Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 17:57 Muž Luky13 [60] Re: medamedas
Tu metodu neznám co používáš, ale hnojení se doporučuje až po třeba 21 dnech a to jen půl doporučené dávky a světlo mít ztlumené, proto na začátku není třeba hnojit. Počkat až si vše sedne a kytky zakoření.
Tady je to pěkně popsané od prvního dne co dělat. Je to německy, ale google to celkem obstojně přeloží.
tropica.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 17:20 Muž medamedas [6] - TetryRe: smik
Ano, objednal jsem filtr v plné palbě, to jsem si dopředu nastudoval.
Sveětla jsem tedy zapl obě a na jednom ubral na 80%.
Hnojení tedy budu dávat každý den cca pětinu z hodnot EI.
Test PO4(JBL) jsem dělal ve čtvrtek a bylo to mimo stunici, ale odhadl jsem to na 2,5mg/l, což mi přišlo OK, protože dle doporučení u metdoy EI když je problém s řasami, tak zvýšit PO4 na 2-3mg/l. Test na NO3 nemám. To testování vody nemám rád a nikdy jsem nechtěl dělat, proto jsem se původně rozhodl tak pro metodu EI. Sakra pročetl jsem toho spousty, ale nikde není napsáno, že to není vhodné do nově založených akva, nebo ne do všech typů akva apod. Nikde se ani nepíše o nějakých omezeních či jak s metodou naložit během prvních týdnů nového akva :-(
Jinak planuji měnit třetinu vody obden. Už mám dva stonky růžkatce a zítra budu mít ještě salvinia a limnobium. Následně v úterý další filtr, když dorazí.
Děkuji za rady, jsem rád že jsou ještě lidi, kteří nezjištně poradí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 12:07 Muž smik [70] Re: medamedas
Ty světla jedou na plný výkon nebo je nějak reguluješ? možná bych nechal svítit obě a stáhl jen ten čas, Pokud jdou regulovat tak bych je stáhl na třeba 80%. Jo ještě k tomu filtru. Hlavně kup verzi s dvojkohouty. prodává se myslím verze bez, s dvojkohouty a třetí verze i s filtračními náplněmi. Bez těch dvojkohoutů je čištění toho filtru veeelkej opruz.
Hnojit bych nepřestával. Jestli máš namíchané EI tak dávkuj tak 1/4 doporučeného dávkování. Nedávkuj to 3x týdně jak EI doporučuje, ale každej den. Nějaké NO3 tam potřebuješ dát když ve vstupní vodě nemáš nic.
Stran záběhu. Já tydle ty kejkle se ždímáním starejch filtrů do nevejch nikdy nedělal. Jestli to pomáhá netuším, ale moc bych si na to nevsadil.
Klíčová je podle mě v téhle fázi střídmost, dostatek rostlin, kvalitní filtrace a s tím spojená hygiena nádrže (teď nemyslím všechno máchat každej týden v Savu), výměny vody při problémech pomáhají :-)
Akva je každé trochu jiné a je potřeba ho vybalancovat, ty postupy jsou dnes v době jůtůbů a sociálních sítích celkem profláklé.

Edit:
Ještě nevím jestli něco testuješ, ale pro začátek bys měl mít aspoň přehled o obsahu NO3 a možná PO4. Tak si ty testy pořiď. (JBL by mohla být dobrá volba). Určitě by se hodili i jiné, třeba někdo doporučí. Já testuju málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 09:12 Muž medamedas [6] - TetryRe: smik
Děkuji za doporučení. Tak jsem si ještě objednal Clasic 2217, dám tam kvalitní filt. materiály. A zase bude lépe. Mám doma ještě zabehlý filtr na malém akva. Mám třeba do toho nového vymacknout molitan z toho zaběhlého, aby se rychleji vytvořili bakterie?
Jinak ze dvou světel jsem nechal svítit jen jedno a 5 hodin. Samostatné složky zatím nemám, jen namichane EI, tak bych zatím použil je. Otázka zní, kdy zase mohu pomaličku začít hnojit? Zatím nechávám scela bez hnojení.
Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   16.02.2019 17:21 Muž smik [70] Re: medamedas
No světelnou pauzu bych nedával. Ta se dává většinou u akvárek které nejsou sycené CO2. Mě zhasíná akva ve 22hod a start se mění podle potřeby. Takže ho zapni v 17hod a vypni ve 21:30 a až bude cajk si to prodloužíš. Nebo si to nastav podle sebe, ale bez pauzy.
Vodu máš celkem slušnou, kapánek by snesla měkčí, ale myslím že v pohodě. Pokud se tomu dá věřit tak tam nemáš žádné NO3, to budeš muset přidávat každopádně. Pokud si hnojivo mícháš sám tak bych si namíchal dávkování něco jako 10mg/l NO3, 10mg/L K, 3mg/L Mg týdenní dávka a dávkoval denně. Mikra nevím co máš, já teď používám Profito v doporučeném dávkování a celkem OK.
K rostlinám. In Vitro rostliny mi nepřijdou úplně vhodné k založení akva. Většinou jsou prťavé a trvá dlouho než se rozrostou, pokud se chytnou. Na rostlinách určitě přitlač.
Ten Easy start zkušenost nemám, ale asi to neublíží, jestli to pomůže, kdo ví.

Ad filtrace. Všechno záleží na tom k jakému akva se chceš dopracovat. Pokud koketuješ s něčím jako Aquscape tak se většonou používají filtry o výkonu 5-10x větším než je obsah akvárka.
Já mám akva 180x50x55 a mám v něm Eheim 2217 a Sunsun 703B. To je papírovejch 2400L/hod a není to nic moc. Ten SunSun těch 1400L/hod rozhodně nedává, ale jsou to cenově přijatelné filtry. navíc ten SunSun v B variantě má UV lampu a ta by ti na ten zelenej zákal pomohla.

Využij taky václavovu radu a mrkni na nějaké prezentace akvárek které se ti líbí a kam se chceš dopracovat. Většinou z toho setupu pochopíš co funguje a co ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 15:19 Muž medamedas [6] - TetryRe: afc1886
Chodím z práce později a chci, aby akva večer ještě svítilo a mohl tak pozozorovat jak se situace vyvíjí, a dělat údržbu.
Přemýšlím teď tedy o tom druhém filtru ještě, myslíte, že to něco změní? Bude tam nějaký efekt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 15:03 R Muž afc1886 [15246] Re: medamedas
A proč chceš tu pauzu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 14:43 Muž medamedas [6] - TetryRe: smik
Moc děkuji, to jsou detailní rady co nyní dělat, super.
Doplním hodnoty vody. Ale jsou to asi 1,5 roku staré hodnoty když jsem testoval vrt, tak je možné, že jsou trochu jiné. Tvrdost je 2,67mmol/l, Ca 60,5mg/l, Mg 28,3mg/l, amoniak 0,548mg/l, NO2 0,0586mg/l, NO3 1,24 mg/l, Fe 0,0053mg/l, Mn 0,0584mg/l.
Dá se z těch hodnot vody něco vyčíst?
Ohledně světla, je třeba aby svícení bylo v kuse, nebo mohu přes poledne vypnout třeba na 2 hodiny? Přičemž zachovám celkovou dobu svitu 5 hodin.
A ještě dotaz na přípravek Easy start, mám přidávat, aby se akva rychleji zaběhlo? Například po každé výměně vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.02.2019 14:00 Muž smik [70] Re: medamedas
Tak jak píše Maq. EI metoda není šptná metoda. Sám jsem ji celkem úspěšně provozoval. Nevýhody jsou u ní poměrně identifikovatelné. Ty momentálně v akva nejsi moc připravenej na žádnej sofistikovanej systém. Velice dobře funguje Amano systém, ale na ten ti tam chybí to hlavní. Aktivní výživný substrát. EI se dá úspěšně použít v stabilním prostředí s masou rostlin, která to prostředí vytváří.
