Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerstvě založené akvárium - problém

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Čerstvě založené akvárium - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2018 15:36 Muž Misok [0] Re: Maq
V tom máš velkou pravdu. Viděl jsem to na netu a říkal jsem si, že to zkusím a zkušenosti nemám téměř žádné...

Uvidím dám tomu ještě chvilku čas a pokud se ta kuba nechytne tak ji asi vyhodím a dám tam nějaké ty nenáročné rychle rostoucí rostliny.
Zkusím lépe měřit hodnoty a případně je nějak srovnat, ale s tou tvrdostí vody to nevím :( ty kameny se mi fakt vyhazovat nechce :( zkusím ten octový test ať zjistím jak moc to šumí.

Díky moc za cenné rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2018 14:50 Maq Re: Misok
Misok napsal: Proč myslíš, že nevím jakou tam mám vodu?
Omlouvám se, nevšiml jsem si sekce "měření". stydim Jakési hrubé informace tedy máš.
Seiryu Stone: Bohužel, "v akvaristice řekli", Amano to proslavil, prodává se toho spousta za těžký prachy, ale je to vápenec, vápenec, vápenec. Ten funguje tak, že se rozpuští-reaguje s CO2, takže odebírá CO2 z vody a voda se současně stává tvrdší a více alkalická.
V akvaristice řekli, na webu jsou obrázky. Podle mne generální chyba Tvého akvárka je v tom, že chceš napodobit tyhle vzory. Tahle designová akvária vyžadují údržbu a techniku, která se našemu amatérskému koníčku moc nepodobá.
Osvědčený postup je založit akvárium se spoustou, fakt spoustou "obyčejných", nenáročných rostlin. Žádné prcky, ale spousta zeleně hned od začátku. Tím se akvárium rozjede, vznikne živá voda, a pak, třeba za půl roku - pokud si to Tvůj vkus žádá - můžeš normální rostliny postupně omezovat a zkoušet místo nich kobercovky a různé estetické či pěstitelské vyfikundace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2018 10:08 Muž martmart [106] Re: Misok
Urcite se ji nelibi no3 na nule, pokud ale meris prouzkama, nemuzes si bejt jistej nicim..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.04.2018 07:30 Muž martmart [106] Re: Misok
Prouzky nezmeris nic co potrebujes, jsou moc a moc orientacni..
Kup si kapkove testy na no3, po4, muzes zelezo a no2.. no2 pokud dobre osazis neni myslim nutny, teda ja ho nepouzil..
Vidim ze mi zloutnou plovouci, zmerim no3 a fakt je skoro na nule..pridam par, mg kno3.. nestan se otrokem testu, pozoruj akva, kdyz se neco nezda, zmer..

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2018 07:28 Muž Misok [0] Re: Maq
Proč myslíš, že nevím jakou tam mám vodu? Nějaké parametry měřím, sice jen těmi proužky. ale aspoň orientačně no.

Jinak k těm kamenům to fakt nevím. Nechal jsem si poradit a říkali, že se to do akvária hodí, že to parametry vody nemění, tak jsem jim věřil.

Hodnoty:
pH 7,5
KH 6,6
GH 6
TC 0,4
No2 0
No3 0

Ale něco se té moji kubě nelíbí :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 21:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Ty substráty si s ledasčím dokážou poradit, většina šutrů na aquacaping je z obsahem vápence. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 20:58 Maq Re: Misok
Seiryu Stone je vápenec.
Vůbec nevíš, jakou tam máš vodu? A řešíš hnojení? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 17:52 Muž martmart [106] Re: Misok
Objednavam jednotlive slozky primo z fichemy, pocti ve vlakne pmdd, tam odkaz najdes..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 17:43 Muž Misok [0] Re: martmart
Super ok zkusím to tak :)

Jo a to hnojivo PMDD máš nějakou ověřenou stránku odkud bereš?

