Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerstvě založené akvárium - problém

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 43 Přejít na další stránku   1  
Čerstvě založené akvárium - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2012 19:33 yenya Re: 150koni
To buď v klidu, já tam měl i mechovky a teď už tam nic vidět není, ryby po tom jdou jak slepice po f...u :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2012 16:27 Muž micz [132] Re: 150koni
Ryby je později vyzobou, já jich mám spoustu v krevetáriu a nevim co s nima...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2012 16:25 R Muž romant [27987] Re: 150koni
Jakmile tam bude rybí osádka, tak je budou konzumovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2012 16:13 Muž 150koni [653] Re: romant
vypadá to na ty Hlístice hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2012 15:58 R Muž romant [27987] Re: 150koni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   26.06.2012 15:56 jamajcan Re: 150koni
Zkus ještě kouknout na tohoto plže:Septaria porcellana.Výborný požírač řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2012 15:55 Muž 150koni [653]
vyskytl se pro mne další problém ... po akváriu mi začínají běhat bílí červíčci coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2012 15:53 Muž 150koni [653] Re: Sera
díky za tip palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2012 11:06 Muž grunda [1781] - Cichlidy
kytky odebírají NH4+, ne NH3. ale to už je slovíčkaření, teď budu citovat zmíněný odkaz:

Nově založené akvárium, které ještě nemá dostatečnou
populaci nitrifikačních baktérií ani se nemůže spolehnout na
prosperující rostliny v dostatečném množství, není připraveno na ryby a jejich odpady. Názorně to ukázal výpočet na
předešlé straně (Akumulace dusičnanů).
Nitrifikační baktérie jsou všudypřítomné, takže si nemusíme dělat starosti s jejich zdrojem. Dostanou se do akvária
s vodu, se štěrkem, s rostlinami nebo vzduchem... cestu si
najdou. Potřebují ale dvě věci, aby zvládaly běžnou zátěž,
která je čeká později v akváriu s konečným počtem ryb.
Potřebují zejména čas – množí se relativně pomalu, takže
může trvat až dva měsíce, než osídlí všechny dostupné plochy
a budou schopny okamžitě transformovat veškerý amoniak.

Trvá 3-5 týdnů, než dosáhne koncentrace dusitanů
vrcholu a začne klesat. To je znamení, že máme v akváriu nyní
už oba typy nitr. baktérií v množství, které bez problémů
zvládá současnou zátěž. Kladu důraz na slovo současnou.
Nyní je už jen otázkou času, kdy se množství dusitanů
sníží na bezpečnou hranici, kdy můžeme vpustit do akvária
další ryby. Nenechte se oklamat tvrzením, že jakmile se
množství dusitanů začne snižovat, máte vyhráno a můžete
kupovat ryby. Žádná ryba se nepotěší, když jí dáte do prostředí, kde jsou přítomné dusitany – v jakékoliv koncentraci.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2012 10:12 Muž grunda [1781] - Cichlidy
jdu na to ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.06.2012 10:08 R Muž romant [27987] Re: grunda
Zkus si přečíst ten odkaz kterej jsem včera dával, je to tam vysvětleno. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2012 10:07 Muž grunda [1781] - Cichlidy
nejsem sice chemik, ale řekl bych, že rostliny potřebují k růstu NO3, a ne NH3, ale k tomu nám asi víc řeknou kytkaři
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2012 10:01 Muž larix [1420] Re: grunda
Nehovoriac o tom, že amoniak je pre rastliny vybraná lahôdka. V akváriu plnom prosperujúcich rastlín, nemusí jeho obsah dosahovať vysokých hodnôt ani počas zábehu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2012 09:58 Muž grunda [1781] - Cichlidy
jediná spolehlivá metoda založení akva bez amoniaku je tzv. Dry start, ale to je nechutná pakárna a málokdo vydrží koukat na akva, které je 8 týdnů bez vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2012 09:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: grunda
...souhlas, ale také jde o to, že během prvních dvou až tří týdnů je tam amoniaku dost...
To je právě otázka... :-)
Pokud zvolíte "rozjezd" (např., ale nejen u rostlinného akva) takový, aby minimalizoval riziko zařasení, pak si troufnu tvrdit, že amoniaku ve vodě dost nebude.
Necháte-li akva svému osudu (míněna zejména pravidelná, častá a co do objemu významná) výměna části vody, rozkládající se hmoty bude "dostatek". Pak bude nejspíš dostatek i amoniaku.
Ale nechat v akva rozkládat organickou hmotu je zase jen jednou z metod, jak krmit bakterie. (Vedle už zmíněného přidávání krmiva, mražených krevet, moči ap.)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.06.2012 07:17 Muž Ad@m [1051] Re: 150koni
150koni napsal: jen jsem tam chtěl dát požírače řas, když mi tam tak začali bujet.
Neritina zebra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2012 06:37 Muž 150koni [653] Re: grunda
grunda napsal: asi Vás zklamu, ale dítě už pár let nejsem, akvárka mám už taky pár let, pokud jsem někoho urazil omlouvám se, prostě nevidím důvod pro týrání ryb.
tak to se omlouvám ;-) ale podání vašeho příspěvku tomu nasvědčovalo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2012 06:21 Muž 150koni [653] Re: LiborSprysl
No nevím, jestli je to dobrý nápad hmm cituji: "Pozor!! Rozhodně si ho nepořizujte do akvária s rostlinami. Je to totiž obrovský jedlík a sežere cokoliv. Žádná rostlina neodolá, během pár dní zbydou jen ohlodané stonky. Je sice všežravec, ale dává přednost rostlinám, pokud nemusí, vůbec nežere řasu. Je schopný zlikvidovat všecky rostliny v akváriu a pokud se přemnoží, tak k tomu dochází velmi rychle." viz.: rybicky.net/atlasostatnich/ampularka_okruzakovita

