A ještě jedna poznámka na okraj...každý další šlahoun má o nějaký ten 'květní uzel' víc. (teď je jich už šest) Je vidět, že rostlina sílí, budu ji muset přesadit do většího květináče.
Po dvou týdnech (a kousku) jsem zasadila krásně zakořeněné kytky. Zatím dvě, třetí má kořen jen jeden, tak ji ještě chvilku nechám ve vodě. Je to fakt fofr, už za pět dní lezly tak centimetrové kořínky. (první fotka...deset dní od položení rostlinek na hladinu).
Zkusila jsem využít tu nádobu, co už na okně je, tak snad to půjde. Akorát nesmím zapomenout dolívat odpar. No a nemám takovou tu akvavatu, dá se to něčím nahradit? Přes léto to bude s místem lepší, teď jsou všude papriky, rajčata...
014.04.2021 16:15Rvaclav[14811] - Echinodory + stonkové rostliny – Re: tramtra
Pokud bojuješ s místem udělej to jako v pěstírnách rostliny otrhat ze šlahounu a do košíčku s vatou, a to celé dát do nádoby s trochou vody až pustí kořínky můžeš přesadit.
Po týdnu už má rostlinka malé kořínky a je to dostatečné na to aby to rostlinka už zvládla sama. Já ji ale odstřihnu vždy tak po dvou týdnech. Ničím ze začátku nepřihnojuji a rychlost zakořenění je celkem podobná, alespoň taková je moje zkušenost. Substrát mám ale z počátku hodně vlhký a to je taky znát.
EDIT- Jenom je nechám lehce se dotýkat substrátu a zbytek už nechávám na rostlině.
Ahoj Radku. To mě taky napadlo, jen trochu bojuju s místem na tom blbým úzkým parapetu. Jak dlouho by asi trvalo, než nová rostlinka zakoření do substrátu? Bude to rychlejší než v té vodě? Přihnojuješ rovnou tyhle sazeničky nebo to čerstvým kořínkům může uškodit?
To je otázek.
Za fotku budu moc ráda. Díky za rady.
Edit: Jo a necháváš ty rostlinky jen ležet na substrátu, nějak je přikurtuješ? Zahrabat je bez kořínků je asi blbost, to srdíčko by mělo být nad substrátem, že?
Krásné kytky.
Ahoj Tamarko, já si šlahoun vždycky navedu do předem připraveného květináče se substrátem a tam novou rostlinu nechám zakořenit. Pohledám jestli mám nějakou fotku a když tak ji potom dodám.
EDIT- tady mám jenom fotku s mladými rostlinami v květináči, které budu potom přesazovat do takového akvapaludária.
Tak jsem tu zase s dalšími novinkami a pokusy s Mercedesem. Nevím, jestli je to opravdu tím teplem a sušším vzduchem v místnosti během topné sezóny (asi ano), ale rostliny na šlahounu jsou zakrslé a nekoření. A protože matečná rostlina, která je na tom docela dobře, vyhnala další (třetí) šlahoun, ten první jsem ustřihla a obě malé rostlinky jsem položila na hladinu vázy, co je vedle. Na druhém šlahounu jsem nové (dvě) mladé rostliny nechala a jen jsem ho zafixovala tak, aby rostlina na špičce ležela taky ve vodě, druhá kytka na šlahounu má holt smůlu, protože nedosáhne. Nic se jí nestane, bude v zásobě pro další pokus, kdyby tenhle nevyšel a ty ponořené třeba uhnily. Uvidím, jestli bude nějaká změna a částečně ponořené kytky kořeny vyženou. Kéž by.
Truhlík jsem celý daroval známému do jeho paludária, ale moc to nezvládl. Toto mám teď ve volném akváriu, které chci použít na takové akvapaludárium, ale to bude nejdříve koncem května po rekonstrukci kuchyně a podlah. I kvůli té rekonstrukci teď nemám moc místa ani času na ty rostlinky.