Já jsem z Třince, ale tchán mi slíbil, že mi dá rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 17:40 Muž martmart [106] Re: Misok
Odkud ses?
Podivej se do inzerce, daruji..
Pokud nemas daleko do plzne, napis vzkaz, dam ti do celeho akva..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 16:50 Muž martmart [106] Re: Misok
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/


Nebo se podivej tady..
rybicky.net/nadrze/11376

A men 60l kazdy treti den, az uvidis ze se osazene akva usadilo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 16:48 Muž Misok [0] Re: martmart
Ok, díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2018 16:44 Muž martmart [106] Re: Misok
Zapomen ze to doporucuje vyrobce, prodejce.. neproda, zavre kram, chcipne hlady..
Co vital zahod..daleko..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 16:36 Muž Misok [0] Re: vaaclav
Nevím co myslíš, ale měním vodu jednou týdně +- 30 litrů. Ale pokud bych měl měnit více a nebo se nějak jinak chovat k těm substrátům, rád se nechám poučit.

Ale bojím se že to mám opravdu přehnojené :( když se mi tam dělá řasa... ty substráty samy o sobě asi obsahovali dost živin a já dal hned hnojení :( zkusím ho vyndat a nějakou dobu nehnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2018 16:29 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Misok
Předpokládám že když máš tyhle speciální substráty že víš jak se k nim chovat(výměny vody). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 16:28 Muž Misok [0] Re: martmart
Akvárium je 160L. Je možné, že jsem asi od začátku moc hnojil... koupil jsem si automatické dosatory a nastavil jsem to, ale asi se to nemělo dávat hned po založení, že?

Takže zkusím přestat hnojit a opravdu nemám používat www.rostlinna-akvaria.cz/…

Psali, že by to mělo chránit před řasou.

A prosím nějaký tip na rychle rostoucí rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 16:18 Muž martmart [106] Re: Misok
Podle me musis osazet hafo rychlerostoucich rostlin, cele dno, kazdy centimetr, ja bych nacas vyndal i kameny a dal rostliny.. kameny v octu sumi/nesumi? Prestal hnojit uplne, a prestan a zahod tekute co2, na hladinu plovouci rostliny, hodne..
Az osazis, svit 8h a pridavej tydne, hodinu
Jak velke je akva?
Neznam to hnojivo, dopirucil bych ti nakoupit po slozkach PMDD a hnojit podle potreby..

Ve dne mas tolik zivin, ze to to akva v tomhle osazeni zabije..

Menit 1/3 vody kazdy treti den..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 15:56 Muž Misok [0] Re: martmart
Aha promiň myslel jsem, že se mi to do profilu přidalo... asi jsem tam musel nahrát i foto.

Info píšu i sem:
CO2: Plynný
Dekorace: Kámen Seiryu stone www.rostlinna-akvaria.cz….
Dno: Denerle nutri basis, Dennerle substrat active soil, dennerle scarpers soil
Filtrace: Eheim professional 4+ 250, vnejsi filtr
Hnojení: Dennerle V30
Dennerle S7
Chemie: Tekuté​ co2
Osvětlení: 2x Chihiros LED RGB 37W
Pozadí: Černé
Topení: Jager 100w
Voda: Výměna 20l vody za týden.
Vzduchování: Nemám.

Takže myslíš, že bych měl přidat více rostlin? Podle posledních fotek mi přijde, že mi to celé chytá nějak do hněda... mohlo by to být tím, že jsem ubral to svícení jen na 6 hodin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 14:33 Muž martmart [106] Re: Misok
Fotka celeho akva, substrat, velikost nadrze, hnojeni, datum zalozeni...? Chtelo by to zalozit prezentaci..
Ale na prvni pohled neni vytvorena bio rovnovaha, akvarium nefunguje, malo rostlin.. co je to za kameny?

V tomhle stavu je to varovani pred prvni kalamitou v rade..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 14:07 Muž Misok [0] – Problém s "hnědou řasou?" na Hemianthus Callitrichoides "Cuba"
Fotka k příspěvku Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat zda jste se někdo nesetkal s tímto problémem u cuby viz. foto.

