Emerzní pěstování rostlin
Já ten staurogynus nakonec rovnou přesadila, protože byl jako skoro jediný (ještě s jednou kryptoškou) v průhledném květníčku, a tímpádem sinicí zasažený nejvíc, a vypláchnout z vnitřní strany květníčku to moc nešlo.
Zároveň jsem akvárko přestěhovala z přímého slunečního světla, tak uvidím.
Je mi to trochu líto, přece jen na parapetu se mi líbilo víc, a taky se mi zdálo, že ty sluneční paprsky se rostlinkám líbí... škoda že se líbily i sinici
No ono sa dá k niečomu postupne dopracovať.Cryptoškam napr. nevadí nizka hladina N alebo všeobecne nižšia hladina živín.Preto sú v pohode.Im stači pridávať hnojiva podstatne menej.
No vida, a ja myslela jak uz konecne pomalu zacinam pronikat do taju nedostatku/prebytku mikroprvku, a ono kulovy, jsem porad peknej zelenac
Moc dekuju!
Dekuju, sinice v akvarku opravdu je, ne ze by mi to bylo jedno, ale nevedela jsem, ze v emerzatku je to stejne velky problem jako v klasickem akvarku. No, clovek se uci porad
Vodu samozrejme menim, a akva vzdycky od sinice ocistim, ale kvetnicky neproplachuju, takze jdu na to
Emerzatko mam na parapetu u zapadniho okna, takze odpoledne do nej nekdy i dost prazi, mozna by pomohlo i sundat ho z okna a svitit jen lampickou?
Kazdopadne opravdu moc dekuju!!
Podla vstupnej vody bud pridať alebo ubrať z Kristalonom.Ale v každom prípade najprv "preplachnuť".Už len samotný preplach velakrát pomože.Stejne ako výmena vody v akva.
BTW, celkove zloutnuti listu zpusobuje nedostatek dusiku, pri nedostatku zeleza list take zloutne, ale zustavaji mu zelene zilky.
Tažko sa radí.Mne sa zdá (podla fotky) že je tam sinica.Podla mna je tam problém z N.
Zámerne píšem "problém" lebo bud je ho tam vela alebo málo.
Podla mna pomôže poriadne preliať (prepláchnuť) substrát vodou z vodovodu.
Pěkný den všem
mám v miniakavárku jako pokus několik rostlinek, které zkouším pěstovat emerzně - všem rostlinkám se, zdá se, daří, až na staurogyne repens.
Ta zezačátku moc pěkně obrazila, a slibně se rozrůstala, ale v poslední době růst stagnuje, kytka žloutne, a evidentně odchází.
Kytky občas přihnojím kristalonem, staurogynu jsem zkusila extra přidat Fe (kvůli žloutnutí listů), ale bez efektu.
Je zasazený ve směsi písku, zahradnické zeminy, a liaporu, vodu mám měkkou, dávám odstátou z kohoutku, donedávna jsem nepřisvicovala (akva stojí na okenním parapetu), poslední cca týden ale svítím lampičkou, občas rosím.
ostatní kytky se zdají ok, ale nevím co s tímhle kouskem.
Jde jen o pokus, ale stejně mě to štve
Moc údajů o tom, co téhle kytce vyhovuje, jsem zatím nenašla, nevíte co dělám špatně? (třeba mám špatný substrát - kyselost substrátu nemám jak změřit, ale asi každá zemina ze zahradnictví obsahuje podíl rašeliny... ostatním kytkám to ale nevadí, nebo světlo, voda..?)
Starší reakce
Aforte napsal: Ono dělat pro tisíce akvárek CO2 z kvasnic asi nebude zrovna nejlepší hračka
Vo velkom netreba tisíce akvárok ale velké nadrže "bazény" z hladinou vody 20-30cm ideálne.To je predajná výška rastlín a lahko sa presvieti.Tu ale ide skôr oto že ak je dostatok priestoru? -dá sa vypestovať vela.Ak je priesoru málo? -vypestujem to isté množstvo rastlín z pridavaním CO2.Velký priestor potrebuje vela svetla a dosvetlovania a cez zimu aj dokurovania.Ked to takto prerátam? to pestovanie z CO2 možno vychadza nakoniec aj lacnejšie.
A či čakať na jar-leto? - ako chceš....Ale daaka malá (trebárs stolová) lampa stojí pár korun.
Hygrophila corymbosa - tiež celkom v pohode
Lysimachia - úu si niekde natrhaj
No skúšal som toho dosť - teraz ma ani nenapadne čo všetko.
