Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Absolutně neřeším sprchu. Když koukneš do prezentace nádrže, zjistíš, že majitel před dvěma týdny udělal výrazný rostlinný upgrade. Zasadil juncus repens.
Aha. Doteď jsem nechápal, co václav řeší. Takže ten, kdo je mimo, je on.
Nikdy se mi tohle nedělalo az když sem zasadil juncus repens. Mam je i v ostatních akváriích a tam se to nedela.
Dokonce jsem vsecky rostliny vysadil před par dny a proplach je pod sprchou. V podstate se vse napravilo i když ve vode to zustalo. Ale dnes je toho opet plnoDovolím si souhlasit s Václavem, a ne proto, že jsem shodou okolností taky radaktor. Zcela jasně to chápu tak, že ten bordel by už před akcí s rostlinami a že "vysazení" rostlin a jejich sprcha byla snaha odstranit ten bordel...
Z toho jsme samozřejmě všichni happy
.
Nicméně si myslím, že má Maq pravdu a bez ohledu na emoce je to hodně zajímavý stav. Kdyby měl Tomas96 lepší foťák, bylo by super, aby to lépe vyfotil. Něco takovéhoto se hned tak nepovede.
Lidi: Předpokládejme, že to tak je. Jak byste to řešili?
Můj pokus by byl identický, jako řešení hodně silné slepé hladiny: Výměny vody 10-15% obden nebo denně a zajímalo by mě nasadit pár desítek levatek. Pokud si to "sedne", mohly by se do toho pustit.
Samostatná otázka je, když má toto, jestli má současně i slepou hladinu. Osobně bych ji čekal.
Zatím co se tu hádáme dotyčný nezareagoval a ani se nepodíval na žádnou odpověď.
Možno som slepý, ale ja tam riasu nevidím. Nie je to len mechanický bordel, ktorý si po čase sadne a keď kŕmiš ryby, tak to jednoducho rozvíria? Nemenil si kŕmenie? Prečo to filter nebere? Je dosť jemný?
vaclav: V životě jsem toto nezažil, ale věřím, že to může nastat a Maq má pravdu. Kašlat na to, že ho nemáš rád, pokud má pravdu, buďme rádi, že to sem píše. Za šest hodin sem nikdo jiný nedovedl toto napsat. Jiné vysvětlení mě nenapadá. NĚKOHO Z VÁS ANO?
Tomas96: Hm "koagulované organické látky na kterých se pasou bakterie". V podstatě je to podobné jako "prachová slepá hladina", ale v životě bych to nedovedl takto definovat.
Poslouchej, tys asi tak před dvěma týdny sázel nové rostliny a vyhazoval předešlé, že ano? Popíšeš?
Přečti si to pořádně měl to i před tím, jediný kdo je tu OT jsi ty.
Otocinklus-Otík,Parmoun,Parmička siamská.Šnek Neritina.Dá se říct,že pokud budou mít řasu dají pokoj,pak je třeba krmit Spirulou a zelenými tabletkami pro sumečky.Podle velikosti bedny 2-4 ks.
Jsi tady off-topic. Není to řasa, jsou to koagulované organické látky na kterých se pasou bakterie.
Spáchal jsi to tak, že jsi před pár dny vyházel všechny rostliny a na jejich místo nasázel nové. Tím jsi dno totálně rozvrtal a všechno možné vyplavalo ven.
Velmi nebezpečná situace.
=
Václava coby důtklivého hlídače prosím, aby tuto diskusi neprodleně označil jako off-topic.
Nemyslím, že to je řasa. Evokuje mě to, jako bys měl "prachovou slepou hladinu".
Existuje důvod, proč bys tam měl mít přebytek živin? Něco, co by uhnívalo? To by mohla být příčina.
Řekl bych že ten filtr co máš za moc nestojí, v prezentaci je uvedena pouze UVlampa.
Ale hlavně nespoléhej na to, že nějaký živočich bude udržovat čistotu v akváriu místo tebe. Řas se zbavíš, když se ti podaří nastavit takové poměry, aby se dařilo rostlinám a ne řasám. A toho docílíš zejména pravidelnou údržbou a udržováním rovnováhy v akvariu . Třeba:
www.horacovoakvarium.cz/… Ano, v prezentaci mám 25L, ale momentálně mám už 125L
Rozhodně konzumují mechy a to i v dospělosti kdy je řasy již nezajímají.
Nejúčinnější jsou okružáci a Japoniky, doporučuji vyzkoušet nejdříve ty.
Ale ty máš malé akvarium,jestli to je z tvé prezentace na chov parmiček..
Dobře, děkuji, podívám se na to a zeptám se ve sklorexu
Mě ožíraly jen kořínky plovoucích rostlin. Ostatního si nevšímaly.
