Ryby do akvária 51 - 150 l (střední akvárium)
Akvarko předělávam na rostlinné takže jsem čichavce daroval

protože bych je neměl kde dát takže teď vybírám nějaké hejnové rybky které snesou silnější osvětlení a nepotřebují zastíněné akvarko jako např.: neonka

Araktivní jsou obě. Ty se musíš rozhodnout, kterou chceš. U mne je to jednoduché. Nelíbí se mi mixy z celého světa. Dříve jsme s tátou chovali jihoamerické rybky a měli jsme v akva jihaoamerické rostliny. Vím, že to není biotop a ani jsme se o něj nesnažili, jen jsme chtěli rybky z jedné části světa. V té době jsem choval i hokejky - tetry křivopruhé. Jsou to krásné, živé rybky.
Dnes chovám asijské rybky. Mám v akva asijské rostlinky a asijské rybky. Mimo jiné kardinálku čínskou. Je to nádherná rybka. Říká se jí také falešná neonka, neboť při správném osvětlení má opravdu nádherné barvy. Pokud máš v akva rozumnou osádku a nějaké houští jemnolistých rostlin, tak se ti budou kardinálky často vytírat - nádherný pohled na naparující se a dvořící samečky - a v té houštině ti bude přežívat i nějaký ten plůdek. Malé kardinálky, to je kapitola sama pro sebe. Tenká, modře svítící čárka. Nádhera. Většinou se uživí tím, co je v akva běžně přítomné.
Oba druhy jsou hejnové, nemá smysl kupovat si je, pokud jich nemůžeš chovat v akva nejméně 8 ks. Je-li jich méně než 5, nedaří se jim, schovávají se a je zbytečné je trápit.
Stačí pro tvé rozhodnutí? Naosledy jsem se na tvém profilu dočetl, že se chystáš nebo už máš čichavce perleťové. Pokud hledáš rybku k nim, je pro tebe kardinálka ta pravá volba.

Ahoj. Mám zkušenosti s oběma rybkama, a to velmi dobré. Co bys o nich rád věděl?
Jasně, já to tak pochopil a přeně tak jsem to i myslel. Když se mně rozlepilo akvárko, tak jsem se s ancistrusama moc nemazlil. Z akvárka jsem vyndal vše kromě písku, odpustil vodu na 3 cm a vylovil jsem je rukou. Byla to mimořádná situace vyžadující mimořádné řešení. Jenže já měl 5 macků, nemusel jsem se párat s prckama jako ty. No, už bych to nechtěl zažít.
Já to použití pasti myslel teď, kdybys je chtěl odlovit ze zařízeného akvárka.
To mé přelovávní bylo při rozlepeném akvárku, takže na nějaké pasti nebyl čas, ale jinak bych to asi nějak takto řešil jak popisuješ pomocí pastí.
Ancíky lovit do pastí. Zjistil jsem, že i SAE, jinak skoro neulovitelná ryba, se do pasti chytí bez problému. Stejně tak ancistrus. Jediná ryba, kterou se mi zatím ulovit nepodařilo, je mřenaka annanská. Ale už na ni vymýšlím novou past. Nevýhodou té poslení totiž bylo, že mi do ní nalezly právě SAE a gupky japoniky a mřenky už ne. Tak teď chci vyrobit past, do které se SAE nevlezou, prostě se do ní neprotáhnou.
katterinecka napsala: mladí ancíci ještě docela žerou řasu, ale až vyrostou tak se ti dost rádi pustí do kytek, zvlášť v takovém počtu
však uvidíš sám
Především proto, že jsou špatně a málo krmení....bych dodal.
mladí ancíci ještě docela žerou řasu, ale až vyrostou tak se ti dost rádi pustí do kytek, zvlášť v takovém počtu

však uvidíš sám
O těch šiškách jsem už jednou četl, ale opakování je matkou moudrosti. Už si to totiž nepamatuju. Ancíky bych si právě rád nechal v tom počtu v jakém jsou. O odlovování mi ani nemluv, jsem si to užil když vyteklo to staré akvárko. A těch mrňousů co tam bylo... bohužel přežil jenom jeden nebo dva

Rostlinkám se u mě naštěstí daří, hlavně teda ludwigia repens. Zase stonky vyhazují kořeny, takže příští pátek budu zakracovat a sázet.
To zní rozumně.

S těma ancíkama je to přesně ten důvod, jak uvádíš, jsou to taky větší špindírové, ale když se o akvárko budeš řádně starat, víš co to v mém podání znamená, tak je tam klidně nech, nebude snadný je odlovit.

