Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerstvě založené akvárium - problém

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 37 Přejít na další stránku   1  
Čerstvě založené akvárium - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 02:29 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: volhpe1, romant
Díky. Už jsem zatelefonoval. Zapoměl jsem napsat, že nepřekrmuje :-). Beťák dostane vždycky jednou denně jen tolik, kolik spořádá do 10-15 sekund, zpravidla kolem 5-7 granulek. Jeden den v týdnu nedostane nic. Teď pár dní nedostane vůbec nic. Mimochodem, jak poznám, že je potřeba odkalit dno? Nemluvím o tlejících listech a bordýlku na povrchu dna. To se odsává relativně často. Jak poznám, že je potřeba zajet zvonem hlouběji do písku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 20:52 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: michalt
Přesně vyměnit min 50% vody + přestat na 2 dny krmit a pak normální dávky jedkrát denně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.09.2013 19:21 R Muž romant [27982] Re: michalt
Cinkni domů, ať přítelkyně pochopitelně vymění vodu a nesype tam tolik krmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 19:15 Muž michalt [737] - Miniakvária – Divné dopoledne
Ahoj, jsem právě v zahraničí a přítelkyně mi ráno telefonovala, že se v akváriu doma děje něco divného. Beťák (jediná ryba v 25 l anádrži) prý začal být hrozně apatický. Přestal se prý zcela hýbat a jen volně "visel" ve vodě. Krmení ráno probíhalo normálně. Pak vyměnila půlku vody a vše se prý hned zlepšilo a rybička pookřála. Po výměně udělala test NO2 a Azotinem naměřila 0.1 mg/l (kdoví, nakolik se té hodnotě dá věřit). Nevíte, co se dělo a jestli je něco jiného, co můžeme udělat?

Asi před 10 dny jsme v akváriu při nepravidelném měření zjistili koncentraci NO2, která by se dala označit za zanedbatelnou. Všechno se zdálo v pořádku, rybička vypadala spokojeně a chtěli jsme zvolnit výměny vody (které se předtím děly jednou za tři dny). Jenže v pondělí jsme do akvária přidali kořen. Kvůli němu jsme museli vytáhnout jednu vallisnerii i s kořenem. Při tom a při manipulaci s tím přidávaným kořenem jsme asi nějak prohrábli část dna. To mělo (myslím) za následek, že NO2 zase vyskočilo nad 0.1 mg/l, ale na chování živočichů se to nijak nepodepsalo. Zase jsme vodu měnili denně (necelý týden) a dneska se stalo to, co jsem popsal nahoře. Takže výměna vody zanedbaná nebyla. Dno jsem trochu odkalil asi 7 dní zpátky, jinak jen někdy sbírám, co na dně vidím, ale ne systematicky odkaluji jen zřídka. Nechtěl jsem narušit filtraci na dně. Trochu přiliš se množí levatky, ale jinak akvárium vypadá v pořádku. Máme něco udělat? Mán si třeba rychle přeložit let domů na zítra ráno? :-D :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2013 07:53 Muž Bankai [22] Re: Kytka
Zkusim. Diky tohle me nenapadlo. spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2013 07:45 Žena Kytka [2146] Re: Bankai
Jestli piskořky nenašly dole nic k jídlu, mají snahu odjet do Ameriky :-).
Nasyp tam jednou špetičku vloček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2013 07:38 Muž Bankai [22] Re: predator3313
dekuju to jsi me uklidnil. ja uz plasil co se deje. pritom kytky mi rostou jak divy. mel jsem strach, ze mam hodne mekkou vodu a co jsem tu koukal chteji preci jen trochu tvrdsi. mam to nejak upravit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2013 07:34 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: Bankai
Jak jsem já dával piskořky do prvního akvárka, měl jsem stejný problém. Bál jsem se, že mám špatnou vodu nebo tak něco... ale měl jsem všechno v pohodě a do měsíce to všechny piskořky přešlo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2013 07:25 Muž Bankai [22] – Piskorky
Ahoj chtel bych se zeptat. Vcera jsem dal do akva piskorky a dnes rano byla vetsina nahore na skle. To je neco asi hodne spatne co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2013 12:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: predator3313
Proc bys trapil rybicky v nezajetem akvarku? Muzes to akvarko krmit, jako by tam byly ryby, nebo v nem muzes neco nechat rozlozit. Dal by se i s citem pridat cpavek, nebo nejaka mocuvka, at maji bakterie z ceho, ale to mi prijde takove moc drasticke a ani jsem to nikdy nezkousel.