Nevím,já je nechovám,navštiv zdejší atlas,tak je vše popsané vč.chovu.
Jo, už jsem ji našel. Četl jsem ale, že v dospělosti rostliny ničí, je to pravda? Mám totiž v akva liliovnicky, anubiase (o ty se nebojím) a hydrophily
Ano
Parmička siamská
ale ta je do většího akvária.
Děkuji, akorát, že by mi spasli akvarko
Nevím,já se jen ptala na zkušenost.
Jsou na bazoši vel.3-4 cm za 14kč kus.
Nepovažuju se a mladého akvaristu.
Ale to je jen první fáze, druhá bude, že půjdou i rostliny. Možná mimo toho anubiusu, který je tuhý. Taky vlastní zkušenost.
A dají se tam ještě koupit?
Citace...kecám takhle s jedním starým akvaristou a říká tvl. pořid si 5 kousků rybky jmenem dr.fish (Gara ruffa ) ty co vožíraj ve výlohách hnáty cizincum a 4 dny to nekrm a uvidíš.Tahnu do hornbachu a 5 jsem jich koupil jedna za 45kč doma hodil do akva a pozoroval a nestačil se divit cca 5 den anubias bez řas rybky furt šmejděj po kytkách a dnu a hledaj a vyžíraj ten sajrajt. Akva vyditelně prokouklo !!! Nikdy bych tomu nevěřil.
Garra rufa rozhodně nejlepším požíračem řas není.
No, vláknité řasy se dají namotavat, spíš ty hnědé moc nejdou, co třeba krunýřovec beloskvrnny? Ten by nějak pomohl?
Starší reakce
Je lepší začít se slabším osvětlením + Co2 a postupně ho zvyšovat než to dělat obráceně.
Myslím, že když budeš sytit AQ COčkem, tak k tomu taky je potřeba odpovídající osvětlení.
Snížení intenzity, nebo spíš zatemnění, se využívá při napadení sinicemi. Řasy jako takové rostou z přemíry živin, které nespotřebují vyšší rostliny
Můžu vyzkoušet ještě ztlumit světlo a uvidím jestli to pomůže.
By mě zajímalo, kolik lm to světlo dává na 40%. Výroce uvádí 8200lm na plný výkon, což mi připadá moc, já bych to tipnul tak na 4400lm. Bez CO2 bych viděl optimální světlo někde mezi 3000-3700lux na hladině, to znamená 1200 - 1400 lm, tedy kolem 30%. Vyzkoušej, uvidíš.
Světlo jsem samozřejmě ubral - svítím na nějakých 40% a kratší dobu .CO2 nemám kam dát akvárko je průhledové.
Koukal jsem na tvou prezentaci a souhlasím s Papikem - moc světla a tím sekundárně nedostatek CO2. Uber světlo a přidej CO2, "burčák" z 2 litrový petky by měl stačit. Rostliny hladoví a řasy mají šanci.
Mně osobně pomohlo snížení intenzity osvětlení a přidávání kvasnicového CO2.
Nevím zda pomohlo jen jedno z toho nebo kombinace obého, ale paroh přestal růst a po otrhání postižených listů se už znovu neobjevil.
Ok zkusím přidat trochu samotného NO3 od Easy life a vysadím hnojení na nějakou dobu snad se to zlepší.
dík za nápady
Rostlinky jsou dost odolný i když vypadají křehce
Mě to chvíli přestalo růst ve 160tce (trošku víc řasy), změřil sem, NO3 na 10mg/l. Přidal sem (opatrně)
www.vitaplant.cz/…
a zdá se mi to lepší.
Čau, Petře zásobní substrát nemám ,dno odkaluji pravidelně + měním vodu , hnojím denně 2,5 ml PMDD .Včera jsem vyměnil vodu a hnojivo jsem nepřidal,ale dneska jsem dělal testy od Sery na NO3 a výsledek NO3 méně než 10mg/l .Když přestanu hnojit co na to kytky??????
SAE si jich všímají pouze dokud jsou to mladé rybky. Vyrostou a prděj na to
Na ruduchu je parmička siamská a parmoun síťkovaný.Mi se osvědčili "Otíci"-otocinklus-.Po dvou kusech mám v každém akva.Teď je už musím přikrmovat Spirulinou,řasa je pryč.Taky jsem měl Neritinu-šneka-dobrá na štětičkovou,ale pomalá.Omezit krmení,aby si všimli těch řas.
Ahoj Rosťo
pokud hnojíš tekutým, přestal bych
Aspoň na nějakou dobu. Jestli máš zásobní substrát, prohrabej dno (třeba vidličkou) a po chvíli vodu vyměň tak, jako obvykle
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [22] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x