Emerzní pěstování rostlin
no mam aj hydroponicke pestovanie odskusane...-v pohode
ale ako som pisal -zo substratom to je jednoduchsie
No jistě, máte pravdu.. a co zkusit pěstovat rostlinu hydroponicky? to by též šlo.. mam přebytek rostlinek
este ak mozem poradit?
lepsie je pustat sa do emersou na jar(teda ak nebudu dosvetlovane)
pretoze teraz cez zimu ich udrzim aj ja len tak tak bez dosvetlovania
to je cadicova vata "Nobasil"...
z navratom pod vodu nie je problem...
vecsi problem je z vody na sucho...
a pestovat? to je uz na tebe -ale zo substratom to ide asi najjednoduchsie
no mam tu nejmenší formu.. dobře uvidíme vyzkoušíme.. a pak se uvidí
Anubiasy jsou velké rostliny s velkým množstvím silných kořenů a tomu by mělo odpovídat i jejich zasazení. Zdravý anubias barterii může mýt listy i více jak 20 cm dlouhé (čepel) a oddenek má za pár měsíců po dobrém zakořenění klidně i 20 cm dlouhý. Pěstování na suchu je jako u jiných rostlin.
0 26.12.2011 10:37 aoelcz – emerzně Anubis
Ahoj mam takový dotaz, chtěl bych zkusit emerzně vypěstovat anubis.. Co použít jako substrát?? kamínky + písek + hlínu..? a nebo bude lepší pěstovat to jaksi hydroponicky? Chci se zeptat jak poté postupovat při návratu do vody a zda mohou mít rostliny nějaké problémy s návratem? musí mít rostliny nějaké zvláštní podnímky při návratu?? Dále se chci zeptat, když koupíte rostliny co je to v nich za minerální vatu?? dá se koupit? nepotřebuju jí jen se chci něco dozvědět díky
Starší reakce
Koukni se na pozadí mého paludária.
0 14.12.2011 22:04 jogr – Dobrý den
Chci se zeptat máte nějaké zkušenosti s pěstovaním jávského mechu emerzně pokud ano tak jsem prosím napište vaše zkušenosti popřípadě rady a jestli máte tak nějaké foto moc děkuji
Starší reakce
S liliovníčkem bych to nedával. Micranthenum je docela silná kytka a liliovníček by nejspíš udusil. Až vyroste emerzní, tak vydrží docela suchý vzduch, takže přikryté být možná nemusí, ale to poznáte.
Vypada docela hezky
a prejde normalne, nebo je treba s tim jeste neco udelat? jak to zalyvat? muze spolu rust s tim Liliovnickem? proste ho nasazim do substratu s piskem a zalyvat? prikryte akva asi musi byt, ze?
Písek smíchat s hlínou.. to si musíte vyzkoušet. Však jen zasadit a ono už se porovná... Nevadí, že si lehne. Ba naopak.
a dam normalni hlinu pro rostlinky, nebo mam dat akvarijni pisek a drzet stalou hladinu vody? to micranthermum je strasne jemne, to se neudrzi rovne ...
Já mám vše z 2,5 l zavařovačkách na okně.
Mno a ted jak postupovat? mam tu cerstve ostrihane rizky micranthernum zasazene v akva spolecne se zakoupenym liliovnickem novozelandskym, staci pestovat pro zacatek ve sklanici od zavarenin, nebo je lepsi rovnou dat treba do maleho akva a pestovat v nem?
Hemianthus a Micranthenum ano, celkem snadno, Blyxa ne.
Ahoj necha se emerzne pestovat rostlinky typu micranthernum, blyxa japonica nebo hemianthus? Jsou to jemnoliste rostlinky a jsou strasne drahe, tak jsem si rikal, jestli je nepestovat jeste mimo akva, preci jen tam by se jim mohlo darit take pomerne dobre
Prostě do něj uděláš díry. Jinak pokud bude rostlina dobře zakořenělá, není problém ho odstranit prakticky celý naráz - oschne, ale obrazí - jen pro dobře zakořenělé a silné exempláře.
Tím, že odkryješ jen část sklenice a zbytek necháš přikrytou a postupně pokračuješ (na přikrytí můžeš použít takřka cokoliv. Já mám rád potravinovou folii, ale sáček dělá taky službu)... Přitom kontoluješ listy a případně rosíš.
Vypadám asi hloupě, ale jak postupně?
nejlíp ho sundávat postupně, nebo ju pak aspoň sledovat jestli neosychá (většinou se pak zas brzo vzpamatuje když se zas dostane do vlhka.
Ale jestli je celá v té sklenici tak tam může zůstat dost vlhka i když nebude zakrytá, uvidíš.
Pak už ven vyrostou jen listy zvyklé na nižší vlhkost
Takove obcas nekteri prodavaji.Ale v akvariu pak moc nerostou.
Ja si pestuji utriculariu protoze to co si clovek poridi tady tak to je nevalne kvality.
