Emerzní pěstování rostlin

Možno som nechápavý, ale nerozumiem prečo sa bavíte o osvetlení emerzne rastúcim rastlinám.
Rastliny nad vodou určite nepotrebujú viac svetla ako rastliny pod vodou, či pod hladinou.
Niektorým stačí dokonca svetlo pri okne
Tady je dulezite to modrocervene spektrum, v barvach oznacovanych jako "deep red" a "royal blue". Ono se to totiz trefuje rostlinam do oblasti, kde je fotosynteza nejucinnejsi, ale to jiste vis. Navic LED diky vyzarovacimu uhlu a dnesni ucinnosti dokazi dodat na pozadovanou plochu i 2x tolik svetla (kdyz jsou hodne dobre, a se slusnou optikou to muze byt jeste lepsi), nez zarivka s reflektorem.
Mel jsem nad akvariem malo svetla, 2x30W zarivka na 200l, coz jiste kazdy uzna, neni nic moc. A tak jsem zarivky vymenil za zarivky GROLUX, protoze to byla nejsnazsi cesta k vice svetlu pro rostliny. Akvarium s nimi samozrejme vypada tmavsi, nez pri normalnich zarivkach, ale rosliny z toho maji vic uzitku. V pestebnim boxu je to fuk, at si ma svetlo barvu jakou chce, kdyz to rostlinam chutna, ale nad akvariem jsem si musel vypomoct 20W LED k dobarveni svetla, aby se na to dalo rozumne divat.
Myslim si, ze s tim potrebnym svetlem nejsme v nejakem rozporu, Tvych specialnich 50W muze byt pro rostliny stejne dobrych, ne-li lepsich, nez 200W beznych zarivek.
na normální suchozemské pěstování používám LEDkové UFO o příkonu 50W (modročervené spektrum) na box 1x1m a nestěžujou si že je to málo, jsou krásně rostlý, za světlem netáhnou, těch 200W zářivkových je zbytečnost pokud člověk nepotřebuje maximální růst za minimální dobu
znam jednu rostlinu co se vyplatí takto pěstovat.. a moooc dobře

na tohle chce už ledky kvuli nízké spotřebě, specifické modré spektrum pro růst. A stejně to použivat jen přez zimu.
Kdyby to bylo cistych 200W, tak je to dejme tomu pri 10h sviceni denne rekneme 10Kc, takze 3650Kc za rok - jen za svetlo. Vypestovat si tam hlavku salatu, to uz by se fakt vyplatilo si k nemu otevrit dobre vinko

.
Mam jen takove obracene U z kusu prkna, pod tim osvetlenou plochu zhruba 30x20cm a nad tim 11W usporku. Pro pokusy s rostlinkami. Takze svitim 9 dni za petikacku, rekneme 200Kc za rok. Ale je to trosku malo svetla, chtelo by to aspon 2x tolik...
Takhle vypěstované rostliny budou dražší než ty kupované. Sluneční světlo je zadarmo a stačí jen najít místo na skleníček nebo to může být i z folie. Pěstovat úspěšně rostliny emerzně a submersně dohromady znamená svítit na každé jinak.

Je to zhruba 1m2, a i kdyz tam narves 500W zarivek, jeste stale nebudes tam, co umi venku udelat slunecni svetlo. Predpokladam, ze tam ale tolik cpat nebudes. Takze pro suchozemske rostliny co nejvic a prijde Ti jeste rozumne.
Pro vodni rostliny tak moc pritlacit nemuzes, pokud nezajistis spoustu dalsich veci, mel bys rychle zelenou vodu. Ale tady jde taky o to, zda ty rostliny budou v melke vode, nebo v hluboke jako v akvariu a ruzne si stinit...
Byt to moje, nacpal bych tam 200W zarivek a nebo neco takoveho v usporkach a dal by se videlo. U vlastni skatule neco privesit a nebo sundat je prece legrace

.
0 15.04.2014 20:33 MartinHavránek – kolik watu
Designer: jen bych se chtěl ještě zeptat kolik watu bys zvolil na takhle velkou pěstírnu (zakladna 120*80cm) u emerzního pěstování a u submerzního pěstovéní
Kdyz produkujes svetlo v tom nejvhodnejsim spektru s tou nejlepsi ucinnosti, mas nejmene nechteneho tepla pri svetle, ktere potrebujes.
Nasly by se i ucinnejsi zdroje svetla pro toto pouziti (rekneme LED nakombinoavne ve vhodnych spektech), ale ty zarivky Grolux jsou dle meho nazoru pro rostliny hodne dobre za velice prijatelnou cenu. 30W T8 mne vysly jen na dvojnasobny peniz, co bezne zarivky, proste nic, nad cim bych musel uvazovat.
Je to nejaky cas, co jsem srovnaval krivku chlorofylu s vyzarovanym spektrem teto zarivky, a ten "slepenec" dal sem:
rybicky.net/k/forum/513734.jpg
Jak muzes videt, trefuje se to moc pekne, az na tu zelenou spektralni caru, ktera je tam proto, abys taky videl zelene listi

