Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerstvě založené akvárium - problém

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 46 Přejít na další stránku   1  
Čerstvě založené akvárium - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2012 18:25 R Muž romant [27981] Re: Golem
Ten ophiogon bych dal pryč, neporoste a bude se na něm dařit leda těm řasám, alternathera, to je rostlina pro pokročilejší akvaristy, takže bych se smířil stím, že tzv. nepůjde a neřešil bych to. Ten echináč bude mít zřejmě nedostatek výživy a proto bych aplikoval do dna pod kořeny nějaký zásobní hnojivo v podobě jílovejch kuliček, třeba Matkul, zdejšího účastníka fóra, nebo třeba Bivoj od Rataje. Svítit to chce pokud možno každý den stejně, rosvěcet ve stejný čas i zhasínat a dobu osvitu bych na spínacích hodinách nastavil na 10 hodin. Mrkni se na tyhle rostliny, jsou to vesměs nenáročný druhy rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_cornuta
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_pteridoides
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_siamensis
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma
Chce to dodržovat pravidelnou týdenní výměnu alespoň 1/3 vody, nepřekrmovat rybky a dle potřeby odkalit dno. Proveď to dosazení, přesazení rostlin,nech akvárko alespoň týden potom běhat bez rybí osádky a potom pořiď nové obyvatele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2012 18:00 Golem – Akvárium
Fotka k příspěvku Dobrý den, akvárium už mám sice asi dva měsíce, ale problém mám stále stejný. Strašně mi odcházejí rostliny, narůstají řasy a takové divné věci ( jako průhledné chloupky ), které se mi tvoří na všech stranách kořene. Včera mi po 3 měsících zemřela rybka ( betta ), a tak má v plánu nejdříve všechny tyto problémy odstranit (nebo alespoň zmenčit), než si koupím rybku novou. Aktuálně mam v akváriu tyto rostliny: Ophiopogon japonicum (vím, že to není přímo vodní rostlina, ale zatím se docela drží, ale rostou na něm řasy), Echinodorus latifolius (strašně odehnívají listy, už nemá skoro žádné), Althernathera reineckii rot (nejdříve jí opadávají listy, ale teď roste i nad hladinou, a tak špičky ustříhávám, dávám je do štěrku a oni zakoření a dál rostou), Anubias asi barteri(roste dost pomalu, je celý zarostlý řasami). Osvětlení mám 15W (když nejsem doma-zhasínám, protože poměrně dost zahřívá kryt a nechci vyhořet), filtr 300l/h(dal jsem nejmenší výkon=>nevím kolik teď). Akvárium má 25l - bylo ve výhodné sadě s filtrem i topítkem. Omlouvám se, že jsem toho tolik popsal, ale co jsem si tu procházel diskuze, tak jste většinou psali, že máte málo informací. Když byste chtěli další informace či fotky, napište. Děkuji za reakce.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 19:20 Helisa Re: Sid
O nachlazeni nepochybuju :(
Pro fyziky a matematiky, vysledek pokusu s batohem:
teplomer 6,5 min na balkone (radsi dele, protoze pri rychle chuzi (chodnik namrzly nebyl)
svisti jeste kolem vitr :-D) > teplota na teplomeru 11 stupnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 16:41 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: invalida
Vezmeme-li v úvahu namrzlý chodník, pak mohla Helise cesta k autu (kdoví jak vymrzlému) trvat 5´ i déle... :)
Dostatek času na to, aby se kytky nachladily. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 16:15 S Muž invalida [3881]
Když je mráz je i namrznuto...a chůze je pomalejší řek bych...ale kašlem na chůzi..kytky se vyřešily ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 16:09 Muž konopnik36 [42] Re: Sid
jj,ta reakce byla spíše na "invalidu"

ale jinak by to byla krásna matematická školní úloha (děj ,počty) :) :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 16:06 Muž Yirka [9118] Re: Sid
A další otázka pro fyziky je, jak bylo auto promrzlé a jak dlouho trvalo než se prohřálo až do batohu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 16:02 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: konopnik36
Průměrná rychlost chůze je různá - není člověk, jako člověk. :) Ale uvádí se 5km/h.
Takže 300m za 3´ = 6km/h. Což je "svižná chůze", kteroužto předpokládám Helisa ke svému autu ve 12ti stupňovém mraze kráčela, vědoma si toho, že má v batohu "poklad" v podobě právě zakoupených kytek. :-D
BTW: od počátku píšu o 3-4´... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 15:56 Muž konopnik36 [42]
300m za 3 min už je běh :)




