Emerzní pěstování rostlin
Echinodorus subalatus...
-sakra toto pocasie...sa mu nechce ani kvitnut

To vypadá na semínka echináče, žejo? A který druh?


...tak vcera som s neho dostal "toto"...
...to je z cca 20-tich kvetov...
Starší reakce
Pokiaľ chceš hnojiť v akva tak trošku počkaj kým sa ti upraví voda. Ak chceš hnojiť emerzne pestované rastlinky, tak s tým si hlavu nelám, ale tu vyššie popisujem dosť..... nie?
Dakujem Milan.
A ak mi vies este poradit ohladom hnojenia, ako na to?

Ludwigia je nenáročná rastlinka a vo vode (submerzne)rastie rýchlejšie ako emerzne. Potrebuje dostatočné osvetlenie pri ktorom sa krásne zafarbí do červena. čierné bodky na listoch spôsobuje horšia kvalita vody, ale aj substrátu. Poradil by som ti: raz za tri dni (po dobu14 dní) meň 1/3 vody v akva a pri výmene vody trošku a jemne rozruš substrát. Ak ti k hladine budú z dna unikať bublinky tak tam máš prebytok dusíku.
Na čistú rašelinu sa nespoliehaj, vždy ju rozrieď, ale o tom tu je už popísané ajajáj
Prosim poradit,chcel by som skusit emerzne pestovanie Ludwigia repens. V akva sa jej nedari, na listoch mam cierne bodky.
V zakrytom 16 litrovom AQ pestujem v cistej raseline Drosera nidiformis a Dionea (na listku je napisane mix.).
A mam zopar otazok:
1) mozem tam ludwigiu pridat, alebo potrebujem samostatnu nadrz?
2) ak raselina nie je vhodna, aky substrat na pestovanie mi odporucate?
3) Mozem rastlinky hnojit PMDD-cko? Ak ano aky pomer PMDD-cka?
Dakujem.

Starší reakce
kosicky som si este nekupoval - ja si ich odkladam ked kupujem rastliny ale v zahr.potrebach urcite nieco bude...

0 18.04.2010 13:56 Tata/a/Syn z echinodorusu lezou 4 listky. Včera sme si na burze koupili dalsi ristlinky a tak se tesime co z toho bude. Ještě taková otázka: kde se daji koupit prazdne kosicky a případně i štitky?
Starší reakce

echinace rastu zo "stredu" - teda najstarsie listy su na "kraji"...
0 26.03.2010 08:23 Tata/a/Syn je nějak určeno jaké listy otrhat? Ve článku jsme se dočetly že nechat jen ten nejmladší jenže nevíme který toje
..."díky skleníkovému efektu může teplota stoupnout až k 60 stupňům Celsia"
...to je pravda - preto treba odvetravat...
...ale?

vsetko zle je na nieco dobre...napriklad u mna uz teplota "nestupa" a skl.efekt sposobuje aj to ze sa zarosia skla a to ich zas chrani pred "silou" slnka...
...no da sa to aj tak ako pise Pepan a vlhkost pomaly znizovat...alebo jedno z rieseni je aj odtrhat vecsinu listov...
...ak sa totiz emerz pestuje pri vlhkosti 60-80% - ma slabsi kor.system a nestaci zasobovat rastlinu vodou...
...ja sa snazim o co najmensiu vlhkost a mam echinac normalne na okne - ale zalezi to aj od druhu - niektore tu vlhkost "fakt" potrebuju...
PS:na raselinu "bacha"

