Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Emerzní pěstování rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 20 Přejít na další stránku   1  
Emerzní pěstování rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.03.2013 23:27 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Jiri_99
Tolik prostoru na tak málo rostlin může být na aklimatizaci problém. Mnohem lépe by se růstu na suchu přizpůsobily v nějaké menší misce (třeba dvě misky od masa na sobě). Ale pokud má člověk čas to rosit, tak asi také není problém.
Osobně bych to udělal tak, že bych kryptokorynám ostříhal všechny submersní listy a nechal jim klid. Mokřance bych listy zakrátil na malé pahýly.
Co se týká hnojení, tak teď je naprosto zbytečné. Spíše si myslím, že uškodí.
Topení je ze začátku určitě dobré - zvýší odpařování vody a pomůže s přechodem. Pak je ale naprosto zbytečné..
Při emersním pěstování je nejdůležitější faktor světlo. Chce ho mít co nejvíce. Takže nejlépe jižní nebo jihozápadní okno.
Té vody se mi tam zdá hodně. Bál bych se zahnívání krčků. Snížil bych jí 1-2 cm pod substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2013 22:08 Muž Jiri_99 [425] Re: kortezhugo
I když se mi tady povaluje jedna 15W zářivka, dosvětlovat právě nechci, proto jsem to umístil na okno.. Vím, ještě to není ono. Doufám, že do pár týdnů už se počasí umoudří. Ale teplota není problém.. Jen se sám se sebou nemůžu domluvit na nějakém kompromisu, na kolik stupňů nastavit topítko. Momentálně je tam 24, což mi přijde v poho.
Ještě přidám mírné honítko vody a COčko.. Ale s tím chci taky chvilku počkat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2013 21:33 Muž kortezhugo [983] Re: Jiri_99
Jiri_99 napsal: Počkám teď cca týden - deset dní

Pockat treba dlhsie - potrebujes aj dlhsi den aj teplo (pokial to nemas vyhrievane a dosvetlovane).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2013 20:44 Muž Jiri_99 [425]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2013 20:44 Muž Jiri_99 [425]
Fotka k příspěvku Tak jsem to spustil.. Foto nic moc, před chvilkou jsem to dodělal a vyfotil telefonem. Ještě nemám krycí sklo, proto ta folie.. Nakonec mám pět odénků echinodoru a dvě kryptošky.. Taky volně ve vodě tři odstřihnuté stonky mokřanky úzkolisté čekající na zakořenění. Ale tu nejspíš šoupnu normoš do akvárka..
Počkám teď cca týden - deset dní, než se to trošku aklimatizuje a pak začnu trochu hnojit.. Nějaké návrhy na vylepšení od zkušenějších?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2013 10:09 Muž kortezhugo [983]
A kedze tam niesu ziadne ryby? - tak tam treba NPK.Ono velky Echinac si "zozere" svoje.A pri pouziti Biofloru alebo Brutusu? (hnojiv bez NP) to pojde tazko.Ale ono to hlavne zalezi (ako vzdy) na tej vstupnej vode a pouzitom substrate - ja mam malo v podstate vsetkeho takze u mna je pouzitie komplexneho hnojiva (NPK+Mikro.) namieste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   19.03.2013 22:19 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: kortezhugo
Plný souhlas. On totiž při tomhle způsobu pěstování není rozdíl mezi emerzním Echinodorem a klasickou pokojovkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   19.03.2013 22:14 Muž kortezhugo [983] Re: Jiri_99
Ja som pouzival Kristalon pri emerzoch bez problemov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 22:13 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: Jiri_99
Jeden známý to tak vedle sebe má a krásné mu rostou... To samozřejmě záleží na tvých a jeho podmínkách... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 21:54 Muž Jiri_99 [425] Re: vaaclav
To mě právě v akvišu tyhle kytky vedle sebe nikdy nešly.. Ale tak zkusím to. Buď to půjde a nebo ne..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.03.2013 21:48 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: Jiri_99
Já používám Brutus a Bioflor (rataj) + samozřejmě CO2 (z kvasnic)
Hnojiva jsou jedny z dražších ale jsou výborné. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 21:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jiri_99
Rostou mě v akváriu echinodory vedla kryptokoryn docela dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 21:32 Muž Jiri_99 [425]
Jaké používáte hnojiva? Napadlo mě zkusit klasika kristalon, pač ho máme doma pořád dost.. A co COčko, používá někdo?
Možná jsem se ukvapil, ale ono to tak se mnou bývá, když se pro něco nadchnu. Zítra se vrhnu na založení malé nádrže 50x30x30 na pěstování.
Měl bych mít malé "řízky" kraptokoryn a echináčů. Ovšem tato kombinace se mi nejeví jako příliš šťastná v jedné nádrži pospolu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   18.03.2013 19:16 Muž Jiri_99 [425]
Fotka k příspěvku No, takhle nějak to začínám. Jestli to jen trošku půjde, rozšířím "výrobu".. :-D :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.03.2013 19:08 Muž Yirka [9126] Re: Jiri_99
Taky jsi mohl zajet o 3-4 km dále za Šumperk a tam by sis skleníky bez problémů prohlédl. Dojel bys do Aqua-Daho. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 19:02 Muž Jiri_99 [425] Re: vaaclav
Já taky. smich
Když jsem poprvé hledal jeho prodejnu, narazil jsem právě na skleníky. Odtud mne ale "vyhnali" a poslali právě do prodejny. Takže jsem toho moc neviděl.. :-(
Pročetl jsem prakticky celé tohle téma a emerzní pěstování se mi líbí čím dál víc. Největší problém mám s nedostatkem místa. Všechny dobře přírodně osvětlené místa už má zabrané moje drahá polovička.. Budu to muset pořešit nějakýma poličkama v okně či tak něco.. :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.03.2013 18:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jiri_99
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 18:21 Muž Jiri_99 [425]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2013 22:46 Muž Jiri_99 [425] Re: vaaclav
Přesně tak jsem to myslel. Zasadit jen ty oddenky.. Pač listy už téměř žádné nemají.. :-(
Samozřejmě tak nebo tak, nebyly by jen v květináči, ale v prakticky uzavřené nádobě s jen "lehkým" větráním kvůli vlhkosti..
Co ta hlína či substrát?


