Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 10:17 Muž nerf [20] Re: Buldr+Brodys+ctibum+vaclav a další
Já děkuji všem za reakce. pivo Vzal jsem si z toho to, že řasa mi nastoupila kvůli nerovnováze mezi množstvím světla a živin a tím samým způsobem bych ji chtěl i kočírovat. Protože si nejsem jist, jestli mám moc světla a málo živin, anebo naopak, rozhodl jsem se začít cestou menšího odporu (risku) a ubral jsem mírně na světle. Na dobu několika týdnů zintenzivním výměnu vody z 1x týdně na 2-3 týdně a uvidíme co se bude dít. Zároveň budu pokračovat v přidávání 1ml Seachem Flourish po výměně vody, s čímž jsem začal zhruba před měsícem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.01.2021 09:34 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Northwear
...Rastliny mi začali odumierať z dôvodu danej riasy ktorá sa na nich chytá...
Obvykle je to naopak - řasa se chytá rostlin, které odumírají (a nedokážou se řasám bránit).
Moc na to spěcháte. Akvárium je sotva založené a vy chcete, aby fungovalo, jako by běželo pár let.
Neříkám, že to nejde vychytat, ale to chce hromadu zkušeností a "denní výměnu vody".
Tak alespoň nějaké konkrétní doporučení: zkuste si v této komplikované době pořídit a do nádrže doplnit co nejvíc jednoduchých, rychle rostoucích rostlin, které budou mít šanci řasy "přetlačit".
A mějte trpělivost. Taky poslední dobou bojuji s podobně vysokou nádrží a nechce se dařit; po 17 letech ji budu muset z gruntu předělat. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2021 21:04 Muž Northwear [1] Zelená prachová riasa + hnedá na substráte
Zdravím. Tak ešte raz prosím o radu ohľadom problému ktorý mám s riasou.
Akvárium som zakladal nanovo dňa 25.12.2020 kde som pridal viac substrátu Platinum soil . Po premeraní to vychádza na 15 cm substrátu pri akváriu s rozmerom 130x50x70 čiže som znížil výšku vodného stĺpca pre lepšie fungovanie led osvetlenia Chihiros A1201 PLUS s výkonom 130 W .
Asi pred týždňom sa mi objavila zelená riasa na skle a hnedá asi 2 cm do hĺbky substrátu .
Premeral som hodnoty vody kde mi vyšli tieto výsledky (meranie dnes 30.01.2021) :
1. NO3 - 15 mg/l
2. NO2 - 0 mg/l
3. NH4 . 0 mg/l
4. O2 - 8
5. K - 15 mg/l
6. PO4 - 0,4 mg/l (vo vodnom stĺpci ) a 1.0 mg/l (v substráte )
7. SiO2 - test ukázal až maximálnu hodnotu 6 sad
8. CO2 - podľa indikátoru je zelený (indikátor JBL pro CO2+PH)
9. PH - 7.0
10. Fe - 0,4 mg/l

