Čerstvě založené akvárium - problém
hmm .. ok .. jeden nazor pijavice .. dalsi nazor bol ploskule (ale nema to hranatu hlavu) .. dalsi nazor do plena ?
Vypadá to na pijavici. Každopádně v akváriu nenechávat a pokud je tam toho víc, tak vyházet všechno.
0 05.07.2013 16:47 richie – potvory v akva
zdravim vospolok, zlozil som dcere (a tym vlastne aj sebe - lebo starat sa musim ja ;) ) akva - dennerle komplet plus30 - planovane pre par krevetiek a jednu bojovnicu
pri sledovani som objavil par novych osadnikov a netusim co su zac:
potvora 1) (vid obrazok) - velkost mozte odhadnut podal velkosti zrniecok piesku (Sulawesi black 0,7-1,2mm)
potvora 2) - tenky cervik ?? hrubky vlasu, svetlej farby, dlzka cca 5mm (trochu ho vidno na obrazku)
Starší reakce
Co je několik mladejch ok, oproti zotavujícímu se akváriu? Těch ok ještě bude.
S hladovkou to až tak nevyšlo, očka si nejspíš dala si sváču - velká samice porodila.
Zůstalo 10 mladých v síťové porodničce. Ty každej večer nakrmím - když měním vodu musím je stejně vytáhnout, tak jim drtím Hikari. Žerou jak blbí.
Starší reakce
Dobře, tak dáme hladovku. Ještě jednou dík.
Ne není, to bych to nedoporučoval.
Zdravá ryba vydrží 3 týdny bez krmení bez problému.
Díky za radu, dodržím, dám report jak to dopadlo.
Jen dotaz - není týden bez krmení moc?
Nechat tam kde jsou a denně měnit polovinu vody po dobu týdne, nekrmit nikoho ničím a další týden měnit denně 1/3 a začít lehounce krmit. Další týden už měnit jenom 2x týdně 1/3 a krmit normálka, tedy tolik co do 20 vteřin skonzumují. Filtr nechat nonstop v provozu, nic nečistit a rostlin klidně přidat, těch není nikdy dost.
0 28.05.2013 14:35 Cristine Prosím o radu, akutně.
10 pavích oček, 4 pancéřníci, nezaběhnuté akva 30 l s filtrem, odstátou vodou a novým řádně propraným dnem - akva štěrk 3-5mm. Zasázela jsem tam rychle kytky.
Je pro ryby lepší dát je do holé 70 l třeba na 3 týdny jako do karantény (není tam filtr!!!) než se zaběhne akvárko, nebo je lepší je nechat v tom akva s filtrem? Kolik vody denně vyměnit v obou případech? Třetinu nebo více?
Zajistím na výměnu řádně odstátou vodu. Je to tvrdá voda ze studny, bez rozboru. Je vhodné ji i převařit, když je tvrdá a nevím nic o dusičnanech? Po převaření se na hladině mírně vysráží bílý povlak a ve varné konvici se dělá hodně kamene. Piškořkám se tu vždy dařilo ve vodě bez úprav.
Filtr není nový, ale že v něm něco přežilo se spolehnout nedá.
Krmit budu samozřejmě minimálně, jen co okamžitě sežerou.
Ráda bych se v dané situaci vyhnula úhynům. Díky za rychlé a konstruktivní rady.
Starší reakce
www.horacovoakvarium.cz/…
www.akvarijni.cz/…
Velmi stručně. Špatné zabíhání nádrže. Teď nedělat nic jinýho než výměny vody a to denně 1/3 objemu akva po dobu týdne, nikoho ničím nekrmit a po týdnu měnit obden, nový rybky nepřidávat, nejdříve až za dalších 14 dní.
0 19.05.2013 11:29 cvrček – Úhyn, nově založená nádrž
Zdravím fórum, po letech jsem si pořídil malé akvárko, jen tak pro radost a relaxaci místo TV
Týden po založení,s osmi rybičkami jsem dokoupil ale druhý den byla většina neonek pošlých a dnes jedna hokejka s dalšími dvěma neonkami opět mrtvá. Parmičky čtyřpruhé úplně bez problémů, black molly též, panceřníci taky ok.... Nevím jestli jsem měl počkat déle. Jedná se o 54l akvárko v sadě s topením a filtrem. Mám tam jen štěrk, pár umělých kytek a dutej samorost ze zveráku. Do vody jsem přidal Aquasafe.Stěch neonek mi tam zbyly jen 2, takže asi taky pojdou,jedna je normál v prostředku druhá pořád někde v koutě trucuje,Filtr jsem nastavil tak aby čistá voda nelítala až na víko, ale průtok je takže vzduchu by měly mít snad dost.Já už si nic nepamatuju,měl jsem před 30ti lety víc nádrží a vzduchoval jsem normál motorkama, ten filtr by snad měl stačit na takovej malej obsah.Prosím jestli máte radu, tak poraďte, je to už dávno co jsem o tom něco věděl...Díky
Starší reakce
Jakou má spojitost tlak a teplota? Byť nějaká tam je, je zanedbatelná ... a já o tom nemluvil. Doporučuji přečíst znovu
Mluvil jsem o souvislosti výměn vody s praskáním akvárií, tedy pravidelné a relativně značné změny tlaků na sklo a spoje. Byla to ovšem jen myšlenka, nepodložená žádnou relevantní statistikou, zato následovaná smajlíkem.
