Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Emerzní pěstování rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Emerzní pěstování rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.01.2015 22:20 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: cezarmilan
Já jsem po tobě chtěl ale fotky asi něco takového jako poslal Designer. To že dáš rostliny do chladu tak tím zastavíš jejich růst. Kdyby jsi je do chladu nedával tak by ti zřejmě kvetly ještě dříve. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 21:44 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Designer
Určite s tebou súhlasím a rozumiem ti ano Pamätám ako som sa tešil z prvého kvetu anubiasu, rovnako pamätám aký som bol šťastný, keď mi rozkvitol prvý echinodorus. Je pekné až nádherné ak to považujeme za zázrak.Dokážem sa tešiť s tebou ver mi. Ja som len podotkol, že to čo si pre ten echinodor urobil bolo pre neho popud pre rýchlejší rast a určite aj kvitnutie, nič viac som tým povedať nechcel. Ono to funguje i so suchozemskými rastlinami. Napríklad za socíku sa kvetiny nedovážali na MDŽ, pestovalo ich každé mesto, či mesto. Robilo sa to tak, že sa cibulky kvetín dávali zimovať vonku a vo februári sa prenášali do teplých skleníkov. Týmto stíhli do 8. marca vyrásť a zakvitnúť. Každý záhradník poznal dátum kedy ich treba prenášať do tepla skleníkov. Najväčší zázrak je to, že rastlinky sa nám dokážu "podriadiť" a urobiť nám radosť oveľa skôr ako vonku na záhone.
Ešte k tým echinodorom, až na niekoľko málo výnimiek je to bahenná rastlina. Príde obdobie dážďov, záplav, tak vie v pohode profitovať i pod vodou. Ak obdobie dážďov pominie a voda poklesne je to pre nich pokyn zakvitnúť, rozmnožiť sa. No a to je to, čo sa využíva práve v pestovateľniach akvarijných rastlín. Vieme takto množenie urýchliť a môžme to robiť častejšie. Z toho potom plynie zisk, ale to už je o inom ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 21:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: cezarmilan
Mne to jako maly zazrak pripada. Chudina v zime na balkone a za tri tydny nadhene olisteny kus i s poupetem. No neni to aspon maly zazrak, nad kterym se da zasnout, i kdyz nijak neni proti prirozenosti te rostliny?

