Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 10:18 Muž logrus [0] Re: MichalV
Dobře,ale počet ryb jsem tady konzultoval, tak jsem myslel že jich mám akorád.... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.01.2019 10:03 Muž MichalV [327] Re: logrus
40W na tvoje akva nie je silné svetlo, tam by som chybu nehľadal
Môžeš kúpiť testy na NO3 a PO4, ale už na pohľad máš živín až až.
Zelená riasa sa ti možno nepáči, ale len kompenzuje tvoju chybu s nepomerom rastlín/rýb.
Vysadil by som hnojenie, poctivo menil vodu, pridal rastliny a zamyslel sa nad znížením osádky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 09:44 Muž logrus [0] Re: afc1886
Rád koupím něco na měření, ale co mám měřit za parametry?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 09:43 Muž logrus [0] Re: JirkaŠčobák
Rostliny mně rostly ale asi po 2 měsících se začala dělat řasa a rostliny začali postupně hynout..
Egerii tam bylo asi 10 kousků. ale začali od spodu uhnívat a postupně odpadali..
Jak přidám kytku, tak je za týden obalená řasami...
potřeboval bych nějak přerušit ten enormní růst řas..
Zkusím sehnat ty okružáky..
Ale spíš bych potřeboval zjistil proč se tak rychle řasy dělají...
jestlí málo světla nebo hodně, moc hnojiva nebo málo... atd
díky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 09:25 R Muž afc1886 [14655] Re: logrus
Co jde, tak ručně odstraň, oškrábej skla, odsaj řasu ze dna, na hladinu dej plovoucí rostliny (pistie, růžkatec, atd.) a začni měnit vodu častěji. Ještě by nebylo od věci zjistit parametry vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 09:20 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: logrus
Standardní chyba. Moc ryb na málo rostlin. Které se ještě pořádně nechytly.
Standardně chybná představa akvária s volným prostorem.
Měl jsi přidat egerii, když ti radili poprvé. A ne jednu. Aspoň deset. Pridej ji teď. A ne deset. Asi 20. A věnuj některé ryby.

