Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerstvě založené akvárium - problém

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 39 Přejít na další stránku   1  
Čerstvě založené akvárium - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2013 23:34 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Ahoj, prosím Tě, jak poznám, že mám prodloužit dobu osvětlení přes den? Zatím svítím 6-7 hodin denně a zdá se, že s tím není žádný problém. Rostliny rostou, řasu jsem neviděl už ani nepamatuji (děkuji všem za rady). Pistia se pomalu roztahuje, všechny rostliny pomalu a plynule rostou.

Mimochodem, když se pistia minulý týden rozrostla líp než dřív, znamená to, že se jen líp udomácnila a nebo to signalizuje, že mám ve vodě příliš hodně NO3? Testy ještě nemám, akvárium je založeno 18 dní. Vodu jsem naposled měnil v sobotu a dnes.

Mimochodem, jaký je optimální průtok filtrem? Mám jej trochu přiškrcený, takže jen jemně víří hladinu a proud vůbec není silný. Udělal jsem to tak záměrně, aby se příliš neoxidovaly živiny pro rostliny. Je lepší nechat to při záběhu naplno a nebo radši ztlumit? Nevím, jestli teď dusíkaté sloučeniny spíš snižuji a nebo jim pomáhám. Díky za názory a přeji hezký den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2013 11:31 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
ted je hlavni se zamerit na vyreseni aktualnich problemu. ale az je nejak zvladnete, tak na akvaristiku nezanevrete. do vaseho objem t se da poridit spousta zajimavych ryb(i ti vasi kancici) ktere budou podle me I mnohem zajimavejsi nez aktualni sestava(zvlast papouskum sem neprisel na jmeno. pocatecni neuspech je vzdycky tezky,ale nenechte se odradit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 22:52 Domi Re: dudak
Oni jsou většinou papoušci v jednom a kančíci v druhým, ale občas se kančíci rozhodnou vysírat a jdou vyhánět papouchy z jejich a ty je buď zaženou, nebo dost často zevlujou za kořenem nebo pod filtrem. Ale tam lezou i když mají domeček prázdný. S těmi rozměry máte pravdu, to se nepovedlo :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 22:44 Muž dudak [1885] Re: Domi
no jestli uz se trou, tak tak mlade nebudou, a jestli se vyhání z domečku, měly by jich tam mít víc, aby měla každá vlastní a nemusely se vyhánět. prostě to rozčlenit, přidat úkryty tak, aby se tolik nepotkávaly. protože jinak bude některá brzo vyhnaná před akvárko na koberec, případně jinam se stejným výsledkem. 40cm na skaláry dejme tomu, když je to výška vodního sloupce, ale v akváriu co má na výšku 40 odečtěte sklo dna, vrstvu substratu a nahoře taky neplníte až po okraj, takže máte hned cca 30cm pro rybu, která může mít klidně 15cm na výšku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 22:35 Domi Re: dudak
Rozměry jsou 100x40x40. Manža zase prej četl, že skalárám stačí 40 :-( Rybičky se celkem snášej, občas se trošku porubou, nejagresivnější byla jednu chvilku ta "kančice", ale pak jsem v akvárku našla vajíčka, tak se jí zřejmě nelíbila společnost a po té už byla zase celkem v pohodě. Naštěstí skalár si nikdo nevšímá, takže když už, tak jsou po sobe papoušci s kančíkama, většinou se vyhánějí z domečku. Mají tam dva domky z břidlice. Jinak rybky to jsou všechno ještě mladé, takže nijak velké
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 22:28 Muž dudak [1885] Re: Domi
Ja jsem choval skalary i v mensim, 70x65(vyska)x30 a pravidelne se mi trely, takze jim tak spatne zase bejt nemohlo, spolecnost jim tam ale delaly jen nejeke gupky, ktere se staraly o spestreni jidelnicku. Kančíky samotné jsem měl také v o něco menším. Podle mě záleží hodně na velikosti ryb, mladých malých ryb by se tam vešlo i víc, ale jak porostou bude to tak pro ten jeden pár (mimochodem jste nepsala rozmerty nadrze, skalary by meli mit aspon 50 cm vodní sloupec, ti ostatní spíš dlouhou a rozčleněnou nádrž dekoracemi) kančíci můžou bejt pěkně agresívní. S papousky nemám žádné zkušenosti ale jsou to preci jen taky cichlidy, tak jim z jejich temperamentu snad jeste neco zbylo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 22:06 Domi Re: romant
Dobře :-D Manžela nakrmim až dle tojho, jak se k tomu postaví :-D. Prezentaci zítra založí manža, teď mi tam spí mimčo, tak nemůžu jít fotit. ;-) Ještě jednou moc děkuji!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 22:02 R Muž romant [27982] Re: Domi
