Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 34 Přejít na další stránku   1  
Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.03.2015 18:43 R Muž Silent [5949] Re: dankes
Larvy Chrostíků si dělají bejváky s různých úlomků, kamínků a lístků. Nemůže to být ono?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 18:36 dankes – housenka v listu
ahoj, vyfotit to nejde, ale co to je ? Vypadá to jako průhledná housenka s trny asi 3 cm dlouhá, je zabalená v podlouhlém listu jako v domečku a chodí s ním :-D je to vtipný, ale chci vědět co to je když se mi to sem cpe, díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 15:39 Muž lojzalojzovic [327] Re: RBSC
díky za odpověď, zkusím probrat s tetoui wiki a strycem guglem, každopádně je to jedno protože v panice jsem ji vypustil do volné přírody (snad něco nevyvede v čističce). Dostat se ke mě mohla pravděpodobně s rostlinama. Uvidíme jestli se neobjeví další.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2015 16:13 RBSC Re: lojzalojzovic
Co lze vidět na fotce: zadní výrazná přísavka, přední málo výrazná přísavka (drtivá většina známých ploštěnek-vyjma asi jednoho druhu-nemá přísavky)
článkování těla(na fotce vroubkované lemování zasahující dovnitř) - není ploštěnka
extrémně zploštělé tělo, předozadně rozšiřující se, bez větší pigmentace
zvláštní dutina poblíž trávicí soustavy

Glossiphoniidae

Druh se svými znalostmi neurčím, zkus napsat paní J.Schenkové z MUNI, je milá, a pokud bude mít čas, třeba Ti určí i druh (pakliže to bude možné, jelikož se to často dělá podle tvaru "chobotu", taky by pomohlo vědět, odkud se tam dostala). Event.zkus napsat tady Johanovi, jesli nemá nějaký tip (co jsem tak postřehl, zajímá se o hydrobiologii).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 19:08 Muž P [125] - Betta splendensRe: lojzalojzovic
Zařadil bych to mezi ploštěnky, např. ploštěnka mléčná ;-) V akváriu by nic špatného neměla udělat. Přiznám se, že bych si takového tvora klidně záměrně "choval". Na živo jsem je nikdy neviděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 11:18 Žena Raviolka [2148] Re: lojzalojzovic
To je pijavka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 11:02 Muž lojzalojzovic [327] – vetřelec
Fotka k příspěvku Zdravím, poraďte co jsem to měl v akváriu, bylo to přicuclé na sklo, lezlo to pomaleji než šnek (skoro se to nepohlo), nemělo to ulitu. Po vytažení z vody se to skroutilo, velikost cca 2-3cm v nataženém stavu na skle viz foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.02.2015 11:27 Muž Chem [837] Re: Zixi
Larva jepice. Nejlepší je mrknout se i na příspěvky ostatních. Jepice je v tomto vláknu mnohokrát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2015 22:17 Muž Zixi [5] – copak to je?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Je to z trojlitrovky-potok. :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2015 10:07 R Muž romant [27987] Re: barra
Odroluj vláknem směrem nahoru a v modrým rámečku rozklikni ten článek, určitě se dočteš. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.02.2015 09:58 R Muž Silent [5949] Re: barra
Že by lasturnatka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2015 09:50 barra – co je to?
Fotka k příspěvku Prosim poradte mi, co jsem to pred chvilkou nasla v odkalene vode..dekuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 18:51 ondrejD Re: Tomason
vypadá-li (vypadalo-li) to jako nezmar "bez ramen" - či s krátkýma ramenama, a navíc se to při dotyku smršťovalo, tak opravdu nic jiného než nezmar - nebo polyp od C. sowerbyi - ani mě nenapadá .. - zkus mrknout tu:

www.microscopy-uk.org.uk/…

jinak délka ramen nezmarů hodně varíuje, čím větší mají hlad, tím jsou delší - a naopak. Barvu bych neřešil - šedé jsem teda ještě neviděl, ale zelená, hnědé a žluté ano.. Pokud jsi měl v akva zároveň buchanky, bylo "to něco" zřejmě nakrmeno, tedy "to" nepotřebovalo vystrkovat ramena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 10:55 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomason
tenhle rychlej šnek se mě nikdy nepřemnožil, což o těch ostatních tvrdit nemůžu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 10:46 Muž Tomason [37] Re: vaaclav
to jsem četl, ale podobné nezmarovi to moc není. Je to šedé a nemá to žádná ramena. Nevadí, každopádně děkuji. Levatku budu sledovat vývoj, případně jí vyhodím a ostatní pořeším přidáním třeba pár neonek aby to vyžrali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 10:21 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomason
Já netvrdím že je jen mě zaujalo tohle, cituji: Z vajíček se vylíhne průhledná plovoucí larva. Ta se přichytí někde na dně a vytvoří jen několik milimetrů dlouhý polyp podobný nezmarovi. Toto stadium bylo původně popsáno jako samostatný druh a o tom, že je to stadium medúzky, se ví až od roku 1924. Polyp může žít i několik let, množí se pučením a může tvořit tři typy pupenů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 09:08 Muž Tomason [37] Re: vaaclav
Díky, ale ta medůzka to nebude. Tohle je přichycené na skle (teda už ne, odstranil jsem to :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2015 21:54 ondrejD Re: Johan
Zdarec - zkoušel, spíš než chovat tak v nádrži tolerovat .. - občas zmizely, občas se objevily ... Ale momentálně je asi v žádné nádrži nemám, zato mám v několika akváriích houbu, zřejmě E. fluviatilis, pár kolonií na skle, na písku i jednu na mechu .. - kdybys chtěl, není problém.)