Edit: Tak jsem koupil "Rašelina Soběslav - zemina pro vodní rostliny". Prý čistě přírodní produkt, tak jsem zvědav, jak to v tom půjde. Zatím se pokusím vypěstovat jen jeden echinodor. Když se zadaří, zkusím ještě jeden a do budoucnosti ještě uvidíme..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2013 21:46 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jiri_99
Obrácený postup je podstatně složitější, nemůžeš je vyndat z vody a zasadit do květináče to by ti uschly. Jestli je máš dlouho a mají oddenek tak s tím by to mohlo jít. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2013 21:37 Muž Jiri_99 [425]
Mám tady dva echináče, nejspíš Echinodorus uruguayensis 'Osiris'. Jsou v dosti zbídačeném stavu /málo světla, velmi málo - mám je u žab a úplně jsem zapomněl, že tam jsou. Jak je to zarostlé, nebylo na ně vidět/. Tak mě napadlo, že bych je zkusil dát dohromady emerzně. Doporučíte mi nějaký substrát, nebo používáte obyč. hlínu? Pokud dám obyč. nebude plesnivět, pokud bude pod vodou?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 17:49 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LadyBeetle
Záleží ktoré rastliny ;-) Niektoré majú korene najmä na ukotvenie, iné najmä na živiny. Minule som z minička vyberal Echinodorus, a vyzeralo to, že jeho korene nejaká pančucha nezastaví a musel som ich otrhať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 12:15 LadyBeetle
A myslíš, že to rostlinám takhle stačí, aby si z toho vzali živiny? Myslela jsem, že rostliny musí mít kořeny přímo v tom jílu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 11:39 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LadyBeetle
LadyBeetle napsala: Jak v punčochách? Nechápu, jak jsi to udělal?
Zhabal som manželke punčochy, sylónky/nylónky, či ako sa to volá, odstrihol som dolné časti a ten íl som dal do nich. Vznikli mi dve také klobásy, ktoré som učapal na dne, aby boli čo najnižšie a zasypal to štrkom ;-)

Opakujem, nie je to moje odporúčanie, nie som si istý, čo z toho nakoniec vylezie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2013 08:17 LadyBeetle
Jak v punčochách? Nechápu, jak jsi to udělal? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 23:20 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LadyBeetle
LadyBeetle napsala: Napadlo mě, jestli nemůže časem dojít ke smíchání, když použiji nejprve zásobní substrát a na to štěrk.
To určite, pri odkaľovaní to iste nastane. Ja som síce urobil to, že mám ten íl v pančuchách, ale nie som si istý, či to bol dobrý nápad. Nie, že by sa to nejako prejavovalo, ale prakticky ten íl neodkalím, len okolo neho ;-)