Na řasu: Asi 100 okružáku. Tvé akvárium by se s nim ještě dalo zachránit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 09:13 Muž logrus [0] Re: Cyklohentán
No to právě.. Moc nebo málo nebo to je nečím jiným?? 70cm x 50cm x 50cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 08:48 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: logrus
8podla mňa máš moc svetla. Aká je veľkosť akvaria?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.01.2019 08:46 Žena Alexandra [3] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak jsem koupila dva krásné svazky Egerie. Helanthium ceratophylla jsem zatím nesehnala (ještě budu shánět), ale mám aspoň trochu Lilaeopsis brasiliensis a na cestě 20 okruzaku (víc jsem zatim taky nesehnala) a nějaké piskořky. Líbila se mi ještě Marsilea Quadrifolia, tak se snad taky rozroste.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 08:37 Muž logrus [0] řasy..
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj.. Tvoří se mně v akváriu silně řasy. Poradíte mně co stím?
Nějaké info:
Svítím doma 7hodin denně(snížíl jsem s 9 hodiny). Osvětlení (Eheim 4253021) 2x 20w (2x Světelný tok: 1941 lm)
Nevím jestli to je světla moc nebo málo?
Vodu měním jednou za týden. Řasy se množí snad ještě více než před vánocemi, kdy jsem svítil déle. Kytky nerostou (jsou skoro celé obalené řasami) Za týden mám sklo i kamínky pokrytý řasami.
Asi budu muset všechno vyměnit, jen nejdříve potřebuju zjistit proč se mně dělá ta řasa, jinak to pak budu mít zase stejný.
Díky..
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2019 18:27 Muž Smetany [1226] Re: Terez
Na skaláry je to fakt malé i na jeden pár a ty jich tam máš 5. Krom toho ty krunýřovci jsou tam taky navíc dal bych místo nich pancerníčky jinak to máš fajn a pokud se rozrostou kytky tak si myslím že ti bude dělat radost dlouho. Jen bez těch skalárů :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2019 14:38 Muž KMatteo [36] Re: Terez
Terez, Lido 120 jsem měl a byla to první nádrž, kde se mi podařilo udržet rovnováhu a nemusel jsem řešit řasu, pokud jsem něco nezanedbal sám (většinou vláknitou nebo GSA, pokud jsem nedodržoval dobu svícení). Základem je to, co tady psali pánové - více rostlin, méně ryb. Měl jsem tam 2x šípatkovec amazonský, 1x zakulacelku plazivou, anubias barteri na kořenu, x šípatky šídlaté, x vallisnerií a x bahnatky bezstopečné, která roste před očima. Rybiček bylo celkově ca 22, skalárám jsem přes velké přemlouvání dcery odolal. Jako hnojivo jsem při údržbě přidával Tetra Planta Min a měl jsem neustále co prostřihávat. Byla to radost, protože x let předtím jsem neustále bojoval v 54 litrové nádrži s různými druhy řas, přemnožením šneků atd. Takže vím, že to jde, jen to chtělo trpělivost, uměřenost a dát na rady "starých mazáků". Máš to moc hezky založené, přeju Ti, ať se daří a aktuální problémy Tě neodradí. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 14:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Terez
Nemusíš je vyhazovat, ale další nekupuj. Rostou pomalu a nepomáhají.
Ano, ancistrus žere rostliny. Čím je starší, tím víc.
Skaláry rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 14:32 Žena Terez [1] Re: JirkaŠčobák
Proč mám vyhazovat anubiasy? U všech mi raší nové lístky.. OK, vyhodim rostliny které evidentně nejdou a pořídím nějaké rychlerostoucí- což treba cabomba je ale voda ji evidentně nesvědčí..
Řasy není nějak hodně, teď po vyčištění je to dobre... nejvíc bylo na skle a na určitých místech te 3D tapety.. jeste jsem zkusila prehodit světla, bile jsem dala dozadu a natur dopredu..proč ne skalary? Vysoký sloupec vody a min.100l by pro jeden pár přece měl stačit ne?
Ancistrus nici rostlinky, proto je to blbost, nebo proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 14:07 Muž funtcz [22] Re: Terez
Mám úplně stejný problém, z jediným rozdílem že jsem to zanedbatel sám..
Pokud napravím rovnováhu, roducha odpadne sama s 3D pozadí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2019 13:47 Muž Smetany [1226] Re: JirkaŠčobák
Jo souhlasím že do 100l skaláry nepatří a že by chtělo přidat na rostlinách ale 2000 za ně utratit? Za to plánuju osázet svou sedmistovku. Kdyby přišli ryby až po té co by nechala rozrůst rostliny a přidávání bylo rozděleno do více fází myslím že by to mohlo akvárium ustát i s těmito rostlinami.
Edit: tohle už zní výrazně líp :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2019 13:40 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Smetany
rybicky.net/fotogalerie.php…
120l se skalárama - použitelných rostlin velmi málo.
Hlavně se mi nezdá těch 120l - buď to neodpovídá nebo je to proporcemi. Sem by se vyloženě hodila Vallisneria gigantea - kdyby měla živiny ve dnu.

P.S. Vlastně - pro skaláry je 120l málo.

P.P.S. Já si to představil osázené ohromným množstvím malých rostlin. Osm kusů V. gigantea by bylo levnější. Nebo by mohla použít plovoučky a udělat z toho BW.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 12:59 Muž Smetany [1226] Re: JirkaŠčobák
Jirko já jsem z tvé odpovědi pochopil že má alespoň 700l akvárko. Koukal si na správnou prezentaci? Těch kytek taky není úplně málo jen nejsou rozrostlé a na start by to chtělo víc stonkovek. Za mě je tam moc ryb a hlavně tam přišli všechny najednou ta nádrž se s tím neumí poprat tak vyhrávají řasy. Určitě omez krmení na minimum měn vodu a přidej rostliny klidně plovoucí ale hlavně rychle rostoucí myslím že když se poptáš tak ti někdo nějaké věnuje a i když je budeš kupovat myslím že se vejdeš do 200 Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 12:18 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Terez
Není se co divit. Vzhledem k velikosti akvária tam vlastně nemáš rostliny. Založeno 28. 12. a už jsou v tom skaláry.
Nejjednodušší by bylo všechny ryby věnovat, očistit řasy a nakoupit jednoduché nenáročne rostliny (ne víc, než 3 druhy a žádný anubias!) za několik tisíc Kč (určitě jsi do toho dala už spoustu peněz, toto bude jen drobnost). Pak si dej tak 2 měsíce do prvních ryb. Pozoruj a referuj v deníku nádrže.

