Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Ne nebylo nemá smysl pořád dokola zakládat a zakládat. Stačí jednou založit a pak pouze pomalu poopravit a vylepšit chybky které se při založení udělali. Teď už si to postupně začíná sedat a vše se osidluje bakteriemi, když to znovu založíš jedeš úplně od nuly. Proč? Porto, že je tam řasa a ta se objeví u většiny nově založených nádrží i když jsou založeny úplně správně.
Nevím, do jaké míry to bylo dokázáno, zas tak podrobně to nesleduji. Ale je to jev v přírodě tak běžný mezi různými druhy organismů (pozemní rostliny, houby, plísně, bakterie... ostatně jsou na tom založena i antibiotika), že by mě dost překvapilo, pokud by zrovna mezi řasami a vodními makrofyty něco takového nefungovalo.
Ostatně na sinice, což nejsou řasy, ale bakterie, fungují některá bežná antibiotika. A také bakteriofágy (respektive cyanofágy). Nevím ale, nakolik je běžné lít do akvária antibiotika nebo fágy, i když to asi někdo dělá. Já jsem toho názoru, že je lepší v akváriu ustanovit jakousi rovnováhu, než do něj lít magické vodičky. Už proto, že určité množství a typů řas do akvária patří, stejně jako určité množství a typy bakterií. Litím koncentrovaných vodiček se pravděpodobně nadělá víc škody než užitku, protože toho často zlikvidují víc, než je třeba.
V knize
"Ecology of the Planted Aquarium" od Diany Walstad je velmi pěkná kapitola týkající se přímo alelopatie (angl. Allelopathy). Je tam i řada odkazů na vědecké studie, které se tímto fenoménem zabývají. Na níže odkazované stránce si můžeš stáhnout další velmi zajímavý článek o výzkumu alelopatie přímo u vodních rostlin:
citeseerx.ist.psu.edu/…
Případně si můžeš v největších článkových databázích světa (
www.scopus.com nebo
www.sciencedirect.com ) vyhledat klíčové slovo "allolopathy" a přečíst si k tomu některé ze stovek odborných článků na toto téma (tyto databáze jsou komerční/placené, ale většina univerzitních knihoven má do nich přístup). Jsem přesvědčený o tom, že tento zdroj informací o alelopatii je zcela jistě relevantnější, než různé pseudo-vědecké až mýtické bláboly, které o tom někteří lidé šíří na internetových fórech. Důvodů, proč se alelopatické chemikálie nevyrábějí sériově (a neprodávají za velké peníze akvaristům jako zázračný všelék), je hned několik: 1) výzkum ještě není tak daleko, aby byly identifikovány konkrétní sloučeniny, které jsou za to zodpovědné; 2) syntetická výroba těchto látek je velmi složitá a nákladná; 3) různé druhy rostlin používají pravděpodobně různé typy alelochemikálií, takže rozhodně neexistuje jedna univerzální látka, která by nám vyřešila problémy s řasami; 4) akvaristický průmysl je pro většinu vědců nezajímavý. Z výše uvedené je tedy podle mě jisté, že alelopatie je mnohokráte prokázaný vědecký fakt, podložený mnoha seriózními vědeckými studiemi.
Jiná věc ovšem je, jak velkou roli může tato alelopatie hrát v rostlinných akváriích, kde se často mění voda nebo se tam používá aktivní uhlí či podobné materiály, které z vody odstraňují organické sloučeniny. Jeden pán mi ale například vyprávěl (a já nemám důvod mu nevěřit), že když ve svém rostlinném akváriu měnil týdně jen 50% vody, neměl problémy s řasami. Jakmile ale vyměnil 80-90% vody, čelil náhle invazi řas. Jakmile se vrátil zpátky k 50% výměnám, řasy opět zmizely. Každopádně při větších výměnách vody se koncentrace alelopatických látek ve vodě zcela jistě zředí a přestane být asi tak efektivní. Záleží tedy zcela jistě na konkrétních podmínkách, konkrétních rostlinách a jejich kondici. Chřadnoucí rostliny asi nebudou mít sílu ani energii na to, aby řešily syntézu alelopatik.
Každopádně alelopatie sama o sobě podle mě moc velkou roli v rostlinných akváriích hrát asi nebude (což ale neznamená, že neexistuje a nemá na tom určitý podíl). Rozhodně to ale nebude jediný faktor, který hraje při kontrole řas nějakou roli. To jen tak k zamyšlení ...
Což nikdy dokázáno nebylo a je to jen akvalegenda ...