Yirka napsal: Ta úvaha o praskání akvárií a značných rozdílech tlaků ve spojitosti s o několik °C rozdílnou teplotou vody jeví se mi býti poněkud pošetilá. Starší reakce
Ta úvaha o praskání akvárií a značných rozdílech tlaků ve spojitosti s o několik °C rozdílnou teplotou vody jeví se mi býti poněkud pošetilá.
Každý týden (teď už je to dobry, když to není obden) tahám do druhého patra 50l. Na aklimatizaci jsou za dveřma do obýváku.
Na Horáce samozřejmě nemám, to je jiný level
.
Jo, to je také způsob. Ale třeba u mě bych si tím zabral jedinou volnou zeď. Tam někdy do budoucna chci ale větší akvárium - a napadlo mě to udělat vyšší a do spodní části nacpat zásobníky (barely, nebo nějakou stovku akva). Musím přiznat, že po čtení Horáce ... to je studnice informací nevídaná.
V každém případě si ale stojím za tím, že uchování většího množství vody je pro většinu akvaristů (koníčkářů, ne fanatiků jako Ičin
) prostě problém. A jak je to náročná, člověka opruzující práce - ve výsledku ryby trpí víc, než trochou studené vody.
Já jsem taky nenavrhoval výměnu třetiny vody za studenou jedním velkým žbluňk, ale pomalounkým napouštěním. A to do větší plochy (kachním zobákem), ne rovnou z hadice tlustým proudem. Zkusím sehnat termokameru a uvidíme.
Mě to také přivádí na myšlenku, že praskání akvárií je způsobeno častou výměnou velkého množství vody. Ty rozdíly tlaků tam budou na spoje dost značné. Něco za něco
Bydlím v bytě a dokonce i s přítelkyní pouze v jednom pokoji. Krom onoho barelu tady máme ještě 2 akvária, 2 terária a dvě malý paludárka ;) no moc prostoru pro život nám tady nezbývá
Ale brzo bude místa víc (ale taky zvířat ;) )
Asi nejsi z paneláku, co?
Ičin napsal: Postavit to někam za dveře se dá snad kdekoli
Já to ještě v podstatě dělat můžu (ale tahat každý týden se mi to rozhodně nechce) ... single v 2+1 má místa dost. I tak ty dva barely jsou jak pěst na oko. Ale neumím si představit, že to dělám i v normálním "rodinném" bytu.
už párkrát se mi stalo že měly ryby problém s plynovým měchýřem, proto už to raději nedělám. Jestli to nedělá problém rybám tak to tak dělej klidně dál
jsou to tvoje ryby. Podle mě prostě tropické ryby nejsou zvyklé na to aby se dostaly do tak studené vody, plavou proti proudu protože je to jejich instinkt, nezáleží jim na teplotě.
Já liju normálně teplou vodu z kohoutku, ale v paneláku nebydlím. Do některých akvárek dávám měkkou vodu co mám v barelech v garáži, ale před nalitím do akvárka ji dám ohřát dovnitř, nebo ji míchám s horkou vodou z konvice. Je jasný že je nejpohodlnější když to nemůžeš lít rovnou hadicí z vodovodu.
No já teda neměním 100 litrů, ale jen 50-70, ale vodu nechávám v barelu co se používá na kvašení ovoce(vodu at) - plastovej, průhlednej, 50 litrů. Postavit to někam za dveře se dá snad kdekoli
Když si odmyslím ty, co se jim koníček stal povoláním ... kde máme my ostatní nechávat těch cca 100 litrů? Tak možná balkón - a skoro polovinu roku by to stejně mělo teplotu jak z kohoutku.
Míchat s teplou z kohoutku leckdo nedoporučuje. Přitom v panelácích to má parametry pitné vody.
Průtokový ohřívač většinou není kam do té koupelny dát. Zkouším průběžně hledat nějaký malý s termostatem a nenacházím.
Takže fakt zbývá jen ten můj pomalý způsob dolévání studené přímo z kohoutku.
katterinecka napsala: když nalíváš vodu do akvárka, tak ryby často rády plavou přímo do toho proudu, což může být u 6ti stupňové vody dost problém
Mimochodem myslíš, že kdyby jim to tak vadilo, že by do toho proudu lezly? Odsud podsud, ale nervy mají také, poznají teplo a chlad.
Za těch X let co jsem se tomu nevěnoval se z akvaristiky fakt stala věda co dokáže odradit ...
Tak to sem reagoval na jiný příspěvek nebo jejich kombinaci
prostě někde bylo že někdo mění 15 litrů a voda má 6 stupňů. To mě hlava nebrala.