Aspon ja mam z toho radost jako male dite, kez by vsichni lide umeli mit radost tak snadno ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.01.2015 21:00 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: vaaclav
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ani ja nemusím stimulovať, to sa mi stáva neplanovane. Ja som len spomenul Designerovi, že preniesť z chladu do tepla, urýchli rast i kvitnutie. O žiadnom zázraku som nehovoril, ba naopak som povedal, že je to normálne ak sa prenesú(a opäť) z chladu do tepla. Naozaj si nespomínam, žeby som o niejakom "zázraku" hovoril coze Poprosím, nevkladaj mi do "úst", to, čo som nepovedal. Myslím, že to je gro problému ano
Foto: Šlahúny ponáram, nie vždy ich nechávam kvitnúť, to urýchli vývoj mladých rastliniek
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2015 22:08 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: cezarmilan
Fotka k příspěvku Kde jsou ty květy? Máš přírodní druh něco jako Echinodorus cordifolius. To jsou dá se říct velké a stále kvetoucí rostliny. Z hoších studených podmínek se dostanou do normálu a začnou se zase normálně chovat. Žádný zázrak se nekoná. Já je nemusím takhle stimulovat a většina jich kvete stále a mají i několik šlahounů najednou. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2015 21:27 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Niektoré, ktoré boli prenesené do tepla, niečo z minulosti atď. , atď.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 21:19 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: cezarmilan
Na to jsem se tě ale neptal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2015 21:13 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Fotka k příspěvku Jeden z umrznutých, tam je vidno námrazu a ešte nieje celkom umrznutý, bojuje.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2015 21:05 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: vaaclav
Vyskúšal som ich cca 10 v jazierku. Tie, ktoré mám nepočítam a tie, ktoré som poodnášal do predajne už určite nespočítam, môžem však povedať, že do predajne nosím echinodory (a nie len tie) zhruba 5 rokov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.01.2015 14:46 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Fotka k příspěvku rybicky.net/soubory/172.pdf
takhle asi vypadá emerzní pěstování u Rataje. Tak tyhle echinodory asi přes submerz už nepůjdou.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 11:21 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Designer
Mohl byste zkusit kontaktovat p. Hoška nebo p. Štolce (AQUA-DAHO). Mám s oběma pány velmi dobrou zkušenost, co se debat na téma "akvarijní rostliny" týče. Matně si vybavuji něco v tom smyslu, že některé echinodory, aby se "efektivně" množily, nutně potřebují pravidelné přechody ze submerzního na emerzní pěstování a zpět. Jak je to s vlivem teploty by vám nejlépe řekli právě oni.
(Možná i p. Rataj, ale s ním v tomto smyslu osobní zkušenost nemám...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2015 23:07 Žena Kytka [2146] Re: cezarmilan
Píšeš, žes ty rostliny nechal umrznout. Mohl bys mi objasnit, z čeho potom vykvetly?
Pokud je to umrznutí pravdivé, pak se obávám, že takovou rostlinu by vzkřísila už jen živá voda a ta se vyskytuje pouze v pohádkách pro děti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 22:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: cezarmilan
Kolik jsi jich takhle vyzkoušel, 20-30 nebo jen jeden? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 22:37 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: vaaclav
vaaclav napsal: Echinodory mě vytvářejí šlahouny po celý rok a nemusím je zrovna vyndavat z balkónu. :-)
Aj mne, niekedy neviem čo s nimi, preto som nechal niektoré umrznúť v jazierku, aby som zistil koľko toho znesú.
Tie, ktoré som vybral a dal do tepla tie mi znova a po veľmi krátkom čase znovu zakvitli. Čiže z chladu cca okolo 0°C som ich dal do tepla cca 20°C. To je to o čom píšem, nie o prilievaní studenej vody do akvária ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 22:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: cezarmilan
Ne ze bych to tak planoval, a zaver ktery jsem z toho udelal, je myslen napul v zertu. Jiste ze ten Echinodorus neco ke kveteni vedlo, ale mozna kdyby dostal tolik svetla co ma ted, ze by vykvetl i kdyby predtim tu zimu nezazil, a tohle fakt rozstipnout nedokazu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 22:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: cezarmilan
Přečti si co jsi napsal. Túto metódu využívajú aj v odchovniach rýb a u niektorých druhov i opačne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 21:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: cezarmilan
Echinodory mě vytvářejí šlahouny po celý rok a nemusím je zrovna vyndavat z balkónu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 19:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
Jak si tak pisu s ostatnimi a bavim se s lidmi, tak jsi nas asi poucil vic, pac pojem "terestrické pěstování" s ohledem na akvarijni rostliny nevypada vubec bezne. No zase budeme chytrejsi, do duchodu mozna i ze mne jeste neco bude smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 10:00 Muž nuphar [317] - RostlinyRe: cezarmilan
Že by to fungovalo jako např. u kedluben - tzv. jarovizace? U těch však po odvětu následuje zánik celé rostliny hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2015 22:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: cezarmilan
Takže když naliješ do akvária studenou vodu začnou ti kvést Echinodory. Co ty si dokážeš vymyslet to je neskutečný. :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2015 22:02 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Designer
Pokiaľ bola, ako píšeš v "kose" a prišla do teplejších podmienok, tak je samozrejme, že začne kvitnúť a teda i množiť sa.
Túto metódu využívajú aj v odchovniach rýb a u niektorých druhov i opačne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2015 15:18 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2015 14:33 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
K tomu pojdu, na ktery jsi mne navedl:"terestrické pěstování", nic moc kloudneho jsem k zakladnimu vysvetleni nenasel, vetsinou spis neco o pestovani orchideii.

