Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerstvě založené akvárium - problém

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Čerstvě založené akvárium - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2021 21:06 Muž kolac85 [0] Re: Andy719
toto akva je bez co2. treba od neho ziskat co najviac info rybicky.net/nadrze/26708
v kazdom akvarku treba nastavit rovnovahu medzi svetlom, zivinami a co2. to akva vysie ma napr. len ziarivky na ktorych nema reflektory, iba akusi foliu. cize ty mas neporovnatelne vyssie svetlo ako on.
rastliny potrebuju ziviny. tazko povedat co mas na vstupnej vode. ak mas vstupnu vodu s 10 mg/l no3, tak to je problem.
takze dovolim si navrhnut: 1. restart - bud zatemnenie ale nanovo zalozit
2. svietit len 5 h
3. kupit test na no3 resp. zistit od vodarov kolko je no3 vo vode
4. ak tam nemas ryby treba aspon trochu hnojit napr pmdd, ked uz budes mat ryby tie ti nejake ziviny dodaju a mozno hnojit nebudes musiet
potom ked sa ti akva rozbehne, mozes skusit pridat svetlo
na zaciatok treba zabudnut na stredne narocne rastliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 21:19 R Muž Anthrax [3788] Re: Andy719
Jestli tam nejsou žádní živočichové, tak bych nasadil alespoň okružáky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 08:19 R Muž ctibum [5945] - Snažím se to nezahubit...Re: Andy719
Na sinici tu máme extra téma, tam najdeš možnosti, jak na ní rybicky.net/forum/4641-sinice.
Jednu už ti tu popsal Sid, mě pomohlo řešení poměru N:P.
Každopádně další dotazy k sinici už prosím tam. Díky pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 07:58 Muž Andy719 [2] Andy719
Ahoj,

díky všem za rady, zkusím ještě něco dostudovat a nějak se s tím poprat... Jinak náplně ve filtru neměním každý týden. Mám ten základní filtr od Juwelu a mám složení: vata - 2 hrubé houby - 2 jemné houby a 1 cirax. Každý týden měním pouze tu jemnou vatu úplně nahoře, protože je vždy už velmi zanesená, náplně pod vatou však nechávám být...

Zkusím to tedy nyní zatemnit a uvidíme, jak to bude vypadat... Jinak šneky jsem tam dosud též neměl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2021 06:38 Žena permonici [127] Re: Andy719
Jednou byl u nás stejný problém. Při běžném odsávání sinice však v (malém) akváriu příliš brzy došla voda a sinic na odsátí ještě zbývalo dost. Pomohlo nasazení slámky/brčka na hadičku od vzduchování (průměr půl centimetru?-tak nějak). Sinice tak šla postupně odsát i z malých lístků a vody v akváriu zbylo přiměřeně. K zatemnění nakonec také došlo, podobně však jako u Tebe, nečekaným výpadkem spínacích hodin (potomstvo do nich občas vrazí a vypojí ze sítě). Stačily 2 víkendové dny. Pak už se sinice nevrátila. Ať se daří!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 06:15 Muž _Rob_ [59] Re: Andy719
Odstranit co nejvíce řasy, vyměnit trochu vody a zatemnit. Jak píšou níž třeba na týden. A vynechal bych určitě hnojivo je to zbytečný teď. Z hnojivy se musí ze začátku opatrně.

A ten filtr čisti maximálně jednou za měsíc, když budeš náplně čistit příliš často nikdy se pořádně nezajede. Hlavně je nevyměňuj - maximálně jemnou vatu. ;-) a určitě to bude ok palec Ale chápu tě, tohle se nelíbí nikomu, kdo si s tím dá práci a nedaří se. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.01.2021 21:37 Muž Sid [6111] - RostlinyRe: Andy719
...Máte někdo nějaký tip, co s tím? Na mě to působí, že je to celé v háji a nejradši bych kytky a kořen vyházel, komplet vypustil, propral šutry a písek a začal odznova...
Ten hlavní problém jsou skutečně sinice. Nic nepokazíte následujícím pokusem - vypněte osvětlení, (filtr nechte běžet), a akvárium co nejlépe zatemněte. Můžete ho např. obložit lepenkou a přehodit přes něj neprůsvitnou deku nebo jinou tkaninu a takto ho nechte alespoň týden. Pak nádrž odkryjte a proveďte výměnu vody tak, abyste odstranil co nejvíc zbytků sinice.
Pokud se experiment zdaří, pokračujte poklidným tempem dál - začněte přiměřeně intenzívně a dlouho svítit, dosaďte hromadu rychle rostoucích kytek a pečujte o nitrifikační bakterie, abyste mohl postupně vysadit rybky.
No a pokud to nevyjde, můžete zkusit jiné postupy, jak se sinic zbavit. Návodů je všude plno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2021 20:02 Muž Robin151 [11] Re: Andy719
Mě třeba pomohlo na sinici c. demersum, které vyrostlo několik centimetrů za týden a sinice se na to nachytala. Vždy jsem nejhůře postiženou část vyházel. Osvětlení zkrátit, také pomohlo, ale je to běh na dlouhou trať a je třeba zkoušet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2021 19:39 R Muž Anthrax [3788] Re: Andy719
Ahoj, ztracené mi to nepřijde.
Andy719 napsal: cosi zeleného s bublinkami To vypadá na sinici. Moc tě nepotěším. Ale zaručený postup, jak na ní neexistuje. Každému zabere něco jiného a někomu třeba nic e-akvarium.cz/… (od str. 22)

