Čerstvě založené akvárium - problém
Filtr se pere,až když znatelně klesne průtok.Mohou to být řádově týdny i měsíce.Samozřejmě ve vodě bez chlóru.
Nevím sice co to je (to na tom filtru), ale udělalo se mi to na uhlí (nějaká řasa možná), nepřikládal jsem tomu váhu, páč se to za chvíli zastavilo a po dvou týdnech (dvou výměnách vody) úplně zmizelo... Na kytky mi to ale nevlezlo, víš určitě že je to to samé? Ty kytky mi spíš připadají, že žloutnou listy, pravděpodobně špatně zakořeněné, nevhodným dnem...
Ale také se přidávám k dotazu, co to je??
Ahoj..prosím o radu..na tady už zmiňovaném filtru se mi začala tvořit jakoby rez a během 2 dnů se to objevilo na kytkách. Můžu vložit foto.
Starší reakce
Když počkáš několik dní, tak zmizí, uvidíš.
Dej tam tu rampu, na mléčnej zákal(zřejmě nálevníka) po založení je to jedno, to se týký spíš nádrží již běžících s rybí osádkou, kde se ten nálevník, ve valné většině přispěním majitele nádrže vyskytne, aby rybí osádka nedošla újmy udušením, neb nálevník je značnej spotřebitel kyslíku.
Dala bych jí tam hned, voda (zákal) si sedne maximálně do dvou dnů.
Moc děkuji..měla jsem tam rampičku, ale dočetla jsem se tady, že na ten mléčný zákal je lepší vzduchovat, takže jsem to vyměnila..ale až tam dám za měsíc rybičky tak se vrátím asi k rampičce.
Aquaballů i Biopowerů (taky stejná konstrukce Eheim) mám několik. Používám ve všech akvárkách rozstřikovací rampičky bez vzduchování.
Mělo by to být vidět na obrázku na krabici: hlavice filtru - trubice s dírkama - špunt.
Případně pokud máš doma někoho zručného, vyrobit si vlastní rozstřikovací rampu přes celou délku akvária, je tu tomu věnované samostatné vlákno.
Ahoj..mám včera založené akvárko a to set o velikosti 63l. Voda zatím mléčná, ale to by mělo během pár dnů ustoupit, ale chci se zeptat jestli někdo máte filtr Eheim aqvaball 60 typ2401. A nějaké zkušenosti?Má to nějaké 2 násady(trysky) a nevím kterou použít..která je lepší? Díky za odpovědi.
Starší reakce
není zač, prostě je utop
Tak to hned zítra vyzkoušíme, to zní jako dobrý nápad
díky moc
vypnout filtr a na hladinu položit papír, stačí hodina a je klid, v případě potřeby opakovat
Z filtru máme docela silný proud, navíc máme i vzduchování, takže je hladina v pohybu neustále (kdyby jsme proud ještě zvýšili tak nám to asi připlácne skaláry na protější stěnu
), před výměnou filtru jsme měli čerpadlo ještě silnější a problém s komáry byl stejný :( já nevím co se to u nás uchytilo za nezničitelný potvory.
Ale i tak díky moc všem za rady
kdyby někoho ještě něco jiného napadlo, tak budeme vděční.
jak psal kolega, zkusil bych zvýšit čeření hladiny, pak se snad nebudou moct líhnout
Larvy se mi teď vyfotit nepodařilo, ale přikládám fotku krytu akvaria, na který jsme ze spodu přilepili mucholapku. Při bližším pohledu je na ní vidět, že je tam opravdu velká spousta komárů
no přece by jsme si takovou blbost nevymysleli
komáří larva,taková dobrota
Ciffik napsal: dejte nám sem foto, nechce se mi věřit, že by to byly larvy komárů a rybky si jich nevšímali, nemluvě o tom, že líhnutí komárů v akváriu je v podstatě nesmysl - larva komára potřebuje dýchat - ,,drží" se díky povrchovému napětí vody a tak zůstává v kontaktu se vzduchem. Stačí mírný proud, pohyb hladiny a larva je ,,nahraná" - utopí se...
dejte nám sem foto, nechce se mi věřit, že by to byly larvy komárů a rybky si jich nevšímali, nemluvě o tom, že líhnutí komárů v akváriu je v podstatě nesmysl - larva komára potřebuje dýchat - ,,drží" se hladiny díky povrchovému napětí vody a tak zůstává v kontaktu se vzduchem. Stačí mírný proud, pohyb hladiny a larva je ,,nahraná" - utopí se...
