Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
0 16.04.2019 07:21 - Totálny žrút je Marisa cornuarietis,ale bacha na ňu.Až sundá riasu pustí sa i do rastlín.Ba ani anubias jej nerobí problém.
Ampulárie by tam mohly být, ale jak říkáš nekrmil bych je ničím.
Shodou okolností jsem si napěstovával GSA a na ni jsem také aplikoval peroxid vodíku. Bohužel jsem nepočítal jak dlouho trvalo k zbělání. Ale koncentrace byla jiná a tak nemohu přesně zjistit podrobnosti ale GSA zbělá nejrychleji, poté mech a čekám na zelenou vláknitou řasu.
To off-topic neřeš je mi to celkem jedno
Hlavně prosím Tě nehnoj. Tím to leda pohnojíš.
Vápníku máš dost, možná je v relativním nedostatku, že tam sereš moc draslíku.
Fosfor tam bude pořád, dokud tam budou ampulárie a bude přerybněno a překrmováno.
Jakou vodu používáš? Vodovodní? Pokud ano, měly by jít zjistit na stránkách vodáren její parametry. Solidnější vodárny uvádějí podrobné rozbory pro více lokalit ve městě. Ale vápník málo kdy chybí, spíš hořčík.
Jak se dívám na tvé akvárium, tak bych dal pryč všechny měchýřovky a snížil intenzitu světla nebo přidal na hladinu plovoucí rostliny. Taky bych nepřidával Torben, to není přípravek pro "Hi-tech" akvárium.
To přece není off-topic! Je to empirická zkušenost z boje proti řasám, která se může někomu hodit, i když je negativní, a do tohoto vlákna patří.
A osobně bych peroxid neházel do žita. Peroxid, hypermangan i savo jsou oxidanty; mechanismus účinku je velmi podobný. U všech třech je to vždy stejná otázka: jak je aplikovat, aby zabily co chceme a přežilo, co zabít nechceme.
Mám pocit, že v případě peroxidu budou schůdnou cestou nízké koncentrace působící po delší dobu. On se nerozkládá tak rychle jak se zdá (a jak jsem si donedávna myslel i já - než jsem udělal jinou zkušenost).
Zdravím a prosím o názor. Už docela dlouho bojuji s několika druhama řas. Mám tam ruduchu, na skle se objevuje zelená a na rostlinách ještě nějaká štětičková (nevím jestli taky ruducha nebo něco jiného. Provedl jsem několik kroků, jak se jí zbavit, ale zase se vrací.
Provedené testy NO3 20mg/l, PO4 cca 3,4mg/l, PH 6,8, tvrdost vody 4, CO2 dávkování 1b/s (indikátor světle zelený).
Hnojení a úprava vody: po každé výměně ekvivalent k množství vody - Saechem Flourish, Draslík, Torben
Z počátku jsem neměl testy, takže jsem po dobu 10 dní obden měnil polovinu vody. Poté jsem teprve změřil PH, PO4, NO3 a výsledky jsou uvedeny výše. Vidím tam pořád vysokou hodnotu PO4 a ani výměna vody nepomáhá, včetně vyzkoušení granulek Saechem na snížení PO4. Bohužel fosforečnany jsou pořád v nadměrném množství.
Dnes jsem koupil test na tvrdost vody a zdá se mi, že je moc měkká. Dle údajů v testu by měla být optimální od 6 do nevím kolika. Vzal jsem tedy v úvahu, že než bojovat s PO4, dodal bych některé jiné živiny a tedy doufal, že rostliny se nastartují.
Po výměnách vody se mimo neustálé rozrůstání řas začali kroutit nové listy na rostlinách a okraje listů napadla štětičková řasa. Vzhledem k tvrdosti vody jsem vzal v úvahu, že by mohl být na nízké hladině i vápník, přičemž dle údajů vodárny by mělo ve vodovodu být kolem 26 něčeho (bohužel čeho neuvádějí).
Tak a otázka zní, co s tím? Vápník nemám jak změřit a proto si nejsem jistý, jestli je vhodné ho formou pokus a omyl použít?
Teď jsem přišel k mističce s peroxidem vodíku a mech úplně zbělal ale řasa je nedotčená (a ne, savo s chlorom mi tam neukáplo)
off-topic prosím
Tak ona jedna cesta je řešit poměr N:P. Já ji zkusil, začal jsem P a zabralo to. Tys mohla mít poměr naopak. Nebo v pořádku a rozhodila jsi ho...
Ale ono to funguje u více lidí než jen u něj
A také už jsem zmiňovala, že potřebuji zkušeností s bojem s řasou znát více možností právě proto, že každá nádrž je individuální
Nehodlám nikde ventilovat, že na sinice zabírá jen fosfor, to je dost omezená informace
U mě se teda při přidávání fosforu řasy rozjely. Už ho nepřidávám.