Světlo mám 2x Chihiros LED RGB 37W ale svítím asi na polovinu a jen 6 hodin (někde jsem vyčetl, že by to mohla být hnědá řasa, ale zatím omezení svícení moc nepomohlo)

Za jakékoli rady budu vděčný :)

 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2018 16:02 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: sharkas
Opravdu by to chtělo začít výměnou toho filtru (za cokoliv funkčního - klidně bublifuk), jinak nepanikař fungovat to bude i s umělýma kytkama až se to ustálý.

Uber množství krmení.

Požadavky tlamovců jak píšeš znáš z jiných AQ tak víš co bude časem za problémy.

Zamysli se nad dobou svícení (když svítíš jen na rybky,) ikdyž 17W nebude asi problém. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2018 14:55 Muž LeRi [315] Re: sharkas
Dno je podezřelé , Kořen je podezřelý , Filtr je je úplně na nic .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2018 11:03 Muž nekdo [355] Re: sharkas
ten filtr je k nicemu- leda tak ho narvat vatou a zkusit vyfiltrovat "bile tecky" pokud to
kup cerpaci hlavu a k ni co nejvetsi molitan
umelohmotne kytky vyhazet, zadne nedavat
vymenit dno za pisek
pokud mas malawi a chovas je tak, jak se maji, divim se, ze te vubec napadlo je do takoveto male krabicky v takovem poctu dat
nic proti mistnimu foru, ale pokud chovas tlamovce, vykasli se na rybicky a okamzite navstiv tlamovci.cz, procti forum - mas jeste co dohanet (soude dle toho, co ted nastalo)
kazdopadne cerpaci hlava a molitan, nebo poradny externi filtr te nemine (hlava+molitan je o dost levnejsi reseni)
vymena dna te dle meho take nemine
sviceni (doba) je diskutabilni...