spíše jsem uvažoval o tomhle rybicky.net/atlasostatnich/mechyrovka_vychodni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2012 06:12 Muž LiborSprysl [9015] Re: 150koni
Zkuste centimetrové marisy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2012 06:09 Muž 150koni [653]
Podloží dna je staré dno od rataje. Nádrž je napuštěna již 12 dní a filtr už jsem 2x nakrmil komerčními bakteriemi. Zarybňovat chci postupně až do září. Takže si nemyslím, že bych nějak spěchal s nasazením ryb ;-) jen jsem tam chtěl dát požírače řas, když mi tam tak začali bujet.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2012 23:39 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Sid
souhlas, ale také jde o to, že během prvních dvou až tří týdnů je tam amoniaku dost, občas i dost na to, aby se otrávily ryby, právě proto jsem odpůrcem zajížděcích ryb. Pokud člověk začne do stabilizovaného akva přidávat ryby postupně, udělá líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.06.2012 22:25 Muž micz [132]
Například můj postup při zakládání akva byl následující:Samotné založení,rostliny z akvaristiky s nimi spousta šneků,ob den jsem krmil. Tak to bylo tři týdny. Poslední týden jsem pro jistotu přidával nitrivec. Vypuštění prvních asi 8 ryb po čtyřech týdnech.Týden ještě nitrivec. Za čtrnáct dní zbytek osádky. Vše proběhlo bez problémů. Nic jsem neměřil, nikdy jsem to u žádného akvária nedělal ani nebudu, protože nechvátám. Otrava nikdy nebyla. Je docela možný, že mi se zajížděním pomohlo staré dno(Rataj) i když těžko říct. To krmení na "sucho" je docela dobrej urychlovač nitrifikace, jelikož bakteriím je to vcelku fuk jestli to zpracují jako vločky nebo prošlí trávícím traktem ryby... Hlavně nechvátat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   25.06.2012 21:58 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: grunda
...Nitrifikace se rozjíždí postupně, tím jak si akva sedá, bakterie spotřebávají amoniak, který vzniká v čersvě založeném akva i bez ryb. Pak postupně přidávat rybí osádku. Nevidím důvod kamkoliv spěchat a přidávat "zajížděcí" ryby do nepřipravené nádrže...
Ano, ke tvorbě amoniaku dochází i bez ryb, a to amonifikací dusíku, obsaženého v organických látkách. Problém je v tom, že takové organické hmoty je v prostředí bez ryb jen "omezené" množství a organismy, podílející se na procesu nitrifikace, (přeměně amoniaku přes dusitany na dusičnany), vytvoří kolonie odpovídající pouze objemu dodávané "potravy", tedy kolonie "omezené".
Nitrifikace po po minimálně měsíci, až si akvárium sedne tedy sice funguje, ale úměrně tomu, jak je akva zatíženo rozkladem organické hmoty.
Jestliže do takového prostředí začnete přidávat rybky, (byť postupně), celý proces zabíhání akvária v podstatě zahájíte znovu. Každá nová ryba bude znamenat zvýšení koncentrace amoniaku (a následně dusitanů), na něž se musí jejich "zpracovatelé" teprve "domnožit".
Celému procesu se dá napomoci tím, že bakteriím v akva bez ryb dodáváte potravu přibližně v objemu, jako by v něm ryby byly.
Jestli k tomu zvolíte např. rybí krmivo, mražené krevety nebo třeba vlastní moč, to už je jen na vás... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2012 19:51 R Muž romant [27987] Re: grunda
Inu jsou to Tvoje játra. :) Řekl bych, že je to o jiném způsobu podání stejných informací. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2012 19:49 Muž grunda [1781] - Cichlidy
a já si tady plácám játra zbytečně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.06.2012 19:48 R Muž romant [27987] Re: grunda
Takže pokud se řídíš tímto pojednáním, tak spolu rozhodně nejsme v neschodě, o tom tak trochu již druhý den píšu. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   25.06.2012 19:47 Muž grunda [1781] - Cichlidy
zeptejte se jeho, mě už nebaví se s vámi dohadovat, jsem zastánce pravidla - spěchej pomalu, aneb zajížděcí ryby jsou na .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2012 19:45 Muž grunda [1781] - Cichlidy
cituji Horácův článek:
nedočkavost při vpuštění ryb do čerstvě zařízené nádrže Vpuštění ryb do nového akvária může být naprosto pohodová a radostná záležitost - a nebo pěkný průšvih. A záleží to jedině na vás - na nikom jiném.