vecsinou je dost kysla...
jakozto ja emerzne nepestuji, ale vim ze kdyz mi roste kytka z hladiny ( velmi casto) tak kdyz se ji podari provrtat skvirou u hadic ven z akva, tak uschne... kvete mi totiz sagiteria subulata nebo jak se to jmenuje... mam asi 50 kvetu a nektere vylejzaji ven... jeden je mimo akva a zije...
0 25.03.2010 21:50 Pepan – Re: Tata/a/Syn
Pokud si koupíte v akvaristice rostlinu jako Echinodorus, obvykle bývá pěstována emerzně. Ale i když ji doma budete zkoušet pěstovat jako emerzní, obvykle narazíte na problém. V evropských pěstírnách se kytky pěstují ve skleníku, kde je vysoká vzdušná vlhkost tj. 60-80%. Ta kytka má navíc optimální přísun živin, vláhy, světla a tepla. Dá se říct, že je to takový malý zelený rozmazlený parchant. No a Vy si tu kytku zasadíte do květináče a umístíte do bytu, kde je třetinová vzdušná vlhkost, mnohem nižší intenzita světla a omezené dávky živin. Reakce kytky je taková, že začnou osychat listy a nové nenarůstají. Takže byste to měli udělat tak, že kytku po nasazení do květináče zabalíte do nějaké průhledné fólie (třeba do mikrotenu) a postupně ji otužujeme tím, že do té fólie uděláme otvory, které postupně zvětšujeme. A nezapomeňte, že i v té fólii může fungovat skleníkový efekt, takže pokud tu kytku umístíte na jižní okno, tak ji můžete doslova uvařit, protože v tom uzavřeném prostoru díky skleníkovému efektu může teplota stoupnout až k 60 stupňům Celsia, což je pro chlorofyl teplota likvidační. Tak hodně štěstí v emerzním světě.
Je ten květináč uzavřený,aby se nevytrácela vzdušná vlhkost?
0 25.03.2010 20:59 Tata/a/Syn Dobrý den.koupili jsme si echinodorus na emerzní pěstování,který byl při koupi v akváriu.Po koupi jsme ho zasadili do květináče s rašelinou naplněný vodou samosřejmě, kde nám začal usychat nevíte co s tim mame delat? nestalo se mu nic a vyroste znovu?
Starší reakce
0 15.03.2010 08:45 Pepan – Re - Dixon
Při převodu kytek na emerz a nebo při řízkování se doporučuje kytky dát do skleníku, nebo obalit sáčkem. Po několika týdnech by se měla kytka začít otužovat. Skleník lehce odkrýt, u sáčku nastřihnout rohy a umožnit tak lepší cirkulaci vzduchu. Kytka nebo řízek se začne zpevňovat a je odolnější vůči suchému vzduchu v místnosti. Odvětrávání postupně zintenzivňovat až kytka při odkrytí neosýchá. Takto se dají převést na "sucho" třeba anubiasy, kryptokoryny, celá řada stonkovek jako je rod Hygrophilla, Ludwigia, Alternanthera apod.

V poriadku, pokiaľ to rosenie robí problémy, napr. časové, tak ideálne je to takto
aha no mam to tak,stonka je nad substratom a korienky su jemne prisypane,rosim


alebo
Substrát môžeš nechať, ale stonka nech je nad ním, stačí len jemne prisypať korienky a rosiť
no a dari sa mu? ja som ich zasadil do subrstratu 1:1 (zemina:piesok) bude sa mu v takom substrate darit? ci ho mam dat do strku?

Všetko už je tu popísané, takže našiel by si tu odpovede na túto, ale aj iné otázky, no ja ti odpoviem. Všetky kupované rastlinky, (aspoň 90% určite)sú pestované emerzne, no v obchode ich nájdeš samozrejme pod vodou. Keď ich dáš znovu pod vodu, tak trošku zastavia zhodia listy, no neskôr im narastú submerzné listy a prežijú, no musíš mať aj vytvorené podmienky pre ich rast.
Tak jako kupované z pěstírny.

Jako při pěstování pod vodou. Oddenek musí být nad substrátem a kořeny mu zahrabte do substrátu. Substrát může být těžký.
0 13.03.2010 12:53 Pepan – Re - Milan666
A pak že jsou místní lidi neschopní. To je nádherný příklad maximálního využití dostupných materiálů, jinými slovy, s minimálními náklady maximální výsledek. Být na Vašem místě třeba Američan, tak by to napojil na kompjůtr a zaměstnal několik lidí.

0 13.03.2010 12:14 miso21 nevadi hadam ked mam rastlinku uplne na dne strku jemneho 4cm

Ja som nespomínal žiadné kvapalné hnojivá a ani netvrdím, že krystalon je zlý, spomínal som tyčinkové hnojivo, je možné, že aj krystalon vyrába tie spomínané tyčinky. To je spôsob ako hnojiť dlhodobo, čiže hovorím o spôsobe hnojenia za lacno.U vás v Česku je rovnako kvalitné tkzv. ´´pražské hnojivo´´no výber je na každom z nás pokiaľ používate krystalon a rastlinkám sa darí je zbytočne ho meniť.
Pridávam foto:
anubias nana nedávno zasadený a nádobka, (obal z CD)
0 13.03.2010 11:40 Pepan – Re - Kortezhugo
Proto jsem si ho vybral. Hnojiv je hafo, ale mi se zdá, že kytkám prospívá dobře a dneska už ani není důvod měnit. Snad leda, že by jej přestali vyrábět.
...prave ze nie je drahe - a "ciste" - ked zoberes kolko stoja kvapalne hnojiva a nechas z nich odparit vodu a co ti "zostane"? - tak je to niekolko nasobne lacnejsie...
Ale inac tiez pouzivam "klasickú zeminu pre izbové kvetiny s jemnejším štrkom v pomere 1:2"

len pomer asi tak 1:1 - "od oka"