DaveLister napsal: ... A navic vylucuji latky, ktere rasam vadi. ...
Kdyby to dokázáno bylo, tak se to už syntetizuje a lije do akvárií po kýblech.
Tu normu zvedli po povodních předtím byla méně možná i 30mg/l NO3
A mam obcas vzduchovat? Pomuze to necemu?
Ano, rostliny, pokud se jim dari, tak NO3 snizuji. Oni snizuji vsechny ziviny. A navic vylucuji latky, ktere rasam vadi. Jde o to, zda se jim dari tak, aby se nedarilo rasam.
Popletl jsem to a mam NO3 mezi 10-25, spis to je k te 25.
Snizit se to da jak? To snizi rostliny, kterym svitim je to tak?
Svitim kazdy den od 9 do 18 hodin. Zarivkama z toho setu.
Krmim 1x denne, tak aby to vzdy do 2 mintu vse vyluxovali. V SO a v NE maji hladovky, neb to je akvarko v kancelari v me praci.
Ano norma na vodovodni vodu je sice 50 mg/L, ale to je imho takova znouzecnost, kdyby ta norma byla prisnejsi, tak bude problem ji na nekterych mistech splnit (nebo to bude stat moc penez). Na balenou pramenitou vodu je uz norma prisnejsi (25 mg/L) a na kojeneckou jeste nizsi (10 mg/L). Prazsky vodovod ma 17 mg/L. Pit vodu s 50 mg/L nic moc zdraveho není (dospely to ale vydrzi, jako spoustu jinych nezdravych veci) a rybám to také neprospěje (zvlaste citlivejsim druhum z cistych vod, prasatkum je to asi jedno).
Kytkam imho bohate staci 10-15 mg/L. Mit přes 25 je imho zbytecne moc a pokud jsou soucasne problemy s rasami, zkusil bych to snizit.
kolik hodin denně svítíš?
NO3 by melo byt do 50 OK, dokonce bezna voda ma kolem 50, co tece z kohoutku. Ale jak jsem psal, podel testu to je vic jak 25 a mene jak 50. To by pry melo vyhovovat rostlinam a rostliny opravdu hodne rychle rostou. Ale s nimi uz i rasy :(
pH je nizke uz z vodovodu, mam tady velmi mekou vodu.
Jeste me napadlo obcas pustit skrze vzduchovaci kamen sprsku bublinek tak na 1 hod denne, ale to je asi hloupost.
NO3 25-50 je na muj vkus hodne, i kdyz jsou lidi, co tvrdi, ze je to v pohode
pH 6.3 samo o sobe neni problem, mel jsem v nekterych akvarich cilene i mene (nektre ryby to vyzaduji), spis bych se ptal, proc ti pH tolik klesa (predpokladam ze mas normalni mirne alkalickou vodovodni vodu), pokud ho sam nejak cilene nesnizujes - muze to byt nadbytkem ruznych latek ve vode, mozna i nejake organiky?
Do toho PO4 bych mozna investoval a mozna bych zkusil zmerit i organicke latky ve vode (chemicka spotreba kysliku, rataj ma na to antialgae test, i kdyz nevim, jak dobre funguje, mel jsme od nej dusicnanovy a ten nefungoval)
NO3 mam mezi 25-50.
Fosfor nemam na nej test.
Spis si rikam, zda neni take problem me nizke PH, ktere je mene jak 6,4
hlavni ziviny, kterych byva nadbytek, jsou NO3 a PO4
Sorry :(. Hodnoty vody neměřím, neřeším, neznám. U mě to je o odhadu od oka
.
Dekuji za rady. Na akva u tebe juknu a budu holt cistit a cistit.
Co jsou vlastne ziviny? NO2 a NO3? Nebo to jde zmerit i nejak jinak?
Na ryby bych nespoléhal, primárně je třeba změnit podmínky. Navíc ty netrpíš až tak zelenými řasami, které tyto ryby rády.
Žádná chemie, žádné hnojení, čisti. Koukni na mé nádrže, problémy které mám nebo řeším.
K čistotě. Čistota vody v akváriu a vyluxované dno - to není jedno a to samé. Já si pěstuju detrit (kal na dně). Rostlinám často prospívá detrit (neříkám, že všem druhům). Vyluxované dno je sterilní - ani rostliny, ani ryb v něm nic nenajdou. Vyluxované dno automaticky neznamená akvárium bez řas. Dno se sajrajtem automaticky neznamená akvárium s řasami.