Takže krizová manažerko. Nekrmit nikoho ničím(manžela jo), měnit denně 1/3 vody, nevrtat do dna, nehrabat se ve filtru, nečitit, aplikovat třeba ten Nitrivec(není podmínkou, když se mění voda) a číst, číst, číst, vyrobit tu prezentaci a bude se vidět, co se bude všechno měnit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:55 Domi
Vůbec se ani jeden neomlouvejte, já jsem ráda, že mi radíte. Manža je teď z toho špatnej, protože prej 14 dní strávil kombinováním rybek aby se k sobě hodily podle všech možnejch atlasů a podle všeho mu prý mělo stačit 150l. Nevím, jakej akvarista bude ze mě, já jsem přece jen na to chlupaté, takže se starám o naše 3 kočky :-D ale manža má k rybkám hodně blízko, tak snad u vás načerpá dost info a zapracuje se na tom. Jen mě děsí představa, že tyhle rybičky máme dát pryč :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:48 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
jo to je fakt. to je docela důležitej bod. takže je dostat do (prodejnýho)/darovatelnýho stavu. nechci být zlým prorokem, ale čeká vás dost práce :(
blbá rada na konec - prvně víc číst a pak nakupovat
PS : omlouvám se za upřímnost a přeju mnoho zdaru a pevné nervy pivo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:47 R Muž romant [27982] Re: Domi
Moje administrace, nádrže, založit novou nádrž a tam vyplnit co nejvíce informací. A to že jsem tak příkrý, to si neber osobně, myslím to dobře, z lidí kteří zažijí něco obdobného jako Ty a mají chuť se učit a chybu napravit, bejvají dobří akvaristé. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:46 Domi Re: Ičin
Myslíte, že 160l akvárko je malé i třeba jen pro dva papoušky? Nebo skaláry? Jestli ty ryby dáme pryč, tak celé akva zruším a nechci to už vidět, teď se snažim zachránit, to co je. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:43 R Muž romant [27982] Re: Ičin
Ne, načatý ryby nikomu nenabízet, tady se musí, drsně řečeno vypít kalich hořkosti až do dna, není nad takovouto trpkou osobní zkušenost, to se ukáže, kdo to s akvaristkou myslí vážně a kdo už bude mít v akváriu jenom křečky, tedy nic proti nim. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:40 Domi Re: romant
Já právě manželovi napsala, že jsem to už psychicky nevydržela a napsala sem a že dál si to tu bude po příjezdu zařizovat sám, teď bude mít 2 týdny dovolenou, tak může zapracovat. :-)
Teď to akvárko vypadá fakt blbě, od rána je nějaké kalné, což ještě včera tak strašné nebylo, kam sem potom můžeme dát ty fotky, prosím? Opravdu moc děkuji za rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:39 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
upřímně - možná se vodoléčbou vyléčí nálevník a nějakou chemií a ta děrovka a další neduhy, ale i tak ty ryby tam nemůžou žít. ani jeden druh bych tam nedal ani samotný, natož pohromadě. to je časovaná bomba a je jen otázka času, kdy se opozdí údržba(nebo třeba překrmí) a problémy budou zpátky. případně při dospívání, nedej bože při tření budou ryby lítat z akvária
ryby udat a začít znova s odpovídající osádkou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:34 R Muž romant [27982] Re: Domi
Ale třeba i nahraje, ale já radím řešení akutního stavu, proto třeba i ten Nitrivec na odbourání dusíkatých látek, to především a po týdnu vodoléčby se může řešit nálevník a nevylučuji, že se začne řešit sám. Jinak ta osádka společně, no snad ano, ale v podstatně větším akváriu, proto píšu o té prezenatci, aby bylo vidět tzv. syrový stav a ten se společnýma silama napravil a konečně, když není manžel přes týden doma, tak alespoň bude vidět ty pokroky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:30 Domi Re: romant
Moc děkuji za odpověď a za odkazy. Rybičky vybíral manžel, celé je to vlastně jeho nápad ač jsem tvrdila, že já se mu o to starat nebudu, tak díky tomu, že jezdí domů jen na víkendy, tak se o to samozřejmě starám a nervuju se s tím já. Kančíci jsou to hrbohlavý. Manža tvrdí, že by k sobě tyhle rybičky právě jít měly, ale já nevim, tohle jsem opravdu nezkoumala. Já si vybrala papoušky a ostatní už bylo na něm.... Jen se zeptám, když budu denně měnit vodu, nenahraje to tomu nálevníkovi právě do karet?