Nepíšeš, aspoň sem to nenašel, jaké máš parametry té tvojí studniční vody? Obsahuje nějaké NO3?.
Být tebou tak bych: Začal masívním proplachováním akva. V současném stavu 1xtýdně je málo. Klidně ob den, ob 2dny 50%vody vyměnit. Stáhnout délku osvitu na 5hodin. Pokud se akva dostane do pohody tak přidávat co týden hodinku, ale nešel bych na víc jak 8hodin. Pak bych spíš zvyšoval intenzitu. Ve fungující nádrži, s dostatečnou a rostoucí masou rostlin, do které se svítí silným světlem, se stejně maximální doba osvitu pohybuje kolem 10ti hodim.
CO2. Někdy méně je více. Vím EI je založené na vysokém CO2, ale CO2 je strašně blbě měřitelné. Takže sniž světlo a uber CO2 někam k 15-20mg/l.
Hnojit bych nepřestával, ale rapidně snížil a na EI bych se teda vyprdl. V akva se většinou nedostává, Mg, K a Fe+další míkroprvky. Teď bych limitoval růst fosforem.
Ten filtr co máš je výkonově dost na hraně. Já bych tam klidně přidal nějakého Clasica 2217. Ale chápu že nemusí být prostředky.
Ještě k vodě. Nevím jaká je přesná tvrdost té tvojí studniční, jám mám studnu tvrdou brutálně. Míchám s vodou z RO na nějakých 350mikroS. Obecně bych řekl, že rostlinám vyhovuje víc měkká voda a lépe se v ní rozpouští CO2.
Pokud vládneš trochu AJ (nebo překladač) tak tady je celkem pěkné čtení.
www.advancedplantedtank.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2019 23:14 Maq Re: medamedas
medamedas napsal: Bohužel šlo o rostlinky in vitro, tak musím počkat až vyrostou a zatím tedy moc vidět nejsou. Věřím, až řádně vyrosrotou všechny mechy, koberec a rostliny v zadní části, bude tam celkem dost zelené hmoty. Proto mi nepřijde, že by to nemohlo fungovat. ... V takovém případě se hledají přesné koncentrace hnojiva metodou pokus omyl nebo jak se k tomu přistupuje? Dekuji
Obecně jde o hledání rovnováhy mezi základními faktory:
(a) množství zelené hmoty,
(b) světlo,
(c) CO2,
(d) živiny,
k čemuž já osobně jako rovnocenné přidávám
(e) kyslík, a
(f) čistota, tj. nízký obsah organických látek ve vodě.
=
Metodu Estimative Index vymyslel a propaguje Tom Barr. Ty jsi se teď přesvědčil, že nefunguje tak bezproblémově a univerzálně, jak milý Tom tvrdí. Malé (in-vitro) rostliny, byť jsou to rychle rostoucí druhy, zpočátku nemohou ve velkém rozsahu konat to, co rovnováha akvária potřebuje. Dokonce je to tak, že zpočátku mají problémů až nad hlavu a situaci částečně zhoršují. Čili tento faktor je slabý. Tomu úměrně musíš přizpůsobit ostatní. Zejména světlo a živiny. Těch musí být taky relativně málo, jinak je využijí přednostně řasy. Dále, rostliny v problémech více kyslíku konzumují než produkují a způsobují organické znečištění. To jsou důvody pro pilné výměny vody, vzduchování během noci, filtraci přes aktivní uhlí.
