Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2020 16:34 Žena wicca [0] – Prosím o radu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Chtěla poprosit o radu, co mám dělat s "řasou", viz foto. Rostliny jsou tím postupně kompletně pokryté, nejde to odstranit setřením, je to i na kamenech a kořenech. Kameny zvládnu vydrhnout, ale neustálé nakupování nových rostlin už mě přestává bavit. Jediné co pomáhá je stříhání hnusných listů, ale jakmile vyrostou nové, za chvilku vypadají podobně.

Pořídili jsme do akva už i CO2 (4 měsíce), vyzkoušela jsem lokální aplikaci peroxidu, sůl do vody, tekutý uhlík, ale nepomáhá nic. Už nevím co mám dělat, ale tohle je prostě hnus... Něco je špatně, ale já netuším co.

Díky předem za radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2020 18:07 Muž QQQ001 [23] Re: vaclav
Je to darována kytka. Jsem začátečník a dnes jsem zjistil, ze není v pořádku. Mam ji v akváriu necelý týden, tak se ta rasa snad nerozšíři dal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2020 16:18 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
Pokud jde o tuholisté rostliny jako je anubias tak je vyzkoušená věc jen ti to ale nezaručí že se to nebude opakovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2020 16:18 Muž QQQ001 [23] Re: vaclav
OK díky ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2020 16:16 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
1 díl sava na 20 dílů vody po dobu 4 minut, potom osprchovat a 30 minut máčet v čisté vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2020 16:14 Muž QQQ001 [23] Re: vaclav
Vyndat ji není problém jen ta koupel v savu mi přijde drasticka. Nějaký poměr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2020 16:10 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
Ostříhat je samozřejmě můžeš ale připravíš se tak o spoustu listů. Můžeš na listy použít nějakou chemii třeba opakovaně tekuté CO2 nebo koupel v savu to ale musíš rostlinu vyndat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2020 16:07 Muž QQQ001 [23] – Anubis
Fotka k příspěvku Mohu listy napadené rasou u Anubisu ostříhat?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.01.2020 19:38 Jarden Sk Re: vlka
Môžem len potvrdiť, že živorodky na ruduchu,staghorn fungujú a mám v malom akva pávie oká a žerú okrem nej aj cladophoru ak sa neprekrmujú a majú riasu ako doplnok stravy, takže funguje to, ale nedal by som si ryby do akva iné ako chcem len preto, že požierajú riasu-podobne aj plžov. Je to každého vec, ale na výtoku plastovej lilypipe sa mi robila prisadnutá ruducha a tak som vymenil náplne,pridal uhlie a rašelinu a je skoro celá preč-prúdenie a nič iné sa nezmenilo, takže súvis s org. odpadom to musí mať a vždy keď sa tak začne diať tak pridám uhlie do filtra a čistím lepšie akva. Ak niekto používa riasy ako zdroj časti krmiva, tak je to pochopiteľné a nič proti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2020 19:11 Muž vlka [3444] – zajímavé
Jeden skoročerný bojovník - konzument řasy, hezké, v 7:46 obzvlášť www.youtube.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 19:42 Muž laguna1505 [61] Re: Jarden Sk
Díky,zkusím....PMDD jsem hnojil jen zezačátku,již nehnojím asi měsíc a půl. Parmičky tam již bohužel jsou, a odlovit je bude asi problém. Dnes jsem vodu,tak při příští výměně vypláchnu i filtr. Do něj jsem ještě nezasahoval, maximálně vyměnil vatu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2020 19:03 Jarden Sk Re: laguna1505