Určitě nejen těma výluhama, ale podpoř to i více rostlinama, tím se nic neskazí. Na ty šištičky je tady svoje vlákno a tam se dočteš kolik ji do akva dát.

OK, tak s těma cichlidkama počkám až se pozbavuju měčovek,jak říkáš, není kam spěchat. Ancíky nechat jenom dva? Pročpak? Všímám si, že taky serou trochu více než ostatní ryby, ale proti mečovkám mi to nepřijde tak hrozné. Nebo to má jiný důvod? Rašelinový vyluh jestli se nepletu je taky v Brutusu co dodávám do akvárka a olši jsem kurňa někde u nás viděl, tak se po ní znova podívám a pár šišek vezmu a mandlovník by se dal pořídit společně s cichlidkama u Rataje jak pro ně půjdu jednoho krásného dne. Do té doby aspoň seženu ty šišky.
Stejně tak jako ty kakaďáci se dá pohlížet i na ramirézy, takže buď pár nebo více samiček. jak jedny tak druhý dovedou bejt cíťové na podmínky v akva, zvláštěpak na N látky, takže to rozhodnutí se zbavit živorodek je dobrým postupem, přecijenom to jsou větší bordeláři a trošku se to tluče. Osobně bych je tam dal až tam živorodky nebudou. Nikam nespěchej, máš to nedávno založený a cichlidky není radno dávat do čerstvých akvárií(já 6 neděl založený akvárko považuji za čerstváčka).
Edit: Ty ancíky bych tam nechal jenom 2. Mrkni se na olšový šištičky, listy mandlovníky, rašelinový výluhy, prostě to co dodá do akva třísloviny a huminy, to se cichlidkám bude líbit a nejen jim.
Mam otázečku. V tom mojim novým akvárku mam v současnosti ryb myslím +/- tak akorát vzhledem k jeho objemu. Nicméně bych ještě rád pořídil po dovolené (druhá polovina srpna) další 4 rybky. Uvažuji buď o cichlidce ramirezově, nebo kakadu. Ve zdejším atalsu se píše, že ramirezku chovat v páru a kakadu lze chovat buď v páru, nebo s převahou samic. Jednak by mě zajímalo, zda ta převaha samic platí i u ramirezek (osobně bych řekl, že ano, chci se ujistit). Uvažuji o jednom samci a 2-3 samičkách. Pokud tohle pravidlo lze aplikovat jak na ramirezky, tak i na kakadu, který druh byste doporučili? Pěkné jsou oba, ale nechtěl bych je míchat. A druhak, budou nějaké problémy v soužití se současnou osádkou? Mám v plánu se postupně zbavit mačovek a rybí osádkou se zaměřit na amazonku. Rostlinstvo bych taky postupm času přizpůsoboval, ale to už je věcí ryb se netýkajících.
Starší reakce
A dost, bando jedna. Už mi nic neříkejte, nebo se z toho zblázním.
Nejdřív se potvory korýši kříží mezi druhy, pak živorodka klade jikry, následně tu jeden píše, že hlodavec je příbuzný slonu a nakonec mi ještě někdo bude tvrdit, že já jsem snad příbuzný s opicí, nebo co? Už se opravdu mírněte, už té srandy bylo na jeden den opravdu dost

On daman také vypadá jako hlodavec a je příbuzný slonů...

Medaky dříve nosily jméno halančíků (třeba halančík rýžovištní), ale jak věda postupuje, objevují se ty malé odbočky a již jsou to medaky. Pokud mne paměť neklame, tak ve staré literatuře některé dnešní živorodky nosily také jméno halančíků(- edit - neklame... halančík mečovitý, Xiphophorus helleri - a dnes? Halančík mečovitý - Rivulus xiphidius...nebo třeba halančík ostrotlamý, dnes známá BM), než se podařilo prodrat systémem a dát jim odpovídající názvy dle nových poznatků v moderní době.