Sipeeeeer, perfektní příspěvek a hlavně srozumitelný
Za chvíli šedá k PC a vše nástrahám k řasám
A jak bys třeba resil tu kombinaci rozsivek a zelené vlaknite? Světlem to neuděláš, jak upravi tak prihorsis jednomu a prilepsis druhému. Na co by se tedy v tom případě měl člověk hlavně zaměřit?
U peroxid někdy bývá projev opožděný, záleží jaká je to rasa a jak jsem psala nefunguje na všechny
Já ale právě proto stradam informace co komu pomáhá a Jirka mi o fosforu psal, že zabírá, to abych se ho zastal
4 14.04.2019 19:45 Maq Na téma rozsivek a dalších řas a sinic přispěji trochou teorie:
V biologii se rozlišují dvě strategie růstu -
r a
K. Zjednodušeně řečeno, r-strategisté vynikají rychlostí množení, K-strategisté vynikají schopností konkurovat.
V přírodních vodách se rozsivky často objevují na začátku sezózy. Jsou to typičtí r-strategisté. Jak pokračuje sezóna, převládnou zelené řasy a (v eutrofních vodách) nakonec sinice. Sinice přibývají relativně pomalu, ale prosadí se v konkurenci. Jsou to typičtí K-strategisté.
=
Nám akvaristům se to jeví tak, že rozsivek se moc nebojíme. Objeví se často v nových akváriích, ale stejně rychle většinou zmizí. Naopak zelené řasy a zejména sinice jsou často úporný problém.
Pro K-strategisty je z definice nutná
schopnost adaptace. V silné konkurenci dokáží využít všeho, co jejich růstu může prospět. Lidově řečeno, nejsou vybíravé, poradí si. Proto není snadné definovat faktor, kterým se jim dostaneme na kobylku.
Tak v mističce s peroxidem vodíku a tekutým uhlíkem se nic viditelného nestalo řasa i mech vypadá na první pohled vpořádku. Nechám to tak a uvidíme co se bude dít.
Zato v mističce se savem bez chloru je zlikvidované vše. Nic se nerozpadlo, ale zežloutlo až zrezlo- mech, řasa, okřehek. Opět jsem přidal pro porovnání nepoškozené jedince.
Nebyl bych takový optimista s tou sinicí. To, že Jirkovi zabírá častejší výměna neznamená, že to je pravidlo, které natuty zabere i u tebe. Je to jen jedna z možností. Mně na ni zabírá přidání fosforu, jinejm zatemnění atd.
Ta je mrcha taková složitější, Te se dari všude, ale myslela jsem to tak že zabere hlavně častější výměny vody pro zbavení se jí a pak už klasické úpravy aby se tvorbě předcházelo
U ruduchy je to jak u jiných řas. Je třeba nastolit rovnováhu mezi intenzitou osvětlení, CO2 a množstvím živin. Daří se ji v silnějším proudu, na okrajích listů pomalu rostoucích rostlin i v málo osázených nádržích živými rostlinami. U mě se dělala na listech pomalu rostoucích rostlin, které byly vystaveny silnějšímu osvětlení.
Super paráda ty sinice, děkuji za připomenutí, také bývá častý problém a ruducha, já to snad ani nestačím sepysovat
Moc děkuji, ani jsem nečekala tak parádní pozitivní reakce, jste super
Taky tak a i přidání aktivního uhlí mi s jejím ústupem pomohlo.
Asi budu ot, ale doporučuji přečíst knihu "ekologie rostlinného akvária" tam je to celkem vše hezky popsané. Je tam i hezky popsané jak se rostlina dokáže bránit před řasou, když má všechny potřebné živiny a světlo. Vylučují chemické látky které brání řase výskyt. Dokonce to dokáže negativne ovlivnit růst jine rostliny v blízkosti. Jmenuje se to alelopatie, koukni na ten výraz.
Jinak si myslím, že Maq se v tomto tématu vyzná.
Mi se na řasy a sinici nejvíce osvědčila častá výměna vody. Potom mi i lépe rostou kytky. Asi to souvisí s Maqovým oblíbeným tématem - organickým znečištěním vody, protože to pomáhá i v akváriích, kde mám dusíkaté látky na minimu. A samozřejmě to chce mít dostupnou kvalitní vodu.
Já potřebuji co nejvíce poznatků, proto jsem ráda, že každý napíše svoji zkušenost, jelikož je to strašně individuální a napsat jen, že rasu lze řešit jen světlem, jak skoro ve většině článcích píšou je blbost a pro nováčky peklo. A hlavně, sbírám, jaké prvky to nejčastěji způsobují v běžném provozu(kdyby se šlo do detailu bylo by toho mnohem více, ale ne každý chemii rozumí a ne každý člověk se v tom dobře orientuje, jako někteří naši kolegové, kteří to mají luxusně vychytané
) takže super a zapisuji taktéž
Já když jsem hledal ideální poměr světlo živiny tak mi vždy rozsivka vyskočila při snížení světla, když jsem světlo přidal rozsivka zmizela. Řasa se vyskytne vždy, když je málo živin vs světlo nebo naopak. Pak špatná cirkulace vody, špatná údržba akvária. Málo NO3, málo C02. Dlouha doba svícení. Znám to jen okrajově, jsou tu znalejší akvaristé.