Houby u mě fungují úplně stejně jako dřív ty mechovky: roste to, daří se jim - pak "náhodou" zmizí, rozpadnou se - ale časem, z někde zapadlých gemulí (či statoblastů .) zase vyjedou, prodleva byla klidně i rok .. - mechovky teda sem te´d neviděl min. rok a půl .. - ale věřím, že někde tam budou čekat až se pro ně podmínky zlepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 11:16 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomason
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 10:53 Muž Tomason [37] Re: Tomason
Tomason napsal: Takže nikdo netuší, co by to mohlo být na tom obrázku č. 2 a č. 6 ?
respektive pod číslem 2 a číslem 6?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2015 10:41 Muž Tomason [37] Re: vaaclav
Líný číst nejsem. Mám pocit, že jsem se snažil určit živočichy a jen jsem prosil o potvrzení, zda jsou mé domněnky správné.
č.2 jsem nikde neobjevil a to jsem klikal na forum i na tebou dodaný odkaz
č.6 je mezi těmito šneky na pohled nepatrný rozdíl, proto si nejsem jist o jaký se jedná
č.5 ano myslím, že to může být Hlístice, jak píšeš ve svém příspěvku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2015 10:26 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomason
Asi jsi líný číst. Projdi si vlákno a dozvíš se co potřebuješ. Nemusíš ani moc daleko stačí jen dva řádky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2015 09:21 Muž Tomason [37] – Identifikace
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím odborníky,
mohl by někdo určit živočichy na fotkách? Objevili se mi v mém Krevetáriu (kreveta, rak, okružáci a Piskořky) + nyní toto:

č. 1,3,4 - domnívám se, že se jedná o Buchanku - asi neškodná (případně přidat na pár dní pár rybek, které jí zlikvidují (co třeba neonky?)
č. 2 - netuším co to může být, ale občas se to smrskne jak sasanka (vadí to něčemu?)
č. 5 - malý bílý červík, obávám se, že to nikdo asi z fotky nepozná, ale škodič?
č. 6 - no přibyl mi tam záhadně nový druh šneku, domnívám se, že se jedná o levatku nebo plovatku? - je užitečný nebo mi bude likvidovat ostatní obyvatele?

Děkuji za nápady a odpovědi.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2015 13:01 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pítik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2015 12:49 Muž Pítik [14] - Amerika – roup
rybám zdar, mám v akvárku nějakého tvora, který vypadá jako roup dětský. prostě dva centimetry dlouhý bílý kousíček nítě který se když vypouštím vodu taky lepí na stěny skla nedokážu to jinak popsat.
Vyplave když čistím akvárko z rozstřikovací rampy, když znovu zapnu filtraci a neonky je všechny hned sežerou. Potěr pancéřníčků, neonek ani akar si myslím že to nebude, ale že by se tam dostal cizý živočich... ? nebude to asi žádná akta X. nevíte? X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 12:55 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: danielkasan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 12:46 danielkasan – Čo to je?
Fotka k příspěvku Na rastline Vallisneria americana som objavila zvláštne cudzie teleso.
Vyzerá to ako malý priesvitný vačok a je plný guličiek telovej farby.
Nevedel by niekto poradiť čo to je alebo čo s tým?
Na ikry je to príliš malé.Akvárium mám už rok ale ešte som sa s tým nastretla.
Predom ďakujem za odpoveď.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 10:31 Muž Johan [4945] - Rostliny – mechovka
Zkoušel někdo dlouhodobě chovat nějakou mechovku? Třeba Plumatella repens.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 10:02 Žena Kaira [919] - Labyrintky
Já taky děkuju, aspoň můžu být klidná. Ploštěnky ve velkém akváriu s rybama mi starosti dělat nemusejí. ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2015 09:20 Muž Pepator [9] Re: aurela
Já na základě doporučení Turbínky koupil u veterináře 1 Panacur za 15 Kč. Dávkování je trochu složitější, ale ploštěnky jsou fuč a to stačila pouze jedna aplikace. Krevetky i šneci přežili.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 21:45 aurela Re: ondrejD
Články nemá. Všem moc děkuji za diskuzi. Jdu koupit no-planaria :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 20:46 ondrejD Re: aurela
jinak dle fotky to taky vidím na ploštěnku.

