Ryby do akvária 51 - 150 l (střední akvárium)
Právě. A ten výluh se aplikuje jak?
Jinak neonky jeden druh, ale stále uvažuji, zda nekoupit diamantové kvůli tomu, že pry na ně nejde ta divná neončí nemoc ty bílé tečky (nemyslím krupičku). Ty se mi povedlo přeléčit u mých stávajících neonek, ale nerada bych, aby se z toho stala tradice...
Rozumím, někdo bude na dožití a někdo na doplnění, ono se z toho časem vybere co bude oku nejvíce lahodit. Hlavně nikam nespěchat a posilovat až za několik týdnů až se akvo stabilizuje. Určitě dobrá věc k vylepšení životních podmínek v akváriu je použití nějakého rašelinového výluhu jenž obsahuje huminy a třísloviny. Z komerčních je často používanej Torben. Společně s pravidelnou výměnou vody to je taková dobrá prevence.
Super, to mám radost

Už se těším až se akva zajede pořádně a přikoupím rybičky, ať se mají veseleji. Vím, že lepší by byl stejný druh pancéřníčků, ale tak nějak bych ráda změnila druh a nechci ty stávající jen kvůli tomu darovat.

Jdeš na to správně.

Ta pancéřníčky bych volil jenom jeden druh, líp to vynikne než když se to tříští po pár kouscích, to samý ty neonky. Pár ramiréz a čichavců zakrslých(medových) to pěkně dotvoří. Problémů bych se neobával.

Platy se mi líbí stejně tak mečovky, ale bohužel se o nich píše, že tvoří hodně detritu a vzhledem k tomu, že mám pár ramirezek tak by to asi nebylo uplně vhodné.?
Uvažuji tedy, že bych měla celkem 14 neonek, pár ramirezek, 6 pancéřníčků (3 zlatopasé, 3 Schwartzovy nebo Panda nebo Štěrbův) a může teda být pár zakrslých čichavců nebo medových? Líbili by se mi, protože by krásně vyplnili vrchní a střední část akva. Hodně rostlinek v akva je samozřejmostí. Jen jestli nebude vznikat boj s párem ramirezek?
malyLibor napsal: Páreček čichavců zakrslých bys přidat mohla, pokud jen doplníš hejno neonek a přidáš 2 pancíky. Nebo páreček čichavců medových, ti jsou ještě menší a taky se dnes chovají v různobarevných mutacích.
Mečovky bych nedoporučoval, jsou to velké ryby, ale několik plat by tvé akva taky sneslo - samozřejmě ne s čichavci, to už by bylo přeci jen dost. Ale platy nebo čichavce přidat můžeš. Já osobně bych dal přednost páru čichavců.
Viděl jste někdy dospělou platu?

... ale několik plat by tvé akva taky sneslo...To už máte celkem jedno, jestli budou sedmicentimetrové mečovky nebo o kousek menší platy...
Páreček čichavců zakrslých bys přidat mohla, pokud jen doplníš hejno neonek a přidáš 2 pancíky. Nebo páreček čichavců medových, ti jsou ještě menší a taky se dnes chovají v různobarevných mutacích.
Mečovky bych nedoporučoval, jsou to velké ryby, ale několik plat by tvé akva taky sneslo - samozřejmě ne s čichavci, to už by bylo přeci jen dost. Ale platy nebo čichavce přidat můžeš. Já osobně bych dal přednost páru čichavců.
Posílil bych ty neonky na dvojnásobný počet a těch pancéřníčků by to taky sneslo přidat.
Kolik kusů byste tedy doplnili? Mám teď jen 6 neonek, 3 panceřníčky zlatopasé (ale plánuji, nějaký menší druh), 2 otíky a teda samce ramirezky (k tomu přibude určitě samička, aby byli pár a více jich stejně asi nejde v 72l nádrži že?)
Mám akva 60x30x40.
Předem díky za tipy. Nechci přerybnit...