Moja otázka znie : prečo sa mi tvorí daná riasa ? Podľa výpočtu mám 0,35 W na 1/liter vody pri mojom osvetlení kde sa odporúča svietiť 10 hodín (svietim 10 hodín na 100% výkon z dôvodu že pri danom osvetlení nie je možné použiť stmievač). V akváriu mám 40 ks Tetra neonová, 5 ks slimákov Clea Helena , 30 ks krevetka red cherry, 2 ks krevetka Amano, 6 ks otíkov, 3 ks mladý gibiceps . Tvorý sa riasa z dôvodu Silicatov SiO2 ? Ako ich viem znížiť bez toho aby som znížil PO4 ktoré je potrebné pre rastliny ? Používam hnojivo Seachem Iron , EasyLife Profito, KNO3 Invital, tekutý uhlík Invital + plynné Co2, ADA bacter 100. Za radu ďakujem . Rastliny mi začali odumierať z dôvodu danej riasy ktorá sa na nich chytá .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 22:30 Muž mt.masak [3] Re: Anthrax
zkusil jsem dodat více fotek. Každý den se objeví nové místo, kde se tato tmavě zelená vlákna objeví. Ten list jsem během odsávání asi trošku odsál, ale předtím byl celý sytě zelený. Rovněž je na řadech míst zelené vlákno. To je namotám na špejli, když to jde, ale také zatím nijak neustupuje. Zatím nehnojím, světlo vcelku utlumené a část berou plovoučky. Ten pokles dusičnanů mě ale překvapil. Takže bys nedělal nic? rostliny se nechytly všechny, kromě trávníčku a sessiliflory, rostou pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 22:07 R Muž Anthrax [4762] Re: mt.masak
Tam jsem koukal. Ale řasu ani sinici tam pořádně pořádně nevidím. Možná jen rozsivku na jednom listu? Ale je to focené z úhlu, tak si nejsem jistý.
Jestli je to jenom v tomhle měřítku, tak bych to neřešil. Obecně lze říct, že tam máš hodně Buddhy a relativně málo rostlin. Takže bych pro sichr možná jen přidal rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 21:58 Muž mt.masak [3] – Řasa nebo sinice?
30. den akva: objeven zelený povlak, nejsem si jistý zdali řasa / sinice. Každopádně NO2 0.6 a NO3 kleslo z 20 na 10. Mám to řešit nebo vytrvat a měnit pouze vodu?
EDIT: viz deník. jsou tam i hodnoty měření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 16:01 Muž 1965 [35] Re: Northwear
Ten Purigen toho NO3 zas tak moc neveme . Používá se hlavně na dočištění vody . Mám v 5 AQ a No3 se drží na 10 -25 Sera test . Zdrojová voda bez NO3 ? to je už dnes asi zázrak . Jak píší ostatní hned a samo se to nevyřeší . Je to na dýl . Pomalu dávkovat a měřit , sledovat rostliny , ryby . Jinak ještě založeně s Platinem ... prvních 14 dní nehnojím , jen Draslík . Ale lhal bych , že to je pokaždé super a bez řas .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 15:32 Muž Northwear [1] Re: Anthrax
Tak substrát je platinum Soil od Invital je to na štýl ada substrátu . Dával som ho až 30 cm z dôvodu aby som znížil tzv. výšku akvária aby svetlo presvietilo bez problémov aj dno ku kobercovkam . Zajtra mi príde hnojivo NO3 + železo od seachem . Zajtra vyberiem purigen von z filtra a prihnojím NO3 na hodnotu 25mg/l a skontrolujem hodnotu PO4 aby pomer sedel a prihnojím železom aj . Svetlo nechám svietiť 8 hodín + CO2 držím na 20-25 mg/l podľa indikátoru. A uvidíme čo to spraví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 15:22 R Muž Anthrax [4762] Re: Northwear
Jestli to vyřeší problém s řasou, to těžko říct. Kdyby to bylo tak snadné, tak nemá nikdo v akva řasy. :) Samo se to nevyřeší, tak je potřeba něco zkusit. Já bych klidně přihnojil. Ale neznám ten tvůj substrát a co přesně dělá s vodou. :-) Uvidíme, co ti napíšou ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 15:17 Muž Northwear [1] Re: Anthrax
Čiže mám vybrať ten purigen alebo hnojit NO3 ? Vyrieši to problém s tou riasou ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 15:06 R Muž Anthrax [4762] Re: Northwear
Tak ve zdrojové vodě nemáš NO3, hnojivem ho nedodáváš a ve filtru máš purigen, který umí zabránit vzniku dusičnanů. To se nedivím, že máš NO3 na nule.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 14:53 Muž Northwear [1] Re: 1965