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2018 10:13 sharkas Re: Jarry
Pred 10lety jsem mela terčovce (jeste kdyz jsem zila u rodicu)...ted cca rok mam cichlity+rejnoky (doma) a v kancelari jsem si koupila jen "male" akvarko jen tak na kukačku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2018 10:12 Muž Jarry [1437] Re: sharkas
Tak nevím, jestli nás trochu netaháš za nos, nejdřív terčovci, teď afr. cichlidy a rejnoci a do toho takovýhle akvárium?;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2018 10:01 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: sharkas
Přečti si: dennikn.sk/…
Co ti ale až tak neporadím - nevím, jaké rostliny pro cichlidy. Něco by ale jít mělo. Hledej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2018 10:00 Muž Jarry [1437] Re: sharkas
Marketingový tahák, pro výkon filtru je nejdůležitější objem filtračních hmot, s tímhle můžeš dát do akvária samotné čerpadlo a výsledek bude podobný - a výkon může mít klidně 10000l/h:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2018 09:59 sharkas Re: Jarry
Vim, ze jsou do velkeho akvaria, toto akvarium mam v kancelari a nechtela jsem tam "neonky" :-( V dome mame 3000 liltrove akvarium, kde jsou afr. cichlidy+rejnoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2018 09:53 sharkas Re: sharkas
Koukam na net a ten muj filtr ma vykon AZ 1000 litru/hod...co to je za blbost? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   11.04.2018 09:52 Muž Jarry [1437] Re: sharkas
Tady je špatně snad úplně všechno, ani jeden z těch druhů nepatří do 100l, jestli jich je dohromady 10, tak jsou to nevhodné počty - např. u Demasoni to chce alespoň 15ks. Takže pokud chceš chovat Malawi tlamovce, začni pořízením alespoň 300l akvária s odpovídajícím filtrem. Jestli zůstaneš u 100l, tak bych se tlamovců zbavil, všechno z akvária vyházel a začal znovu a jinak. Externí filtr určitě v krátkodobém horizontu pomůže, ale nevyřeší nevhodnou rybí osádku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2018 09:33 sharkas Re: Jarry
Mam tam Tlamovec demasonův, Tlamovec oranžový, Tlamovec žlutý...tak zacneme novym, vnejsim filtrem...doporuceni?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.04.2018 09:24 Muž Jarry [1437] Re: Wanderer
"ryby cichlidy (klasicke zlute+oranz.+modre)" mohou být klidně tlamovci z afrických jezer, kteří teda nejen, že ve 100l nemají co dělat, ale s rostlinami by pravděpodobně zametli:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2018 09:21 Muž Jarry [1437] Re: sharkas
Nebude to nálevník? Jinak teda co nejdříve nahraď ten filtr nějakým opravdovým, tohle má odhaduju objem filtračního materiálu tak 0,3l, na 100l akvárium bych to chtělo tak desetinásobek a u akvária s umělými rostlinami bych ještě přitlačil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2018 09:12 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: sharkas
Vyházej plastové rostliny a dej místo nich živé. Bude to hezčí a začne to fungovat. I voda bude časem průhledná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.04.2018 09:11 Muž Yirka [9126] Re: sharkas
Mé nepsané pravidlo říká, čím méně rostlin tím lepší filtr. A to co máš je takový lepší honič vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2018 09:04 sharkas Re: Yirka
Diky za info. Zacatecnik nejsem, pred 10lety jsem mela 300l akvarium s tercovci, ale toto jsem nikdy neresila...ryby byly nasazeny 3tydny po "zabehnuti". U cichlid stejne nemuzu mit moc rostlin, tak sjem to neresila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.04.2018 08:54 Muž Yirka [9126] Re: sharkas
Těch údajů není dostatek, hlavně chybí jak dlouho je nádrž založena, kdy nasazeny rybky.
A ano, hlavní problémy jsi pojmenovala. Absence živých rostlin je absolutní mínus, rovněž filtr nevzbuzuje důvěru. Okamžitě bych to řešil tak, že místo vzduchování bych motorek připojil do tzv filtru bublifuk - více zde: rybicky.net/forum/14139…
A hlavně je potřeba prostudovat témata k začátečnictví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2018 08:47 sharkas – Zakalené akvárium
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj vsem, mam akvarium 100 litru, zakoupeny set (filtr Claro 1000, osvetleni LED expert 17W / cca 68W akv.zarivky, vzduch.moturek Marina 75 - 2x vzduch.kaminek uvnitr, topeni). V akvariu mam vsechny rostliny umele, ryby cichlidy (klasicke zlute+oranz.+modre, celkem 10ks, jsou male), 6x neritidae, koren zakoupen primo u fi Macenauer. Filtr jede naplo, krmeni 1x/den, vymena 1/3vody 1xtydne, svitim 7-12 a 13-18h. To, ze voda je zluta je predpokladam z korene, ktery porad barvi. To, ze tam je hneda rasa predpokladam ze je diky nepritomnosti zivych rostlin. Co mi ale dela problem je "spatne pruhledna voda"...akvarium jsem mela 2dny zakryte, ryby nekrmila, nalila jsem tam 50ml peroxidu vodiku 3%, ale beze zmeny. Kdyz v noci do akvaria zboku posvitim a kouknu do kuzele svetelnyho, je tam milion "bilych tecek", ktere koluji v celem akvariu...Pomooooc :-( Akvarium uz jede cca 2mesice.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.04.2018 08:06 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: martmart, mk79
Mně tedy přijde, že rostlin má už dostatek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.04.2018 00:04 Muž mk79 [15] Re: firerescue
Mám málo skúseností, ale skúsim poradiť. Rastlín daj toľko, aby si nemal žiadne voľné miesto. Ja som pokryl rastlinami prvý deň 100% dna. Pri nákladoch na akvárium, techniku, máš aj CO2, nevidím v investícii do rastlín problém. Čakať na to, že sa namnožia, nemusí byť na začatku rozumné. Myslím, že sa Ti to snažia povedať všetci. Čo sa týka CO2, mne ide od prvého dňa a či to je tak správne, posúdiť neviem, pozri fotky môjho akvária. Je otázne, či by takto vyzeralo aj bez CO2. Každopádne si myslím, že už keď ho máš, tak Ti určite na začiatku pomôže prekonať začiatočnícke chyby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2018 19:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Yirka
CO2 musíš jet od začátku aby jsi na to rostliny zvykly. Je to o příjmu uhlíku rostlinami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2018 19:07 Muž martmart [106] Re: Yirka
I ja si myslim, ze by se melo v klidu zabehnout, zajet a potom podle potreby treba zacit.. ja cocko daval az pri priznacich odvapneni.. ale jak rikas.. urcite budou i jine nazory, zkusenosti..