P.S. Poradil bych ludwigii, ale tu už u tebe vidím. Nemyslím, že potřebuješ víc druhů. Posiluj, co ti funguje.
Ahoj, dik za rady, uz jsem zacal. Prave jsem vymenil cca 20% vody. Promyl jsem filtr v odtekajici vode a vymenil filtracni molitan, ktery chyta nejvetsi nacistoty.
Pred tydenm jsem zakoupil i rybky, co maji mit rady rasy a rudochy. Za chvili je pridam do evidence me nadrze, abys vedel o jaky jde druh.
rybicky.net/atlasryb/parmicka_cernopruha Nejsem zkuseny akvarista, spise nadseny amater a porad je se co ucit. Pomuzou mi v tom rybky, jak ty rasy eliminovat? Pomuze tedy trosku hladovka v akvariu, aby se do nich pustili vsechny rybky?
Zadnou chemii do toho tedy poustet nemam co? Ani prihnojovat? Jenc istit, cistit, cistit?
Ja si stal emyslim, ze dno mam ciste, tech zivin by nemelo byt nejak extremni mnozstvi.
Muzes mi napsat nejake nazvy rychle rostoucich rostlin? Ted tam mam to "kapradi" to roste velmi rychle a dari s emu uzasne, to nestaci? Dekuji
Barča napsala: A nebylo by lepší rostliny dát pryč komplet vyčistit akva a vyprat dno ? A udělat to vše od znova?
Možná. Ale zkus se s tím nejdřív pár dalších týdnů poprat. Minimálně nazbíráš zkušenosti pro nové akvárium.
Moc živin.
Koukám na tvé akvárium, doplňuji: Nasadil jsi ryby, včetně dvou skalár. Začaly se hromadit živiny. Ono počáteční množství rostlin asi nebylo zlé, ale dal jsi tam ryby dřív, než se rostliny stačily rozrůst, aby stíhaly odebírat živiny. Následně jsi nezachytil nástup řas (časté, mám bohaté zkušenosti) a teď se řasám daří tolik, že to omezuje růst rostlin. Potřebuješ omezit řasy, povzbudit rostliny.
Vyměnil bych 15% vody, otrhal část řas, začal dávat pozor, kolik krmím. Za dva dny 15% vody, otrhal část řas, dokoupil rychle rostoucí rostliny. Za další dva dny 15% vody, otrhal část řas. 15% vody, otrhal část řas. 15% vody, otrhal část řas. Atd., atd
.
0 27.04.2016 13:36 Hofy – Prosim o radu
Ahoj, vsem, prosim, podivejte se na mou nadrz a zejmena pak na fotku
rybicky.net/nadrz/24440/3.jpg…. Uz asi 14 dnu se mi tam mnozi rasy.
Vodu menim kazdy tyden asi 1/3. Filtr cistim v akvarijni vode jednou za 2 mesice a kazdy tyden mu menim prvni filtracni molitan na hrube necistoty.
Vse mam v norme, jak NO2, tak NO3. Rostlinam se dari a rostou rychle, dno pravidelne odsavam a je ciste. Ze zacatku jsem mel asi po mesici takovou tu zelenou flekatou rasu, co dela skvrnky a dela se i na skle a ta po cca 2 mesicich pomalu vymizela a jiz se nedela, ale zacala tam byt zelena rasa a pak i rudocha.
Prosim o "nakopnuti" co mam hlidat. CO2 nepouzivam, v podstate akvarium nehnojima spoleham na vykaly od rybek. Jen pri zakladani tam bylo granulove hnojivo v substratu pro koreny rostlin. Dekuji za rady.
Před lety jsem kamarádovi udělal "instantní akvárium". Akože dno, zasázel rostlinky, zabalil do fólie a strčil mu do ruky s flaškou detritu ze svého akvária (doma dolil jen vodu). Asi po dvou měsících jsem se byl podívat a vypadalo to u něj podobně, jako u tebe. Nedovedl jsem mu poradit, protože jsem takové řasy nikdy (ok, lidská paměť může být krátká) neměl. Samozřejmě vláknité řasy, parožnatky, sinice - to znám, ale kdybych chtěl mít co měl on nebo co máš ty, tak nevím, jak toho dosáhnout.
I když někomu založím akvárium podle mého postupu, nedovedu si představit, co dotyčný bude dělat. Podobné je to s počítačem - začátečník vymačká do klávesnice kombinace, které by pokročilého nenapadly.