jestli chceš zachovat stávající rybky tak doplň neonky, sežeň víc rostlin a bude to pěkné akvárko i tak
Jasně, to vím, že udělám. Jen dneska taťku strašně nadchli třeba ti Tlamovci, že by osazenstvo v akva bylo řekněme pestřejší, kdyby tam přibyli třeba tlamovci žlutí apod. ale jak jsem četla asi je akva na ně příliš malé. Nedaly by se k mému osazenstvu přidat třeba čichavci zakrslí nebo platy či mečovky nebo tak?
Prikúp neónky a ramirézku samicu
Inak je super, že si si dala poradiť a ideš do ďalšieho akvárka

Zdravím,
po prasknutí akva jsem si pořídila nové 72l klasický rozměr 60x30x40. Mám 6 neonek, 1 samce cichlidky ramirezové, 4 pancéřníčky zlatopasé a 2 otíky (ano jsou to divné počty, ale pár mělo nemoc a když jsem se chystala vyrazit dokoupit počty, stala se ona nehoda s prasknutím akva a ted musím zajet opět nové). Uvažuji, že bych trošku udělala nějakou obměnu. Líbily by se mi nějaké pestré ryby. Tlamovci asi nepřipadají v úvahu, že? (četla jsem všude, že potřebují obrovskou nádrž). Nebo existuje nějaký do této velikosti k této partě rybiček? Daly by se přidat ještě nějaké? Třeba páreček nebo malé hejno? Poradíte prosím?
Starší reakce
Kouknul jsem se do prezentace a jelikož jsem tento tvůj druh nikdy nechoval, zeptal jsem se i strýčka googla. Podle všeho jsou jejich zvyky podobné jako u jiných druhů perleťovek. Kančíky zelenooké jsem choval, ne sice s neonkama, ale s gupkama. Nějjaký čas to fungovalo bez problémů. Pak sežrali skoro všechny gupky během jednoho dne. Ale to už je přes deset let. Třeba s jejich přejmenováním došlo i ke změně chování

No, však uvidíš sama.
a já se bohužel odpovědi, proč bych se měla bát o neonky, nedočkala

no to ti věřím..

Víš,to v jakých podmínkách se přechovávají ryby v některých,neříkám,že ve všech,ale rozhodně ve většině prodejen,které znám,to je kapitola sama pro sebe

po přečtení této diskuze, mě tak napadá, že v akvaristikách taky nemůžou nastolit úplně perfektní podmínky. sice ty rybky jsou tam krátce, než je prostě někdo koupí, ale i tak to pro ně musí být šok. většinou mají pro každý druh ryby svou nádrž a tam jsou vždy. nějaký systém v tom je, ale už vůbec to, že tam jsou rostliny úplně minimálně, kolikrát i umělé, tak taky to ty rybky tam nemají nejjednodušší. tím nechci říct, že bychom akceptovala nevhodné prostředí pro své rybky, jen prostě tak poukazuju.
stalo se mi, že jsem kupovala tetry černé a voda v které jsem si je přinesla byla akorát, když jsem pak dokupovala v jiné akvaristice zbytek teter černých, tak vodu měli podle mě docela studenou.
Jasně, jen jsem odpovídala na to, kde jsem ty údaje vzala.
LiborSprysl napsal:
...mně je celkem srdečně fuk co má kdo v akváriu, hlavně když se mu to líbí a nádrž prosperuje...
Ano, asi tak nějak

ivaha napsala: Odsud: rainbowfish.angfaqld.org.au/…
Když se podívám zde v atlasu, tak:
- teplota: neonka (20-28), gavůnek g. (23-28)
- pH: neonka (6-7,5), gavůnek g. (6-7,5)
- tvrdost: neonka (3-12), gavůnek g. ( 5-12)
Gavůnci chtějí čistou vodu, takže měnit, to dělám i teď dostatečně a neonky si nestěžujou, že by jim to nějak vadilo. Oba druhy jsou snášenlivé, takže problém taky nevidim.
Ježíš já s tím problém nemám...mně je celkem srdečně fuk co má kdo v akváriu, hlavně když se mu to líbí a nádrž prosperuje...Názor cizího, či nějaké pofiderní hodnocení skladby a podobné ukazatele, jsou zcela k prdu...
malyLibor napsal: Ovšem čemu nevěřím je, že by gavůnek gertrudin přežil pH 3,68 a teplotu 12°C. To by měl problém přežít pstruh
Nevim, jak moc jde ty stránky brát vážně (ten rozptyl údajů je fakt hodně extrémní), ale každopádně v běžných domácích podmínkách tohle stejně doma mít nebudeš

