Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 20 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 11:27 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Aninka
Intenzita světla je duležitější, než délka svícení.

Aninka: Zkus dát jako test 20 okružáku, co to udělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 11:25 Aninka Re: Smetany
Dík moc, a svítím tak 12 hodin :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   31.12.2018 11:21 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Když kdokoli, kdo má okolo sebe alespoň nějaké akvaristy, hodí sos, že potřebuje okružáky, najde. Jen lidí, kteří píší na fórech, že mají milión šneku, je dost :).

Je to nejjednodušší a nejméně škodlivý zpusob likvidace řas. PLUS - okružáci transformují hmotu řas do stavu využitelného pro rostliny.

Edit: Na rostlinách samozřejmě přidat taky a výměny vody také pomohou.
Edit2: Není hloupost psát tyto rady, když je holka z Prahy :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.12.2018 11:19 Muž Smetany [1226] Re: Aninka
2x týdně 1/3 vody by mohlo být ok. A to co píše Jirka přidej okružáky taky pomůžou a asi bych i přidal na rostlinách.
Edit: Jaká je doba osvětlení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 11:16 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
Ale jo,jasně,vim,ze vy je máte,a mozná pár jedinců,ale je hloupost,davat takové rady ostatnim,když neví,kde by je vzali,a ještě v takovem množství... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 11:14 Aninka Re: Smetany
Substrát mám:Rataj Aquaclay ground 10 litrů.
A když už bych měnila tu vodu kolikrát týdně, či denně?! coze
Děkuji moc za odpověď :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 11:13 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Maq napsal: JirkaŠčobák napsal: 120 okružáku. Beze srandy.
Tak tak. 110 je málo, 130 by bylo moc, myslím... ;-)

Beze srandy jsem to na základě svých zkušeností a velikosti jejího akvária odhadl na 120. Kdyby to chtěla nechat všechno sežrat za 5 dní, potřebovala by jich 2x tolik, to ale není dobré, protože by to byla moc rychlá změna.

Aninka: Tvé řasy by okružáci sežrali taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 11:10 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
70 okružáku jsem nedávno posbíral za 10 minut.
Pro toto akvárium rybicky.net/nadrze/29569-akvarium-kuchyna porovnejte na fotkách stav sinice 17. 12. a včera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 10:54 Muž Smetany [1226] Re: Aninka
Ach jo já tuhle odpověď fakt nemám rád ale měn vodu (často) má založeno asi 14 dní řasa je normální. A co tam máš za substrát?

Edit: jestli ta zázračná vodička pomáhá nám za pár měsíců snad poví Maq ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 10:47 Aninka – Řasa (hnědá?)
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím,
Asi před třema dnama se mi na všech rostlinách začala objevovat tato řasa (viz fotka), chtěla bych to rychle podchytit, četla jsem že je to protože kolem filtru se usadilo málo bakterií (mám podezření že je to řasa hnědá), tak jsem přidala ještě 2,5ml (mám 105l akvárko) přípravkuSeachem Stability. Zabere to? Co mám popřípadě dělat?
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.12.2018 10:21 Maq Re: JirkaŠčobák, Beastie
JirkaŠčobák napsal: 120 okružáku. Beze srandy.
Tak tak. 110 je málo, 130 by bylo moc, myslím... ;-)

Beastie napsala: ale myslim, ze ty ledky sviti i v noci.
Jsem nepochopil. Ty to nevypínáš? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.12.2018 09:30 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Beastie
120 okružáku. Beze srandy. Plus přidat současně egerii nebo ceratophyllum.
Vláknitou tahavou řasu odstraňuj manuálně.