Uz jsem o tom psal vicekrate, naposledy jsem sparil listy salatu horkou vodou a hodil jsem je do cerstve zalozeneho akvarka. Za 14 dni byly zcela rozlozene (temer zmizely), prislo mi to takove nejprirodnejsi, ve vode se nejake listi rozklada stale, jen ho pro ten start bylo vic. Kdyz s tim nebudes tlacit na pilu jako ja (jako ze jsem tam toho dal fakt dost), tezko tim muzes neco pokazit. Jen to chce mit pri takovem zajizdeni bez ryb, ty by to odnesly.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2013 19:34 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: Ičin
No asi tam šoupnu z vedlejšího akva pár endlerek, to by pomohlo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2013 15:52 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: amrtin
No tak já to nepotřebuju ani tak moc popohánět, jelikož za tyden to asi nebude připraveno pro ráčky, a další burza je za měsíc a pul, tak to snad bude všechno OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2013 15:40 amrtin Re: predator3313
Voda ze starého akva je o ničem-je to "vydejchaná"(mrtvá) voda.Akorát že neobsahuje chlór jako čerstvá z vodovodu.Zato ten detrit to popožene a ještě víc pomůže nitrivec. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2013 15:29 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: Designer
No to mi nedošlo... :-D tak jako mám tam jen nějáké piskořky, jako s tou vodou ze stareho akva jsem tam dal i nějaky dentrit tak jsem myslel že to už pofrčí... potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2013 15:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: predator3313
Jeste tam zadne NO2 nemusi byt, nemusela stihnout nabehnout ani prvni cast nitrifikace a taky nemusi byt z noveho akvarka moc z ceho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2013 14:48 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlí – :-o
Měl bych dotaz, jaká je šance že bych měl v týden založeném akváriu (čisty oběm 45l) NO2 na nule a NO3 asi 10mg/l ? Sice jsem tam nalil asi 10l vody ze starého akvárka + čerpadlo s akvacitem bylo taky asi týden ve starem akvarku, ale stejně neměly by být ty hodnoty větší? já jen jestli teda už to mám zaběhlé nebo testy stojí za prd...:-D co myslíte?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.09.2013 22:45 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: sasula
Vždyť já zatím neblbnu a akvárko na pokoji nechávám. Nemám v plánu sahat do něj jako Mistr Hanuš do Orloje :-). Taky si to užívám, jak píšeš. Jinak by mě to ani nebavilo. Podvodní svět doma se mi zalíbil jako už dávno nic jiného a trávím u něj hodně času.

Jen jsem měl s předchozí nádrží dost špatnou zkušenost a teď s odstupem času chápu, že skončila špatně hlavně kvůli filtru a vodě. Tak se kromě koukání do akvária snažím zařídit, aby ten pohled byl hezký déle než několik týdnů. No a kladení si otázek, co je do jaké míry (ne)bezpečné, (ne)správné a co vlastně jak funguje, je tak trochu důsledek profesionální deformace :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2013 11:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: sasula
Ja bych proti touze mit dobre funkcni filtr neprotestoval, pac je tady mnoho jinych, kteri to neresi a meli by, a ver mi, ze si Tva slova presne ta uvedena skupina vezme k srdci jako prvni. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   31.08.2013 18:06 Muž sasula [274] Re: michalt
A nebo nemusis moc blbnout a zkusit dat tomu akvarku pokoj. Nech filtr tak jak je a uzivej si, prehnane teoretizovani je vetsinou vic na skodu. Jdi na to selskym rozumem. Vzpomen si na nase rodice( mysleno drivejsi dobu) treba muj tatka mel v 70l akvarku bublifuk a taky se vsemu krasne darilo... tak to zkus taky.

Vem vsechny testy zavri je do supliku a zkus se proste na to akvarko koukat a vnimat tu krasu. Vzdyt akvaristika je o tom pocitu z krasne prirody doma, vylet do jineho( podvodniho) sveta.