.
no jde o to aby to bylo optimální takže topilo ne příliš aby se pěstirna nepřehřívala, stejnak energii neušetřím vytápění by bylo elektrické
No jestli chces pestovat rostliny a spotrebovat co nejmene energie, pak:
www.sylvania-pro.cz/… </b>
www.sylvania-pro.cz/… </b>
Maji spektrum svetla prizpusobeno k dobremu vyuziti fotosyntezou. Nad akvaria se casto nepouzivaji, maji ne uplne prijemne ruzovofialove svetlo, ale tady klidne. Ja je mam i nad akvariem, jejich spektrum ale doplnuji pomoci LED, at je to trvale snesitelne pro divani se.
Pokud Ti nejde o usporu energie, pak jakoukoli zarivku ci usporku, s barevnou teplotou 2700K az 8800K. Nekde na webu jsem nasel, ze pro rostliny (prirustky) je vyhodnejsi vyssi barevna teplota, rekneme kolem 6000K (+/- autobus).
děkuji za snahu ale spiš bych potřeboval poradit jake žarovky či zařivky použít do terarii davam třeba Žárovka Repti Glo 10 UVB 26W
K osvetleni muzes v nejjednodussim pripade na strop te skrinky nasroubovat patice pro zarovky:
www.gme.cz/…
S temito paticemi je to snadne, dva vruty a drzi. No a do nich si uz namontujes usporky dle potreby. Usporky totiz snadno vymenis za jine. Pochopitelne si kup i flexosnuru, at to mas jak zapojit do zasuvky, coz je sice jasne, ale reknes si ze se nekde vali... a pak letis znovu, pac nevali. Spinaci hodiny idealne digitalni, od 199Kc v Hornbachu, ale i jinde.
A reflektor pod usporku? Nejdriv vypijes pullitrovou plechovku piva (ja vypil Monster, pac mamina naridila, ze mi pivo vubec nechutna), ustrihnes ji konce, po delce rozstrihnes, trosku natvarujes, a dvemi vruty prisroubujes za usporku.
1 15.04.2014 16:32 MartinHavránek – mala pěstirna rostlinek

Dobry den, rad bych si udělal malou pěstírnu rostlinek hlavně emerzní ale zároven submerzní (rozměru 80 X 120 cm X vyška), o pěstováni rostlinek již mam dost načteno ikdyž se v tom úplně ještě nevyznám, ale čtu dal tak to je čim dál lepší.
Představoval bych si to jako skřínku na dně by byli tři nízké skleněné vany, v jedné vaně bych chtěl pěstovat submerzně a ve dvou emerzní . Zajímalo by mě hlavně jestli byste něco na skřínce upravily? jaké rostliny byste mi doporučili na začátek nebo kterým bych se měl raději vyhnout?
Hlavně bych potřeboval poradit jak vysokou ji udělat myslím tak 50 cm (časem bych přidal ještě jednu na ni), manipulacce ne to nejmenší ta mě netrápí. další věc je jaké světlo a jak silné?
Starší reakce
co to je? Podle fotky to nepoznám, ale vypadá to hodně dobře... Děkuji za inspiraci.


No mne už tieto zavadzajú a pôjdu do jazierka
Hydrocotyle leucocephala a tripartita. Strašný plevel. Mám ho v kelímku od invitro rostlin. Na dně rašelina+substrát pro pokojové rostliny. Roste opravdu dobře. Stejně tak micranthemum micrathemoides. Micranthemum micrathemoides emerz. je opravdu malý. Vypadá jako HC, akorát trošku vyšší. Jinak mám dobrou zkušenost s sagittaria subulata. Každopádně teď jsem jí přesadil(pokus) do manada(pod manadem jílové kuličky) v plastové nádobě. No žloutne, ale jdou vidět nové listy tak uvidíme, co z toho vyroste.
vím, já mam zase carillinu, sice je jen asi 2cm vysoká, ale je stará asi měsíc, a už jsem ji přesazoval, jinak mě kvete zrovna pupečník bílí, dneska jsem ho opiloval :3
Bacopu monnieri mám normálně v květináři. Krásně roste a už i kvete. Během dvou dnů má 4 květy a další furt rostou.

Pokud to nebude zakryté tak hygrofily, bacopy, stolístek, hydrocotyle, ludwiga a třeba rotala.
affiniska ti nepujde, vubec ji neuvidíš, je malá, uhnívá, náročná a pomalu roste. Nevím jestli brambořík bude snášet větší vlhkost a nebude uhnívat, možná se mýlím, nikdy jsem ho nezkoušel.

Sagittaria platyphylla na zimu si zaleze pod vodu.
...ještě bych dodal, ale to snad plyne z textu - že nechci AQ (nebo palu) nijak zakrývat.