Myslím si, že jsi nezvolil nejšťastnější rostliny do začátku. Já bych začínal s rychlerosoucím nenáročným plevelem.

Proč měníš ve filtru každý týden náplně? Máš tam nyní alespoň nějaké živočichy (šneci atd.), když tam nejsou ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2021 19:17 Muž Andy719 [2] – Všechno špatně
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD AHoj,

po cca měsíci jsem tu zas a obávám se, že mé problémy se jen násobí a zhoršují...

Akvárko (Rio Juwel 180l) jsem založil 20.11. Zpočátku bylo vše ok, cca týden po založení jsem vpustil první 4 ancíky, kteří postupně uhynuli (viz můj prosincový příspěvek níže na této stránce). Následně jsem chtěl být trpělivý a žádné další rybky do akvárka nevpustil. V mezičase se mi však brutálně rozjel problém s řasami, nejprve hnědé, následně i zelené a nyní to vykulminovalo - viz fotky.

Na anubiasech, Staurogyne repens, šutrech a sklu se mi brutálně usazují hnědé řasy. Na kořenu se mi nově začala dělat zelená řasa. Do toho mi cosi zeleného s bublinkami drtí a totálně oslizlo Marsileu hirsutu, Peacock Moss, Eleocharis minima a vrcholky Limnophila hippuroides. Snažil jsem se to vše nafotit... Více fotek zde: drive.google.com/….

Máte někdo nějaký tip, co s tím? Na mě to působí, že je to celé v háji a nejradši bych kytky a kořen vyházel, komplet vypustil, propral šutry a písek a začal odznova s tím, že ty 4 týdny na vpuštění rybek vydržím (když už jsem vydržel od 20.11. do dnes)...


EDIT: Chtěl jsem sem napsat, že svítím 8 hodin denně, nicméně byl jsem nyní 5 dnů pryč služebně, používám automatické časovací hodinky a vypadá to, že jsem kápl na to, proč je tam tolik řas. Vypadá to, že ty spínací hodiny mi přestaly fungovat a akvárko bylo nonstop osvětlené. Světlo se totiž automaticky mělo v sedm večer vypnout, ale ještě v 19:20 mi svítí :( Nicméně ty hnědé řasy se mi začaly rozjíždět už někdy v půli prosince...

Dá se to ještě nějak zachránit, anebo mám začít vše odznova?
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2021 15:08 Muž Buldr [36] Re: mojzas
Nerozumím poznámce o filtraci, protože měsíc od založení a podpory (násady) baktérií musí v zásadě fungovat. Heterotrofní i nitrifikační baktérie pracují a pokud jsi je nezničil svým zásahem, vyšší mocí, ... odvádí svou práci.