Ps: za me porad malo rostlin.
Ale to je fuk, prijdes na to sam..

Ps2: reaktor lepsi, vyroba kolem 4-5stovek, v akva ani bublinka co2, vse rozpusteno..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2018 18:50 Muž Yirka [9126] Re: firerescue
Asi se mnou nebude někdo souhlasit, ale já bych do česrtvě založeného akvária CO2 nikdy nedal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2018 17:38 Muž firerescue [6] – kolik Co2
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, tak jsem přidal nějakou zeleň jak jste mi poradili, snad to bude stačit. A pořídil jsem i CO2, ale než mi dorazí atomizér na vnější filtraci tak jsem pustil CO2 jen z kamínku. Posílám foto jak to bublá, je to dost, nebo málo? Pojede to nonstop a zatím tam ryby nejsou žádné. Počítadlo bublinek a drop-checker je na cestě z Číny ;-) Díky za radu
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.03.2018 17:11 Muž firerescue [6] Re: LeRi
Můžu to zkusit, máme kalibrované přístroje...ale moc bych tomu nevěřil. I když radioaktivní je všechno kolem nás, říká se tomu přírodní pozadí. Vše nad tuto hodnotu která se liší místem i hodnotou je zvýšené záření. To samozřejmě neznamená, že je to člověku nebo rostlinám nějak škodlivé. Ale to bych už zabíhal do dávkového příkonu a na takové počty je ještě čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2018 17:06 Muž firerescue [6] Re: Fantomik
Jo to je tak rada z praxe ;-) už jsem to tak i udělal. Našel jsem si někoho kdo má zkušenost se substráty, jelikož to ještě asi moc rozšířené není. A dostal jsem pěkný návod jak postupovat v prvním měsíci až dvou. A ANO jedna rada zněla, víc kytek. Budu se snažit jich tam narvat co půjde ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2018 15:40 Muž martmart [106] Re: firerescue
Mas tady jednotny nazor..
Mas malo rostlin..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2018 15:22 Muž LeRi [315] Re: firerescue
Jestli je radioaktivní to na 100% nevím ale můžeš to změřit pokud máš teda čím ,potom nám napiš výsledek prosím , já to spíš ve smyslu že jde o výživný substrát a ty živiny něco musí baštit , příklad : hromada hnoje a na ní roste dýně ale zbytek hromady kde dýně nejsou zaroste trávou (v tvém případě řasou) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.03.2018 15:13 Muž Fantomik [38] Re: firerescue
Poradím ti. Víš jak jsem to vyřešil já? Hodně jsem přečetl a hlavu z toho mám spíš zmatenou. ;-) A tak jsem si prohlédl několik akvarek a vybral si jednoho akvaristu. Toho jsem poprosil o pomoc a vedení při zakládání akva. Možná jsem měl štěstí, ale ten osloveny je velice ochotný a v soukromých zprávách mi dává rady. Ne že bych se tu občas na něco nezeptal... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2018 14:17 Muž firerescue [6] Re: LeRi
Pokusím se, ale než se rozloučíš napiš mi kde si vzal informaci o radioaktivním substrátu??? Chtěl jsem něco napsat, ale raději se zdržím...na to aby jste se strefovali vám tu slouží nováčci jak jsem pochopil.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 50

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68242x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12818-cerstve-zalozene-akvarium--problem?od=601