Chihiros A1201Plus nemá stmievač čiže ide stále na 100% . Stmievač na neho nie je žiadny z dôvodu že má 130W výkon . Momentálne svietim 8 hodín .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 14:52 Muž Northwear [1] Re: DanS
V akváriu je asi 10 slimákov , 30ks krevety red cherry, 2 ks dospelé krevety Caridina Amano, 40 ks tetra neonova, 3 krát gibbiceps mladé , 5 ks otík . Údržba akva je raz týždenne odkalenie dňa + výmena vody 50% (obsah NO3 z vodovodu je 0) svietenie udržujem momentálne 8 hodín kôli riase , osvetlenie chihiros nemá stmievač z dôvodu že je vysoký výkon a žiadny stmievač to neutiahne .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2021 23:45 Muž DanS [77] Re: Northwear
Dotaz. Co znamená svítit 8 až 10 hodin? Někdy 8 a někdy 10?
Na fotce se, dle mého názoru, nejedná o převážně rostlinné akva.
Kolik je v akva šneků?
Jak probíhá údržba? A jak je častá?
Jak se v akva hnojí v poměru k rostlinám a počtu ryb?
30 cm dna opravdu?
Začal bych odpověďmi na toto, až potom bych řešil měření hodnot vody apod.
Můj názor je : Méně měřit, více sledovat, Více zjednodušit, když nevím, jak co má fungovat.
To není hodnocení, pouze názor a zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 22:41 Muž 1965 [35] Re: Northwear
Na kolik % svítíš tím chichirosem ?
Edit: Intenzita světla ? Tím co máš , podle foto a jak je stará nádrž a kolik zarostlá bych dal na 50% - 60% .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 21:37 Muž Northwear [1] Re: Anthrax
Fotka k příspěvku NO3 meriam pomocou kvapalného testu SERA, Svietim nonstop 8-10 hodín . Vo filtry mám purigen, keramiku, pena, vata a rataj aquadetox .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 21:13 R Muž Anthrax [4762] Re: Northwear
Čím to NO3 měříš? Jak svítíš? Co máš ve filtru? Foto v prezentaci máš půl roku staré. Nová fotka by byla možná ku prospěchu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 20:27 Muž Northwear [1] – Problém s riasou
Zdravím všetkých . Potrebujem nejakú dobrú radu čo robím zle a kde je vlastne problém .
Mám akvárium s rozmerom 130x50x70 kde mám výšku substrátu cca 30 cm ktorý je Platinum Soil . Svietim 8- 10 hodín denne osvetlením Chihiros A1201 130W . Hnojím plynným CO2 kde mi drží hodnotu 20-30 mg/l. Pridávam hnojivo EasyLife Profito , PO4 a Potassium . Hodnoty vody v akváriu sú následovné : PO4 - 0,5 mg/l
NO3 - 0 mg/l - neviem prečo mi nestúpa vôbec
KH - 3 až 4
CO2 - 20-30 mg/l
PH - 7 až 7,5
Teplota vody - 24 stupňov
Problém je taký že sa mi stále tvorí prachová zelená riasa na skle akvária a usádza sa na rastlinách ktoré následne na to umierajú . Na substráte Platinum soil sa tvorí stále hnedá riasa . Na koreni v akváriu len na nejakej menšej časti sa tvorí zelená štetinková riasa. Prosím poradíte mi aké hodnoty vody zmeniť aby som sa zbavil riasy a rastlinky prosperovali ? Rastlinky sú nenáročné a nenáročná kobercovka na ktorej sa drží ta hnedá riasa. Za rady Vám ďakujem. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2021 17:37 Brodys Re: ctibum
Tak to jsem si už vůbec nevšiml smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2021 17:18 R Muž ctibum [6907] Re: Brodys
Na 50 litrů?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2021 17:13 Brodys Re: vaclav
Nejsem v tomhle ještě zběhlý,ale dva pásky o 14 w mohou mít max. 1400 lumenů? To mi nepřijde jako silné světlo,ba naopak......nebo? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2021 16:51 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: samorost
U silného světla mají některé rostliny tendenci se více tlačit ke dnu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2021 15:53 Muž nerf [20] Re: ctibum
Zdravim a děkuju za přesunutí a za reakci. Zkusím přemýšlet nahlas:

