Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
I kdybys je nekrmila týden, tak hlady
neumřou. Někdy je to i potřeba pro dobro věci.
Už je krmím jen jednou denně a to mají pořádný hlad, kdybych je nekrmila, tak asi umřou hladem, řasa jim nejede.
Hnojivo přidávám jednou za měsíc...
Hlavně měnit pravidelně vodu. Jak máš silné světlo? Mě třeba ještě pomohlo přidat aktivní uhlí.
Asi bych teď přestal krmit nebo to alespoň zmírnil.
V AQ je: voda, rostliny, kameny, 2 substráty, rybičky, šneci, technika. A přidáváš chemii? Co může způsobovat rychlý růst řas?
Asi „zvyk je železná košile“. Nic měřený, nic dávkovaný, vždy jen tak. Nikomu nic neradím ani nedoporučuji, protože nic v AQ neměřím a nepoužívám chemii. Píšu jen co dělám a používám já.
8-10.30 a potom 16-21 svietim.
a nebudem to teda riešiť nejako extra, keď netreba
Aj okružáky mám zatiaľ v náhradnom akva, lebo som mala levatky a hodila som tam Helenku na chvíľu.
Ahoj všem, před pár týdny jsem řešila problém s řasou, snížila jsem dobu svícení na 8 hodin, krmím jen 1 denně, přidala jsem rostliny a ampulárky jsou pryč, ale řasa vesele roste dál a už se rozšířila i na nové rostliny.
Mám tam i malé okružáky (asi) a bahnatky (asi), ale řasa je ně moc velká a neritka ji taky nechce. Dnes jsem řasu z větších listu opět rukou setřela, ale brzy tam bude zas. Nevím, co ještě zkusit?
vlka napsal: ...vše co jde do AQ vyvařuji ve slané vodě...nikdy žádná řasa...
To je dané podmínkami v akváriu, to že kámen sterilizuješ, nezajistí že na něm už nikdy nebude růst žádná řasa. Kdyby nebylo například akvárium "zajeté" a bylo čerstvě založené řasa by se vytvořila jistě i na takto ošetřeném kameni.
Varem zničíš různé nechtěné mikroorganismy nebo jinou havěť ale jakmile dáš kámen do akvária kontaminuje se spórami řas a je je to závislé na podmínkách v akváriu jestli daná řasa propukne nebo ne.
A ta koncentrace? Když napíšeš hrst nebo špetku tak stejně nevíme do jakého objemu vody to manželka dá.
Sůl je tam, protože ji tam manželka vždycky dá. Špetku, hrst, jak kdy. A namísto spór měly být prasklinky a jiná „dutá“ místa, kam samozřejmě i Savo nepronikne. Var je var.
0 19.04.2019 12:35 A.K. [17] Ahoj, máte někdo zkušenost s touto řasou :
rybicky.net/nadrz/30273/6.jpg…
zbavit se jí asi nebude složité - jde docela dobře vybrat. Spíš by mě zajímalo, jak jí do budoucna předejdu. Ostatní řasy mi nevadí, naopak dělá mi radost jak se na nich krevetky pasou.
Anička
V profilu nemáš vyplněno, kolik hodin svítíš. Při záběhu akvária není dobré to se svícením přehánět. 6-8 hodin max a vkládat pár hodin pauzu pokud nesytíš CO2.
Já bych na to dal jen samotné okružáky budou to držet na uzdě a když jich dáš trochu víc vyluxují ti to ani nemrkneš. Lepší než hýbat se světlem a nebo nevím co.
Podle obrázku bych neřekl, že máš nějaký problém s řasami. Nějaké řasy se ti tam vždy objeví, kameny nezůstanou stejné, jako když jsi je tam dala.
No právě, a proto mě zajímalo jak vypadají akvárka od vaclav a od Smetany.
Můj odzkoušený postup proti rozsivce. Odkalení, vyčištění filtru, zlepšení pohybu vody, denně výměna 20% vody. Do týdne by měla být ve věcných lovištích. S intenzitou světla nehýbu.
Hnědou řasu mám v akváriu i po 8 měsících po založení. Mně pomáhá míň svítit a k tomu okružáci + neritiny. Na to, že se na hnědou řasu doporučují naprosto odlišné postupy ( míň světla/ víc světla) jsem taky narazil. Podle fotky v profilu bych řekl, že snížení intenzity světla v tvém případě pomůže. 24W LED na 50 L mi přijde celkem dost.
Je to rozsivka? Ta by mohla odeznít sama.
Dobře na ní fungují taky šneci.
Ako prosím na hnedý povlak na kameňoch? Niekde čítam viac svietiť, niekde menej. Hubkou niečo zišlo, ale ako zabezpečiť že sa nevráti.
Beztak je to celé jen akademická debata. Když mají řasy v akváriu podmínky, tak se tam časem objeví (šíření vzduchem, šíření živočichy atd.) nezávisle na tom, jak důkladně cokoliv povaříme nebo osolíme.
Jen pro upřesnění termínů... Spóry jsou zárodky řas bakterií a dalších. Ty otvory v kamenech můžeme pro nedostatek důkazů nazývat póry. A myslím (třeba mi to někdo vyvrátí) že i ta nejmenší spóra je mnohonásobně větší než molekula sava. Ergo nikdy se nemůže spóra dostat do póru hlouběji než savo. Ale připouštím může existovat spóra savu odolná.(možná i teplotě)
No teplota samozřejmě, ale já jsem psal o kapalině
Právě že teplota se dostane všude.