P.S. Jo, ancistrus je blbost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 10:44 Žena Terez [1] – hnědá a zelená řasa
Prosím o radu.. nejdřív se mi začala dělat zelená řasa, štětinky na listech.. omezila jsem svícení a ona se rozjela i hnědá řasa... likviduje mi to kytky, mám 3D pozadí, a to se začíná samožřejmne taky řasit. nejřív tou hnědou (mám jí i u dna u kamínků) a ted když zase dle rady že zase málo svítím, začala víc svítit, je tam i vsude zelená... mam koupenou nejakou chemii - Easy Life ALGEXIT ale zatím jsem nepoužila... dneska mam v planu vyměnu vody, očištění kamenu, a ostřihaní lístků které jsou hodně hnědé, a špatné. taky mi celá zhnědla cabomba.. a polysperma má uplne světloučký lístky(ty co vyrostly v akvárku) a malá štípatka co mám od svého taťky z akvárka sice honí nové lístky ale jsou tyk světloucké a slabé... nemam CO, a hnojila jsem jen tabletou pod kazdy trs rostlinek powertabs od denerle..
krmím ráno 2 kostky mraženého a odpoledne dávám tetramin flakes.. vodu mám 26,5.C a taky mi ancistrusové lámou lístky, protoze jsou slaboučké.
čím by to mohlo byt? jooo a jestě jedna věc, voda mi smrdí po plísni, nikde nic ale není, tak si myslím že to smrdí carbaxem.. mam ve filtru biocard i carbax
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 10:39 Žena vero-ni [134] Re: JirkaŠčobák
Vyzkouším je taky. Ale první přidaní okružáci se už činí :-) Kdyžtak je ubytuji v Ostrůvku, výstava v práci bude pomalu končit a já vymýšlím nové obyvatele a chtěla bych vyzkoušet krevety :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 10:31 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: funtcz
Odstraňuj fyzicky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 10:31 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vero-ni
Mě nikdy pořádně doopravdy nefungovaly :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 10:16 Muž funtcz [22] – Černá řasa
Chci se zeptat, zmizí časem černá řasa nebo musím odstranit fyzicky? Kořeny a kameny není problém očistit ale na 3D pozadí ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 08:37 Žena vero-ni [134] Re: tramtra
Přidávám se a díky za tip :-) mám tam totiž řasu úplně stejnou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 08:15 Žena tramtra [3202] Re: Alexandra, JirkaŠčobák
Pomohly by i krevetky japonské. Na ty by si ryby netroufly a nemusí jich být hromada. Takovouhle řasu milují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 01:07 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Alexandra
Je možné, že by to spásly dočista. Jenže to zas nejsou jednoduché ryby a určitě nejsou vhodné do společenského akvária. Mám je v rybí monokultuře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 00:58 Žena Alexandra [3] Re: JirkaŠčobák
Pro zajímavost (vím, ze ryb mám plno).. co by s tou rasou udělaly ty skifie? Hodně ji oziraji?
Všechny tipy od Tebe si dohledavam a proctu, zkusim sehnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 00:50 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Alexandra
Další cesta by byla hromada malých krevetek, ale nehodí se k rybám, co máš. Další cesta by byly některé gudeje, jako třeba mé skifie, ale ty máš už ryb plno. Takže jen okružáci. Minimálně 60. Fungují na to. A neboj se jich.