Kytek mas hodne, ryb malo, uklidovou cete tam taky mas tak nic neres...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2013 15:03 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
To by šlo. Už jen sehnat trubku a nářadí na nabroušení. Přistěhoval jsem se sem pouze nedávno, tak doma pořád ještě nemám téměř žádné nářadí a se vším nějak improvizuji. Zkusím to nějak :-). Díky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2013 14:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Jak se do biomolitanu delka ta dira profi, to fakt netusim, ale podle toho jak se to da rezat bych rekl, ze kdyz si nabrousis kus trubky, otacenim v biomolitanu bys to vyriznout mohl - ovsem zde nic overeneho, jen napad cloveka, kteremu neni naradi cizi ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2013 14:43 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Rekneme, ze kdyz to bude +/- 12mm vnitrni prumer, natahnes ji silou (kolebavym pohybem) i na prumer o milimetr vetsi. Kdyz ji nahrejes, pak se da jeste vic, a po jeste vetsim nahrati uz vlastne tece, proto se da pri trose sikovnosti dobre spojovat do uhlu. Ovsem pri nahrivani nad sporakem fakt opatrne, sice nehori nijak silene, ale jak chytne, muzes kus uriznout a zacit znovu, pac nic hezkeho ta ohorela hadice neni.

Vem si co chces nasunout s sebou, proste to zkus na miste, nebo si naber od prumeru okolo po metru ci dvou, neni to az tak drahe a hodi se to, protoze priste prijde jiny prumer a nemusis behat znovu :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2013 14:31 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Ano, souhlasím, že jde taky o tvar. Proto se používají kostky (a nebo válečky s délkou podobnou průměru), ne nějaké obskurní tvary. Na stabilizaci nasávacího povrchu ucpáním se zatím raději spoléhat nebudu, i když je to užitečná informace. Udělám to nasávání pěkně ze středu kostky podobnou "vyhybkou", jako máš na té fotce. Děkuji za inspiraci.

Nakolik je ta hadice zpočátku elastická? Musím koupit přesně vnější průměr té nasávací trubičky čerpadla a nebo můžu o milimetr menší a natáhne se? Rozkouknu se po Hornbachu.

Jak se do biomolitanu profesionálně dělá taková neprůchozí díra? Vrtá se to něčím? Napadlo mi, že bych to mohl zkusit protavit nějakým horkým hrotem, ale nevím jestli se při tom neuvolní něco, co do nádrže nepatří a nedá se pak toho zbavit. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2013 13:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Nejde jen o objem. Kdyz si udelas ze stejneho objemu dlouhou trubku, dost tezko zaridis spravnou rychlost proudeni. Jak uz zde me nazory na vec byly kritizovany, nitrifikace asi nejak funguje vzdycky, jenze proc bych delal neco jineho, nez to co se doporucuje jako nejlepe funkcni, 5 az 10cm/min pres medium.

U proudeni kostkou jsi opravdu jednu vec prehledl. Tam kde to proudi nejvic, se to nejdriv ucpe, protoze tim mistem nasava nejvic smeti, takze se vlastne casem stane, ze se tak nejak cela srovna.

Misto plastovych trubek pouzivam pruhlednou hadici. Ona totiz pri kratsich delkach nijak zvlast ohebna neni, za cas ve vode se z pruhledne stane mlecne bila, a pak uz je vlastne neohebna. Jde nejspis o nejaky mekceny plast a neco se z nej casem vyplavi, coz predpokladam asi neni nic moc dobreho, ale na druhou stranu mi s tim akvaria funguji a jeste se nikdy nestalo, ze by to neco otravilo. Ty hadice maji jednu vyhodu, daji se snadno ziletkovym nozem seriznout, nahrat konce a pritisknutim k sobe slepit. Navic se delaji v mnoha prumerech, takze nejaka sedne. V Praze je maji treba v Hornbachu, nebo vjrousek.cz . Pouzivam je i k napousteni a vypousteni vody z akvaria, pri takovemto pouziti zustavaji cire.

Pro predstavu, tady z nich muzes videt to o co Ti nejspis jde, dostat se dal od steny akvaria od cerpadla, jeste vzadu (mam v prezentaci i dalsi foto) kombinovane se skimmerem.
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2013 13:25 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Aha, osídlování potrvá tři neděle. To však dává nový náhled na celý problém. Já jsem ten filtr neměl takto uspořádaný od založení akvária, ale postupně jsem to tam přidával v průběhu 10 - 14 dnů. Jen jsem si myslel, že když tam už něco nějak filtruje, ta přidaná hmota se osídlí podstatně rychleji. Jestli však to zrychlení není tak velké, možná to bude chtít trochu víc času tak, jak to je.