_____Nemůžete a nesmíte vrazit ryby do včera zařízené nádrže !!! Ryby musí přijít do fungujícího akvária se zaběhlým filtrem! Tohle je nejkritičtější okamžik vašeho nového akvária. Pokud nechcete své ryby otrávit N-látkami (amoniak, dusitany), musíte počkat, až se vám ve filtru pomnoží nitrifikační bakterie. Ty přeměňují velmi toxický amoniak (vylučovaný rybami) na (stále velmi jedovaté) dusitany a ty zase na (už mnohem mémě škodlivé) dusičnany. Bohužel platí, že nitrifikační bakterie se množí velmi pomalu, takže nebezpečné hladiny amoniaku a dusitanů bývají v nově založeném akváriu odbourány zhruba tak po 4-5 týdnech (viz například tento graf). Buďte trpěliví a vyhněte se této klasické, zbytečné a hloupé chybě začátečníků.
_____Edit: Osídlení filtru bakteriemi lze (trochu) urychlit. Buď se k tomuto účelu používají komerční přípravky - násady bakterií (já osobně jim moc nevěřím) nebo se do akvária umístí jedna až dvě "záběhové" ryby. (Pokud je akvárium dostatečně velké, záběhové ryby se neotráví). Samozřejmě, pokud chcete mít jistotu, můžete např. obden měnit třetinu vody (filtru si naopak vůbec nevšímejte). Další ryby se doporučuje přidávat opatrně, tj. postupně (dle obsahu dusitanů).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2012 19:24 Muž micz [132] Re: grunda
Tebou popisovaný rozjezd nitrifikace mě napadá pouze v jednom případě... A to za použití "slavného" starého dna který je obohacený detritem.Tam by to asi fungovalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2012 19:17 R Muž romant [27987] Re: grunda
Kde se tam ten amoniak v akváriu bez ryb(živočichů) bere?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2012 19:14 Muž micz [132] Re: grunda
Grundo sorry, ale už si fakt jak flašinet...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2012 19:01 Muž grunda [1781] - Cichlidy
připravené akva myslím bez NO2 a NO3 špiček, zakořeněné rostliny. Nitrifikace se rozjíždí postupně, tím jak si akva sedá, bakterie spotřebávají amoniak, který vzniká v čersvě založeném akva i bez ryb. Pak postupně přidávat rybí osádku. Nevidím důvod kamkoliv spěchat a přidávat "zajížděcí" ryby do nepřipravené nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   25.06.2012 17:40 R Muž romant [27987] Re: grunda
Připravené akvárium asi máš na mysli takové, kde je nitrifikace pevně ustavena a ani větší počet ryb nerozhodí hladinu N látek natolik, aby se to projevilo na zdraví ryb. K tomu ovšem může dojít pouze za předpkladu, že jsou bakterie přítomny v dostatečném množství a jsou náležitě krmeny, takže onu cestu s těma tzv. startovacíma rybama bych viděl jako jednu z možných a když se to udělá v úměrném počtu k velikosti nádrže, tak vše proběhne tak jak má a jako týrání bych to neklasifikoval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   25.06.2012 17:35 Muž micz [132] Re: grunda
Bohužel se ale tím že v něm bude pouze napuštěná voda moc nepřipraví...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2012 17:32 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: 150koni
asi Vás zklamu, ale dítě už pár let nejsem, akvárka mám už taky pár let, pokud jsem někoho urazil omlouvám se, prostě nevidím důvod pro týrání ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2012 17:30 Muž grunda [1781] - Cichlidy
není třeba se bavit, prostě nevidím důvod týrat ryby, když není akva připravené. když je připravené, tak je jedno, jaké ryby tam dáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.06.2012 12:59 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
Nezlobím se na něj - bavím se. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2012 12:57 Muž 150koni [653] Re: romant
uloženo a až bude čas, určitě přečtu ;-) Díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2012 12:54 Muž 150koni [653] Re: Sid
Nezlob se na grundu. Pravděpodobně je to ještě dítě, což usuzuji z jeho dětínského příspěvku. Cituji: "já to vím, a co vy?"
Třeba to chtěl napsat v chemických vzorečcích a tak Micz svou odpovědí neuspěl. Každopádně by si grunda měl vzít příklad z romanta palec když něco ví, tak to prostě pošle bez okolků dál ;-)

