Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Emerzní pěstování rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Emerzní pěstování rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 21:06 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Kryštof
Kryštof napsal: nařežeš si asi 5-10cm dlouhé kousky a nahášeš to do zavařovaček na dva týdny na světlo na parapet.pak můžeš zasadit protže se jim vytvoří kořeny. X-)
Na světlo jo, na slunko nee. Skleníkový efekt je sviňa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 21:01 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Amras
nařežeš si asi 5-10cm dlouhé kousky a nahášeš to do zavařovaček na dva týdny na světlo na parapet.pak můžeš zasadit protže se jim vytvoří kořeny. X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 22:11 Muž jiri609 [91] Re: Amras
popř. rostlinky po zasazení mít pod průhledným poklopem /sklo, umělá hmota, např. seříznutá pet láhev/... tím udržíš zvýšenou vlhkost okolo rostlinek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 21:55 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Amras
Nedávej je na slunce, nech je nejdřív ve stínu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 21:41 Muž Amras [34] Re: Aforte
No střihl jsem, zasadil a zvadly :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 21:28 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: JozefM
Ano, i u (našeho) emerzu může nastat rozpad listů.

Edit: řekl bych ale, že s mnohem menší četností...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 21:24 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Amras
Stříhat vrcholky a rozvětvené stonky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 21:11 Muž Amras [34]
Někdo radu jak množit emerzní stonkovky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 20:52 Muž JozefM [34] - Kryptokoryny...
Pani a damy je kryptokorynova nemoc bežná aj pri emerzných rastlinkách? jedna kryptoska mi takmer cela odišla behom pár dni čo jej odhnilo asi 80% listov. bol to pekny trs.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.08.2014 21:56 R Muž Mrakoplash [1776]
Fotka k příspěvku Na téhle fotce je Hygrophila corymbosa v emerzní podobě a vzadu je vidět i submerzní.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.08.2014 21:40 R Muž Mrakoplash [1776]
Fotka k příspěvku Dneska jsem se byl podívat u pana Ešpandra a něco jsem i vyfotil (mobilem)

Kytky mu rostou i na kompostu a jak krásně voní Hygrophila corymbosa, to je mazec.

Nahraju pár fotek na akvatera-rk.cz (kdyby měl někdo chuť, odkaz je hned pod hlavičkou)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2014 10:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JozefM
Podivej se na moje posledni video v prezentaci rybicky.net/nadrze/18477 (tam ty rostliny uvidis dost v realu), a rychle pochopis, ze to cervene asi jen tak pod necim neporoste... to je GROLUX (plus par LEDek k dobarveni, jinak se na to neda divat). 200l akvarko s 2x 30W T8, pod normalnimi trubicemi by to bylo nemozne ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2014 00:03 amrtin Re: Designer
Já nic neříkám,já jen pro info ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2014 23:02 Muž JozefM [34] - Kryptokoryny...Re: Designer
Diky Ti za veškere info ohladne osvetlenia. Čo sa tyka tých trubic GROLUX, tak o nich som dosť veľa počul, že su to len predražene obyčajne trubice s etiketou aqua. Máš s ni aj nejake skusenosti? Vieš zhodnotiť či ten vplyv aky maju na rast rastlín je skutočne poznatelne lepší oproti klasickým trubiciam? diky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2014 16:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Bavime se o spotrebe energie, takze kdyz se budu pohybovat se spektrem na vrcholech vyuzitelnosti, a nebudu plytvat energii na mista mnohem mene vyhodna... nakonec, vzdyt tam mas graf rostliny. Ten dulek na 550nm si otoc vzhuru nohama, a mas skoro stred spektralni charakteristiky bezne bile LED, tedy hodne sviti tam, kde je to nejmene vyhodne ;-) . A umyslne pisu bile LED, existuji i "deep red" a "royal blue", kde pri spravnem vyberu trefis rostliny na komoru, ale jsou hure dostupne, a pro vyssi prikony dostupne jeste hur, je to na okraji zajmu vyrobcu, neni to to, co chce kazdy, a cenove se to tezko vyplati.