Prezentací myslíte nafotit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:25 R Muž romant [27982] Re: Domi
Tak v první řadě nevhodná rybí osádka, i když nevím co je to za kančíky, dovolím si tvrdit, že do Tvého akvária nepatří ani jedny jmenovaný ryby. Nejdříve by to chtělo začít pořádně číst, ale na to teď moc času není, na poučování, takže začít denně měnit 1/3 vody, skoro nekrmit, do akvária zasahovat co nejméně, klidně použít Nitrivec, ty vitamíny ano. Něco ke studiu. rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
Edit: Doporučuji zřídit prezentaci předmětnýho akvária, protože bude třeba dalších rad a zásahů, aby se vyklubalo ku spokojenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 21:17 Domi – Nálevník + děravá nemoc
Dobrý den,
moc prosím o nějaké rady. Už jsme doma zoufalí z akvárka. Pořídili jsme si 160l akvárko a dali tam 6 rybiček. 2 red parrot, 2 kančíky a 2 skaláry. Od začátku máme jen problémy, hned na začátku nám umřeli ještě dva ancitrusci, pak se objevila na rybičkách krupice, tu jsme zdárně vyléčili díky Esha Exit. Jenže pak přišel nálevník, zkusili jsme vše, co jsme se kde dočetli, dali jsme peroxid, zhasli, vzduchovali, nekrmili. Vše zbytečně, z bílých teček byli bílí červíci a z červíčků larvičky a z těch se nám líhnou nějací komáři nebo tomu podobný hmyz a je toho pod krytem v akvárku spousta. Akvárko jsme nakonec vyčistili, vydezinfikovali a chvíli byl klid. Pak se ten prevít zase vrátil, tentokrát jsme koupili Nitrivec, týden dávali ten a co myslíte? Nic! Tedy když nepočítám to, že jsem jednoho dne ráno došla k akvárku a koukám, že moji milovaní papoušci jsou na hlavě samá díra! Navíc za pár dní se jim objevilo bílé místo na tlamičkách. Koupili jsme Esha 2000 a dáváme zase Esha Exit a vitamíny. Ale zatím žádné velké změny. Už jsme z akvárka zoufalí, o rybičky se bojím, ale už nevím, co s tím vším dělat, nejradši bych to zrušila :-(. Moc děkuji za případné rady!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 11:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Ne, filtr neper, nech ho v klidu zabehnout.
A vymeny vody klidne zvolni, dvakrate do tydne bude az az.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 10:30 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
V mém nově založeném akváriu se i po 15 dnech zdá být všechno relativně v pořádku. Rostliny rostou (přiměřeně), kružníci se množí (nepřiměřeně) :-). Řasa definitivně ustoupila a není po ní téměř ani stopy. Dvě vlákna jsem zahlídl mezi listy rohatce jemnolistého a nějaká se vlní ve filtru, zachytila se na biomolitanu. Z rohatce to setřu, filtr kvůli tomu asi prát nebudu. A nebo mám?