Ahoj, tak si trochu tiež zamudrujem...Okrem staghornu je tam aj v machu vláknitá riasa a to je pravdepodobne problém org. odpadu. To že to raz za týždeň vyluxuješ a vymeníš 1/2 vody nestačí- vyper aj filter najskôr to pôjde odtiaľ a doporučil by som nasadiť na mesiac akt. uhlie do filtra. Hnojíš PMDD, tak by to chcelo nastaviť aj hnojenie aby nebolo veľa živín vo vode-tzn. tablety do dna a do vody iba trochu KNO3 -poďla testu cca10 mg/l-udržiavať/ak stúpne meníš vodu 1/2/.Na obmedzenie svetla stačí skrátiť dobu svietenia na 5-6 hod.Ryby/parmičky/ by som nekupoval,víria detrit a ak povyrastú riasu nežerú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2020 23:15 Muž AsusKD [85] Re: laguna1505
vyskúšaj dať na výstup z filtru rozstrekovaciu rampu. Mme sa tento druh riasy tvoril cca pol roka od založenia v oblasti kam smeroval prudký výtok z filtru, po inštalácií rampy začala postupne chrabnuť a odvtedy som ju už nevidel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 20:50 Muž laguna1505 [61] Re: _ucx_
...to zkusím....zítra upravím spínací hodiny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 20:47 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: laguna1505
Můžeš zkrátit dobu svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 20:45 Muž laguna1505 [61] Re: vlka
...hladinu mám pokrytou rostlinama...již to víc nejde ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.01.2020 20:23 Muž Tommo [828] Re: laguna1505
Se zářivkami je tohle problém. Přesně kvůli tomuhle jsem si udělal světlo z led čipů. Prakticky půl roku s tím laboruji a snad už jsem se dostal k tomu, že jsem to vyladil(světlo, CO2, hnojení). Chce to prostě čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 20:22 Muž vlka [3444] Re: laguna1505
Vyzkoušej nějakou plovoučku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 20:16 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tommo
Tak já poměrně dost krmím a tak mě to dělají až později a většinou když jsem třeba 3 dni pryč ale opravdu až když vyrostou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 20:11 Muž laguna1505 [61] Re: Tommo
Děkuji...ale jak ubrat světlo...? Nelze dokoupit stmívací modul, jinou trubici...případně jen jednu trubici odpojit...plovoučky mám, a zatím žádný šlágr. .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 20:08 Muž Tommo [828] Re: laguna1505
Jak píše václav, je to jelení paroh. Na ten ti CHD určitě pomůže, ale opravdu jen na tu ruduchu. Ale je tady myslím vlákno, přímo na jelení paroh, kde se dají najít dobré rady. Většinou to bývá silným světlem.
A pro václava: mě ty mrchy žerou jemnolisté rostliny už teď :-). R.walichii ohlodaly až na stonek za jeden den. Mám je půl roku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 19:56 Muž laguna1505 [61] Re: vaclav
...jsou tam něco málo přes den...uvidím jak si s tím poradí.....když ne, tak tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 19:52 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laguna1505
Mám je už druhé desetiletí v akváriu a jsou opravdu mezi nimi rozdíly i když vypadají stejně. Plavou mně v akváriu ale max tak něco okolo roku a jak začnou žrát jemnolisté rostliny tak jdou pryč a kupuji nové. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 19:27 Muž laguna1505 [61] Re: vaclav
...na to jsem se při koupi zaměřil... A i od prodávajícího ve Vivárium.cz jsem byl ujištěn...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2020 19:20 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laguna1505
Fotka k příspěvku Tak musíš si dát pozor co kupuješ za ryby. Jak nemají u huby po jednom fousu tak to nejsou ony a řasu moc nežerou. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 19:08 Muž laguna1505 [61] Re: vaclav
...včera jsem tam dal dva kusy Parmičky Černopruhé,tak uvidím...