A jsem tu opět s Mercedesem... První moje zimní zkušenosti s emerzní akvarijní rostlinou. Vypadá to, že přežije! Zůstal na jižním okně, světla celkem dost, jen ten radiátor... posunula jsem ho aspoň úplně do rožku, aby teplý vzduch nestoupal přímo přes jeho listy. Nejstarší listy postupně osychají, ale nechávám je co nejdýl, i když moc pěkně nevypadají, utrhnu je až jsou víc jak ze dvou třetin suché. I mladé rostlinky (nakonec vyrostly v obou květních uzlech) se znovu probouzí k životu. Na konci ledna jsem přihnojila kristalonem pro pokojovky, nabralo to všechno druhý dech. A chystá se další kvetení... roste nový šlahoun.
Tak jsem vás, chlapci, zkombinoval - do substrátu pro vodní rostliny jsem píchnul 5 cm stonek Ludwigie palustris a zalil vodou tak, že čouhal sotva milimetr. Po třech dnech už leze. Květináč mám zakrytý potravinovou folií...
Chtělo by to větší květináče a více místa, ale obávám se, že mě manželka vyhodí už do garáže a tam je na rostlinky zima.
Rotala rotundifolia a hygrophila_polysperma
Lilaeopsis na okne (kupovaný ako Ratajov L. novaezellandae). Taktiež s nástupom topnej sezóny pozorujem trochu zmeny k horšiemu, prírastky sú pomerne vzácne (kdežto cez leto sa mi nádobka 2 krát naplnila a časť rastlín dal do akvárií)
časem možná jo, ale důležité je, aby rostlina měla čas a nechcípla během prvních dnů a to jí pomůže. Většinou jsem taky línej sázet bez listů a dávám to tam i s nima.
2918.10.2020 13:13nuphar[317] - Rostliny – Moje zahrádka
Na snímku start letošní emerzní zahrádky z jarních měsíců
Moje zkušenost je taková, že to je úplně jedno. Já to sázím i s listy. U některých rostlin se mi dokonce vyplatilo rostlinky vůbec nesázet do substrátu, ale jenom je položit a trochu přitlačit do připraveného dna. Pro představu tak jak to je v přiloženém videu v čase cca 14:30. www.youtube.com/…
když sázíš stonkovky ze submerzu do emerzu, je důležité - kromě vlhkosti, jakou část dáš do země, obecně by v zemi měla být co největší část, takže klidně víc než je nad substrátem, většinou to píchám skoro na dno květináče a nad zemí není vůbec potřeba mít nějak velký kus. Držím palce
Než by mi něco vyrostlo nad hladinu, tak bych se nedočkal.
Nejdůležitější je pro rostlinky přechod ze submerzu do emerzu, aby to nebyl pro ně až tak velký šok. Já používám substrát pro vodní rostliny a trochu ho doplním liaporem. Rostlinku přesadím do malého akvária a substrát mám celý zalitý vodou. Potom musím zajistit velkou vlhkost a to docílím tak, že každý den rostlinku rosím rozprašovačem (ze začátku klidně vícekrát) a celé akvárium přikryji průhlednou potravinářskou fólií. Potom celé akvárium postavím buď k oknu, nebo mu dopřeji trochu světla od lampičky. Po nějaké době začnu pomaličku snižovat vlhkost v akváriu tím, že buď udělám do fólie malé dírky, nebo udělám malou mezeru kudy bude proudit vzduch. Tímto začínám rostlinku zvykat na normální pobyt v květináči, kde mu stejně ze začátku dopřávám každodenní rosení. Ještě doplním, že rostlinky zalévám vždy vodou odpuštěnou z akvária, aby byla voda pokojové teploty. Když jsem zaléval studenou vodou z vodovodu, tak mě některé rostlinky potrestaly.
Krásné kytky, Radku. Prosím tě, jak zvykáš stonkovky na sucho? Zkoušela jsem polyspermu a ludvigii stejně jako echináčky pod poklopem z petflašky. A vždycky zaschly. Mám to nechat vyrůst nad hladinu a potom zasadit už tu emerzní části.