Krystalon patrí medzi najdrahšie hnojivá na trhu, nemusíte sa zamerať na krystalon, je kopu hnojiv. Dám návod ako emerzne pestovať druhy rodu anubias: Zmiešame klasickú zeminu pre izbové kvetiny s jemnejším štrkom v pomere 1:2, zasadíme pripravený odrezok anubiasu min. s tromi listami, tak aby stonka bola nad substrátom a v substráte len jemne ponorené korienky. Vedľa korienkov vpichneme jednú tyčinku tkzv. tyčinkového hnojiva(kúpite v každom kvetinárstve) výhoda tej tyčinky je, že sa rozpúšťa pomaly a tak zásobuje korene pravidelne po niejakú dobu.Takto zasadený anubias ponoríme s črepníkom pochopiteľne, do pripravenej nádobky s vodou do dvoch tretín.Po niejakú dobu anubias rosíme a keď uvidíme, že sa pohol s rastom rosiť prestaneme.
(Chcem dodať,že lepšie pestovanie je v zakrytom priestore, napr. v starom akváriu, v mini skleníčku, vo foliovníku atď.Tento návod je určený len pre bytové podmienky, kde je málo miesta na umiestnenie mini skleníčka.)
Vy doma si môžete črepník zakryť sáčkom, ktorý na neho navlečiete a obopnete gumičkou, odpadáva rosenie, ja používam obaly na CD-čka, či DVD-čka, keď pôjdete do obchodu s médiami tam vám ich dajú, pýtajte si tie najväčšie obaly.
No a na záver: urýchlenie rastu anubiasov je možné a to keď ho máte v akváriu odrežte vrcholovú stonku, (tú môžte použiť na zasadenie do črepníka pre emerz),no a pri emerznom pestovaní rovnaký spôsobom a pridáme rosenie roztokom s PMDD.
Táto metóda s odrezávaním vrcholovej stonky sa používa všade tam kde sa čosi pestuje pre urýchlenie rastu napr. pri pestovaní liečivých bulín a čajovín, aby sa dosiahlo vyššieho olístenia,pri pestovaní hrozna (vinnej révy) ,aby sa dosiahlo čo najväčšieho rozkonárenia čo nakoniec vedie k bohatšiemu nasadeniu plodov, v zeleninárstve týmto spôsobom rovnako dosiahnú viac konárikov a viac zeleniny, no a mohol by som takto pokračovať....
Podstatné je , že rezom vyprovokujeme rastlinku k prežitiu a ťá sa bráni tým,že vypustí viac vrcholkov, viac vrcholkov väčšia šanca prežiť..............myslím, že vám stačí......
0 12.03.2010 21:19 Pepan – Re- Spycee
Tak jsem se zase tak moc nespletl. A je otázka, kolik bude stát u nás díky kurzovému přepočtu.
Ja som kupil ten Kristalon Start - ten je "univerzal"...stal 3.15 eura
0 12.03.2010 18:02 Pepan – Re - Spycee
Já nevím. Kupoval jsem ho asi před třemi roky, ale ta cena není závratná. Snad kolem 40 korun, ale jistý si moc nejsem. Tak abyste mě tu potom neřezali.

0 12.03.2010 17:16 Pepan – Re - Diego
Ty menší teď jsou pod vodou, ale jinak dobře rostou v emerzu, jenom nesmí přeschnout kořenový systém. V praxi mi to funguje tak, že kořeny stojí ve vodě a oddenek a listy jsou nad vodou. Teď jsem sice zvedl vodní hladinu, ale A. heterophylla, lanceolata a barteri mají listy nad vodou. Snášejí i sušší pokojový vzduch.
Anubisy máš na vzdušné vlhkosti nebo to máš tak jenom na focení?

Já jsem běl anubis var. nana na vzdušné vlkosti a dokonce mi nádherně vykvetl,ale já jsem pak na 14dní odjel a po příjezdu už byl suchý....

1 12.03.2010 15:42 Pepan 
A tenhleten prcek je dospělá rostlina Anubias barteri "Bonsai" Jenom pro porovnání, obě kytky jsou v květináčích o průměru 10 cm.
1 12.03.2010 15:39 Pepan – Re - Kortezhugo

Abych se taky trochu vytáhl. Tahleta nepovedená fotka je Anubias barteri var. nana Gold

...ten Echinodorus subalatus - mi kvitne ako "cert"

...to mas pravdu ja mam 2 druhy ani presne neviem ake...
ale zbadal som jednu vec - cim je vecsi - teda cim viac listov ma tim rychlejsie rastie...
Přidat reakci
1 ...... [27] ...... 33
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46501x