Nedovedu ti přímo poradit, protože já bych například neudělal akvárium s filtrem. Všechno mám bez něj - a to už samo o sobě zásadně mění podmínky. Můj názor je, že na těch pět pavích oček filtr nepotřebuješ - pokud ti rostou rostliny a máš jich dost. Tobě evidentně nerostou a musíš bojovat. Skus měnit 15% vody obden, mechanicky vybírej opatrně řasy, které jdou vybrat a vydrž to dva týdny. Pak dej vědět.
Jen doplním, co naťukla Xlienka. Nejlepší způsob, jak se zbavit řas v akváriu, je dát si hned od začátku pořádně záležet na tom, abych své akvárko dobře založil. Pokud se akvárko založí špatně, může být boj s řasami dopředu prohraný, a to i při sebelepší snaze. Velmi důležitý je už třeba výběr vhodného substrátu, rostlin a osvětlení. Hrubší substráty mají jednu velkou nevýhodu, a to je zapadávání organického bordelu (hlavně tuhých rybích výkalů a nespotřebovaného krmiva) hlouběji do substrátu, kde pak hnijí. Takový substrát se pak promění v továrnu na organické živiny pro řasy. Podobné problémy jako bordel v substrátu může vyrábět i špatně fungující filtrace. Substrát a filtrace mohou někdy nadělat více paseky, než užitku. Dobře založené akvárko s velkým množstvím dobře živených rostlin a malým množstvím nepřekrmovaných ryb se po nějakém čase natolik stabilizuje, že ho jen tak něco nerozhodí a vyžaduje z naší strany jen minimální údržbu (o většinu důležitých věcí se tam starají bakterie). Držím Barčo palce, aby tě počáteční neúspěchy neodradily.
Chce to trpělivost, za 6 dnů se nic nenadělá. Prozatím můžeš kousky řasy odebírat, ale chce to nechat zaběhnout tak 2-3 měsíce a pokud bude pořád řasa přetrvávat je na místě začít dělat další změny.
Teď je podstatné neflákat údržbu a čekat. V případě, že se nebude dařit žádné kytce tak i doplnit o něco nenáročného.
Samozřejmě založená prezentace by pomohla odstranit třeba ještě nějakou výraznější chybu v založení, ale to opravdu dotazováním zjišťovat nehodlám.
Spíš to bude souhra více důvodů, ale zjistit se to dá až z prezentace, kde napíšeš všechny potřebné informace
Barčo, založ si tady nádrž, kde uvedeš vše důležité a doplň to fotkami
Pak bude snažší ti poradit, kde by mohl být problém
Za 6 dní je ten akvacit ještě stále nefunkční, tedy ve smyslu nitrifikačním, to chce tak tři neděle, aby došlo k řádnějšímu osídlení bakteriema.
Ahoj ,jak už jsem psala že mám problém s řasou.Nechce furt zmizet (i když jsem tam dala ten akvacit) nevíte proč nechce zmizet (vodu měním i častěji 2 nebo 3 do týdne )
Prosím pomozte mi
0 25.04.2016 12:44 Pazdi – Chihiros Doctor Plants Super
vaaclav: Ok, díky! Trochu to poměřím a kdyžtak se zase ozvu, co s tím
JirkaŠčobák: Překrmení to být může, trochu jim to omezím chudákům
paradoKs: Filtr tam mám závěsnej atman hf-0300 s biomolitanem uvnitř, zanesenej zatím není a proudění mi taky nepřijde nijak hrozný, takže tímhle to asi nebude. Stejně tak, jak jsem psal v předešlém příspěvku, kytky rozhodně nestagnují - všechno parádně roste... bohužel i ta řasa no
Každopádně díky všem za podnětné reakce, nějak se s tím popasuju
S tím jsem se potýkal taky nějakou chvilku. První věc, nedostatečná filtrace, nebo špatná cirkulace, nebo je filtr špinavý. Na to se zamer, voda musí proudit a být křišťálová. Mechanické odstranění je podmínkou! Dále nevíš jaké živiny ti schází.... Ale schází. Jakmile budou růst kytky (teď stagnují) řasa začne ustupovat. Přidávání tekutého uhlíku je na tento přechodný stav také velice dobré.
Pevné nervy tak na cca měsíc
Zkoušel jsem ledacos a nejvíc se mi aktuálně osvědčuje 30 cm akvarijní pinzeta, kterou jemně, krátce, ostře popotahuji (pohyb vychází nejvíc z ramene). Když hrozí, že vytáhnu i rostlinu, začnu tahat na jiném místě a menší množství. Takto se z rostlin dá vytahat docela dost (podobně postupují řasožravé ryby).