Jak to tak čtu, tak problém tkví v bakteriálních procesech dna - půdní baktérie, které z nějakého důvodu nejsou nastartované, nebo mají nevhodné dekompoziční podmínky. U dna to trvá déle, pokud tomu trochu nepomůžeš aditivy, popř.: aditiva již v zásobním substrátu, který zase nemusí být vhodný. Problém může být i výška vodního sloupce. I když je ADA asi to nejlepší na trhu, s výškou vodního sloupce např.: ADA Power Sand S při 80 cm vodního sloupce prostě fungovat nebude. K tomu je zapotřebí zrnitost L, aby správně probíhal celý dekompoziční proces. ADA uvádím proto, že jde asi o nejlepší a nejznámější substráty. Podobné je to se Sera Floredepot - nadpozemsky dobrý zásobní substrát, ale jakmile je výška sloupce nad 45 - 50 cm, už se začnou vyskytovat, jak sám říkáš bubliny, tedy kalové plyny a dekompoziční proces dna se velmi těžko startuje a udržuje. Samozřejmě budou problémy s kořeny apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2021 13:41 Muž mojzas [4] Re: lenkalor
Děkuji za rady :-) Vlastně jsem už i přemýšlel napichat do dna slámky, aby plyny šly ven :-)
Možná od toho chci moc hned ze startu, ale na uhnívající rostliny se nechce nikdo dívat :-) ano pravda, že za měsíc a půl asi ještě filtrace nešlape na 100procent. A proto mám objednanou násadu bakterií a ještě něco, co na sebe naváže NO2. Rád bych, aby po pařezu rostl mech, ale tomu se taky nedaří. Navíc uhnívající květiny mi neustále vytahují ze dna čichavci. Není rána, aby něco nového neplavalo na hladině, ty ryby jsou už na vyliskání :-)
Pitom hladem opravdu netrpí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2021 13:25 Žena lenkalor [563] Re: mojzas
Akvárium založené UŽ před měsícem a půl je pořád čerstvě založené. :-) Pokud tam máš měřitelné NO2, tak ještě neprobíhá řádně proces nitrifikace. Ale zahnívání dna v tomto případě nebude pravděpodobné, co by tam hnilo, je čerstvé.
U substrátu www.akva-exo.cz/…
je psáno, že napomáhá okysličovat dno. Sice nevím, jakým způsobem funguje to okysličování, ale pokud ano, tak jsou ty plyny zadržované ještě tou vrchní vrstvou štěrku. Jestli se jich chceš zbavit, tak buď můžeš dno průběžně propichovat dlouhou "špejlí", nebo si pořídit šneky piskořky. Ale těch se už nikdy nezbavíš. :-)
Ne všechny koupené rostliny rostou dobře, některé chtějí čas, některé ti neporostou nikdy . Zatím můžeš zkoušet ty horní půlky stonkovek ustřihnout, spodní vyhodit a horní zase zasadit. Akvárium je pěkné, ryby žerou,vypadají v pohodě, tak zatím měň vodu třeba obden čtvrtinu, aby se zředily ty NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2021 11:19 Muž mojzas [4] Re: Motas
Fotka k příspěvku HD Chápu, že bez vstupního infa je to jak věštění z křišťálové koule. Nicméně, než něco vytvořím tak alespoň takto:
Akvo 200l
Filtrace Oase 350 thermo, voda má 25°C měřeno
Substrát FONDOVIVO namíchaný s hnojivem (prodejce akvarista mi to doporučil, že sám používá)
Černý štěrk 2-4mmk, výška 5-7cm
Mokřanka a Ludwigia repens roste bez problémů, jinak všechno uhnívá od země.
Vodu měním cca 1x týdně max 50l. Při výměně odsávám kal od ryb.
K lepšímu proudění mi jede skimmer. Snažím se, aby rostliny byly pořád v pohybu. Mám vysledováno, že kde se méně hýbou, tak pomaleji rostou. Na hnojení mám Bioflor a tekuté Co2. Hnojím dle toho, co píšou.
Nicméně jak jsem se zmínil, kam vrazím do země třeba pinzetu vyjedou mi bubliny. Dnes jsem zkoušel a nemám pocit, že by ten unikající plyn zapáchal třeba hnilobou.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2021 08:54 Muž Motas [38] Re: mojzas
Informace co jsi nám dal nestačí na vyřešení problému, protoze vše co jsi napsal je v pořádku, problém bude v něčem o cem jsi nenapsal (údržba, hnojení, proudění vody, filtrace).
Proto je dobrý mít založenou prezentaci, dej tam jednu pěknou fotku zepředu akvária.
Čím víc info v prezentaci tím lepší řady dostaneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.01.2021 21:24 Žena tramtra [2489] Re: mojzas
A ty bubliny, když rýpneš do dna, smrdí? Ten substrát pod pískem je co zač? Teplota v akvu? Ty rostliny, co se rozpadají, jsou tam od založení, koupené v obchodě? Nechtěl bys založit svému akváriu prezentaci, aby byly všechny informace pohromadě? I s fotkami...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.01.2021 21:21 R Muž ctibum [5945] - Snažím se to nezahubit...Re: mojzas
mojzas napsal: Písek v akvu je fajn, ale když se pod něj nedá substrát, nemůžu od toho moc očekávat.
To je ale pěkná blbost, řekl bych...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2021 21:18 Muž Kawasaki [1897] - TetryRe: mojzas
Já do dna nic nedávám. Toš vydrž až ti někdo poradí jak tvůj problém vyřešit. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 21:12 Muž mojzas [4] Re: Kawasaki
To je to poslední, co bych chtěl dělat. Nemám kam dát ryby, abych mohl přistoupit k takovému kroku. Otázka však, co jsem udělal špatně. Dělal jsem všechno podle návodu psaném zkušeným akvaristou a samozřejmě četl i recenze. Ne vždy bych věřil tomu, co je na netu napsáno. Pán který mi prodal komplet vybavení mi poskytl spousty rád po telefonu a samozřejmě zadarmo. I o víkendu. Hledám spíše schůdnější řešení. Písek v akvu je fajn, ale když se pod něj nedá substrát, nemůžu od toho moc očekávat. Takže ikdyž to udělám znovu, problém se může opakovat. Sice jsem začátečník, co do akva dává spíše plevel, ale samozřejmě rád bych časem osadil akvo i něčím náročnějším. Ale to až budu vědět jak nato :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 20:53 Muž Kawasaki [1897] - TetryRe: mojzas
No to znamená, že v tom dně dochází k anaerobnímu hnití a to je ten problém. Vzniká tam Čpavek. Zřejmě to budeš muset vyměnit. Čistý křemičitý písek a bude pokoj.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 20:48 Muž mojzas [4] – Uhnívání rostlin
Zdravím a přeju hezký Nový rok.
Potřeboval bych radu. Už cca měsíc a půl mám nové 200l akvo a některé rostliny mi neustále uhnívají od země. Snažil jsem volit nenáročné rostliny. aspoň tak to bylo prezentováno na webu. Na druhou stranu některé rostou jak plevel a už dvakrát jsem dělal prostřih. Na dně je štěrk frakce 2-4mm a pod tím substrát. Ve štěrku je přidané i hnojivo. Uhnívají mi Proserpinaca palustris Cuba, Pogostemon stellata broadleaf, Bacopa caroliniana. Zkouším i nenáročnou kobercovku ELEOCHARIS MINIMA, která má tendenci se pomalu rozrůstat, ale zároveň zahnívá od vrchu. Mám světlo chihiros led s975, teď jsem přidal další cca 60W rgbw vlastní výroby. Nejedu to naplno. Nicméně zahnívání nebude problém světla si myslím. NO2 0,1 mg/l což mě nepřekvapuje vzhledem k zahnívání rostlin. Voda Ph7 , KH 7, NO3 8mg/l, Fe cca 0,05mg/l. Mám kapalné testy, takže by to mělo sedět. Mám pocit, že mi dělá neplechu dno, kdykoliv do něj rýpnu pár centimetrů. vychází z něj bubliny, v podstatě kamkoliv. Díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2020 10:51 Muž _Rob_ [59] Re: Andy719
Ancistruse musíš krmit stejně jako každé rybky. Nejsou to žádní vyhledávači odpadu a zbytků. Pro 4 stačí ze začátku jedna tableta nebo kousek okurky. Ale na to už je pozdě :) a jak píše kolega ze začátku klidně 2x týdně měnit vodu.