Zkus na to zviřátko vzít lupu - pijavice jsou článkované, ploštěnky ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 20:41 ondrejD Re: jamajcan
Ad. "Pijavice a chobotnatka je v podstatě to stejné,takže souhlasím"

Drobná poznámka: mezi chobotnatky patří jak celkem neškodná Glossiphonia, tak i velmi nepříjemná Piscicola geometra - parazit ryb, vypadá (naštěstí pro aurelu) jinak než to co je na fotce, ale nesměšoval bych rozhodně chobotnatky s pijavicema.

pro úplnnost - ch. rybí např. zde:

www.biolib.cz/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 20:35 Muž Pepator [9] Re: RBSC
Na tom tvém obrázku v odkazu je to krásně vidět. Ploštěnka nemusí mít hlavu do kosočtverce. Taky jsem měl ploštěnky co byly tvaru jako obušek a měly dvě malá očka vepředu přesně jako na obrázku. Některé měly hlavu do kosočtverce a jiné ne. A barvu měly taky různou od hnědé po šedou až dočervena. A na videu je vidět jak se rychle pohybuje. Já vsázím na ploštěnku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 19:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: aurela
Vsázím na ploštěnku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 17:37 RBSC ploštěnky
Kaira napsala: ..., ale nemá to hranatou hlavu...
aurela napsala: Hranatou hlavičku jsem nezpozorovala...

Není pravda, že ploštěnky musí mít nutně hranatou hlavu.
www.zoologie.frasma.cz/…
www.natur.cuni.cz/…

Nabízený tip se mi zdá nejpravděpodobnější, ale popravdě, na fotkách toho není příliš moc vidět, natož spolehlivé determinační znaky. Pohyb tvora(/video) jsem neviděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 17:33 jamajcan Re: Turbínka
Pijavice a chobotnatka je v podstatě to stejné,takže souhlasím a kdo viděl ploštěnky,ten ví ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2015 17:30 Žena Turbínka [2558] Re: aurela
Když už jsem byla usvědčená z prohlídnutí videa, tak se tedy vyjádřím :-) Ploštěnku bych vyloučila - tvar hlavy, pohyb, nestandarní barva a přikláním se k pijavkám nebo chobotkatkám, blíže si to určovat netroufám. Ale tak či onak bych si to v akváriu nehýčkala a důsledně sbírala, doufej, že jich tam nemáš vic ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 17:26 jamajcan Re: aurela
Tož,já bych si na ploštěnku nevsadil.Spíše mi to připomíná pohyb pijavičí.Přísunem vpřed.Ploštěnka se pohybuje kontinuálně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 15:17 Muž Legioix [574] Re: aurela
Podle videa je to obyčejná ploštěnka. Použít NO-planaria a do dvou týdnů je pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 14:20 aurela Re: Turbínka
Jelikož jste mi schválila video, tak věřím, že jste ho viděla :-) Nemůže to být nějaká hlístice? Nějak se mi pořád nechce věřit Vaší variantě, na tom videu co jsem našla to vypadalo strašně hnusně :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 12:37 aurela Re: aurela
Fotka k příspěvku Chytila jsem. Na papír to dát nemůžu, smrskne se to do kuličky. Je to tmavě červené/hnědé. Mám to na videu, dám to na svůj profil, snad někdo bude vědět
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 12:17 aurela Re: Turbínka
Hranatou hlavičku jsem nezpozorovala, ale byla to chvíle kdy jsem to viděla, letěla jsem pro foťák a zkoušela co nejrychleji vyfotit. Viděla jsem tam 2 tyhle tvory, byli u filtru. Ukázali se při krmení, ale teď je ani za nic nemůžu najít. Mám nastraženou past na ploštěnky, ale zatím nic. Určitě to při příštím zpozorování odchytím, jsem na ty sviňuchy připravená. Podle mě to bude nějaká třetí varianta. O "Glossiphonii" jsem našla video a je to velký tvoreček i když je teprve v "lůně matky". Ale já o tom vím prd, proto se tady ptám zkušenějších. Pokusím se odchytit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 12:00 Muž Pepator [9] Re: aurela
Je to ploštěnka, vyndej jí opatrně rukou nebo na špejli či vatovou tyčinkou hlavně ji vyndej hned, než se rozmnoží, tedy jestli už není pozdě. Pokud ji rozmáčkneš nebo přepůlíš, tak doroste hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 11:55 Žena Kaira [919] - Labyrintky
Taky jsem pozorovala v akváriu něco podobného, velikost a tvar těla jako menší ploštěnka, ale nemá to hranatou hlavu a je takhle dočervena jako na fotce od Aurely. Ploštěnku poznám bezpečně, tohle je jiné. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 11:52 aurela Re: vaaclav
Taky se bojím, že to budou spíše ploštěnky, zkusila jsem dát do akva past a uvidím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 11:49 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: aurela
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 10:08 Žena Turbínka [2558] Re: aurela
Ručně. Já sama jsem nepřišla na nic lepšího.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 10:03 aurela Re: Turbínka
A můžete mi poradit jak se toho mám zbavit? Na netu jsem bohužel nic nenašla, možná v záchvatu paniky. Mám v akva krevetky. Jakákoliv chemie mi je zabije
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 09:56 Žena Turbínka [2558] Re: aurela
Glossiphonia, pryč s tím.
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [34] ...... 86

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 57673x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7539-co-je-to-za-zavleceneho-skudce-parazita?od=1651