Co mám udělat teď? Doposud jsem měnil obden 1/3 vody a jednou týdenně odkaloval (trochu nešikovně, chce to víc cviku, tak to asi není dokonalá práce). Mám tak pokračovat a nebo mám teď vodu měnit jen dvakrát za týden? Tento týden konečně obstarám krycí sklo a koupím většího šneka, ať je lepší produkce dusíku pro plovoucí rostliny :-). Co užitečné můžu ještě udělat? Díky a přeji hezký den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 09:12 Jana – hlístice
Taky mám v akvárku hlístice, rybky (jen pár kousků otíků), levatky a piskořky, všechno je v pohodě, testy vody OK, ale nacházím prázdné ulity okružáků a ti již téměř vymizeli. Je možné, že za to mohou hlístice? (před jejich objevením bylo okružáků v akvárku dost a dost).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.08.2013 18:56 R Muž romant [27982] Re: michalt
Dej si pivo a neřeš to. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2013 18:49 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Ahoj. To je opravdu poučný článek. Jako ploštěnky to zatím rozhodně nevypadá. Podle fotografií, které jsem našel v článku a jinde na webu, to spíš vypadá na ty hlístice a nebo nějaké háďata. Všechno, co jsem se o tom dnes z různých zdrojů dověděl, mne jen utvrzuje v tom, že to není nebezpečné a po zaběhnutí si rybička (a nebo víc) pošmákne.

Napadlo mi, jestli ty malé háďata náhodou nejsou jen mláďaty od nějakého parazita, kterého teď nejde rozpoznat. O ničem takovém jsem se však zatím nedočetl, tak asi není důvod být přehnaně paranoidní :-). Snad se z toho nevyklube létající špagetové monstrum :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2013 09:38 R Muž romant [27982] Re: michalt
Ryby sežerou ty malinkatý bílý žížaly. ;-) Jinak mrkni sem a porovnej, co že to tam máš, třeba se pletu a máš tam ploštěnky. X-) rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2013 09:34 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Počkej, kdo si poradí s kým? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2013 09:03 R Muž romant [27982] Re: michalt
To budou nejpravděpodobněji hlístice, až příjdou ryby, tak si s nima poradí, bude to pro ně lahůdka, tedy když se nebude moc překrmovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2013 08:13 Muž michalt [737] - Miniakvária – Něco bílé plazivé
Ahoj. Dnes ráno jsem vstal a v zabíhajícím se akváriu (14 dnů po založení, žádné ryby, 25 l) jsem kromě mírně přemnožených šneků (asi nějací okružníci) našel takové malé tenké bílé čárky (asi 5-7 mm). Plazivě se pohybují po skle v horní části nádrže. Vypadá to trochu jako takové malinkaté bílé žížaly. Zdá se mi, že ti okružníci je mírně požírají, ale přehnaný zájem o ně neprojevují. Možná se špatně dívám, myslím, že okružníci ožírají pouze rostliny a řasy. Rozhodně je to živé a ještě včera jsem to v akváriu nepozoroval. Nevíte náhodou, co to je a jestli je potřeba dělat s tím něco, prosím? Děkuji a přeji všem hezký den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 17:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalcod
Timhle muzes klidne i 10h denne. Pokud se pro zacatek bojis, ze nepoznas vcas problem, 8h by mohlo stacit taky, ale ja bych svitil tech 10h rovnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 16:30 Muž michalcod [13]
Při novém založeném akva se doporučuje jak dlouho svítit za den?
Mám 80x35x40 a trubice T8 2x18W každá s reflektorem?
Díky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2013 16:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Hnojivova kulicka vypousti pomalu hnojivo, ale k jeho prijmu musi mit rostlina funkcni koreny. To ze zasadis rostlinu na kulicku jeste neznamena, ze si ta rostlina to hnojivo hned vezme. Vezme si jej, az bude mit co k cemu koreny. Nepoznas to hned.

Nechte jsem posledne kulicku rozsmrdlal, pac jsem si ji vylozene napichl na prst pri sazeni novych rostlin a ve snaze se ji zbavit jsem zakalil vodu. Krome chvili zakalene vody se nic nestalo. Nedelej si z toho hlavu.

Na svetle jeste nepridavej, dej tomu cas se zbavit te rasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 15:13 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Tak jílové kuličky jsem aplikoval ke kořenům asi před čtyřma dny a v rostu rostlin zatím žádný boom nenastal. Svítím tak 6-7 hodin denně a obden měním 1/3 vody. Mám pocit, že ta divná vláknitá / vatovitá řasa (nebo co to je) se nešíří. Zatím ani nezmizela, při výměně vody ji trochu obtírám z listů kryptokoryny a nezhoršuje se to.