Poslední dobou jsem celkem laboroval s délkou a intenzitou osvitu, jak se objevily první náznaky řasy, tak jsem asi podvědomě začal ubírat na světle. Nicméně si nejsem jistej, jestli to pomohlo. Vlastně jsem ubíral z nějakých 10 hodin 14w led pásků na 7-8 hodin, kdy 7w svítilo celý čas a druhých 7w jen "ve špičce". Ale řasa zůstala, ne sice v nějakém hrozném množství, ale nezmizela. Poslední týden svítím opět 10-13 a 17-22 na celých 14w.

Co se hnojení týká, hnojily doposud jen ryby (4 měsíce). Krmím celkem střídmě, poslední dva nebo tři týdny liju 1ml Seachem Flourish po výměně třetiny objemu vody.

Postřeh: když je akva zhasnuté, sagittaria se táhne krásně nahoru, když se rozsvítí, lehne na zem a nepřesahuje na výšku 10 cm. (hodně světla?) Tipl bych tedy asi, že mi schází živiny... (?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.01.2021 11:32 R Muž ctibum [6907] Re: samorost
Zkus pročíst tohle. Přijde mi to celkem srozumitelně napsané... ;-)

www.horacovoakvarium.cz/…

A za tohle Mě vlastně nejde ani o to se snažit řasu totálně vyhubit, ale spíš jí mít pod kontrolou máš u mě palec, protže já to vidím úplně stejně. Pro mě řasa do akvárka patří, ale ne každá a nesmí přebrat vládu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2021 11:10 Muž nerf [20] Re: Buldr
Děkuju za reakci palec Já bych chtěl hlavně porozumět tomu principu. Čili řasy se objeví v momentě, když mají rostliny něčeho moc? Anebo málo? :-(

Když to vezmu chronologicky
- založení akva
- růst rostlin
- navyšování délky osvitu
- přidání ryb
- další růst rostlin
- další přidání ryb
- zpomalení růstu rostlin
- vznik řasy

Kde je ten moment, a co zapříčinilo nástup řasy? Je to po přidání ryb = nárůst živin = šance pro řasy? A z toho vyplývá, že světlo není příliš silné?

Nerad bych dával do akva tekutý uhlík, vyndaval všechny dekorace a drhnul je rejžákem. Moc do toho hrabat nechci. Mě vlastně nejde ani o to se snažit řasu totálně vyhubit (stejně bych neuspěl), ale spíš jí mít pod kontrolou a chápat kdy a proč se objevuje. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2021 08:38 Muž nerf [20] – identifikace řasy + jak na ni?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, pomůžete mi prosím na základě fotek rozpoznat druh řasy v akváriu? Zároveň bych uvítal jakoukoliv pomoc při "navedení" na správnou cestu proč vlastně vznikla. Pokud z mojí prezentace nádrže budou nějaké podstatné údaje nekompletní, či chybějící, hned tady ve vláknu uvedu na pravou míru. Předem díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2020 13:11 Žena Soňa M. [1] Re: afc1886
Díky za radu! Obě světla jsme tedy stáhli na 60 % (předtím byly 80 a 90 %) a zkrátili délku svícení o hodinu, tak uvidíme :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 01:57 marekac
Kým zistíte kde je chyba, hoďte 50 okružakov do akva a oni to požerú, potom upravte čo je zlé, dĺžka/intenzita svetla, hnojenie, slnko od okna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.11.2020 00:31 R Muž afc1886 [14681] Re: Soňa M.
Z prezentace - Osvětlení: 2 x Chihiros LED S serie 65 W, 1. světlo svítí 12 hodin, z toho 1,5 hodiny ráno a večer rozednívání a stmívání, tzn. naplno svítí 9 hodin, 2. světlo na spínací hodiny svítí 9 hodin

