Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerstvě založené akvárium - problém

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Čerstvě založené akvárium - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 19:54 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Anďaska
Nu tod otázka, já měla při každém zakládání dusitany na nule, ale je to o tom to hlídat a než tu rybu ještě více stresovat každodenním uprkem před rádoby predatorem... Ale asi je to věc názoru, založila jsem dvě nadrze a s ani jednou nebyl větší problém ;-)
Každopádně mě zajímá ten důvod takoveho zasahu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 19:51 Ema5 Re: Kata Eš
Akvo bylo založeno cca 5měs. s rybkou, už se mi zaběhla, voda byla co se týká NO2 i NO3 pak hezká. Cca 2měs. jsem si však všimla, že rybka má slepenou horní hřebetní ploutev. Měla jsem tam cca 18šnečků.. myslela jsem, že je to špatnou kvalitou vody.. něco že jsem dělala špatně. Proto jsem sáhla do dna, vyhodila kořen, pod který jsem se s odkalovacím zvonem nikdy nedostala. Musím říct, že dno bylo totál hnědé, usedlinami.. na povrchu ne, voda byla po výměně, cca 1x5dní poměrně čistá, žádné viditelné znečištění, ale po proprání dna tam byly fakt hnědé usedliny.. dost kalu. Tím jsem pak doplnila část vody, ovšem po změření NO2 a No3.. nechápu, ale právě NO2 byly ok, NO3 nejvyšší stupeň :-/. Rybce měním tedy denně cca 1/3vody, míň krmím, krmila jsem 3x denně granulí pro bettu. Dala jsem míň šnečků. V podstatě ta ploutvička je pořád spláclá, po tom proprání dna je to již 16-17den.. rybka přes den plave, sleduje prst, při daní zrcátka roztahuje žábry u hlavy, jí, ale většinou pak po výměně vody leží dole u dna, je apatická. Dnes to bylo už kolem 15-16h, proto jsem vyměnila a od té doby zas plavala a byla čilá. Te´d se zatím také nedrží u dna. Plave.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.04.2019 19:42 Anďaska Re: Kata Eš
Já bych tu vodu právě měnila každý den, dokud nebudou dusitany na 0. Pokud teda na 0 nejsou. Jak dlouho je ten Beťák v tomhle stavu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 19:38 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Ema5
1. Nikdy nesahat na dno,to jsou pradavne moresy akvaristu, zlikvidovala si tím veškeré bakterie, které potřebuješ.
2. Nikdy neprat filtr,zároveň s odkalovani dna, to delej spíše než popírat komplet dno.
3.doufej,ze to rybka ústrojí, dala jsi ji v podstatě do čerstvé založené nadrze.
4.plovoucky super, ty Ti pomohou s Dusitany, když tam teď nemáš bakterie.
Za mě vodu bych neměnila každý den, jedná beta tolik nenadela, aby se do druhého dne trávila, ale hlídala bych dusitany a vodu bych měnila tak max po 3 dnech

Proč jsi to vlastně udělala takto?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2019 19:32 Anďaska Re: Ema5
Proč jsi to celé proplachovala? coze Rozhodila jsi spíš NO2 ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 18:56 Ema5
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pridavam akt.foto akvarka.Bohuzel jsem po 5ti mes.proplachla komplet dno,steny,filtr..rybka mela a ma hor
Ploutev zcela slepenou.Rozhodila jsem si tak No3..vys.koncentrace.Jiz bezi 16den,vodu ted menim denne,mam dalsi rostliny,plovoucky hlavne.muzu takto nechat?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 14:16 Maq Re: Kolin87
I pokud bych předpokládal, že tento přípravek od Seachemu funguje jak je slibováno, je to řešení jednorázové a pouze částečné.
To akvárko není velké a vegetaci se stejně nedaří. Za takové situace nevidím problém zrušit akvárko, proprat substrát, rostlinky nechat pár hodin v hypermanganu, a založit nanovo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 23:14 Muž Kolin87 [18] Re: Anďaska
Pricinu mame zjistenou :-) pri prestavbe akva jsem hodne hrabal do dna,viz prispevky nize ;-) jde tu jen o moznost,ze tu bude timto vyssi koncentrace..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 22:06 Anďaska Re: Kolin87
Proč přidávat chemii? Dusitany i amoniak ustoupí "sami".Pokud ne, tak je něco špatně a je třeba hledat příčinu a ne do akva lit tzv. zázračné vodičky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 22:01 Muž Kolin87 [18] Re: Maq
a ten seachem safe na dusitany a amonium nestaci? myslim ze tohle ma byt prave specializace toho pripravku, ne? sneky do akva zvazim ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2019 21:15 Muž Planorbella [643] Re: Maq
A i jinak se mi zdá, že když už je řasová/sinicová kalamita, šneci to jen tak neotočí.
