Emerzní pěstování rostlin
Mala by začať púšťať emerzné,aspoň u mňa to tak je.
Zdravím, v akváriu mám ludwigiu repens, které se neskutečně daří a začíná vyrůstat nad hladinu. Problém spočívá v tom, že začíná osychat. Můj dotaz zní, mám to nechat tak? Stane se z té rostliny nad vodou emerzní forma, nebo bude osychat i nadále? O zářivky se nespálí, mám tam reflektory a ona roste celkem bokem, nad hladinou je cca 20cm místa, pak je teprve kryt akvária. Díky za rady
Starší reakce
Ja vybral Echinodous python a zdravy byl asi tak, ze mel v prodejne nejaky cas ponorene emerzni listy, ktere uz nemohly fungovat, kdyz na suchu tak rychle odesly. V te zime potom se tomu Echinodoru taky nedelo nic 3x dobreho a stejne mu leze novy list, tedy zatim jednomu ze 3, ale i tak. Treba jeste nad tim celym zaplacu, ale jak se zda, kdyz to neni vylozene chudinka (jako ze muj kousek vypadal pri nakupu docela k svetu), ono si to nakonec nejspis nejak poradi. Calamondino (takova kysela mandarinka) hned vedle ty zmeny teplot sneslo taky, je treba to otuzovat
.
Kdybych si ale koupil primo z pestirny emerzni kousek (coz je bezne to co se dodava) a dal ho do foliovniku, bylo by to asi cele mnohem jednodussi.
Rastliny na prechod treba vyberať tie najzdravšie a čo možno najsilnejšie.Potom je to jednoduchšie.Treba pri prvotnom zakrytí dať pozor v lete na prehrievanie a po začatí rašenia emerzu pomaličky vetrať.
Zrovna se o to snazim taky. Hodil jsem na balkon (balkon je ale zaskleny) truhlik, nasypal do nej vyprany Keramzit a zalil to vodou, plus pridal kompletni PMDD. On ten Keramzit plave, takze vodou zalit jen tak akorat, at jeste nemuze plavat (hladina je tesne pod vrchem toho Keramzitu). No a do toho jsem soupnul 3ks Echinodoru, koupenych primo za tim ucelem. Ackoli mely emerzni listi, to listi v tom suchem vzduchu na balkone velmi rychle uschlo (zvadle bylo za par hodin) a zustaly jen zelene pahyly. Je to asi 14 dni, jeden uz vystrkuje list, ostatni cekam co udelaji. Vim ze by mely mit vlhci vzduch, ale tak uvidime co to udela takhle, foliovnik z par lajsek a igelitu nad to muzu pridat vzdycky a o nic nejde, je to jen pokus... Co je zajimave, na tom balkone moho byt v nedavnych dnech pres noc klidne i pod 10°C a pres to leze novy list, tedy minimalne jeden prezil.
Kdyz jsem hledal v googlu, tak jsem našel fotoreportáž z roku 2000, různé poradny jaky je rozdíl mezi emerzní. A submerzní, ale abych našel článek který by ukazoval jak přesně připravit kytku na přechod :( to nic
Článkov je kopec,stačí si zadať do google.
Díky moc, a neznáte nejaky článek nebo návod, nikde nic jsem nenašel :(
Echináčom nemusíš vôbec.Najstaršie odchádzajú postupne.Ak však chceš podporiť emerzné listy,odporučil by som zostrihať všetko až na najmladšie dva.Rastlinka takto sústredí všetko do vyháňania nových emerz listov.
Při čem? Nechápu, ale chci ho vytáhnout z akva, kde překáží a chci z něho udělat emerzní rostlinu
Ja ho chci ale ted zasadit do květináče a dat ho do akva bez vody a přikrýt fólii
a ptám se jak zastihnout listy
Zasadil jsem ho, rostl krásně pod vodou a pak, z ničeho nic, vyhnal jeden list ven, druhej list ven... pátej mi vylezl včera.
Tleskám
i s listama? Ja potřebuju poradit jak ho zastihnout
Mě vyrostl sám nad hladinu
Starší reakce
5 22.05.2013 18:05 MomoPB [33] Takto mi rastu odrezky na juznom okne
Bacopa monnieri, Micranthemum umbrosum, Ludwigia repens, Cryptocoryne
a tie ktore este nevidiet
Heteranthera zosterifolia, Pogostemon helferi, Proserpinaca palustris
Starší reakce
Víc už tam stejně o mnoho nebude. Nedá se říct co snesou. Záleží to na vodním režimu a živinách.
Asi bych to přestěhoval někam, kde slunko tolik nesvítí, aby se kytky neuvařily.
Mám emerzátko na jižním okně. Kolem pravého poledne mi teplota už teď vyskakuje až k 35 stupínkům. Jsou tam kryptošky a echináče.
Máte někdo zkušenost, kolik tyhle kýtí vydrží?
Starší reakce
Ako pise Pepan...
Samolus ma dobry korenovy system.Ja som to asi ani nezkryval,alebo ak? -tak mozno tyzden.Uz presne neviem (je to asi 17rokov dozadu) - bol to moj prvy emers.Najprv som to mal polozene na telke - potom na okne.
Ako substrat som pouzival pre izbove rastliny + piesok alebo jemny strk.A ako pise Johan je to fakt nenrocne - takze to porastie v kadecom co nakopes.
Co takhle velká sklenice (5l nebo menší akvárium)
A dát na dno štěrk a zalít jen kořeny vodou ?