Bych řekla, že většinou celkem postačuje držet se zdejšího atlasu a až pak případně dohledávat další informace.
malyLibor napsal: Jéje. To mne mrzí, že se tě to dotklo. Kdyby sis to přečetla pozorně, tak to vůbec není o tobě. Vždyť tebe by naopak mohli dávat vzorem nejen začínajícím akvaristům. Mně se moc líbí tvůj přístup k rybičkám, že si o nich nejdříve zlistíš všechny dostupné informace a teprve když si jsi jista, že jim můžeš dopřát vše, co potřebují, si je pořídíš.
Ale o to ani nejde. Co jsem psal já je můj názor. Není to nic, co bych chtěl komukoli vnucovat. Je to věc volby každého akvaristy, jaké rybky si vybere a jaké dá spolu do akvárka.
Já to celkem logicky vztáhla na sebe, vyznělo to tak. Ale dobře, OK

. Chválu si taky ale nezasloužim. První ryby se nám doma objevily a nevěděla jsem o nich zhola nic. Jen to, že plavou ve vodě a musim to krmit. Pak AŽ (!!!) po čtvrt roce jsem se do toho položila, našla tyhle stránky a začala zjišťovat, co je blbě. Největší chyby jsou už napravený, ale pořád to ještě chce hodně předělat, není to pořád to pravý ořechový.
Teď začínám mít obavy, že mi manžel zabaví internet, jak furt něco čtu

Budu se muset krotit.
No a s těmito údaji jsi mne překvapila. Nikdy jsem gavůnky nechoval, ale gavůnek gertrudin se mi líbil. Nechoval jsem je z toho důvodu, že jsem o nich četl vždy to, že pochází z Indonésie a potřebují poměrně dost zásaditou a velmi teplou vodu (pH7,5-8,4, teplota 28-30°C). Z toho jsem vycházel v porovnání s neonkama, které rády kyselejší a podstatně chladnější vodu (pH6,2-6,8, teplota 22-24°C). Proto jsem napsal, že podle mne se k sobě nehodí. Ale je možné, že neonka přežije i 28°C... krátce. Ovšem čemu nevěřím je, že by gavůnek gertrudin přežil pH 3,68 a teplotu 12°C. To by měl problém přežít pstruh

Jéje. To mne mrzí, že se tě to dotklo. Kdyby sis to přečetla pozorně, tak to vůbec není o tobě. Vždyť tebe by naopak mohli dávat vzorem nejen začínajícím akvaristům. Mně se moc líbí tvůj přístup k rybičkám, že si o nich nejdříve zlistíš všechny dostupné informace a teprve když si jsi jista, že jim můžeš dopřát vše, co potřebují, si je pořídíš.
Ale o to ani nejde. Co jsem psal já je můj názor. Není to nic, co bych chtěl komukoli vnucovat. Je to věc volby každého akvaristy, jaké rybky si vybere a jaké dá spolu do akvárka.
Taky si myslím

Určitě by neměla

Jinak ten odkaz neberu jako dogma, nebojte, pánové. Jen když jsem tam nedávno tuhle informaci viděla, tak mě to zaujalo. Ale když v jejich domovině byli nalezeni v takto různorodých podmínkách, tak jim moje voda vadit asi nebude, předpokládám.
Odsud:
rainbowfish.angfaqld.org.au/…
Když se podívám zde v atlasu, tak:
- teplota: neonka (20-28), gavůnek g. (23-28)
- pH: neonka (6-7,5), gavůnek g. (6-7,5)
- tvrdost: neonka (3-12), gavůnek g. ( 5-12)
Gavůnci chtějí čistou vodu, takže měnit, to dělám i teď dostatečně a neonky si nestěžujou, že by jim to nějak vadilo. Oba druhy jsou snášenlivé, takže problém taky nevidim.
Stane se

jamajcan napsal: U té konduktivity měl být asi tento údaj 12 – 646 µS/cm.
No kdyk říkám, že akvaristi občas kecaj...
To jsem si ani nevšiml.... U té konduktivity měl být asi tento údaj 12 – 646 µS/cm.

