Emerzní pěstování rostlin

pridám aj ja jednu - pôvodne predaná do akvária

a skončila na okne

7 02.06.2018 21:50 Angus68 – Hygrophila pinnatifida
Starší reakce
Starší reakce
Jakou tam máš vzdušnou vlhkost?
Starší reakce
Mrknu.
Taky vyzkouším tu Bucephalandru v přechodové části kořene voda-vzduch
Mívají je občas v Hornbachu, ale i v normálních květinářstvích.
asi vyhrála.....Syngonium mini. Dekuji
Tillandsie se rosit musí, akorát si musíš dát pozor aby po každém rosení pořádně vyschly. Pokud by byly pořád vlhké, hrozí nebezpečí že shnijí. A ještě k tomu Anubiasu - jak psala Petulinakk, pokud bude mít kořeny mimo vodu, ty uschnou, přestanou vyživovat kytku a celá rostlina může uhynout. Když jsem psal o Syngoniu, existuje Syngonium mini a to by se tam vešlo, viz odkaz.
www.google.cz/… Mám takhle na kořeni nad hladinou orchideje phalaenopsis, nejdřív jsem zkusmo koupila nějaký ten hybrid z výprodeje jestli vydrží s jedním kořenem trvale ponořeným... prospělo mu to moc, tak tam teď mám dva malé botanické. Ale nemám to vyzkoušené dlouhodobě, a světlo mám výš nad kořenem než ty.
Anubias by šel, ale musel bys ho umístit nejdřív dolů na přechod vody v souš, a počkat až ti vyšplhá, aspoň já mám zkušenost, že jak nebyla většina kořenů ve vodě tak začaly schnout, a to byly předtím na emerzu v květníčku. S bucephalandrou to bude obdobné.
antiA napsal: špička/vrchol kořene je 25cm nad hladinou a světlo je nad hladinou 40cm. Tzn rostlina bude 15cm pod led světlem. - takže by neměla být vyšší.
akvarko je dostatečně velké- jakou to má spojitost?
Třeba takovou, že kytky navržené Pepanem jsou dost velké a nevešly by se tam

Anubiasy jsou i malé - například A. barteri cv. nana.
Proto jsem se ptal na to, kolik místa tam máš.
Maq napsal: No já jsem je těsně nad vodní hladinou nikdy neměl. Ale pod světlem - asi jo. Otázka je jak často.
Tillandsie mají ještě jednu výhodu: když chcípnou, vypadají stejně...
To není pravda. Zešednou a časem se rozpadnou.
No já jsem je těsně nad vodní hladinou nikdy neměl. Ale pod světlem - asi jo. Otázka je jak často.
Tillandsie mají ještě jednu výhodu: když chcípnou, vypadají stejně...

ta tillandsia se nemusí rosit?
trkla me do nosu Bucephalandra. Sla by tato varianta?
Co takhle nějakou epifytickou orchidej?
Méně náročné by bylo nalepit tam pár tillandsií, velmi efektní, praktické...
špička/vrchol kořene je 25cm nad hladinou a světlo je nad hladinou 40cm. Tzn rostlina bude 15cm pod led světlem. - takže by neměla být vyšší.
akvarko je dostatečně velké- jakou to má spojitost?
Jak velké je to akvárko?
A jakou máš představu o velikosti té rostliny a o rychlosti jejího růstu?
Dal bych tam nějaké Syngonium. Hydroponii snáší velice dobře, dalo by se vyvést po tom kořeni a řez snáší taky dobře. Případně i nějaká Raphidophora.
Co Anubias? Je to sice klasika, ale v pohodě to zvládne. A třeba i pokvete

Můžeš ho dát kousek pod vodu a nechat ho vyrůst nad vodu.