Zatiaľ - asi 6 mesiacov - to funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 23:15 LadyBeetle
Napadlo mě, jestli nemůže časem dojít ke smíchání, když použiji nejprve zásobní substrát a na to štěrk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:32 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LadyBeetle
LadyBeetle napsala: Když to moje bude mít 35 litrů, nestačily by dvě kila tohohle substrátu + dvě kila štěrku?
Ja mám 30 l (30 x 30 x 30) a v ňom 2 kg štrku a 2 l aquaclay. Vpredu mi to vydalo na asi 5 cm, vzadu viac, možno 9 - 10 cm. Vy máte väčšiu plochu dna, takže toho bude menej (myslím výškovo), ale môžete si urobiť predstavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:25 Muž Burik [727] - AquascapingRe: LadyBeetle
já bych dal víc..aby bylo vpředu tak 4cm minimálně nad tím zásobním substrátem.

Jo jo,pak se klidně ozvi do vzkazů,nějaký rosltinky vyberem,nebo je tu příslušné téma..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:18 LadyBeetle
Díky, takže by tedy 2 litry toho Dennerle DeponitMix + 2 litry písku mohly stačit? Můžu se ti pak ozvat ohledně rostlinek (které by se tam hodily) až budu mít akva a substrát doma?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 20:53 Muž Burik [727] - AquascapingRe: LadyBeetle
aha,jsem si to špatně spočítal:-)No substrátu bych dal trochu víc..4litry by mohly stačit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 20:37 LadyBeetle
Na téhle stránce píšou, že kilo tohoto substrátu je do 10 - 20 litrového akvária. Když to moje bude mít 35 litrů, nestačily by dvě kila tohohle substrátu + dvě kila štěrku?

www.akva-tera.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 20:22 LadyBeetle
Chtěla bych právě zkusit rostlinné akvárium se suchým startem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 19:43 Muž Burik [727] - AquascapingRe: LadyBeetle
Záleží na tom jaké rostlinky tam chceš pěstovat..klidně to můžeš namixovat..někam jemnnější a někam hrubší

Akva je celkem nudle..dal bych kolem 9.litrů substrátu,nevím jaký to bude styl,jestli Malawi,nebo rostlinný..dle toho bych volil výšku a objem substrátu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 19:37 LadyBeetle
Mělo by to být: délka 70 cm, šířka 20 cm a výška 25 cm. Kolik teda bude potřeba toho substrátu, když bych koupila ten Dennerle DeponitMix a nahoru nějaký štěrk (a jaká by se hodila hrubost toho štěrku)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 19:28 Muž Burik [727] - AquascapingRe: LadyBeetle
ano může,to být v podstatě jakýkoliv substrát:-)Jak velký bude to akvárium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 19:15 LadyBeetle
Myslela jsem jestli třeba může být obyčejný písek, do kterého by se dokoupilo nějaké hnojivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 17:18 LadyBeetle
A z čeho se má vlastně správný substrát skládat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 15:48 Muž Burik [727] - AquascapingRe: LadyBeetle
a co je u tebe dobrá cena?:-)Já ti můžu doporučit ADA Aqua Soil..dle testů je to asi to nejlepší.Sám mám DSMko a roste v tom všechno

