Čerstvě založené akvárium - problém
Chtělo by to trochu víc informací. Velikost a fotku akvárka (aby bylo vidět množství a druhy rostlin), jestli a jaký tam je filtr a co se s filtrem dělo během znovuzaložení.
Každopádně bych rybu vrátil a pohlídal si prostředî častější výměnou části vody, třeba obden třetinu tak dva týdny...
pridaj aspoň zopár fotiek po novom založení
0 23.01.2020 14:29 Caroline Dobrý den, mám menší problém, který nevím jak vyřešit.
Byla jsem na delší dobu pryč a o mé akvárium se starala má mamka. Když jsem přijela, tak jsem viděla své akvárium v hrozném stavu. Zemřela mi stářím rybka a mamka si toho bohužel nevšimla. Druhá ryba měla příznaky otravy. Takže jsem ji hned přendala do prázdného akvária, aby se z té vody dostala (rybka přežila a je zas v pořádku, čilá a bez jakýkoliv potíží)
Bohužel mi to napadlo i kytky a polovina z nich musela pryč. Rozhodla jsem se vše vyčistit, jelikož jsem si všimla že z kytek zůstal hodně bordel v Písku.
Takže jsem celé akvárium založila zas úplně od začátku. A teď přicházíme k tomu problémů. Rybičku bohužel nemůžu dát do nové založeného akvária, ale zase nemůžu nechat rybku v prázdném akváriu. Co by bylo pro ní nejlepší? Dám rybičce aspoň písek a nějakou tu dekorací, nebo dát rybu dřív do akvária? (jedna se o bettu splendens)
Starší reakce
Tyto nenáročné rychle rostoucí kytky se většinou nekupují, ale dostávají/darují. Nevím, odkud jsi - koukni do tématu:
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
A k tomu oblbování nezkušených začátečníků - to je bohužel normální. Je to tak výnosný obchod, že se firmám i obchodům vyplatí investovat do masivní reklamy, která se často tváří jako odborná literatura... Když se bavím s kamarády/prodejci - právě z prodeje všech těchto zázračných vodiček, hnojiv, drahých substrátu, atp., mají mnohem větší marži a obrat, než z prodeje rybiček/kytek (+ spousta často zbytečné akvarijní techniky).
Konkrétně tento tzv. tekutý CO2 (glutaraldehyd):
- běžně koupíš v přepočtu za cca 0,5 Kč/ml (25% roztok)
- a třeba Seachem ho prodává (po přepočtu na stejnou koncentraci) za cca 27,- Kč/ml (v ceně je i hezká pohádka o tom , že jen ten jejich je jediný správný...)
- u dalších výrobců (Rataj) se ani koncentrace nedá pořádně dohledat
Ale stejně to funguje i u spousty dalších zázračných výrobků - viz např. obyčejná pemza vs. Seachem Matrix (je to totéž, měl jsem obojí doma v ruce). Jediná pomoc - něco o tom vědět a používat zdravý rozum. A pokud tomu nerozumím - studovat místo reklamních prospektů např. toto odborné fórum (přes všechny výhrady, které někdy mám, je to v čs. prostoru asi to nejlepší místo něco se o akvaristice dozvědět).
Děkuju
Tyhle jsem v obchodě neviděla. Asi budu muset na burzu. Hezký den
Po velkém úsilí se podařilo odlovit 3 ks, jeden velmi rychlý bohužel musel zůstat, toho jsem nedali ani při odčerpání vody. Nic jsem teda už nepřidávala, nechám to osudu.
Díky.
Tak to jsem dostala špatné info, že po týdnu už mají být. Ale nevypadají, že by strádaly, doufám, že tomu tak není.Jaké rostliny doporučujete? Díky moc.
Jenom dodám, že i ty neritiny tam šly brzo, protože ty se živí řasou, kterou tam teď ještě moc mít nebudou. Jsou vhodnější šneci do začátku. Já osobně nemám rád ani to volcano black, protože má ostré hrany. Jako další bych dodal ještě nějaké rychlerostoucí rostliny.
Omylem jsem poslala soukromý vzkaz. Ještě to nemám ošahané. Děkuju za rady, budu se jimi řídit. Ale stále mi hlava nebere, jak to může někdo takto propagovat a doporučovat, jako skoro zázračné řešení.
Díky moc za info, ryby mi byly mi darovány a dostaly 1 tabletu. Nic jiného zatím pořizovat nebudu, vím, že počkat se vyplatí. Ale dobře, půjdou zpět ke svým. V článcích, jak rozjíždět jsem se ale dověděla, že můžou být už za týden, že je to spíše žádoucí. Názory se různí.