Doporučte nějakou zajímavou rostlinu na vycuhujici 40 centimetrů korene z akvária.
Líbil by se mi nějaký mech ale ten by asi na špici uschl. Nemíním rostlinu rosit.
Děkuji
Starší reakce
Tady jsou tedy ty mé problemy s hydropony. Ber to ale jen jako zkušenost z jednoho jediného akvária, v dalších nádržích to může být úplně o něčem jiném.
Podénka (Tradescantia sp.) - zde byl problém v křehkosti celé rostliny (každou chvíli ji něco polámalo) a hlavně vláskových koříncích, na které se chytá všeliké svinstvo a rády se zařasí. Také šmakuje okružákům i za čerstva.
Lucky bamboo (Dracaena sanderiana) - pooomalý růst, později prakticky stagnace
Břečťan (Hedera helix) - ze začátku vypadal nadějně (byl jako jediný v malém květináči s keramzitem), později čím dál drobnější listy, nakonec se kvůli mohutnícím spathiphyllám ani nevešel a byl odstraněn
Potos (Scindapsus aureus) - ve velkém akváriu mu uhnívaly konečky stonků pod vodou a ani moc nerostl, z druhého akvária s drápatkami i bez umělého osvětlení roste jako dominantní plevel (možná ve velkém akvu nedával konkurenci spathiphyll)
Starší reakce
Jo jen kořeny, cca 20 cm a ono si to pak žije vlastním životem. Prorostlo mi to anubiasy a byl celkem problém to pak dostat z akvária při stěhování.
Já bych to spíše potápěl postupně, aby si zvykla a stihla přirůstat.
Zkus to., Viděl jsem fotky akvária s velkými cichlidami, kde rostla normálně pod vodou, i když většina lidí tvrdí, že to není možné.
Celá ne, ale kdyby byla u mně ze dna tak by měla potopených tak 25cm

Musí mu listy koukat nad hladinu. Pokud bude celá kytka potopená, bude stagnovat a uhyne.
Díky Mraku

a měl jsi ho zasazený ve dnu akvárka, nebo nějak výš?
Potos je naprosto v pohodě, jen odebírá hodně živin a budeš pak ve finále muset přihnojovat. Bohužel nemám nikde fotku, listy byly snad 20ti centimetrové a šlahouny několik metrů

Shimamoto napsal: Akvárium (120x45x40) je staré dva roky, Spathiphyllum je tam od začátku, tři trsy. Hydropony jsou pomocí molitanu upevněny do otvorů v polypropylenové destičce, kořeny jsou volně ve vodě. Skoro rok byly odkázané jen na denní světlo, nyní jim již svítím. Experimentoval jsem i s jinými druhy kytek (podénka, potos, lucky bamboo, břečťan), ale z různých důvodů nedělají dobrotu. Nyní je tam pár měsíců i šáchor (Cyperus alternifolius) a vypadá velmi nadějně.
Sestava submersních kytek je stará plus minus rok (anubiasy, E. amazonicus a nyní již dodělávající ceratoptery (C. cornuta a siliquosa). Před nimi jsem měl v roli rychlíků hygrophily (polysperma a corymbosa) a Rotalu rotundifoliu. Scénář stejný, několik měsíců masový růst a vyhozené kyblíky rostlinné hmoty, pak to najednou šlo do kopru - nejdřív rotala a pak i hygrophily. Přičítal jsem to výměně světla (zářivky za LED reflektorky), ale tím to spíš nebylo, protože ty ceratoptery mi pod ledkami několik měsíců jely jako blázen. Svítím 10 hod, tři reflektorky 10 W do vody a jeden na hydropony.
Zaujal mne tenhle starší příspěvek, chystám se pěstovat pár kytek v košíčcích zavěšených na zadní stěně akvárka, s kořeny trvale pod vodou, zbytek nad vodou.
Zatím tam najisto budou hemigrapis repanda a lobelia cardinalis. A chtěla jsem zkusit i pokojovky které by to měly snést - potos, coleus...
Co konkrétně u těch pokojovek co jsi zkoušel nedělalo dobrotu, jak píšeš?
Starší reakce
Naco pre mach davat dno?? Naviaz ho na kachlicku,kokos,trocha konara.a udrzuj ho vo vhlku a svetle.
Starší reakce
Zkoušeli jste někdo emerzní pěstování mechů?
Mám v plánu to zkusit v 6l zakrytém akvárku, tedy ideálně na dně, ne na kořeni (ten by se tam nevešel).
Na jakém podkladě/substrátu je pěstujete?
Teoreticky mě napadá liapor, perlit, obyčejná hlína, nějaký porézní kámen (láva)... Ale nic z toho ještě nemám pro mechy vyzkoušené.
Starší reakce
Pokud chceš něco jako miniaturní papyrus, sežeň si Cyperus haspan. Ten vypadá úžasně.
Pravý papyrus nemáme ani jeden. Tomu by výška bytu nemusela stačit

.
Kdybych to netrhal, asi by ryby ani neměly kde plavat

Škoda, že nemám fotky z léta, kdy mě ještě C. siliquosa pomalu lezla z akvária. Pod trsy "mrkviček" byla tma i na anubáče. Nad vodu to bohužel nechat jít nemůžu - kvůli bichirům musím mít krycí skla.
Kdybych měl šáchor ve velikosti tvého, nejspíš by vystačil za všechny kytky v akváriu, každopádně by jim asi vyžral všechny živiny a musel bych ho prosekávat mačetou

No, uvidíme, jak si má rostlina povede, byl to ze začátku také nedomrlý chcípák. Stonky mají průřez hóóódně zaobleného trojúhelníku, takže to pravý C. papyrus nejspíš nebude.
Do výčtu rostlin jsem zapomněl ještě kryptokoryny Wendtovy, co na to říct - nedaří se, ale to mě zas tak nemrzí...