Jinak by se tak nesterilizovaly operační nástroje.
No řekl bych že řasy mají větší plochu a k uchycení. Například do akvária dáš pískovec a stejně plošně rozsáhlý objekt ale ze skla jak už jsi napsal. Sklo má o mnoho méně pórů než pískovec. Jasně vím asi je to blbost ale jen mě to tak napadlo.
Var je zniči je na 100 %. Narozdíl od soli.
I v Mrtvém moři dokáží řasy přežít.
Při vysoké teplotě nad 100°C se také nesostane do všech míst ale je účinnost vyšší, jen stále nevím na co dobrého je tam ta sůl.
Savo s vlastností kapaliny určitě nepronikne do všech spórů kamenů. Vysoká teplota při vaření by mohla zničit „zárodky“ řas.
Zkus prosím tu myšlenku trochu rozvést.
Já bych se zaměřil na póry.
Kameny se zdají na omak poměrně hladké ( ale nůž by o ně nabrousit asi šel) octovým testem prošly na výbornou. Ještě jsem přemýšlel jestli za to nemůže třeba barva kamene nebo ještě pravděpodobněji materiál který na povrchu adsorbuje látky které této řase vyhovují.
Já myslím právě jen na těch hladkých kamenech. Na skle nevím, jestli se dokáže vytvořit.
No já si myslím, že právě na hrubých površích. Oblázek je takový šmirgl. A na křemenu by se neměla vytvořit, jen ve spárách.
Jak vypadalo to akva? Bylo zarostlé? Chápu to tak že jsi tam neměl skoro žádné řasy a po vložení kamene se ti na něm udělala štětičková řasa?
Jo já vím už jsme to tady jednou řešili. Ale věř mi že co se týká desinfekce je koncentrované Savo mnohonásobně účinnější než slaná voda. A i přes to Savo tam ta řasa vyrostla znovu z čehož jsem usoudil že ta řasa v akváriích už byla a ty kameny pro ni byly ideální stanoviště.
Anďaska: možné to je ale na skle jsem ji nikdy neměl.
Hmm, to by bylo zajímavé zkusit si vzít kámen a aby byl identický rozbít ho na poloviny a jednu polovinu omýt jen vodou a druhou polovinu vyvařit ve vodě se solí, jen si myslím že samotný var toho zničí víc než sůl. Jakou dáváš koncentraci toho solného roztoku? A teď bude ale těžké udělat to tak aby se dělala řasa jen na těch kamenech, protože když ty dvě poloviny dáme do akva např. bez rostlin tak se udělá řasa na obou.
Vše co jde do AQ vyvařuji ve slané vodě. Nikdy žádná řasa.
0 18.04.2019 22:07 Anďaska Nemá ta štětka třeba sklony k tomu dělat se víc na kamenech s hladkým povrchem?
Jo, i to je možné. Jojoefekt
Pobyt mimo vodu chtě nechtě rostlinu oslabí a po návratu do vody bude pro řasu ideálním stanovištěm...
No já mám pocit že na některých kamenech se štětičkové řase prostě líbí. Kdysi jsem měl podobnou zkušenost, ale když obrostly tak sem je vyndal vydrhnul, vykoupal v savu a nechal asi měsíc na suchu. Pak sem je dal do jiné nádrže a za chvíli tam ta mrcha byla znovu. Víckrát sem to nezkoušel. Kameny jsou od té doby v teráriu a štětka na nich neroste.
Tak řasy jsou tu už hodně dlouho a naučily se přežít. Já jsem si nabral velké oblázky asi 100 m od řeky. Byly krásně čisťoučké a tak jsem je jen opláchl a dal do akvária. Po týdnu na nich vyrazila taková štětka že jsem je musel okamžitě vyndat.
Pak to někdy zkus dát znovu do vody jestli je schopna toho co tu někdy říkají lidé že vysušený okřehek dokáže po vložení do vody znova růst.
Druhý den a ruducha má bez vody už dost velký problém, ale zelenec taky trochu trpí. Je to pro něho velký skok jít z pod vody rovnou do květináče. Zítra ho dám do flašky od okurek a přikryji jí, aby tam byla trochu větší vlhkost.
Ona na něm je zelená flekovitá řasa nejspíše GSA. Ale jen malé množství, skoro to nejde poznat. Taky budu sledovat.
Budu to sledovat a informovat o průběhu.
Přesně tohle jsem měl mysli.
Mně to napadlo, když jsem viděl tuto fotku od Planorbely:
rybicky.net/forum/9920-emerzni-pestovani-rostlin…
Kdyby například jeho anubias byl pokryt ruduchou, tak by podle mně na suchu neměla šanci, zatímco anubias to při přiměřené vlhkosti zvládá...
Guppy napsal: Zkoušel toto někdo někdy otestovat? Jak dlouho vydrží řasa na suchu bez újmy?
Stačí jí k životu jen xx% vzdušná vlhkost?
Když sleduju souběžnou diskuzi o emerzním pěstování rostlin, nešlo by to v některých případech využít? Třeba u anubiasů, než je máčet v savu - nechat je určitý čas v prostředí s takovou vlhkostí, která bude anubiasu stačit, ale řasy zahubí?
Dostal jsem od kolegy zelenec s ruduchou, který měl v akvárku a řasa už po jednom dnu má velký problém. Nutno podotknout, že je normálně ve sklenici s vodou, což by normální akvarijní rostliny nedaly.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x