Když jsem si dnes ráno spočetl celkový objem stávající filtrační hmoty, tak mi vyšlo kolem 0.85 l. Odhad čistého objemu nádrže je 19 l. Tak to od těch 5% nejsem zas tak daleko. Zkusím ještě počkat a postupně v několika krocích vyměnit keramiku za Eheim Substrat Pro. Ten váleček tam zatím nechám, pač vyměnit jej za větší kostku bude chtít menší úvahu.

Taková kostka jen tak přímo visící ve vodě asi musí mít odčerpávání vody do sacího koše (přibližně̈́) ze svého středu. Uvažuji správně? Kdyby byl ten sací koš příliš posunutý na jednu stranu kostky, tak většina vody by asi vtékala nejbližší stěnou a většina objemu by tam asi jen tak ležela nevyužita ve vodě, která by jej pouze obtékala zvenku. A nebo mi něco uniká? To může být problém pro závěsný filtr, který má vývod těsně u stěny nádrže.

Neznáte někdo, náhodou, nějakou prodlužovací zahnutou plastovou trubičku, která by dobře pasovala na nasávací trubičku malého Atmana (HF-0100), prosím Vás? Ohebnou moc nechci, aby to bylo trochu pevnější. Díky a hezký víkend.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 16:53 R Muž romant [27982] Re: Kytka
www.discus.cz/…
Edit: Když to hodně zjednoduším, tak objem filtračních médií lze počítat jako 5% objemu akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 16:49 Žena Kytka [2146] Re: michalt, romant
To by mě taky zajímalo, jestli existuje nějaký poměr mezi objemem biomolitanu a objemem nádrže (ať už hrubým nebo vody).
Něco jako světlo pro kytky W/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 16:43 R Muž romant [27982] Re: michalt
Ano správná úvaha s tou výměnou. X-) Kostka bude osídlena o kapánek rychleji než šutříky, ale méně než tři neděle bych nepočítal. Můžeš trochu odkalit dno a v tom bordelu tu novou kostku proprat, než jí dáš do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 16:41 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Ok. Zkusím tu kostku a seříznu ji tak, aby se dala nasadit na ten sací koš (modrý váleček jsem tam dal záměrně, aby se vešel mezi stěnu akvária a sací koš). Možná tam dám nějakou prodlužovací trubičku, jestli trefím světlost.

Asi bych neměl měnit ty keramické kroužky za Eheim substrat a ten váleček za kostku současně. Když tam dám tu kostku, jak dlouho to potrvá, než se zaběhne? Měsíc a nebo by to teď mohlo být rychlejší? Nemám druhý filtr, abych je mohl oba nechat běžet nějaký čas současně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 16:28 R Muž romant [27982] Re: michalt
Klasickou kostku, kterou si podle potřeby seřízneš k obrazu svému. Jinak ty válečky dobrý, ale u těchto filtrů vždycky dávám menší hrubost, zrnitost, protože více menších šutříků má větší osídlovací plochu než méně větších trubek, používám na tento účel Substrat pro od Eheimu a funguje to i bez toho biomolitanovýho předfiltru v akváriu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 16:24 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Díky. Kolik by asi tak to podstatně mohlo být?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 16:22 R Muž romant [27982] Re: michalt
Na to nasávání bych nasadil ten biomolitan podstatně větší, čímž budou splněny obě dvě podmínky jak zde zazněly a to větší plocha pro osídlení nitrifikačníma bakteriema a zpomalí se průtok vody filtrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 16:20 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Designer: Před pár dny jsem průtok přiškrtil. Teď filtr udělá akvárium asi jednou za hodinu a voda docela rozvlní hladinu. Musím si přepočítat tu rychlost. Já jsem to předtím četl (možná dokonce od Tebe), ale pořád jsem uvažoval o průtoku a ne rychlosti proudění, tak jsem tomu nerozuměl a mátly mě jednotky smich. Teď už to budu umět.

Horác: Tohle je opravdu málo pro 25 l :-( ? Ta keramika uvnitř nedělá nic? Já myslel, že ta má lepší povrch na daný objem, než biomolitan. Na ní vidím usazené kolonie nitrifikačních bakterií. Chápu, že ten proužek biomolitanu uvnitř, je opravdu malý, ale ten vnější váleček s vnitřní keramikou taky? Je na to nějaký doporučený poměr? Jako objem nádrže vs. objem dané filtrační hmoty?

