L-sumci
Bylo by to lepší, v malém prostoru ty mladé líp ukrmíš.
Hlinený ukryt.Tiež ma napadá,dať ho do pôrodničky i s úkrytom a až mladé vyplávajú,tak samca s úkrytom vrátim späť.
No zase sa obávam,že sa na ten úkryt vyflákne a bude ho potom považovať za málo bezpečný.Takže by som musel zase hladať vhodnú náhradu.
Takže momentálne asi takto:
Z druhej znášky L052 vidím len jedného teraz asi 0,5cm.Zrejme ten najschopnejší.Bruško má plné.Predpokladám,že bol problém nájsť si dostatok potravy.Preto strata veškerej mládeže.Samca nechcem otravovať,práve sedí na tretej znáške.Aj mám dnes také nutkanie znášku mu zobrať,ale vravím si,šak to chcem len pre seba.Nemusím ich mať kopec aby som ich predával.
Vzhľadom na vodu v ktorej ich chovám,je problém na akúkoľvek riasu.Veľa suchého a náhradného krmiva dávať nemôžem,zhoršilo by to kvalitu vody.Takže skúsim artemku,mrazené a pod.Prestriedam suché a náhradné,aby mi ani dospelé nehladovali.Musím tak trocha uvážene.
Tak hádam už z tejto znášky bude aspoň 5,nie len ten jeden šťastlivec.
PS:Ako som písal.Nikam necestujem,nemám na to čas.Tu naokolo mám len zopár lepších akvaristov ako som ja(osobne poznám len 2-3 čo sa dajú nazvať akvarista),takže je mi ťažko ešte niekde inde čerpať rady.Skôr sa chodia pýtať ku mňe.Všetko čo som doteraz odchoval som sa rokmi naučil a sám vypozoroval.Viem, viem samochvála smrdí.No nie je mojim zámerom sa akosi chváliť.Aj mne rokmi,než človek čo to sám vyskúša a vypozoruje veľa rýb uhynulo.Veľa odchovov sa nezdarilo.Iného som zas odchoval v stovkách. Za komunistickej éry tu u nás fungoval jeden spolok,no to som ešte netušil,že ma to tak chytí.Žiaľ rokmi akosi zanikol a dnes už nefunguje.
Ponúkol som sa ,že rád pomôžem s krúžkom niekde tu v škole no akosi tiež nebol záujem.
Tie L052 a vlastne všetko čo domá mám si chovám pre seba ako koníček.Ak sa mi niečo premnožuje ,tak len vtedy ponúknem.Mne osobne stačí,že mám ďalšiu svoju generáciu aby som o rybky ktoré je tu ťažko zohnať neprišiel úplne.Kopec rybičiek som daroval len tak.
Nech to nám akvaristom tedá pláva
Starší reakce
-jeden den na rychnovsku ti dá tolik užitečných informací, které ani za rok nedostaneš seděním u počítače a hledáním informací na forech
-něco psát na forech a vysvětlit je základ, něco dohledáš v článcích, ale pokud to vidíš v reálu, je to o něčem jiném, protože se můžeš na ledacos zeptat.
-i o tom je akvaristika, být v kontaktu s ostatními chovateli
-Libor to myslel dobře, navedl tě na tu správnou cestu, jak s tím naložíš je jen na tobě.
-jinak i já bych viděl to řešení v odlovení větší části odchovu, ale nechal bych tam jasný počet a sledoval vývoj situace u páru, zda zase budou mizet, nebo si jen hrát na schovávanou.
-tohle elko jsem v chovu neměl,tak ti asi jinak, než co jsem psal o těch mladejch, poradit nemohu,
Neviem o kom je reč,no i tak nikam nejazdím.
1.Nemám auto
2.Nemám čas
3.Aj keby som odvoz či dopravu zohnal,platí pravidlo č.2
Práca,práca a zase práca.
Aj teraz som po nočnej a čo nevidieť idem spať
Plánujem najbližšiu znášku samcovi zobrať a skúsim ich kŕmiť samostatne v sieťovanej pôrodničke a uvidím čo a ako.(ak mi on dovolí
)
Anebo se spojit s rychnovskými a objet to tam... jmenovaných se v jejich nádržích vyskytuje dooost...
A co takhle zkusit ty mladé L052 odlovit a krmit je sólo v nějaké elementce? Ta mimina nejsou moc velká a pokud někde uhynou hladem, nemusí to být vidět a jiná ryba toho mrtvého drobka klidně sezobne.
L270 sa mi držia i v 30L.U L052 som vsadil i na väčší objem ,no zatiaľ som nie moc úspešný.Mám i pár L213 pri Pelvicachromis taeniatus Niger(ktoré sa mi opakovane vytierajú a úspešne ich odchovávam),no tie L213 tiež stagnujú.