Jen při aplikaci těch kuliček se mi trochu hnojiva uvolnilo do vody a mírně ji to zkalilo. Myslel jsem si, že to snad může podpořit růst plovoucí rostliny na hladině, tak jsem to přehnaně neřešil.

Dneska ráno se mi však jaksi uvolnil z písku jeden rohatec jemnolistý. Při pokusu o jeho opětovné zasázení se zase ze dna uvolnilo trochu kalu z jílové kuličky do celého prostoru akvária. Je to nějak nebezpečné a nebo je to v pořádku? Neplánuji to takhle často, ale někdy se to při přesázení může stát. Jak poznám, že můžu zvýšit dobu osvětlení? Mám pocit, že po dodání hnojiva do dna se zvýšil obsah živin, tak pro nastolení rovnováhy bych asi měl taky déle svítit, ne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 17:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Ja ted hnojivo lil od pocatku, ale silene malo. PMDD bez dusiku a fosforu v mnozstvi asi tak 0.5ml na 150l vody a to jen opravdu obcas, aby se nereklo. Proste jen tak at tam aspon neco je. Ovsem vzal jsem to velkoryse z jine strany, nechal jsem v tom akvarku shnit pulku sparene hlavky salatu. Vseobecne doporucitelne to rozhodne neni, ale ja si tim chtel nahodit filtr a vsechno rozjet, coz se jak se zda povedlo a to dost rychle. Jenze je taky fakt, ze po blbem mesici mam v akvariu tolik rostlin, ze to casto nevidam ani u tzv. zarostlych nadrzi. Bral jsem co kdo dal, koupil co se mi libilo, cpu to tam i kdyz uz casto ani nevim, kam bych to dal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 15:56 R Muž romant [27982] Re: michalt
Jílový kuličky ničemu neublíží a do vodního sloupce nic neuvolní, v tom je asi ten zozpor, jak čteš, že někdo leje hnojivo hned do vody, ale v tomto postupu to zůstává jenom ve dně a rostliny si berou co potřebují. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 15:53 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Hmm...tak jsem dnes ráno vyměnil 1/3 vody a koupil kuličky (Bivoj od Rataje). Ještě jsem je neaplikoval, dostanu se k tomu večer, svítím méně (dnes 7 hodin).

To co s romanemt říkáte o hnojení, samozřejmě, dává dobrý smysl. Jen všude na tomto webu čtu, že nově založené akvárium se hnojit nemusí a nemá, protože se tím nejlíp pohnojí jen řasy (i když chápu, že z kuliček pod štěrkem se do vody moc hnojiva neuvolní a řase to moc nedá). Že rostlinky mají udělat nové listy a staré listy mají odumřít. Prý to tak měsíc může v pohodě jet, dokud se tam nedají ryby. Ty se pak svými výkaly a dýcháním o další hnojení postarají. Odkud na to rostliny zatím vezmou energii a živiny? Sám nevím, ale všude tady čtu, že z vody a z písku (štěrku). Jen dočasně. Nejlepší na tom je, že to přibližně odpovídá situaci v mém akváriu (dosud bez hnojení). Všechny rostliny opravdu mají nové listy, které vypadají zdravě, jsou zelené, nežloutnou. Původní vysázené listy odumírají a z nich rostou ty nové. Tak nevím. Vlastně mne zlobila jenom ta řasa (jelení roh, jako tady někdo psal dřív). Večer však aplikuji jílové kuličky, uvidíme, co se bude dít. Jen tady čtu dva různé přístupy, které si vzájemně dost odporují a snažím se vykoumat, co bude nejvhodnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 18:36 amrtin Re: michalt
Tyhle kružníci jsou opravdu celkem neškodní,jenom není hezké,když je jich spousta.A překrmováním se jejich populace samozřejmě zvýší,ale oni se rozmnoží i nezávisle na tom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 17:20 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Tak jo. Zítra koupím jílové kuličky a zadělám je ke kořenům. Světlo omezím na 7 hodin denně a budu měnit vodu. Později obstarám okružáka. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.07.2013 17:12 R Muž romant [27982] Re: michalt
Šneky teď neřeš, až tam budeš mít ryby, tak jich pár rozmáčkneš o sklo a bude přilepšení pro ryby. ;-) Dobrá redukce populace šneků je přes přísun krmení rybám, když ho je více, tak mají i šneci více papáníčka a snahu se více množit, takže když se ryby nepřekrmují a dle potřeby udržuje dno v čistotě odkalením, tak jsou šneci pomocníci při údržbě akvária. Námi zniňovaný druhy rostliny neničí, požírají pouze odumřelý zbytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:55 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: amrtin
Hmm...přečetl jsem si jejich popis v atlasu a zdá se mi, že jsou docela neškodní. A když jsou tak malí, jaký je s nimi vlastně problém, jestli se přemnoží? Ptám se proto, že dneska jsem jich vylovil už 28 a nic nenasvědčuje tomu, že bych tím populaci výrazně zdecimoval.