Tak si ho jen na chvíli půjčit,ale to bude asi dost těžké...
No ty paví očka jsme tam pořídili speciálně kvůli komárům a nic. Další rybičky už by jsme radši nepořizovali, přece jen máme akvarko jen 160l a už teď je tam rybiček až dost :(
Tak to čumim,zrovna paví oka bych tipoval jako zdatné lovce k.larev.
Tak si pořiď motýlkovce,ten nic jiného nežere
Jsou tam dvě skaláry, dva papušci a pár pavích oček...ale nikdo si jich ani nevšimne
co máš za rybky,že je nežerou?
Starší reakce
Parmičky černopruhé bych pryž rozhodně nedával, dokud jsou malé.
Ty ryby opravdu zredukuj dle níže uvedených rad.A nitrivec mohu vřele doporučit,stejně jako bordel ze zaběhlého akva a v neposlední řadě ty výměny vody taky.A tohle všechno co nejrychleji udělej!Nějaké ryby můžeš vždycky dokoupit,ale nepřehánět to a něco si o tom přečíst a dodržovat to!A z rostlin egeria densa,růžkatec a nějaké plovoucí - toho všeho co nejvíc,po čase může přijít jejich redukce a obměna za jiné,náročnější.
Za chyby se plati, a Ty za svou zaplatis bud zivotem ryb, nebo kazdodenim litanim s kyblem.
Kazdy den by podle mne mohly stacit i 3 kbeliky (pocitam 10l vody na kybl). Po tydnu ale neusinej na vavrinech, nitrifikace takhle nabehne tak za 3 tydny, takze ta uleva za tyden ob den (jak pise Jaja) neni uplne to co by sis mel doprat. Vim ze litat mesic kazdy den s kyblem neni zadna extra radost, ale kdyz to vydrzis, muzes to udrzet i s rybami co tam mas, vyhnout se problemum, a promyslet v klidu co dal.
Bude-li se Ti to co pisu zdat az nesmyslne paranoidni, podivej se sem:
www.akvarijni.cz/…
a k tomu si uvedom, ze budes menit treba tretinu vody (nebo jak bylo doporuceno klidne i polovinu) a koncentrace organickeho odpadu bude postupne narustat (i s temi vymenami vody). Pak se dostane na hranici, kde ji temi vymenani uz drzis nejak konstantni. A pokud jeste nitrifikace dobre nenabehne, v akvarku je dost ryb... Specialne po tydnu nebude v akvariu vsechno 3x OK, proto bych tu ulevu zrovna po tydnu nedoporucoval.
Jiste ze se nam muzes nakonec vysmat, ze Tve ryby vydrzely i pri dvou vymenach tretiny vody v tydnu, stat se muze. Ale ty ryby fakt za Tvou chybu nemuzou, aby se to zkouselo.
A ohledne ryb, cti a promysli si, co od toho vlastne chces. Ty Skalary tam nepatri...
Jak zde již zaznělo měnit denně vodu, popř. přidat ten nitrivec, není podmínkou. Nikoho ničím několik dní nekrmit a rozmyslet osádku, určitě bych se rozloučil se skalárama, nevhodná litráž, ty parmičky černopruhý, taky nic moc, bude to na ně malý až vyrostou, parmičky duhový buď pryč a nebo v hejnu 8-10 kousků, 10 mollyn to je palba na těch 100 litříků a k neonkám tedy nic moc, když nechat tak jednoho kluka a dvě holky, takže nám zbyly neonky, těch je akorát hejno. Až to při denních výměnách vody promyslíš, mrkni do příslušných vláken, nebo klidně podiskutujeme zde co s tou osádkou, aby to fungovalo. Když píšu o loučení se s rybou, mám na mysli darování, nebo výměnu v akvaristice apod.