To musím zčásti nesouhlasit.
Měkké řasy vpohodě zlikvidují.
Ty tvrdé ne, ale jsou i jiné způsoby, jak se jich zbavit. Vláknitá řasa namotání na špejli, ruducha sedření z povrchu.
Navíc těmhle kalamitám jde předejít jak už jsem psal dostatkem rostlin na začátku a jak se mnozí chtějí zbavit šneků nebo jejich vajíček na rostlinách při zakládání akvária to je chyba právě plži jsou prvními konzumenty řas. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 21:15 Maq Re: Planorbella
Peroxid jsem zkoušel, na sinici i na ruduchu. Rozhodně nedoporučuji! Lokálně, na pár izolovanýh chumáčků, je možno, snad. Ale při kalamitě by koncentrace v celém akvárku musela být tak silná, že by to způsobilo katastrofu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 20:46 Muž Planorbella [643] Re: Maq
Jinak navrhuješ nějaký jiný způsob, jak se zbavit těch řas? Nic ve zlém, jen mě to zajímá. Co peroxid vodíku? Pomohl by? Pomohl by kysličník i na sinici? Teď nechci zmiňovat různé tekuté uhlíky nebo co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2019 20:09 Maq Re: Kolin87
Kolin87 napsal: jinak vodu menim co tyden,casteji by mohlo byt skoro kontraproduktivni,ne?
To bych neřekl. Snad jen v případě, že ta doplňovaná voda by byla něčím špatná.
Máme málo údajů, co vlastně ve Tvém akváriu řádí. Ale jak psal afc1886, Ty jsi rozryl dno, a tím vyplavaly různé věci, které ve dně vadit nemusejí, ale ve vodě dělají zle. Různé organické látky, snad i dusitany a amonium.
Tyhle věci naředíš velkými a opakovanými výměnami vody. Třeba třetinu denně.
A světlo Ti zatím stačí slabé. Umírající rostliny je moc nevyužijí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 20:09 Muž Planorbella [643] Re: Maq
Proto jsem napsal nejvíce napadené části očistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2019 20:02 Maq Re: Planorbella
Planorbella napsal: bych dal šneky, čímž se stane, že řasy budou snězeny
Má tam hodně ruduchy. Nejsem žádný expert na šneky, ale ti obyčejní podle mojí zkušenosti ruduchu nežerou.
A i jinak se mi zdá, že když už je řasová/sinicová kalamita, šneci to jen tak neotočí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 17:19 Muž Kolin87 [18] Re:
diky vsem za rady potlesk dokoupim kytky a budu doufat a sledovat. Dno ted novy zarizovat opravdu nechci,pri prestavbe jsem ho projel pekne od dna,vodu menil.. jinak octovy test je ok. kolik toho svetla mam nechat?nez jsem dodal ty 2 COB ledky,tak mi prislo,ze je to malo.. jinak vodu menim co tyden,casteji by mohlo byt skoro kontraproduktivni,ne? a pred prestavbou se kytkam taky nedarilo,ale to uz je pryc..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 15:25 Muž Planorbella [643] Re: afc1886
Dokud nebudou rostliny, tak bych je tam nechal. Až přidá jednorázově velké množství rostlin, tak bych dal šneky, čímž se stane, že řasy budou snězeny a detrit jim přidá hnojiva, egeria poroste jak blázen palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 15:21 R Muž afc1886 [14655] Re: Planorbella
Samozřejmě, ale ty tam zrovna nechce. palec :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2019 15:19 Muž Planorbella [643] Re: afc1886
Ale má je kdo zužitkovat-řasy. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 15:16 R Muž afc1886 [14655] Re: Kolin87
Problémů je více.
1- hrabal jsi se ve dně a uvolnil živiny do sloupce, kde je nemá kdo zužitkovat
2- nevhodné rostliny pro začátek, pomalurostoucí anubiasy a rozpadající se kryptokoryny
3- celkem velká světelná palba, na to, že není čemu svítit
Dodej hodně rychlorostoucích rostlin a uber osvětlení. Taky bych teď začal s častější výměnou části vody. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 14:55 Maq Re: Kolin87
V tom bude dost možná kámen úrazu. Netvrdím, že nechat dno a jinak vše předělat nutně vede ke katastrofě, ale může vést.