Myslel jsem si, že to jsou malincí okružáci a že jestli se přemnoží a vyrostou, bude jich v nádrži prostě hodně a nebude to vypadat hezky, tak jsem chtěl ponechat jen několik málo kousků. Jestli je to ten kroužník čínský, měl by se taky živit jen odumřelými částmi rostlin a řasami. Tak se mi (jako začátečníkovi) zdá, že čím víc jich bude čistit, tím líp. A nebo ne? Díky a promiňte, že polemizuji s názory mnohem zkušenějších, jsem prostě zvědavý člověk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:30 amrtin Re: michalt
Ty několikamilimetrový,to budou nejspíš kružníci čínský.Jsou to pěkný mršky,dovedou se namnožit až hrůza a neexistuje proti nim obrana,ale časem se vždy jejich počet zredukuje sám a počet silně kolísá.Já už tohle pozoruju 3/4 roku.A těch okružáků raděj míň,stačí dva,ti se taky dovedou namnožit rychle,ale daj se poměrně snadno redukovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
U nove zalozeneho akvaria je to tak, jak si jej zalozis. Nekdo sype pred tim, nez tam da dno, nejake hnojivo. Nebo se pouzije uz pripravene a nebo jete dno. Nekdo da pod rostliny jilove kulicky s hnojivem. Ale v kazdem pripade to do dna neco chce. Vem si, ze pouzijes "docista docista" proprany kremicity pisek, do nej das rostliny a zalijes to vodou. Z ceho by tak ty rostliny mohly fungovat, kdyz tam jeste nejsou ryby? Dusik, fajn, ten nejaky ve vodovodni vode je, nekdy i vic nez bychom chteli, takze to se da nekdy i jen vymenami vody. Draslik, neni kde brat. Stopove prvky, problem. Takze neco bys udelat mel, aby to rostlo, a ty hnojivove kulicky jsou to nejjednodussi, pricemz je muzes dat dost cilene prave pod rostliny. A dalsi prihnojovani? Urcite ano, ale u noveho akvarka, ve kterem je vetsinou rostlin mene nez vice, hooodne opatrne a sledovat. Zrovna tak se svetlem. Jak to na zacatku se svetlem prezenes, muzes pak taky nejakou dobu resit problemy s rasou. A kdyz ho mas malo, hnojeni to nevytrhne. Je to vsechno se vsim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 15:49 R Muž romant [27982] Re: michalt
Ano ty jílový kuličky uvolňují rostlinám živiny postupně. Okružáků 5 kousků, oni se namnoží, to jsou skvělý údržbáři a dělníci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 15:39 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Já myslel, že rostlinky v novém akváriu žijí nejdřív z proměny emerzních listů na submerzní, z toho, co najdou ve štěrku (i když většinou kořeny přijímají méně) a z toho, co je ve vodě. Já jsem se chtěl v tak malé nádrži zpočátku vyhnout přidávání čehokoliv, co by mohlo zatěžovat vodu. Ale jestli ty kouličky přijdou do dna, asi se z nich do vody nic neuvolní. Jinak, kolik těch šneků okružáků (omlouvám se za zkomoleninu v mém předchozím příspěvku) je vhodné nechat v takové 25 l nádrži? Já jsem právě vylovil asi 20 docela malých (několik mm), které mi lezli po akváriu. To je asi docela hodně, ne? Děkuji za všechny rady, je to moc zajímavé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 14:11 R Muž romant [27982] Re: michalt
Neodkalovat jenom vodu měnit. Jílový kuličky do dna, není žádná špatnost, rostliny v čerstvě ztaloženým akváriu musí taky z něčeho žít a jak tou výměnou vody, tak tím hnojivem do dna je podpoříš. Okružáci z akvária nezdrhají, tedy pokud nemají výrazně zhoršený podmínky. To že si přineseš nějaký šneky s rostlinama, to se stává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 14:01 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Ano, před pár dny jsi mi poradil měnit 1/3 vody každý den a nebo obden. Takže častěji odkalovat? A nebo vodu neodsávat ze dna, ale odjinud? Já to zkusím.