Myslím, že pro to akva dělám maximum...když člověk chodí denně do práce, věnuje se rodině a jiným koníčkům, tak výměna vody,odkalení, případně prostřih rostlin je maximum co pro to může udělat... Teda pokuď to má pro potěchu oka, ne na kšeft...Nechci být zas otrokem akva. Buď to fungovat bude,a bude se mi to líbit, nebo taky nebude a půjde z domu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 19:04 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laguna1505
Tak tenhle krám jsem v akváriu ještě neměl ale myslím si že ti to nepomůže. Takhle z voleje ti to asi neřekne nikdo mimo těch všeobecných řečí. Co vím tak tuhle řasu určitě (vlastní zkušenost) konzumují úspěšně parmičky černopruhé. Chce to prostě najít vyváženost mezi sílou osvětlení počtem ryb a rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 18:58 Muž laguna1505 [61] Re: vaclav
...děkuji za info...takže pomůže Chihiros Doctor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 18:58 Muž Shimi [682] Re: laguna1505
Možná to bude znít v kontextu setového akvária divně, ale podle mě bude problém v silném osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 18:57 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laguna1505
je to klasická ruducha nebo se jí také říká jelení paroh. www.horacovoakvarium.cz/… :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 18:28 R Muž ctibum [6872] Re: laguna1505
Tak si ale aktualizuj prezentaci... Miranda už není mezi námi a nikdo jiný tu věštit neumí... ;-)
EDIT Přijde mi na všech fotkách stejný druh...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 17:59 Muž laguna1505 [61] Re: Tommo
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku ...řasa je taková všechochuť...foto přikládám...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 17:57 Muž laguna1505 [61] Re: ctibum
Fotka k příspěvku ...málo rostlin zcela určitě ne,viz foto...PMDD jsem dával jen zezačátku,teď dloooooouho ne...krmím mraženou denně,v neděli půst. Světlo 10:30-14:30 a 15:30-20:30, 2 trubice T5 orig.od Juwelu. Rostlinám se daří,bohužel i řasám
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 17:08 R Muž ctibum [6872] Re: laguna1505
Málo rostlin, řekl bych. Do toho "PMDD atd." a 10 hodin svícení. Něco z toho růst musí... Zkus specifikovat to "atd." a dávkování PMDD... A počkej si ještě na další názory ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 16:52 Muž Tommo [828] Re: laguna1505
Nepíšeš co tam máš za řasu. Co se týče CHD III s tím mám osobní zkušenost.Není to v akváriu, které mám zde prezentované. Jedná se o akvárium syna. CHDIII úspěšně zlikvidoval ruduchu. Zelené řase je to naprosto jedno. CO2 tě od řasy také nezachrání. Nejlepší proti řase jsou dobře rostoucí rostliny, ale to asi víš. Tím bych asi začal. Vysadit co nejvíce nenáročných rostlin. Zjistit si co ti teče z kohoutku za vodu a podle toho upravit hnojení. Výměny vody a další věci spojené s údržbou akva asi znáš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 14:41 Muž laguna1505 [61] Re: ctibum
260l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2020 14:11 R Muž ctibum [6872] Re: laguna1505
Jaké prezentace se to týká?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2020 10:17 Muž laguna1505 [61] – Chihiros Doctor III
Dobré dopoledne, nějak nezvládám boj s řasou a chtěl bych využít techniku...Měním 1/3 vody cca 4 - 5 dní,krmím střídmě mraženou stravou, svítím 10:30-20:30 a řas neubývá...Proto zvažuju kupi Chihiros Doctor III nebo nějaký set Co2. Máte s tím někdo osobní zkušenost...?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2019 18:50 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Před chvílí se u mě ...
... zastavil člověk, kterému jsem před měsícem dal 60 okružáků do 54l akvária na likvidaci řas na okrajích listů. Nebylo jisté, jak to dopadne, protože má mřenky.

Aktuálně je znám výsledek: Přestože mřenky část okružáků skonzumovaly, jejich množství stačilo na likvidaci řasy. Stále nějaké má (okružáky). Mise splněna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.12.2019 01:38 Muž Roger [1873] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák
Akvaristé se zdravými akvárii mají spíš naopak často problém, že mají šneků málo. Šneci zmenší populaci sami, když nejsou zdroje. Různé druhy šneků si konkurují.

Pod to se podepisuji, stejná zkušenost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2019 18:05 Muž Filip58 [17] Re: Jarden Sk
Díky všem za rady, zkusím teda důsledněji odkalit a začnu trochu přihnojovat. Další týden bych odčerpal vodu bez odkalení a pročistil filtry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2019 17:05 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jarden Sk
Odkal jejich výkaly a měň častěji vodu. "Dej to pryč."
Nicméně "prapůvodní potrava" v tvém akváriu byla i bez nich a i bez šneků bylo třeba, aby ji někdo skonzumoval.