Hmm...tak nevím, mám tam zkusit nějak dostat na sací koš hrubší váleček? Chtěl jsem externí filtr, abych v nádrži zabíral co nejméně místa. Mám zkusit jiný typ filtru s větším objemem filtračních hmot? Díky za Vaše odpovědi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 16:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Horác
Ani ten ne, protoze jeho povrch k precerpanemu objemu bude nejspis maly a v hloubce 2cm uz nejspis skoro zadny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.08.2013 16:03 Muž Horác [3942] Re: michalt
A jsme doma :o) ... řekl bych, že problém bude v malém množství filtrační hmoty, resp. v malém povrchu ...
vlastně to tam zachraňuje jen ten kousíček biomolitanu ... a ten asi nestíhá ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 16:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Problem by mohl byt v prilis rychlem proudeni vody filtracnim mediem. Uvadi se, ze nitrifikace nejlepe funguje pri rychlosti proudeni vody pres medium 5 az 10cm/min. Takze podle mne je to nejjednodussi co muzes udelat, priskrtit filtr. Nekdy je mene vice ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 15:44 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: michalt
Fotka k příspěvku Ještě zezadu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 15:43 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Fotka k příspěvku Ahoj,před pár dny jsem psal o tom, že se mi hladina NO2 nemůže ustálit na neměřitelné hodnotě ani víc než měsíc po založení akvária. Řídím se radami, které jsem od Vás dostal, nic neměřím a nádrž si zatím vede docela dobře. Jen bych Vám rád ještě poslal fotky filtru, který používám, jestli na něm neshledáte něco, co neznám a nebo si neuvědomuji a co v něm zabraňuje správné nitrifikaci. Jestli je nějaký zásadní problém s filtrem, pak by trpělivé čekání (kterému se díky akváriu učím :-) ) věci moc nepomohlo. Z fotek asi není vidět, že jsem uvnitř závěsného filtru nechal taky původní biomolitan, který se v něm dodává. Děkuji za případné postřehy a přeji všem hezký den.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 13:41 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Děkuji Vám všem za názory a rady.

Burik: V pátek jsem trochu zahradničil a osázel asi 5-6 kytek. Jen jsem si myslel, že když je to dno jen několik týdnů staré, není v něm ještě nic, co by mohlo způsobit zvýšení NO2. Taky včera jsem pod svůj nový echináč zavrtal jílovou kuličku. Tak to je možná i tím.

Zoidik: Nekrmím moc, na dno nespadlo nikdy nic. Beťák dostává 5 granulek Bettagranu každé ráno a zmizí to okamžitě.

Romant: Dobře, nebudu to řešit. Nitrivec jsem si pro každý případ zaobstaral, ale dokud se to nějak nezhorší, nepoužiju jej. Chování živočichů je standardní. Já jsem spíš měl obavy z dlouhodobějších následků malého množství NO2, které se objeví až po delší době a budou pak neléčitelné a nevratné. Alespoň takový dojem jsem měl z charakteristiky otravy NO2.

Designer: Ne, chemie nebyla vůbec žádná (jestli jílové kuličky nejsou chemie). Právě na to jsem myslel, že když teď vodu měním příliš často a nárazově znížím koncentraci NO2, jestli mají nitrifikační bakterie dostatek výživy. Zkusím tu vodu měnit méně často, třeba každý druhý den. To snad ničemu neuškodí. Vzhledem k tomu, že zatím nic nenasvědčuje problému se životem, jen test není ideální, zkusím ještě s Nitrivecem počkat. Ale je doma připraven. Tu vodu zpočátku měním tak často taky díky inspiraci tou částí místní akvaristické školy, která ještě do procesu zajíždění nezařadila krok "rozklad hlávkového salátu" :-). Chápu oba přístupy a asi mají oba něco do sebe.

Ještě sem večer pošlu fotku filtru, který používám, jestli Vám se zkušenostmi náhodou nenapadne něco, co v něm zabraňuje nitrifikaci.

Děkuji Vám a přeji hezký den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 10:30 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Z nejakeho duvodu Ti nefunguje nitrifikace. Nepouzil jsi nejakou chemii, ktera by zahubila nitrifikacni bakterie? Ted pouzij Nitrivec a uvidis co bude dal.