průměrný člověk ujde za 1h 4km




4000m/60min=66,66666666666667m/min









 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 15:52 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: invalida
Proč ne? Při rychlé chůzi... ;-)
O běhu Helisa nic nepíše. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 15:05 S Muž invalida [3881] Re: Sid
300 metrů za 3 minuty? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 14:37 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Helisa
...Byla to opravdu jen chvilička, teplota určitě v batohu klesla, nemyslím, že by namrzly...
Myslíte, že 3-4 minuty ve 12tistupňovém mrazu je chvilička? :-O Zkuste udělat ten test a uvidíte sama... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 13:36 S Muž invalida [3881] Re: vaclav
To se nevylučuje myslím...ale když přineseš zelí z blbejch podmínek, tak se rychle odvděčí a bejvá odolnější. Málokterej bezdomovec má třeba rýmu...a u kytek to platí stejně..imunita je supr věc ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 13:19 Muž DaD [0] Re: vaclav
No jo, mistr kytičkář, to se mi nestane. stydim Můžu poprosit o radu jak ideálně svítit v akva 112 (v. 40 cm) a 84 l (v.35 cm.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 13:12 Usine Re: invalida
Já mám spíše opačnou zkušenost. Dobře stavěná emerzní rostlina roste podstatně lépe než ta submerzní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 12:54 S Muž invalida [3881]
Fakt rozmazlenost...v pěstírně sou dost skleníkový podmínky. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 12:37 Muž DaD [0]
Mmch, odborníky prosím o radu nebo názor. U krevet vše roste. U teter míň a dělají se občas dírky v listech. U plat roste, ale mohlo by víc. Osvětlení a výměna vody je všude zhruba podobná. Mám pocit, že od stěhování se změnou polohy akva (nejdou dát jinam) se každé chová velmi osobitně. Začnu věřit na geozóny. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 12:33 Muž DaD [0] Re: invalida
Tak to je dobrý tip smich :-D . Ale v takových vydrží už jen ty kryptošky ne?
Ale z pěstíren mi jedou fakt míň a to snad zanedbané vyloženě nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 12:22 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: invalida
invalida napsal: Nejkvalitnější kytky jsou ze zanedbanejch akvárek ano
súhlasím..kedže si musia vytvoriť väčšiu imunitu ku prežitiu ako rastliny ktorím je všetko "prinesené do papuľky" a pri pocite nedodania nejakých látok už začnú "trucovať" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 11:47 S Muž invalida [3881]
Nejkvalitnější kytky jsou ze zanedbanejch akvárek ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 11:44 Muž DaD [0]
Asi to bude mrazem. Ale pro začátečníky, kteří se trápí,hnojí a zkouší vše možné je dobré říct, že kytky od soukromých pěstitelů rostou mnohem líp než ty "komerční". A to se podle mých zkušeností týká i tak "obyč." kytek jako valisnerie. I když je trápím sousedstvím kryptokoryn a mikrosoria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 08:55 S Muž invalida [3881]
Ani když nebude teplota fatální..rychlá změna..šok ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 23:37 Helisa Re: Sid
Byla to opravdu jen chvilička, teplota určitě v batohu klesla, nemyslím, že by namrzly.
Ale díky, příště budu opatrnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 22:48 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Helisa
...Cestou teoreticky namrznout mohly - minulý pátek bylo cca -12, ale nesla jsem je v batohu a jen kousek - cca 300m z obchodu do auta a z auta domu cca 100m...
Pokud jste je neměla v tepelně izolovaném "obalu", tady hledejte možnou příčinu.
Udělejte malý pokus - místo rostlin vložte ve stejném obalu do batohu teploměr a batoh nechejte při -12 st.C na balkoně. Po 3-4 minutách se podívejte, jakou teplotu teploměr ukazuje. ;-)
EDIT: Rybky byste nesla do auta stejným způsobem nebo byste je dala alespoň pod bundu? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.02.2012 21:08 R Muž romant [27981] Re: Helisa
Nedělat tzv. nic je někdy v akvaristice to nejlepší co udělat, takže se připojuji k doporučení a procvičení základní vlastnosti akvaristy(tky) a tou je trpělivost. Nikomu, nikdy (snad až na vyjímky) nejdou všechny rostliny co do akvárka zasadí, takže když to nepůjde s těma co tam máš, tak se jistě budeš pídit a příjdeš na jiný který vyzkoušíš. Až tam příjdou rybky, tak se poměry v akváriu zase změní a i těch živin bude daleko více než teď. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 21:07 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Helisa
já bych ti poradila koupit ty nenáročné rostliny, bude větší šance že se jich víc uchytne. Ne až tak drahý je sehnat od někoho z přebytků třeba na inzerát, nebo objednat přímo z pěstírny (rataj, aqua-daho)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 21:04 Helisa Re: 1975