Až se rostliny, jak doufáš, začnou ujímat a rozrůstat, tak se ta bilance začne posouvat do příznivějších poloh. Pak můžeš s citem postupně přidávat světlo a živiny. Naopak stabilizující se mikroflóra by měla zvládnout úvodní problémy s kyslíkem a organickým znečištěním.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 22:18 R Muž vaclav [14822] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: medamedas
Pokud ti můžu poradit tak se podívej do zdejších nádrží rybicky.net/nadrze/… a přečti si jak to různí lidé dělají.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 22:08 Muž Smetany [1226] Re: medamedas
Také nejsem odborník a zatím jsem něco podobného zkoušel jen v malé nádrži. Už skoro 2 roky funguje v podstatě bez řas a hnojím na principu pozorování rostlin. Trvalo to ale už sem vypozoroval jak některé rostliny mění barvu podle toho jaký prvek jim schází. Takže když vidím že rostlině nový přírůstek mění barvu opatrně přihnojím tím prvkem který myslím že chybí a ona se zase srovná tak sem spokojenej a čekám kdy bude chybět něco dalšího. Asi to není ideální způsob a Maq mi určitě napíše proč je to špatně, (budu za to rád) ale zatím mi to nějak funguje a rostlinám se daří. :-) Teď zakládám 700 litrů tak sem zvědav, jak dopadnu u velkého objemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 21:44 Muž medamedas [6] - TetryRe: Maq
Děkuji za názor. Popravdě tyto pány neznám a nesleduji jejich práci. Inspiraci jsem čerpal všude možně, respektive jsem to v hlavě nosil roky než jsem si mohl tak velké akva pořídit. Je pravda že mám rád trošku minimalizmus a to bude ten koberec v popředí, ale v pozadí mám celkem dost větších rostlin. Přičemž jsem si vědom toho, že je třeba mít co nejvíc rostlin v akva. Proto je zadní část vysazena většími rostlinami ve větší míře. Bohužel šlo o rostlinky in vitro, tak musím počkat až vyrostou a zatím tedy moc vidět nejsou. Věřím, až řádně vyrosrotou všechny mechy, koberec a rostliny v zadní části, bude tam celkem dost zelené hmoty. Proto mi nepřijde, že by to nemohlo fungovat. Nicméně je pravda, že nejsem odborník a opravdu to nebude fungovat. A je pravda, že jsem netušil, že metoda EI nelze aplikovat na minimalistický styl. V takovém případě se hledají přesné koncentrace hnojiva metodou pokus omyl nebo jak se k tomu přistupuje? Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   15.02.2019 20:43 Maq Re: medamedas
Obecná poznámka: Na Tvém akvárku jsou jasně vidět zdroje Tvé inspirace. Tom Barr (EI) a Takashi Amano. Oba přístupy jsou více či méně kritizovatelné, ale docela určitě platí, že je nemůžeš kombinovat. Nemůžeš chtít Amanův decentní design a sypat tam živiny lopatou podle Barra.
Amano živiny dávkoval velmi pečlivě, střízlivě, a úzkostlivě dbal o čistotu (hlavně nízký obsah organických látek ve vodě). A používal hodně měkkou vodu. Díky tomu mohl mít koberečky, volné objemy, kontrastující sektory.
Barrova metoda je mnohem "hrubější". Dát všeho až moc. V prvé řadě hodně rostlin! Je to přístup pro maximalizaci tvorby zelené hmoty, pro barevnou džungli.
Budeš muset těm koloběhům a rovnováhám faktorů trošku líp porozumět, a pak si zvolit pro Tebe vyhovující cestu. Ta míchanice, kterou jsi do začátku zvolil, fungovat nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:51 Andaska Re: medamedas
Častá výměna vody vůbec neva. První týden od založení jsem měnila 1/3 obden, druhý týden každý třetí den a postupně dobu prodlužovala až na 1 týdně. Přidej hodně rostlinek a s výměnou pokračuj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:44 Muž medamedas [6] - TetryRe: Andaska
Děkuji, také už jsem na to koukal, a dva lidi našel, snad brzy napíšou.