malyLibor napsal: Tož jestliže se to jednou kulí z jiker, tak to nemůže být živorodka, to zas pozor, pánové. Šulit mně můžete, ale jen ocaď pocaď. Ať je to klidně halančík a ať je to třeba bratránek nebo synovec živorodky, ale nemůže to přece někdo dát do rodiny k živorodkám. To ať mne ti vědátoři teda netohlencto. Jak pak v tom má obyčejnej člověk mít pořádek, když v to ti vědátoři dělají takový švajnerajn? Támhle jsem se dočetl, že se krevetky a různý jiný potvory kříží mezidruhově a potomstvo je klidně čilejší než rodičové, tuhle se zas dočtu, že živorodka klade jikry... kurník, co mi z té biologie nakonec ještě zbyde??
Když trochu začnete studovat, tak zjistíte, že ten systém je postavený jinak než si myslíte a není vlastně tak složitý, jak se snažíte naznačit. Jsou prostě halančíci vejcorodí a halančíci živorodí (tedy živorodky), no a pak už nebudete mít žádný problém se s tím srovnat. Plejtváka i kosatku vidíte také jako velryby a přitom každý má jinak uzpůsobené zuby a tudíž i stravu. Abych vám to trochu zkomplikoval, tak přidám ještě medaky, což jsou vlastně také příbuzní halančíků. Ty zase kladou jikry v chuchvalcích, které si samice nějaký čas vozí s sebou, než je pustí...

Tož jestliže se to jednou kulí z jiker, tak to nemůže být živorodka, to zas pozor, pánové. Šulit mně můžete, ale jen ocaď pocaď. Ať je to klidně halančík a ať je to třeba bratránek nebo synovec živorodky, ale nemůže to přece někdo dát do rodiny k živorodkám. To ať mne ti vědátoři teda netohlencto. Jak pak v tom má obyčejnej člověk mít pořádek, když v to ti vědátoři dělají takový švajnerajn? Támhle jsem se dočetl, že se krevetky a různý jiný potvory kříží mezidruhově a potomstvo je klidně čilejší než rodičové, tuhle se zas dočtu, že živorodka klade jikry... kurník, co mi z té biologie nakonec ještě zbyde??
Jestli jde o oči, tak ano. Jinak jsou to bledule..
A vážně tak pěkně "září", jako je vidět na netu na fotkách?
Pro mě je to zářnoočko další rybka, kterou bych někdy chtěla mít doma. Jednou, kdovíkdy... kdo si počká, ten se dočká. Každopádně jí mám na seznamu

Mám asi nějakou úchylku na malý ryby

No je to krásná rybička, proto jsem jí tu napsala. Představa velkýho hejna aspoň ve 150 litrech je nádherná

, najdi si nějaký obrázky. Jo a jamajcan a Libor Š. mají pravdu
A petr68 chtěl rybku na aquascaping - když proběhneš obrázky na googlu, tak právě v těch akvárkách jí mívají.

No,jo

jamajcan napsal: Halančíci nejen,že jsou s živorodkami příbuzní,oni patří do čeledi Poeciliidae — živorodkovití.
Protože jsou příbuzní...

6 15.07.2012 07:56 jamajcan Halančíci nejen,že jsou s živorodkami příbuzní,oni patří do čeledi Poeciliidae — živorodkovití.
malyLibor napsal: Moc se nesměj. Co jsi to zas vytáhla za rybu? Zářnoočko normanovo. Kdo to kdy slyšel? Tak jsem šel zas do atlasu a nestačil se divit. Co mi to zas udělali? Co to je za systém? Živorodkovití (Poecilidae) a ryba, jejíž jikry se vyvíjejí 12 dní? To si snad ze mne někdo dělá srandu. Jestli nezapomenu a při velkém úklidu třístovky budu mít chvíli, tak sednu se stréčkem googlem a pohledáme o tom zářnoočku nějaké info. Tohle se mi fakt moc nepozdávalo...
Ještě málo toho víte...halančíci jsou velmi příbuzní s živorodkami

Je to halančíkovitá ryba!

Moc se nesměj. Co jsi to zas vytáhla za rybu? Zářnoočko normanovo. Kdo to kdy slyšel? Tak jsem šel zas do atlasu a nestačil se divit. Co mi to zas udělali? Co to je za systém? Živorodkovití (Poecilidae) a ryba, jejíž jikry se vyvíjejí 12 dní? To si snad ze mne někdo dělá srandu. Jestli nezapomenu a při velkém úklidu třístovky budu mít chvíli, tak sednu se stréčkem googlem a pohledáme o tom zářnoočku nějaké info. Tohle se mi fakt moc nepozdávalo...

