Čerstvě založené akvárium - problém
0 11.02.2020 17:38 Vlamik – Praní písku
Jsem úplný začátečník a při zakládání akvária jsme dali koupený písek a neproprali. Po zalití vodou byla voda zakalená, po přefiltrování přes noc byla sice ráno čistá, ale při pohybu písku se opět zakalí. Udělali jsme chybu,že jsme písek nepřestali? Nemáme vodu odčerpat a začít úplně od začátku?
Starší reakce
Derdin napsal: Čau, tak jsem osadil akvárium novými kytkami a dnem, co na to říkáte? Nějaké další doporučení? Teď svítím málo (8 hodin), mám se dostat jen na 10 nebo klidně až na 12h? Aktualizoval jsem i počet ryb, vše je v prezentaci. Vodu plánuji prvních 6 týdnů měnit 2x týdne a pomalu začít vodu měnit méně a méně často až budu vodu jen dolévat podle odparu.
1) Přidej rostliny.
2) K “plánu” výměn vody: To je, jako kdyby ti začalo škrábat v krku, měl jsi teplotu a řekl, že následující čtyři dny budeš brát tři paraleny denně, pátý a šestý den bude stačit už jen jeden. Blbost, že ano? Nevíš, jak se ti nemoc vyvine. S akváriem to je stejné. Nevíš, co se bude dít. Nemluvil bych o plánu, ale pozoroval a operativně se rozhodoval. Každé akvárium je jiné.
3) Dost souhlasím s tím, co napsal michalt. Prosperující akvárium je primární cíl. Bezúdržbovost je v mých očích bonus. Cíl je mít prosperující rostlinné akvárium. Když budou fungovat rostliny, je prosperita živočichů následek.
No zrovna těch, co odkazuješ, bych nekupoval, co výška aq. dovolí, ale tak maximálně jeden, spíš ani to ne. Kupoval bych tyhle:
www.sklorex-akvarium.cz/… Jo, teď to akvárium podle prezentace vypadá nadějně. Jen bych zrušil ten tekutý uhlík, to zas bude nějaká forma Glutaraldehydu, který nadělá víc škody, než užitku.
Obecně, myslím si, že není dobré, když si za cíl zvolíš "bezúdržbovost" akvária. Správný přístup je ten, že si zvolíš za cíl prosperující akvárium, tedy takové, ve kterém jsou rostliny i ryby nejspokojenější v rámci daného objemu a typu vody. Ta míra údržby se má přizpůsobovat tomuhle cíli. Jestli nemáš čas nebo chuť pravidelně dlouhodobě měnit vodu (někdy i často, když je potřeba) a pečovat o rostliny, to akvárium neskončí dobře a bylo by dobré zvážit jiného koníčka. Akvaristika je jedním z těch koníčků, kde člověk musí alespoň trochu rozumět, co se proč a jak dělá. Bez nějakých znalostí souvislostí jen se selským rozumem daleko nezajdeš.
Několik lidí, kteří mermomocí chtěli bezúdržbové akvárium, jsem poznal. Všichni dřív nebo později začali tlačit na pílu a zkoušet, co to akvárium vydrží bez úhynů. Prostě bez toho, aby rozuměli principům, chtěli jen méně a méně měnit vodu a byli spokojeni, jak jim to skvěle funguje. Až pak najednou nastoupila masová nemoc nebo se rozmohla sinice, řasa a nastala apokalypsa. Ani jeden již akvárium nemá. Jeden z nich "znovuzaložil," pač "to přece fungovat musí" a skončil stejně dvakrát.
Máš dobrý objem nádrže, dobré dno, dobrý filtr (uprav jej, jak Ti radí vlka). To je základ. Časem uvidíš, jestli je dobré světlo. Teď bys měl načíst, které rostliny budou vhodné do začátku, jak funguje dusíkový cyklus, co dělají plži, co dělá dno. Pak které ryby mají nedokonalé trávení a znečišťují vodu, které žerou kytky, které ryby jsou hejnové a zařídit si podle toho osádku a počty ryb tak, aby to nebylo na hraně udržitelnosti.