Kdyz se podivas jeste jednou, bila LED je v cervene oblasti opravdu mizerie, cim studenejsi, tim hur, v modre jak jsem psal, lepsi, ale vrchol absorbce i se zahrnutim dalsich barviv to fakt neni. Takze kdyz budes dusledny, a nebude Ti vadit barva svetla, ona ta GROLUX nakonec bude opravdu lepsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2014 16:19 amrtin Re: Designer
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2014 14:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JozefM
Rostliny a spotreba, pak Te mohou vyhodneji nez bile LED vyjit zarivky GROLUX. Ony totiz sviti predevsim v mistech spektra, kde to rostlinam k necemu je, takze energii neplytvaji tolik (trosku ano, je pod tim trosku lepe videt), jako kdyz se sviti bilym svetlem s plnym spektrem. Bezne zarivky taky sviti jen ve trech pasmech spektra (nebo alespon nejvic, zbytek spektra za moc nestoji), ale netrefuji se dobre do oblasti, ktera je pro fotosyntezu nejvyhodnejsi. Chci tim rict, ze Ti muze stacit mensi prikon se zarivkami, nez s bilymi LED, kdyz vezmes tyhle specialky. A cenove vyjdou (jak ktera, ja bral T8 30W) na dvojnasobek beznych znackovych zarivek (dal jsem myslim 200Kc za kus).

Jinak kdyz se podivas na spektralni charakteristiku bilych LED a porovnas to s absorbci chlorofylu, v cervene oblasti uvidis spis katastrofu nez neco jineho, v modre to jeste nejak ujde, ale ta obrovska plocha pod krivkou je jinak rostlinam dost malo k cemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2014 10:10 Muž JozefM [34] - Kryptokoryny...Re: keydoc
Doplnkove svetlo by som ja skorej asi riešil až na Jesen, teraz ho mám na okne dosť (južne okno) no mám nadrž v pivnici a tam sa rastlinky musia spoliehať len na to svetlo ktoré im tam dám a na ako dlho im ho tam dám.
preto ma zaujím led alternativa za trubice, ktoré tam mámm teraz. V dohladnej dobe pribudne ďalšie akvarko (má niečo cez 200L, neviem presne) a to už by spotreba bola veľká. pozeral som po LED reflektoroch. Do akvariek su slabe čo som sa dočítal, no neviem či by boli vhodne do emerzného akva.. priznám sa, že sa mi nejak nechce riešiť led chipy či rôzne pasiky. Ak by to šlo, rád by som to nahradil jednoducho Led reflektormi.
konkretne v čisdlach; chcem nahradiť svetlo 2x36w T8 v akva o dlžke 100 com a tiež 2x54W T8 v akva ktore je dlhe asi 130cm.