Dno se nějak vyvinulo a bylo v rovnováze s tím ostatním. Ty jsi to ostatní vyměnil, přitom do dna jistě zaryl, teď je to všechno "rozhozené", tedy v nerovnováze. U Tebe se to projevuje ruduchou, pravděpodobně i jinak, ale nevidíš to.
Nejjednodušší se mi zdá v dané situaci to znovu založit od nuly, a tentokrát ten substrát - pokud na něm trváš - důkladně proprat.
(Ještě bych věnoval pozornost těm šutrům. Ujisti se, že nejsou vápencové. Vápenec není dobře.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 14:24 Martin13 Re: Maq
Mag, uhlí bych volil spíše po léčení a odstranění látek z vody. Tyto filtrační materiály mohou být ve filtru trvale :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 14:19 Muž Kolin87 [18] Re: Maq
jj, zůstalo dno, rostliny, ryby, dřevo a topítko :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 14:19 Muž Kolin87 [18] Re: Planorbella
byl to bílý křemičitý štěrk a takový ten keramický dno.. už si to nedohledám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 14:14 Maq Re: Kolin87
Ty jsi nechal původní dno a pouze vyměnil všechno ostatní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 14:10 Muž Planorbella [643] Re: Kolin87
Řasy nezmizí samy na to tam mají být ti okružáci aby je pojedli.
Nejvíce napadené části očistit.
Co to tam máš za substrát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 14:08 Muž Kolin87 [18] Re: Planorbella
OK, tzn. když dokoupim rostliny, měly by i řasy samy ustoupit nebo ty tam budou na věky a bude mě čekat savolázeň. Ty bublinky na lávě vypadaj pěkně, jen mě štve, že rostliny nejdou a řasám se daří :-D druhá věc je, že mám pocit, že mi ty rostliny stagnují, nerostou.. teda jestli se dá po tak krátký době soudit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 14:03 Muž Planorbella [643] Re: Kolin87
Co děláš špatně:
Zezačátku jsi pravděpodobně nedal dostatek rostlin, proto nastoupily řasy. Jakoby nahradily chybějící rostliny.
Jinak nevidím nic dalšího, co by mělo vadit, takže dej hodně rostlin, nejlépe rychlerostoucích (egeria densa, růžkatec). Máš jich tam prostě málo.
A ještě plže (okružáky) ;-)
Anubiasy nerostou moc rychle a dost často při nedostatku ostatních rostlin v čerstvě založeném akváriu porostou řasami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 13:59 Maq Re: Ninna
Používám v akváriu s krevetkami, bez problémů. Levnější varianta Purigenu je to zmiňované aktivní uhlí. Nedá se regenerovat, ale princip je stejný.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 13:59 Muž Kolin87 [18] – řasy, řasy a zase řasy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím ve spolek, mám cca 14 dní založený akva, a cca po týdnu mi nastoupily problémy s řasamy, na anubisech se mi tvořily i předtím (teď v březnu jsem měnil vše od filtru přes layout i světla). Nový filtr je zaběhnutý (v předfiltru mám ještě i náplně z přechozího vnitřního filtru), světla snad už je taky dost (po domácku skládaný,ale snad dostatečný). Z rostlin se nedaří žádné... Anubisy, cryptokoriny, + co by měly být rychlerostoucí, ale názvy si nevzpomenu. Potřebuju prostě poradit co dělám špatně... :-( :-( :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 10:56 Martin13 Re: Ninna
Jasně vyzkoušej uvidíš. Držím palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 10:46 Žena Ninna [2] Re: Martin13
Tak ale keď sa to dá umyť a funguje to v podstate stále tak sa to možno aj oplatí. A keď mi to pomôže so zelenou vodou :-) objednám, vyskúšam, dám vedieť či to pomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 10:42 Martin13 Re: Ninna
Bohužel nemám krevetky, ale nepředpokládám. Dlouho jsem pročítal různé příspěvky a články o dodání Purigenu do filtru a nenašel jsem negativa...až tedy na tu cenu hmm Osobně jsem tím vyřešil veškeré problémy s vodou co do zákalů a barvení od kořene. Osazenstvo akvaria naprosto v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 10:34 Žena Ninna [2] Re: Martin13
Tak asi obetujem peniažky a kúpim si to :) a nevadí to krevetkám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 10:30 Martin13 Re: Ninna
Podle fotky určitě, nemusíš kupovat drahý sáček, vystačíš s dámskou punčochou ;-) a sepnout plastovou zatahovací páskou. Množství Purigenu dodáš podle místa ve filtru, myslím že menší množství než píše výrobce vůbec nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 10:24 Žena Ninna [2]
Fotka k příspěvku Tak dnes som vymenila skoro všetku vodu a dala takú vatu do filtra a kúpila veľké ceratophylum čo iba hodím do akva nech to ťahá živiny trochu.