Pak postupně získat zkušenosti s tím, které rostliny Ti v akváriu pojedou nejlíp bez toho, abys musel vodu nějak zásadně chemicky upravovat, které ryby Ti nebudou kazit stabilitu nádrže a zároveň se Ti budou líbit. Prostě si to celé zařizovat celou dobu tak, abys tam měl pouze ryby a rostliny, kterým dokážeš bez velké námahy luxusně splnit biologické nároky téměř po všech stránkách a jednotlivé druhy se navzájem budou podporovat v prosperitě.
Až dosáhneš (nirvány
) stavu, že všechno v akváriu bude dostatečně daleko od svých biologických limitů, pak zjistíš, že vodu již téměř není potřeba měnit.
Nerad píšu obecně a "filozoficky." Jen teď jsem se tomu nedokázal vyhnout, protože na praktický přístup k bezúdržbovému akváriu neexistuje jeden jasný recept nebo postup. K tomu se člověk musí propracovat zkušenostmi. Nebo se to trpělivě naučit od někoho, kdo to opravdu umí. Jenže tady takových lidí hodně není, co taky něco naznačuje. Tak hodně zdaru!
Odkazy na konkrétní výrobky tu máš. Pokud chceš mít naprostou jistotu, tak ten do bazénových filtrací, ale i ten ze zahrady, co na něj odkazoval ctibum, bude asi ok.
Co se týče kytek, pro zajíždění akvárií mi vychází jako výhodná Vallisneria spiralis (nebo gigantea) vysázená podle zadního skla. Ona sice není žádnou moc velkou ozdobou, ale udělá spoustu práce a stojí celkem pakatel. Nepříliš náročných a zároveň dostupných druhů aq. rostlin je přes stovku, pokud nejsi limitován nějakými speciálními podmínkami.
Čau, tak jsem osadil akvárium novými kytkami a dnem, co na to říkáte? Nějaké další doporučení? Teď svítím málo (8 hodin), mám se dostat jen na 10 nebo klidně až na 12h? Aktualizoval jsem i počet ryb, vše je v prezentaci. Vodu plánuji prvních 6 týdnů měnit 2x týdne a pomalu začít vodu měnit méně a méně často až budu vodu jen dolévat podle odparu.
Kytky třeba tyhle: Limnophila sessiliflora, Hygrophila polysperma, Rotala rotundifolia, Microsorum pteropus, anubias. Popřípadě taky nějakou méně náročnou kryptokorynu, nějaký méně náročný echinodorus.
Pre začiatok by som zabudol na "koberce" a dal by som tam zmes stonkoviek
Nezabudni ten štrk poriadne preprať než ho dáš do AQ.
Jsem v Hornbachu, jdu si pro dno. Mám si koupit křemičitý 2-4mm teda ve stavebninach? Jsou tady i kytky, jaké doporučujete pro mé "Bezúdržbové akvárium", samozřejmě vodu budu zatím měnit. Nenáročné co rychle rostou. Ideálně i nějaký co udělají koberec?
No já vím. Zapomněl jsem dodat, že je dobré vzít sebou do skleničky trochu octu a na místě hned otestovat.
Neboť u tohoto jsem měl informaci, že pěnit nebude (a nešuměl). Reklamaci pytle s pískem, že pění v octu, by mi asi neuznali a jeden pytel šumivého písku už jsem v garáži taky měl
A koukám, že byl o něco levnější, než jsem psal.
www.hornbach.cz/… Takhle jsem jednou koupil ve stavebninách písek a stejně mi v octu pěnil. Naštěstí mohl skončit v betonu, takže to nevadilo. S jistotou je písek do bazénových filtrací, v Hornbachu pytel 25 kg zhruba za 280 Kč.
Jen bych doplnil že křemičitý písek různých zrnitostí se dá koupit na stavebninách za pár korun. Lepší než předražené pytlíky v akvaristce.
Všechnu tu drť vyhoď pryč a pořiď si ten křemičitý písek a šup s ním do akvária. Uvidíš, že ti pancéřníčci budou vděční, že nebudou mít odřené huby a pupky.