tiež som pozeral po Led trubiciach, ale zapajaju sa bez predradnika, čo si nejak neviem predstaviť ako sa zapajaju na "tvrdo" na 230V. Maju 4 vyvody ako klasicke trubice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2014 15:49 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Ičin
www.aqua-daho.cz/…
Jo a pod vodu fakt moc není. Spíše do paludárka nebo jako pokojovka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2014 15:38 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Kdysi jsem to pořídil jako akvarijní kytku a moc se jí pod hladinou nedařilo, tak jsem ji zkusil vytáhnout a ejhle...po bytě jich mám několik, ale téhle na chodbě se daří nejlíp. Původně teda stála u okna na terárku, ale ani průvan na chodbě ji očividně nevadí. A to ani nevím co to je za kytku :)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 15:11 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: JozefM
Mám to osázeno LEDkama (LED chipy, Čína) - barevně mix cool&warm (6000-6500K & 2500-3000K) a zatím dobrý. I něco pod tím kvetlo. :-) Akorát světla není nikdy dost, tak budu ještě přidávat další (do toho mám ještě sluneční světlo od okna).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 12:48 Muž JozefM [34] - Kryptokoryny... – led reflektori
Máte niekto skusenosti s použitím led reflektorov ako osvetlenim pre emerzne nadrže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2014 19:42 Muž JozefM [34] - Kryptokoryny...Re: Aforte
no budem na to myslieť... :)
zatiaľ však na echinače nemám miesto. už aj s placom pre crypta mám problémy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2014 08:26 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: JozefM
Nevím odkud jsi, ale teoreticky bychom se mohli domluvit na nějaké výměně. :) Věřím, že cordifolius a amazonicus bych určitě našel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2014 01:10 Muž JozefM [34] - Kryptokoryny...
ja som práve dosadil crypta čo som si objednal. neskoro som začal a takto to dopadlo. A to som ani nestihol všetko. ostala mi robota aj na zajtra... čo už...
Echinače nejake budu ale ešte musia chvílu počkať... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 21:07 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: JozefM
Je to super. Emerzní pěstování je výborná věc, jak mít hodně druhů rostlin, které do akvárií nenastrkáš. U echinodorů ti doporučím E. cordifolius. Jde mi skvěle, jen jako pokojovka. Výborně a ochotně roste. Na druhou stranu nemůžu doporučit E. amazonicus. podle mě potřebuje větší vlhkost. Když byl mimo uzavřenou nádobu, tak rostl pomalu a listy měl takové zvadlé. Ano kvetl, ale pohled na něj nebyl zrovna nejlepší. Jen co jsem ho dal do uzavřené nádoby, tak se zbláznil. Roste skvěle. Listy dlouhé a pevné. Kvete ochotně a má spoustu nových rostlinek na květních stvolech. Mám teď nově několik další echinodorů, ale zatím nemohu soudit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 20:52 Muž JozefM [34] - Kryptokoryny...
pestujem hlavne crypta a mám aj nejake tie anubiasy ale ako tu čítam s echinačmi by to tiež mohlo ísť. Asi ich pár vyskušam. Super je, že nepotrebuju taku vysoku vľhkosť ako crypta a teda nemusím riešiť do čoho ich dám.
Inak veľmi zaujímava a použna tema, už som ju celu prečítal 2x...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   16.07.2014 17:10 Muž Aforte [533] - Rostliny
Fotka k příspěvku Emerzní E. cordifolius. Daří se mu skvěle. Už má tři květní stvoly. Bohužel zatím novou rostlinku nevyhnal, ale teď už se chystá. Některé listy už nemají daleko k 1dm. Nedivil bych se, kdyby ho už dosáhly.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2014 22:07 Muž JozefM [34] - Kryptokoryny...
Ahojte emerzaci...:)

Má niekto z Vás skusenosti s pestovanim rastliniek v čistom humuse z bukovych listov?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.06.2014 14:03 Muž Aforte [533] - Rostliny
Fotka k příspěvku Tohle vyrostlo za měsíc z jedné rostlinky. Rozdělil jsem ho na 7 kousků. ano palec
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2014 08:45 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Amras
cedulku si mužeš vyrobit z vička od ramy,perly a podobně, stačí vystřihnout požadovany tvar a fixem na CD popsatt
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2014 15:39 Muž Amras [34] Re: Aforte
Co třeba před ně vložit plastovou (nebo jak bych to nazval) cedulku s jejich názvem? Něco jak se často objevují na polích nebo v košících s květinami v akvaristice.
Mám něco takového na mysli... www.bovaplus.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2014 15:26 Muž Aforte [533] - Rostliny
Mám takový hloupý dotaz. Jak si mám označit rostlinky, které mám v emerzu? Dost častou jdou poznat, ale když už mám více echinodorů, tak se to už plete. Díky. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2014 21:46 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: nuphar
Tohle mi dělá (i čtyři květní stvoly najednou) jedna "echinodoří bestie" i pod vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2014 21:24 Muž Aforte [533] - Rostliny
Fotka k příspěvku Echinodorus amazonicus vyhání druhý květní stvol. Bohužel první jsem musel střihnout. Zkusil jsem ho dát do vody a pak ho nechtěně vytáhl. Všiml jsem si už pozdě. Byl seschlý a akorát zavazel. stydim :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2014 19:52 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Amras
Zamíchat vše dohromady.
Substrát pro pokojové rotliny : písek : štěrk
1 : 0,5 : 0,5

Tak bych to udělal já. Ten písek a štěrk je tam jen na to, aby se kořeny měly čeho chytnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2014 19:50 Muž Amras [34]
Chci si udělat takový pokus s emerzním pěstováním. Myslíte, že bude vhodné když do truhlíku dám na dno štěrk (ten co mám momentálně v akva, nějaký mi při zakládání zbyl) na něj substrát pro pokojovky a na něj písek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2014 15:21 Muž nuphar [317] - RostlinyRe: Aforte
Fotka k příspěvku Mám radost, že je postaráno o nadějný dorost v disciplně emerzního pěstování, jen tak dál, držím palce.

palec

Přikládám detail mladých rostlin na jednom z květních stvolů E.Frans Stoffeles.