Jinak polovinu vody jsem měnil jak se má. Zítra zase polovinu vyměním. Mám pak ještě vyměnit znovu nebo častěji menší množství? Tipuji, že ta výměna vody není moc ideální, když nemám ještě zaběhlé akva. Jako, že tam stále přidávám čerstvou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:18 Andaska Re: Planorbella
A kam je narvu? Mám to celé zarostlé :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:14 Muž Planorbella [643] Re: Andaska
A taky bych přidal rostlin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:14 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: medamedas
Rotala je celkem náročná, rychle roste jen v ideálních podmínkách. Nemusí to být jen růžkatec. Podle mě jsou ještě lepší plovoucí rostliny s listy nad hladinou jako je Salvinia nebo Pistia. Skoro každý kdo je má jich část každý týden vyhazuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:14 Andaska Re: medamedas
Plno lidí tu Růžkatec i jiné rostlinky daruje zdarma, stačí mrknout třeba do inzerátů...rostliny zdarma ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:13 Muž dimmur [283] Re: medamedas
OT: zkus poptat v okoli kolegu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:10 Muž medamedas [6] - TetryRe: Anthrax
Já myslel, že rotula rotundofilia co tam mám, tak je rychle rostoucí...
OK, rapidně snížím hnojení a zítra vyměním polovinu akva vody. Kde seženu půl kýblu růžkatce? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:06 Andaska Re: afc1886
Mám ho stažené na polovinu. Tak to tak nechám. I když v akva je teda teď spíš polostín než světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:59 Muž dimmur [283] Re: medamedas
bud pridat treba pul kyble ruzkatce na hladinu, ten jde pak dobre odstranit nebo sundat na chvili "nohu z plynu" - sviceni a hnojeni ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:57 R Muž afc1886 [15246] Re: Andaska
Světlo bych zatím nechal tak jak je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:57 Muž 4Sima [1918] Re: medamedas
Kdyby to bylo mé akva, přidal bych růžkatec a egerii kvůli odebírání živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:57 R Muž Anthrax [4940] Re: medamedas
Zelenou vodu nebudeš nikdy mít z nedostatku živin. Samozřejmě že přebytek živin vadí. Vyhledej si pojem eutrofizace. ;-)
Určitě jak říkáš. Vybodl bych se na tuhle metodu. Nasadil bych nějaké opravdu rychlerostoucí kytky, ty pak můžeš po čase vyhodit ale teď je potřebuješ.
Edit: Jo a vyměnil bych vodu aby koncentrace těch látek klesla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:53 Muž medamedas [6] - TetryRe: Anthrax
Ale dle všeho by přeci neměl vadit přebytek živin ne? Aspoň to je smysl metody hnojení EI. A řasy údajně z živin nerostou, ale z amoniaku a dalších látek, které vznikají při rozkladu rostlin. Ale taky mě to napadlo. Co tedy navrhuješ? Snížit rapidně hnojení a ještě snížit svícení? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:50 Andaska Re: afc1886
Zkusím obojí ano Moc děkuji za odpověď love A co světlo spíš slabší nebo zesílit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 18:48 R Muž Anthrax [4940] Re: medamedas
medamedas napsal: 14 dní nově založené akva.
medamedas napsal:Od začátku hnojím metodou EI a svítím cca 12 hodin denně.
Tady bych viděl problém já. Pereš tam moc živin a světla (klidně bych ještě snížil) a nemá je kdo spotřebovávat. Vždyť tam nemáš téměř žádnou rostlinou hmotu.