To bude skoro jako když měla Popelka třídit čočku a hrášek, mám ten pocit...
Zkusil jsem ocet a bubla jen to bílé kameni a to černé je bez bublin, mám ho vyměnit celý a nebo si tam nechat to černé než koupím nové/na nějaké části akvária?
Pokud tam je vyšší NO2 (to je kolik?), tak to znamená, že tam evidentně je něco hodně spatně, protože tam vůbec nefunguje dusíkový cyklus. V takovém případě je čas buď evakuovat ryby nebo zahájit masivní výměny vody ve stylu 20 - 30 % denně. Pokud sis tedy nespletl NO2 a NO3, ale i v takovém případě ta výměna vody nebude od věci. Jinak ti tu už všechno podstatné (dno, pro bezúdržbovku moc ryb a nevhodné druhy) napsali.
No a špatných zpráv už bylo dost, takže teď nějaké dobré -- filtr sis vybral celkem slušný, byť by si zasloužil dokoupit ještě alespoň jeden košíček.
Anubiasy taky nepředstavují zásadní chybu. Egeria densa dejme tomu, ceratophyllum demersum je taky výborná rychle rostoucí rostlina. Ale chtělo by to těch rostlin podstatně, podstatně víc.
Fotky jsou aktuální. Relativní začátečník jsem, mám druhé malé akvárium které mi běží bez problémů, protože tam mám jen krevety. Rybičky jsou zatím zdravé, ale právě kytkam se nedaří... Začnu u toho dna a vyměním tedy zase vodu. Mám tam přidávat takový ten elixír na těžké kovy nebo přímo z kohoutku. Možnost odstát velké množství vody nemám.
Co se týká zářivek, tak na ten holobyt by mohly dvě snad stačit, ale pokud bys měl celé akvárko zarostlé, chtělo by to přidat.
EDIT- Ta fotka akvária, co máš v prezentaci, je aktuální? Pokud ano, tak tomu se nedá říct, že to jsou rozrostlé kytky.
Nevím jaké máš žárovky a nemusí to být jen světlem. Může to být nedostatek živin. Atd.
To akvárko rozhodně nefunguje. Hokus pokus? A proč ho děláš na živých tvorech? Vůbec se divím, že to AQ ještě běží. V podstatě to je časovaná bomba. A jestli to bouchne, tak budeš mít akvárko skutečně bezúdržbové. Jestli to AQ necháš v tomto stavu (péče, údržba, ryby, kytky), je otázka času, kdy zkolabuje, skoro bych řekla, že to už začíná. Na to akorát doplatí ryby. Jak už bylo psáno. Dno obsahuje vápenec (to je na 100 %). Málokteré rostliny ho ve dně zvládnou, nehledě na to, že je to kamenolom, ne dno. Snažíš se o něco, co nemáš ani načtené, jinak bys nedělal s tím akvárkem takové brikule. Jsi začátečník a nemáš načerpané základní informace. Jak už bylo psáno - vyměň dno, zvol křemičitý písek 2-4 mm (osvědčená klasika), vůbec se nezabývej výživnými substráty, když nevíš, co s tím a jak fungují. Nadělají větší paseku, než užitek. Pořiď hromadu rostlin, aby bylo hustě osázené dno (většina dna). S druhy ryb, které máš, také bezúdržbové akvárium nebude moc fungovat. Filtr - dej ho výš, aby proud čeřil hladinu a natoč ho na delší stranu, čisti ho, když hodně zpomalí průtok. Je sice kvalitní, ale měl jsi pořídit silnější s více patry, ale ideálně vnější filtr. To akvárium by si to zasloužilo. A až ti poběží jako hodinky a hlavně až budeš mít vědomosti "pod kůží", tak se přesuň do vyššího levelu - bezúdržbového akvária.