Nuphar
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.06.2014 13:05 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: nuphar
Fotka k příspěvku Pokusím se lehce konkurovat s horší fotkou.
Druhý okvětní stvol na rostlině: echinodorus amazonicus.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2014 12:45 Muž nuphar [317] - Rostliny – Echinodorus Frans Stoffels
Fotka k příspěvku Po kratší odmlce něco pro další inspiraci pro ty, kteří chtějí zkusit emerzní kulturu.
Dnes jsem objevil už rašící čtvrtý květní stvol u této rostliny.

Nuphar ahoj
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2014 18:58 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: ludvik
Nebo postupne snizit vlhkost proderavenim ci poodkrytim igelitu. Nejaky cas to ale potrva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2014 18:07 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: ludvik
Tak to neporadím. Ty rostlinky si musí nějak zvyknout. Tzn. na začátku kropit a časem ho snižovat až na minimum. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2014 17:49 Muž ludvik [1082] Re: Aforte
Taky pokusuji ... jenže jak je vytáhnu z pod igelitu (takový skleníček), tak jsou za hodinu zvadlé. Major a Bleherae. Pak mám ještě Beauty Red a Indian Red, ty se chovají asi stejně, ale u nich jsem neměl takové nervy.
Zato Hygrophila spec. Red, té je to asi jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2014 17:46 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: ludvik
To je teď vytažené z emerzního akvária. Každopádně napravo, jak je vidět echinodorus cordifolius, tak ten stejný(i listově) mám už od začátku na okně mimo to akva. Rostly stejně, tak proč bych je měl v akváriu, kde můžu mít kryptokoryny. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2014 17:44 Muž ludvik [1082] Re: Aforte
To máš jen tak na okně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2014 17:43 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Aforte
Fotka k příspěvku Nová rostlinka: echinodorus amazonicus
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2014 17:40 Muž Aforte [533] - Rostliny
Fotka k příspěvku Tak jsem se taky pustil do echinodorů. Tohle je zhruba po měsíci.

Vlevo echinodorus amazonicus
Vpravo echinodorus cordifolius
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 19:56 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Bella
...no a v tom OT marastu zapadl muj dotaz na Sida: jakpak se jmenuje ten echac co je na fotce? pekna barva...
Jak píše Mrak - SZ jen tak nepřehlédnu. :-) (Ale tady šlo o to, že jsem "pár hodin" pauzíroval, ne, že jsem se přehlédl.)
No, já se domnívám, že "základem" by mohl být Echinodorus grandiflorus "Argentinensis", (jak jsem už zmínil). :)
Tyto barevně neobvyklé submerzní listy (v počtu asi 4 kusů) začal produkovat těsně předtím, než začal vyhánět evidentně emerzní listy. (Přitom mu submerzní listy ležely na hladině nejmíň 3 roky, takže nemám tuchu, co bylo spouštěčem takového chování... :-O Asi už toho měl pod vodou dost. :))
Pravdou je, že co jsem se jal každý emerzní list hned po rozvití poctivě odstraňovat, přestalo se mu dařit a časem zašel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 09:01 Žena Bella [1047] - RostlinyRe: Sid
no a v tom OT marastu zapadl muj dotaz na Sida:

jakpak se jmenuje ten echac co je na fotce? pekna barva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   04.06.2014 16:37 Žena petulinakk [2016] Re: Aforte
Podminky mi prijdou naprosto normalni, a proc neodpovis taky mne? Nebo je to pod tvou uroven?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 32 33

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46005x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9920?od=651