P.S. Je blbost se té řasy chtít zbavit rychle, úplně a okamžitě. Biologie akvária na ní totiž stoji (je zelená, fotosyntetizuje). Musí to být tak, aby ji rostliny stihly nahradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 09:26 Muž FishMan59 [-4] - Sumci
Ty kráso tak tohle jsem ještě nevyděl, doporučil bych asi začít úplně od znova.Byla by přese škoda si tam dat křečka když už mate nakoupené drahé led světlo,filtr atd.... ne????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 09:26 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Beastie
Objem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 09:11 Žena Beastie [314]
Fotka k příspěvku Zdravim, zadam o radu, nebot jsem jiz zoufala. Tohle mensi akva mi bezi uz rok a kus po predelani dna a zmeny osazenstva. Kvetiny jsem dokupovala aespon ctyrikrat, vetsinu po nejake dobe vyhodim kompletne obalene rasou nebo uhnile. Jedine, co tak nejka roste je ruzkatec (ceratophyllum) a egeria, vse ostatni, krom anubiasu zemrelo ci zmira. Pavi ocka jsou stalice, jiz jsem dvakrat pridala 20ks krevet, je z nich opet jen jedna, nevim, jestli pavi ocka nebo kvalita vody. Kazdopadne ta zelena rasa je mizerie, vlaknita, tahava, nezbavitelna. Odkaluji co dva tydny, odmotavam, vylovuji, vyhazuji, i kdyz pridam kytky, uberu svetlo, pridam svetlo...nic

Premyslim, ze jedine, co se od minula zmenilo je svetlo - Z Series LED 60cm jsem kupovala cca s vymenou dna. Barvy se mi libi, uprimne ale myslim, ze ty ledky sviti i v noci. Je treba tohle pricina te rasy? Premyslim, ze to vsechno vyhodim a dam si do toho krecka totiz, ten probelmy s rasou mit nebude....
Co myslite? Dekuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 13:23 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Groni
Tak zatím tam těch rybek moc nemáš ale ten test na NO3 si kup a moc na něm nešetři protože ty levné moc neměří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 13:17 Muž FishMan59 [-4] - SumciRe: vaclav
taky mě to napadlo ale co až to vše zpapají to budu muste přikrmovat a nwm jestli moje akva zvládne další ryby ale zase si říkám že když budou živí z toho co v akva je a nebudu muset dávat více jídla tak by to neměla být pro akva zátež ne???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 13:06 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Groni
Zkus pár otíků, krunýřovci ji rádi baští. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2018 13:05 Muž FishMan59 [-4] - Sumci
MÁM KOUPIT TEST NA NO3 ?? Je to ten správný a popřípadě nějaké další testy??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 13:01 Muž FishMan59 [-4] - Sumci
DÍKY řasu pravidelně odstraňuji ze skel a tovoří se mi tam pořád a je i trochu promíchaná s ZELENÁ FLEKOVITÁ ŘASA GSA Také si myslím že by mohlo být ve vodě dost dusíkatých látek hlavně pro to že voda je ze studny a v okolí jsou pole ale když bylo voda před 5 lety testovaná v laborce tak ji prohlásili za zcela nezávadnou a vhodnou ke konzumaci ale hodnoty samozřejmě nevím tak si koupím něaký test nebo co a uvidím potlesk ano DÍKY
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2018 13:25 Muž Smetany [1226] Re: Groni
Pár poznatků rosivky rádi proud, křemík a nejsou moc dobré v konkurenci ostatních organismů ale velmi velmi pomalu umírají takže pokud je mechanicky neodstraníš tak tam budou i když už se dávno nemnoží. odstranění můžou pomoci šneci i ryby nebo houbička a kartáček na zuby ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2018 12:38 Žena drvi [2894] Re: silviebaris