Na to že to je vaše první akvárium jste si naložili pěknou světelnou palbu, kterou mají problém ukočírovat i mnohem zkušenější borci. Určitě bych ubral na světle i na délce svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2020 20:52 Žena Soňa M. [1] – Řasy a sinice
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím a prosím o radu. Před 2 měsíci jsme založili naše první akvárium (viz prezentace). První asi 3 týdny jsme nehnojili vůbec (nevěděli jsme moc jak a báli se řas), rostliny ale moc nerostly, měly děravé listy apod. tak jsme začali hnojit a to metodou estimative index - nejdříve asi 3 týdny poloviční dávku - rostliny rostly a o něco lépe ale objevily se i řasy a sinice a docela dost. Říkali jsme si, že je to třeba normální než se to ustálí a každý týden jsme dělali velkou několikahodinovou očistu a výměnu poloviny vody. Po 3 týdnech žádné zlepšení, tak jsme zkusili plnou dávku hnojení, že třeba máme moc světla a málo živin. Zároveň jsme začali dávat Flourish excel. Rostliny začaly růst velmi dobře, ale řasy je tam pořád hodně - hlavně taková hnědá až zelená vláknitá a sinice (zelené jinak ubyly) - už po třech dnech od výměny vody si říkáme, že by to zase chtělo vyčistit (viz foto). Zkrátka aby to nějak vypadalo, musíme řasu odstraňovat i během týdne. Nevíte, v čem by mohl být problém? Málo/moc živin? Málo/moc světla? Ještě přikládám výřez rozboru naší kohoutkové vody (něco je i v prezentaci). Děkuji moc za rady :-)
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.11.2020 17:07 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: OR
Zjisti si co způsobuje rozsivky, a musí ti být jasné co jsi udělal za chybu. Ryby ti chcíply ať už stářím nebo jinou chybou, nemusel jsi najít všechny a nebo je nevylovil hned. Následně si se zbavil rychle rostoucích rostlin které rostly jak šílené (proč asi) a udělal jsi s toho jak se říká akváriu líného akvaristy a teď se překvapený že to nefunguje. Stonkové rostliny z velké části berou živiny z vody když je odstraníš musíš aspoň ze začátku měnit více vody než si to sedne a ne 30 litrů za měsíc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 15:43 Muž Markusenka [89] Re: OR
Nějak mi zde chybí to co se běžně vyžaduje a to jsou testy akvarijní vody, když se řeší problém. Aby mohla nastat kýžená rovnováha, která proti řase funguje, tak jak jí popisuje třeba web Horácovo akvárium, je potřeba znát startovací pozici boje, jinak to bude pátý pres devátý.
Ano souhlasím, kouká se na to dost špatně, vzbuzuje to až lítost a údiv nad tím, kam až se to nechalo zajít, než se začalo řešit :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 15:28 OR Re: Jarden Sk
Díky za radu. S tou nitrifikací to tak určitě bude. Ryby neodešly najednou, to by bylo divné, ale postupně v řadě měsíců. S hnojivem určitě začnu postupně, zprvu raději míň a přidávat. Uvidím jak se to za měsíc změní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2020 15:19 Jarden Sk Re: OR
Ideš na to dobre, ale ja si myslím že to nebude celkom ako píšeš..Mám neonky červené asi 6 ročné a odchádzajú postupne tak jedna -dve za mesiac a to sú už naozaj staré a velké exempláre-krevetky si pochutia vždy idú až na kosť. Ak zdochne viac naraz s krátkym odstupom, tak to bude iný problém. Myslím si že je to, prebytkom NO3 a org.odpadu v akváriu, resp. , mnohé ryby znesú zvýšené NO3 pokiaľ stúpa pomaly-zvyknú si, ale ak sa pridá nedostatok kyslíku -spomalí sa nitrifikácia, tak môže stúpať aj NO2 a amoniak-ten totiž nestihajú spracovávať zle fungujúce rastliny a baktérie.