Ako na bežiacom páse naopak fungujú A.sp red.
ale to asi každému.
No vravím pri L052 neviem čo s drobcami.Vytrú sa mi,mladé vidím 2-3 dni po akvárku plné elánu a života,no zrazu ani chýru.Dnes som záhadne jediného zbadal,keď som sa vrátil z nočnej.Majú i raš.výluh aj napadané lístie či koreň.Potravy myslím dosť,len rozmýšľam či sa k nej dostanú.Dospelé mám 3ks môžu tie drobce od potravy vyháňať alebo im aj všetko požrať.No ak by hynuli od hladu videl by som mŕtve.Ja už neviem.
-chovy jednotlivých druhů mají i svá specifika,před takovými šesti roky nás tady bylo taky pár ,co jsme dělali zebry a u každého byly zkušenosti s chovem jiné,tak je tomu i u jiných druhů.
-
Ja som len taký amatér.Momentálne mám odchov L270 a pokúšam sa o L052.Mám i zopár kúskov L201/L134 a pár L213.
U L052 už som mal dva odchovy no vidím len 1-2 kúsky.Vždy sa mi mladé niekam vytratili.Aj som sa tu pýtal na názor no všetci ma akosi odignorovali.
Včera jsem psal ve spěchu, ale Prasan to pak dobře doplnil.
Hypanem jsem myslel skutečně rod Hypancistrus.
-já končil s Chaetostoma sp. (L416)
To já teprve "začínám"... nějakou dobu už mám L213, už byly i první pokusy o výter.
Teď sháním L201 no a jestli se bude dařit a vydrží mi to, tak je ve hledáčku ještě 3-5 druhů (L204, L264, L397, L134 a tak..).
+ten neznámý na dnešním obrázku, to by byl vrchol
-osobně , již 6 let nejsem v obraze s vývojem chovů v ČR a v zahraničí- Německo,Skandinávie,
-sleduji toto vlákno pouze z nostalgie, k dříve chovaným druhům
Kdyby to bylo v Kolíně šel bych hned.
Lepší cena pro mne znamená min nižší než na burze nebo jako skupinu výhodnější.
Chlapík prodával z Prahy skupinu cca 12 kousku za 2500kc což si myslím dobra cena.
Pokud znáte chovatele s dopravu o kterých neznám prosím nějaké odkazy.
hypancistrus.svet-stranek.cz/…
m.l-sumci-krunirovci.cz/… -jde o to co je rozumná cena?
-pokud chcete kvalitní zvířata,ve vašem případě dospělé ryby ,teoreticky chovné jedince, je cena vždy určována na základě ,,čeho,, je chovatel prodává,rušení chovu,přechod na jiné druhy atd.Cena je vždy individuální.Mnohdy jsou dostupnější celé chovné skupiny,bohužel tomu odpovídá i cena.
-pokud znáte chovatele v okolí s dobrou referencí ,je vždy lepší nakoupit zvířata tam,než na burze.Tím netvrdím ,že na burze nelze sehnat kvalitní žvířata,jedná se však o jev vyjímečný.
-mnohdy i delší vzdálenost ,je předností nakoupených zvířat u úspěšných chovatelů,než limitovaný dojezdový limit
-nějaké chovné skupiny byly na prodej u chovatele v Kolíně,bohužel již neznám vývoj prodeje a druhů které byly nabízeny.
-anotace-
pomohl vyhledávač - jsou tam dva druhy v chovu co poptáváte,
-
www.l-sumci-krunirovci.cz/… Asi jediným řešením bude nechat si ryby poslat. Je tu sice riziko, že ryby nebudou v dobrém stavu nebo budou menší než čekáš, ale najít něco z tak specifického výběru v okolí jednoho města by bylo velké štěstí.
Zdar vážení . Nevím jestli je to mimo temu ale chtěl bych se zeptat kde bych pořídil L sumce za rozumní cenu.
Byl jsem na burze no jsou dražší než co jsem našel od chovatelů problém je v tom ze chovatele odemne jsou dost daleko(co vím o nich)
Prošel jsem bazos ifauna i tady mám inzerát no nemůžu sehnat nic.
L 213, L270, L134, nebo L066.
Ideál by byli dospělé kousky no je to těžší sehnatelne než prcky.
Ideál okolí Mladá Boleslav +- 60km
-rozhodně věštírna, o tom žádná
-víceméně uvaha Václava o genetické selekci hypana se mi zdá reálná ,oproti úvaze,že by se mohlo jednat o zástupce Ancistrini, nebo Pseudoancistrus
-mnohdy jsme v jedné lokalitě nachytali zástupce jednoho druhu s rozlišnou kresbou, ne ve smyslu vývojové fáze jedinců,ale kresby.