Maq: He?

(pláču)
Shimamoto: Vypadá to moc pěkně. Možná, že to jde do kopru právě kvůli tomu vyhazování - rostliny chtěly bujet, investovaly do růstu a tys stále protrhával a protrhával (kdybys neprotrhával, asi by jeden druh vše převálcoval).
P.S. Hele, můj papyrus (ale jiný druh, než máš ty). Výška asi 1,5 metru a byl by ještě vyšší, kdybych ho víc hnojil. Původně jeden výhonek v půllitru, po pár letech akvárium na okně a když tomu kořeny roztrhnul spoje skla, šel do tohodle.
Geneze mého akvária na okně je tady:
scobak.blog.sme.sk/… Jen abys věděl, co tě čeká, když se papyru bude dařit

.
P.P.S. Má tvůj papyrus trojhranný stonek? Pak by mohl být ještě mohutnější, než můj (měl jsem jednou na balkóně).
Spatiphyllum roste i pod vodou. Všude píšou že ne, ale mně rostlo. Po pár letech ale začalo vyrůstat nad hladinu (cca 40 cm ode dna). Bohatě kvetlo. Bylo to krásné ale nepraktické... vyhodil jsem ho.

Akvárium (120x45x40) je staré dva roky, Spathiphyllum je tam od začátku, tři trsy. Hydropony jsou pomocí molitanu upevněny do otvorů v polypropylenové destičce, kořeny jsou volně ve vodě. Skoro rok byly odkázané jen na denní světlo, nyní jim již svítím. Experimentoval jsem i s jinými druhy kytek (podénka, potos, lucky bamboo, břečťan), ale z různých důvodů nedělají dobrotu. Nyní je tam pár měsíců i šáchor (Cyperus alternifolius) a vypadá velmi nadějně.
Sestava submersních kytek je stará plus minus rok (anubiasy, E. amazonicus a nyní již dodělávající ceratoptery (C. cornuta a siliquosa). Před nimi jsem měl v roli rychlíků hygrophily (polysperma a corymbosa) a Rotalu rotundifoliu. Scénář stejný, několik měsíců masový růst a vyhozené kyblíky rostlinné hmoty, pak to najednou šlo do kopru - nejdřív rotala a pak i hygrophily. Přičítal jsem to výměně světla (zářivky za LED reflektorky), ale tím to spíš nebylo, protože ty ceratoptery mi pod ledkami několik měsíců jely jako blázen. Svítím 10 hod, tři reflektorky 10 W do vody a jeden na hydropony.
Starší reakce
Moc pěkné. Návštěvy asi musely zírat co?

Tak to mám smůlu. Manželce se muškáty zatím neokoukaly.
Starší reakce
Starší reakce
Zdravíčko
Nemám u "200" dodělaný kryt a trochu si pohrávám s myšlenkou, že ho ani dodělávat nebudu a zkusím něco pěstovat emerzně.
Moje idea je Echinodorus 'Beauty Red'. Do akvárka bych k hraně skla přichytil květináč tak, aby byl pod vodou a do něj bych dal kytku, takže kořeny bude mít v akvárku. Je to tak jednoduché? Je potřeba dát do květináče substrát, nebo bude žít i z vody?
Nebo je to celé kravina?
Díky

Nemusí být rašelina. Mi rostlo perfektně na hrubozrnném štěrku a vlastně hydroponické zálivce Kristalonem. Po čtyřech letech bylo z jednoho centimetrového lístečku tohle monstrum, které jsem musel dát pryč. Pro porovnání - ten skleníček má na délku 50cm.
Starší reakce

Musíš rostlině trochu pomoct, není to klasická popínavka. Já tam měl v polystyrenu zapíchané špejle. Takhle to vypadalo když jsem to vytáhl.
Vypadá to na vítěze.
Díky vaaclave. Pnoucí, krásná, Snad bude zítra na burze v ově.
Přidat reakci
1 ...... 33
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46518x