Najhoršie je to cez zimu.Jednak je dobré dosvetlovať a vlhkosť vzduchu je nižšia (kúrenie).
Aforte napsal: Ono přidávat do tolika akvárek(kdyby byly) CO2 by stálo více než vydělají.
No to neviem ja to mám lepšie prerátané.Z 1kg cukru predám rastliny za cca 25-30€ a to predávam košík po 0.5€
Takže na CO2 sú nízke náklady.A to vyrábat CO2 z cukru je drahšie ako ked naplnia "hasičák".
Napr. aj v telke som pozeral dokument a pridávalo sa CO2 do skleníku - a pestovali tam tuším (bolo to dávnejšie) paradajky.
Já mám na okně Limnophila aromatica - roste lépe než v akváriu a krásně kvete.
Pak mám Anubias nana a hnědovku Windelov přidělané na větvi nad vodou u krevetek, ale ty mají kořeny ve vodě a jsou pod sklem. Anubias vypadá moc pěkně.
Moc děkuju
A z těch co nemám, u kterých to máš ještě vyzkoušené?
Nieje pravda že rastú rýchlejšie.Aspoň u mna všetko pod vodou rastie rýchlejsie ako emersne.
Ale chcelo by to vyskúšat emersne z pridávaním CO2 - to som neskúšal.
Z toho čo tam máš?
Bacopa monnieri - v pohode
Cryptocoryne wendtii 'Flamingo' - to neviem potrebuje vyššiu vlhkosť
Hydrocotyle leucocephala - v pohode
Hydrocotyle tripartita - neviem
Pogostemon helferi - neviem
Samolus valerandi - v pohode
Staurogyne repens - neviem
Echinače - večšina bez problemov
Zkoušel jste někdo rostlinky po přechodu na emerz postupně "otužovat", a nakonec je pěstovat nezakryté, jako běžné pokojovky?
Já mám takto zatím jen bacopu, bez problémů, zajímalo by mně u jakých dalších druhů by to eventuálně šlo
Hnojiť treba.Pestovať sa takto dajú takmer všetky rastlinky.V prírode totiž večina rastie v záplavových oblastiach submerzne i emerzne.
dobrý den, htěla bych se zeptat jaké zkušenosti máte s touto formou pěstování rostlinek?? je to výhodnější nebo opak? popř. jaké druhy rostlin se dají emerzně pěstovat?a je nezbytné je hnojit?
díky
Starší reakce
Děkuju všem
trochu jsem už přihnojila, taky Kristalonem, ale raději jen hodně zředěno.
Ahoj, já hnojím též klasika Kristalonem. Konkrétně Kristalon Gold. Po přesazení jsem začal hnojit po cca třech týdnech..
Používal som asi len 1/4 z tej doporučenej davky.To plne postačovalo.Ale plati stale že niekomu to porastie v pohode aj z vododvodu.
Moc děkuju
Ja som používal Kristalon.A kedy začať? - ja som musel v podstate hned.Z vodovodu mam málo NO3,P,K a v podstate všetkého.
Hlavne echináče spotrebujú svoje a pri crypto. treba opatrne.
Pěkný den všem, měla bych dotaz na emerzní pěstitele, tedy "domácí" pěstitele, poněvadž je mi jasné, že ti velkoobchodní sem jednak nechodí, a jednak by se nad mými dotazy jen útrpně usmívali
Hnojíte? Pokud ano, čím?
Za jak dlouho po přechodu kytek na emerz jste začali hnojit? (zkouším emerz zatím jen velmi krátce, nerada bych kytky spálila předčasným pohnojením).
Děkuju za všechny reakce
Starší reakce
Dostal som to ako HC,ďalej som to neskúmal.
Ale asi to bude Hemianthus micranthemoides( Micranthemum micranthemoides),keď tak teraz na to pozerám.Budeš mať pravdu,tá cuba to nebude.I keď obrázky a názvy na nete sú dosť chaotické.
Nejedná se spíše o Micranthemum micranthemoides?
1 19.08.2013 14:48 - – Hemianthus
HC -submerzné a emerzné lístky
Starší reakce
ok,já to udělám s tím zeolitem.A kdyby měl někdo nějaký lepší nápad,nebo radu,tak to předělám.