Pokud je voda podle testů ok, klidně je tam dát můžeš. Dělám to taky po založení nového akvária už 20 let a nikdy mi nic nechcíplo. Vlastně si ani nepamatuju, kdy sem lovil nějakou pošlou rybku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.12.2020 18:01 R Muž afc1886 [10079] Re: Andy719
Žádné zajížděcí rybky nepotřebuješ, stačí tam mít šneky a potom pěkně vyčkávat. Když už jsi tam ty rybky dal, tak to chtělo měnit vodu mnohem častěji než jednou týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 17:16 Muž Andy719 [2] – Úhyn ancistrusů
Ahoj,

20.11. jsem založil akvárium (komplet nádrž vč. techniky, dna a rostlin - viz má prezentace). Kromě Seachem Floursih na rostliny a bio-boostu bez filtru jsem tam žádnou další chemii nedával. Asi po dvou dnech se mi udělal bílý zákal, který však zcela zmizel cca 5. den. Zároveň se mi na dekoraci, kořenu, udělal takový bílý povlak, ale ve fóru jsem se zde dočetl, že to by nemělo být nic hrozného, že musím být trpělivý a zmizí to samo.

Po týdnu (27.11.) jsem šel do místní akvaristiky, odkud mám ty kořeny, na nichž se mi udělal ten bílý povlak, načerpat inspiraci a zeptat se právě na ten bílý povlak na kořenu. Prodavač mě taktéž ujistil, že to zmizí samo + mi řekl, že s tím pomohou ryby a doporučil mi nákup ancistrusů. Když jsem se ho ptal, jestli na ně ještě není brzo (týden po založení), ptal se mě na ten počáteční bílý zákal, a když jsem mu řekl, že zákal je už pár dní pryč, ujistil mě, že je to ok a ancistruse tam můžu nasadit. Vím, že první ryby mohu nasadit až po měsíci, ale že můžu pár zajížděcích rybek nasadit dříve.