Drazí kolegové...
mám v pokoji výklenek s oknem, kde mám prostor asi metr šířky a 40 cm hloubky, výšky asi 50 cm. Tak akorát, aby tam vyšlo AQ 30 hloubka x 70 cm délka a 30 výška. Mojí vizí je dát tam spoustu štěrku, do poloviny vodu, nasadit kytky, které by rostly ven z AQ - já se o to staral minimálně a ono by to tak samo přepadalo ven. Místo hnojení zalévání vodou z hlavního AQ. Poraďte, jaké kytky by se mi tam mohly ujmout? Tím jak je to u okna, v zimě jsou teploty snad až o 10 stupňů dolů, oproti místnosti, v létě bude vedro dost. Mráz nehrozí, okno je stále zavřené (větrám oknem ve střeše). Začnu s cryptocorine affinis, těch mám hodně. Časem bych rád na nějaké vyšší místo přihodil brambořík (rostl by i bez hlíny??), dál nevím. Budu rád za rady, nápady.
(časem bych do vody dohodil pár krevet)
Starší reakce
jo tak, já to v rychlosti prolít... no pročtu si to

Pozor, já si myslím, že to přikrytý má, jen to odkryl na focení.
Autor těch fotek píše "lidded container" - nádoba s víkem.
Třeba ale časem půjdou otužit?

Mít tohle na okně by bylo moc krásný...
ty jo

to je hodně pěkný, tak do toho se asi pustim, divim se že to nemá zakrytý..
tim líp ale

Pro ty naše, co pěstuje, to je jedno. Ale neutrálním podkladem se nic nezkazí.
Nezkoušela jsem to, ale taky si s tou myšlenkou pohrávám

V přírodě jsou mechy často i na kamenech a kůře stromů, a tak to asi jednou zkusím já, ale podle tvojí fotky to asi fakt nebude až tak podstatné
Mrkni na fotky v odkaze - musí se pro ně srolovat dolů
www.ukaps.org/… máte někdo šajn v čem pěstovat mechy? záleží na substrátu? asi moc ne co..
zkoušel někdo?
img.tapatalk.com/…Starší reakce
Rybky z odchovničky žiaľ nemám, lebo pokapali. Ale v tom asi 10 litrovom akvarku mám 5 malých rybiek. Tú rastlinku, čo tu spomínam som dala tam tak, že polovica je pod vodou a polovica trčí. Kúsok som z nej odrezala s korienkami a zasadila do veľkého akva - čiže je celá pod vodou. Uvidíme, čo sa bude diať.
Tak ona začas vydrží pod vodou.A ked toho bude mať dosť? - tak sa "vypýta" von.
Reineckia tu moc "neletí".Ale Acorus,Ophiopogon,Chlorophytum... dosť často.
Ked ide o tú dobu "pobytu"? - tak vyhráva asi Acorus.

No ja mám niektoré akvária nízke kvôli pestovaniu echinodorov (cez zimu) do jazierka a tým pádom by som ju zasadil tam. Trčala by z vody ako má
V prezentácií máš odchovničku, máš ešte niečo také? Tak šup s ňou do keramického-klasického črepníka, kde dáš na spodok hrubší piesok či kamienky, potom vrstvu ílu-hliny, zasadíš a tú vrstvu zase zasypeš pieskom-štrkom po vrch črepníka. Črepník môže byť vyšší, aby rastlinke trčali listy z vody. Budeš mať z nej rovnako filter ako aj okysličovač. Rastlinka nad vodou oveľa rýchlejšie odburáva z vody neželané látky

Keby si nebola na druhom konci republiky, vymenil by som

V akváriu bude živoriť, má rada listy nad vodou

Kúpila som dnes túto rastlinku
rybicky.net/atlasrostlin/reineckia_carnea . Predávajúci mi povedal, že sa dá v pohode pestovať v akváriu, ale tu som čítala, že v žiadnom prípade. Máte s ňou niekto skúsenosť, prípadne vie poradiť? Môžem ju tam dať, alebo radšej do črepníka? Dik
Starší reakce
Dnes jsem si akorát četl časopis akvárium č. 15, na stránkách 11-15 je krásně popsané emrzní pěstování kryptokorýn, ale vesmě s je to to samé, jinak pokud bych chtěl, tak si přečti i článek co je zde na rybičkách

jak mám pěstovat emerzně rostlinky a v čem? ..jaká zem a hodí se např.: šípatkovec,ceratopteris thalictroides a další rostliny co mám v akva?

děkuji
Já to mám v substrátu pro vodní rostliny.
Jiné kytky mi v tom rostou velmi dobře.
Musí mít vyšší vlhkost vzduchu a to stále. Zasadila jsem emerzní rostlinku anubiasu z akvária (kde ale rostl nad vodou) do květináče a listy do druhého dne uschly.
Možná, pokud bys vlhkost postupně pomalu snižoval, stačily by dorůstat odolnější listy.
já to vidím že udělám velkou vlhkost. a mám ho zasadit do hlíny? nebo písek? nebo jen tak?
Mám stejnou rostlinku. Před dvěma dny byl submerzní, teď je v emerzním. Žádné zastřihávání lístků. Prostě jsem ho tam šoupnul. Ovšem mám velkou "vzdušnou vlhkost". Nějakých 90%. Zatím se anubias nijak zvlášť neprojevuje.
Přidat reakci
1 ...... 33
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46518x