-
1 21.10.2016 17:45 - Bodkáčov je také množstvo,že je to bez bližšieho preskúmania veštiareň.Kľudne to môže byť i Ancistrini alebo Pseudoancistrus.Najskôr si ale myslím rovnako ako Plecos,že to bude dáky vyselektovaný Hypancistrus.Stačí mrknúť popis k fotke
sk.pinterest.com/…
Atipický Hypancistrus contradens
Plecos napsal: Kdysi jsem viděl video s podobně zabarveným leporacanthicusem - byl to mladý odchycený jedinec.
Tuhle rybu bych ale tipoval na nějakého hypana. Tam se taková ryba klidně může vyštěpit taky, třeba i postupnou selekcí po několik generací...
Můžu poprosit o bližší vysvětlení. Já tomu nerozumím, ale rád bych se vzdělal. Děkuji.
Kdysi jsem viděl video s podobně zabarveným leporacanthicusem - byl to mladý odchycený jedinec.
Tuhle rybu bych ale tipoval na nějakého hypana. Tam se taková ryba klidně může vyštěpit taky, třeba i postupnou selekcí po několik generací...
Nejblíž se mi to zdá té L240, ale nejsem na to odborník.
- něco z okruhu Leporacanthicus galaxias ?
-L 007,L 029,L 240,L 241.
Na počítači to vypadá že to je živé, ale co to je, to si budeme muset počkat na plecospecialisty.
Mi přijde, že to je nafukovací hračka. Podobnou jsem dříve viděl.
Ake možná se pletu, na mobilu je ten obrázek malinký.
0 21.10.2016 05:16 O.Tom [439] Starší reakce
Starší reakce
0 03.10.2016 23:21 - Neviete ako je to u L052? Nežerie náhodou niekedy svoje mladé? Mal som vyliahnuté a nevidím nič.Ani mŕtve ani živé.Teraz mi samec stráži druhú znášku,tak som zvedavý.
Dva dni som prvé mladé pozoroval kade tade po nádrži i na skle akvárka a potom zrazu nič.
Ešte je tu druhá možnosť,že pozaliezali cez filtračnú trubku na druhú stranu biomolitanu.Ale že by všetky,to mi príde málo pravdepodobné.
Chameleon pleco - možno sa tak zašívajú,že ich nevídím.No chodievam z práce i neskôr večer a mladé som z tejto prvej znášky už nepozoroval.
Má niekto s nimi viac skúseností?
Starší reakce
Zavolaj alebo napíš a oni ti pošlú zoznam momentálne ponúkaných a dostupných rýb.Majú svoju cenu,no nemajú problém sa pri väčšej objednávke dohodnúť.Pani Sarvašová je milá osoba.Ja som napríklad dostal k objednaným rybám samca L213 grátis(ktorého som potreboval k darovanej samičke od kamaráta) Záleží na tom koľko chceš vlastne na rybky minúť,aby sa to aj im oplatilo voziť.Robievajú rozvoz vlastnou prepravou až domov,prípadne na najbližšiu benzínku kde si to preberieš.
Viď. spomenutý samec
www.youtube.com/… Mají nějaký orientační ceník, nebo si musí člověk cenu vždy vyžádat ?
Kde kupujete importovaná eLka? Většinou beru Glaser (přes Aquamaster). Občas něco vídávám u Hory, ale jinak všichni co znám nabízejí jen pár druhů nebo mají šílené ceny.
Vybírám nějaké zajímavé elko do studenější vody (18-26°C), tak jestli mám čekat na až Glaser něco doveze, nebo mi nějaký obchodník utekl.
Jak nic neseženu, tak se plácnu přes kapsu a nechám si dovézt:
www.amazon-exotic-import.de/… 0 02.09.2016 22:58 - A čo takto zase k L-kám a nepúšťať emócie?!
Já myslím že tam emoce moc nejsou...spíš takovej můj přístup. Trochu popíchneš a lidi v zápalu diskuse prozraděj i to co nechtěj. Krom toho ze zásady dráždím Libora
Ale to co sem napsal mám vodzkoušený. A prospěšný látky je věc která je užitečná když víš míru. Výtažek patřičně naředěnej je lék, ve větší koncentraci ale už silná desinfekce a silnější je jed. A zase ještě dodám že provozuju nádrže vod asi 860 litrů vejš. A velký akva víc snese. Ale zas je dobrý že máme různý názory...třetí strana si udělá svůj vobrázek a to je podstata těhdle stránek. teda myslím. A dobrou noc.
Sice nevím co jsem odborného napsal,kromě zakladní specifikace.
Ta by vám měla být známá, ve vztahu k oboru ,dendrologie.