Dle jeho tipu jsem proto zakoupil 4 ancistruse - takové ty úplně obyčejné. Zároveň jsem se ho i ptal, jestli je mám něčím krmit a on mi řekl, že ne, že si potravu obstarají sami. Bohužel mi všechny 4 ancistrusové postupně uhynuli, včera (5.12.) odešel do věcných lovišť poslední kousek :( Nevíte, čím to může být?

PH se mi pohybuje v intervalu 7-7,5. Test na dusitany vychází jako čirý (nitrit test od Aquaru), přičemž čirá se dle přiložené stupnice = 0 NO2 mg/l. Dle testů by voda proto měla být ok - nijak extra nesmrdí, nemám tam žádné řasy, teplota je 25,5... Jediný viditelný problém je ten bílý povlak na kořenech a navíc se mi zdá, že má voda mírně hnědé zbarvení (měním cca 1/4 vody 1x týdně), ale to jsem taky přisuzoval kořenům.

Nasadil jsem ty chudáky ancistruse moc brzo? Anebo byl problém v tom, že jsem je dle tipu prodavače nekrmil a oni si tam třeba nenašli nějakou potravu, když to je stále dost čerstvá nádrž? Anebo to může být v něčem jiném?

A mám s nasazením dalších zajížděcích rybek čekat, nebo tam něco málo můžu zkusit nasadit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.10.2020 18:13 Muž vlka [2222] Re: Nitram18
Klidně na rozběh použij spoustu Růžkatce (Ceratophyllum demersum) nebo Morovinky (Egeria densa). Nech je tam jako plovoučky a kdykoli je můžeš dát pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2020 13:11 Muž Nitram18 [0] Re: vlka
Ano akorát jsem se nad tím zamýšlel. Mám naplánované asi ještě dvě. Jednu střední/vyšší dozadu a zkusit něco kobercového. I když budou asi náročnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.10.2020 12:53 Muž vlka [2222] Re: Nitram18
Čauky, jak píše Guppy a ještě bych přidal rostlinek, hodně přidal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2020 10:33 Muž Guppy [1955] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Nitram18
Časem a výměnami vody ten zákal zmizí. Je to normální a neškodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2020 10:31 Muž Nitram18 [0] – Hnědý zákal - kořen
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Zdravím, jsem tu nový ještě jsem ani nevyplnil profil. K akvaristice jsem se po letech vrátil a poprvé jsem do malé nově založené nádrže zkusil dát kořen z akvaristiky. Dva dny jsem ho máchal ve vodě a při založení se nadruhý den voda lehce zakalila do hněda. Z dálky přes sklo to vypadá zeleho/hnědá ale po třech dnes jsem vyměnil trochu vody a v kbelíku byla hnědo/žlutá. Prvotního mléčného zákalu jsem se zbavil, voda je čirá. Voda je namíchaná řád/děťovka 60/40. Mám tomu dát šanci a čas nebo zkusit nějaký přípravek? Dávkuju jen nitrifikační/dentrifikační bakterie. Akva zatím bez ryb. Svítím 7h. Dík za tipy
Martin
V příloze foto při napuštění a zákal.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2020 08:18 R Muž ctibum [5945] - Snažím se to nezahubit...Re: Muhyng
AD dno, držel bych rad Jarryho. Osobně bych začal znovu, křemičitý písek frakce max 1 mm, jemnolisté a drobné rostliny například rybicky.net/atlasrostlin/eleocharis_parvula rybicky.net/atlasrostlin/recanka_guadalupensis nebo rybicky.net/atlasrostlin/hemianthus_micranthemoides tu mám ve "26" jako stonkovku vzadu.
Prostě všechno malý, v miníčku to opticky zvětší prostor...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2020 07:37 Muž Muhyng [0] Re: ctibum
Ďakujem! hop Fakt by mi nenapadlo hľadať to pri chorobách. Už som to prečítal. Teraz ešte poraďte, čo s tým dnom :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2020 07:27 R Muž ctibum [5945] - Snažím se to nezahubit...Re: Muhyng
No, žil jsem v domnění, že se tam o postupu rozepisuje víc... www.horacovoakvarium.cz/…