A co ten kal? Vypadá to jako rozpuštěná část Bacto+ z Bactoeseu. Dávat nebo ne?
Jsi zblblá reklamami prodejců a liješ tam nesmyslné zázračné vodičky
Takzvaný tekutý CO2 je ve skutečnosti glutaraldehyd = silné desinfekce, která logicky kromě řas potlačuje i růst citlivějších rostlin (mechů) a hlavně blokuje přirozený náběh užitečné mikroflóry (kterou tam současně přidáváš jiným předraženým nesmyslem - Bactoesex). Kdybys tam dala trochu kalu nebo vymačkané vody z filtru fungujícího akvárka, vyšlo by to na stejně. A i kdyby ne - spóry bakterií jsou všudepřítomné a postupně se tam namnoží sami.
Ad Ancistrus - přesně to popsal Libor. Brzy se zde budeš ptát, proč máš vykousané díry v Echinodorech... Navíc Ancistrus je hodně odolný na bordel vodu, takže nejspíš přežije, bude škodit, svinit vodu a brzy se i nekontrolovaně množit. Do takto malé nádrže vůbec nepatří! Dej je pryč a nech to akvárko v klidu alespoň měsíc zaběhnout.
29.12. založeno a už tam máš ryby? To je velký problém. 4 Ancistrusy? - to je zatím malý problém, který postupně přeroste ve veeeelký problém (pokud tedy vůbec přežijí). Že se vrhli na rostlinky je logické - protože tam nemají jinak co žrát, nestihly se vytvořit ani řasy. Další ryby jsou v tomto tématu offtopic, ale to složení taky není ideální a neodpovídá objemu nádrže. Doporučil bych vrátit Ancistrusy zpět do prodejny, vyčkat, až se podmínky v akváriu stabilizují (nulové dusitany) a pak postupně zarybňovat.
Dobrý den, jsem tu úplně nová, takže všechny zdravím
Už jsem se před mnoha lety akvaristice jako začátečník věnovala, teď jsem se k tomu zase s radostí vrátila a koukám, jak se vše posunulo vpřed.
29.12. 19 jsem založila po důkladném nastudování informací JUWEL akvárko 70 l. Vše, co používám jsem uvedla do prezentace. Nyní zabydluji, mám 4 malé ancistruse (není to moc?), kteří se ihned vrhli na rostliny
a 2 neritiny.
Vše jinak vypadá v pohodě, jen mám na rostlinách a kamenech jakoby béžový kal, který sedá a víří se. Připadá mi to, jako kdyby to byly bakterie z Bactoesexu, které filtr nevezme.
Jinak si to nedovedu vysvětlit.Vše snad dělám správně, kameny i kořen jsem vyvařila, test octem je negativní. Ve vodě létají drobounké částečky, které jsou vidět jen zblízka. Jako zvířený prach proti světlu. Vodu jsme po týdnu měnila, dodala Bactoesex a situace se nelepší.
Plánuji 10 neonek, 8-10 parmiček čtyřpruhých, 2 samice a 1 samce mečovek nebo plat.
Poradíte, prosím?
Děkuji
Ivana
Starší reakce
Bylo by fajn, kdybys měla prezentaci. A v ní co nejvíce informací. Třeba i velikost akvárka a počet a druhy ryb. Je možné, že se některé rybky nebudou hodit do akvária dané velikosti ani při zlepšení podmínek. Bylo by pak jednodušší, kdybys ty nevyhovující co nejdříve vrátila do akvaristiky nebo někomu věnovala.
Sama jsem začátečník, ale vím, že tady Ti spousta lidí dobře poradí. Držím palce.
Tak vezmeme to od podlahy tedy ode dna. Ty barevné kamínky ven. Dno křemičitý písek (štěrk) 3 až 6 mm. Nebo přímo akvarijní substrát.Mušle ven.Artefakt Řeckého chrámu ven. Místo něho třeba pěkný kořen. Rotační čerpadlo bez molitanu? Vyměnit za molitanový biofiltr. A hlavně mnohem více rostlin.
Chce to uzpůsobit osádku vůči objemu akva a životním nárokům jednotlivých druhů (viz. atlas. Filtr jen na prázdno honí vodu. Měl mít odpovídající objem filtrační hmoty. Dno ani dekorace by neměli obsahovat vápník. Takže mušle ven. Pár kamínků ze dna vyzkoušej v octu. Pokud bude šumět, tak vyměnit za něco nezávadného. A v neposlední řadě přitlač na rostlinkách.