Ja pri zabehu vodu nemenim, naopak ji zivim tim co se rozklada, krmim filtr. Nazory na to mohou byt ruzne a zdaleka nerikam, ze ja to delam "nejspravneji", nicmene to tak delam a funguje mi to, nemam duvod to delat jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.08.2013 10:11 R Muž romant [27982] Re: michalt
Pokud se ryba ani šneci nechovají nestandartně(lapání po dechu, snaha o opuštění akvária), tak bych to neřešil, neměřil a jenom měnil vodu vícekrát do týdne, ono se to časem srovná. :-) Pokud chceš přecijenom něco udělat, tak použij přípravek Nitrivec, na vyšší koncentrace NO2 je dost dobrej a neděs se, že se voda po aplikaci může zakalit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 10:10 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Burik
Ještě další otázka, kolik krmíš? Sežere to ryba všechno? Spadne něco na dno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 10:02 Muž Burik [727] - AquascapingRe: michalt
To vypadá,že akva ještě není zajeté..nitrifikačních bakterií je ve filtru i substrátu asi ještě málo.

V mém předešlém akva to trvalo téměř 2 měsíce,než NO2 padla na 0

A nevrtal ses nějak moc ve dně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 09:57 Muž michalt [737] - Miniakvária – Zvýšené NO2
Ahoj, nějak mi v akváriu stoupá koncentrace NO2. Nádrž má kolem 6 týdnů a jediný samec betty byl přidán před 10 dny. Testům se dá zřejmě věřit jen to, jestli tam nějaké NO2 je a nebo nikoliv, ale asi ne, jaká je jeho koncentrace. Vodu jsem měnil každý den téměř dva týdny. Pár hodin po výměně je to trochu lepší, do druhého dne se test opět zabarví víc dočervena. Nikdy nevyjde čirý, jen ve vodě přímo z kohoutku. Dnes se zabarvil víc už po výměně vody. Podle stupnice na testu by tam měla být koncentrace 0.15 mg/l, ale tomu se asi nedá věřit. Jen tak relativně bych asi řekl, že to stoupá. Nemáte náhodou tip, jak zjistit, kde je problém? V akváriu nic nehnije. Rostliny si vedou relativně dobře. Šneci si taky vedou dobře.

Hrál jsem si s průtokem filtrem, zkusil jsem jej zvýšit, pak po pár dnech snížit, na výsledky testu to nemělo vliv. Taky jsem zvýšil čeření hladiny, která se teď trochu vlní a nemám ani slepou hladinu. Myslíte, že bych měl koupit jiný filtr? Častěji odkalovat? Vůbec neodkalovat? Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2013 19:55 Domi Re: romant
Tak uvidíme, byli by jsme moc rádi, kdyby už byl pokoj :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2013 19:53 R Muž romant [27982] Re: Domi
Myslím, že když se to nechá v klidu a bude jenom event. měnit ta voda, tak to bude jak má. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2013 19:47 Domi Re: romant
Moc děkuji, je to ale práce manžela, ten na tom máknul a skoro celej den se s tím piplal :-D. Ten nálevník tam teď není vidět, protože se to celé řádně vymylo a ti hmyzáci povraždili, ale myslim, že za chvilku to bude zase zpátky. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2013 19:37 R Muž romant [27982] Re: Domi
Ode mě máš velkou pochvalu. palec Co jsem se dočetl v prezentaci, dává tušit, že akvárium zůstává a je vidět, že se na něm zapracovalo. X-) Dle aktuální fotky bych to na nálevníka neviděl, jenom je to lehce se závojem(voda), ale to za několik dní klidu odezní bude to mít souvislost s tou dnešní výměnou dna a pro jistotu bych teď po několik dní vodu měnil denně, tedy obvyklé množství 1/3 akva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2013 19:31 Domi Re: romant
Hlásim změnu v našem akvárku, více ve foto :-) Jen ten nálevník nám dává stále zabrat :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.08.2013 16:43 R Muž romant [27982] Re: michalt
Takže finální rada, nic neměřit a když se bude nasazovat rybí osádka, tak před i po měnit vodu a bude to v lati. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [37] ...... 50

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68239x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12818-cerstve-zalozene-akvarium-problem?od=1801