EDIT www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2020 00:10 Muž Muhyng [0] Re: ctibum
Trochu z každého. Snáď si nemyslíš, že to sfúknem na posedenie. Keby pod tou fotkou bol link na článok, tak sa samozrejme prekliknem. Ak to bolo niekde v Poradni, tak je zrušená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 23:09 R Muž ctibum [5945] - Snažím se to nezahubit...Re: Muhyng
Četls ten Horácův web, nebo sis jen prohlídnul obrázky..? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 21:35 Muž Muhyng [0] Re: vaclav
Zase možno blbá otázka - tie matice už ostanú na rastline “na furt”? Lebo keď sa potom rozkorenia do substrátu, nebolo by bohviečo ich vyhrabať, dávať to dole... bez nejakého poškodenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 21:29 Muž Muhyng [0] Re: Jarry
Hodil som ten substrát do kalkulačky a pr rozmeroch akvária a 2l starého dňa a 2l profi spolu to vychádza na priemernú hrubku substrátu 5cm. Vravíš, že by stačilo 2-4, teda priemerne 3cm. Mám sa pokúsiť nejako šetrne odobrať profi soil a pridať časť starého dna? Alebo cez sito vypláchnuť organické časti starého dňa a nechať len kamienky? Kľudne buďte konkrétni :)
Inak ma teší, že po vybratí koreňa a dennej výmene cca 3l vody je voda už pekne číra, menej ju cítiť a filter ide úplne na parádu.
Pozeral som aj na tie stonkovce a niektoré neviem neviem, by ma snáď vyhnali aj bytu. Ale tú lobeliu cardinalis a limnophila sessiliflora skúsim zohnať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 11:32 Muž Jarry [1278] Re: Muhyng
Stonkovky, které mám vyzkoušené v malém akváriu (37l) v čistém křemičitém písku prakticky bez hnojení. Rychle rostou, jednoduše se udržují, stačí občas ostříhat. Pokud jsou již hodně zařasené, je potřeba vytáhnout a zasadit horních třeba 10cm rostliny.
rybicky.net/atlasrostlin/rotala_rotundifolia
rybicky.net/atlasrostlin/bacopa_monnieri
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
rybicky.net/atlasrostlin/hydrocotyle_tripartita
rybicky.net/atlasrostlin/lobelia_cardinalis_mini

Na ten kořen můžeš kromě anubiasu přilepit/přivázat třeba i kousek mechu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 11:22 Muž Muhyng [0] Re: Jarry
OK, pouvažujem nad tým. Inak, mám z toho celkom hokej. V návode sa niečo píše a v zásade to doporučuje len výrobca hmm Napr. to dno - pôvodne som mal kúpené len tie guličky Profi Soil, potom pozerám na obal a rýchlo som šiel kúpiť aj Staré dno. Mám pocit, že by som väčší úspech zožal, keby to Staré dno nepoužijem vôbec. Teraz idem dať na profesia.sk inzerát, že hľadám Popolušku, ktorá to roztriedi :)