Špejle trochu zdrsnit její konec a natáčet někdo na ní přivazuje mezizubní kartáčky nesmíš si řasu nechat přerůst přes hlavu. Asi bych trochu ubral světlo. Jinak testy ty základní PH, KH, NO3.
Cladophora to není. Řekl bych "jemná vláknitá řasa". Akvaristickou pinzetu a vytahovat jemným cukáním.
Můj odhad je, žes buď překrmil nebo moc světla nebo není ideální ta výměna poloviny vody týdně. Při tomto osazenstvu bych krmil naprosto minimálně a měnil ne víc, než 20% vody za týden.
Kdyby to bylo mé akvárium, začnu mechanicky odstraňovat řasy a měnit 15-20% vody každé dva dny, dokud to nezačne vypadat stabilně a časem ustupovat. Drastický zásah může způsobit ještě větší problémy. Řasy jsou taky rostliny a když se jim najednou přestane dařit, nastoupí například sinice.
Nějaké testy klidně koupit můžu - nějaké tipy, na co se zaměřit?
jojo, je to na vyhození... naštěstí tohle je vyfocená ta nejhorší oblast, jinde to není tak strašný
Škoda že neměříš protože by jsi asi sám zjistil co se děje. Ta kuba je skoro na vyhození.
Zdravím, Monte Carlo mi poměrně brutálně začalo zarůstat zelenou řasou - nejspíš Cladophora(?). Prosil bych o potvrzení identifikace řasy a o radu, jak co nejlépe postupovat dál. Info o akvárku:
- 16 litrů
- světlo Diversa LED Intenso 10,1 W
- 1x týdně výměna cca poloviny vody
- vždy po výměně 1 ml PMDD (s tenso coctailem) ...takže 1x týdně
- co2 nonstop
- kytky: m. monte carlo, malokvětka, microsorum - všechno bez problémů roste.
- založeno 2 měsíce (se zajetým filtrem)
- osádka: 5 razborek skvrnoocasých a nějaké krevetky red cherry
- hodnoty vstupní vody:
www.vak-hod.cz/…
- hodnoty vody v akvárku neměřím
Přikládám orientační foto nádrže. Díky!
To se v hadicích dělá běžně, proto se na ně prodává i čištění.
www.akvarista.cz/…
Až zjistíš že ti to zpomaluje průtok tak bych to teprve řešil. Jinak dobré je místo kartáčků klasické savo.
Ahoj prosím o radu co je to za bordel.Filtr jsem měnil před měsícem.Jde o eheim 2424 před tím byl vnitřní fan 2 .akvarko jede přes dva roky.Teď se udělalo cosi viz foto. Asi nějaká řasa. Je to na vývodu i sání.
Stačí kostka akvacitu, vyříznout díru a spodek stávajícího filtru do něj vložit. Foto najdeš třeba ve vláknech filtr do malých akvárií do 50l.
A akva by nemohlo být aspoň těch 30l ,rodiče mi větší nechtějí dovolit
A jaký filtr (lepší) bych mohla koupit ?
A proč tam topis na 27? Ryby jsou studenokrevne, když snizis teplotu o pár stupňů a zpomalí se tím metabolismus a snizis tim trochu biologickou zátěž akvaria.. Pávi očko tolik tepla nepotřebuje.
Chtělo by to větší akvárium a lepší filtr. Pokud filtr nevydrží měsíc bez údržby, tak nestihá. Čistit ho 2x týdně je extrém. Se současnou osádkou a technikou je akvárium bez řas jen sen.
Filtr se hodně ucpává takže ho čistím 2x do týdne
A výměna vody je také 2x týdně
Ako často sa čistí filter? No a vodu meníš? Teda 1/3 vody by si mohla meniť už od teraz a aspoň obdeň. Malo by sa to upraviť. Vyzerá to na nedostatočnú hygienu akvária. Takže meniť (1/3) vody
Ahoj všichni. Chtěla bych se zeptat. Obevili se mi v AQ řasi (dlouhé a hnědé) ,objevili se nejdřív na technice a potom na rostlinách zkoušela sem je setřít (povedlo se).Za další 3dny se objevili znovu :( .Nevíte co to mohlo způsobit ?? A popřípadě jak se té řasi zbavit ?
Osvětlení LED Diversa 5.7W 20litrů
Filtr Claro 200 Diversa
Topítko Thermo plus
26-27stupňů
5x paví očko
3x Okružák Ploský
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [33] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x