Navíc jsem psal o nepříliš vhodném užití v akva,ne aby to tam nikdo nestrkal.
Spoousta jedovatých látek je docela prospěšná,ale to se již dostáváme k odbornějšímu výkladu a jiné terminologii.
Dendrolog se na strom dívá jinak ,než zoolog.
Akvaristika je blíže k oboru .....................?-zde at si odpoví každý sám,dle svého uvážení.
Počátek debaty byl o placu na množení
A ještě dodám že mám v akvu něco čemu já říkám houslový dřevo. To je kořen vyžranej do perforovaný skořepiny. Fakt tenoučká stěna jak tělo houslí. Většinou skončí tak že při např čištění se úplně rozpadne na takový kousky žlábkovitýho tvaru. Většina je to akát a jeho životnost v akvu je až 8 let. Podle síly stěny větve. Měkčí dřevo ožíraj radši a nebo jim to lépe jde. Taky mám vyzkoušený dřevo z trnovníku lepkavýho a huňatýho takže se fakt akátovýho dřeva nebojte. Jo a víno mám taky vakátovejch soudcích
Jo a napsal sem kořen ale myslel sem větev. Uříznout větev je jednodušší než vykopat kořen a chlap je vod přírody stvoření lenivý. A dodám že si nepamatuju že bych viděl vyvrácenej akát. A dost už o dříví
Bříza má dva účely - léčebné a žrací ... to já vím, že ji sežerou... ale o to jde...
Nebudu se dohadovat protože to co je chytře napsaný nemusí bejt přesný. Nebudu tady popisovat jedy atd ale upřesním že akátů je v závislosti na pojetí určování druhu zhruba 8 až 22. Doma sou v americe a mexiku. Jedovatý jsou částečně celý ale především se toxiny hromadí v listech a kořenech. Třeba rozklad listů je v podstatě herbicid zabraňující klíčení semen v akátových porostech. Na podobný bázi to funguje i u borovice.
Ovšem dutá větev ulomená z koruny je zpravidla suchá. To je nutný si uvědomit. Ty nepatrný hodnoty toxicity jsou tudíž degradovaný na nulu.
A protože sem nadšenej dendrolog a prolejzač různejch nepřístupnejch míst mám všude dutý větve a kořeny. Devadesát procent je právě akátovejch.
statistiky nevedu ale prcků krunýřovců se v nich narodilo hodně přes deset tisíc.
A k tý navrhovaný bříze..není vhodná pro nízkou trvanlivost pod vodou.
Z břízy uděláš voj k žebřiňáku a vydrží desítky let ovšem porazit jí, nařezat do metru a nechat rok ležet tak jí díky grafioze a jinejm potvorám rozdrobíš v ruce. Dub pod vodou téměř zkamení, olše dobře snáší mokro a sucho..střídání takže se z ní dělali kolíky k mostkům a pod. Nic ve zlým ale opisovat nevyzkoušený není přínosný pro nikoho.
Pouze doplním
-anotace k akátu-
Trnovník akát obsahuje jedovatý lektin,robin a fasin ,jejichž toxicita spočívá ve vazbě na specifická receptorová místa na povrchu intestinálních epiteálních buněk.Jedná se o jeden z nejznámějších přírodních jedů,hned vedle ricinu.Lze si tedy jednoduše odvodit ,případně možnou nevhodnost, jeho užití v akvaristice.
-anotace k bezince-
Bezinka rovněž obsahuje jedovatý lektin,ale pouze v kůře.Pokud je v akva podmínkách použita suchá část kmenu ,bez kůry,je tento druh v akva použitelný.
invalida napsal: ... na spodku koruny klenu akátu dubu atd.
S ohledem na aleopatické schopnosti akátu, na vysokou toxicitu celé rostliny včetně kůry, bych teda určitě do akvária hledal někde úplně jinde...
Všechna elka milují například trubky z břízy...a pokud je dobře uchycená, může být klidně i čerstvá...
Poohlídni se po suché bezince,ta je vesměs dutá,nebo lze si dopomoci vhodným vykružovákem do vrtačky ,do toho akva dříví co máš.
Jako dřeva mám poměrně hodně, jak toho "akvaristického" tak lesního, ale z dutých vhodných pro tření jen jedno a už celkem jeté.. jakože je to smrk a už má svoje roky.
Se ti po něčem podívám...
Hledal jsem vždy v Beskydech, což je samý smrk a bral jsem vždycky taková dřeva která prošla procesem, který neumím pořádně popsat
Tedy většinou nějaký malý pařez, který vyhnil, ale okraje zůstaly tvrdé a pevné.
Jenže takové jsem našel za svůj život možná 4
, bavíme li se o těch dutých...
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 52 53
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 81226x