Zeleninu som vyberal podľa popisu a fotiek, samého ma trošku prekvapilo, aké giganty dorazili. Napr. Cryptocoryne becketii - "Listy jsou kopinaté, 7,5-12 cm dlouhé a asi 2-3 cm široké." Na fotke chutná malá rastlinka a potom dorazia 20cm lopúchy smich Čo sú stonkovky? Nešiel by pridať link na konkrétnu rastlinu z atlasu? Vzhľadom na moje skúsenosti to musí byť niečo nenáročné, odolné a lacné, aby ma potom nemrzelo, keď to nebude odolné dosť :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2020 13:57 R Muž vaclav [12613] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: silviebaris
www.horacovoakvarium.cz/… Je úplně jedno jestli budou rezavé nebo ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2020 13:47 Žena Silviebaris [1835] Re: Muhyng
otázka na Horacomatky - nejako som sa nedoklikal k detailnému opisu - to nebude vadiť hrdzavé železo v akváriu?...Existují nerez matice.. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2020 12:02 Muž Jarry [1278] Re: Muhyng
Skladba rostlin je dle mého zcela nevhodná na tak malé akvárium, všechno jsou to velké rostliny, navíc zatím v emerzní (suchozemské) formě, listy se začnou rozpadat, než začnou růst listy podvodní a z toho bude další bordel. Spousta hnojiva a vodiček, já bych asi doporučil začít znova a trochu jinak. Většinu rostlin bych někomu daroval, vyházel bych ze dna kuličky (a asi i to staré dno), celkově bych snížil výšku dna na 2-4cm a pořídil rostliny vhodné do takto malého akvária. Klidně bych tam vrátil ten kořen, přilepil bych na něj anubias (ty se nesází do substrátu), k tomu bych nechal jeden Echinodorus, jestli tam máš nějaký menší druh a doplnil to drobnými stonkovkami. Určitě si načti, jak se jaká rostlina pěstuje, jaké dorůstá velikosti atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2020 11:30 Muž Muhyng [0] Re: Anthrax
Fotka k příspěvku HD Novinky:
- koreň som vybral, nemal som to srdce pozerať na ten humus. Nechám ho niekde namočený mesiac, dva a uvidím, čo sa s ním stane
- vypláchol som filter, bol plný toho slizu, teraz zase šlape
- opakovane som vymenil časť vody
- rukami som očistil rastliny ako som vedel, mali to nachytané všade. Kryptokoryny sa už začínali rozpadávať, teraz to vyzerá, že rozpad sa zastavil
- kúpil som odkalovač Tetra GC30 aby som ten bordel nasal z dna. Zdá sa mi, že nasávacia rúra je príliš dlhá. Proste môj vodný stĺpec je pomerne nízky na počiatočné zaplavenie a neskôr, keď hladina ešte poklesne, začne nasávať vzduch cez netesnosť okolo spoja tých dvoch žltých kusov. Je v pohode z neho trošku odpíliť?
- otázka na Horacomatky - nejako som sa nedoklikal k detailnému opisu - to nebude vadiť hrdzavé železo v akváriu?
- nebolo by jednoduchšie zasadiť rastliny v tom deravom kvetináči? Proste to pichnúť do substrátu a trochu prihrnúť...
- asi trápna otázka - keď pohnem nejakou rastlinou, z dna idú bublinky. Je to OK? Aj pri bočnom skle v substráte nejaké vidno
- finálna otázka - koľko životov trvá vypestovať také akvárium ako Horac? stydim
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2020 07:39 R Muž Anthrax [3788] Re: Muhyng
To nedovedu říct kolik vody a jak často. Nic proti vyššímu dnu, to zpravidla ničemu nevadí. Nicméně staré obsahuje hodně organického bordelu. Neměl jsem ho ale když koukneš na zkušenosti lidí tady rybicky.net/forum/16659 , tak to není žádná sláva. Obzvlášť pokud se do toho musíš znovu dosazovat rostliny.
Pokud ti nějaká rostlina nechce držet ve dně, tak použij horácomatku. www.horacovoakvarium.cz/… :-)

Větší molitan by mohl pomoct, ucpe se to za delší dobu než teď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2020 06:05 Muž Muhyng [0] Re: Anthrax
OK. Začnem meniť vodu. Toho starého dňa sú tam 2l, rovnako aj Profi soil-u. Nezdalo sa mi to moc veľa, podľa návodu skôr málo. Kým som nezačal sadiť, potom som bol rád že má čo držať rastliny. Aj tak niektoré vyplávali a musel som ich zasadiť znovu.
Koľko vody a ako často meniť?
Filter som chcel nechať zabehnúť, v pláne je 1 rybička. Teraz skôr uvažujem nad nejakou formou “hacku” - vytlačiť si na 3D tlačiarni niečo ako spodok filtračnej hlavy a nasadiť to na môj filter spolu s nejakým molitanom. Možno by fičal lepšie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2020 00:28 R Muž Anthrax [3788] Re: Muhyng
Zmizí to do pár dnů, max. týdnu samo. S pomocí okružáků to bude o něco rychleji.

Být tebou, tak začnu měnit pravidelně vodu. To staré dno totiž není žádná výhra v takovém množství. Aby to neskončilo v řasách.

Nevím nakolik potřebuješ „lepší“ filtr a natož s ním přivzdušňovat, když tam nemáš ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2020 00:22 Muž podlaha [7] Re: Muhyng
Ahoj,

S tím kořenem si vůbece nedělej starosti. Ten povlak je u nově založených nádrží normální, je to nějaká houba/plíseň či co, ale neškodná. taky jsem to měl, při výměně vody jsem to svinstvo odsával hadicí, a i když se třeba udělalo nové, po cca měsíci od založení to zmizlo. Už nevím jestli to snad i žraly ryby/krevetky nebo to zmizlo ještě před nasazením, ale každopádně to zmizlo.

S tím tvým filtrem to je jiná věc, jestli po 5ti dnech ztrácí výkon téměř na nulu, to není úplně v pořádku.
Pořádně ho prohlédni, pokud možno rozeber co jde, vyčisti - vyždímej pořádně houbu atd. a koukni na vrtulku, jestli ji něco nebrzdí a jestli se může volně otáčet.