...u mna v akvarku ale rastie ovela rychlejsie ako na "suchu" -co je v podstate nevyhoda
z 5 na 30cm pod vodou trva cca 2 mesiace...-potom meni majitela
niekedy na jesen sa chcem pustit do niecoho "mensieho a farebneho"...napr. Kleine Bär,Mercedes,Fantastic Color...-podla toho co zozeniem
No konečně to není chcípáček.
Doufám že mi vyroste aspoň do čtvrtinové velikosti toho tvého.
...este jedno foto
zo substratom si hlavu nelam...
je to dost huzevnata rastlina a porastie v kadecom...
u mna ma uz 80cm
Ahoj, chtěl bych k té hygrophyle zkusit i emerz echinodoru subulatu. Mám ho v akváriu a nechce růst, má jen asi 3 cm do výšky. Mám pro něj 1.5 litrovou sklenici a zkusil bych do ní dát malý umělohmotný květináček, do něj hlínu a na dno sklenice přilít 1 cm vody a zakrýt sklenici igelitovým sáčkem. Pište prosím rady, jestli to má tak dobře. Pokud bych viděl, že roste samozřejmě by dostal větší prostor, plánuji ze sklepa přinést 36 litrové (možná 112 litrové) akva se zaměřením na emerz. Zatím chci, ale vědět jestli se mi to bude dařit, odedneška začínám s hygrophylou corymbosou siamensis a k tou mám volnou sklenici tak mě napadlo tohle.
Starší reakce
Ano, zasadíš je do akva a oni budou měnit svoje emerzní listy postupně na submerzní.
Starší reakce
Letos bych nechal kytky za oknem a ven je nedával. Aspoň u nás sou letos nějaké nízké teploty a tyhle kytky mi venku spíš živořej.
H.corymbosa která je venku na balkóně jen v hlíně a dobře zalívaná až vyhazuje první lístky :o)
H.polysperma ve sklenici se dostala nad vodu a už jí také rostou emerzní listy...
Starší reakce
Radši bych udělal tu variantu s igeliťákem a bez vody. Takhle to spíš zařasí a nikam to nevyroste.
Rozšířil jsem svůj pokus o dvě sklenice od okurek. V jedné je H.corymbosa ve druhé H.polysperma a v obou trocha substrátu a voda po okraj. Očekávám že vyrostou ven z vody a tyto emerzní části pak zaštípnu a nechám zakořenit. Uvidíme jak to dopadne...
kusím to do zavařovací sklenice s 3 cm substrátu pro pokojové rostliny a přidám 8 cm vody. To je dobrý postup. Jen vody může být míň.. Spíš jen trošku. Do substrátu bych přidal písek, ať je lehčí. Na vrch sklenice dej igelitový pytlík, aby se ve sklenici držela vlhkost a po chytnutí rostlin ho z části odstraň až ho dej pryč úplně.
Možná bych to zkusil obráceně - 8cm substrátu a 3 cm vody (nad substrát). Zastřihnout kořeny - klasika, a oškubat ty listy. Spíš než na okno bych jí dal někam do stínu dál od světla které stejně nebude na začátku potřebovat když nemá čím fotosyntetizovat ;o)
Oškubej jí všechny velký listy a nech ideálně jen jeden nebo dva čerstvý mladý. Pokud to neuděláš tak rostlina zbytečně věnuje většinu energie na záchranu stávajících submerzních listů, které stejně časem odejdou. Když je oškubeš tak všechnu energii věnuje tvorbě nových emerzních listů. Rostliny jsou vskutku zajímavé, v principu se jen snaží přežít a evoluce je k tomu dokonale přizpůsobila.
V přírodě je spousta rostlin závislá na příluvu/odlivu vody (dešti/vysychání) a submerzní i emerzní formy jsou naprosto přirozené a nezbytné pro zachování druhu. Většina rostlin potřebuje v emerzní formě vykvést a pohlavně (semeny) se rozmnožit. Čili tento přechod na emerzní formu je pro rostliny naprosto běžná věc - je ovšem potřeba simulovat podmínky přirozeného prostředí a brát v potaz náročnost druhu. Ne vždy je to jednoduché.
Asi před hodinou jsem zapích do hlíny pár holejch zakořeněnejch stonků corymbosy který mi zbyly po revitalizaci porostu v akvárku. Jsem zvědavej zda obrazí, nic si od toho neslibuju, je to jen pokus. Dle zdrojů na netu by zrovna ta H. corymbosa měla patřit ke snadným kouskům a lidi to maj na okně třeba v kanclu. Asi bude chtít hodně zalívat. Nejjistější metoda je mít to v nějaké nádobě kde bude hlína a nad ní ještě voda tak aby byla spodní část rostliny ponořená a část ve vzduchu... ale nevím, zkušenosti s tím nemám, jen co jsem někde početl...
Přidat reakci
1 ...... [22] ...... 32 33
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46117x