Edit: Píšu ti do prezentace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2019 16:23 Jarden Sk Re: JirkaŠčobák
Budem sa opakovať, ale mám ich v akva strašne moc a nestíhajú, skôr sa obávam, že oni sami sú už ďalším zdrojom odpadu v mojom akva.Ak si pozrieš kolko nakadia len v pohári pár kusov, čo vyprodukuje 500 či 700 kusov.Nemám prerybnené na 450l asi 70 ks neonky červená a asi 40 ks Razborka bornejská a krevetky. Tým že serú alebo zomierajú a rozkladajú sa tvoria ďalší amoniak pre riasu a ďalšie žrádlo aby sa množili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2019 16:13 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jarden Sk
Nemluvil bych o dokonale čistém akváriu, když je stav, že se primárně musí vyřešit řasy. Kdo má řasy, je mu jasné, že k dokonale čistému akváriu je třeba víc, než jeden krok.

Zkoušejte na řasy, co chcete. A pokud vám to nebude fungovat, sáhněte po okružácích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2019 16:06 Jarden Sk Re: JirkaŠčobák
To ja viem, preto ti píšem že dokonale čisté akva aby sa tam nemnožili nie je ĺahké dosiahnuť a v 450l akva ich vyzbierať to už vôbec a ďalších predátorov kupovať je hluposť.Prežijú aj v pohári, sám si priložil odkaz-bez problému s jednou rastlinou udržíš kolóniu. Sú také nature perpetuum mobile, robia si odpad aby prežili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2019 16:01 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jarden Sk
Kluci, klid. Nikdy jsem se nepotřeboval okružáků zbavovat. Akvaristé se zdravými akvárii mají spíš naopak často problém, že mají šneků málo. Šneci zmenší populaci sami, když nejsou zdroje. Různé druhy šneků si konkurují.

Přečtěte si: scobak.blog.sme.sk/…

Ryby dokáží řasy omezovat, ale jak jednou propukne řasová kalamita, ty, co už máš, ti nepomohou. Krevetky detto. A přerybit jen kvůli likvidaci řas - to by nemuselo dopadnout dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2019 15:56 Jarden Sk Re: JirkaŠčobák
Ja nenamietam, že to po pridaní okružlákov nefunguje, verím že ano, ale podobnú funkciu spravia aj krevetky alebo niektoré ryby.Mne napr. pávie oká bez problémov žerú z dna cladophoru s ruduchou ak ich neprekrmujem, ale ako sa zbavíš okružlákov? To je problém v zabehnutom akva -nekonečný boj presne ako predchádzajúci príspevok. Sú schopné sa živiť aj biofilmom alebo mastnou hladinou, nepotrebujú len riasu..Odsajem ich z korena pri údržbe všetkých a než doplním vodu, tak sú tam další, odpadu v akva je stále dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2019 15:56 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Zit_Congerson
Okružák se nikdy nenamnoží z čisté vody. Nemůže se přemnožit, když už jsou řasy sežrané. V reálu si pravděpodobně okružáci uvědomují velikost potravinových zdrojů a nenamnoží se víc, než zdroje umožňují. Proto funguje trik s umělým zvýšením populace - pustí se pak do všech řas.

Na udržení prevence jich stačí vysbírat 2/3. Kurnik, když já mohu vybrat 100 okružáků za 20 minut, tak si je snad obdarovaný dokáže sám posbírat, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2019 15:51 Muž Zit_Congerson [67] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Co když okružáka nasadíš, aby se ti zbavil řasy, ale pak se přemnoží. Není problém se jich pak zbavit? Nikdy je snad nepůjde vysbírat všecky ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2019 15:46 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jarden Sk
Trik spočívá v tom, že musíš okružáky přidat, stávající ti nepomohou. Pokud jich je nárazově přidaných větší množství, poradí si. Nevyřeší to problémy, které vedly k řasám, ale umožní to rostlinám se nadechnout a poskytne jim živiny.

Kamarád není jediný člověk, komu to fungovalo. Naopak. Ještě jsem nezažil, aby to nefungovalo.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-na-rasy?od=251