EDIT:: teď jsem koukl jak vlastně vypadá ten filtr. No za mě je to teda hodné malé, těch filtračních médií tam asi moc nevejde. Jak radí ostatní, raději bublifuk nebo molitan s čerpací hlavou. Případně i závěsný a dát do něj jak molitan tak třeba pemzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2020 00:21 Muž Maro_s.12 [45] Re: Muhyng
Nie stačí pri odkalovani po tom prejst a ono sa to pěkně odsaje a zmizne to nemusíš nic vyberat. Plus minus za mesiac to mne osobně zmizlo z každého korena.

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Tu máš adresu tam si mozes najst nějaký dobrý stoja skoro nic a nie su vobec drahé vyber si podla rozmerov a niekde blizko tvojho bydliska si ho kup majú ich vsade
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2020 00:06 Muž Muhyng [0] Re: Maro_s.12
Čiže keď nechcem prisavniky, tak mám koreň pravidelne vyberať a mechanicky to odstraňovať? “Časom zmizne” by sa dalo definovať ako týždeň, mesiac, rok...?
Tú techniku by som možno potreboval viac konkrétne. Aby som nevyhodil peniaze za ďalšiu nefungujúcu blbosť. Alebo fungujúcu perfektne, ale príliš nahlas. Napr. ten môj Aquael je tichučký, len asi slabučký. Zajtra umyjem koreň, dám ho do vedra, prepláchnem filter a uvidím, či sa zase tak skoro upchá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2020 23:32 Muž Maro_s.12 [45] Re: Muhyng
Ahoj. Ten koreň ako každý koreň ktorý je suchý a nenasiaty vodou vždy na povrchu po namočení vytvori ten biely povlak. O nic ale nejde není to nijak škodlivé dá sa to lahko odstranit hadicou a odsavanim a casom to zmizne. Mne s tým pomohli ancistrusi. A ten filter sa asi velmi rychlo zanáša to casom každý filter a preto straca tah. Najlepsia volba je vždy cerpacia hlava plus kocka molitanu. Kup si nějaký malý bublifuk do toho objemu dáš za to 5 eur dohromady a máš pokoj na niekolko mesiacov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2020 22:16 Muž Muhyng [0] – Prosim o radu s akvariom
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Ahoj,
pred 5 dňami som založil akvárium. Akvárium ma vnútorné rozmery š34xh24xv30cm, je v ňom momentálne cca 20l vody. Na dne je substrát priemerne 6cm, spodná polovica je Staré dno, nad tým Profi Soil. Profi Soil bol predtým namočený pár dní vo vode. Ako dekoráciu som dal dnu koreň Amano kúpený v akvaristike, bol cca dva týždne namočený vo vedre (púšťal farbu a aj teraz trochu púšťa), niekoľko krát kefkou očistený a uvarený v slanej vode. Voda v akváriu je asi týždeň odstáta vodovodná voda. Zasadil som som 9 rastliniek, všetko nenáročné kusy - 5 echinodorov, 3 kryptokoriny, 1 anubias, pod každú šla gulička Bivoja (min. 1 kryptokoryna už púšťa nové listy). Do vody som pridal Bactoesex a Bio Nitrivec a neskôr trošku vločiek pre ryby. Filter je Aquael Fan Mikro Plus (podľa predavača v obchode aj podľa obalu mal stačiť…) a svetlo je 6W LED Repti Planet. Ak ma neporazí, časom do akvária pôjde nejaká samotárska rybička. Lebo:
- koreň je kompletne pokrytý niečím slizovitým, mliečne priesvitným jemným sopľom do vzdialenosti cca 5mm od povrchu. Mal to na sebe aj vo vedre, očistil som to, potom som ho vyvaril, znovu sa to spravilo, znovu som očistil…
- filter – zo začiatku išiel ukážkovo, ale teraz akoby strácal dych. Hlavne čo sa prevzdušňovania týka. Prvý deň robil bublinky ako drak, až som ho radšej trochu priškrtil. Ale odvtedy kontinuálne klesá prietok, ale hlavne už nie je schopný ťahať do vody vzduch. Ráno som ho prepláchol v troche vody z akvária a teraz večer sa už voda skoro nehýbe, o nejakom vzduchu nehovoriac. Neviem, či sa filter zaserie tým slizom, alebo prečo sa to deje. Mám pocit, že to navzájom súvisí, kým nebol sliz, filter išiel.
Takže, poraďte prosím, čo s tým, ideálne nenákladné riešenia.
 

+ Přidat reakci

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 48

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 62534x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/12818-cerstve-zalozene-akvarium-problem