Jinak to jde samozřejmě i s obyč dnem..jen to chce zásobní substrát..tady doporučím Dennerle DeponitMix
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 13:51 LadyBeetle
Ahojík, jaký mám zvolit substrát pro suchý start? Nejraději bych poměr kvalita, ale za rozumnou cenu ;-) Dííky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.02.2013 08:01 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: dvorak
Fotka k příspěvku dvorak napsal: .. Tak mě napadlo, že bych si mohl udělat nějakou emerzní zahrádku pouze z Anubiasů, ale nenapadá mě jak na to. Nějakej návrh, atd.
Pokud máte nějaké menší druhy Anubiasů, dají se v akvárku uchytit na kořen těsně pod hladinu a mohou tak v nádrži imitovat břeh porostlý vegetací. Takhle hezky třeba roste A. barteri nana Bonsai.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2013 22:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Pepan
docela mě překvapilo, že je tak hezká, skoro jak navoskovaná :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2013 21:33 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: katterinecka
Krásná kytka, krásná fotka. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.02.2013 21:18 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Ludwigia repens - emerzní
Fotka k příspěvku
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 09:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: meleri
Ņevím jaké tu byly reakce, nemám čas to číst, ale...
Pěstování echynodorů za oknem samozřejmě lze. Dobré zkušenosti s tím má tento zdejší uživatel: rybicky.net/profil/9409
Hlínu můžete použít jakoukoliv. Já nejradši používám jíl na spodní části květináče a na vrchu menší vrstvu normální hlíny s trochou písku. Problémem ale je občasný suchý vzduch. V létě to ještě docela jde, ale v zimě, když se topí, tak rády zasychají a jsou velmi malé. Mnohem lepší je, když mohou vyrůstat z vody z akvária. Tam mají při dostatečném osvětlení i ohromné rozměry a květní šlahouny i třeba metry dlouhé. Samozřejmě nejlepší je, když se pěstují ve skleníku s velkou vzdušnou vlhkostí a nebo v paludáriu, ale lze to i v bytě.
Další vhodné kytky do bytu jsou Hygrophily - těm se mimo akváriu daří skvěle; či Bacopa, Ceratopteris nebo Ludwigia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 06:18 meleri Re: LiborSprysl
tak dekuji, doma par veci mam, tak ja to precejen zkusim, treba se zadari a bude hezky....
no me nikdy tak moc nevyrostl, asi vedel, ze akva je moc male....
kazdopadne dik, a uz se mi budi dite.....no to jsem toho zase naspala.... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 06:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: meleri
K cenám ryb...vím, kolik ryby i rostliny ve Francii stojí a nic k tomu dodat nemohu...prostě obchodníci takovou cenu stanovili a na zákazníkovi je aby buď bral, nebo nechal ležet.
Kalý bleherák má půl metru jako prd. To jen na okraj. A teď k tomu pěstování a množení...abych vám ušetřil zbytečné výdaje...nechoďte do toho. Pokud za každou mne chcete neposlechnout, tak stačí jakýkoliv na živiny bohatý substrát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 06:01 meleri Re: LiborSprysl
je to bleheri. ono je to tak, ze po x mesicich jim dorazily do obchodu nove kytky dennerle...a ja vim jak to dopadne, za nejakou dobu je zas budou mit zarasene a hnusne a umirajici. tak jsem si rikala, koupim jednu dve a zasadim takto. v breznu totiz zakladam nove akvarium, kde bych je pak mohla dat...
to akva bude mit 120l a vysku jen 40cm takze tam zadny velky dat nemuzu ale ten bleheri je v pohode co vim, nikdy se mi netahal moc ven.

no a zaroven se mi proste libi ten napad, bude to hezke mit to za oknem...ale jde jen opravdu o par kyticek. kdyby se rozmnozily nemusela bych je pak tak moc nakupovat, pac jedna kytka min. ctyri eura a to fakt mala, jinak bezne sest sedm osm euro..
napr jsem planovala pancernicky....osm euro za kus!!! pokud nebudou na akvaburze, kde mivaji chovatele podstatne levnejsi ryby, tak j zkratka mit nebudu...

a s tim vzdelavanim mate pravdu, nektere veci proste nechapu, nebo si to ctu dokola, a ono ne a ne to zustat v hlave, no chemik nebo biolog ze me proste nikdy nebude! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 05:54 Muž LiborSprysl [9015] Re: meleri
Který echinodorus máte na mysli?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 05:52 meleri Re: LiborSprysl
ne, echinodorus je maly. k tomu hygrophilu a h. micrathermoides. a kryptokorynu, to je vse. ne dobrou akvaristickou knizku se mi tady nepodarilo sehnat, jen komercni knizky plne fotek, takze pro me moznost mimo internet opravdu miziva.
mi to nevadi, nejste prvni ani posledni kdo si mysli, ze jsem blba, takze v pohode...

a co ta hlina, obycejna?

jde mi o to, ze je chci trochu rozmnozit pro nove akva a zaroven i ze zvedavosti.

rostliny ve fr klidne prodavat muzete, ale pochybuju, ze najdete moc zakazniku....tady co jsem odpozorovala tak
drtiva vetsina lidi ma v akvarku modry pisek, umele kytky, potapece a zavojnatku....tim ale nemyslim zkusene akvaristy kteri tady jsou ale hrozne malo....

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [20] ...... 32 33

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46007x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9920?od=951