Chlór v akváriu nadělá víc škody než užitku. Stabilita vody je důležitější než teoretické zabití nějaké škodlivé bakterie. V kvalitní vodě jsou ryby dostatečně odolné a s případnou bakterií si hravě poradí. Jakmile začne kvalita kolísat (klesat) tak se zdravotní problémy vyskytnou velice snadno i při desinfekci vody
chlor bakterie zas tak neovlivní, v té koncentraci v jaké ho tam budeš lít. V poslední době se i rozmáhá praní filtru ve vodovodní vodě a stejně to nitrifikační bakterie přežijí. Vyšší koncentrace mohou být škodlivé přímo pro ryby, ale chlor z vodovodní vody obvykle brzo vyprchá (urychlí se to tou sprchou). Jsou lidi co mění i větší množství vody rovnou z kohoutku bez problémů. Chemie na odstraňění chloru není nutná, jde to v pohodě i bez ní.
Pokud chlor zabije nějaké bakterie, jak ty "dobré", tak ty "špatné", některé zahynou, některé přežijí. Pokud mají "zárodky nemocí" příznivé prostředí budou se šířit dál a nějaká trocha chloru jim v tom nezabrání. Tak myslím že tyhle teorie jsou trochu o ničem, pokud chce mít někdo sterilní prostředí tak se to moc neslučuje s akvaristikou
0 26.02.2013 18:21 jamajcan O úpravě vody něco málo vím a připadá mi prostě nesmyslné si lít do akvária vodu,která obsahuje látku určenou k likvidaci mikroorganismů.I když po čase z vody vyprchá,svoje stačí nadělat.Filtry taky nepereme ve vodovodní vodě.Kdo chce,at si lije vodu z vodovodu přímo do akvária,je to každého věc.Já zůstanu při dolívání vody odstáté.
Já nemám problém s teplotou.Kýbl má po tom co den stojí max -jeden stupeň oproti akvárku a to si myslím že je v pohodě(samozřejmě přilitím 1 litru teplé vody by to asi stouplo i nad akvárko)při mém objemu výměny mě spíš zajímala ta problematika s chlórem.Jak moc je škodlivej a nebo naopak prospěšnej.
když nalíváš vodu do akvárka, tak ryby často rády plavou přímo do toho proudu, což může být u 6ti stupňové vody dost problém
Chlór samozrejme zabíja aj iné baktéria, ale záleží na koncentrácii.
já dávám vodu rovnou z vodovodu a žádné negativní poznatky nemám
Jasná zpráva.
On si tu, či onu metodu musí každej otestovat a dostat to tzv. do oka a pod kůži a potom je to relaxační záležitost.
Nicméně tazateli, začátečníkovi, je dobrý doporučit to teplotní sladění, ono to může velmi lehce svádět k takovýmu žoviálnímu podcenění, který může generovat nějakou větší chybku a to bych velmi nerad.
Tak to já bych snížení teploty o 5°C viděl narozdíl od Tebe,jako docela velký problém.
romant napsal: No vidíš, jednou nenapíšu "teplotně sladěnou" a už jsem kárán.
Na druhou stranu - vyměním-li 30% vody 24 stupňů za 6, klesne mi celková teplota na necelých 19. Budu-li tedy napouštět pomalu, aby zabralo topítko (a vlastně i pokojová teplota), neviděl bych to jako zásadní problém. Myslím u běžných rybek, nějaké extranáročné specialitky nepočítám. Když začne v pralese pršet, prší dva měsíce v kuse, tak to také klesne ...
No vidíš, jednou nenapíšu "teplotně sladěnou" a už jsem kárán.
I když třeba ne kvůli chloru,tak určitě kvůli teplotě to tak záhy udělat nejde.
Osobně vodu při výměně odstátou nenechávám a jak ji naleju v koupelně do kýblu, tak ji během pár vtěřin liju do akvárka. S tím chlorem sice nějaké nitrifikační bakterie zabiješ, ale v této souvislosti mě napadá druhá otázka, a myslím, že se to tady i někde řešilo, že chlor je jak známo desinfekce, zda nezabije i škodlivé bakterie nebo některé zárodky nemocí.
Natoč tu měněnou vodu přes sprchu a budeš možnost problémů způsobených chlórem eliminovat na minimum a vodu takto "získanou" lze používat velmi záhy po natočení.
A trošku Tě opravím,nejsou to nutrifikační bakterie,ale nitrifikační bakterie
Chlor se přímo užívá k desinfekci vody,takže odpověd na Tvou otázku je,chlorem.
Starší reakce
Pokud to není třeba voda z osmózy, tak s mírným přihnojením lze počítat, každý rozbor vody je toho jasným důkazem, je ale otázka do jaké míry je to pro tu či onu nádrž dostatečný, ale to záleží i na dalších faktorech jenž růst rostlin dokáží ovlivnit.
Teď zádný hnojivo do vodního sloupce, když hnojivo, tak něco do dna pod kořeny rostlin, ono tou častou výměnou vody budeš taky trošku hnojit.
Přidat reakci
1 ...... [41] ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68383x