Co říkáte na světlo? Svítíme teď 12 h 2mi žárovkami a zdá se mi že by tam mohl být kámen úrazu pomalu rostoucích kytek. Jinak by se mi ty žebříčkovity už dávno rozrostli do nějakého většího trsu
Funguje to podle tebe. Na bezúdržbové akvárium je tam zoufale málo rostlin,ryby co špiní vodu a filtr co bys měl čistit minimálně jednou týdně. Aby to fungovalo jak ty chceš tak musíš dát hodně rostlin.Ryby bych nechal jen neonky a malé panceřníčky.Filtr externí.A taky bys měl koupit kvalitní testy na pH,NO3 a NO2.
Začal bych tím že vyzkouším dno v octu. Na 99% bude šumět. Pokud ano tak zrušit zvlášť v akváriu kde nechceš měnit vodu nemá vápenec co dělat. Za druhé pokud máš představu bezúdržbového akvária tak to bude s trochou štěstí fungovat až akvárium zaroste celé rostlinami a bude v něm rovnováha do té doby bych vodu měnil. Další předpoklad tebou zamýšleného akvária je velmi opatrný výběr ryb. Třeba ancistrus není ideální (živorodky taky nic moc). Bojím bojím že to špatně dopadne
zkus alespoň kvůli těm rybám měnit vodu a vyřešit to dno.
0 28.01.2020 00:55 Derdin – Problém - Bezúdržbové akvárium
Ahoj,
Asi mě tady sežerete, ale zkouším "bezúdržbové" akvárium. Měnil jsem vodu jen jednou a to po měsíci co tam byly ryby - vodu jen dolévám. Mám tam do toho celkem divočinu, ale dohromady to nějak tak funguje.
Problém : Nerostou kytky a voda není úplně v pořádku dle testů vyšší NO2, vysoké GH.
Měl jsem puvodně jen jedno dno, velmi jemné. Chtěl jsem, aby mi rostly "kobercové" trávy, ale to jsem si furt filtroval a voda se neustálila a málem vyhubila všechny kytky slabým popraškem. Proto jsem tam dal velkou vrstvu kamínků ( v zadu až 6 cm), abych se prachu zbavil, ale tím mi prakticky všechny cibuloviny a trávy umřely - nechytili se v kamínkách. Dozadu jsem dal hodně aby to dělalo lepší "filtr". Rostliny mi ale obecně moc nerostou.
Nic se zásadně nemnoží kromě pavích oček, vytrel se mi i Ancistrus, Ale pak vajíčka snědly pancernicci. Mám prezentaci tak se podívejte jak to vypadá. Vyskytly se teď v posledních dnech řasa na kytkách - fotka v prezentaci. Co byste mi doporučili změnit, přemýšlím o změně toho dna a trošku dát lepší světla. Myslím že spousta z vás se bude divit že to nějak funguje, je to fakt hokus pokus.
Starší reakce
Když mi v "61" zavraždila samice Betty samce, tak taky nevypadal poškozeně. Byl jen mrtvej...
Být tebou, dám ji zpátky, seženu co nejrychleji rostliny a měním vodu, jak už tu zaznělo.
Z velkého akva trochu něčeho rychlerostoucího natrhat nemůžeš?
A ve velkém máš jaký filtr? Nejde použít část filtračního materiálu v tomto?
Přemýšlela jsem nad tím, ale nevím jestli je dobře dát tak malou rybku k větším
Rybky jsou tam: skaláry, čichavci, Black Molly a nevím co další tam ještě má.
Dalo by se to Teda nějak vymyslet?
Nevím co máš v tom velkém. Ale zvážilas možnost dát během záběhu bettu tam?
Opakuji: ryba nevypadala nijak poraněná a ani okousane ploutve neměla, muselo by to být nemoci, ale ani takové známky neměla. A kdyby uz to tak bylo.. To by mi snad odešla i ta druhá ryba, nebo ne?
jak to můžeš vědět,že bettě nic nebylo...Napsala jsi.."Byla jsem na delší dobu pryč a o mé akvárium se starala má mamka"...
Caroline napsala: Tak to bohužel asi zklamu , ale tím to nebylo.
...
Žili spolu takhle krásně půl roku, bez sebemenších problémů.
Když jsi u toho nebyla, těžko se spolehlivě dobereme důvodu. Ani nechci tvrdit, že ryba nedoplavala na věk.