P.S. Začni krmit ryby mraženým žrádlem. Rostliny porostou líp. Plus rostliny, co píšu a častější výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 00:47 Žena Alexandra [3] Re: JirkaŠčobák
Hm hm, díky za tip. Zkusim sehnat, vyhrabat. Okruzaku se trochu bojím, abych jich pak neměla až moc.. i když vím, ze je to předsudek. Ale ta řasa mě štve. Díky!!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 00:38 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Alexandra
Echinodorus máš utopený v substrátu. Povytáhni ho (budeš ho muset podebrat zespodu od kořenu). To je, proč neprosperuje (možná nemá ani moc živin odspodu).

Pogostemon helferi není snadná rostlina, proto.

Zkus sehnat takových 20 rybicky.net/atlasrostlin/helanthium_bolivianum_isthmicus Plus egerii nebo ceratophyllum.

Neritiny jsou na tyto řasy celkem na ****. Navíc nepolezou po takto jemných listech. 60 okružáku a rychle.

P.S. Ten křin ti žije jen proto, že je docela tuhej. Ale řasy z něj dostat neumíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 00:38 Žena Alexandra [3] Re: JirkaŠčobák
Okruzaka jsem měla jednoho a chcipnul. Mám 2x Neritiny.

Edit- ampularii jsem měla, ne okruzaka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 00:34 Žena Alexandra [3] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Já jsem na doporučení tady přidala a bylo to super asi 3/4 roku. Teď ta rasa. Je to pořad málo, jo? Hezky mi rostou hlavně 4 kytky, ale je pravda, ze ty nízké v popředí ne a ne. A čím to teda je?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 00:30 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Alexandra
Asi máš dobrou vodu. Nicméně v tuto chvíli ti hrozí, že ti řasa sežere dvě největší rostliny.

Jak jsi na tom s okružáky?

Edit: 60 okružáku. Hoď tam velkou hrst ceratophylla nebo egerie. Nech vzplývat. Měň vodu každý týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.01.2019 00:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Alexandra
Podle celkové fotky je to v tom, že jsi osázela na úvod málo rostlin a dala na ně moc ryb.

Jinak - tvé akvárium je typická ukázka nedostatečně osázeného akva rostlinami, které se - jaké překvapení - nerozrostly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 00:22 Žena Alexandra [3] Re: Smetany
Chemii skoro žádnou. Jednou za 3 týdny měním třetinu vody (pražská) a tak jednou za 3 měnění vody dam trosku Easy Life Aquamaker. Odkaluju, čistím ziletkou sklo, omývám kameny kohoutkovou vodou, filtr proplachuju samozřejmě v odcerpane vodě z akvarka. Krmim susenymi vlockami Tetra flakes, Tetra PRO menu, sem tam Eheim Micro gran a občas lyofilizovane komáři larvy (málo) a tablety na dno Eheim green tabs. Různe to stridam, krmim jednou denně, někdy vynecham. Hnojivo jsem měla (tyčinky), ale i po roce mi při odkalování obcas kus z písku vyjel, tak jsem dala zbytky pryč. Teplotu vody mám okolo 24’C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 00:11 Muž Smetany [1226] Re: Alexandra
No evidentně těm kytkám něco vadí nebo jim něco chybí ale co konkrétně z fotek těžko někdo pozná co napsat aspoň základní parametry vody čím + jak často krmíš, co tam leješ a jakou provádíš údržbu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 00:01 Žena Alexandra [3] – Zelená řasa - chloupky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, poslední dobou se mi děla v akvarku na listech zelená řasa, takové jemně chloupky asi půl cm dlouhé. Hraju si s délkou svícení, ale nic moc se nemění. Poznáte vy zkušenější z fotek, čím by to mohlo být? Osazenstvo akvarka jsem nijak zvlast delší dobu nezměnila.. jen mi často rodí živorodky, ale sezerou je až na výjimky, tak ryby nepřibývají (vím, ze jich tam mám až dost). Díky za tipy.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 16:00 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Guppy
Jde o to čím hnojíš protože většinou tam něco schází a jde hlavně o makroprvky jako je dusík a fosfor takové ty komplexní hnojiva obsahují hlavně jen stopové prvky a draslík. Další věc je pro kolik rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 15:59 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Guppy
Hej. Já tam živiny mám od začátku, takže hnojím minimálně a když řeším kalamitu, je to jednoznačně o nehnojení.
Pokud ale použije ty okružáky, pak se mu od nich z ruduchy dostanou 100% do vody živiny.