silviebaris napsala: Akvo je založeno od srpna,aspon to v prezentaci píše...
Aaaa, tak to sorry, zaměnila jsem datum založení s datem zapsání, omlouvám se stydim .
Tak ale stejně, zkus snížit krmné dávky, mně se dělá hnědá řasa v zajetých akvech , kde odchovávám potěr a musím hodně krmit, zejména živou složkou. A změř si hodnoty vody, jestli nemáš moc vysoký dusíky. Proto ty častější vymeny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2018 12:18 Silviebaris Re: drvi
Akvo je založeno od srpna,aspon to v prezentaci píše... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   29.12.2018 11:58 Žena drvi [2894] Re: Groni
A přečetl sis první odstavec toho článku? Pokud je to akvo, založené začátkem prosince a už plně zarybněné, tak při popsaným stavu údržby (píšeš 1 za 10 dní 15 - 25 litru), tak se nediv. Nefunguje ti nitrifikace a je potřeba malo krmit a častěji měnit vodu - klidně jen těch 15 litru, ale ob den (zatim). A uvidíš, mělo by se to zlepšit. Buď rád, že je to jen řasa a napadají ti ryby, těch 40 litru na neonky je dost málo. Nebo se jedna o jiné akvo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2018 09:32 Muž FishMan59 [-4] - Sumci – Rasa
Zdarec mám problém s tímto www.vitaplant.cz/… akvárium už nějaký ten čas zaběhlé mám ale furt tam je a nemůžu se ji zbavit už jsem přidával aj seachem stability ale pořád stejný ztlumil jsem aji LED 12w osvětlení tak na 9w ale pořád nic tvoří se mi to snad všude na skle na kytkách na filtru na písku prosím o radu co stímmmm díky moc
:-O love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2018 20:34 Muž Planorbella [643] Re: MichalV
Taky bych řekl ten dusík mně tohle dělala egeria když měla dostatek světla a málo makro prvků byla i taková vybledlá a rozpadala se.Naproti tomu krásně rostla v neudržovaném akváriu s málem světla a přeplženo bylo pořádně takže dusíku bylo na rozdávání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2018 16:45 Muž MichalV [327] Re: Tija
"Hnojím Rataj Bioflor" - "Univerzální hnojivo pro zdravé a krásné akvarijní rostliny, které obsahuje vyváženou směs mikro a makro prvků. Hnojivo neobsahuje dusík a fosfor." Vrcholce z ostatných fotiek vyzerajú lepšie, tipol by som na ten dusík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2018 14:20 Muž Tija [2] Re: Maq
takže lepší asi vyndat? Je asi v měsíc založeném akváriu, svítím 11-21. Mám svítit méně? Hnojím Rataj Bioflor 1,5ml/denně cca 4dny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2018 14:15 Maq Re: Tija
Té egerii se nedaří dobře a následně odumírající místa osídlují houby, bakterie a řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2018 14:12 Muž Tija [2] – krupička
Fotka k příspěvku Nevíte někdo prosím co je to na těch listech Egeria densa? viz foto
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2018 13:25 R Muž afc1886 [14655] Re: miris
Tak za prvé máš pochvalu za prezentaci. palec
A teď mé postřehy
1- tvůj čistý objem je mnohem menší než 45 litrů, 45 je hrubý objem.
2- vzhledem k velikosti akvária bych změnil i jeho osádku
3- ta kostka bioakvacitu se mi zdá být moc malá
4- údržbu bys měla provádět mnohem častěji než 1 za 14 dnů
5- neboj nic, ono se to poddá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2018 13:04 Žena miris [0] – Rasa v akvariu
Můžete mě prosím poradit jak zatočit s rasou v akvariu nikdy jsem ji tam neměla a najednou se mě tam střídá zelená s hnědou nevím jestli nemám špatné světlo mám pár fotek na profilu budu ráda za každou radu CO2 jsem zkoušela