Určitě teď měn pravidelně a často část vody.
Všechno, Danielko, všechno. Substrát tam není od toho, aby barevně ladil k nehtům. Je moc hrubý, takže se do něj bude zachycovat detrit. Taky bys ho měla otestovat na vápník (s jistotou tam je). Rostlin tam máš tragicky málo, zato tam přebývají ty mušle (ze kterých se taky bude uvolňovat vápník a které do sladkovodní nádrže nepatří) a ta rádobydekorace zbytečně zabírá místo. Taky ta nádrž vypadá naprosto nezajetá a už jsou tam ryby, což je velká chyba. Té věci, co má asi představovat filtr, chybí filtrační hmota. A taky je to na začátečníka moc malý.
0 10.11.2019 20:50 danielka841 Moje akvarko vyzerá takto.poraďte co mám zlepšiť ďakujem.
afc1886 napsal: Jestli se chceš z těch rybek těšit, tak jim vylepši podmínky v akváriu, nebo ti brzo umřou. Když vytvoříš prezentaci akvária, tak ti nejen já, ale i ostatní s radostí pomohou k lepšímu akva.
Pokud možno koupit volně sypané kamínky a zkoušku octem provést přímo na místě. Samozřejmě před nákupem.
Edit: Ještě jedna věc. Křemičitý písek nemůže ze své podstaty s octem reagovat. Je to tak tvrdý nerost,že i kdyby byl v octu 1000 let nic se nestane. To musela být v těch kamenech nějaká příměs obsahující vápenec jinak to není možné.
I tady můžeš narazit. Koupil jsem pytel křemičitých kamínků, krásně kulaté, zrnitost cca 5mm. Do akvária super. Tedy než jsem ho vyzkoušel v octu, takhle rychle mi uzavřenou zavařovačku žádný substrát nenatlakoval.
Můžeš použít i písek do bazénových filtrací, cena je též příznivá. Jen si musíš vybrat správnou velikost, aby nebyl moc drobný.
např. zde
e-pisky.cz/… Pokud chceš křemičitý písek (štěrk) nekupuj ho v obchodě. Každé větší stavebniny prodávají různé zrnitosti, buď pytlované nebo volně na váhu. Hlavně valounky. O proti obchodu za zlomek ceny.
Děkuji za odpovědi, dnes budu dno měnit, jen se chci zeptat, jestli jde poznat už v obchodě, jestli s dnem nebudu mít stejný problém? Případně když doma udělám test s octem a opět to bude šumět, mám i jinou možnost než jez znova do obchodu a doufat, že tentokrát to bude bez problému? Děkuji za odpovědi už teď
Výměnit. Jinak to bude ovlivňovat tvrdost a pH vody. Test s octem se měl udělat před vložením do akva.
Vo nejdříve vyměnit a za mě pečlivě propraný říční písek. Velikost 2-4 mm. A dáš-li mraky rostlin, po vpuštění rybiček se ti postarají o hnojení. Obroská výhoda - nepotřebuješ chemii, ani hnojení. A přidáš-li dost Okružáků, nemusí být ani řasa. Jen moje zkušenost. Roční zatim to funguje.
Problém to může být pro rostliny, protože takovéhle dno může blokovat přísun živin pro rostliny.
Jestli je akvárium jen několik dní staré a plánuješ tam dát rostliny (co je vždycky dobré), tak bych jej ještě vyměnil za písek nebo štěrk, který v octu nebublá. Lepší je nějaký jemnější, aby do něj hluboko nezapadaly nečistoty.
Edit: Jestli je to ta nádrž, ve které je již čichavec, tak po výměně dna měnit obden 1/3 objemu vody za čerstvou, nejlíp odstátou na pokojovou teplotu.
Co v tom akváriu má být? Ve většině akvárií je to nepříjemnost, v některých to nevadí vůbec a pro některé typy akvárií to může být fatální.
0 06.11.2019 15:03 Baboo – Vápenaté dno
Ahoj, v pár dnech starém akváriu jsme zjsitila, že mi kamínky ze dna šumí v octu, jak velký problém to je? Co s tím?
Je to bílá drť přímo určená do akvária
Starší reakce
Že by rostliny? Tedy pokud se jedná o buchanky.
Ok, diky. Nemáte tušení, jak se tam mohly objevit ? Kameny jsem nechal odstat v hypermanganu a kořen je z obchodu.
To vypadá na buchanky. Jsou neškodné, až tam dáš rybky, tak si na nich pochutnají.