Ten zakladni rozdil je v hladine vody vuci substartu (volna voda neni, je pod substratem, je nad nim), nebo ve vlhkosti vzduchu, nebo ve vsem? Moc v tom jasno nemam, myslel jsem, ze provozuji emerzni pestovani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2015 14:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
Fotak lezi kousek od nej, aby mi neco nestihlo utect smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2015 12:52 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Nech ho vykvést jestli se ti to podaří(a vyfotit). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2015 12:49 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Praktikuješ terestrické pěstování což je proti emerznímu trochu rozdíl, nerostou ti vyloženě emerzní listy ale spíše submerzní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2015 12:33 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
A jeste mam dotaz. Co pak s dcerinymi rostlinkami? Muzu je nechat volne viset na kvetnim stvolu nekde ve vzduchu? Jsem v emerznim pestovani docela zacatecnik (asi je to nadseni znat, a taky co uz jsem chudakovi Echinacimu vsechno provedl), takze se omlouvam za mozna pitomy dotaz, zatim mi vsechno maximalne tak trcelo z vody, ne ze by to zustalo nekde viset na suchu, a tak premyslim, jestli treba aspon pod nove rostlinky nedat sklenicky s vodou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2015 12:15 Muž Designer [5695] - CichlidyEchinodorus 'Python'
Fotka k příspěvku A dnes koukam jako puk, nejake divne nove listecky a vic najednou... beru brejle, a houby, on zacina kvest! Jeste neni ani cele 3 tydny z te kosy na balkone, uz ma 2x tolik listu, a ted jeste tohle!

Takze mi z toho vychazi navod pro ziskani novych Echinodoru. Do emerzu, az se prebudlikuje na emerz, na mesic poradne vychladit v rozumnem pritmi k preziti, pak do tepla a posvitit co to jde, plus pripadne prihnojit (tenhle je dobre hnojeny trvale, takze jsem nemusel). :-)

Tezko rict, zda by tohle fungovalo univerzalne, z jednoho pripadu to neposoudim :) .

EDIT: No vlastne jsem mu vyrobil jaro, ale to u nej doma (jestli se tak da mluvit o kultivaru) asi nebude takovy rozdil jako tady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.01.2015 11:41 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Echinodorus 'Python'
Fotka k příspěvku Pratele, tohle Vam musim ukazat, u emerzu si myslim, ze to je paradni barva :-) .

EDIT: Ovsem co mne mate, to listi je neco mezi emerzem a submerzem, jestli se jen diky vlhkosti (je prikryty cirym deklem) nesnazi o submerzni listy.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 13:24 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
BTW, doporucuji, je to desne vyhodny styl pestovani, jak jsem si ted spocital, za rok mne ta rostlina prijde vcetne hnojeni tak na 250Kc :) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2015 12:54 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Echinodorus 'Python'
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Fotka ukazuje emerzni rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_pythom v mem podani :) . To zelene listi vyrostlo do doby, nez jsem mu dal k vanocum stazeni z balkonu (podotykam zaskleneho, ale stejne je tam desna zima a jen drzel, uz vubec nerostl). To barevne listi prirostlo od vanoc pri teplote 20 az 22°C a "trosce svetla". Jinak ta rostlina ma za sebou bohatou historii, od uvareni v parnem lete tak, ze z ni zbyl zivy jen oddenek, sucheho prostredi bez deklu nad ni, az po temer premrznuti.

No a druha fotka ukazuje muj styl pece, 10W LED 130lm/W naprimo, s kouskem automatiky, pac proc by nemel mit Echinodorus svuj 32bit processor?

A pak ze emerz nebude barevny, ja mu dam!