Ja by som postupoval ako radil Rob, postupne a častejšie menil vodu tzn. 1/3 aj 2x do týždňa a pridal ešte rastliny a velmi slabo prihnojoval s tekutým hnojivom s draslíkom a mikroprvkami. Vyčistil filter hlavne tú mechanickú časť /a každé 2týždne/a cca o týždeň odkalil dno aj trochu hlbšie.Ak máš živiny v dne, tak koreniace rastliny musia fičať..Rastliny si treba všímať a ak nemajú prírastky odpovedajúce intenzite svetla, tak niečo chýba alebo je v prebytku a nastupujú riasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 15:09 OR Re: vaclav
Když se podívám na tvou prezentaci tak to větší z tvých akva vypadá, že by člověk řek, že se v tom vyznáš, ale když čtu tvou odpověď tak podle rychlosti odsouzení o tobě hodně pochybuji. Dalo by se říct, že jsem se na akva "vykašlal". Asi nebudu dávat fotku po čištění a mluvit o problému, přijde mi to logické. Nicméně tetry začaly chcípat už předtím, jestli se podle atlasu ryb dožívají 4-6let popř 2-4let. Tak je jasné že musí být na té horní věkové hranici, možná i za ní a to mi nepřijde divné. Rostliny jsem nahradil, dříve jsem měl rychle rostoucí a tempo růstu bylo opravdu šílené, 1x týdně prostříhávání. Tou razantní změnou jsem to asi pokazil, ale chtěl jsem udělat změnu, která se bohužel nepovedla a musím ji teďka vyřešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 14:57 OR Re: Jarden Sk
Nemyslím, že úmrtí tetry žhavé po 4,5 letech + věk co jsem je pořizoval by na něco mohl poukázat. Spíš bude problém se živinami ve vodě (nebudou skoro žádné). Možná odkalovačem vybrat nějaké hnojivo ze dna (ale moc ho tam není, jen pod rostlinama co jsou zasazené ve dně) + přidat mikroprvky do vody ať mají rostliny co brát. K tomu přidat rychle rostoucí rosliny aby nedošlo k přehnojení :). Bude stát za to zkrátit interval výměny vody na 1/2, ale co se týká dna tak myslím, že průběžné odkalování při výměně by mělo být dostatečné. Taky proplachovat filtr více jak 1x měsíčně myslím že může způsobit i více škody než užitku. Snad něco takového by mohlo pomoct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 14:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: OR
Ne moc dobře se na to kouká, řekl bych že jsi se na akvárium vykašlal, pochcípaly ti ryby, vyházel jsi rychle rostoucí rostliny a doplňuješ jen odpařenou vodu. Výsledek vidíš sám. Buď to zruš nebo se tomu musíš trochu věnovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2020 13:22 Jarden Sk Re: OR
Myslím, že si si z časti odpovedal aj sám so zmenou rastlín a nadviažem na komentár Rob, ak máš vyhnojené dno a do vody neleješ nič, tak tie anubiasy majú živiny len z vody, takže tam je NO3,PO4 a minimum mikro, a kopu org. opdadu z nedostatočnej výmeny vody a čistenia dna či filtra.Áno aj čistenia a poriadneho odkalenia dna, pretože aj tie echináče tam už majú problém rásť, také zákrpky -už by mali vyrastať z akva pri vyhnojenom dne a prečo tomu tak nieje? Niečo ich blokuje v raste, svetlo to nebude, co2 tiež nie, živiny v dne máš tak čo to je? Ja to viem, ale čo myslíš ty?Pomocná otázka -prečo pochcípali ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 13:08 Muž _Rob_ [80] Re: OR
No je to holt kus přírody udělaný "uměle" ve skleněném kvádru ;-)