Když nedělat "nic" je tak těžký! tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:56 Muž 1975 [9] - RostlinyRe: Helisa
Myslim,že týden od založení akvárka je příliš krátká doba,aby jsi musela být nervozní,že kytičky nerostou.Navíc je unor a i když celý rok kytičkám topíme a svítíme,stejně to poznají,že je období relativniho klidu.U pokojových rostlin je to to samé-přes zimu nic moc a na jaře už to je o něčem jiném.Zkus to vydržet alespon měsíc a pak uvidíš.At se daří! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:51 S Muž invalida [3881]
Jestli nevyplavou počkej..zakořeněj si samy ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:49 Helisa Re: romant, invalida
Ok, diky, povytahnu je a pokusim se ukotvit :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:44 R Muž romant [27981] Re: Helisa
Ty valisnerky povytáhni lehce za ty listy a máš je tam kde potřebuješ a nemusíš nic přesazovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:42 Helisa Re: invalida
A je lepší je teď teda nechat být, jak psala katterinecka - že nemají rády přesazování hlavně ze začátku, nebo predělat aby neměly krčky ve štěrku? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.02.2012 20:42 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetky
nejlepši je javskej mech...ten přežije všechno :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:37 S Muž invalida [3881]
ukotvení např vlasec matka naštíplá kokoskořápka...je víc možností ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:35 Helisa Re: invalida, vaclav
V akvarku je 21 - 22 stupnu. Cestou teoreticky namrznout mohly - minulý pátek bylo cca -12, ale nesla jsem je v batohu a jen kousek - cca 300m z obchodu do auta a z auta domu cca 100m.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2012 20:32 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Helisa
15W na 40 litrů není až tak málo, jen to chce vybrat nenáročné rostliny. Třeba kryptokoryny, anubiasy, nějaký menší echinodor a nenáročné stonkovky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:30 Helisa rostliny
Snažila jsem se,aby místo odkud vyrůstají listy nebylo pod substrátem, ale kořeny jsou moc krátké a rostlinky vyplavou..
Štěrk i písek jsem zkoušela v octu, bez reakce..
Do krytu (z akvaristiky) se mi další osvětlení nevejde, ale chtěla bych si vyrobit kryt do kterého dám druhou zářivku.
Díky moc za rady, zkusím přidat nějaké další provizorní osvětlení, a počkám, jestli se ještě vzpamatují..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:25 S Muž invalida [3881]
Nenamrzli cestou? Krčky jsou nade dnem? Víc info ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:19 Usine Re: Helisa
Jakou máš teplotu v akváriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:14 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Helisa
ten lilaeopsis taky pravděpodobně mění listy. Pod slabším osvětlením poroste ale pomalu a moc kobereček z něj nebude. Hemianthus tyhle podmínky nezvládne skoro určitě. Místo té vallisnerie asiatica jsi si měla raději vybrat nenáročnější spiralis. Možná se ještě vzpamatuje ale nemá ráda přesazování, hlavně ze začátku, tak ji nech v klidu růst, mohla by se chytit a pak jí vyrostou nové zdravé listy. Taky by mohla začít uhnívat kdyby byla zasazená příliš hluboko (místo odkud vyrůstají listy by nemělo být pod substrátem, ale pak zas může vyplavávat, jestli má krátké kořeny).
Štěrk nad 5mm není moc vhodný. Měň část vody aspoň jednou týdně a pořiď tam ještě rostliny, nějaké méně náročné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:14 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Helisa
Jen s těmito informacemi se dá těžko tipnout co rostlinkám vadí. Možná se jedná o reakci na změnu prostředí. U valisnérek jsem to mněl běžně a pak se vždy vzpamatovaly. Lilaeopsis novae zelandie nepovažuju za příliš vhodnou do "nezajetého" akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:10 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetky
skoušel si test v octu? se dnem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:05 Helisa – problém s kytkami
Fotka k příspěvku Zdravím všechny,
mám trochu jiný problém, než většina začátečníků tady: rybičky zatím v akváriu nemám, zato mi chcípou rostliny :(
Akvárko jsem založila v so 4.2.,40l (49x27x30),
na dno trochu hlíny jako výživu pro rostliny, potom namíchaný hrubší štěrk(cca 5 mm a víc) a jemnější písek. Zasadila jsem kytky - Hemianthus callitrichoides, Lilaeopsis novae zelandie, Vallisneria asiatica, Hygrophila difformis subm.
Pustila jsem filtr - čerpací hlava (200l/hod) + kostka polyur.pěny, po dni jsem čerpací hlavu vyměnila za bublifuk, protože proud byl moc silný. Osvětlení - 14 W Sylvania Grolux.
Vím, že osvětlení není asi dostatečné, ale mám kryt do kterého se větší zářivka nevejde..