Hnojení bych snad nechal jen jako poslední alternativu, jestli vše ostatní selže.

Toho okružláka bych nasadil moc rád, jen o nich zatím moc nevím. Slyšel jsem, že šneci z akvária rádi prostě odkráčejí, tak ještě řeším krycí sklo. Myslíš, že by šnek nějak přežil pár dní i bez něj? Bude se rozumně snášet se samečkem Betty? Kolik kusů na 25 litrové akvárium? Jak se tak koukám, něco hrozně malinkého mi právě začalo lézt po kytkách. Jestlipak se on už nenasadil sám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 13:34 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Tipnul bych si Jeleni paroh z premiry svetla. Ted klidne svit i jen 6h denne, az do doby, nez veskera ta sediva vlakna zmizi (coz bude nejdrive za tyden, ale spis za dele).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 13:23 R Muž romant [27982] Re: michalt
Měnit vodu, to už víme a nasadit šneky okružáky. Světlo bych ještě o 2 hodiny stáhnul. Podpořit rostliny hnojivem do dna, v podobě jílovejch kuliček, taky možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 13:18 Muž michalt [737] - Miniakvária – Řasa v novém akváriu
Ahoj. Týden staré akvárium se mi zabíhá a mám pocit, že rostlinky začínají docela dobře prosperovat. Mám však trochu obavu z řasy. Všiml jsem si, že každá rostlinka (kromě plovoucích) je v některých místech trochu pokryta takovým bílým (až šedým) vláknem. Není to souvislý povlak, jen tak sporadicky se to objevuje na některých částech některých listů. Mám však pocit, že se to pomalu rozšiřuje. Zatím to však pokrývá staré (emerzní) listy. Listy, které vznikli po zasázení, se mi zdají být téměř čisté (kromě kryptokoryny, která je asi zasažena nejvíc a bílý povlak vidím taky na nových listech). Mám něco dělat dřív, než mi to přeroste (doslova :-)) přes hlavu? U jednoho lístku mám taky podezření na začínající zelenou řasu.

Celý týden jsem svítil 12 hodin denně, někdy i trochu déle. Zářivky mám 2x9 W (4Aqua, 6500 K). Akvárium má 25 litrů. Včera jsem si řekl, že tím světlem možná nutím rostliny růst příliš rychle a jsou pak příliš slabé, tak jsem světlo omezil na 10 hodin, dnes taky plánuji svítit kolem 10 hodin. Myslíte, že o tom uvažuji správně a nebo bych měl zkoušet "hýbat" s jiným parametrem akvária? Vodu jsem zatím měnil jen jednou (včera) a po odkalení zůstala trochu kalná (žádná tragedie, ale čirá není). Teplota vody je v rozmezí 27 - 29 C. Co myslíte, že bych měl zkusit? A když něco změním, jak dlouho přibližně má smysl čekat na viditelnou změnu?

Děkuji za všechny názory a rady. Hezký den všem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 10:25 amrtin Re: michalt
Dík pivo a kdybys měl nějaký dotaz,sem s ním ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 09:59 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: amrtin
Máš to pěkné. Jenže já zatím ještě nemám krycí sklo, ani kryt. Pracuji na tom, pak se nechám tím větráním inspirovat.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [39] ...... 50

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68239x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12818-cerstve-zalozene-akvarium--problem?od=1901