Vzkaz pro Kytku, ja Ti ho nabizel, zadny zhavy zajem jsi neprojevila, ted uz Ti ho nedam smich .
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 21:52 Muž rybka1 [178] Re: cezarmilan
Som zvedavi kolko vydrzi,ja uz v nedelu idem poumyvat akvarko na zazimovanie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2014 21:47 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: rybka1
Niekedy je potrebné jeden obetovať pre dobro ostatných
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 21:25 Muž rybka1 [178] Re: cezarmilan
S tym obetovanim by som ti ja vedel rozpravat,jeden prizemny mrazik a bolo ponom.neni ti ho luto?ale zase ak korene budu mal by vyrazit zase.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 21:17 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: rybka1
Pozri, rozhodol sa ešte "zarodiť", no mám oprávnené obavy sad , že nestíhne dať nové mladé rastlinky. Tento idem obetovať, aby som zistil akú zimu vydrží
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 19:47 Muž rybka1 [178] Re: cezarmilan
palec potlesk potlesk krasavec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.09.2014 19:43 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Fotka k příspěvku Ešte jedna
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.09.2014 19:42 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Fotka k příspěvku Dnešné foto (v noci 5°C)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 09:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
Tak prima, dokud je jeste jak ted je, tak ho necham, maximalne o nej prijdu a dozvime se, co snesl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 07:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: vaaclav
Správné druhy proč ne, však E. cordifolius a E. tenellus rostou (při srovnání k našim výškám) jako ve Švédsku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 21:39 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: vaaclav
K tomu by som sa rovnako priklonil. Onehdá som mal vonku emerzne pestovanú ludwigiu a ani prvý mráz jej neublížil.
No nechcem to tu ťahať do extrémov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 21:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Slyšel jsem vyprávět že Pavel Gabriel měl echinodory přes zimu ve foliovníku přikryté jen ještě folií, skoro mu chcíply ale na jaře začaly růst jak o život. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 21:28 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Designer
Ja mám ech. ešte teraz vonku v jazierku a ešte sa rozhodol kvitnúť. U nás v noci poklesne teplota z denných 22°C na nočných 7°C. Práve si myslím, že teraz je jedinečná možnosť ho otužovať. Teda ak má byť cez zimu v chlade
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.09.2014 13:16 Muž nuphar [317] - RostlinyRe: Designer
Fotka k příspěvku Přikládám snímek emerzně pěstovaných echinodorů v zasklené lodžii.
Prozatím se tam drží noční teploty na cca 20 stupních C. Pokud teploty ještě půjdou dolů na cca 15 stupňů C, přemístím je do vytápěné haly na jižní okno.
Nižší teploty bych rozhodně nezkoušel.


:-)

Nuphar
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.09.2014 17:26 R Muž romant [27987] Re: Designer
Já si tipnu kolem 20 st. Když jsem v zimě lovil u Hořánků něco z bazénku ve skleníku, tak moje trénovaná ruka to tak vyhodnotila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2014 17:14 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Designer
Dnešní skleníky jsou z polykarbonátu a únik tepla je tam podstatně menší než dříve, kdy byly z klasického skla. Pokud dojde k poklesu teploty, rostliny zastaví růst, za nižších teplot se navíc mohou na kytkách objevit nejrůznější choroby. Vzhledem k tomu, že pěstírny potřebují produkovat kytky celoročně, předpokládal bych, že celoročně budou udržovat zhruba stejné teploty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2014 17:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Pepan
Nebo takhle. V pestirnach se asi bude pres zimu udrzovat co nejnizsi mozna teplota, pac je to jiste energeticky narocne a tim nakladne.

Vi nekdo, kolik se tak u Echinodoru udrzuje nejnizsi teplota v pestirnach?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2014 16:32 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Designer
To Ti nikdo neřekne, protože tam záleží na spoustě faktorů. Na rodičích, na vzdušné vlhkosti, na kondici konkrétní kytky..... Já bych to pod těch deset stupňů nehnal a dal bych ho dovnitř. Tím poklesem teploty se možná ta kytka nabudí k tomu, aby vykvetla. Jo a počítej s tím, že v bytě je nižší vzdušná vlhkost( hlavně pokud je tam ústřední topení), takže se může stát že v bytě jí budou osychat okraje listů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2014 16:12 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Echinodorus 'Python'
Mam na balkone Echinodorus 'Python', ted uz nekryty, roste vlastne jako normalni pokojovka, jen ma substrat uplne zality vodou. Krasne si zvykl, po prvotnich problemech (jsem ho zakryty uvaril v horku, sotva se vzpamatoval) uz pousti nove a nove listy, vypada uz docela hezky. Balkon je cely zaskleny, ale stale se tam mirne vetra.

Mate nekdo zkusenost, do jakych nejnizsich teplot pres noc ho mohu nechat? Abych ho po uvareni zase nezamrazil... Mam se bat uz pod 10°C? Nebo snese jeste chladnejsi noci?

EDIT: Teploty myslim samozrejme primo na nem, rozdil venku a na tom balkone uz si nejak dohromady dam.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 21:41 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Pepan
dával jsem to na jihozápadní okno, přes den tam bylo i někdy tipnu si 40-50 stupnu, fakt dost horko a kytky to uplně vpohodě přežili :) avšak zkoušel jsem jen mokřanky, stolístek a kosokvět.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 32 33

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46005x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9920?od=601