Měnil jsi vodu? To totiž tahle metoda jaksi předpokládá. Narveš tam hódně živin a co rostliny nespotřebují, tak vyleješ ven. Ideální metoda pro výrobce živin. hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:46 R Muž afc1886 [15246] Re: Andaska
Já bych se snažil napřed co nejvíce řasy odstranit ručně a potom bych prováděl po nějaký čas výměnu vody aspoň co dva dny. Taky bych trochu zesílil proud v akváriu, jestli je ta možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:43 Muž medamedas [6] - Tetry – Řasy a zelená voda v nově založeném akva
Ahoj,
prosím o radu, mám 14 dní nově založené akva 432l. Od začátku hnojím metodou EI a svítím cca 12 hodin denně. Před pár dny jsem stáhl svícení asi na 9 hodin(LED). Hodnota CO2 je nyní asi kolem 50mg/l (Původně cca 15mg/l a postupně jsem zvyšoval, nyní zase snižuji cca na 30mg/l). Proud dle mě byl z rampy filtru a všude snad rovnomerné CO2 bylo (2ks drop checkerů), všechny rostliny prosperovaly a povětšinou lehce vlály. Včera jsem navíc ještě přidal proudové čepradlo abych proud ještě zvýšil, protože jinak nevím kde už by mohla být chyba. Po cca týdnu jsem do akva přidal Easy Life EasyStart. Ale zhruba po 12 dnech se začla objevovat řasa a následně zelená voda. Přijde mi, že je tam více druhů řas, zelená, hnědá, i jakésy vlasy. Mám tam od začátku i Chihiros Doctor III. Včera jsem měřil PO4 a vyšlo mi zhruba 2,5mg/l. Rostlinám se všem daří dobře a zdá se že prosperují a rostou, jsou vidět jasné přírůstky. Pravděpodobně jsou v akva jistě vysoké hodnoty amoniaku a dalších škodlivin, protože není akva zaběhlé. Možná jen stačí počkat, až se zaběhne akva a řasy a zákal zmizí, ale nevím jestli je tomu tak. Dělám něco špatně? Nebo mám jen tedy vydržet? Moc děkuji za rady. Ještě mě napadlo, že by to mohl způsobovat kořen, protže na něm se hned od začátku objevovala jakoby plíseň(nevyvařoval jsem ho). Nerad bych to teď nějak pokazil, protože mě to stálo už dost času a peněz. A musím říct, že malé akva mám roky, a doma jsme vždy měli akva, tak nejsem úplnej začátečník. Prezentace zde s všemi detajly ohledně rostlin a světel: rybicky.net/nadrze/29960
Moc děkuji za rady a komentáře
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:33 Andaska Re: afc1886
Ráďo a jak se jich zbavit? Co bys udělal na mém místě, kdyby to byly konkrétně tyto řasy. Už nevim, co dělat :-( Ty řasy se dělají i na horní části filtru (bioakvacitová kostka).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 18:26 R Muž afc1886 [15246] Re: Andaska
Podle mě to je zelená vláknitá prorostlá rozsivkami viz odkaz v modrém rámečku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:05 Andaska – Řasy po celém akváriu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, pokládám znovu dotaz, protože na minulý nikdo nereagoval. Prosím mrkněte. V akváriu (viz. prezentace Šmírákov) se mi začala rozrůstat řasa a je jí čím dál tím víc a už je na všech rostlinkách a dělá se i na skle. Barvou byla nejdřív světle zelená a teď už je hnědá. Buď je přisedlá nebo má dlouhá vlákna. Nejvíc je jí na Hygrophile, Ludwigii, microsoriu a veškerý mech je jí prorostlý coze Vypadá to hrozně. Jakoby to byly chuchvalce špíny hmm .