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.12.2018 20:11 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: logrus
Praha má 4 druhy vod. Káranný, (to je tvrdá voda) www.pvk.cz/… pak je Želivka (to je měkké voda), třetí je mix obou a v Podolí je na malém prostoru ještě Podolská vodárna a ta bere vodu z Vltavy a ta je nejměkčí. :-) www.google.com/…: :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.12.2018 16:41 Muž larix [1420] Re: logrus
logrus napsal: ...jaky ma parametry voda v Praze...
Voda v Prahe má väčšinou (odhadom 80% lokalít) jedny z najlepších parametrov pre low-tech akvárka v ČR. Netreba nič riešiť, iba nastaviť intenzitu a periódu osvetlenia, primerane nastaviť zoomasu, filtráciu, týždenne meniť tretinu obsahu nádrže a skoro všetko porastie takmer samo bez potreby merať, testovať a premýšľať. Na pitie to nie je nič moc ale pre akvaristiku je tá voda skvelá. Vždy, keď na týchto stránkach narazím na pekné rastlinné akvárko, kde je v popise v položke "hnojení" uvedené "nic" alebo "ne", takmer vždy ide o akvaristov z Prahy. Stále som neprišiel, v čom presne je kúzlo tejto vody pre rastliny, ale funguje to.

PS: Keďže je možné, že dnes už do fóra neprispejem, prajem vám všetkým a aj vašim blízkym príjemné a pohodové sviatky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2018 16:28 Andaska Re: logrus
A jaky mas teda hodnoty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2018 16:17 Muž logrus [0] Re: vaclav
To není problém to jsem koukal , jaky ma parametry voda v Praze.
Ale neumím s toho nic vyčíst..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.12.2018 15:11 Maq Re: logrus
V obsahu živin to opravdu není. Mě teď chvíli pozlobila zelená vláknitá v akvárku, ve kterém podle všech norem skoro žádné živiny nejsou. A jindy zlobí v akvárkách přehnojených.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2018 14:37 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: logrus
Začni tím že si zjistíš co ti teče z kohoutku, vodárny musí vydávat rozbory vody pokud tedy nemáš vlastní studnu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2018 14:16 Muž logrus [0] Re: vaclav
A na co se ma testovat..? Budu to muset někde objednat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2018 07:51 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Cyklohentán
Ano jsou drahé ale jdou objednat náhradní náplně to už není taková rána. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 23:20 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: logrus
Vraví sa že JBL testy sú jedny z najlepších, ale sú aj drahé. Ja ich osobbne používam. Pri riasach si treba dať hlavne na NO3 a PO4. Ale k tomu už necham niečo povedať iným ľuďom, v tomto už neporadím ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 21:45 Muž logrus [0] Re: Cyklohentán
A poradíte ještě jake a a jaky jsou ideální hodnoty.
Ale bohužel po vánocích odjizdim, tak drive nez v novém roce to nezvládnou.
Ale díky...
Zítra výměnim vodu a mam dat hnojivo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 21:28 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: logrus
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 21:03 Muž logrus [0] Re: romant
Tak jsem to precetl. Jen jak ted poznat jestli mám v akvarku dost živin, nebo malo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 20:28 Muž MichalV [327] Re: logrus
Nemyslím si, že osvetlenie 2x20 W aj keď LED je silné. Aj keď to prenásobíme optimistickou bulharskou konštantou 1,5, bavíme sa o 60W na 175L hrubý objem, tak je to slabé až stredne silné osvetlenie - úplne v pohode. Tých 9-10 hodín denne nie je problém.
Problém je, že sa ti robia na rastlinách a to dokonca na vrcholcoch rýchlorastúcich, t.j. asi dlhšie stagnujú. Pravdepodobne odumierajú a na tom sa táto riasa priživuje.
Hnojíš kadečím a to je niekedy horšie ako nehnojiť vôbec.
Urob za týždeň 2 výmeny vody po 50%. Ideálne by bolo prihnojiť KNO3 a KH2PO4, ale len veľmi málo - aby NO3 stúplo o 3 mg/l a PO4 o 0,2 mg/l.
Privzdušnovanie alebo aspoň čerenie hladiny nemusí byť dočasne na škodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 20:26 Muž logrus [0] Re: Maq
Ne ne nekrmil... No to ted pres vánoce nikde nekoupím, ale díky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2018 20:17 Maq Re: logrus
logrus napsal: Přes víkend co jsem tady nebyl se to fakt rozjelo..
A nekrmil někdo?
Já na to mám minoritní názor: Často měnit vodu za čerstvou a filtrovat přes aktivní uhlí. S tím namotáváním souhlasím a kromě svícení bych načas snížil i teplotu a nekrmil. Klíčové je to aktivní uhlí. Vláknitá má ráda organické látky ve vodním sloupci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2018 19:45 R Muž romant [27982] Re: logrus
Špejli a namotávat, namotávat, namotávat, na hladinu plovoucí rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 19:40 Muž logrus [0] Re: romant
No zkusim se s tim prokousat.
Ale trochu se bojím ze nez skončí vánoce, tak budou všechny kytky na vyhození.
Přes víkend co jsem tady nebyl se to fakt rozjelo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 19:32 R Muž romant [27982] Re: logrus
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [20] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-na-rasy?od=951