Jen obecně poznamenám z jiných zkušeností jeden scénář, který nebývá zas tak zřídkavý: Pár bett si spokojeně spolu bydlí a všechno je v cajku. Pak se jednoho dne něco stane s vodou (překrmí se, klekne filtr, uhnije něco ve dně, uhnije velká kytka v malé nádrži). Nic tragického. Jen z toho stresu jedné rybě přepne a nmzrovna tehdy zaútočí na druhou, aniž by se zamyslela.
Znovu, mohlo to být věkem, jak píšeš, tys tu rybu znala. Jen obecná poznámka.
Měla jsem ještě male ancistruse, když dorostli do určité délky, tak byli předány do většího akvária k velkým rybám
CaitirD napsala: Žijí v něm spolu i s jinými rybami.
Takže taky chcíply? Taky stářím? Nebo jak tomu mám rozumět? Hele, buď přiznej barvu nebo to nemá cenu. Nějaký mlžení nikomu nepomůže.
Edit: Jestli máš jen jednu rybu, tak bych měnil 1/3 vody obden po dobu jednoho měsíce a krmil bych střídmě.
Betta by sa podla netu mala dožiť 3-6 rokov. Ak ti zomrela taká mladá, asi nemala dobré podmienky. To sa významne podpíše na dĺžke jej života. Mala by si lepšie zdokumentovať stav pred a po.
Žádné jiné ryby už nemám.. Mám pouze samičku betty
Kde je máš? Jak jsou na tom? Kolik jich je a co je to za druhy? To jsou celkem zásadní otázky, když je potřeba je dát do nezaběhlé nádrže s novým filtrem.
Likvidovat filtraci teď je chybné rozhodnutí. Co ty ostatní ryby?
Tak to bohužel asi zklamu , ale tím to nebylo. Samce jsem dostala a už byl přes 2 roky starý. Když jsem chtěla koupit samičku, tak jsem koupila 35l, obdélníkové, přidala rostliny a vytvořila jim tím místo pro oba. Žili spolu takhle krásně půl roku, bez sebemenších problémů.
A ano, když jsem je chtěla rozmnozit, udělala jsem chybu..
Samičku jsem tedy dala pryč. Vyměnila vodu, ale kytkam se nedařilo. Takže jsem vyměnila substrát, Písek vyčistila a kytky vrátila
Filtr budu vyměňovat u vlastních důvodu
Úmrtí stářím asi ne, spíš jedna ryba zabila druhou. I vzhledem k tvým předchozím dotazům. Ale to už je teď vedlejší.
Moc nerozumím. Co ti napadlo kytky? Proč likviduješ filtraci? Mohlo v tom akva zůstat alespoň něco užitečného. Jestli už není pozdě, tak žádnou houbu teď neměň. Takhle ti nezbude než rybu vrátit. A pak měnit vodu, měnit vodu a měnit vodu ,abys ty toxické látky naředila.
S rostlinami neotálej. Koukni po inzerátech. Určitě se něco sežene. Pořiď něco rychlerostoucího. Třeba:
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
Edit: Co ostatní ryby?
A právě toho jsem se i držela, ale stejně se bojím. Každý tady píše o toxických látkách a jak jim to může ublížit a přeci jen o ní nechci přijít
Nejsem aktuálně doma, takže foto přidám bohužel nemůžu. (fotku, kdyztak pořídím až budu mít možnost) Nové založené kavrako má objem 40l. Rybka je v prázdném 20l.
Filtraci likviduji taktéž, takže je zatím bez filtru. (budu měnit houbu)
A bohužel budu muset dokoupit i rostliny. To bude ale trvat o něco déle, protože v okolí je to s rostlinami dost mizerný. Zatím zabírají rostliny cca 20% akvária. Rostliny mám anubias a šípatku, takže akvárium vypadá zatím opravdu bídně
Finn napsal: vždyť jsou to ryby které v přírodě plavou v kalužích...
To není úplně dobrý argument...
Já bych tam tu bettu klidně dal, s občasnou výměnou části vody by se nemělo nic stát - vždyť jsou to ryby které v přírodě plavou v kalužích...
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68383x