednoho vzrostlého Anubiase
Teplota vody kolem 25-26 C
Dekorace: kořeny, břidlice, jedna plastová malá akvarijní skála
Akvárium je založené a běželo samostatně s rostlinami cca 3 týdny. Některé rostliny byly nasazeny od začátku, pár se jich přidalo až později. Vzhledem k tomu, že jsem krátce po založení akva zpozorovala objevující se řasu na jednom druhu rostlin, přidala jsem párkrát do vody tekuté CO2 proti řase, čímž se problém již téměř vyřešil. Několikrát jsme měnili 1/3 vody, pravidelně měříme všechny možné hodnoty. Posledních několik měření byly hodnoty NO2 a NO3 na nule, ostatní hodnoty jako PH a KH také v normě.
Původně jsem neměla v plánu dávat ryby dřív než za měsíc, ale vzhledem k tomu, že jsme potřebovali v akvaristice ještě nějakou břidlici na ukotvení jednoho z kořenů, který špatně držel u dna a hodnoty vody se zdály v pořádku, rozhodli jsme se koupit i pár osídlovacích rybek, tedy již po třech týdnech. Někde jsem četla, že pár ryb do začátku může pomoci tvorbě nitrifikačních bakterií, jen se to nesmí přehnat z jejich množstvím. Koupili jsme tedy 6 teter císařských a 4 pandíky, všechny ryby byly fakt maličké, takže mi to nepřislo na množství vody jako velké množství osazenstva. (S oběma druhy ryb mám již předchozí zkušenosti, takže v porovnání s velikostmi, na které jsem byla u těchto ryb zvyklá, to byl opravdu ještě potěr.)
Teď k problému: Za dva dny po osazení rybami umřela jedna z teter, den na to (to je dnes) další.
Takže hledám, kde se stala chyba.
Zde napíšu moje možné tipy, případně další faktory: Den po přinesení ryb jsme měnili 1/3 vody v akvárku. Teplota nové vody byla víceméně stejná, ale i tak si říkám... že by to bylo prostě moc šoků pro ty ryby najednou?
Další možnost, rybám jsem pár hodin po přinesení do akvária sypla trochu žrádla. Říkala jsem si, že v tom novém akvárku, toho ještě moc nenajdou. S množstvím jsem to nepřehnala. Ale těžko říct, jestli jsem neudělala chybu, že jsem hned a vůbec krmila.
Dále samozřejmě nelze vyloučit, že ryby mají nějakou chorobu už z obchodu, takže váhám jestli preventivně dát nějaké léčivo. Ničeho jsem si sice nevšimla, ale taky nevidím všechno
Další úvaha vzhledem k tomu, že obě ryby umřely přes noc, tak mě napadlo, jestli neměly málo kyslíku. Rostliny zatím přece jenom nejsou tak rozrostlé a přes noc kyslík neprodukují. Vzduchovač sice v záloze máme, ale moc nevzduchujeme, musíme na něho pořídit škrtidlo, protože je šíleně silný a čeří vodu. I když mám dojem, že ryby vždy umírají jenom přes noc, tak nevím jestli to má spojitost. Nevšimla jsem si ale, že by zbytek lapal po dechu, nebo se choval nějak divně. Vše se zdá v normě a pak bum jedna ryba. To jsem si řekla, že prostě se může stát, ale když i druhá...
Omlouvám se za dlouhý text, a děkuji za případné rady a doporučení. Ráda si nechám poradit.
Jana
Starší reakce
Kathris napsala: Chtěla bych se zeptat jestli by bylo možné přidat jednoho šneka (neritina - je tam už celkem dost hnědé řasy na skle), podle těch hodnot se v akva asi nic neděje?
Brzdi s tou neritinou. Hnědé rozsivky na skle setřeš raz dva starým kartáčkem na zuby. Na to fakt nepotřebuješ neritinu. Máš akva dva týdny založené. Není možné, aby tam neritina v tuto chvíli našla dost žrádla. Bude mít hlad.
Kathris napsala: jsem naměřila tyto hodnoty v akváriu NO3 - 0, NO2 - 0, ... je tam už celkem dost hnědé řasy na skle
Pokud by ten test ukazoval správně, znamenalo by to buď
a) že rostliny spotřebují všechen dusík ještě jako amonium a pravděpodobně hladovějí, ale protože Ti tam roste řasa, bude to možná spíš tak, že
b) dekompozice a nitrifikace ještě moc nefunguje.
Ovšem ty testy nejsou moc spolehlivé. Je dobré se řídit podle rostlin - až se uchytí a začnou pěkně růst, je předpoklad, že akvárium začíná fungovat a mohlo by být připraveno pro plánovaného beťáka. Do začátku bych vždy doporučil nenáročné rostliny, a mezi nimi zejména plovoučky; nota bene betty je mají rády.
Dobře, děkuji
Přidat reakci
1 ...... [23] ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68383x