Nedávno napsal larix velmi dobré porovnání jeho a mých akvárií (nenapsal bych, ví v tomto víc, než já):
larix napsal: 1. Porovnávať moje a Jirkove akvárka nie je celkom možné, každý z nás prevádzkuje iný typ akvaristiky (aj keď obidva sú low-tech). Jirko má v akvárkach oveľa viac živín, hlavne v organických prímesiach substrátu ale vďaka minimálnym výmenám vody a často maximálnemu množstvu rýb aj v stĺpci. Preto nebudú červené rastliny nikdy tak výrazne sfarbené ako u mňa (nie je to spôsobené intenzitou svetla ale práve tým obsahom živín vo vode). To ale neznamená, že sa rastlinám u neho nedarí, naopak, mnohým druhom prostredie v jeho akvárkach vyhovuje viac, ako v mojich.
2. Čo sa týka svetla, určite nesvietim intenzívne. Aj keď majú trubice 98W, treba si uvedomiť, že akvárko má 343 litrov čistý objem (čo je orientačne 0,29W/L). Momentálne nepoužívam ani odrazové reflektory (nezmestia sa do osvetľovacích telies, je tam iba v niektorých úsekoch zrkadlová fólia). Jirko má v niektorých nádržiach aj silnejšie osvetlenie. Čiže, svetlo musí byť primerané bilančnému trojuholníku a myslím, že aj je, keďže to funguje.
3. Hnojím síce aj fosforom a ďalšími prvkami ale sú to úplne minimalistické dávky. Dusík nepridávam vôbec (aktuálne je ho vo vode prirodzeným spôsobom okolo 5 mg/l), fosfor v dávke 0,1 mg/l PO4 týždenne, draslík okolo 1 mg/l týždenne. Čiže síce hnojím ale sú to dávky cca 20-30x nižšie ako sa bežne hnojí v EI akváriách. V mnohých lokalitách na Slovensku akvaristi dodajú do akvária jednou 30% výmenou vodovodnej vody viac živín, ako ja pridám hnojením za 1-2 mesiace!
4 CO2 - žiadne CO2 nepridávam. Neviem presne, aká je jeho koncentrácia ale podľa Tillmanovej tabuľky je obsah CO2 v mojom akváriu okolo 1,5-2 mg/l. A žiadne riasy nemám (okrem GSA na starších listoch Anubiasov a Echinororusov), rastliny rastú pomaličky ale zdravo. Povedal by som, že vďaka väčšiemu množstvu zoomasy, absencii filtrácie a organickým prímesiam v dne, bude obsah CO2 v Jirkových akvárkach podstatne vyšší, ako v mojich. Pridávanie CO2 má z môjho pohľadu iba jednu výhodu, a to, že rastlinám, vďaka ľahkému metabolizmu uhlíka ostáva veľké množstvo energie (ATP) na vyrovnávanie porúch vo výžive, teda pri pridávaní CO2 je oveľa jednoduchšie hnojiť - netreba nejako veľmi riešiť pomery živín, hlavne, aby bolo všetkého dosť.
Čiže ide to aj bez pridávania CO2, len to chce trochu viac pozorovať a premýšľať (preto to mám rád, baví ma to :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 15:18 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: vaclav
No já chtěl dospět jen k nějakému jasnému závěru ohledně Hadravamovy otázky, zda přerušit hnojení. Jirka napsal "Určitě vynechat" zatímco článek tvrdí opak. hmm
Taky mám u sebe ruduchu. Hnojím dál, v polovičních dávkách. Pravidelně odkaluju.
Pakliže Jirka razí metodu bez odkalování, asi nemusí hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 14:35 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Guppy
Tak nic není pod vodou vždycky na 100% ale dá se říct že to tak je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:44 Muž MichalV [327]
v bežnom zabehnutom akva je čpavok (amoniak) veľmi rýchlo premieňaný na NO2 a NO3, viď Marcelové články, kde nitrifikaňé baktérie tvoria menej ako 1% z celkového počtu baktérii v akva a aj to bohate stačí aby boli tieto hodnoty nemerateľné.
Ak máš hnedú riasu, hľadaj príčinu v celkovo slabej výkonnosti mineralizačných baktérii, nasledné hromadenie organických rozpustných látok ktoré čierne a hnedé riasy pravdepodobne vedia, na rozdiel od rastlín, využívať.
Príčiny sú už mno krát spomínané: prerybnené akva so slabou filtračnou kapacitou alebo nevhodnou filtráciou celkovo, nevhodné dno umožňujúce zapadanie organických nerozpustných látok a následná nežiadúca anaerobná dekompozícia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:31 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hadravam
Fotka k příspěvku ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:24 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Guppy
Neznám ten článek. Hnojím velmi střídmě (ale na úvod dávám často zeminu nebo bahno) a když nastanou problémy, jako první měním malou část vody. Myslím, že řasy může způsobit dostatek i nedostatek a je to od nádrže k nádrži. O čpavku mám mlhavou představu, moje akvarisitka je empirická. Protože nepoužívám CO2, nastávají problémy pomaleji a mám čas reagovat drobnými úpravami. Pokud je to možné, nasazuji co nejvíc rostlin na úvod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:21 Muž hadravam [11] Re: Guppy
To zní logicky.Dno neodkaluji ale vodu měním vážně pravidelně.Musím spíš dokoupit rostlinky.Mám spoustu volného dna hlavně v přední třetině akvária.I tam je nejvíc kalu od rybiček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2019 13:16 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy – Řasy vs. hnojení
Václav, Jirka: V souvislosti s tím co píšete - jak "důvěryhodný" je podle vás tento, asi notoricky známý článek: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Dovolím si vypíchnout pasáž: "