Občas se něco nemilého stane..
Edit: Hlavně nedělej moc zásahu na ráz. Filtr bych čistil mezi výměnami vody. ;-)
Edit2: Možná by nebylo na škodu přidat třeba růžkatec nebo nějaké plovoucí rostliny ty pomůžou s nadměrnými živinami ve vodním sloupci. A tím by řasy teoreticky neměli moc co žrát :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 13:06 OR Re: _Rob_
Filtr proplachuju každou druhou výměnu ve vypuštěné vodě z akva, je tam toho dost, ale nějaký extrém to myslím není. Vyzkouším měnit častěji vodu. Ale zaráží mě že s tím dřív problém nebyl. Taky dříve bylo v akva cca 30ks rybek, teď je 7 ks. Kromě rostlin a ryb se nic nezměnilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 13:02 Muž _Rob_ [80] Re: OR
Zkusil bych častější výměnu vody, ale v menším množství. A taky kouknout na filtr. Vnější sice může běžet hodně dlouho bez údržby, ale když ho otevřeš rozhodně v něm čisto nebude :-D

Já čistím externí fluval 406 každý měsíc a že je co čistit to ti povím :-D Ale to je taky hodně individuální.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 12:57 OR Re: _Rob_
Pozadí je přilepené po celé zadní straně, nic se tam dostat nemůže. Napadlo mě, že by ty rostliny mohly odebírat málo živin z vody, ale netvořila by se tam pak spíš i zelená řasa? Tady ta je v podstatě jen do hněda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 12:50 Muž _Rob_ [80] Re: OR
Nedostává se ti bordel za pozadí, že by to tam hnilo..? Interval výměny vody bych asi zkrátil alespoň na 2 týdny. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 12:43 OR – Řasy v akva
Ahoj, mám dotaz na znalejší co by mohli poradit s řasou. Fotky mám v prezentaci. Akva je už nějaký rok zaběhlé. Před 1/2 roku jsem změnil rostliny (dříve bylo více rychlerostoucích - možná z toho pramení problém) a od té doby mám problémy s řasou. Rostliny jakoby přestaly růst ( dříve rostly i ty anubiasy ), teď moc ne. Kromě rostlin se v akva nic nezměnilo. Jen odešly tetry žhavé které tam byly od založení. Aktuální osádka je 2x kančík příčnopruhý + posledních 5 teter žhavých.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 20:02 R Muž ctibum [6907] Re: tdog
Můj názor je ten, že dokud nevyřešíš osádku, nemá cenu řešit cokoli jiného. Máš 41 litrů čistý objem, filtr nic moc a v tom ryby, které tam nepatří. Nejde jen o to, že jsou v podmínkách nevhodných pro svůj druh, ale i o to, že produkují množství odpadu, které tvoje akvárko ani tvůj filtr nejsou schopni zpracovat. A výměnou vody jednou za dva týdny to jen znásobuješ...
Při registraci jsi dostal odkazy pro začátečníky. Pořádně si je pročti. Z nějakého důvodu jsi zrušil nádrž se závojnatkami, ale založil jsi novou stejně špatně.
Nejdřív ale odnes ryby do nejbližšího zverimexu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 19:17 R Muž Anthrax [4762] Re: TDog
Taky tam sinici nikde nevidím. Prvně bych zkusil měnit častěji vodu. Jednou za dva týdny prostě nemusí v každém akva stačit. :-)
Znáš nějaké parametry zdrojové vody a vody v akváriu? Jaký máš režim svícení? Odkaluješ? Jak často zasahuješ do filtru? Nepřekrmuješ?
Na tekuté „CO2“ bych se vykašlal.

Edit: Ten bílý štěrk jsi zkoušel v octu, zda nešumí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.11.2020 18:59 TDog Re: permonici
Závonajtky už v akváriu nemám, je to starší fotka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 18:50 Žena permonici [316] Re: TDog
A co tam dělají ty závojnatky? Do takové nádrže se fakt nehodí - vlastní zkušenost, dopadlo to katastrofálně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 18:37 TDog Re: ctibum
Udělal jsem prezentaci, kde mám vše vyplněno. Pancéřníčky jsem pořídil při zakládání akvária na radu prodejce v akvaristice, bohužel jsem prodejci uvěřil a zakoupil je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 18:25 Muž 4Sima [1894] Re: tdog
Podívej se do atlasu v jakých podmínkách má žít panceřníček kropenatý...
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-na-rasy?od=101