A právě proto se také rozsivky nevyskytují vždy ve stejných parametrech vody. Tím, že jich je mnoho druhů, tak každému vyhovuje jiná "nerovnováha".
Taaaak to každopádně a proto mě štve, že všude uvádí jako řešení snížení světla, což je prostě kravina,jelikož vyvstane jiný problém
Každopádně křemík si píšu
Rozsivek je více druhů a ne na každý pomáhá snížit osvětlení, může to fungovat i obráceně. Taky se jim daří ve vodě, kde je nadbytek křemíku.
Jo to je jen v té první reakční fázi, potom až je rozložené tak nic.
Ano, pokud dáš peroxid přímo na rasu, tak se začne tvořit velké množství kyslíku, který tyto mikroskopické potvory nesnáší a tak hynou
Jen bacha ať se při aplikaci drží rybky dal
Ahoj, problém v nadrzi nemám, ale snažím se dát do hromady pár informací na jeden projekt...
Dokázal by mi někdo rozumně říct, jaký je nejčastější problém v nádrži, když vzniká zároveň rozsivka a dlouhá vláknina rasa?
Na rozsivku doporučuji snížit svícení a měnit vodu kvůli amoniaku.
Na zelenou zase zvýšit svetlo.
Což se s oběma rasama ohledně světla anuluje.
Ne vždy je problém v osvětlení, mě zajímá jaké hodnoty ve vodě nejčastěji způsobují tento problém a zatím jsem nikde na kloudne vysvětlení nenarazila
Díky moc všem za odpověď a samozřejmě majitel pěkně vysvětlene odpovědi bude v projektu zmíněn jako všechny zdroje
Tou reakcí vzniká kyslík a ten zabíjí ty mikroorganismy a řasy.(pokud ne, tak mě opravte)
Máš pravdu, peroxid jsem z nouze aplikovala přímo na rostlinu pomocí hadičky a stříkačky. A je fakt, že má pak člověk z nadrze kyslikovou sopku
Rasa do pár hodin zbela a postupně během pár dnu odpadá (ne na všechny typy řas funguje).
Tam ani nejde o reakci s vodou, jako o to, že když to nalejes do nádrže jen tak, tak se peroxid tak naredi, že už nemá žádnou koncentraci, on reaguje s mikroorganismy.
Používám ho v práci na čištění operačních nástrojů
Pak dej ještě vědět jestli to rozchodil ten mech.
P.S. pokud jde o peroxid mám takové tušení že se aplikuje přímo na řasu a je účinný když zreaguje s vodou potom už nic moc.
Už mi nešlo upravit příspěvek
Edit: udělám pokus do jedné misky dám ten roztok sava
Do druhé misky peroxid vodíku 3% ve stejné koncentraci přibližně
Třetí mistička bude obsahovat tekutý uhlík v podobné koncentraci
Nechám to tak a zítra podám hlášení
Ty doma neuklízíš
Savo je savo,bez sava-chloru to není savo,ale ta kyselina co jsi zminoval,no to jsem zvědavá,co ti to provede s tím mechem...
No tak to vůbec netuším co to udělá ale do akvária bych ten kousek teď nevracel. Já používám savo originál bez vůni.
Aha až teď jsem si všiml že je to savo bez chloru, jmenuje se to Savo koupelna na rez
Já používám obyč Savo a tam je chlór o kyselině nic nevím. Ono ten chlór naruší buňky že by to zmizelo během koupele nečekej když mech po koupeli vrátím do akvária tak řasa za pár hodin zbělá. Pokud to přeženeš tak ti mech zhnědne ale taky ne hned. Jaké máš Savo?
30 minut, ale nevidím rozdíl. Obojí žije. 10 ml vody a do toho 12 kapek sava poměr tedy nevím. Ve složení sava vidím kyselinu fosforečnou ale něco s chlorem ne. Co vlastně na tu řasu pomáhá? Asi mám to savo moc dlouho otevřené a neučinkuje
Jak dlouho už ho koupeš?
Používám roztok 1:20 a mech dávám na 50 vteřin nad minutu už to mech nedá a pod minutu to zase přežívá řasa. Jinak co se týče Okružáků v akváriu se vláknité ani nedotknou ale v tom kýbly kde není co jiného žrát se do ní nakonec pustily (asi za tři dny)
To jsem kupoval někdy minulý rok na jaře že prý po tom rostou rostliny jak blázen
jsi nemusel,mohla jsem to ho dát,leží mi doma na parapetě jeětě neotevřenej,možná i prošlej..
První a poslední zázračná vodička kterou jsem koupil byl tekutý uhlík hnojivo je taky chemie
to musíš tak,aby se z ničím nepohlo,jen s tou řasou...no já nemám bahno...
Tak kousek mechu i s přidaným kouskem řasy se už koupe v roztoku sava
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [13] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x