Jestli jsem tímto teď někoho urazil, tak se omlouvám stydim ... taky mne trochu udivil grundův přístup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2012 10:53 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: grunda
...To Micz: blbost a podstatné to je...
Co napsal Micz natolik špatně, že si vysloužil toto hodnocení?
Že vyjmenoval jen některé z mnoha způsobů, jak dodat v nově založeném akva bakteriím potravu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2012 09:24 R Muž romant [27987]
Něco pro ty kteří si o koloběhu dusíku chtějí něco přečíst, ten kdo to zná samozřejmě nemusí. str. 12 a dále. maniakva.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.06.2012 08:14 yenya Re: 150koni
Ty testy jsou dobré, hlavně po založení to měřím víckrát, především NO2, ale když dáš ryby postupně, tak budeš stejně na nule ano . A to hnojivo se dá podle těch testů taky "doladit", prostě dobrá volba palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.06.2012 07:47 Muž micz [132] Re: grunda
V čem? Hlavně nemá cenu tady tím zatěžovat začínající akvaristy. Když dodrží pár zásadních věcí tak se o to který N látky spotřebovává jaký druh bakterie vůbec nemusí starat.Akorát je to odradí a bude jim akvaristika připadat složitá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2012 01:08 Muž grunda [1781] - Cichlidy
blbost a podstatné to je ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   24.06.2012 23:46 Muž micz [132] Re: grunda
To asi není až tak podstatný ne? :-) Zkrátka pokud nejsou v akváriu ryby,šneci nebo se do něj alespoň nesype krmení tak se nikdy nevytvoří kvalitní kultura nitrifikačních bakterií a to je to důležitý při rozjezdu nádrží...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2012 23:33 Muž grunda [1781] - Cichlidy
a copak žerou ty bakterie? a co se tvoří v akva při záběhu? já to vím, a co vy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   24.06.2012 23:04 Muž micz [132] Re: grunda
Startovací ryby se dávají proto, aby měli nitrifikatční bakterie co žrát, jinej větší význam to podle mě nemá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2012 22:57 Muž grunda [1781] - Cichlidy
dávat ryby postupně? ano. Dávat startovací ryby? proč? akva si minimálně měsíc bude sedat, pak změřit NO2, NO3 - pokud je všechno v normě, začni postupně přidávat rybí osádku kterou máš v plánu, pokud nehodláš krmit hov. srdcem tak terčům stačí 27 stupňů a to je pro otíky O.K. mám je u terčů už dva roky a prosperují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.06.2012 22:56 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: 150koni
ja by som dal najprv panciernikov,sú predsa odolnejší ako neonky.dal by som ich tam a 2-3týždne by som ich tam nechal a až potom by som dal neonky,neskôr diskusy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.06.2012 22:48 Muž 150koni [653] Re: romant
Prozatím bych tam dal ve čtvrtek ancíky a ty šneky, jak jsem psal. Děsí mne ta řasa a nerad bych, aby se tam rozbujela. Ve třetině července mám v plánu nasadit 30x Neonka a na konci července 10x panceřníček. Na přelomu Srpna a Září plánuji nasadit 4x Diskus viz. osazenstvo mé nádrže.

Nebo myslíš že by bylo lepší prvni ty panceřníčky a potom až neonky ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [43] ...... 50

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68242x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12818-cerstve-zalozene-akvarium-problem?od=2101