Zdravím, 14 dní od založení akva se mi na skle objevily tyto drobné cca půl mm malé bílé tečky. Po detailnějším sledování se tečky hýbou. Nevíte co by to mohlo být ? Díky za rady
Starší reakce
Starší reakce
Zásadní problém je v tom že někteří akvaristé považují vodu z vodovodu za nevhodnou nebo dokonce "jedovatou" pokud nepočítám chlór který může částečně škodit a nebo vyloženě nevhodnou vodu není důvod proč by výměna vody měla přerušovat záběh akvária. (V řece se voda mění daleko častěji) a já určitě nechci tvrdit že to bez výměny vody nejde. Taky jsem tak spoustu akvárií založil někdy bez problémů jindy s řasou. Ale od té doby co jsem začal při zakládání používat AU a měnit vodu řasy jsem prakticky neviděl a záběh to rozhodně nezpomaluje.
Jirko s tím kyslíkem nesouhlasím. to je totiž naopak faktor který umí záběh zpomalit nebo dokonce ohrozit. Vzduchování zvlášť pokud někdo zakládá akvárium v tomhle vedru je jednoznačně pozitivní faktor.
Jirko, neřeším. Teď k těm podmínkám.( např.mým)
Akvárko v provozu ( hala kde se jezdí destou, vysoká prašnost.) nemožnost odkrytého ...vyvětrávám výměnami vody, a zde tedy řeším i kyslík
David
A ani výměny
Jirko, o filtru nebyla řeč, ale když ho dám do nové nádrže, tak slušně zaběhnutý
V zábehu sa majú namnožiť nitrifikačné i nitratačné baktérie, ktoré obe potrebujú k životu kyslík. Je fakt, že im stačí oveľa nižšie hladina ako rybám (ak sa ryby už udusia, baktérie ešte stále prosperujú), ale i tak by som netvrdil, že na kyslíku pri zábehu nezáleží...
Ale osobne pri zakladaní akva vodu tých prvých pár týždňov nemením...
Pokud v záběhu nemáš ryby, tak v zásadě není důvod řešit extra kyslík.
určitě ,to nikdo nepopírá.
dokonce lidé dávají ryby hned po napuštění, a funguje
je to o různých přístupech k akváriu a akvaristice všeobecně, toť můj příspěvek...
výměnami vody ( když znám její parametry) a nemám např.filtr zředím dusitany, amonium, a dodám tolik potřebný kyslík, rostlinám pohnojím ....
vyzkoušel jsem bez výměn vod, s výměnami, tak i onak...hůře,lépe, katastrofálně..ale vždy fungovalo.
S tímhle může být dost problém. Pokud neměníš vodu a máš nezaběhnutý filtr, tak ve vodě může být dost "bordelu" a můžou být problémy se řasami. Takže pokud víš co děláš, tak to problém není, ale začátečníkovi bych doporučoval měnit často (pokud má dobrou zdrojovou vodu).
Ty se směješ, ale u mě to funguje
Nemám s tím problém. Přidával sem ryby i po třech dnech a pohoda
hodně proměnných
filtr,dno,chemie,světlo, "živočichové", přeměna emerzu na submerz...co mě jen tak napadlo
zakládání podle 'metod', ...
každé akva jiné podmínky.
Já když zakládám nové, tak nevidím potřebu měnit vodu. Proč?
Podmínky se musí ustálit. A to častýma výměnama vlastně přerušíš. A budeš čekat o to dýl
V Angusárku sem měnil vodu po dvou měsících a myslím, že to nijak neuškodilo
Hlavne tady jeste nezaznela podle me ta nejdulezitejsi vec. A to, ze zalezi, jak je akva nastavene. Pokud je to nejaky lowtech bez vyzivnych substratu apod., bude stacit na zacatku mnohem mensi frekvence vymen vody. Az da Petra tuhle informaci, je mozne davat nejake rady.
Měla jsem zažito, že v záběhu se první měsíc mění voda (1/3 - 1/2 objemu) po tolika dnech kolikátý týden je akva v provozu, tj. první týden každý den, druhý týden obden, třetí týden každý třetí den, čtvrtý týden každý čtvrtý, pak jednou po 5 dnech a potom se přejde na normální týdenní frekvenci údržby. Upozorňuji, že se možná jedná o postup předpotopní, zbytečně drastický a dost možná moderní dobou překonaný, nicméně mi v minulosti fungoval, tak se ho držím. On asi jeden jediný správný univerzální postup nebude, přece jenom jde o biologický materiál, kde je plno proměnných
.
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68383x