Četl jsi invalidův článek Lojzovo "Paků" a jiný pralesní...? Tak doufám, že tak nedopadnem i my, až budeme chtít vidět nějaké akvarijní rybky v jejich prostředí... tedy tak, že požádáme místní kámoše, ať nám je ukážou, a oni nám je rovnou uvařijou... I když, takový pečený krunýřovec nebo cichlidí polévka

OT:Tak do Peru pojedu klidně s Tebou

OT
Já bych řekl, že i účinky olšových šišek, listů dubu, buku či mandlovníku jsou dlouhodobější než u těchhle vodiček. Ale protože očekávám, že by mne zase někdo začal chytat za slovo a chtěl po mně nějaké chemické rozbory a podobné věci, tak raději neříkám nic. Je to jen můj dojem a pohoda osazenstva akvária nic neznamená, důležité jsou pouze měření, rozbory a další kraviny

při použití torbenu zbarvení samo brzy vyprchá i kdybys neměnila vodou (což třeba mě trochu vadí, zabarvení od olšových šišek vydrží dýl)
Rio Negro... tam jsem se vždycky chtěl podívat. Nejvíc mne od toho ale odrazuje to množství hmyzu. Mne deptají už naši komáři, tam bych se asi zbláznil... No, uvidím za rok, až pojedu do Peruánské části Amazonie. Pokud to přežiju tam, tak pak přijde třeba na řadu i to vysněné Rio Negro.
0 14.07.2012 09:06 jamajcan Přesně tak.Neonky žijí ve své domovině v tzv.černých vodách a jejich zbarvení jim slouží k tomu,aby se navzájem neztratily

Jedna z řek,kde se vyskytují se jmenuje RioNegro,což česky znamená černá řeka.
Té tmavší barvy se neboj. Brzy si na ni zvykneš. V domovině neonek je právě taková sice průzračná, ale právě dohněda zabarvená voda - proto prý mají taky to své zářivé zbarvení, aby se lépe viděly. Tato voda obsahuje spoustu pro rybky prospěšných látek, které naopak nevyhovují různým nemocem. A jakmile si na ni po prvním šoku zvykneš, ani nepoznáš, že tam máš hnědou vodu. Já to např. postřehnu jen při výměně vody. Mně vodu v akva nádherně barví kořeny.
zářnoočko Normanovo (štikovec Normanův) - hejnová a krásná minirybka

Příště dáš míň a odladíš si to podle sebe na oko. Výměnama vody bez přidání další dávky se to bude ředit a odstín měnit, chce to odsledovat a po pár týdnech to budeš mít pod kontrolou.

Tak jsem dávkovala onen Torben... Vyprchá do nějakého rozumného odstínu? Teď mám tu vodu takovou dost hnědou. Sice tam psali, že voda bude přirozeně jantarová, ale až tak jsem nějak nečekala.... A jinak jak často se ten Torben používá?
mini rybky, třeba modré neonky, malé razborky, otíky, drobné druhy pancéřníčků, krevetky...
to bych tam dala já

Jasně

Tak tím pádem asi zůstanu u jednodruhové klasiky. Já si myslím, že to měly už když jsem si je přinesla, páč to vypuklo asi za týden po tom co jsem je měla a asi týden až dva mi trvala léčba a musím zaklepat teď už dobré a doufám, že to tak i zůstane. Výluh jsem si zajela koupit, tak jsem zvědavá

Nemoc příjde, když bude mít podmínky a je jedno jestli bude ryba modrá, nebo stříbrná. Právě proto jsem doporučil ten výluh aby v akváriu bylo co nejlepší prostředí. Jinak pouštět se na tenkej led spekulací co že to vlastně ty neonky mají za moribundus rozhodně nehodlám, to je věštírna a já mám křišťálovou kouli v opravně, dlouhodobě.

Díky. Na ty jsem taky koukala. Mě se líbí všechny. Nechala bych u neonek jednodruhový, ale jak říkám líbílo se mi, že ty diamantové pry nedostávají tu nemoc. Nevíš, jak je to u těch modrých?
Dávkuješ z lahvičky přímo do akvária dle přiloženýho návodu.

Já jsem zastáncem jednoho slušnýho hejna. Když bude hejnových rybek v takto malým prostoru více druhů, tak jejich hejnová pospolitost nevynikne tak, jako když je hejno jedno. Podívej se na neonky modrý, to jsou velmi pěkný a opomíjený rybky.
rybicky.net/atlasryb/neonka_modra Torben je roztok, takže potřebné množství naleješ do kýblu při výměně vody, případně do nádrže k výtoku filtru. Množství je uvedeno na balení. Já ho sice používám, ale mám velké kanystrové balení a vlastní dávkování takže ti přesně neporadím

.
Přidat reakci
1 ...... [115] ...... 186
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 201688x