Myslíte, že by sa mi tam purigen zmestil, keď mám iba závesný filter?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 10:15 Martin13 Nina
Zdravím,zákal jsem řešil Purigenem do filtru a opravdu funguje ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.03.2019 09:42 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ninna
Cituji: ADA Aqua Soil uvolňuje první měsíc po založení akvária velké množství živin. Doporučuje se proto první týden měnit každý den vodu, druhý týden obden, třetí týden každý třetí den. První řasožravé ryby a krevetky vpusťte nejdříve na konci druhého týdne. Aqua Soil před použitím nepropírejte. Mění se vždy cca 1/4 objemu vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2019 09:10 Maq Re: Ninna
Trpělivost.
Vypadá to, že Amazonia má vysoký obsah rozpustných organických látek, a na těch se pasou bakterie a řasy (jednobuněčné).
Myslím že výměny vody jsou v tomto případě správným postupem. Já bych ještě vložil nylonovou dámskou ponožku s aktivním uhlím.
Chemicky to nezabíjej, tím bys řešení spíš jen zkomplikovala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 07:46 Muž Jan Jonáš [1298] - Drobné rybkyRe: Ninna
Já s tím bojoval před lety a pomohlo mi snížit dobu svícení a filtrační vata a častá výměna vody. Pral jsem se s tím víc než týden. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 07:37 Žena Ninna [2]
No vraciam sa sem, voda je stále veľmi zelená aj keď mením každý deň viac ako polovicu. sad čo by mi na to ešte mohlo pomôcť? Keď aj nejaká chémia

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 12:01 Muž 4Sima [1888] Re: Ninna
Ahoj, zkusil bych tu vodu měnit první týden po založení každý den polovinu objemu, druhý týden cca. 40 % objemu každé dva dny, třetí týden třetinu každé tři dny. To by mělo pomoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 11:08 Žena Ninna [2] Re: Maq
Teraz to už ľutujem ale čo už :-D čítala som vraj je dobrý a tak no. Hádam v ňom aspoň tie rastlinky budú pekne rásť hmm dnes som vymenila viac ako polovicu vody a vyzerá to lepšie tak v tom budem pokračovať najbližších pár dní spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 10:37 Maq Re: Ninna
Na fotkách to vypadá spíš jako bakteriální zákal.
Inu, kdo si koupí ADA Amazonia, ten se naběhá!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 09:14 Muž Jan Jonáš [1298] - Drobné rybkyRe: Ninna
Před lety jsem měl stejný problém a pomohlo mi dát filtrační vatu do filtru a tu poměrně často měnit + výměna vody. Do týdne jsem byl bez zeleného zákalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2019 23:47 Žena Ninna [2] Re: Anthrax
Dobre, budem teda vymieňať a menej svietiť a keď budem mať možnosť kúpim ešte nejakú rastlinku :) ďakujem za pomoc. Hádam to už bude len lepšie :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 23:35 R Muž Anthrax [4739] Re: Ninna
Jak říká zdejší šéfredaktor, kolik kdo snese a unese. :-) Já bych třeba vyměnil 1/2 a pak 1/3 obden. Ale jestli chceš třeba po menších částech a raději denně, tak určitě ničemu neuškodíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2019 23:29 Žena Ninna [2] Re: Anthrax
Výmena vody koľko asi a v akých intervaloch? Môže byť aj každý deň nejaká časť? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 23:14 R Muž Anthrax [4739] Re: Ninna
No jestli je ten zákal zelený (eutrofizace?), tak to může znamenat přemíru živin ve vodě... V tom případě bych se úplně nespoléhal na to, že se to srovná samo ale šel bych tomu naproti výměnou části vody + kytky vhodné k rozběhnutí nádrže.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 50

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68239x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12818-cerstve-zalozene-akvarium-problem?od=351