Bohužel tento mýt, že řasy způsobují živiny přišel pouze kvůli nedostatečnému přemýšlení. Uveďme opět příklad. Máme nádrž, kde pěkně rostou rostliny a akvarista pravidelně hnojí a přihnojuje CO2. Má ale přerybněno a neodkaluje dno. Zbytky potravy samozřejmě způsobí čpavek, který využijí spóry řas a voda se zbarví do zelena. Akvarista okamžitě začne společně s kamarády z fóra obviňovat dusičnany a fosforečnany, které jsou v hnojivu. Přestane tedy hnojit a nejenže bude mít zelenou vodu, ale přestanou mu růst i rostliny. Ty začnou hladovět a opadávat, což způsobí další čpavek. Najednou začnou tedy růst řasy i na listech rostlin. Místo jednoduchého řešení – výměny vody a pořádného odkalení začne spekulovat a nakonec má kromě zelené vody i dalších pět jiných druhů řas.

Vidíte, že to není nic složitého. Stačí se nad tím pouze trochu zamyslet. Řasy nezpůsobují živiny, ale čpavek. Ne nadarmo se říká: „Udělejte vše proto, aby vám rostly rostliny a nebudete mít potíže s řasami.“


Co vy na to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:15 Muž hadravam [11] Re: JirkaŠčobák
A jaký okružáky konkrétně pořídit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:13 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hadravam
Podle fotek to nemáš nijak zlé. Hlavně kořeny. 150 by mohlo stačit.

Nesežerou je akary?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:09 Muž hadravam [11] Re: JirkaŠčobák
Kolik okružáků mám pořídit.Změřené to nemám.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-na-rasy?od=851