Bylo by dobré, abys udělal prezentaci nádrže. Podle popisu AQ a fotek se radí lépe.
Nějak nerozumím tomu chechtajícímu se smajlíkovi. Neonky máš na odchodu, to k smíchu vůbec není, ty zřejmě nevydrží. Těch sto litrů máš na mysli jako celkový objem nebo čistou litráž? V tom je podstatný rozdíl. Ryby jste koupili podle toho, co vás zrovna bouchlo do oka, o stáří a velikosti akvária ani nemluvě. Takže polovinu mollyn někomu dej, budou se rychle množit, takže jich máš momentálně víc než dost. Navíc musíš u nich počítat s vyšší litráží, jsou to živorodky a jsou poměrně velké, navíc produkují hodně odpadu. Skaláry a parmičky černopruhé daruj všechny, jsou moc velké na takové AQ.
Jak už bylo napsáno týden měň 1/2 vody za odstátou, další dva týdny ob den, a další dva týdny 2x týdně. Pak už by mělo stačit výměna 1/3 vody 1x týdně. Z toho malého AQ nalij bordel do nového AQ, urychlíš nastartování AQ. Dno neodkaluj minimálně měsíc (jen měň vodu) a filtr čisti, až hodně sníží průtok - a pozor - jen v odebrané akvarijní vodě.
Nakup hromadu rostlin a osaď většinu dna. V začátku jsou ideální rychlerostoucí rostliny, tzv. stonkovky, také i plavoucí rostliny. Jsou důležité k odbourávání dusíkatých látek.
Jestli je to menší akvárium (těch 40 l) zaběhnuté, pomohlo by, kdyby se tohle dobře odkalilo a to, co bylo usazeno na dně, by se pěkne vylilo na dno nově založeného akvária, případně by se to přelilo cez filtrační médium v novém akváriu. Taky by mohlo pomoct trochu vyždímat filtrační médium ze zaběhnutého filtru v akvarijní vodě nově založeného akvária.
Jestli tam rybičky zůstanou, měnil bych denně půlku objemu vody a použil Sera Nitrivec, aby se rychleji nastartovala nitrifikace. Filtr bych nečistil a nepral, dokud se pořádně nezaběhne. Krmení bych omezil na minimum, pár dní asi nekrmil vůbec. Pak bych už jen doufal v nejlepší. Ale možná někdo zkušenější poradí vhodnější postup.
Jestli tyto všechny rybičky přelovit do 40 litrového akvária, nevím. Asi spíš ne. Je to menší akvárium zaběhnuté? Jestli ano, možná tam přelovit alespoň ty druhy, které jsou choulostivější na dusíkaté látky ve vodě.
Tak zijou, ale neonky jsou desne bledy. snad je to prejde
Zdravím lidičky. Tak jako vwtsina zacinajicich akvaristu jsme i my s pritelkyni udelali chybu. Koupili jsme si 100l akva, kaminky, plno rostlinek.. ale na prvni burze, na ktere jsme byli jsme to nevydrzeli a koupili rybicky. Akva jelo bohuzel jen pul dne a dali jsme do nej rybicky. Ted, nejspis pozde si procitam tohle forum a zjistuju, jaky chyby delame. Je ted uz asi po 5 dnech pozde na prestehovani rybicek do mensiho akva asi 40l, ktere mi jede jen se snekama? Nebo to stoji za to? Mel bych pak v tom 100l vymenit vsechnu vodu a zacit znova? Mám vlastni vyrabeny venkovni filtr asi o objemu 10-15litru s molitanem. I tam mam veskerou hmotu uvnitr dukladne vyprat atd? Nebo nejake jine rady? Byli by jsme velice vdecni, kdyby si nekdo nasel cas a napsal par radku, co by bylo nejlepsi.