Nebo normálně do květináče a zalívat denně ?
Jo a substrát jaký? Štěrk ? Či hlína ?
Pokud ji chcete zkusit pěstovat emerzně, tak nasadit do květináče a nic netříhat. Máte totiž rostlinu, která byla s největší pravdépodobností pěstována emerzně. Možná bych ji ze začátku zabalil do sáčku a postupně otužoval, protože ve skleníku, kde rostla, byla určitě vyšší vzdušná vlhkost než máte v bytě.
Na suchu se dá běžně pěstovat. Není náročná. Jen pozor při pěstování s více rostlinami v okolí. Ráda se plevelí. Jinak není jí nutnost pěstovat na suchu jen kvůli rozmnožování. Relativně dobře chutná.
Semeny se rozmnožuje velice efektivně. Ale dá se rozmnožovat i pod vodou. Jednak vytváří nové odnože nových růžič a také pod vodou kvete. V tom případě se pak vytvářejí dceřiné rostliny na bázi listenů podpírajících květy.
Samolus mozes mat kludne aj na okne ako izbove rastliny.Emersne to rastie rychlo ma strasne vela kvietkov a hruuuuzu semien.
Kam ju zasadit? -je na tebe ale emersne sa pestuje ovela lahsie ako pod vodou.
0 30.03.2013 13:28 martin386 [17] - Živorodky rybicky.net/atlasrostlin/samolus_valerandi…
Máte někdo zkušenosti s emerzním ? Dnes jsem si ji koupil a chtěl bych ji rozmnožit, stačí to normálně do avkária, tam napustit cca 3 cm vody dát ji tam v květináči (děrovaném ze spodní části aby tam šla voda) a normálně přikrýt fólii ?
Nebo ji mám dát do akvária a počkat až vykvete a potom semínka ? Nemám s touto rostlinkou žádné zkušenosti, prodejce mi řekl ať ji vyzkouším
Takže nevím jestli ji mám dát do avkária, nebo někam ji prvně zasadit ? Děkuji.
Starší reakce
ještě lepší, bolbitis už na kmeni mám, takže to bude vypadat pěkně přirozeně, měl jsem z té teploty strach, navíc už budu zkoušet i výbojky, takže tam bude docela solidní smažák
Jinak stejně tak vysoko už je i list bolbitisu a i jiných rostlin.
Mě roste list anubiasu 5 cm od 70W výbojky.. On se respirací dokáže ochladit.
Anubias barteri var. nana pestujem v akvárku, je pomerne vysoko, pretože rastie na vrchole skál, a tak vyháňa listy (i kvety) aj mierne nad hladinu, rovno pod krycie sklo a svetlo, takže rastie ako v skleníku…
ty dvě kytky mě taky napadly, jen mám strach jak budou snášet tu vysokou teplotu. Každopádně díky
Tak to bych neřešil. Už sem se lekl, co s nimi chceš dělat za experimenty. Koukni se na různé rostlinné nádrže, kde čouhají rostliny z vody a podle toho si vyber.
Anubias barteri a Bolbitis jsou v tomhle ohledu vděčné rostliny.
Dále by určitě šla zkusit Hygrophila corymbosa (její různé variety). Nebo různé pokojovky jako např. zelenec. Ostatní rostliny co mě napadají by asi nebyly dekorativní.
chci ji přivázat na kmen co mám v akva, tak aby rostla ven z akva. Teplota je pod zářivkama - vzduch.
Jako teplotu vody 40°C? Hm... Spíš bys měl napsat kam že jí to vlastně chceš..
S jakou vatou? Můžeš sem hodit třeba odkaz prosím? Díky
Zabudol som napísať.Ja mám niektoré s vatou,ostatné sú len čisto v košíčkoch.Substrát nepoužívam.
Většina rostlin je ve vatě a ta si nasaje vody kolik chce. Pokud máš v květináčích i květinový substrát není příliš vody nic dobrého.
Pokud se podíváš jak to pěstují v pěstírnách tak mají minimum vody tak centimetr, většinou v tom je rozpuštěné hnojivo. Tolik vody ti za chvíli zezelená a budeš samá sinice. Z akvária to jde špatně všechno vylít když nemáš spodní výpust.
Moc rozdiel medzi teplotou vody a okolia nie je.Cca 3C.(za normálnych okolností)Chladnejšia voda je len vo väčších hĺbkach,čo je pre nás a emerz nepodstatné.Problém je v uzavretom priestore kde nie je pohyb vzduchu.Preto treba takéto pareniská-skleníčky najmä v lete vetrať.(teplota sa vie v takomto priestore riadne vyšplhať)Rosenie by som v horúčavách robieval len skoro z rána,alebo neskoro večer.Nechceme si rastlinky spáliť.
Té vyšší teploty bych se vůbec nebál. On je rozdíl v teplotě vody a vzduchu. Stačí si představit jak to tam vypadá. Když má voda teplotu 28st, tak vzduch má podstatně víc ;)
Pokud máte ten miniskleník na jižním okně, dejte si pozor na přehřátí v létě. Kamarád pěstoval na jižním okně ve skleníčku kytky a v létě mu pravidelně odcházely. Důvod zjistil až když do skleníčku dal teploměr. V poledne tam měl skoro 60 stupňů. Ty kytky se doslova uvařily.
Přidat reakci
1 ...... [19] ...... 33
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46232x