Odkud jsou ty údaje?

Ta spodní hranice je možná ještě dobrá, i když je to už brutální kyselina, ale u duhovek na lokalitě pH 9,4...to tak možná v moři nebo "louhu". To určitě žádný pseudomugil nezkousne.
Oni i ti zahraniční akvaristi jsou často také kecalové jako čeští, takže někdy nelze těmi údaji moc argumentovat...
malyLibor napsal: A gavůnek je rybka nádherná, avšak z opačné strany zeměkoule a má trochu jiné nároky na vodu než neonky. Já vím, asi jsem s tím už otravnej, ale já si prostě myslím, že by si člověk měl vybrat rybky ze zhruba stejné oblasti se zhruba stejnými požadavky na vodu. Když tomu ještě přizpůsobí rostlinky, tak si odpustí spoustu zbytečných problémů a rybičkám hromadu trápení...
že se třeba nezajímáš o to, jaké má ivaha parametry vody, jestli jsou pro neonky vhodné. Většina neonek, i jiných ryb, je v akvárku chována ve vodě s ne až tak vhodnými parametry. Třeba když z kohoutku teče tvrdší voda a ne každý je tolik zapálený akvarista aby si kupoval reverzní osmózu, nebo vozil vodu od jinud. V čem je tedy horší dát do akvárka ryby z jiné části světa, které se nijak neohrožují nebo neruší? Mluví jiným jazykem, takže by měly "spoustu zbytečných problémů" a "hromadu trápení"?
A teda... teď jsem Tvůj příspěvek dočetla až do konce, no a trošku se mě to teda dotklo. Nepopírám, že se mi tenhle gavůnek hodně líbí, ale kdyby to byla rybka, která by nesnesla podmínky, jaký jí jsem schopná poskytnout, tak si jí nepořídím. Jistě, taky se nám doma sešly ryby nevyhovující(jde o ty, který donesl manžel, já je nevybírala - takže např. některé se odstěhovaly, jiných se asi "zbavím" odnesením do akvaristiky ...). Ryby, který si sama vyberu, tak ty vyberu s vědomím, že jim dokážu poskytnout vyhovující prostředí pro jejich život. Howg...
Hele, v druhovým akváriu není problém se snažit co nejvíc přiblížit podmínkám určitý oblasti a striktně se jí držet - většinou. Ale jak říká katterinecka, i ryby z jiných částí světa můžou mít hodně podobný požadavky.
Já se ale třeba teď pár dní snažila vypídit na netu co nejvíc informací o jedný řece v Kolumbii, no a s lítostí musím konstatovat, že mám peška. Takže prostě posbírám rostliny jižní Ameriky, který se k daný rybě budou podle mně hodit protože zrovna tohle akvo chci co nejpřírodnější, další rozhodnutí bylo (následkem nedostatku informací původních druhů), aby to mělo v rostlinách aspoň trochu barvy - a vážně ještě netuším, jak to dopadne).
Libore, tady bych se ohradila. Zrovna gavůnek gertudiin mě hodně zajímá a jedněch zahraničních stránkách jsem našla, v jakých možných podmínkách byl nalezen: Nicméně, stanovištní podmínky značně lišit a Pseudomugil gertrudae byly shromážděny z přírodních stanovišť v následujícím rozsahu vodních podmínek:
Teplota: 12 ~ 34 ° C
pH 3,68 ~ 9,4
Vodivost: 12 646 ~~~HEAD=NNS ìs / cm
Tvrdost 0 ~ 320 ppm
Alkalita 2 ~ 180 ppm
Takže zrovna tento konkrétní gavůnek by měl být schopen přijmout podmínky nádrže, která by byla podřízena neonkám.
malyLibor napsal: Kančík zelenooký? Cichlasoma sajica před pár lety?? A perleťovky?? S neonkama?? Nejsou neonky trochu drahé krmení?
Ten kančík žere neonky? Nevšimla jsem si. A perleťovky? Máš zkušenosti s druhem perleťovek který mám já? Když jsem ho tu ani nejmenovala (nebo ses koukl do mé prezentace)?
sice rybka může být z druhé strany zeměkoule, ale může mít hodně podobné nároky na vodu. Biotopů je všude plno a některé jsou si dost podobné i když jsou na druhé straně světa. Stejně tak můžou být ryby ze stejného světadílu, nebo dokonce ze stejné řeky a žijí v úplně jiném prostředí
Predátora k neonkám nebrat. Gavůnka k neonkám nebrat