Jen upresnim.. Mame 30 neonek, 10 black molly , 5 snecku, 4 skalarky, 2 parmicky cernopruhe, 2 parmicky duhove.
Takeze celkem dost rybicek asi na 40l ze? :(
Starší reakce
No vždyt říkám, že už jsem se poučil a kupuju nové, ono když jsem začínal a měl v akvarku 20 piskořek a 25 krevetek, tak to bylo něco jineho než když tam toho mám tedka desetinásobek
Pořídil jsem akvacit 10x10x20
tak uvidíme kdy na to budu muset sahnout
Proto jsem taky psal, že to je silně individuální a nutno vypozorovat si sám na svém vlastím akva... Tři majitelé aut = tři názory na četnost mytí auta... Jeden je v myčce co týden, druhý tvrdí, že jednou měsíčně, protože to ničí lak a třetí prohlásí, že špína do 1 cm chrání, nad 1 cm odpadává, takže proč řešit myčku, když je vlastně pohoda mít kouli bláta...
A v případě porodničky, jsem měl na mysli spíš výměnu vody, než praní filtru... Tam vodu neměnit (pokud v ní aktuálně něco odchováváš a krmíš), tak odchováš maximálně nálevníka...
U těch intervalů čištění souhlasím s designerem, čistit filtr každý měsíc se mi zdá jako blbost, možná tak u nějakého mechanického filtru bych to pochopil ... a zrovna v 25l odchovničce mám čerpadlo s molitanem, který sem nepral už půl roku, a světe div se žádnej humus nevidím ... biologická filtrace funguje perfektně, žádnej bordel ve vodě neplave a ani známka po řasách, stačí pravidelně měnit vodu
Já čistím první komoru jednou za 1-2 měsíce až se průtok filtrem zmenší, trochu odkaluji každý týden ale poměrně málo, takže odpadní voda 80 - 100 litrů je dostatečně čistá na to abych v ní vyčistil jednu nebo i obě komory filtru.(s tou špinavou zalévám pokojové rostliny a je jich opravdu hodně) Nemyslím si že se nějak výrazně zbavuji užitečných bakterií právě naopak. Dělám to tak hodně dlouho a nemám žádný problém. Něco jiného je čistit náplň pod vodovodem to se díky chlóru opravdu zbavím těch užitečných bakterií a doba čištění náplně klesne až na třetinu. Proto si myslím že je to nesmysl který se jen stále dokola omílá.
Co mam zalozena posledni dve akvaria, na filtry jsem nesahl. Rekneme 8 mesicu u jednoho akvaria a u druheho tri mesice. A proc? Protoze jsou spravne velke (me "spravne" nekdo muze klidne povazovat za zbytecne velke), ryb mam minimum a po akvariu se mi vsude netoula volne se vznasejici svincik
. Kdybych ted filtry vypral, jiste ze z nich neco vytece, ale ono je to zive a funkcni, prutok to ma stale slusny, tak proc to delat.
Nerikam ze nemate prat filtry podle potreby (kdyz to neni az podezrele casto), rikam jen, ze mohou fungovat i pekne dlouho bez udrzby.
Menší filtry se ucpávají rychle poměrně, proto jsem si tedka pořídil čerpadlo misto přepadoveho filtru ktery mam zatim v 1. akva, jelikož me to nebaví co 10 dni čistit
Špatně si mě pochopil. Peru jednou za měsíc a odkaluji taky tak. Akorát jsou rozestupy mezi úkony 14 dní... Uvedená doba není dogma, v každém akva je to různé a musíš to vypozorovat. Těchto 14 dní aplikuji na svou 650l. Nedovedu si představit ten humus, nečistit měsíc ve 20 l odchovničce...
Přidat reakci
1 ...... [36] ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68383x