Tak to ti nepovim, já to udělal tak jak mi to bylo porazeno v pěstírně
Ale tak asi to nebude na škodu..Jinak skoušel jsem to microsorium v rockwoolu,ale ten substrát je rozhodně lepší.
takže myslíš,že mám ten zeolit smíchat s snějakým aqua soilem?Mám tu zbytek Ada Amazonie
Ale ono neni v substrátu,do toho jen zapustilo kořínky a ten oddenek je navrchu.Nijak jsem ho nesázel,kořínky zapustilo samo.Mimochodem v pěstírnách se microsorium pěstuje na rašelině
já to nebudu moct rosit,doufám,že si vytáhne vodu kořínky..chci ten košíček na rostlinky naplnit zeolitem..v substrátu prý Microsorum být nemá..a celé to umístím do rohu akvária.Koš pod vodou a listy nad vodou,ale bojím se,že listy seschnou
Já to udělal tak,že jsem vyndal kousek microsoria z akv. a položil jsem ho na substrát v květináči,který mám ve skleníčku s emerzama (cca2cm vody).Žádný přechod jsem nedělal,jen denně rosím.Rostlinky se krásně chytly.
Starší reakce
Vezměte květináč, dejte na dno písek s jílem (víc písku), nad něj písek s hlínou a do toho zasaďte ostříhaný eleocharis. Tento květináč dejte do misky od masa a stejnou miskou jí zakryjte. Vody může klidně až těsně pod substrát.
Nebo můžete dát místo substrátu minerální vatu. Ale v tom případě je nutné rostliny hnojit.
pravda pravda,taky jsem ji videl na burze,kde ji měli emerzne a zaujalo me to tez...
Oggy napsal: Zdravím,
v botanické zahradě jsem viděl že pěstovali normálně venku Eleocharis acicularis velmi mě to zaujalo a potřeboval bych radu jak postupovat při emerzním pěstování Eleocharis parvula )
děkuju
V Hornbachu jsme s pritelkyni nasli pytle se substratem pro vodni rostliny. Tak uz mame pytel doma
. Jak to udelat Ti asi neporadim, pac ja s Echinodory dopadl jak sedlaci u Chlumce, ale mohu Ti rict, co jsem udelal spatne.
Jednak jsem rostliny vysadil a nicim neprikryl, coz byla chyba, foliovnik aspon pro zacatek nad sebou nejspis chtely, takhle na ne bylo moc sucho a listi desne rychle oschlo. A to horsi, vysadil jsem je na balkone v dobe, kdy teploty stihaly v noci klesat i na 4°C, to taky nebylo to prave
.
Zdravím,
v botanické zahradě jsem viděl že pěstovali normálně venku Eleocharis acicularis velmi mě to zaujalo a potřeboval bych radu jak postupovat při emerzním pěstování Eleocharis parvula
)
děkuju
Starší reakce
Mala by začať púšťať emerzné,aspoň u mňa to tak je.
Zdravím, v akváriu mám ludwigiu repens, které se neskutečně daří a začíná vyrůstat nad hladinu. Problém spočívá v tom, že začíná osychat. Můj dotaz zní, mám to nechat tak? Stane se z té rostliny nad vodou emerzní forma, nebo bude osychat i nadále? O zářivky se nespálí, mám tam reflektory a ona roste celkem bokem, nad hladinou je cca 20cm místa, pak je teprve kryt akvária. Díky za rady
Starší reakce
Ja vybral Echinodous python a zdravy byl asi tak, ze mel v prodejne nejaky cas ponorene emerzni listy, ktere uz nemohly fungovat, kdyz na suchu tak rychle odesly. V te zime potom se tomu Echinodoru taky nedelo nic 3x dobreho a stejne mu leze novy list, tedy zatim jednomu ze 3, ale i tak. Treba jeste nad tim celym zaplacu, ale jak se zda, kdyz to neni vylozene chudinka (jako ze muj kousek vypadal pri nakupu docela k svetu), ono si to nakonec nejspis nejak poradi. Calamondino (takova kysela mandarinka) hned vedle ty zmeny teplot sneslo taky, je treba to otuzovat
.
Kdybych si ale koupil primo z pestirny emerzni kousek (coz je bezne to co se dodava) a dal ho do foliovniku, bylo by to asi cele mnohem jednodussi.
Rastliny na prechod treba vyberať tie najzdravšie a čo možno najsilnejšie.Potom je to jednoduchšie.Treba pri prvotnom zakrytí dať pozor v lete na prehrievanie a po začatí rašenia emerzu pomaličky vetrať.
Přidat reakci
1 ...... [18] ...... 32 33
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46117x