U Hygrophilly mě prodavač varoval, že bude měnit listy, ale nevím co ty další.. Lilaeopsis žloutnou listy a potom odpadávají, ale nejůř je na tom asi Vallisneria - listy úplně "průhlední" - ztrácí barvu i hmotu - je vidět skrz - a potom upadávají :(

Prosím o radu, může to být nedostatečným světlem nebo něčím jiným? Dají se kytky nějak zachránit?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2012 17:29 jogr
Bez kytek to nepůjde mrkni sem www.aqua-daho.cz/… a kup tu kolekci rostlin pro 50-100L-Nebo jestli nejsi líný tak si s pomocí atlasu vyber kytky vhodné pro tvé AQ a pak to objednej jednotlivě vyjde ti to o docela dost levněji a nebudeš tam mít nežádoucí terarijní kytky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2012 17:25 Muž snehulda007 [850] Re: snehulda007
Yirka byl rychlejší tak to upřesnim...Přríčina je jinde než v agresivnim ancistrusovi. Já bych tu vodu měnil klidně denně,protože ty platy jsou pěkný prasata a dokážou s kvalitou vody pořádně zacvičit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2012 17:23 R Muž romant [27981] Re: meloun
Jenom doplním Yirku v tom, že bych několik dní nekrmil vůbec, stejně těm rybám nebude moc chutnat, tak ať se nádrž ještě více nezatěžuje. Ta agresivita bude pramenit z těch nevhodnejch podmínek v nádrži. Budu ještě radikálnější v doporučení výměn vody a to těch 50 litrů denně. Podpořit nitrifikaci nějakým komerčním prostředkem(třeba Nitrivec)se v této lehce kalamitní situaci jeví jako dobrej postup. Samozřejmě, rostliny, rostliny, to jsou velmi dobří pomocníci se stabilizací akvária. Jinak situaci v Tvém akváriu se někdy říká syndrom nového akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   24.01.2012 17:17 Muž snehulda007 [850] Re: meloun
Já si myslim,že příčina úhynu bude někde jinde. Agresivní je protože si "hlídá " teritorium. Ale ancistrusi jsou mizerný plavci,takže pochybuju,že by ryby uhonil. A to že žere mrtvý rybky je normální,je to mrchožrout.Ty rybky spíš hynou kvůli sindromu "nezajetýho akvária" a máš to přerybněný a bez rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2012 17:12 Muž Yirka [9118] Re: meloun
Nasadit do nádrže, která není zaběhlá a je bez rostlin(???), takové množství rybek je předznamenáním problémů a úhynů. Jsem přesvědčen, že podmínky v nádrži, především N látky nejsou v hodnotách slučitelných s pohodovým životem rybek. Proto bych teď především měnil vodu (tak co 3 dny 50 litrů) a změřil NO2, NO3, pH. Časem by se to mělo spravit. Pochopitelně by to chtělo též živé rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2012 17:06 meloun – Krunýřovec zabiják?
Zdravím všechny,

před 2 týdny jsem si pořídil po dlouhé době akvárium, resp. znovu vybavil a naplnil... 150l, dva kořeny, schovávačky, bez rostlin. 10x tetra žhavá, 10x neonka černá zlatá (takhle byly nazvané v akvaristice, jsou úplně bílé, zřejmě albíni?), 20x plata korálová, 5x parmička červenoocasá, 1x samec bojovnice, 1x hrotočelec, 1x 1x krunýřovec obyčejný, 1x krunýřovec nejspíš brazilský.

Tak obden nalézám mrtvou rybku, 4x ta bílá neonka, 2x plata a dnes hrotočelec... Vůbec netuším, čím to může být, nicméně ten obyčejný krunýřovec je příšerně agresivní - je poloviční, než ten brazislký, ale neustále po něm jde, brazilský od něj má dost potrhané ploutve... jde i po parmičkách, které jsou pomalu stejně velké, jako on... a pokaždé, když najdu mrtvou rybku, má jí během chvilky v sobě...

Krmím několikrát denně a každý den mají aspoň jednou granulky, jednou vločky a jednou mražené nitěnky, larvy apod.

Dnes zkusím dát toho krunýřovce do izolace, abych zjistil, jestli ty rybky zabíjí, každopádně se chci zeptat, zda je to možné, zda už se to třeba někomu stalo... Nebo jestli na první pohled nemám v akvárku něco špatně...

Díky moc předem...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 18:22 Muž Stehan [2] Re: mirlun
nejaká riasa predsa len zrejme dokluše ako do každého akva...aspoň nejaké 1% tam je. Do vody by som hnojivo nedával, potrvá nejaké cca 3 týždne než sa rastliny zakorenia, takže jedine až potom...a celkovo skôr by som volil hnojivo ku koreňom keďže niektoré rastliny prijímajú veľkú časť živín práve koreňmi... :) moj názor :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [46] ...... 50

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68239x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12818-cerstve-zalozene-akvarium--problem?od=2251