Predátora proto, že je neonek škoda. Neonku si vezme klidně i skalára, a jak ráda. O větších cichlidách nemluvě. A gavůnek je rybka nádherná, avšak z opačné strany zeměkoule a má trochu jiné nároky na vodu než neonky. Já vím, asi jsem s tím už otravnej, ale já si prostě myslím, že by si člověk měl vybrat rybky ze zhruba stejné oblasti se zhruba stejnými požadavky na vodu. Když tomu ještě přizpůsobí rostlinky, tak si odpustí spoustu zbytečných problémů a rybičkám hromadu trápení... ale tak to vidím já, no... jiní si vybírají rybky nikoliv podle jejich nároků, ale podle jejich krásy.

Také si myslím, že by se držely pospolu, nicméně já bych dal přednost jednomu druhu. Jo, a ty pandy jsou taky dobrá volba. Zajímavé, že ti umíraly. Pancéřníčci jsou jedny z nejodolnějších rybek.
Ta otázečka až tak blbá nebyla.Co jsem měl možnost vidět nádrže,kde se chovaly společně N.obecná a N.červená,tak se tyto dva druhy držely pospolu.

ta otazecka byla blba, doslo mi ze je to nemozne. cervene se mi libi nejvic, ale kamaradka mi daruje obecne.
vsem mockrat dekuju za cenne rady.
asi se teda budu ridit tak ze posilnim tetry cerne na 8, na oziveni pridam neonky 10 a mozna nakonec ty pancernicky co si zminoval, ale promyslim si to, pandicky i v poctu 6 nakonec zahadne nedozili vsechny, 2x za celou mou zkusenost s akvaristikou se mi v akva snizili na pocet 3 a tak zili nadale. a protoze vyber teter a vubec plno dalsich rybek je preveliky. poradne to musim promyslet.
otazecka: udela hejno i vice druhu neonek? myslim treba ze se spolci 5 obecnych s 5 cervenyma?
i kdyz moji zkusenosti je ze rybky mi delali hejno jen prvni dva dny a pak se stejne rozplavali po celem akva, ale to mi nejak vyrazne nevadi. vzdy vypadali spokojene i bez hejnoveho chovani.
Kančík zelenooký? Cichlasoma sajica před pár lety?? A perleťovky?? S neonkama?? Nejsou neonky trochu drahé krmení?
Myslím, že nejlépe poradil peter1459. Doplnit hejno teter černých na 8-10ks a přidat neonky, které se ti líbí, ale určitě ne méně než 10-12ks. Jestli koupíš obecné, červené nebo modré, je to jedno, kup ty, co se ti nejvíce líbí. A skupinka malých pancéřníčků na dno by byla taky hezká. Skupinka je nejméně 5, lépe 6-7 ks. Doporučil bych pancéřníčka trpasličího (Corydoras hastatus). 7 takových prcků ti udělá tolik radosti, že se budeš divit. A nic víc tam už dávat nemusíš.
S perleťovkama nevím, ty jsem s nima neměl, ale akary i kančíky ano a teprve až skaláry je dostaly do houfu. Osobně si myslím, že je to tím, že na ně tlačí spíš z vrchních partií vodního sloupce.
Predátora radši asi ne

, to spíš oželím to hejnování. Až nebudou ty molly, chtěla bych toho gavůnka, kterýho jsem zmiňovala předchvílí. Nádherná rybka.
už tam mám hnědý akary, kančíky zelenooký a malý perleťovky a myslím že cichlid už je dost

Přidat reakci
1 ...... [116] ...... 186
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 201688x