Nejdřív jsem zkusila na týden zesílit osvětlení, teď zase snížit a nepomáhá ani jedno. Přidala jsem i okružáky a vůbec si ij nevšímají. Co je to za řasu? Nedokážu ji identifikovat, abych se ji mohla zbavit. Děkuji ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 22:42 Žena vero-ni [134] Re: Provpe
Asi 30 menších a 10 vetsich ;-) udělala jsem ještě navíc pár menších výměn vody mezi obvyklým režimem (1x týdně 1/3), přece jenom je to i tak zátěž na víc, a ten rozdíl na listech je fakt patrný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 20:37 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: vero-ni
Kolik jsi jich tam dala?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 00:37 R Muž Anthrax [4940] Re: dido
A? Co teda bylo to co ti pomohlo? Samotné výměny vody? To ses možná měl zeptat rovnou zde a mohl jsi mít klidné spaní již dříve. Jinak samozřejmě gratulace, že se ti povedlo řasy zbavit. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 00:22 dido – riasy
zdravim vsetkych bojovnikou s nasim uhlavnym nepriatelom riasou.ja som sa dlho trapil s tymto previtom vyskusal som snad vsetko mozne aj nemozne,stravil nekonecne dlhe hodiny a bezsenne noci citanim na roznych forach.v mojom akva 960 l. sa uz vystriedali snad vsetky druhy rias,snad aj take co este ani neboli objavene.svietil som nesvietil som hnojil som pmdd pps pro ei.co ckoval som a nic.riasa sa mi smiala cez to sklo do ksichtu.ale zrazu co sa stalo.precital som si na google eutrofizacia vod.velmi zaujimave clanky odporucam si to pozret.naozaj.teras nehnojim iba vymenami vody a akvarko sa pekne spametava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2019 06:27 R Muž romant [28001] Re: vero-ni
Neskutečně pracovitá dělnická třída akvária. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   11.02.2019 19:48 Žena vero-ni [134] – Zelená vláknitá řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Přidávám foto stavu vallisnerií před a po pastvě okružáky :-) stejné listy, teď už skoro neznatelná. Tedy: okružáci fungují!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2019 19:21 R Muž Anthrax [4940] Re: Daffyn
Podle mě je na hnojení brzo. Neboj rostliny teď nechcípniu hlady, mají z čeho růst. Ale když přihnojíš, tak budou mít z čeho růst i řasy. Ten chemický přípravek proti řase neznám. Ale nic pěknýho to nebude.
CO2 vital není žádné CO2. akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2019 19:14 Muž Daffyn [4] Re: Anthrax
Takze zatim nehnojit? Prave ze me k rostlinkam prodali i hnojivo, ze mam kazdy tyden pridavat. A taky me prodali neco proti rasam je to alga control. A taky CO2 vital-tekuty CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2019 18:34 R Muž afc1886 [15246] Re: Daffyn
Rozsivky. Je to čerstvě založené akvárium, tak to chce čas a šneči by pomohli. Vidím tam jen neritinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2019 18:33 R Muž Anthrax [4940] Re: Daffyn
Zakládals 25.1., takže mi přijde dost předčasné hnojit, navíc moc rostlin stále nemáš. Zkus měnit vodu, řasu která jde namotat namotavej na špejli a koukni po nějakých rychlerostoucích kytkách. Např. egeria densa nebo ceratophyllum demersum. Ono se to poddá :-)
Edit: Omlouvám se, koukám, že kytek tam už máš víc než na úvodní fotce palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2019 18:28 Muž Smetany [1226] Re: Daffyn
Řas tam je víc hlavně zelená vláknitá a rozsivka bojovat můžeš okružáky ale příčinu ti nepovím chtělo by to víc info.
Edit: Koukal sem na prezentaci a u novější nádrže je to normální buď nasadit ty okružáky nebo ručně odstraňovat a ono si to časem sedne až začnou vyhrávat rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2019 18:22 Muž Daffyn [4] – Rasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobry den vsem.
Prikoupil jsem rostlinky, dal hnojivo a vytvorila se me tahle rasa. Prosim o radu co je to za rasu popripade jak s ni bojovat. Dekuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2019 16:11 Muž AkvaBlázen [138] - RostlinyRe: logrus
Ano. Ale pokud jich je v akváriu hodně a mají málo potravy (hlavně řasy) tak okusují rostliny, hlavně ti větší jedinci. Za mně bych ti doporučil spíš okrużáka ploského nebo kanadského.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.02.2019 16:10 Muž JirkaŠčobák [3235] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: logrus
V pohodě dej, ale na tu zelenou řasu spíš okružáky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 15:29 Muž logrus [0] levatka
Dostalo se mně do ruky asi 20ks Levatky. Dá se taky používat na ničení zelené řasy, nebo raději tohodle šneka nedávat do akvária??
Díky..
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43741x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-na-rasy?od=801